=DIGR0S= Onderwijs moet dit jaar fors inleveren Andriessen voorziet opnieuw inlaimpingen bij Philips 'Landelijke politiek zou kunnen samenwerken' Studiebeurs straks met 1000 gulden omlaag WORLD PRESS KINDERFOTO Vervoersbond FNV voor acties in het wegvervoer De PPR heft zich zelf op Vijf doden op gladde wegen MEUCfilS1 MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 DEN HAAG/HILVERSUM Bij de bezuinigingen om de begroting van dit jaar op orde te krijgen, is vooral het ministerie van onderwijs de klos. Minister Ritzen moet ongeveer 500 miljoen gulden inleveren. Hij denkt de besparing te bereiken door onder meer investerin gen uit te stellen, geld dat hij niet gebruikt terug te geven en de afdracht van sociale pre mies in het onderwijs niet in december 1991 maar in januari 1992 te laten plaats vinden. Binnen het kabinet wordt nog bekeken of de premie-operatie van Ritzen voor de hele over heid kan gelden. Dit zou op papier miljarden guldens kunnen opleveren. De maatregel vergroot echter wel de financiële problemen voor 1992, tenzij ze jaarlijks wordt herhaald of er een ander premiesysteem komt. Met de premie-operatie zou voorko men kunnen worden dat de depar tementen de 2,2 miljard gulden vrij moeten maken. Bovendien kan ver zekerd worden dat het financie ringstekort dit jaar op 4,75 procent uitkomt. Kok kwam daarvoor nog 1 miljard gulden tekort. In totaal moet Ritzen tot en met 1994 ongeveer 1,5 miljard gulden bezuinigen. Hij wil dit doen door de basisbeurs met ongeveer 1000 gul den te verlagen en het gedeelte dat studenten moeten lenen op te trek ken. Dit levert hem ongeveer een miljard gulden op. Daarnaast wil hij bezuinigen op de verzorgingsinstel lingen, onder meer de schoolbege leidingsdienst. Minister Alders (VROM) heeft ge probeerd zijn tegenvaller van een miljard gulden te verhalen op zijn collega's. Die hebben echter beslo ten dat Alders zelf het bedrag moet dekken. Hoe dat zou kunnen, is nog volslagen onbekend. Rente-aftrek De bewindslieden van sociale ken arbeidsongeschiktheidsuitkering als men slechts kort betaald werk heeft gedaan is in ieder geval geen sprake. Het voorstel van het kabinet om de belastingvrijstelling op spaar- rente af te schaffen, is door het CDA weinig enthousiast ontvangen. Vol gens CDA-senator en hoogleraar belastingrecht Christiaansen is het een 'onverstandig plan'. Mensen zullen nu meer geld gaan uitgeven en minder spaargeld naar de bank brengen, zo zei hij gisteren voor de NCRV-radio. Gezinnen hoeven nu over de eer ste tweeduizend gulden rente geen belasting te betalen. Voor alleen staanden geldt een vrijstelling van duizend gulden. Volgens Christi aansen is het beter als als deze be dragen worden verlaagd naar dui zend respectievelijk vijfhonderd gulden. Als de Tweede Kamer ak koord gaat met het kabinetsplan, moet iedereen over alle rente 35 pro cent belasting betalen. De maatre gel zou in 1992 van kracht worden. ENSCHEDE (GPD) - 'Was het nu een merel of een spreeuw?', 'Mag ik dat roodborstje in de tuin van de bu ren ook meetellen?' en 'Dat musje heb ik al drie keer eerder opge schreven'. Dat soort vragen en op merkingen was dit weekeinde niet van de lucht bij jongeren, die mee deden aan het Grote Jeugd Winter Tuinvogel Onderzoek Op initiatief van de jeugdafdeling van de Nederlandse Vogelbescher ming werden zo'n 10.000 jongens en meisjes in het land - meest jeugdle den van de organisatie - benaderd met de vraag, of ze zaterdag 16 fe bruari van 09.00 tot 10.00 uur gelijk tijdig onderzoek wilden doen naar tuinvogels. Vaak nog in de pyjama, soms ge wapend met een verrekijker en een vogelboek binnen handbereik, tuurden de scholieren zaterdag in de nog besneeuwde tuinen. Om ook werkelijk iets te kunnen tellen, had den de meeste jonge onderzoekers de nodige voorbereidingen getrof fen: een stukje gazon of tegelpad werd sneeuwvrij gemaakt en be strooid met brood, stukjes fruit en Het was voor het eerst dat in Ne derland op grote schaal werd geke ken naar aantallen en soorten tuin- Jongeren turen in de tuin naar wintervogels vogels. "Een idee dat we hebben overgenomen uit Engeland", zegt opgezet onderzoek. Er ligt ook geen de Haan van Vogelbescher ming. "daar bestaat al langer de zo genaamde Garden Bird Survey. Bij eens ideeen 'winkelen' in andere landen, proberen we het nu bij de Nederlandse jeugd uit". Pimpelmees Waarom zo'n jeugdonderzoek? De Haan: "Voornamelijk om jongeren .