Iedereen wacht op val van Iliescu Bush zorgt voor internationale wanorde Zorg orthodoxen over Wereldraad REPORTAGE Forse stijging aantal Roemeense asielzoekers Handtekeningen Alphen aan Maori's aangeboden Tökés hekelt Wereldraad MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 GEESTELIJK LEVEN PUTTEN "De oorlog in het Golfgebied en de ontwikkeling in de Baltisehe republieken zijn er de oorzaak van dat het Westen nu helemaal geen aandacht meer schenkt aan wat er in ons land gebeurt. De situatie is er heel ernstig. Mensen worden weer vervolgd, de oppositie bestaat alleen nog maar op papier, de geheime politie die nu onder een andere naam opereert, is weer volop actief. De communisten hebben het heft weer stevig in handen. Mij is geleerd, toen ik in dienst moest, dat ik het Roemeense volk moest verdedigen. Niet om er op te schieten. Nu krijgen dienstplichtigen het bevel om de regering te beschermen en zonder waarschuwing op burgers te schieten als daar aanleiding voor is. Dat weiger ik. Dat is ook de reden waarom ik ben gevlucht, want ik wil niet het geweer op weerloze burgers richten". Marius Grosu formuleert zijn woor den krachtig en met volle overtui ging. Telkens weer toont hij foto's om te laten zien "hoe het werkelijk in Roemenië toegaat". Hij zat al een half jaar in het leger, maar deser teerde, omdat hij als soldaat zou worden ingezet bij acties en demon straties van landgenoten die zijn ge kant tegen het huidige Roemeense bewind. De 21-jarige Grosu is on langs ondergebracht in het vakan tieverblijf'Mooi Veluwe' bij Putten, waar in totaal zo'n tweehonderd mensen van diverse nationaliteiten verblijven. In Nederland is het aantal Roe meense vluchtelingen aanzienlijk gestegen, zo blijkt uit een opgave van de directie vreemdelingenza ken van het ministerie van justitie in Den Haag. In 1988 werden daar 155 Roemenen geregistreerd die asiel hadden aangevraagd. In 1989 daalde dit aantal naar 61, maar vorig jaar was er plotseling een forse stij ging. Het aantal Roemeense asiel zoekers bedroeg toen 2202. Ver wacht wordt dat dit jaar nog meer Roemenen naar Nederland komen, gelet op de onlangs gedane medede- ling van het ministerie van justitie, dat het totale aantal asielzoekers voor 1991 op meer dan 25.000 wordt geschat. In de "top vijf van binnen komende buitenlanders staan de Roemenen op de tweede plaats. In Roemenië leek het erop dat na de dood van dictator Ceausescu be tere tijden zouden aanbreken. De gehate geheime politie Securitate was verdwenen en Iliescu, de huidi ge president, verscheen na de op stand met andere prominenten op de vrije tv-zender van Roemenië en beloofde vrijheid en democratie. Nadat de grenzen waren openge gaan, werd al gauw duidelijk dat ook dit land na veertig jaar commu nisme totaal was verpauperd. Schrijnend waren de beelden uit ziekenhuizen en instellingen waar verstandelijk gehandicapte kinde ren verbleven. Er kwam een televi sie-actie in Nederland voor de Roe menen en tal van transporten met hulpgoederen gingen richting Boekarest en andere steden. Na begin augustus vorig jaar. toen het Iraakse leger Kuwayt bin nenviel, verdwenen al snel de grote verhalen over Oosteuropese landen uit de krant en ook via radio en tele visie werd beduidend minder aan dacht besteed aan de gebeurtenis sen in deze landen. Op enkele felle anti-Iliescubetogingen na. kwam de situatie in Roemenie niet meer in het nieuws. Maar die demonstraties maakten wel duidelijk dat van de mocratie in het land aan de Zwarte Zee nog lang geen sprake is. "Ilies cu moet ook verdwijnen, want hij is een neo-communist, die alle macht aan zich heeft getrokken". Toen Grosu deserteerde, moesten zijn ouders op last van de politie hun appartement verlaten. Ze heb ben in de Roemeense hoofdstad on derdak gevonden bij familie. Als ge volg van zijn desertie heeft Marius' vader ook zijn baan op de luchtha ven van Boekarest verloren. "Mijn ouders staan achter de stap die ik heb genomen", aldus Grosu, die na zijn diensttijd economie wilde gaan studeren. Grosu, die hoopt te kunnen