Man krijgt 'n kleur van zomermode '91 Kleding brengt schoonheid van natuur boven èn onderwater in beeld Belgische ontwerpster Dury wint de Fii 'd Or PAGINA 16 MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 door Kitty van Gerven Soepele colberts met verschillende sluitingen wor den gedragen op vrij ruime band- plooibroeken. (foto GI'D) De man krijgt er komende zomer een kleur van. En dat hoeft niet eens van de warmte of de zon te zijn. De mannenmode voor voorjaar en zomer '91 alleen is al voldoende om de heren der schepping van hun winterse grauwsluier te ontdoen. Saai grijs, klassiek donkerblauw... ze zijn afgezworen. De man eist het komende seizoen een vrolijk pak. En daarmee lijkt hij bezig te zijn aan een pijlsnelle in haalmanoeuvre. In ijltempo worden al die tinten, die voorheen uitsluitend voor vrouwen leken te zijn weggelegd, door de herenmode geannexeerd. Resultaat: een vriendelijk zomermodebeeld, waarin geen plaats is voor grijze muizen. Wat overigens niet betekent dat alle mannen er als clowns bij moeten gaan lopen. Afge zien van de zeer sportieve kle ding voor de jongeren, die wel een bonte mengeling van felle tinten en dessins te zien geeft, is de rest van bet aanbod over wegend zacht van kleur. Het zijn vooral de 'gewassen' poe derpastels die het gaan ma ken. De natuurlijke en vrij neu trale aardtinten zoals terra cotta, brique, bruin, taupe, zalm, mosterd, olijf, zacht groen, zand en kiezel worden aangevuld met een zeer .uitge breide reeks aqua-tinten. Elke schakering die de oce aan kent, van lichtblauw via lavendel en violet tot marine blauw en van turquoise via zeegroen tot diep flessegroen, hoort in dit palet thuis. Ze combineren uitstekend met accentkleuren als geel (van bleek geel tot maïsgeel of zelfs het diepe geel van Van Goghs zonnebloemen), oranje, ko raalrood, ecru en vooral wit. Maar ook de primaire kleuren doen volop mee: felrood, limegroen, geel, paars, kobalt blauw en zwart. Sferen De verschillende sferen in de mannenmode voor komende zomer kennen elk hun eigen kleurengamma. Zo zijn de meer neutrale aardkleuren voornamelijk weggelegd voor de wat klassieke lijn, waarin we net als in de voorgaande seizoenen een duidelijke her waardering van de natuur in al haar pracht herkennen. Niet alleen de kleuren doen aan de schoonheid van Moe der Aarde denken, maar ook de dessins, waarbij vage bloem- en bladmotieven, af beeldingen van tropisch fruit, maar ook etnische prints en symbolen van primitieve vol keren de behoefte aan oor spronkelijkheid van de man anno 1991 verraden. Toch is het niet alleen de ve getatie cp het land die een bron van inspiratie vormt. Ook de wereldzeeën met hun peilloze diepten, hun exoti sche flora en fauha en hun on bekende mysteries hebben zo hun bekoring. Met in het ver lengde daarvan natuurlijk het ruige, maar zeker ook roman tische zeemansbestaan. Voor al in de vrije-tijdskleding wordt de mythe van de oceaan weerspiegeld in fraaie afbeel dingen van schelpen, vissen en waterplanten in allerlei blauwtinten en in stoere mari ne-dessins en bonte vlaggen. Maar hoezeer de mode ook in het teken staat van alles wat de natuur ons te bieden heeft, de politieke ontwikkelingen drukken evengoed hun slem- pel op het modebeeld van zo mer '91. Een zomer aah de vooravond van de Europese eenwording. En daarop wordt in de sportief kleding al drif tig ingespeeld met een wat folkloristisch aandoende en vooral heel fleurige trend, waarin afbeeldingen zijn te rug te vinden van mozaïeken, keramiekdecoraties en tegel dessins uit Mediterrane lan den, maar ook Scandinavi sche randmotieVen, naïeve af beeldingen en kleine bloeme tjes en ruiten, zoals die op kle derdrachten voorkomen. Een bonte mix voor hoogzomer- kleding zoals korte broeken en bermuda's, shirts en hemd jes. Misschien nog harder van kleur, maar minder vriende lijk en zelfs uitgesproken stoer is de trend voor de jon geren, de 'rap-generatie'. Gro te symbolische tekens, opge blazen emblemen en grafi sche teksten, Op-Art- en Andy Warhol-motieven in harde kleurstellingen, veelal op een zwarte ondergrond, moeten de vibrerende en actieve le venswijze van de hedendaag se jeugd onderstrepen. Belijning