'Niet bezuinigen op ontwikkelingshulp' Forse straffen tegen bezetters Informatiseringsbank geëist ANWB wil alarm tegen koolmonoxyde Steeds meer Arubanen keren terug Verlaging loonbelasting beter voor koopkracht Alders kampt tot 1994 met strop van 1,7 miljard V.d. Broek: Oostblok niet snel lid EG DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 Hmfll n'i'i "m .ËUW PAGINA 3 Prominente CDA-ers tegen voorstel Lubbers DEN HAAG (GPD) Een groep van 43 prominente CDA-ers keert zich tegen het voorstel van premier en partijleider Lubbers om te bezuinigen op de begroting van ontwikkelings samenwerking. Onder de vooraanstaande christen-democraten zijn de oud-ministers Al- beda en De Ruyter. oud-staatssecretarissen De Graaf, Kooijmans en De Jong en voorzitter Werner van de commissie die het CDA-verkiezingsprogramma heeft geschreven. Ook vier CDA-lijsttrekkers voor de komende Provinciale Statenverkie zingen en een tiental partijbestuurs leden verzetten zich tegen het on derbrengen van hulp aan asielzoe kers en Oost-Europa binnen de be groting van minister Pronk. Op initiatief van het CDJA, de ïongerenorganisatie van het CDA, hebben de betrokken christen-de mocraten een verklaring onderte kend, waarin tegen de 'vervuiling' WILLEMSTAD (GPD) - Ruim 70 procent van de Arubanen in Neder land zou het liefst terug gaan naar het eiland waar ze geboren zijn. Steeds meer van hen zetten die wens ook in daden om. In 1989 ver trok ongeveer tien procent van de Arubaanse bevolking uit Neder land. De afgelopen twee jaar gingen er meer Arubanen terug naar hun eiland dan er zich nieuw in Neder land vestigen. Deze omslag blijkt uit een onder zoek van de afdeling 'sociaal geo grafisch en bestuurkundig onder zoek' van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). De afde ling had de opdracht gekregen van de directie migratie en het kabinet van de gevolmachtigde minister van Aruba. Volgens een schatting wonen er in Nederland tussen de 12.000 en 18.000 Arubanen. Bijna een derde daarvan is na 1985, toen de Lago-raf- finaderij haar poorten sloot en de ook op werkloosheid op Aruba dramati sche vormen aannam, naar Neder- wordt opgeroepen tot grote- land gekomen. De Arubaanse be- re solidariteit met en meer inzet volking in Nederland is relatief voor de allerarmsten. jong, zo blijkt uit de enquête. Ruim In het jaar dat de christelijke soci- 56 procent is jonger dan 20 jaar. BBPH ale beweging 100 jaar bestaat, is het Twintig procent van de Arubanen handhaafd dient te blijven". Zij be- niet te rechtvaardigen dat "de naza- in Nederland is werkloos, roepen zich daarbij op zowel het ten" op ontwikkelingssamenwer- Volgens een woordvoerder van CDA-verkiezingsprogram als het king gaan bezuinigen, aldus de de Arubaanse regering is er een regeerakkoord, waarin staat dat christen-democratische verklaring, nieuwe remigratiecampagne in juist aan het onderbrengen vï voorbereiding. Het is volgens hem nog te vroeg om te zeggen wat die "er leiding van ex-premier Hennie campagne precies gaat inhouden. Eman geven elkaar i vesting, onderwijs en inkomsten verbeterd worden, meent het on derzoeksteam. Een eerdere campagne om meer Arubanen tot terugkeer te bewe gen. mislukte grotendeels. In 1988 lanceerde de toenmalige regering van Hennie Bman een plan dat tot doel had zesduizend Arubanen te rug te halen. Slechts een kwart van dat aantal vertrok uit Nederland. De huidige regering van premier Nelson Oduber en de oppositie maar het VNG-rapport geeft een aantal duidelijke suggesties. Volgens de onderzoekers moeten er meer speciale opleidingsprojecten komen voor Arubanen in Neder land. Vorig