Nu al verslaafd aan MC W Nieuwe regisseur Guido Pieters: Robert Cray in beton PAGINA 20 DINSDAG 12 FEBRUARI 1901 SCHEVENINGEN - Robert Cray stapte onlangs in het beton van de Original Star Boulevard. Binnenkort zullen de voetafdrukken te bewonderen zijn op de boulevard in Scheveningen. De zan ger/gitarist was in Nederland voor een optreden met zijn 'Robert Cray Band'. De Original Star Boulevard is een initiatief van Sony, de Stichting Toerisme Den Haag en de gemeente Den Haag. De be doeling is dat nog veel meer (inter)nationale topartiesten hun voeten in een tegel laten afdrukken. (foto Pr> Gospelkoning James Cleveland oververleden LOS ANGELES - Dominee Ja mes Cleveland, zanger en com ponist van meer dan 400 gospel liederen, is zaterdag in een zie kenhuis in Los Angeles overle den. Hij was 59 jaar. De drievoudig winnaar van de Grammy Award was donderdag met ademhalingsmoeilijkheden opgenomen. De laatste twee jaar had hij al gezondheidsklachten en moest hij herhaaldelijk optre dens afzeggen. Cleveland was pianist, zanger, componist, arrangeur, producer en dominee. Hij gold als de be kendste gospelmuzikant ter we reld en was onder meer de leer meester van Aretha Franklin. Vrijwel alle grote gospelarties- ten, zoals Quincy Jones en Edwin Hawkins, hebben met hem samengewerkt en zijn door Van onze correspondent Fred van Garderen HILVERSUM - Jan van de Wouden (Mare Klein Essink) is na zijn schorsing als internist in Medisch Centrum West het beroep van kelner gaan uitoe fenen. Dat is een doorn in het oog van Paul van der Voort (Eric van Ingen), de gepensio neerde internist die zich maar blijft bemoeien met de gang van zaken in het ziekenhuis in Lelystad. Van der Voort pro beert dan ook alles om Van de Wouden terug aan de snijtafel te krijgen. Maar een terugkeer zal niet makkelijk zijn. MCW is zojuist een fusie aangegaan met het Pol derziekenhuis en op alle afdelin gen moeten koppen rollen. Ook in de top, waar een stevige machtstrijd wordt uitgevochten. Eric Koning (Rob van Hulst) en Dick van Lennep (Klaas Hofstra) hebben naast zich Victor Brou wer (Bram van der Vlugt) en Ast- rid Meeuwis (Guusje Eybers) ge kregen en met name Brouwer is niet vies van macht. Maar of hij de terugkomst van Van de Wou den kan tegenhouden? Klein Es sink zal in elk geval geen genoe gen nemen met de bijrol van kel ner. Het kan dus nog heel inte ressant worden. Met de terugkomst van Jan van de Wouden viel het doek voor internist Daniel Vermeer (Henk Elich). Elich, die in de der de serie uitgroeide tot het sym pathieke gezicht, duldde Klein Essink niet naast zich. Hij zette de produktieleiding voor het blok door te stellen: 'hij er niet in of ik eruit' en hij mocht gaan. Scenarioschrijver Hans Gale- sloot: "Ik had voor hem een hele mooie rol geschapen naast Klein Essink. Maar hij wilde niet. En je James Cleveland. hem beïnvloed. Cleveland stond bekend als de Koning van de Gospel. Tot de bekendste liederen die Cleveland componeerde en schreef, behoren „Everything will be all right", „The love of God" en „Peace be still". Hij ont ving een Grammy voor de lang speelplaten „In the ghetto" in 1974, voor „James Cleveland live at Carnegie Hall" in 1977 en voor „Lord, let me be an instrument" De verpleegsters uit de TROS-serie Medisch Centrum West hebben plezier met dokter Liza tijdens de gezellige bijeenkomst die werd gehouden ter gelegenheid van het begin van de nieuwe reeks afleverin gen. Van links naar rechts: Anja Winter (Liza), Margreet Blanken (Reini. half zichtbaar). Marjan Vloed- graven (Nelleke), Annemiek Verdoorn Ingriden Willeke Durand (Tessa). (foto anp> kunt dan nog zulke mooie din gen bedenken, als de acteurs het niet willen, kun je er niets mee. Dan merk je dat je met mensen werkt. Ik heb het verhaal hele maal om moeten gooien. En dan ook helemaal om. want Elich was onderdeel yan de rode draad van het verhaal. Dat was behoor lijk vervelend". Galesloot vindt het overigens niet slim van Elich om op dit mo ment al te stoppen met de serie. "Hij