Biedt zowel de klassiekere kleding als de vrije-tijdskle ding de man komende zomer flink wat bewegingsruimte dank zij de vrij ruime belij ning, ook de jongere zal op geen enkele manier in zijn be wegingen worden belem merd, maar dan vanwege het feit, dat zijn kleding als een tweede huid om hem heen zit. Superstrakke broeken, fiets- broeken, singlets, hemdjes en shirts met grove stiksels, rit sen en vetersluitingen zijn in de jonge trend hoofdzakelijk van stretchmaterialen ge maakt. Overigens is dit ook de eni ge trend waarin veel (hoog- glanzende) synthetische ma terialen voorkomen. In de an dere stijlen ligt de nadruk voornamelijk op natuurlijke stoffen met een .droge' optiek, zoals katoen en katoenblends, dunne wol, linnen, canvas, de nim, maar ook zijde. Opval lend is de toename van het ge bruik van honderd procent natuurlijke materialen ten koste van mengingen met kunstgarens als polyester. Kostuums Het kostuum verandert am per van snit. Mogelijk worden de schouders weer iets bre der, maar verder zijn de jasjes vrij recht gesneden en vallen tot ruim over de heupen. Ook de grote verscheidenheid aan sluitingsvormen blijft nog even. Zo zijn er nog volop jas jes met een double-breasted sluiting met minimaal twee en maximaal acht knopen, maar ook single-breasted colberts met minimaal één en maxi maal drie knopen. De korte revers, die vorig jaar werden geïntroduceerd, zijn niet echt aangeslagen, met als gevolg dat alleen de single-breasted jasjes met drie knopen middenvoor nog een korte kraag hebben, maar het merendeel toch is voor zien van langere, hetzij haak- revers, hetzij revers met opge sneden punten. Wel opvallend is het grote aanbod van uni-kleurige pak ken of combinaties van col berts en broeken in dicht bij elkaar liggende uni-kleuren. Zelfs de gedessineerde kos tuums tonen zulke vage streepjes of ruitjes, dat het ge heel een uni-kleurige indruk maakt. Overigens zonder dat er sprake is van enige saai heid, want de structuur van de stoffen (linnen- en crincle- stoffen) zorgt voor een leven dig beeld. Broeken De bandplooibroek blijft de De bermuda is door de man absolute nummer één in de helemaal geaccepteerd. Al zal geklede zomermode. De vrij misschien nog niet iedereen brede tailleband wordt nog gevallen zijn voor de bekoring eens met een stevige ceintuur van dit kledingstuk, dat de geaccentueerd. De broeken knietjes zo heerlijk vrij laat, bieden met name aan de bo- toch neemt de bermuda nu venkant veel ruimte, maar de een vaste plaats in het broe- pijpen lopen naar beneden kenaanbod in. Ze zijn er in ge- iets strakker toe en vallen klede uitvoeringen met band- ruim over de schoenen. Het plooien en een omslagje aan omslagje aan de pijpen blijft de pijpen om gedragen te wor- nog even gehandhaafd. den met een colbertjasje, In de vrije-tijdssector ko- maar ze zijn er ook in sportie- men ook veel strakkere broe- vere, soms zelfs zeer kleurige ken zonder bandplooien voor uitvoeringen voor.de zeer zon- van stevige canvas of katoen, nige dagen. Broeken, die soms voorzien En ook de korte broek is in zijn van stoere stiksels of de- zijn opmars niet meer te stui- tails, ontleend aan de werk- ten. Was dit kledingstuk enke- manskleding, zoals extra zak- le jaren geleden nog gereser- ken en speciale lussen voor veerd voor dagjes naar het Meer dan ooit spelen hemden met een kleurig fond eeen hoofdrol in de zomermode. gereedschappen. Maar de grootste plaats in de vrije-tijdsmode wordt toch opgeëist door de good-old spijkerbroek in zijn authen tieke vorm, boordevol con trasterende stiksels en nagels, voorzien van emblemen op de achterzakken en voorname lijk in een gewassen blauwe kleur, hoewel ook zwarte spij kerbroeken actueel zijn. strand of vakanties op de cam- teksten, dan wel geborduurde ping, komende zomer zal de afbeeldingen van sporten, korte broek ook in de stad zoals golf en polo. De truien volop te zien zijn. hebben doorgaans een ronde hals en zijn vrij ruim tot op de heupen. De sweatshirts voor het jeugdige publiek vertonen doorgaans grote emblemen, waarmee ze nauwelijks afwij ken van de modellen van afge lopen zomer. Een nieuw ele ment vormen evenwel de ca puchons, die aan