jaar hebben enkele tiental len Arubanen schuld van de mislukking. De laatste zet grote vraagtekens bij nieuwe remigratiecampagnes. "Voor alles heb je een acceptabel sa larispeil op Aruba nodig om geemi- I BW greerde Arubanen terug te kunnen oorberëiding op krijgen Wij mikten destijds doelbe- hun terugkeer een experimentele wust op het aantrekken van dure hotelopleiding gevolgd. Vrijwel alle hotels als Hvatt en Sonesta. We 1,5 van het nationaal inkomen dat nu voor 'echte' ontwikkelingshulp wordt uitgegeven dalen. Verkiezingsprogram Zijn partijgenoten vinden dat die 1,5-procentsnorm "onverkort deelnemers zijn inmiddels terug op den hoge tanev Aruba en hebben werk in de snel daarbij behoren hoge salarissen. groeiende toeristische sector ge vonden. Soortgelijke opleidingen zouden ook voor andere beroepen in de dienstverlenende sector opgezet moeten worden. Liefst in samen werking met arbeidsbureaus, soci ale diensten en centra voor volwas senen-onderwijs. Daarnaast moet de informatie over zaken als huis- Maar de huidige regering heeft de arbeidsmarkt verziekt door op gro te schaal goedkope arbeidskrach ten uit het buitenland aan te trek ken. Daardoor liggen de lonen nog steeds op het niveau van voor de sluiting van de Lago. Zolang de lo nen zo laag zijn. is terugkeer voor veel Arubanen in Nederland niet aantrekkelijk", aldus Eman. de begroting door deze posten eigenlijke posten op de begroting wordt geprotesteerd. Het CDA- vrouwenberaad sloot zich ook bij deze verklaring aan. Lubbers had - om de bezuinigin gen voor de tussenbalans rond te krijgen - het voorstel gedaan de hulp aan Oost-Europa en asielzoe kers voortaan onder te brengen bij Ontwikkelingssamenwerking. Daardoor zou het percentage van eind moet worden gemaakt. Lubbers moet zich aldus de on dertekenaars aan de afspraken houden. Volgens de verklaring is de wel vaart in Nederland de afgelopen ja ren voor veel mensen toegenomen, wat in schril contrast staat met de toegenomen armoede in de Derde Wereld. De christen-democraten beroepen zich - naast de afspraken DEN HAAG Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting heeft een guinstiger effect op de koopkracht dan de al eerder aange kondigde verlaging van het btw-ta- rief. Berekeningen van de PvdA- fractie hebben dit uitgewezen. De verlaging van het btw-tarief met 1,5 procent kost de Staat 2.7 miljard gulden. Als voor hetzelfde bedrag- de loon- en inkomstenbelasting om laag gaat. zijn de burgers beter uit, aldus de PvdA. Alleenverdieners met inkomens tot 50.000 gulden bruto gaan er vol gens de sociaaldemocraten door de belastingverlaging gemiddeld 1,25 procent in koopkracht op vooruit. Dat is ongeveer een half procent meer dan bij de btw-verlaging. Bij alleenstaanden is het voordeel van de belastingverlaging zo'n 1,45 pro cent: dik 0,7 procent meer dan in het geval van de BTW-verlaging. Tweeverdieners zien de koopkracht door een belastingverlaging toene men met gemiddeld 1,3 procent. Ten opzichte van de effecten van btw-verlaging is dat 0,6 procent Minister Kok (financiën) kondig de kort geleden aan dat hij de belas tingen voor inkomens tot 50.000 gulden bruto met 4 miljard gulden wil verlagen. Dat zou een koop krachtvoordeel betekenen uiteenlo pend van gemiddeld 1.8 procent. De inkomensvoordelen van be lastingverlaging nemen af naarmate het inkomen hoger wordt. Alleen verdieners en alleenstaanden met bruto inkomens van 125.000 gulden of meer zien hun koopkracht dalen. Alleen tweeverdieners met derge lijk hoge inkomens gaan er nog op vooruit. Tegen dit fenomeen ageert coalitie-partner het CDA. DEN HAAG (GPD) - Minister