-ht te betrekken bij alles wat de doen. krijg je bovendien iets van een leuke wedstrijd, zoals anderen vroeger misschien nummerborden van auto's opschreven". Het onderscheiden van al die tu invogels door kinderen valt in de praktijk best wel mee. De Haan: Een roodborstje, pimpelmees of huismus zijn goed bekend en als ze eens een lijster of merel met elkaar verwarren, is dat niet zo erg. Het is namelijk geen wetenschappelijk .•erborgen vraag achter dit onder zoek. We hebben die registraties niet nodig om bijvoorbeeld een ach- Wat de Top Tien wordt, is nog de vraag. De Haan: "Dat is voor ons ook best spannend en het napluizen van alle formulieren zal wel enkele weken vergen. In Britse tuinen was de volgorde: spreeuw, huismus, pimpelmees, merel, meeuwen, vink. roodborst, groenling. kool mees en kraai. Ons beeld zal ver- natuur aangaat en in het bijzonder moedelijk niet zoveel afwijken. Een buiten te beeld kunnen door inschakeling kijken en dan tot je verrassing aller lei vogels waar te nemen, meerdere kinderen tegelijk i de Nederlandse Onderwijs Te levisie en zoveel mogelijk basis scholen". werkgelegenheid hebben Christiaansen gelooft overigens dat zich garant gesteld voor een bezui niging van 1.8 miljard gulden op zie kengelduitkeringen en 1,9 miljard gulden op AAW- en WAO-uitkerin- gen (arbeidsongeschiktheid) in 1994. Als dat bedrag niet wordt g§- haald met de acht maatregelen tot beperking van arbeidsongeschikt heid. die staatssecretaris Ter Veld rond de kerst naar voren bracht, zul len hardere maatregelen in het vooruitzicht worden gesteld. Daar over wordt nog een advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. Van verlaging van uitkeringen of beperking van de looptijd van een het schrarpen van de rente-aftrek niet of nauwelijks gevolgen voor de economie zal hebben. WD-voorman Bolkestein heeft het kabinet inmiddels als 'politiek en bestuurlijk machteloos' om schreven. Het feit dat het al weken lang praat over de tussenbalans, zonder dat er een concreet besluit is gevallen, noemde hij 'een proeve van onbekwaamheid en machte loosheid'. Mocht de tussenbalans morgen niet bij de Kamer liggen, dan wil de liberaal premier Lubbers in een spoeddebat aan de tand voe len. UTRECHT (ANP) - Enkele hon derden vrachtwagenchauffeurs hebben zaterdag tijdens veertien bijeenkomsten van de Vervoers bond FNV het laatste bod van werk geversorganisatie KNV (vijf pro cent loonruimte) afgewezen. Ze be sloten ultimatums te stellen aan af zonderlijke transportondernemin gen en zonodig tot acties AMSTERDAM (ANP) - De foto 'No more whites only buses' van de Ame rikaanse fotografe Joanne Rathe is zaterdag door een kinderjury uitge kozen tot de beste foto. Dai is in Am sterdam bekendgemaakt door Stich ting World Press Photo. De foto komt uit een serie over de Zuid-Afrika die is gemaakt voor de Amerikaanse krant The Boston Glo be. De foto werd genomen twee we ken nadat de wetgeving in het land was veranderd waardoor zwarten DEN HAAG (GPD) Dit jaar vin- ook mochten rijden in bussen die tot den er opnieuw inkrimpingen dan alleen voor blanken toeganke- plaats bij Philips, voorspelt minis- lijk waren. De prijsuitreiking is op ter Andriessen (economische za- 24 april in de Nieuwe Kerk in Am sterdam. (foto anp: 'Rustige' Auto Rai Rai, die gisteren werd afgesloten, heeft 399.481 bezoekers getrokken, vijftien procent minder dan tw Passage brand af per dag meer dan acht uur werken. Verder scoort ook een verbod op la den en lossen door chauffeurs ("ma- gazijnwerk") hoog. Het cao-overleg is vastgelopen op een verschil van, op jaarbasis, min der dan 1 procent. Het KNV bood voor een cao