sommige sweatshirts zijn toegevoegd. Overhemden Het overhemd is ditmaal an ders dan anders. En dat ligt 'm niet zozeer aan de snit (de hemden blijven vrij ruim van model en hebben doorgaans een normale boord of een but ton-down kraag), maar hoofd zakelijk aan de kleuren. Wa ren overhemden met fijne streepjes op een wit fond ja renlang een must, komende zomer zijn het vooral de hem den met een gekleurd fond die in het oog springen. Dat geldt niet alleen voor de gestreepte blouses, die overigens flink wat plaats moeten afstaan aan de uni-kleurige hemden, ook juist zeer sprekende dessins van bloemen, fruit, schelpen of etnische prints, die even eens op een gekleurde onder grond zijn gedrukt. Dat zelfde geldt voor de geruite hemden, die een zomerse voortzetting zijn van de geruite shirts van deze winter. Het witte overhemd past niet echt meer in het zomer modebeeld, met uitzondering dan van fraaie jacquardhem den en overhemden voor spe ciale gelegenheden, zoals het smoking-hemd. Het spijkerhemd rukt ko mend seizoen nog verder op, compleet met stiksels, grote zakken en een schouderpas. Behalve in de traditionele blauwtinten komt het nu ook in allerlei andere kleuren voor, zoals zacht-groen, licht geel of violet, maar ook in bruin en roze. Jacks Klassieke regenjassen en trenchcoats zijn komende zo mer uit. ,In' zijn de blousons en parka's, alsmede de spij kerjasjes. Het merendeel van de blousons heeft een elas tisch boord op de heupen en is de shirts met vage of samengesteld uit diverse kleurvlakken of heeft contras terende biezen langs grote zakken en (dubbele) sluitin gen. Ook opvallende details als grove stiksels, lusjes en rit sen, grote emblemen en tek sten op de rug, alsmede gedes sineerde voeringen in con trasterende kleuren doen het goed. Overigens geldt hetzelf de voor de wat langere parka's met een tunnelceintuurtje en koordsluitingen. De spijkerjasjes blijven trouw aan hun authentieke ui terlijk, compleet met schou derpas, stiksels en metalen knopen. Het bontst van alles zijn ko mende zomer wel de truien. Niet alleen worden ze getooid door allerlei, veelal abstracte dessins in de meest uiteenlo pende kleuren, bovendien zorgen de verschillende breisteken voor speelse re liëfs. Naast allerlei fantasietruien 't Was op een rare avond, een week of twee geleden toen ik dat gekke geluid hoorde. Net zo grauw, mis tig en windstil als destijds, met die naaimachine. En net zo doodstil in huis als toen, jaren geleden, en 't boek net zo spannend. Mijn aandacht was mijlenver weg en 't was dan ook een hevige schok dat ik werd teruggerukt naar het heden door dat vreemde geluid in de andere kamer. Een zacht knarsen en schuren dat steeds luider werd, gevolgd door een harde klap. Ook meende ik een zacht gekreun te ho ren. Verlamd van schrik bleef ik het gezegde geen vin te kunnen verroeren waar maken, seconden lang. Waarna ik alle moed die ik nog kon vinden bijeen raapte en, mijn hart bonkend in mijn keel, op onderzoek uitging. 't Bleek alleen maar een uiteengevallen schilderijlijst te zijn. Een lijst die ik eigenhandig had vervaardigd, verstek had ge zaagd maar daarna toch niet zo grondig in elkaar had gelijmd als ik had gedacht. Het onderste deel was er langzaam uitge zakt, daarna een zijdeel en tenslotte was het paneeltje, met een harde klap op het linoleum terechtgekomen. Het gekreun moet slechts in mijn verbeelding hebben bestaan. Hoopte ik. Opgelucht ruimde ik de restanten van mijn geknutsel weg, blij dat het deze keer een calamiteit betrof die ik, kon overzien. Kon bevatten. Die niet zo griezelig was als die andere, vele jaren geleden. We woonden toen pas buiten, in een vrij staand huis dat koud was en eng. Aan de overkant loeiden koeien klaaglijk achter roestig prikkeldraad en achter het huis was een loods waar brand was geweest. Als ik voor de zo veelste keer vergeten was 's middags kolen te scheppen, moest ik dat in de grauwe vooravond doen, in die naargeesti ge ruimte waar halfverbrande flarden papier geluidloos in het rond zweefden en me de doodschrik bezorgden. In de gang van het huis had de vorige bewoner zich aan een trapspijl op gehangen, een feit dat niet bijdroeg tot het onbekommerd