door reizen naar Amerika, waar familie van hem woont, was bij aankomst in Nederland in gezelschap van zijn buurjongen Mihai Van Saanen (23). die werkte bij een offset-drukkerij. Mihai, wiens achternaam puur Hol lands is. veronderstelt dat "er in Ne derland nog verre familieleden van mij moeten wonen". Grosu en Van Saanen, die pal te genover het paleis van Ceausescu woonden "tijdens de revolutie in december 1989 zagen we hoe het pa leis werd beschoten" hebben nog op een 'normale manier' het land kunnen verlaten. Een leeftijdge noot van hen. de 21-jarige student elektronica George Brad verstopte zich in een trein die vanuit Boeka rest naar het Westduitse Frankfurt ging. Brad kan af en toe zijn moeder bellen. Zijn vader, een advocaat, is drie jaar geleden overleden. Brad zegt dat hij erg voorzichtig moet zijn met zijn telefoongesprekken. "Ik praat met mijn moeder over de din gen van alle dag. Zij weet in elk ge val dat ik in Nederland goed ben op gevangen. Over de politieke toe stand in Roemenië praat ik niet, want anders breng ik mijn moeder in gevaar. Ik weet zeker dat de lijn wordt afgeluisterd". Pas geleden kreeg hij twee brieven van zijn fami lie die aan twee kanten met plak band waren dichtgemaakt. "Ze zijn dus geopend. Ik neem aan dat dit al in Roemenië is gebeurd. Ik ga er vanuit dat de Nederlandse politie zo iets niet doet". Informant De Roemenen die nu in het vakan tiecentrum in Putten verblijven, zeggen dat driekwart van de vroege re leden van de Securitate weer in functie zijn. Ze opereren nu onder de naam SRI, dat staat voor Servici- ul Roman de Informatii, de Roe meense informatiedienst, een dek mantel voor de (nieuwe) geheime politie. De Roemeense asielzoekers zeggen heel zeker te weten dat de SRI al weer mensen in het land heeft benaderd om als informant voor hun inlichtingendienst te wer ken. Bovendien zijn ze ervan over tuigd dat leden van de SRI zich als asielzoeker in Nederland melden om te proberen hier informatie los te krijgen van hun landgenoten. "Het zijn personen die zich niet gauw bij een groep Roemenen aan sluiten. Meestal houden ze zich af zijdig. Als ze met je in gesprek ko men, dan zijn het vaak directe vra gen: waarom ben je het land ont vlucht en wat zijn je verdere plan nen? Maar wij zijn er op bedacht. Wij weten ook dat ze geen juiste in formatie doorseinen, want in Roe menië wordt gezegd dat wij in Ne derland in de gevangenis verblij- Dat heeft zelfs in een paar Roe kranten gestaan. Wij heb ben hier niets te klagen. In 'Mooi Veluwe' is het prima. Er wordt hier veel voor ons gedaan en het eten is goed". Jonge Roemenen als Grosu, Van Saanen en Brad zijn de revolutio nairen van het eerste uur. Zij ston den in december 1989 met andere landgenoten op de barricaden, na dat predikant Tökes in Timisoara min of meer de aanzet had gegeven tot de omwenteling in het land. Op de vraag aan het drietal of er dan geen oppositie van enige betekenis is in het land, beginnen ze te lachen. "Er zijn twee oppositiepartijen, maar ze kunnen weinig doen. Goed, ze zijn dan officieel toegelaten en ze mogen een krant uitgeven. Dat is al les". Een woordvoerder van de afde ling vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie kon niet zeg gen of de Roemeense asielzoekers om economische dan wel politieke redenen hun land hebben verlaten. De betrokkenen zelf zijn er echter heel duidelijk over. "We zijn wegge gaan om de politieke situatie. De eerste paar maanden na de val van Ceausescu dachten we dat het de goede kant op zou gaan. Iedereen wacht nu op een tweede revolutie en daarmee op de val van Iliescu". Na het einde van de Koude Oorlog zag het er even naar uit dat een wer kelijk nieuwe wereldorde zou intre den. waarin oude idealen over vreedzame oplossingen van conflic ten konden worden verwezenlijkt. De Amerikaanse deskundige in vre desvraagstukken Jerry Sanders meent dat president Bush door zijn overhaaste mars naar de Arabische woestijn die kans voorlopig om zeep heeft geholpen. "George Bush mag zich dan beroe pen op de "nieuwe wereldorde" ter