'Golfoorlog kan in lucht worden beslist' Y i Yf Rede koning Hussein ingegeven door verontwaardiging 'Palestijnse steun aan Saddam bewuste keuze' Baghdad wordt slachtoffer van epidemieën W 'Israël moet niet aan kant blijven toekijken" '■BW^TTTTT'Twnp1 VS-luchünachtgeneraal Dugan vraagt om geduld WASHINGTON/LONDEN (GPD) - De geallieerde luchtaanvallen worden nog enige tijd voortgezet alvorens met een grondoffensief tegen Irak wordt begonnen. De Amerikaanse president Bush heeft dat gisteravond gezegd na afloop van een gesprek met minister Che ney van defensie en de voorzitter van de chefs van staven, generaal Powell. Volgens de Amerikaanse luchtmachtgeneraal Dugan kan de oorlog in de lucht worden beslist. Dugan heeft de luchtcampagne tegen Irak helpen voorbereiden. AL-HASSA De zesjarige Ahmed. Brahim Misbah kan een geeuw niet onderdrukken tijdens een ceremonie voor 496 Saudische reservisten, onder wie zijn vader Misbah, in Al-Hassa. (foto api Bush zei gisteren dat hij zich 'veel beter voelt' over het verloop van de oorlog. Hij toonde zich tevreden over de vooruitgang die wordt ge boekt. "De luchtcampagne is erg ef fectief geweest", zei hij. Over het be gin van de grondoorlog wilde Bush nauwelijks iets kwijt. "We zullen al le tijd nemen die we nodig hebben om uit te zoeken wanneer een vol gende fase moet beginnen". Vanwe ge de veiligheid van de geallieerde troepen zal over het tijdstip niets in het openbaar worden gezegd. De Israëlische minister van de fensie. Moshe Arens, heeft gisteren bij zijn bezoek aan Bush aangedron gen op extra inzet van de geallieer de luchtmacht om de lanceerinrich- tingen van de Scud-raketten in het westen van Irak uit te schakelen. Is raël wil dat de Scuds worden ver nietigd, voordat de grondoorlog be gint. De schade in Israël is enorm, aldus Arens. Geduld Generaal Dugan schrijft in het Brit se dagblad The Guardian dat als de geallieerden genoeg geduld uioefe- nen de Golfoorlog vanuit de lucht gewonnen kan worden. Dugan was de Amerikaanse luchtmachtgene raal die het afgelopen najaar door president Bush werd ontslagen na dat hij in een aantal interviews had gezegd dat Saddam Hussein één van de doelwitten zou vormen. Vol gens Dugan zijn ongeveer 1000 vluchten nodig om een Iraakse divi sie voor 90 procent uit te schakelen. Dat zou betekenen dat de geallieer den hun 'luchtcampagne' met 20 tot 25 dagen zouden moeten verlengen om alle 20 divisies in Kuwayt te eli- De reden waarom de geallieerde luchtmacht de Iraakse divisies in Kuwayt nog niet écht heeft aange vallen, is dat andere doelwitten een hogere prioriteit hadden. De lucht campagne heeft daardoor een lichte Sovjet-generaal: Irak wordt zeker winnaar oorlog MOSKOU (IPS) - Irak zal de oorlog met de multi-nationale strijdmacht zeker winnen en de Verenigde Sta ten zullen een "desastreuze" neder laag lijden, zo meent generaal Vik tor Filatov, de directeur van het his- torisch-militair tijdschrift van het ministerie van defensie van de Sov jetunie. Filatov zei in een interview dat zijn voorspelling is gebaseerd op "historische, geografische, morele, politieke en religieuze argumenten" en op de "praktijk en de doctrine van de oorlogsvoering". Filatov zal binnenkort op uitnodiging van de Iraakse president Saddam Hussein naar Baghdad reizen. Filatov meerit dat de echte oorlog nog niet is begonnen en dat het ver loop van de grondoorlog beslissend zal zijn. De Iraakse soldaten zijn daarbij volgens hem in het voor deel, omdat