Dagen van regering India lijken geteld Thailand praat met regering Cambodja en rebellenleider Staking Korea loopt uit op slag met politie Aquino laat onschendbaarheid varen in opvallend smaadproces OPEL.-©-! tt-inuammi/i w] i DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 BANGKOK (AP) Premier Chatichai Choonhavan van Thailand heeft gisteren in Bangkok een ontmoe ting gehad met de Cambodjaanse rebellenleider prins Norodom Ranariddh om te praten over een vredesre geling voor de burgeroorlog in Cambodja. Het is de eerste van een serie besprekingen die Choonhavan als bemiddelaar met de regering en het verzet van Cam bodja zal voeren. Ranariddh staat aan het hoofd van het guerrillaleger dat trouw is aan zijn vader, de voormalige monarch prins Norodom Sihanouk. De groep is een van de drie guerrillalegers die strijden tegen de door Vietnam ge steunde regering van Cambodja. Choonhavan zal deze week met leiders van alle drie guerrillagroeperingen spreken en hen vragen zich soe peler op te stellen ten aanzien van het vredesplafi van de Verenigde Naties, aldus zijn adviseur en zoon Kraisak Choonhavan. Vrijdag komt de Cambodjaanse minister van buitenlandse zaken Hor Nam Hong in Bangkok aan. Volgens het VN-vredesplan moeten alle partijen in Cambodja zich ontwapenen, waarna onder toezicht van de VN verkiezingen worden gehouden. Om de verkiezingen mogelijk te maken zou het gezag in Cam bodja zonodig grotendeels in handen moeten komen van VN-functionarissen. De gesprekken in Bangkok richten zich vooral op de Cambodjaanse Hoge Nationale Raad, waarin regering en verzet zijn vertegenwoordigd en die in het leven is geroepen ais onderdeel van het vredesproces. De raad wordt geacht over een vredesregeling te onderhande len, maar heeft zich tot nu toe uitsluitend bezig gehou den met ruzies over bijkomende zaken. Premier Choonhavan heeft aan Ranariddh voorgesteld een werkcommissie uit de Hoge Nationale Raad samen te stellen die zich gaat buigen over de reconstructie van Cambodja. Choonhavan zal met de Cambodjanen tevens praten over rehabilitatie van de ongeveer 300.000 Cam bodjaanse vluchtelingen in Thailand. De Indonesische regering, die net als Thailand be middelend optreedt in het Cambodjaanse conflict, heeft de Hoge Nationale Raad gastvrijheid aangebo den in Jakarta in de hoop schot te brengen in de onder handelingen. De Cambodjaanse rebellenbewegingen hebben op dat aanbod welwillend gereageerd en ge- zegd naar Jakarta te zullen komen. De regering in Phnom Penh heeft zich erover nog niet uitgesproken. Phnom Penh deed vorige week wel een oproep om snel een zitting van de Hoge Nationale Raad te hou den, om een staakt-het-vuren te bereiken. Bij de onderhandelingen in Jakarta zullen ook ver tegenwoordigers van de VN, Indonesië en Frankrijk aanwezig zijn. Het is de bedoeling in Jakarta de me ningsverschillen uit de weg te ruimen die de voort- gang van de Internationale Conferentie over Cam bodja in Parijs hebben geblokkeerd. Frankrijk en Indonesië nemen, naast de Cambodjaanse partijen, aan deze conferentie deel. Op de conferentie is het VN- vredesplan onderwerp van onderhandelingen. De me- ningsverschillen betreffen de eis van de rebellenbewe gingen dat de Cambodjaanse regering en het leger nog voor de te houden verkiezingen worden ontbonden. De rebellen vrezen dat de regering de verkiezingen an ders zou manipuleren. Phnom Penh wijst deze eis van de hand. SEOUL (AP) Een al vijf dagen durende staking voor hoger loon en meer vakbondsmacht bij de scheeps werf van Daewoo, het op een na grootse industriële concern van Zuid-Korea, is vannacht uitgelopen op een veldslag met de