ondersteuning van Operatie Desert Storm, de haast waarmee hij de oor log is begonnen, heeft de vooruit zichten op een werkelijk nieuwe wereldorde voorlopig verduisterd. Bovendien is er grote kans op een langdurig conflict, dat de restanten van de "oude wereldorde" die na de Tweede Wereldoorlog werd geves tigd. bedreigt. Het einde van de Koude Oorlog vormde een van de zeldzame mo menten in de geschiedenis waarop de internationale politiek en de in ternationale organisaties weer greep konden krijgen op de realiteit van een onderling afhankelijke, maar diep verdeelde wereld. Collec tieve veiligheid en de vreedzame oplossing van conflicten, idealen die nog dateerden uit de periode na de Eerste Wereldoorlog, zouden eindelijk het nucleair machtseven wicht. kostbare patstellingen van militaire bondgenootschappen en verwoestende oorlogen door poli tieke handlangers kunnen vervan gen. Opmars Die hoop ging in de eerste echte test meteen in rook op. De vastberaden opmars van Bush naar de oorlog be tekent een gestage verwijdering van een wereldorde. Of dit nu voort vloeide uit een vooropgezet plan. of uit kortzichtige misrekening, de aanvankelijke beperkte doelstellin gen van de verdediging van Saudi- Arabie en het verjagen van Saddam Hussein uit Kuwayt breidden zich uit tot het neutraliseren van de Iraakse invloed in de regio en het construeren van een nieuw machts evenwicht na de oorlog. Als het doel van deze actie is Amerikaanse vastberadenheid te etaleren en de twijfels over het Amerikaanse leiderschap in de pe- President Bush die volgens Jerry Sanders de kans op riode na de Koude Oorlog weg te ne men. zullen deze twee doelstellin gen de komende weken zwaar op de proef worden gesteld, omdat de Verenigde Staten het leeuwedeel van de kosten en de gevolgen van de strategie van Bush moeten dra gen. Opgetogen over de overwinning in de Koude Oorlog hebben de tri- omfalisten van de Amerikaanse Re publikeinse Partij hun nieuwe we reldorde inmiddels gewijd aan het introduceren van het Amerikanis me in de wereld op de vleugels van een nieuwe generatie van geavan ceerd Amerikaans wapentuig. Ver wijzend naar de gebeurtenissen in Oost-Europa en de Sovjetunie me nen deze triomfalisten dat de mees te mensen er in het diepst van hun hart naar verlangen om de universe le cultuur van het kapitalisme te omarmen. Zij worden daar volgens deze lieden slechts van weerhouden door ouderwetse ideologieën en feodale despoten. De geschiedenis staat aan de kant van het Westen en de wereldorde kan eindelijk wor den gerealiseerd, aldus deze opvat ting. In zijn State of the Union van 29 ja nuari benadrukte Bush dit thema, en hield hij de Amerikaanse bevol king voor dat "van alle landen van de wereld, alleen de Verenigde Sta ten beschikken over het morele ni veau en de middelen om haar (de langbeloofde nieuwe wereldorde) te ondersteunen. Wij zijn het enige land ter wereld dat de krachten van de vrede kan mobiliseren", aldus Bush. Nog geen maand voor de agressie van Saddam Hussein tegen Kuwayt traden op de economische top van geïndustrialiseerde landen in Hous ton Duitsland en Japan op de voor grond. Ze formuleerden een eigen beleid ten aanzien van de Sovjetu nie en China, zonder dat Washing ton daarbij de leiding nam en on danks de bedenkingen van de Ame rikaanse regering. Dit versterkte al leen maar het gespeculeer over een nieuwe wereldorde, een verminder de rol voor de Verenigde Staten en een verschuiving van militaire naar economische kracht als de maatstaf voor de invloed van een land in het tijdperk na de Koude Oorlog. Maar toen kwam Saddam Hussein om de geallieerden te herinneren aan hun afhankelijkheid van het Ameri kaanse militaire apparaat. Nachtmerrie Wat er ook waar moge zijn van de bewering van Bush dat de Verenig de Staten een "moreel baken" vor men dat de weg wijst naar een nieu we wereldorde, deze stelling kan worden afgeschreven als het eerste slachtoffer van een geïntensiveerde luchtoorlog en een langdurige gron doorlog. Naarmate het aantal slachtoffers stijgt, zal de term "rechtvaardige zaak" holler gaan klinken, niet alleen in de Arabische landen, maar ook in de straten van Amerika. De oude wereldorde en het stelsel van bondgenootschappen dat daar aan ten grondslag lag, zal de oorlog niet overleven. Evenmin is het waarschijnlijk dat er na de oorlog een nieuwe wereldorde ontstaat. Als de oorlog en de onrust zich ver spreiden in het hele Midden-Oosten en daarbuiten, tot in de verste uit hoeken van de islamitische wereld, zoals deskundigen voorspellen, dan zullen de politieke kosten voor de meeste Arabische leden van de anti- Iraakse coalitie te groot worden. Spoedig zal Washington merken dat zij alleen staat in de oorlog en de financiering daarvan, misschien in het gezelschap van de Britten en de steeds nerveuzer wordende Saudi s. Door Saddam Hussein op te bla zen tot een meer dan levensgrote Hitier, probeert Bush kennelijk de gouden eeuw van westerse eenheid onder Amerikaans leiderschap te herstellen - net zoals Hussein Bush probeert af te schilderen als de Gro te Satan om zijn eigen aanzien in de Arabische machtsstrijd te vergro ten. Door de werkelijke uitdagingen van deze tijd van een nieuwe we reldorde te negeren en in plaats daarvan een zorgvuldig geconstru eerde krachtproef in de Arabische woestijn uit te vechten, heeft Bush de internationale wanorde en het Amerikaans verval ontketend die hij juist probeerde te vermijden". JERRY SANDERS Jerry W. Sanders is directeur van het Peace and Conflict Studies Program- me van de Universiteit van California in Berkeley. Hij is mede-oprichter en staflid van het World Policy Institute in New York. Sanders is mede-auteur van het boek 'Post-Reagan America'. Kerken stellen relatie ter discussie CANBERRA (GPD) - De or thodoxe kerken overwegen ernstig hun relatie met de We- relraad van Kerken te herzien. Vandaag bespreken de afge vaardigden van de patriarcha ten van Constantinopel en Moskou in een besloten zit ting in Canberra de grieven die zij hebben tegen het func tioneren van de Wereldraad. Zowel de Russisch-Orthodoxe Kerk als het Oecumenisch Patri archaat van Constantinopel had den hun bezwaren op papier ge zet. De kritiek van de orthodoxe kerken richt zich op drie punten: het theologische klimaat binnen de Wereldraad, het onbegrip van de meeste kerken voor de positie en de standpunten van de ortho doxie (geen vrouwenwijding, geen intercommunie) en het feit dat de Wereldraad zich te weinig bekommert om zijn eerste be staansreden: het bevorderen van christelijke eenheid. Die kritiek is niet nieuw, maar het verloop van de assemblee geeft de orthodoxen reden tot zorg. Daar komt bij dat de ortho doxen uit Oost-Europa door de herwonnen godsdienstvrijheid voor het eerst alle aandacht op in houdelijke zaken kunnen richten. Wat de assemblee betreft, sto ren de orthodoxen zich aan de ge makkelijke wijze waarop pro testanten elementen uit andere godsdiensten en zelfs uit niet-reli- gieuze ervaringen, in verbinding brengen met de Heilige Geest. Zij vrezen dat het bijbelse geloof in God wordt aangetast. De ortho doxen zeggen geen bezwaar te hebben tegen dialoog met andere religies, maar keren zich tegen ongebreideld pluralisme. Steeds meer lidkerken van de Wereldraad laten hun afkeer van de orthodoxe kerken blijken, om dat die de progressieve trends (in tercommunie, vrouw in het ambt) niet volgen en immer dwars lig gen. Misschien zijn de relaties tussen de Wereldraad en de or- thoxe kerken aan herziening toe, eindigt een van de discussieno ta's Voorzitter Jacobs Maori Raad verheugd LEIDEN De. secretaris van de Nederlandse Raad van Kerken, ds. W. van der Zee, heeft vandaag in Canberra (Australië) achthon derd handtekeningen aangebo den aan voorzitter P. Jacobs van de Maori Raad van Kerken in Nieuw-Zeeland. De handtekenin gen zijn verzameld door een werkgroep uit Alphen aan den Rijn. De handtekeningen zijn zowel afkomstig uit Alphen, als uit ker kelijke gemeenten uit het 'oude' Zeeland, waaronder Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. De ac tie was het initiatief van een werkgroep van