ze "hun eigen territori um. hun huis, hun familie, en hun geloof' verdedigen. Volgens de ge neraal hebben de massale bombar dementen het militair potentieel, noch het moreel van de Iraakse sol daten of van de bevolking gebro ken. De gevechtskracht van het Iraakse leger is volgens Filatov nog grotendeels intact. Irak symboliseert bovendien vol gens Filatov in de Arabische wereld het islamitische geloof en zal kun nen rekenen op steun van Jordanië en van Iran. Als Iran zou worden binnengevallen, zou dat land wor den geholpen door Pakistan en Af ghanistan. De generaal is er zeker van dat alle islamieten in opstand zullen komen tegen de multi-natio- nale strijdmacht onder leiding van de Verenigde Staten en voorziet voor Washington, "een tweede Ko rea, een tweede Vietnam en een der de grote nederlaag". Duitsland geeft Israël extra geld BONN (AP) - Duitsland heeft Is raël gisteren een extra bedrag van vijf miljoen mark geschonken voor de herbouw van huizen en gebou wen in Tel Aviv en een naburige woonwijk die door de Iraakse raket- aanvallen zwaar beschadigd zijn ge raakt Duitsland had Israël reeds 250 miljoen mark aan humanitaire hulp toegezegd. Daarnaast heeft Duitsland beslo ten Patriot-raketten naar Israël te sturen, alsmede gasmaskers en an dere beschermende kledij, medicij nen, sngffelpantserwagens die gif gas kunnen opsporen en ander ma terieel ter waarde van naar schat ting een miljard mark. vertraging van enkele dagen opge lopen. Er waren 1500 vluchten noodzakelijk om de Scud-raketten en hun lanceerinstallaties te vernie tigen; doelwitten die Dugan om schrijft als politiek. De generaal: "Een Saudische militair loopt meer kans door een legertruck overreden te worden dan door een Iraakse Scud-raket te worden gedood". In zijn artikel onthult Dugan hoe effectief het geallieerde bombarde ment is geweest. "Elke F-117 Stealth bommenwerper heeft twee 'slimme' bommen van 2000 pond die in de luchtkoker van een ge bouw kunnen worden gedepo neerd. B-17 bommenwerpers waren de werkpaarden van de Tweede We reldoorlog, maar als zij bommen van 2000 pond hadden vervoerd (wat ze niet deden), zouden 4500 B- 17 bommenwerpers 9000 bommen hebben moeten werpen om hetzelfe effect te sorteren. Elke B-17 had een bemanning van 10 mensen, zodat dus 45.000 mensen hun leven had den moeten wagen. Met een F-117 kan een enkele piloot twee doelwit ten treffen". Effect De Stealth-bommenwerper is on zichtbaar voor vijandelijke radar, maar dat was volgens Dugan niet eens nodig geweest. Toen het gealli eerde bombardement begon, zo onthulde de generaal, had de Iraak se luchtverdediging zijn radarin stallaties uit staan. Van onze correspondent Taco Slagter AMMAN - Het effect van de onge meen scherpe rede, die Koning Hussein van Jordanië vorige week afstak, is nog lang niet uitgewerkt. De vorst beschuldigde de Verenig de Staten en de bij de Golfoorlog betrokken alliantie rechtstreeks van oorlogsmisdaden. "Schaamte zal hen achtervolgen die het bloed vergieten accepteren onder Irakese bejaarden, kinderen, mannen en vrouwen in de hitte van deze on rechtvaardige oorlog", zei de zicht baar boze monarch. De Ameri kaans-Jordaanse crisis was daar mee begonnen. Behalve Saddam Hussein mis schien, waren vriend en vijand zeer verbaasd over de toonzetting van de toespraak. Egypte, Syrië en Saudi- Arabië waren kennelijk zo overrom peld door het ongewoon strenge woordgebruik van de vorst dat ze, al even ongebruikelijk, het zwijgen er maar toe