'Sovjetunie blijft in coalitie tegen Irak' Shamir geeft gezant in Amerika standje 'Vier miljoen mensen leven in nachtmerrie' Britten bombarderen per ongeluk woonwijk J JORDANIË H MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 5 Gorbatsjov stelt bezoekende EG-ministers gerust MOSKOU/DEN HAAG (GPD) Sovjet-president Gorbatsjov heeft de Europese Gemeen schap persoonlijk de verzekering gegeven dat de Sovjetunie op haar standpunt bljft staan dat Irak zich onvoorwaardelijke uit Kuwayt moet terugtrekken. Maar de Sovjets willen wel enige speelruimte voor diplomatieke acties om de Golfoorlog te beëindigen. Gor batsjov en zijn minister Bessmertnych (buitenlandse zaken) hebben dat zaterdag gezegd tegen een delegatie van de EG. (buitenlandse zaken), zijn Luxem burgse collega Poos en de Italiaan De Michelis. De 'troika' was naar Moskou gegaan voor gesprekken met Bessmertnych over de Golf en driessen hebben de Sovjets wel dui delijk instemming betoond met de jetunie geen genoegen neemt met opvatting dat er een einde moet ko- minder dan een terugtrekking van men aan de omvangrijke wapenver- Hussein uit Kuwayt, vrijwillig of kopen aan landen in het Midden- Oosten. Sovjet-president Gorbatsjov (midden, rechts) ontving zaterdag onverwacht de EG-delegatie, met daarin onder anderen r (voorgrond, links) en EG-commissaris Andriessen (achter, links). gen door Gorbatsjov. Volgens Van verlangt. Moskou verkeert daarvoor den Broek maakte het onderhoud i goede positie door de oude Baghdad en de belangrijkste deel nemers aan de coalitie zijn verbro ken, aldus Van den Broek. Bes smertnych zei na afloop van de ge sprekken met de EG-delegatie dat "pas als er een heldere verklaring is dat Irak zich terugtrekt, over andere zaken te praten valt". Slachting In de rijen van de anti-Irak-coalitie was de afgelopen tijd ongerustheid ontstaan over de toewijding van de Sovjetunie aan de VN-resoluties die een onvoorwaardelijke terugtrek king eisen van Hussein uit Kuwayt. Die ongerustheid werd gevoed door waarschuwingen van het Kremlin aan de Amerikanen het doel van de oorlog niet uit te breiden tot de tota le vernietiging van Irak. Gorbatsjov zou onder groeiende druk staan van bombardement van de schuilplaats het leger om minder steun te verle nen aan de Golfoorlog. In de regeringskrant Izvestia werd 'operatie woestijnstorm' zater dag omschreven als 'woestijn-slach- 'Irak blaast zelf gebouwen op' WASHINGTON (AFP/AP) - Irak ensceneert in bepaalde gevallen de vernieling van civiele gebouwen om vervolgens de geallieerden er van te beschuldigen dat zij de ge bouwen hebben gebombardeerd. Dat heeft zaterdag Mike McConnell, een Amerikaanse inlichtingenfunc tionaris, verklaard tijdens een pers conferentie van het ministerie van defensie. "Ja, zij hebben bepaalde schade gevallen in scène gezet", zo zei Mc Connell die eraan toevoegde dat dat niet geval was bij het Amerikaanse jmbardement van de schuilplaats Baghdad, afgelopen woensdag. "Wij hebben gezien dat de Irakezen opzettelijk schade hebben toege bracht aan civiele gebouwen en daarna de internationale pers heb- ting', "waarbij wij aan de kant ben uitgenodigd." Volgens een andere legerwoord- voerder zou Irak aan het begin van de oorlog zelf een gebouw in Bagh dad hebben opgeblazen. De VS hadden eerder geen melding van gemaakt om niet in een woorden strijd met Irak te geraken. Leden Ba'ath tijdens betoging doodgeschoten NICOSIA (AP) Tien functionaris sen van de regerende Ba'ath-partij zouden begin deze maand door de monstranten zijn doodgeschoten. Dit gebeurde tijdens een betoging de moordenaars staan". Tegenover de EG-missie heeft de Kremlin-top zich overigens zeer bezorgd ge toond over het mogelijk gebruik van massa-vernietigingswapens, en er op gewezen dat