\ËÊM 'Ik wil weer luchtige cd s maken' KRO zendt opnieuw godsdienst-serie uit Tokkelossie PAGINA 18 RTV-SHOW MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 Ex-Cat Piet Veerman brengt nieuwe cd uit Lady - in nachtgewaad- zit indringers op straat achterna LONDEN (GPD) - Zoals ge woonlijk verliet burggraaf Stormont (34) donderdag morgen zijn woning in Zuid- Londen om naar zijn werk, het veilinghuis Christie's, te gaan. Een man kwam op hem toegelopen en zei gemoede lijk "goede morgen". De burggraaf zei wat terug en voordat hij er erg in had, zat hij op de achterbank van een witte Ford Transit. De vriendelijke man bleek ver gezeld van nog drie types en gevieren hadden zij Lord Stormont in de boeien gesla gen en de auto in geduwd. Met de sleutels van de burggraaf op zak togen de mannen vervolgens naar diens woning, waar zijn vrouw en kinderen nog nietsvermoedend lagen te slapen. Toen Lady Stormont ontwaakte, zag zij de hoof den van twee onbekenden boven zich. Het duo deelde Lady Stor mont mede dat haar man reeds gekidnapt was en toonde ten bewijze zijn por tefeuille. Of zij misschien ook in de boeien geslagen wenste te worden? Maar Lady Stormont had die och tend andere plannen. Tijdens een handgemeen zag zij kans om op de knop te drukken waarmee de politie rechtstreeks wordt gealar meerd. Toen zij, inmiddels in de handboeien geslagen, de mannen inlichtte over de snelle komst van de politie, renden dezen naar beneden en vervolgens via de voor deur naar buiten. De vrouw des huizes stoof achter hen aan, zodat de bewoners van de sjieke Zuidlondense buurt voor het eerst een da me van adel in nachtkledij over straat zagen rennen, de handboeien nog om. Lady Stormont zag nog juist hoe de mannen in hun auto sprongen, waaruit haar man inmiddels was ont snapt. Ze rende terug, de handboeien nog altijd om, greep een pen en noteerde het nummer. Toen de politie arriveer de, kon deze weinig anders doen dan Lady Stormont complimenteren met haar 'moedig gedrag'. De ont voerders zijn nog niet opge pakt. €1 Jane Wyman's tv-stulpjc Staat te koop. (archieffoto) Falcon Crest te koop SAN FRANCISCO (Rtr) - De plek van de wereldbe kende Amerikaanse tv-serie 'Falcon Crcst', een landhuis met wijngaard in Californië, is te koop voor 18,2 miljoen dollar. Vorige maand werd al de ranch Southfork in Texas verkocht, waar de me lodramatische serie 'Dallas' zich afspeelt. Daarvoor werd bij een executieveiling 3,15 miljoen dollar betaald. De huidige eigenaar van de in 'Falcon Crest' figure rende wijngaard Spring Mountain Vineyards, Mi chael Robbins, is van plan van zijn oude dag te gaan ge nieten en heeft daarom be sloten tot verkoop. De opna men van de wekelijkse tv- serie begonnen in 1981 en werden pas in 1989 stopge zet. Van het Nederlandse scherm verdween de serie, waarin Jane Wyman de do minante heerseres van Fal con Crest speelde, al eerder van het scherm. Commerciële omroep VTM dagvaardt BRT BRUSSEL (GPD) - De Vlaamse commerciële zender VTM heeft de BRT gedagvaard omdat de openbare omroep door het spel- programma 'Kwislijn' een on rechtmatige concurrentie tot stand heeft gebracht. De Vlaam se Televisie Maatschappij (VTM) is van mening dat de BRT zijn zendtijd beschikbaar stelt voor expliciete merkvermelding. Uit gerekend het tonen van bepaalde produkten is volgens de Vlaamse commerciële zender de essentie van het telefoonspel 'kwislijn'. 'Kwislijn' is een kort spelpro- gramma dat dagelijks wordt uit gezonden en waarbij heel wat waardevolle prijzen kunnen wor den gewonnen. De kandidaten worden via een computer en spe ciale door de RTT ter beschik king gestelde betaallijnen gere- cruteerd. MAASTRICHT (ANP) - De met 45 jaar oudste regionale omroep van Nederland. Omroep Lim burg, voert met ingang van 1 maart een forse zendtijduitbrei ding door. Het huidige aantal van 24 uur per week wordt ver dubbeld. Daarmee is de omroep iedere werkdag zeven uur in de lucht, op zaterdag vijf en op zon dag acht uur. Omroep Limburg is overigens een publieksomroep en wil dat ook blijven. Van onze correspondent Peter Vlugt VOLENDAM Ex-Cat Piet Veerman bracht deze week een nieuwe cd uit, getiteld 'Future'. Na Piet Veerman, Harmony en Cry of Freedom, is het zijn vierde solo-album. Een typi sche Veerman-cd, met melodi euze nummers en brede or kestrale arrangementen, die toch weer anders klinkt dan zijn voorgangers. Piet is blij met zijn nieuwe plaat. Het lijkt er op dat hij met Future z'n draai gevonden heeft. "De titel heb ik