deden. De Verenigde Sta ten daarentegen reageerden geagi teerd en antwoordden met de aan klacht dat de koning onloochen baar de kant van Irak had gekozen Zowel de goedkope bommen als de dure precisie-bommen hebben volgens Dugan bewijsbaar effect gesorteerd. Een deel van de Repu blikeinse Garde verliet de ingegra ven positie om aan het geallieerde bombardement te ontkomen en hetzelfde gold ook voor de Iraakse piloten. "Saddam had zijn mensen verteld dat de bunkers en de vlieg tuigen daarin onkwetsbaar waren zelfs voor een kernaanval", schrijft Dugan. "Ze kunnen echter worden vernietigd met een voltref fer. Bunker-aanvallen begonnen op 25 januari en de volgende dag be gonnen de Iraakse vliegtuigen naar Iran te vluchten". In zijn artikel bepleit de generaal de 'luchtcampagne' voort te zetten volgens het oorspronkelijk plan. Over een drietal weken zou de land macht dan Kuwayt kunnen binnen marcheren, vrolijk fluitend en met de handen op de rug. AMMAN (AP) - De burgemees ter van Athene, Antonis Tritsis, heeft gisteren na een bezoek van twee dagen aan Baghdad ver klaard dat er dringend internatio nale hulp nodig is voor de bevol king van de Iraakse hoofdstad, die een ramp te wachten staat als niet wordt ingegrepen. Tritsis waarschuwde vooral en daarmee een eind had gemaakt aan de neutrale positie van Jorda- Straf Vooral het feit dat koning Hussein in zijn rede geen enkele keer refe reerde aan de agressie van Irak te gen Kuwayt Jordanië steunde al le VN-resoluties op dit punt wèl, maar weigerde tot de anti-Iraakse coalitie toe te treden leidde tot er gernis bij de Amerikanen. Washing ton strafte de vorst met het opschor ten van de financiële hulp (in ver houding tot giften aan andere Ara bische landen een fooi van 55 mil joen dollar) voor dit jaar. Maar de Jordaniers werden daar niet warm of koud van. In de Ameri kaanse reactie zagen zij een nieuwe bevestiging van Washingtons min achting voor de moeilijke politieke en militaire situatie vap Jordanië ingeklemd tussen de twee regionale grootmachten Israël en Irak en dat wakkerde bij hen de Panarabi- sche en islamitische sentimenten nog verder aan. De Jordan Business Association (een organisatie van welgestelde zakenlieden in de hoofdstad) bood gisteren de koning voor het uitbreken van epidemie ën in de metropool van vier mil joen, die door de luchtbombarde menten van de internationale co alitie tegen Irak is verstoken van tal van elementaire faciliteiten als elektriciteit en leidingwater. Trit sis zei dat de rioleringen in de stad niet meer functioneren en dat het water in de rivieren is be smet, zodat er eigenlijk geen aan de door Amerika achtergehou den dollars uit eigen zak bij te pas- Bloedbanden De allesoverheersende vraag blijft echter waarom koning Hussein zo fel uithaalde naar de Verenigde Sta ten, maar ook naar bijvoorbeeld een 'broeder' als Saudi-Arabië waarmee het hashemitisch vorstenhuis toch zo innige bloedbanden heeft. Tot dan toe had de als pro-westers be kendstaande koning in aanvaard baardere diplomatieke taal de oor zaken van de Golfcrisis beoordeeld en erover geoordeeld en was hij tot de conclusie gekomen dat een oor log desastreuze gevolgen zou heb ben voor alle partijen. Hij pleitte dan ook voor een vreedzame 'Arabische oplossing' van de kwestie Kuwayt en raadde Washington ten sterkste af dat op z'n wild-west te doen. Dat was niet naar de zin van het Westen en de Arabische landen in de alliantie, maar het werd getolereerd op