met een looptijd van vijftien maanden vier procent per 1 te januari 1991 (waarvan drie procent gaan als het KNV zijn onderhande- loonsverhoging) en nog eens één laars niet meer ruimte geeft. procent op 1 januari 1992. De bon- Slechts een enkel lid verklaarde den willen die vijf procent sneller: zich tegen acties. Zaterdag bleek vier procent per 1 januari en één volgens de bondswoordvoerder dat procent per 1 maart 1991. de door de bonden gevraagde toe- De transportondernemingen in slag van 30 procent voor elk uur dat de Duin- en Bollenstreek verwach- per week langer wordt gewerkt dan ten niet dat de problemen die in de 57,5 uur. voor de leden zwaar weegt, cao-onderhandelingen zijn gerezen tot acties van de chauffeurs zullen leiden. "Zulke toestanden spelen bij ons niet", laat directeur H. Tuk ker van het Sassenheimse trans portbedrijf Tukker Zn weten. "De mensen die wij in dienst heb ben weten dat Tukker ze altijd goed heeft behandeld en dat dat anders om ook moet gelden. Er is wel eens In het winkelcentrum Crimpenhol eerder sprake geweest van acties in in Krimpen aan den IJssel zijn van- het beroepsgoederenvervoer. maar ochtend vroeg bij een felle brand ze- wij hebben onze mensen altijd dus ker twee winkels en een winkelpas- danig kunnen motiveren dat ze aan sage uitgebrand. Een derde winkel het werk blijven", liep zware brandschade op. Vijftien bewoners uit vijf woningen vlakbij de winkels zijn uit voorzorg geëva cueerd. De schade bedraagt tien tot vijftien miljoen gulden. Pyromaan De politie van Apeldoorn heeft za terdag een bedrijfsbrandweerhian gearresteerd, die van een reeks brandstichtingen bij zijn werkge ver, het Lucas-ziekenhuis in Apel doorn, wordt verdacht. De pyro maan liep zaterdag tegen de lamp. Hij was één van de eersten om een brand te blussen in een kast. De man zou de brand zelf hebben aan gestoken en daarna de kast afgeslo ten. Hij hoefde toen alleen nog op dam om lijsttrekker te worden het alarm van de rookmelder te de WD-fractie in de gemeenteraad, wachten om zich de held te kunnen "Hoe kun je je in de hoofdstad be tonen. graven?" Hij zelf zag dat niet zo Toch werd het stil rondom De Gra- andere partijen of ze zich kunnen WD niet' ve, bijna een jaar lang. In die tijd liet herkennen in het beleid verbeteren. In zijn brief verdedigt llps. Zelf levert Philips jaarlijks de minister de overheidssteun die ken). Het effect daarvan op de werk gelegenheid zal volgens hem echter veel kleiner zijn dan eerdere opera ties. Bij een herstructurering, die in juli 1990 werd aangekondigd, ver dwijnen de komende jaren 10.000 arbeidsplaatsen en de bij efficiency- ventien miljard gulden AMSTERDAM (GPD) De Auto operatie van eind november vorig komst is verdere steun mogelijk. jaar 35.000 tot 45.000 arbeidsplaat sen. De nieuwe inkrimpingen zul len echter deels gerealiseerd Philips in 1990 heeft ontvangen andere bedrijven in ons land. Aan voor technologische ontwikkeling, het saldo op de handelsbalans le- het JESSI-project (geavanceerde Vert Philips een bijdrage van vier chips), en de ontwikkeling van high miljard gulden. Jaarlijks investeert definition tv. Die steun mag niet als cte onderneming ook nog eens éen j miijard gulden in ons land. Andriessen geeft te kennen dat i experts inmid- Volgens de minister is Philips dels heeft ingestemd met de i •oor ons land van groot belang als strategie van Philips, waarbij het :en van de grootste particuliere bedrijf zich gaat richten op het ter- De onderneming be- jaar geleden. De organisatoren wij- den door verkoop en/of verzelfstan- ten de verminderde belangstelling diging van onderdelen van het be- vooral aan het slechte weer en de drijf, zodat er nauwelijks ontslagen Golf-oorlog. Vijfendertig procent ZOuden vallen. van de bezoekers kwam naar de Rai Andriessen schrijft dit in een _r_r om een definitieve keus te bepalen brief aan de Kamer. Hij stelt dat de Philips op de Nederlandse markt kwaliteit van ontwerpen i situatie bij Philips "nog niet is uit- duktielijnen. Kennis i auto. Twee jaar