niet voor niets ge kozen", vertelt de ex-Cat. "Het moet het begin vormen van een meer toegankelijke en technisch minder ingewikkelde manier van muziek maken. Ik vond dat mijn eerste drie solo-albums, hoewel zeker niet onsuccesvol, vrij moeilijk toegankelijk waren. Cry of Freedom, bijvoorbeeld, is mijn trots en ik vind het de mooi ste plaat die ik ooit heb gemaakt. Het was altijd al mijn droom klassieke melodieën in een po pulaire jas te steken en dat is heel goed gelukt. Het nadeel is dat je die muziek niet zo makkelijk in een café of discotheek draait. Ik heb daarom bewust gekozen voor een plaat met een luchtige en gezellige sfeer, zonder disso nanten in de vorm van zware bal lades". Wat bij het beluisteren van de platen van Veerman opvalt is dat de produktie tot in de puntjes is geregeld. Aan elk detail is veel aandacht besteed en het geluid klinkt vol en overweldigend. "In de moderne studio van tegen woordig heb je de beschikking over 48 sporen. Alles kan digitaal worden opgenomen en elk ge luid kan gesampled worden. Je bent de helft van de tijd bezig met het schrijven van een func tioneel arrangement en de ande re helft met het instellen van de techniek". "Ik vind dat al die technische snufjes de melodie zo langzamer hand ondersneeuwen. Veel van de emotie die je zo moeizaam in de arrangementen stopt ver dwijnt hierdoor. Ik wil in de toe komst terug naar 24 sporen en een kleiner geluid. Dat is moei lijk want je moet dan weten wat je moet weglaten." Net als bij de vorige albums wordt Piet ook nu weer terzijde gestaan door de (in Nederland wonende) Engelse tekstschrijver Bruce Smith en arrangeur/pro ducer Gerard Stellaard. Gedrie- en hebben ze een cd afgeleverd die een mix is van eigen num mers en bewerkingen van be staande nummers zoals Diaman- te van Zuchero Fornaciari en Mexican Girl van Smokey. De nummers hebben met elkaar ge meen dat ze allemaal lekker in het gehoor liggen. De nieuwe single Lament (klaagzang) is een bewerking van een nummer van de Engelsman John Anderson. Het is een lied over een onbegrepen liefde die zich in Schotland afspeelt. Op de opmerking dat het nummer met Piet Veerman. die doedelzakken wel heel erg de sfeer ademt van zijn mega-hit Sailing Home, reageert Piet on verschillig. "Dat heb ik wel meer gehoord, maar daar trek ik mij niets van aan. Ik bekijk elk nummer apart en het feit dat op Sailing Home ook doedelzakken te horen wa ren, betekent niet dat je ze daar om nooit meer mag gebruiken. Volgens mij kan Lament niet zonder doedelzakken. Het geeft precies de goede sfeer weer". Dubbele zendtijd Omroep Limburg BURGH - De muzikale vader van tal van musicals, Andrew Lloyd Webber, trad vorige week vrijdag in het huwelijk met zijn derde vrouw, Madeleine Curton. Bij de uitgang van St. Botolph's Church in het Britse plaatsje Burgh liet het kersverse paar zich na de huwelijksinzegening fotograferen. (foto AP) Reijmers en zijn team reisden bijna de hele aardbol over voor deze documentaires, die vooral een duidelijk informatief karak ter hebben. De reeks kreeg als titel mee 'God bewaar me'. In het eerste programma werd al meteen dui delijk waar het in deze serie om gaat; wat betekent godsdienst (resp. volksgeloof) voor mensen die doorgaans onder moeilijke omstandigheden zoals in Brazi lië maar moeten zien hoe ze het hoofd boven water houden. Dit geldt ook voor de andere landen die werden bezocht; Indonesië (het land met de meeste isla mieten), Zuid-Afrika (medicijn man en geneeskrachtige krui den), Thailand (boeddhisme) en India (hindoeisme). Wie op de woensdagavond niet kan kijken, kan op zondagmiddag bij de KRO terecht. Dan worden de uit zendingen van ,God bewaar me' herhaald. In dit geval een goed idee. LEIDEN - In de Leidse schouwburg is zaterdag het nieuwe theaterprogramma van Jenny Arean in première gegaan. Daar moest, na afloop, op gedronken worden. In de krap bemeten foyer stonden bekende Nederlan ders en dito-Leidenaren zij-aan-zij. Op de foto Jenny Arean met pianist Cor Bakker, die haar deze keer niet mocht begeleiden, en dochter Myra. (zie verder de pagina kunst) (foto Hieico Kuipers) HILVERSUM (GPD) - Hoewel de KRO nog niet zo lang geleden een tv-serie uitzond over hon derd jaar Nederlandse missie, wordt opnieuw een reeks pro gramma's gebracht waarin reli gie een grote rol speelt. Deze keer ligt het accent op de niet- christelijke godsdiensten. Ook komen er geen 'deskundigen' aan te pas, nee, 'gewone' mensen staan centraal in deze serie, die