voor waarde dat Jordanië zich verder in het conflict niet zou mengen. Daar- drinkbaar water meer voorhan den is. "Er zijn daar vier miljoen men sen die besmet water drinken. Het rioolslijk komt naar boven. Dat kan leiden tot een epidemie van buitengewone omvang", al dus de burgemeester. "Ik denk niet dat die mensen dat verdie nen, onverschillig waarvan hun regering wordt beticht of wat de mee werd Hussein impliciet te ken nen gegeven dat hij zijn rol als be middelaar en vredesstichter maar beter kon opgeven. Westerse diplomatieke en politie ke waarnemers in Amman bestu deerden de afgelopen dagen vrijwel elke letter van de omstreden tekst en vroegen zich voortdurend af waarom de koning het nodig had gevonden zijn onbehagen voor de Jordaanse, maar nota bene ook voor de 'wereldtelevisie' (het populaire Amerikaanse televisiestation CNN zond de rede rechtstreeks uit) te ui ten. Sommigen meenden dat Hus sein het voor de 'publieke con sumptie' wel achterwege had kun nen laten. Het Jordaanse volk is sinds de Golfcrisis onvoorwaarde lijk op de hand van Hussein en wat Van onze correspondent Ad Bloemcndaa! TEL AVIV De Palestijnse steun voor Saddam Hussein is geen gok, maar een bewuste keuze. Als de oorlog voortduurt, zal Irak het nog driejaar kunnen uithouden; de Amerikanen verliezen uiteindelijk, militair of politiek. Dat zegt PLO- voorzitter Jasser Arafat in een giste ren gepubliceerd vraaggesprek met hoofdredacteur Fawaz Najia van de 'Mideast Mirror'. Arafat 'onthult' in het interview dat de Amerikanen raketten tegen Irak lanceren vanaf bases in de Is raëlische Negev-woestijn en dat het Israëlische leger een westelijk front gaat openen tegen Irak. Daaruit zou blijken dat Israel direct bij de oor log betrokken is. "Er zijn bases in het zuiden van Palestina, in de Negev, vanwaar ra ketten worden gelanceerd tegen het westen van Irak. Ze doen het voor komen alsof die raketten worden gelanceerd vanaf Amerikaanse on derzeeboten in de Rode Zee. Ze denken dat de Arabieren als het om militaire zaken gaat op hun achter hoofd zijn gevallen. Het is een feit dat er geen onderzeeboten bestaan met op gronddoelen gerichte raket ten. behalve dan onderzeeboten met raketten met een nucleaire la ding. die gereed werden gehouden voor gebruik tegen de Sovjetunie vanuit de Zwarte Zee. de Noordzee en de Adriatische Zee", aldus Arafat. Het Amerikaanse leger heeft, ver klaart de PLO-leider, het grootste deel van ziin door het einde van oorzaak van de oorlog is". Tritsis bezocht Baghdad in het kader van een rondreis langs elf historische plaatsen in het Mid den-Oosten en landen aan de Mid dellandse Zee. teneinde steun te krijgen voor zijn initiatief om een permanent burgemeestersforum van die steden in het leven te roe pen. JERUZALEM/CAIRO (Rtr) - De Israëlische minister Levy (buiten landse zaken), heeft gisteren ge waarschuwd dat Israel met eigen vredesvoorstellen zal moeten ko men of dat het anders dreigt te wor den genegeerd bij de besluiten over het Midden-Oosten na de Golfoor log. Egypte van zijn kant tracht inter nationale steun te verkrijgen voor nieuwe voorstellen om na de oorlog een eind te maken aan het Arabisch- Israelische conflict en die verkie zingen voor Palestijnse vertegen woordigers omvatten in de door Is rael bezette gebieden. Minister Levy zei dat de wijdver breide kritiek op de steun die de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO geeft aan Irak, een gelegen heid biedt aan Israël om zijn