geleden lag dit per- gekristalliseerd". De bewindsman haalt, is de uitstraling groot. Ruim nologie wordt veel centage op 30. haalt wel de Philips-top aan die ver- 13.000 bedrijven met te AMSTERDAM (GPD) - "Politiek begraven in Amsterdam?" Frank de Grave (35) kijkt verbaasd en lacht. Het werd een begrafenis genoemd toen het populaire Tweede-Kamer lid vorig jaar 'uitweek' naar Amster- gemeester en wethouders. De Gra- komsten, afgesloten. De auto kreeg Amsterdam als proefmodel voor ik. Daar kun je de kranteberichten dwong meteen de belangrijkste wat meer ruimte in de binnenstad landelijke samenwerking? "Wij van zes jaar geleden naast leggen, burgemeester Van dan het program-akkoord voor- werken goed samen met de PvdA. toen het misliep tussen CDA en finan- schrijft. Natuurlijk ligt het landelijk anders, WD. Dan denk ik: wat in Amster- Waar de voormalige CDA-wet- maar als ik lees hoe de PvdA op dam kan, waarom zou dat niet in volger van PvdA'er Walter Etty die houder Jan van Duijn onder zware Lubbers reageert, krijg ik 'deja-vu- Den Haag kunnen", graag met De Grave in het college druk van de PvdA-overmacht tot gevoelens'. Dat soort processen ken speelbal werd, blijft De Grave over- eind, meent Anne Lize positie af Thijn en werd wethouder v i loco-burgemeester. Als op had willen zitten, maar door zijn gen partij werd afgedankt. Van een "WD-stempel" op de Stoel, Amsterdamse politiek wil De Grave WD AMSTERDAM (ANP) - De Politie ke Partij Radikalen heeft zichzelf opgeheven. Het laatste PPR-con- gres besloot zaterdag in Amsterdam in overgrote meerderheid dat de partij opgedoekt moest worden, slechts twee congresleden stemden tegen. De PPR zal samen met PSP. CPN en EVP de partij Groen Links vormen, die al anderhalf jaar als sa menwerkingsverband inde Tweede Kamer actief is. Fractie-voorzitter van Groen Links in de Tweede Kamer. R. Bec kers. die als de laatste politieke lei der van de PPR de geschiedenis in zal gaan, hield het congres zaterdag voor dat het politiek erfgoed van de PPR bij Groen Links is gewaar borgd. Dat is volgens haar al zichtbaar in het opereren van de Groen Links fractie in de Tweede Kamer. "Ik er vaar zelf geen breuk met de PPR en geen gevecht tussen bloedgroe pen". zei Beckers. Ze tekende daar bij aan "alleen niet gerust te zijn op de discussie over arbeids-ethos en basisinkomen", heikele punten bin nen het huidige Groen Links. Van grote emoties was zaterdag op het opheffingscongres geen sprake. De sfeer was er een van een kalme weemoed. Het optreden van een merkwaardig uitgedost heer schap zorgde nog voor enige opwin ding. De man slaakte een anti-Golf- oorlogskreet en beklom het podi um. Hij kreeg vervolgens geheel in stijl van de PPR een minuut spreek tijd om te verklaren dat "God liefde is en dat de Oorlog moet worden ge stopt". Hij kreeg applaus. IRA-verdachten met vervoerd in 'kromsluiting' DEN HAAG (ANP) - De vier IRA- verdachten, die woensdag in Roer mond terecht staan voor moord op twee Australische toeristen in mei van het vorig jaar, zullen niet in 'kromsluiting' worden vervoerd. Justitie komt hiermee gedeeltelijk tegemoet aan hun eisen over hun behandeling. De verdachten von den vervoerd worden met de polsen geboeid onder eén van de bovenbe nen mensonwaardig. Ze protesteerden vorige week tij dens een kort geding bij de recht bank in Den Haag tegen de 'krom sluiting'. de geblindeerde skibrillen die zij tijdens het twee maal een halt uur durende vervoer van het huis van bewaring in Maastricht n.i.ir de Roermondse rechtbank moeten dragen en het feit dat zij voor pu bliek en fotograferende pers zicht baar zijn in de auto. Justitie kwam hen behalve in de manier van boeien ook tegemoet in hun bezwaar tegen de geblindeerde skibrillen.Die worcden nu v.rl ge blindeerd, maar niet geheel verdui sterd. Raadsman mr. De Jonge ver klaarde vandaag dat zijn cliënten een vonnis vragen over de brillen en het zichtbaar zijn voor het publiek. President Van Delden van de Haag se rechtbank doet morgen uit spraak. DORDRECHT (GPD) - Vijf