maar liefst vijf wekelijkse afleve ringen telt. Eindredakteur Dolf Een select gezelschap van dich ters en neerlandici heeft de P.C. Hooftprijs, nog altijd de be langrijkste literaire onderschei ding in Nederland, toegekend aan Elisabeth Eybers. Wie is Eli sabeth Eybers, zult u vragen. Eerder bekroonde dichteressen als Vasalis en Ida Gerhardt zijn landelijk bekend, maar dat kan van de nu gelauwerde niet ge zegd worden. Elisabeth Eybers is slechts in zeer kleine kring een geliefd dichteres; ik vrees dat haar lezerspubliek niet groter is dan een handvol collega's, een tuiltje literaire critici en wat li- teratureluurse snobs daarom heen. Het probleem is namelijk dat het hier om verzen gaat die in het Zuidafrikaans zijn geschre ven. Nu is het in het algemeen al moeilijk om de peilloze diep gang en rijk vertakte symboliek van een doorsnee-Nederlands gedicht te begrijpen, maar als die ook nog schuilgaan achter het rasterwerk van een vreem de, hoewel verwante taal, dan moet het welhaast een onmoge lijke opgave zijn om de beteke nis van de versregels te door gronden. Naar het schijnt hebben de fijnproevers van de fanclub daar geen enkele moeite mee. Voor hen is het Afrikaans ken nelijk een glasheldere variant van het Nederlands dat geen en kel geheim verbergt. Op de tele visie worden films en documen taires, waarin Afrikaans wordt gesproken, steevast ondertiteld en ook de boeken van een Zuid- afrikaanse schrijver als Andre Brink worden hier in Neder landse vertaling uitgebracht. Het is namelijk helemaal niet gemakkelijk om als leek een Zuidafrikaanse tekst zomaar te begrijpen. Natuurlijk, er zijn een hele boel woorden die we als een ou derwets of grappig soort Neder lands herkennen, maar in de tekst liggen ook een heleboel vreemde elementen ingebed, waarvan we de betekenis slechts kunnen gissen. Daarbij komt nog het verraderlijke ge geven dat er in het Afrikaans niet altijd staat wat er staat: hoewel sommige woorden iden tiek zijn aan het Nederlands, betekenen ze toch iets anders. Adriaan van Dis, die goed thuis is in het Afrikaans, heeft als voorbeeld eens het woord 'am per' genoemd: wie in Nederland amper twintig jaar is, is net twintig, maar in Zuid-Afrika is hij negentien. Een goed Afrikaans-Neder lands woordenboek bestaat er niet. Sinds kort ligt er in de win kel een zeer beknopte woorden lijst, waarin de betekenis van een paar honderd Afrikaanse woorden kan worden opge zocht. Het 'vir-niks-nie-bang- nie-skip' komt daarin niet voor, want dat is namaak-Afrikaans voor 'oorlogsschip'. Dankzij deze lijst weet ik nu dat een pen sklavier een accordeon is, een skommeldrankie een cocktail, het skemerkelkie het bitteruur- tje, een grondboontjie een pin da, een bitterbek een gefrus treerd persoon, een bedorve brokkie een verwend kind, een hupstootjie een duwtje in de goede richting, een klipkop een domoor, een southappie een snack, een trompoppie een ma jorette, een vuilbaard een leeuw en dat een draadsitter een op portunist is. Bij de jury van de P.C. Hooft-prijs zijn al die woorden natuurlijk wel bekend. Leden als Rutger Kopland en Remco Ekkers. die in het noor den van het land wonen, zullen wel denken dat als je een dialect kent, dan ken je ze allemaal. Toch vraag ik mij af of zelfs deze beide talenwonders ervan op de hoogte zijn dat een Afri kaanse frikkadel een bal gehakt is, een stinkmuishond een bun zing, een wynvlieg een dronk aard en een grootvoet een oli fant. In de reacties op de toeken ning van de prijs werd gezegd dat men de gedichten van Elisa beth Eybers hardop moet lezen - dan begrijp je het vanzelf. Dan zou blijken dat haar Afrikaans een 'schoongewassen' Neder lands is, dat als een 'eikel in sy doppie past'. Wel, ik heb mij naar de winkel gespoed om de pas verschenen 'Versamelde Ge- digte' te kopen en ik heb dit ad vies braaf opgevolgd. Maar hoe vaak ik de volgende regels ook overlees, ik snap absoluut niet waar het om gaat: 'n Piet-my-vrou kaats uit die tuin sy drie dun note teen die naat wat kriskras om my skedel- kruin. Die tokkelossie het verskyn in vae spatsels teen die muur. krom drake in die meubelg- kwaai Zoeloe-impi's in die vuur Na deze bekroning zijn de dichters, die hun regels in het Amelands, het Surinaams-Ne- derlands en het Achterhoeks schrijven, serieuze kandidaten voor de P.C. Hooftprijs. ..OE KAN6 OP EEM NIEUWE EERSTE WERELDOORLOG 15 VEEL. A/SS 0 O A/GAfK HE& HE/A/Z AL BEA/HELE" T/JO A//ET (BEZfEt/.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18