politie. De politie ging de stakers bij de werf in de westelijke havenstad Inchon te lijf met traangas, waarna beide groepen elkaar een uur lang in straatgevechten naar het leven stonden. Over het aantal slachtoffers en ar- restaties zijn nog geen mededelingen gedaan. De stakers verlieten het werfterrein om in een de monstratie de vrijlating te eisen van 67 vakbondslei ders, die afgelopen zondag door de politie werden op gepakt. en om hun solidariteit te tonen met stakers op een andere werf op het zuidelijke eiland Koje. De poli tie zei dat 15 van de aangehouden vakbondsleiders of ficieel worden aangeklaagd wegens bemoeienis met een arbeidsconflict dat hen niet aangaat. De directie van het scheepsbouwbedrijf heeft ver klaard dat door de staking al voor 350 miljoen gulden aan orders is verspeeld. Directie en vakbeweging zet ten de onderhandelingen voort, maar er zijn geen aan wijzingen dat zij het snel eens zullen worden. Adviesprijs inclusief BTW, exclusief afleveringskosten. Af General Motors Nederland B.V, Sliedrecht Prijs- en specifikatiewijzigingen voorbehouden. Opel-financiering. Zó geregeld. SINGAPORE (GPD) - De dagen van premier Chandra Shekars min derheidsregering in India lijken ge teld. Er zijn sterke aanwijzingen dat de Congres (I) partij, de belangrijk ste steunpilaar van Shekars min derheidsregering in het parlement, van plan is haar steun op te zeggen. Het doel is om Rajiv Gandhi weer als regeringsleider terug te halen. Congres (I) hielp Chandra Shekar vorig jaar november na de val van premier V P. Singh aan het bewind. Vorige week heeft Rajiv Gandhi het besluit van Shekar om Amerikaan se toestellen op weg naar de Golf toestemming te geven in India brandstof te tanken, scherp veroor deeld. Daarmee wilde de oppositie leider het vertrouwen terugwinnen van de islamitische kiezers. Op andere terrein probeert Rajiv de steun te winnen van de invloed rijke boerenleider Devi Lal. die vice-premier is in het kabinet van Shekar. Devi Lal heeft onlangs al la ten doorschemeren, dat hij niet af kering is om een alliantie te sluiten met de Congres partij om Shekar ten val te brengen. MANILA (IPS) - Met een grimmi ge blik maakte de Filippijnse presi dent Corazon Aquino gisteren ge schiedenis, toen zij afstand deed van haar presidentiele onschend baarheid en voor een Filippijns ge rechtshof getuigde tegen een popu laire dagbladcolumnist. Aquino had een zaak wegens smaad aangespannen tegen colum nist Luis Beltran, omdat die in een column in het dagblad 'Philippine Star' in augustus 1989 over haar zou hebben gelogen en haar belachelijk zou hebben gemaakt. Beltran schreef onder andere in de ge wraakte column, dat Aquino op het hoogtepunt van de gevechten tus sen de regering en rebellerende troepen bij de couppoging van au gustus 1989 onder haar bed was ge kropen. Bij de couppoging werd het presidentieel paleis met hevig mi- trailleurvuur bestookt door de re bellerende troepen die het gebouw hadden omsingeld. De muiterij werd later door regeringsgetrouwe troepen neergeslagen. Tijdens haar getuigenis en onder vraging door de verdediging maak te de president Beltran uit voor leu genaar. Vlak na het verschijnen van de column had Aquino een aantal verslaggevers meegenomen naar haar slaapkamer om te laten zien dat ze onmogelijk onder haar bed had kunnen schuilen, omdat daar geen plaats genoeg voor was. In de rechtszaal verklaarde ze dat ze naar de rechter was gestapt, om dat volgens haar de waarheid altijd dient te zegevieren, en omdat ook in een democratie de media vervolgd kunnen worden voor het verdraaien van de werkelijkheid. Beltrans ver dediging hield het gerecht