de hervormd-ge- reformeerde gemeente Ouds- hoorn/Ridderveld in Alphen aan den Rijn. De werkgroep had de Neder landse afgevaardigden aan de As semblee van de Wereldraad van Kerken in Canberra gevraagd, een lans te breken voor de zaak van de Maori's. Juist de Nederlan ders hebben een zekere band met de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland, omdat de ont dekker van het land, Abel Tasman, een Nederlander was. Het liefst hadden de Alphena- ren gezien dat de Assemblee de zaak van de Maori's net zo aan zou kaarten, als die van de Aborigi nals, de eerste bewoners van Australië. Bij aanvang van de As semblee, vorige week, wierp de Wereldraad zich op als verdediger 'an de belangen van de Aborigi- ïals, waarbij de Australische re gering felle kritiek te verduren tcreeg. Echter, weinig Wereldraad-af gevaardigden zullen iets van de Nederlandse actie voor de Mao ri's hebben vernomen. In de luw te van de Assemblee nam Jacobs van de Maori Raad van Kerken de handtekeningen in ontvangst. Zijn vreugde om deze sympathie betuiging was er niet minder om. De Maori Raad is enige jaren gele den opgericht, uit onvrede over de aandacht die de landelijke Raad van Kerken in Nieuw-Zee land schonk aan de belangen van de Maori's. Tökes: ...oude fout. Synodebestuur bezint zich weer op homo-tucht UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de hervormde synode be raadt zich morgen over een uit spraak van de commissie voor het opzicht, die een tuchtmaatregel van een kerkeraad tegen een ho moseksueel heeft goedgekeurd. Het bestuur wil nagaan, of de nor men voor tuchtmaatregelen wel duidelijk zijn, zegt synodevoor zitter ds. B. Wallet. De normen werd in november 1989 vastgesteld. De synode ma tigde toen een eerdere oproep aan de kerkeraden om nooit tucht maatregelen tegen homoseksue len te nemen op grond van uit sluitend hun seksuele geaard heid. Deze oproep leidde vooral in de Gereformeerde Bond, de rechterflank van de Hervormde Kerk, tot verontwaarde reacties. Sinds het synodebesluit van november 1989 heeft de commis sie voor het opzicht een aantal tuchtmaatregelen tegen homo seksuele gemeenteleden behan deld. Slechts in één geval stelde de commissie vast, dat de kerke raad pastoraal niets te verwijten viel en dat de tuchtmaatregel te recht was. Het gaat volgens Wal let om een bondsgemeente. Wallet sluit niet uit, dat het be raad van dinsdag tot voorstellen aan de synode leidt. In ieder geval wordt het besluit van november 1989 zo snel mogelijk naar alle kerkeraden gestuurd. Dat was tot nu toe niet gebeurd, moet de sy nodevoorzitter erkennen. CANBERRA (GPD) - De Roe meense hervormde bisschop Laszló Tókés is teleurgesteld dat de Wereldraad van Kerken zich opnieuw in stilzwijgen hult over Roemenië. "U dreigt in de oude fout te vervallen". Tökés vindt het onbegrijpelijk dat de Wereldraad na alle kritiek opnieuw een uitspraak over dat land mijdt. "De geest van Ceause scu is nog springlevend en de praktijken van het voormalige re gime gaan gewoon door. Toch neigt de Wereldraad er weer toe om over de situatie in ons land te spreken in algemeenheden". De Assemblee moet zich nog over definitieve lijst politieke uit spraken buigen. Chinese kerken. Met langdurig applaus zijn de Chinese kerken vandaag na ruim dertig jaar weer begroet als leden van de Wereld raad. De Assemblee aanvaardde unaniem het verzoek van de Chi nese Raad van Kerken, waarin de protestantse kerken in de Volks republiek sinds tien jaar samen werken. Orthodox-joodse dialoog. Nog dit jaar zal er voor het eerst in de geschiedenis een dialoog plaats vinden tussen oosters-orthodoxe en joodse theologen. Het initiatief gaat uit van de internationale Raad van Christenen en Joden en de Russisch-Orthodoxe Kerk. Amsterdam '98? De Nederland se Raad van Kerken wil Amster dam voorstellen als plaats van de Assemblee in 1998. Het is dan vijf tig jaar gelden dat de Wereldraad aldaar werd opgericht. Een be slissing over de volgende Assem blee valt pas over een paar jaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2