eigen denkbeelden te ventileren. "Hoe wel de weg nog niet is voltooid, moet Israel het voortouw nemen bij besluiten die na de oorlog moeten worden genomen en moet het niet wachten tot de oorlog voorbij is en bepaalde stappen worden gecoördi neerd zonder ons", zei Levy in de Knesset-commissie voor buiten landse zaken en defensie. Israël kan het zich niet veroorlo ven anderen de leiding te laten ne men, zei Levy. "Dan zouden we een campagne moeten voeren in voor ons ongunstige omstandigheden", zei de minister. "We moeten niet aan de zijlijn blijven toekijken hoe ideeën vorm krijgen". Egypte doet pogingen internatio nale steun te krijgen voor nieuwe voorstellen voor vredesoverleg in het Midden-Oosten na de Golfoor log. In diplomatieke bronnen in Cairo kon men geen verdere bijzon derheden geven over de plannen om een regeling te vinden voor de 43 jaar oude kwestie die centraal hij afgelopen woensdag had te ver tellen, bevatte voor zgn onderdanen in feite weinig nieuws. Evenals de vorst zijn de Jorda niers oprecht diep verontwaardigd over de verlegging van de grenzen van de geallieerde luchtmacht van militaire naar burgerdoelen in Irak. Zes maanden hield Hussein het masker op van de "redelijke, wes ters denkende en handelende Ara bische leidsman". Maar dat vernis- laagje sprong eraf toen naar het in zicht van Hussein bleek dat de anti- Iraakse militaire coalitie uit was op da vernietiging van da militair.- te economische infrastructuur van Irak en er in groten getale burger slachtoffers vielen. Leiderschap Meer dan ooit geïnspireerd door de i llOKD in de rede kwamen maar liefst 25 teksten uit de Koran voor ging hij in de aanval tegen 'ongelo vigen'. Niet tegen de christelijke be schaving, maar tegen de moderne kruisvaarders van wie Bush, M*gor Koude Oorlog overbodig geworden wapens opgeslagen in pakhuizen in Israel Arafat "Uit militair en poli tiek oogpunt maakt alleen dat Israel al tot de belangrijkste basis voor agressie tegen Irak". Volgens Arafat vormt het Israëli sche leger voor de geallieerden "een 250.000 a 300.000 man sterke reser ve-macht", die op een bepaald ogenblik het westen van Irak moet aanvallen. "Ze zullen Jordanië doortrekken, ten zuiden van de Do de Zee, ten noorden van Ma'an. naar de weg die ze de 'olieroute' noemen. Daardoor vermijden ze bevolkte ge bieden in Palestina en Jordanië en kunnen ze stellingen innemen, die aansluiten bij het gebied in Saudi- Arabie waar de geallieerde troepen zijn gelegerd". De PLO-voorzitter laat in het vraaggesprek weten dat hij een plaats in de geschiedenis zoekt. "Als ik rijk had willen worden, was ik nu miljonair geweest, maar dat wil ik niet. Ik betaal zelfs mijn on kosten uit mijn eigen portemon nee". Geschiedenis maakte naar zijn idee de PLO in Bayrut, in de eerste maanden na de Israelische inval in 1982. "De wereld zal Bayrut nooit kunnen vergeten, evenmin als Stalingrad. Bayrut is een historisch monument geworden". In antwoord op de vraag of hij ziji. mensen opdraagt zich te onthouden van geweldpleging buiten de bezet te gebieden, in landen als de Ver enigde Staten. Frankrijk en Enge land, zegt Arafat: "Vergeet niet dat u spreekt over de PLO. die alle vor men van terreur van de hand wijst". Niettemin waarschuwt hij de Euro peanen voorzichtig te zijn met het oog op de toekomst, want "de toe komst is aan ons". De PLO-leider herhaalt een eer dere maar onbewezen beschuldi ging dat Israel bezig is met de "grootste terreuroperatie aller tij