voor dat het dekking zoeken onder een bed niet noodzakelijkerwijs een teken van lafheid is en dat hij met zijn co lumn geen kwaadaardige bedoelin gen had gehad. Volgens sommige waarnemers heeft Aquino de zaak tegen Beltran doorgezet om de sympathie van het publiek te winnen als een burger die het slachtoffer is van de almach tige en onverantwoordelijke media. Ze zou ook willen aantonen dat na jaren dictatuur onder haar voorgan ger Ferdinand Marcos, de gewone burger zijn recht weer kan kan opei sen voor het gerecht. Anderen vrezen dat de getuigenis van Aquino wederom een blijk is van een gebrek aan politiek inzicht. Gedurende de drie uur durende on dervraging in de rechtszaal werd de president door de advocaten van Beltran voortdurend in de verdedi ging gedrongen, wat haar imago als besluiteloos leider zeker niet verbe terd zal hebben. Een columnist stel de dat er voor Aquino in deze zaak weinig te winnen is. "Als ze de rechtszaak wint zal niemand haar daarvoor prijzen, maar kan je je het effect voorstellen, wanneer een pre sident een rechtszaak verliest?" Tenslotte heeft Gandhi toenadering gezocht tot twee machtige premiers van de deelstaten Gujarat en Uttar Pradesh in een poging hen te overreden zich van Chandra Shekar te distancieren. Chandra Shekar heeft het volgens politieke waarne mers tot dusver niet zo slecht gedaan. Maar hij lijkt meer het slachtoffer te worden van zijn eigen succes. Rajiv Gandhi gedoogde hem als premier in de veron derstelling. dat Shekar een chaos zou veroorzaken en hij als de enige man zou worden beschouwd, die in staat is politieke stabiliteit in het land te brengen. Tegen ieders verwachting wist Shekar zich in het meer dan 500 zetels tellend parlement echter staande te houden, ondanks het feit, dat hij slechts kon reke nen op de steun van 54 partijgenoten. Hoe meer zijn prestige stijgt, hoe moeilijker het voor Gandhi wordt om Shekar te wippen. Bovendien heeft Shekar, die vroeger lid was van de r[ Congres partij, een goede verstandhouding met leden van Gandhi's partij. Binnen deze partij wordt hij al be schouwd als een alternatief voor Rajiv Gandhi. De vraag is wanneer Gandhi zal toeslaan. Hij had eerder verzekerd Shekar tenminste voor een jaar te ge dogen. Maar zo lang zal Rajiv waarschijnlijk niet wil len wachten. Politieke waarnemers geloven, dat Gan dhi volgende maand met de premier afrekent wanneer die zijn begroting indient. De schitterende Opel Omega Diamond is leverbaar als Sedan en als Stationwagon. Beide modellen zijn gebaseerd op ongelimiteerd komfort en kennen een uiterst scherpe prijsstelling. Het uitrustingsniveau laat niets te wensen over. Zo biedt de Diamond handbediende niveauregeling, een dakreling en een bagageruimte met afdekzeil. Het motorenprogramma is bijzonder uitgebreid. Naast een 2.0i-motor kunt u ook kiezen voor een 2.4i, een 2.6i-zescilinder, of 2.3 Thrbo-Diesel. Zakelijk gezien is de Omega een zeer te verantwoor- u onder meer: centrale portiervergrendeling, DE OPEL OMEGA DIAMOND, VANAF f 48.800,' den keuze. Een leaseofferte van de Opel- elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels, stuurbekrachti ging, een in hoogte verstelbaar 4-spaaks lederen stuurwiel, 2-laags me tallic of mica-lak, lichtmetalen velgen, getint glas en 'n stereo-inbouwset (6-speakersysteem). De Diamond Stationwagon heeft bovendien: een dealer spreekt wat dat betreft boekdelen. Privé (want u maakt natuurlijk ook nog al eens privé-kilometers), gaat u er eveneens flink op vooruit. Maar het blijft natuurlijk moeilijk a om zakelijk en privé te scheiden. yd sM3m> tjj&mé

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8