de oorlog op slechts een paar honderd kilometer van de Sovjetunie plaatsheeft. Onder-minister van buitenlandse zaken Belonogov, architect van de Golfpolitiek van de USSR, maakte zaterdag tegenover journalisten nog eens duidelijk het Iraakse bod als een 'eerste stap' te zien. "Het is uniek dat Irak praat over terugtrek king. De Sovjetunie blijft achter alle VN-resoluties staan; we hebben en kel wat meningsverschillen met de VS over de omvang van de militaire acties en de keus van doelen". Propaganda Woordvoerder Tsjoerkin van bui tenlandse zaken zei dat "na deze eerste stap nog niet valt vast te stel- Diwaniyeh Jegen de^ weigering len welke richting Irak heeft inge slagen. Is het propaganda, of is het een weg die leidt naar vrede? We rug te trekken. Reizigers uit Bagh- hebben de Irakezen formeel, infor- dad hebben dit gisteren verteld. Aan de demonstratie namen 5000 mensen deel. Voor zo ver bekend is dit de eerste grote betoging tegen het bewind van Saddam Hussein sinds het begin van de Golfoorlog. Na de schietpartij zouden talloze ar restaties zijn verricht. JERUZALEM (AP/Rtr) - Premier Shamir van Israël heeft zijn ambas sadeur in de VS, Zalman Shoval, gisteren een uitbrander gegeven naar aanleiding van diens opmer kingen over het uitblijven van fi nanciële steun, die door Amerika was toegezegd. De uitlatingen vie len slecht in de VS. Publiekelijk deed Shamir nogal luchthartig over de uitlatingen van de gezant, maar tijdens besloten ka binetsberaad liet hij zich zeer kri tisch uit over diens handelwijze, zo meldde de Israëlische radio. Deson danks blijft de premier vertrouwen houden in Shoval en worden geen disciplinaire maatregelen overwo gen. Shoval bood gisteren in Miami de Amerikaanse regering zijn ver ontschuldigingen Militairen VS door eigen vuur gedood DHAHRAN (AP) - Tijdens scher mutselingen met Iraakse militairen aan de Saudische grens zijn gister morgen twee Amerikaanse soldaten steun. Daarnaast gedood en zes gewond geraakt, vol gens een Amerikaanse legerwoord- voerder waarschijnlijk door eigen stand. Eerder had het Witte Huis al der voertuig voorzien van grondra- tingsprogramma van Jeruzalem dar toen zij perabuis door een Ame rikaanse Apache-helikopter onder LONDEN/RIYAD (Rtr) - De bur gemeester van Baghdad heeft gis teren gezegd "wanhopig" te zijn vanwege de verwoesting van zijn stad door de bombardementen van de geallieerden en het gevaar voor epidemieën. "Vier miljoen mensen leven elke dag en nacht in een nachtmerrie", zei Jhalid al- Janaba in een interview met het Britse televisiestation ITN. "Het spijt me dat ik mijn bur gers niets anders kan geven dan mijn medeleven", zei de burge meester die slechts mocht wor den geïnterviewd over niet-mili- taire zaken. Al-Janaba maakt zich grote zor gen over de watervoorziening in de Iraakse hoofdstad. Hij zei dat de rivier de Tigris ernstig ver vuild is en de waterpompstations, waterreiniginginstallaties en het rioleringsstelsel door de aanval len buiten werking zijn. Door de slechte hygiënische situatie van wege het gebrek aan schoon wa ter dreigen typhus- en cholera- epidemieën De Iraakse minister van ge zondheidszorg, Mohamed Sayed, heeft gezegd dat in Baghdad ge vaar bestaat voor ziekten zoals diarree en hepatitus, zo meldde gisteren de Britse krant Observer. De ITN-verslaggever Brent Sadler, die de burgemeester van Baghdad vergezelde bij een rond gang door de stad, zei dat veel be- arme wijken in Bagh dad hun water halen uit vervuilde bronnen. De Britse televisie toon de beelden van families die kle ren wasten in de Tigris en water uit de rivier haalden. Bomen wor den omgehakt om te kunnen sto ken, constateerde Sadler. De ver slaggever zei dat ingenieurs hem hadden verteld dat zeker een jaar nodig is om de