Al ders (vrom) hikt tegen een inciden tele strop bij volkshuisvesting van 1,4 miljard gulden aan over de pe riode 1991-1994. Daarnaast blijkt de bewindsman te maken te hebben met structurele tekorten bij de ge handicaptenhuisvesting (200 mil joen) en de afbetaling van reeds ge bouwde socialê huurwoningen (100 miljoen). Het ministerie van vrom erkent dat er tekorten zijn, maar over de hoogte van de bedragen worden geen mededelingen gedaan. Wel be vestigen woordvoerders dat aan ge meentebesturen inmiddels een be schikkingen-stop is opgelegd voor de (ver)bouw van woningen waar rijkssubsidies aan- te pas komen. Pas nadat er over de tussenbalans is beslist, wordt het precieze bouw- budget bekend gemaakt. Alders is nu op zoek naar oplos singen voor zijn tekorten in ver band met de tussenbalans. Een meerderheid in de ministerraad voelt echter niets voor het dichten van gaten bij vrom, omdat het leeu- wedeel van de tekorten incidenteel is. Bij de tussenbalans-operatie gaat het kabinet gewoonlijk structurele problemen te lijf. Verreweg het grootste deel van het tekort wordt op het departe ment een kastekort genoemd. Een woordvoerder noemt de tegenvaller een "incidentele hobbel". Insiders wijten het tekort aan een slordige boekhouding op het departement. Vrom zou de achterstallige ver plichtingen met betrekking tot soci ale woningbouw te laag hebben in geschat. Kinderen koesteren zich winterzonnetje terwijl ze wachten op de grote carnavals-optocht in de straten van Den Bosch/Oeteldonk. In Brabant, Midden- en Noord-Lim burg werd gisteren uitbundig car naval gevierd. In Zuid-Limburg wat minder, althans op straat. Op sommige plaatsen waren de officië le festiviteiten afgelast vanwege de Golfoorlog. Waar dat niet gebeurde, gooiden forse sneeuwbuien en glad de wegen roet in het eten. Het straatcarnaval verplaatste zich daarom naar cafés, waar het evenwel veel minder druk was dan verleden jaar. Diverse caféhouders vrezen vooreen grote strop. Ook ker misexploitanten. die net als andere jaren contractuele verplichtingen nakwamen, maar door de afgelas tingen van openbare evenementen, zeer slechte zaken hebben gedaan. Echte centra waar het kolderfes tijn onder opmerkelijk grote belang stelling werd gevierd waren Neder- weert en Venlo. De 'Jocus'-sociëteit van Venlo onderschreef het besluit om geen openbare evenementen te organiseren, niet. Daarom ging daar het carnaval op de gebruikelij ke wijze door. (f0to anp> GRONINGEN (ANP) - De officier van justitie in Groningen heeft gis teren voor de politierechter fikse straffen geëist tegen 32 studenten die ervan worden verdacht vernie lingen te hebben aangericht in de Groningse Informatiseringsbank. Hoewel de studenten zich van de vernielingen hebben gedistanti eerd, zullen ze via een aparte proce dure allemaal hoofdelijk aansprake lijk worden gesteld voor de 420.000 gulden schade. Hoewel de studenten formeel al leen 'lokaal-vredebreuk' ten laste kan worden gelegd - een betrekke lijk licht misdrijf - nam officier van justitie, mr. P. Dorhout, de gevol gen van de actie wel degelijk mee in de eis. Hij vroeg voor ieder van de verdachten 1000 gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf. De officier vindt dat de omstan digheden waaronder feiten zijn ge pleegd wel degelijk moeten meetel len in de straf, in tegenstelling tot wat de advocaten naar voren brach ten. De vernielingen zelf zijn met ten laste gelegd omdat de bewijzen daarvoor niet zijn te leveren. De ver dachten ontkennen overigens hier aan schuldig te zijn. Maar, zo zei mr. Dorhout in zijn requisitoir, 'het ging hier niet om een bezetting, maar puur om het toebrengen van schade. De woede tegen de minister moest gekoeld worden. De actie was niet ludiek meer en heeft ook uitsluitend nega- Binnenland kort Geen consulaat Frankrijk sluit het consulaat in Rot terdam "als gevolg van de wereld wijde politieke veranderingen". Ook de vertegenwoordigingen in Liverpool. Nouadhibou (Maurita nië) en Fianarantsoa (Madagaskar) gaan dicht. In Leipzig, Kiev en Gu angzhou (China) opent Frankrijk nieuwe consulaten. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Parus gisteren bekend gemaakt. (DPA) Opbouwhuizen Stichting De Opbouw, een instel ling die zich bezighoudt met min derjarige asielzoekers vanaf 15 jaar, heeft plannen om panden te gaan huren voor zelfstandige kamerbe woning door haar doelgroep. De panden gaan 'Opbouw-huizen' he ten en zijn straks te vinden in de buurt van jeugdhulpinstellingen, verklaarde minister D'Ancona (wvc) gisteren (ANP). Muizenplaag De vestiging van de marine aan de Van der Burchlaan in Schevenin- gen wordt belaagd door muizen. Hele horden knaagdiertjes hebben zich, gedreven door de kou van de laatste weken, gevestigd in het com plex. 's Ochtends, als veel muizen op weg zijn naar hun schuilplaats, is het tamelijk druk in de gangen. (GPD) Dodelijk carnaval Tijdens een carnavalsfeest in het Brabantse Oss is in de nacht van zondag op maandag een 22-jarige inwoner van die plaats doodgesto ken. De verdachte, een 17-jarige plaatsgenoot, is aangehouden. WASSENAAR - De ANWB wil dat in caravans voortaan een alarmin stallatie wordt gebouwd, die waar schuwt tegen koolmonoxyde. Vol gens de ANWB kan een dergelijke voorziening een einde maken aan koolmonoxydevergiftigingen zoals vrijdag in Maurik in de Betuwe werd ontdekt. In een caravan wer den zes mensen aangetroffen die door koolmonoxyde om het leven bleken te zijn gekomen. De afvoer pijpen van de gaskachel sloten niet goed op elkaar aan. Koolmonoxyde is reukloos, waar door slapende mensen niet merken dat ze worden vergiftigd. Ze overlij den in hun slaap. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg blijkt dat in 1986 24 mensen om het leven kwamen door koolmonoxydevergiftiging. Een jaar later was dat aantal 13 en in 1988 12. Het CBS heeft geen cijfers over de laatste twee jaar. Volgens caravanspecialist R.A. de Leeuw van de ANWB kost een alarminstallatie die waarschuwt bij koolmonoxyde, een paar honderd gulden. "Maar als je daar levens mee kan redden, lijkt me het wel waard. Bovendien kost een'nieuwe caravan al gauw vijftienduizend gulden, dus die paar honderd gul den kan er dan ook wel bij". De ANWB meent dat er relatief weinig ongelukken met kachels in caravans gebeuren. "Gezien het aantal overnachtingen in caravans valt het erg mee", aldus De Leeuw. Hij pleit voor het regelmatig laten controleren van de kachel en de luchttoe- en afvoer. "Het is het beste toe. om de caravan één maal per jaar na te laten kijken. Daar behoort de ka chel dan ook bij. Er is in Nederland niets wettelijk geregeld op dit ge bied. De mensen moeten zelf het initiatief nemen, net zoals bij gei sers in de keuken". Ergeren Caravanbouwer Maat uit Sliedrecht zegt zich al jaren te ergeren aan het feit dat er geen wettelijke eisen ge steld worden aan verwarmingsin stallaties in caravans. "Veel toerca- ravans worden zonder kachel ver kocht, omdat de mensen nog ergens een oude kachel hebben staan en die dan zelf even willen installeren. Dat scheelt ze een paar honderd gul den. Zulke dingen leiden tot de grootste ongelukken. In Engeland wordt er vanaf de fabriek standaard een kachel ingezet die aan alle eisen voldoet. Dat zou al heel wat