den" door 12.000 Palestijnse leiders vanuit de concentratiekampen Ans- ar 1, 2 en 3 over te brengen naar een nieuw concentratiekamp bij Dimo- na. om ze te gebruiken als menselijk Schild in de Golfoorlog. staat bij de problematiek in de re gio. Egypte, dat zeer kritisch staat te genover het pro-Iraakse standpunt van de PLO, heeft de voorstellen be sproken met de PLO. met Syne, de Verenigde staten en de Europese Gemeenschap, aldus de diploma ten. Zelfs Israel, dat een internatio nale conferentie van de hand heeft gewezen, is gepolst. Oorlogsmisdaden Verenigde Staten' NEW YORK (Rtr) - De Am.Tika.in- se oud-minister van justitie Ramsey Clark heeft de Verenigde Staten gis teren beschuldigd van oorlog n.r daden. "De schade die we hebben gezien, was duizelingwekkend in haar gehele omvang", zei Clark tij dens een persconferentie in Was hington na zgn terugkeer uit Irak waar hij een week heeft doorge bracht De oud-minister vertelde dat het hoofd van de Iraakse Rode Halve Maan, dr. Ibrahim al-Noon. het ,...n tal burgers dat is omgekomen bij de bombardementen van de geallieer den schatte op tussen de 6000 en 7000. "Dit is een aanval op de bevol king en de economie van Irak", zei Clark. Hij gaf een verslag van wat hij. had gezien tijdens een autorit van meer dan 3200 kilometer dwars door het land. waarbij hij ook de hoofdstad Baghdad en de haven Basra bezocht. "De Conventies van Den Haag en Genève zijn geschondenzei hg ook wijzend op de wet die is gehan teerd bij de proces MO VU Newr.-n berg tegen de nazi-leiders na de Tweede Wereldoorlog. en Mitterrand naar zgn oordeel ex ponenten zijn. Met dit alles heeft de koning het er voor zich zelf niet gemakkelijker op gemaakt Door met zijn rede de anti-westerse taal van de straat te volgen, stelde Hussein zijn leider schap op de proef Ook al liepen zijn innerlgke beroeringen parallel aan die van het volk, de vorst had er ver standiger aan gedaan door daaraan in het openbaar en in die toonzet ting voorlopig geen uiting te geven Het gevaar is niet ondenkbaar dat Hussein op den duur zgn volk niet meer leidt, maar Jordaniers hem. Op een of andere manier moet Hussein proberen te ontsnappen aan de indruk die hij heeft gewekt dat het hem allemaal weinig meer kan schelen. Een poging daartoe deed de vorst gisteren al in een tele visie-interview met het Amerikaan se televisiestation ABC waarin hij het Westen voorhield dat zgn toe spraak verkeerd was geïnterpre teerd Blijkbaar was de vorst toch tot de slotsom gekomen dat hij zijn l.uid all'-en n..i.ir kan iienen al .taat man en niet als een stam hoofd. TURKIJE Diyarbakir Maandag China en Sovjetunie sturen speciale gezanten naar Baghdad, in de hoop een vreedzame oplossing te bereiken Irak wijst elk staakt het vuren echter af zz Kaspische SOVJETUNIE ""S. zee i Tel Amy* ^~r\ ISRAËL/Y/Jeruzalem Baghdad IRAK Maandag, dinsdag Twee Scuds afgevuurd op Israël. Eerste raket valt neer in onbewoond gebied en richt geen schade aan. Tweede stort neer op Tel Aviv. Minstens vier mensen lopen lichte verwondingen op. Q/i 1 k Maandag Volgens een Britse legerwoordvoerder is de Iraakse luchtmacht gedecimeerd door de aanhoudende bombardementen Amerikanen schatten het aantal naar Iran uitgeweken toestellen inmiddels op 150 J i Jeddah Mekka Riyad Maandag Scud boven Riyad onderschept Brokstukken verwonden twee mensen SAUDI-ARABIE maandag 11 februari dinsdag 12 februari V/' in Khamis Mushayt K~,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9