bas is watervoorzie ning te herstellen. Bijna direct na het uitbreken van de oorlog stort te de watervoorziening in de hoofdstad ineen door de verwoes ting van de installaties. De burgemeester van Baghdad meldde dat driekwart van de stad zonder elektriciteit is komen te zitten door de bombardementen. Kuwayti's gedood LONDEN/RIYAD (Rtr) - Iraakse soldaten hebben de afgelopen da gen acht Kuwayti's geexecuteerd. onder wie twee vrouwen die wer den betrapt bij het naaien van insig nes voor Kuwaytse verzetsleiders. Dit heeft de Kuwaytse officier, ko lonel Abdullah el-Kandari, in Riyad bekendgemaakt. "Bij een van hen hadden ze een ijzeren staaf door zijn mond en keel geperst. Het lijk werd vervolgens voor een school gelegd", aldus El-Kandari. Volgens de kolo nel zijn al meer dan tweehonderd Kuwayti's geexecuteerd. privé te kennen gegeven dat ze het kunnen vergeten om te proberen de coalitie te splijten. Maar wij verkeren wel in de beste positie om met Irak te praten: de VS vecht, wij praten". Volgens EG-commissaris An- RIYAD (Rtr) Een woordvoerder van het Britse leger heeft gisteren toegegeven dat een Brits Tornado gevechtsvliegtuig vorige week per vergissing een bom heeft laten val len op een woonwijk in de stad Fal- lujah. Volgens de Britse legerkapi- tein Niall Irving was de bom be stemd voor een brug over de rivier de Eufraat. Irving zei dat vorige week woens dag bommen werden afgevuurd op een brug over de Eufraat in Fallujah om de toevoerlijnen naar het Iraak se leger in het zuiden van het land en Kuwayt af te snijden. Om de een of andere reden weken een paar bommen af van hun koers en kwam er een neer in de stad, aldus de mili tair. Hij toonde hierbij videobeel den waarop explosies in het water en een rookpluim boven de stad te zien waren. Het was voor het eerst dat beelden werden getoond van een mislukt bombardement. Volgens Irak zijn hierbij zeker 120 mensen om het leven gekomen, on der wie veel vrouwen en kinderen. Irving zei geen gegevens te hebben over slachtoffers en schade, maar zei dat de zaak serieus wordt opge vat. Volgens de militaire woord voerder worden normaal bruggen nabij de oever geraakt om reparatie moeilijker te maken. Maar om te voorkomen dat de bommen bevolk te gebieden zouden raken, werd woensdag op het midden van de brug gemikt. De bom die op de stad maten niet verondersteld worden te zeggen en dat spijt me", aldus Sho val. Hij bedankte de VS voor hun militaire en financiële steun en noemde het dispuut een "ruzie tus sen vrienden". Verleden week verklaarde Shoval dat Israël wat betreft een door de VS toegezegd krediet van 400 mil joen dollar "van het kastje naar de muur wordt gestuurd" en dat dat geld nu eindelijk eens beschikbaar moet worden gesteld, temeer omdat andëre Amerikaanse geallieerden in het Midden-Oosten wel op steun kunnen rekenen. Het krediet is bedoeld voor huis vesting van Sovjet-joden in Israël. Maar de VS willen van Israël de dui delijke garantie dat de Sovjet-immi- 'Ik heb dingen gezegd die diplo- granten niet worden ondergebracht in de bezette gebieden voordat het geld wordt verstrekt. Die garantie wilde het land tot nu toe niet geven. President Bush gaf in een tele gram aan Shamir blijk van zijn irri tatie over de "ongehoorde opmer kingen" van Shoval en minister van buitenlandse zaken Baker riep de gezant op het matje. Jaarlijks ontvangt Israël van Was hington^ drie miljard dollar aan 1991 nog extra bedrag van 700 miljoen goedgekeurd voor militaire bij gezegd te willen wachten met de le ning van 400 miljoen tot het meer gegevens had over het nederzet- Volgens het Amerikaanse demo- werden genomen, aldus briga- cratische Congreslid Larry Smith de-generaal der mariniers Richard komt Washington niet met het geld Neal. Tijdens