sche len". De Leeuw en Maat noemen het dichtplakken van ventilatieroosters één van de belangrijkste oorzaken van koolmonoxydevergiftigingen. Het afsluiten van roosters moet je nooit doen. wordt gezegd. "Ventila tie is absoluut noodzakelijk, maar ja, dan voelen ze een beetje koude wind en plakken ze de hele handel dicht", aldus Maat. Eenvoudige parkerschroefjes kunnen veel ellende voorkomen. Dergelijke schroefjes worden in de afvoerpijpen gedraaid op de plaats waar twee pijpen over elkaar heen zijn geschoven. De schroeven zor gen ervoor dat de pijpen door het rijden met de caravan niet lostrillen. Bij veel pijpen zijn die schroeven niet nodig omdat ze al met klem men aan elkaar vastzitten. Carnaval Steeds meer mensen gaan in de winter kamperen. De caravans zijn daar iri toenemende mate op gecon strueerd. Op de camping Duinrell in Wassenaar verbleven gisteren onge veer honderd mensen. De meeste mensen zitten in stacaravans. Hier en daar staan een paar toercaravans, compleet met voortent. "Deze week hebben we wat mensen die het car naval willen ontvluchten. Anderen komen hier naar toe. omdat ze het nu rustig vinden. Bovendien kan je hier nu langlaufen en skiën. Som migen vinden dat heerlijk", vertelt campingbeheerder Linneman. Op het terrein staan een paar Duitse caravans en een grote cam per. Van de gevallen van koolmo noxydevergiftiging in Nederland zegt de groep Duitsers niets te heb ben gehoord. "Wy hebben alles na laten kijken. Met ons is er niks aan de hand", vertelt eén van hen terwijl de sneeuw neerdwarrelt. Koud zeg gen ze het niet te hebben. "We heb ben een goede kachel en de caravan is prima geventileerd. We rusten hier lekker een paar dagen uit, ver weg van alle drukte". tieve gevolgen gehad". De studenten bestreden die visie. Een van hen "Het is uitdrukkelijk niet zo dat wij van tevoren met mo kers en houwelen er heen zijn ge gaan om de boel kort en klein te slaan. Wij hebben geen machtsmid delen, wij kunnen niet staken. Wij hadden geen enkele andere moge lijkheid om aandacht te vragen dan door een bezetting, een intussen maatschappelijk geaccepteerd mid del. Wij wilden publiciteit en wij wilden een signaal doen uitgaan naar de minister". Volgens de raadslieden moeten hun clienten worden vrijgesproken, ontslagen van rechtsvervolging, of schuldig worden verklaard zonder strafop legging Voor deze conclusies werden ver schillende formeel juridische ver weren gevoerd. Zo werd onder meer aangevoerd dat er uit de stuk ken niet blijkt dat iedereen tegelijk naar binnen is gegaan waardoor tenminste een deel van de studen ten niet onrechtmatig zou zijn bin nengekomen. Ook zou de aanklacht niet bewezen kunnen worden om dat de bezetters van het gebouw niet. zoals de wet vereist, gesom meerd zijn het pand te verlaten voordat het door de ME werd ont ruimd. De advocaten vonden het bovendien oneerlijk dat de akker bouwers niet worden vervolgd, ter wijl hun acties destijds een miljoe- nenschade hebben opgeleverd. De politierechter doet 25 februari uitspraak. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek heeft gisteren in Den Haag de nieuwe regeringen van Oost-Europa te verstaan gegeven dat zij niet op snelle toetreding tot de Gemeenschap hoeven rekenen. Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije willen alle op redelijk korte termijn volwaardig EG-lid worden. De Europese Commissie, die gigantische problemen voorziet door de mogelijke toevloed van mil joenen werkzoekenden en enorme claims op hulp uit het Sociaal en Regionaal Fonds, wil niet verder gaan dan te verwijzen naar artikel 237 uit het EG-verdrag. Dat zegt dat elk Europees land om toetreding kan vragen, en dat de ministerraad na advies van de Com missie met eenstemmigheid over zo'n verzoek beslist. Maar om de precaire situatie van talrijke Oost- europese regeringen niet nog ver der tc bemoeilijken wordt volwaar dig lidmaatschap ook niet op voor hand afgewezen. Vorig jaar werd Hongarije lid van de Raad van Europa, een samen werkingsverband van 24 landen Tsjechoslowakije treedt volgende week toe. Zuidhollands slib naar Dordtse haven DORDRECHT (ANP) De gemeen te Dordrecht gaat de provincie Zuid-Holland helpen bij het oplos sen van het gigantische afvalpro bleem. De Derde Merwedehaven. toch al 'verziekt' door verontreinigd baggerslib, wordt daartoe bestemd. Als de gemeenteraad in mei met de plannen instemt, kan de Merwe dehaven als afvalstortplaats wor den gebruikt. De capaciteit be draagt ongeveer tien miljoen ton af val. De haven is omringd door een recreatiegebied. Hret storten zal tien jaar kunnen doorgaan. 'Behandeling LRA-schutters mensonterend' ROERMOND (ANP) - De advoca ten van vier IRA-verdachten. die vanaf 20 februari in Roermond moe ten terecht staan voor een aanslag in Roermond verleden jaar, hebben een kort geding over het vervoer van hun clienten aangespannen. Ze vinden dat hun clienten menson waardig worden behandeld Het ge ding dient vandaag voor de recht bank in Den Haag. De advocaten eisen dat de vier verdachten, die bij de aanslag twee Australiërs zouden hebben omge bracht. niet geblinkdoekt en zonder handboeien onder de bovenbenen van de huizen van bewaring naar de rechtbank worden overgebracht. De gehanteerde transportwyze leidde vorige week tot ruzie tussen de enige vrouwelijke verdachte en de leden van het arrestatieteam die haar kwamen ophalen voor een nt naar Roermond. Daar moest zy aan wezig zijn bij de behandeling van een Duits uitleveringsverzoek Vol gens de vrouw werd zy tijdens het vervoer in haar nek geslagen en wa ren de handboeien aan haar pols zo strak aangetrokken dat zy letsel op liep. ADVERTENTIE 7T/M17 FEBRUARI GE Oft NO 10 ZATERDAG fN TOEGANG tl 'VONOStl 10.- VOIGBOROIN TOEGANGBAJETTIN BIJ NS STA AMSTERDAM rai AID vindt grote partij huiden en vogelkoppen DEN HAAG (GPD) - De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw heeft, naar nu pas be kend is geworden, vorige week woensdag in Amsterdam bij een handelsbedrijf maar liefst vier ku bieke meter huiden, veren en vogel koppen van speciale apen en vogels in beslaggenomen. De dienst trof onder meer huiden van zeldzame fraryeapen en koppen van zo'n 600 kroonduiven aan Deze duiven ko men alleen voor op Papua New Gui nea. Volgens deskundigen beslaat de vondst in Amsterdam ongeveer de helft van de op Papua New Gui nea voorkomende totale populatie. Een woordvoerder van het minis terie van landbouw verklaarde dat de veren waarschynlyk bestemd zyn voor de mode-industrie. De handelaar het weten dat het hier om een "oude lading" zou gaan. die en kele jaren geleden was ingevoerd toen er nog geen invoerverbod op zeldzame diersoorten bestond De handelaar heeft wel afstand gedaan van alle huiden en resten van vo gels. In het Instituut voor taxonomi- r hr ,'fiologHin Anv trrd.un /yn .il enkele dagen deskundigen bezig uit te zoeken van welke zeldzame dier en vogelsoorten de huiden en veren afkomstig zijn. Volgens het nyniste- rie van landbouw is de hoeveelheid zo groot en zyn er zoveel zeldzame huiden 'oy. dat niet direct kan wor den nagegaan om welke diersoor ten het precies gaat. Nog niet be kend is waar vandaan de huiden en veren naar ons land zyn verscheept

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3