ge nieten van de avonden dat ik alleen in huis was. Die januariavond lukte het redelijk; het boek boeide me en ik lette niet op de vele donkere hoeken. Tot ik uit de rust werd gerukt door het geluid van de elektrische naaimachine die in het aangrenzend vertrek ineens als een razende ging naaien, geheel uit zichzelf. Dat ik toen niet doodgebleven ben van schrik verbaast me nog steeds. Na een paar seconden hield het geluid even abrupt op als het begonnen was. Een paar minuten duurde het tot mijn kaken en benen niet meer compleet verstijfd waren en ik dorst te gaan kijken, vluchtig, om de hoek van de deur. Doodstil stond het apparaat op de tafel in een totaal verlaten kamer. Ik vluchtte naar boven, diep onder de dekens, samen met een kind dat ik onder woedende protesten uit zijn slaap had ge rukt. De volgende middag bekeek mijn echtgenoot het apparaat en constateerde een los contactje. "Kijk, niets aan de hand- ...."zei hij vergoeilijkend, en ik bedacht me hoe heerlijk het moet zijn om nooit angst te voelen. Nooit bang te zijn. Meteen te beseffen dat het alleen maar een los contact is, of een ge vallen schilderij. Nooit verlamd van schrik te zitten wachten na zo'n gebeurtenis tot de deur langzaam zal opengaan. Ik wou dat ik zo was. INA DE RUYTER Linnenfestival in Parijs EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN Superstrakke fietsbroeken, singlets lijk modebeeld voor jongeren op. i korte broeken in bonte kleuren en dessins leveren e Oassen Wie zich op warme dagen toch als heer wenst te vermom men, kan niet meer volstaan met de dassen van vorig jaar. De das anno '91 is namelijk breder geworden. Nog niet zo extreem als in de jaren zeven tig, maar toch aanmerkelijk minder smal dan in de afgelo pen jaren. Wat overigens niet betekent dat hij ook meer in het oog springt. De dessins (net als vo rig jaar veel bloem- en blad dessins en afbeeldingen van tropisch fruit) zijn namelijk wat vager en enigszins gedekt van kleur. En daardoor geheel in harmonie met de zachte komen er ook nog sportieve poederpastels van de kos- exemplaren voor in marine- tuums, waarbij ze gedragen stijl met strepen, vlaggetjes of moeten worden. Linnen mag cfan maar twee procent van de totale textiel- produktie vertegenwoordi gen, de belangstelling voor linnen is wereldwijd. Dat be wees het zevende internatio nale linnenfestival in Parijs waar honderden vertegen woordigers van de linnenin dustrie, ontwerpers en kun stenaars uit tal van landen kennismaakten met de nieuwste toepassingen van linnen in de mode als textiel- stof en in de kunst. door Kitty van Gerven Hoogtepunt van dit tweejaar lijkse festival, dat werd geor ganiseerd door het linnenpro- motiebureau Confederation Internationale du Lin et du Chanvre in samenwerking met de commissie van de Eu ropese Gemeenschappen, was de uitreiking van de Fil d'Or, de prijs voor de beste collectie mode in linnen. Voorronde Voorafgaand aan de wed strijd, waaraan tien landen, te weten Spanje, Nederland, En geland, Verenigde Staten, België, Denemarken, Canada, Italië, Duitsland en Frankrijk deelnamen, werden in het na- Bij de voorronde kende de Nederlandse vakjury destijds de eerste prijs toe aan de kle dingcollectie van Orson en Bodil uit Amsterdam van de ontwerpers Nanet van der Kleyn en Alexander van Slob be. De tweede prijs ging even eens voor een kledingcollec tie naar Ell-Bell en de derde naar Leontine Hagoort voor haar collectie linnen tassen. Expositie In het Musee National des Monuments Francais, waar het linnenfestival plaats greep, waren de drie winnen de collecties van elk land sa mengevoegd in ene grote overzichtstentoonstelling. Al le eerste prijs-winnaars ont vingen na afloop van het festi val de op een na hoogste on derscheiding, de Fil d'Argent. De internationale jury kende de hoofdprijs, de Fil d'Or, toe aan de 29-jarige Belgische ontwerpster Frangoise Dury die op het vorige linnenfesti val al Fil d'Argent in de wacht had gesleept. Frangoise Dury ontving de Fil d'Or ditmaal voor haar originele toepassing van linnen in wijde cocktail jurken, geplisseerde badkle ding en met bont afgezette jas-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16