de Golfoorlog waren over de brug om in deze fase van de al minstens zeven andere Amerika- Golfoorlog de Arabische bondgeno- nen door eigen vuur gedood. ten niet voor het hoofd te stoten. Diyarbakir Middellandse Zee Zondag Irak zegt drie scuds te hebben afgevuurd op de kerncentrale in Dimona en op de havenstad Haifa Haifa Tel Aviv israël—,'^, 1 vjeruzalérr^ Baghdad sovjetunie Kaspische zee y~i Teheran iran Zondag Amerikaanse gevechtshelikopters nemen 20 Iraakse soldaten gevangen. Twee Amerikanen worden gedood door Iraakse raketten Zondag Groot-Brittannië geeft toe per ongeluk een woonwijk in de Iraakse stad Fallujah te hebben geraakt. Mogelijk 130 doden Zondag Iran klaagt over vervuiling door 'zwarte regen', het gevolg van bombardementen op olie-installaties in Kuwayt en Irak Maandag De Amerikaanse schepen Tripoli en Princeton lopen voor de kust van Kuwayt op een mijn zaterdag 16 februari zondag 17 februari maandag 18 februari saudi-arabië Khamis Mushayt neerkwam had een afwijking van 800 meter, waarschijnlijk omdat het visier dat de laserstraal die de bom had moeten sturen niet werkte, al dus de militair. Volgens Irving was dit nog niet eerder voorgekomen. Wel komen bommen soms voor of achter het doel neer. Vredesgroep met medicijnen naar Irak SCHIPHOL (ANP) - Dertien vre desactivisten van het internationale 'Gulf Peace Team' zijn zaterdag middag afgereisd vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman met een konvooi vrachtwagens. Ze wil len medicamenten en andere medi sche goederen overbrengen naar Irak. De vredesactivisten werken samen de Jordaanse Rode Halve Maan. Volgens plan zouden ze in de nacht van zaterdag op zondag de Iraakse grens oversteken. In totaal hebben de activisten 75 ton medicamenten ingezameld in Amman voor burgerslachtoffers in Irak en Kuwayt. De eerste zending gaat nu naar Baghdad. De vrijwilli gers. die eerder Irak moesten verla ten. hebben nu weer toestemming gekregen van de Iraakse autoritei ten. Tot de vrijwilligers, die afkomstig zijn uit acht landen, behoort ook de Nederlandse Vivian Kratzer. De vredesactiviste Carol Callagher maakte dit zaterdag op Schiphol be kend. Callagher is naar Nederland teruggekeerd voor een kort bezoek van twaalf dagen. Ze werden ver welkomd door een groepje mede standers. onder wte Keea Koning, die eerder deze maand terugkeerde uit het Golfgebied. Drie miljoen voor solidariteitsactie AMSTERDAM (ANP) - De solida riteitsactie voor Israel, dia enige ken geleden werd gestart, heeft tot nu toe ongeveer drie miljoen gulden opgebracht. Inmiddels iïebben zich ongeveer 750 vrijwilligers aange meld, van wie circa 35 daadwerke lijk zijn afgereisd naar Israel. Dat heeft R. Naflaniel, de directeur van het Centrum voor Informatie en Do cumentatie Israel (CIDI), gisteren meegedeeld. Vandaag wordt in Zwolle voorlo pig de laatste grootste solidariteits- bijeenkomst gehouden voor Israël. "We gaan het nu een beetje rustiger aan doen. De aandacht en het mede leven zijn nu gericht op alle slacht offers in de Golfregio, niet alleen in Israel maar ook in Irak". Irakezen gevlucht ANKARA (AP) - Zaterdag en zon dag zijn meer dan 285 Irakezen over de grens naar Turkije gevlucht, al dus het semi-officiële persbureau Anatolia. 281 vluchtelingen kwa men in het district Silopi in het grensgebied van Irak, Turkije en Syne over de grens en vier mensen meldden zich in Hakkari, meer naar het noorden. Hoeveel van hen sol daten waren vermeldde Anatolia niet In de eerste maand van de Golfoorlog zijn volgens officiële cij fers bijna 900 Irakezen naar Turkije gevlucht, de meesten in de afgelo pen week De vluchtelingenstroom bestond in de afgelopen week voor ongeveer de helft uit soldaten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5