men sen zijn zaterdag in het district Dordrecht om het leven gekomen door spiegelgladde wegen. Bij de rijkspolitie kwamen tussen 7.00 uur en 9.00 uur meer dan 24 meldingen van verkeersongevallen binnen. Op de Kanaalweg in Brielle wer den vier mensen gedood toen twee personenauto's op elkaar botsten. Eén van de auto's vatte na het onge luk vlam; de twee inzittenden - bei den uit Hellevoetsluis raakten bekneld en konden niet meer wor den gered. De twee inzittenden van de andere auto een Rotterdam mer en zijn in Hellevoetsluis wo nende broer overleefden het on geluk ook niet. Het ongeluk gebeur de toen de auto. die bestuurd werd door één van de broers, in een slip raakte. De wagen raakte op de ande re kant van de weg en werd in de flank gereden door de auto van het echtpaar. Een strooiploeg in Binnenmaas ontdekte zaterdagmorgen een over de kop geslagen auto op het ijs van een sloot. De bestuurder was over-' leden. De man, een inwoner van Puttershoek, verloor waarschijnlijk door gladheid de controle over zijn voertuig. de "Het ADVERTENTIE niet spreken. "Maar op het ogenblik CDA ging er in het college altijd a lijkt het me meer de vraag voor de onderdoor, maar dat gebeurt de Scheepsbouw-order Het scheepsontwerpbureau Neves- bu in Den Haag kan op (financiële) partijen op'lokaal steun van de Nederlandse staat re- gaval mogelijk is. kenen bij zijn pogingen om een Chi- Het beeld van Frank de Grave als leense order in de wacht te slepen, "souffleur" van Joris Voorhoeve tij- Het ministerie van economische za- dens de kabinetscrisis, zullen veel ken is bereid de steun te verlenen mensen zich nog herinneren. Het te- dat smanewerking tussen ge". Fijntjes haalt hij de confronta- in ieder tie aan met wethouder Jeroen Saris meenteraad. (Groen Links) van ruimtelijke orde- uit Den Haag zet geen r r het afge- de concurrentievervalsing door levisie-optreden met de verborgen de bedrijven-'boom' in Zuidoost. Engelse en Spaanse bedrijven te- microfoon vanuit de kamerbanken, gen te gaan. Die hadden al steun van hun regeringen toegezegd ge kregen. Citotoets Ruim 99.000 leerlingen verspreid over meer dan 4.900 basisscholen buigen zich deze week over de Eindtoets Basisonderwijs van het Instituut voor Toetsontwikkeling Cito. De uitslag van deze toets (kort weg: de Citotoets) is een graadme ter bij de keuze voor het vervolgon derwijs. Deelname aan de toets is niet verplicht i zijn het voorlopige einde 'mediaprofilering op schaal'. Het uitzicht op staatssecretariaat vie1 door de van het kabinet weg en hij verruilde Den Haag voor de gemeenteraads fractie in zijn woonplaats Amster dam. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen in maart hield lijsttrekker De Grave de WD in de hoofdstad recht overeind met behoud van de zeven zetels (van de 45). De WD kwam voor het eerst sinds 1978 in het Amsterdamse college van bur- Zou veel van de lof ovc lopen jaar verlaging i roerend-goedbelasting voor bedrij ven en huiseigenaren, schuldsane ring niet naar Etty moeten gaan? De Grave: "De PvdA heeft veel din gen goed op de rails gezet en die gaan wij met kracht voortzetten. w Maar voor sociale vernieuwing is tuut-tuut. is dat wel nodig. Maar dat bijvoorbeeld onder mij nogal Hij kreeg van De Grave de wind in voren omdat "het financiële landelijke verhaal" niet klopte. "Een pikant spoedig beeld: een wethouder van Groen Links pleitte voor een nieuwe krui sing en de WD-wethouder die zegt: i eenmaal de verantwoordelijk- ruimte geschapen.^Dat heid die je als wethouder portefeuile moet i graag gezien koppel Amsterdamse ondernemerskrin gen. Met winkeliers werden gunsti ge 'convenanten', werkovereen beslist geen item dat de PvdA voor zich kan opeisen. Aan de andere kant De Grave en PvdA-wethouder kan je van het miljoen dat is uitge- in economische zaken Piet Jonker trokken voor bestrijding van uitke ringsfraude. weer niet zeggen dat is typisch WD. Ook Wildekamp (PvdA-wethouder sociale zaken) draagt het uit." G£*fL99Maar

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3