had de grote publiciteit nog niet gehaald, maar was inmid dels al wel bekend bij het grote publiek. Hij stond op het punt door te breken, te oogsten". Om dat eerder acteurs na een aantal afleveringen te kennen gaven er mee te willen stoppen, zijn de contracten tegenwoordig anders opgesteld. Galesloot: "In het be gin contracteerden we de men sen per seizoen. Nu hebben we tweejaars-contracten". De vierde serie kreeg ook een nieuw artistiek gezicht. Regis seur Nico Knapper ruimde op ei gen verzoek het veld voor de uit de Filmwereld afkomstige Guido Pieters ('Ciske de Rat', 'dr. Vlim- men', 'Kort Amerikaans', 'Op hoop van zegen'en 'Te gek om los te lopen'). Pieters heeft het prima naar zijn zin. "Ik ben nu al ver knocht aan deze serie en zet er andere dingen voor opzij. Zo ver slavend als de serie voor het pu bliek is, zo verslavend werkt die ook op mij". Pieters heeft het werk van Knapper gewoon voortgezet. "Het enige wat ik veranderd heb, is de snelheid van filmen. Mis schien is het licht hier en daar an ders en staan de camera's anders opgesteld. Maar al met al is er niet veel veranderd". Het werken voor tv is anders dan films maken, vindt Pieters: "Ik heb in tijd uitgedrukt in één jaar meer drama gemaakt dan de afgelopen twintig jaar in Film. In twaalf dagen neem je 100 minu ten tv op. Daar heb je in de Film wereld minimaal 40 tot 60 dagen voor nodig. Je kunt met tv zo snel werken, omdat video rela tief gezien niets kost, terwijl je voor film 1000 gulden per drie minuten kwijt bent. Je kunt dus met meerdere camera's werken en je hoeft niet zo vaak te repete ren. De snelheid bereik je ook door de produktiefases zo goed voor te bereiden datje tijdens het draaien zo min mogelijk tijd ver liest". Pieters vindt de kwaliteit van video verbijsterend. "En de ont wikkeling staat nog niet stil. Het wordt steeds beter. Ik voel me dan ook thuis bij dit werk. Maar ja, de Nederlandse Film ligt so wieso op zijn gat. Hoe dat komt? Er worden op dit moment de ver keerde Films gemaakt, want er is best een markt in Nederland. De Films die gemaakt worden zijn niet meer interessant voor het grote publiek, hooguit voor vrienden en bekenden. Er moet weer meer entertainment komen en minder zogenaamd 'artistiek verantwoord' werk. Het succes van Film is onderhevig aan het ta lent. In Engeland is na ruim twintig jaar stilte weer iets aan de hand in de Filmwereld, maar in Duitsland is sinds de dood van Fassbinder toch ook niets fat soenlijks meer gemaakt. Het is een golfbeweging en Nederland zit op dit moment in een dal". LONG BEACH - Frank Si natra zingt 'My Way' tijdens i optreden, deze week. in de Long Beach Arena. 'Old blue eyes', inmiddels 75 jaar oud, is weer op tournee en doet over enige tijd ook Bel gië aan. (foto AP» 1 Toon Hermans gaat weg uit Hilversum HILVERSUM (GPD) - Toon Her mans gaat na vijftien jaar zijn Hilversumse villa verlaten. Eind van deze maand vertrekt Toon Hermans naar Bosch en Duin. De cabaretier, wiens vrouw Rietje vorig jaar overleed, trekt dan in bij zijn zoon Gaby en schoondochter Linda. Zoon Maurice Hermans zegt de beslissing van zijn vader zeer begrijpelijk te vinden. "Wij als kinderen hebben er bij vader op aangedrongen. Ik woon zelf nog geen driehonderd meter bij Ga by vandaan, dus dan zitten we al lemaal lekker bij elkaar in de buurt". Tot zijn grootste verdiensten beschouwde hij zelf de oprich ting van de Gospel Music Work shop of America in Detroit, die sinds 1968 is uitgegroeid tot een organisatie met 20.000 leden. Cleveland groeide op in Chi cago en woonde daar in bij het gezin van dominee Franklin, va der van Aretha Franklin. Hij leer de de toen 9-jarige Aretha hoe zij de gospel moest zingen. HILVERSUM (GPD) - De AVRO heeft de televisie rechten van de musical Mata Hari gekocht. De omroep hoopt het spektakel zo snel mogelijk op de buis te bren gen. Met de aankoop van de AVRO is de musical ook in een klap uit de financiële problemen. Kees van Twist, manager kunst en cultuur van de AVRO, vertelt dat de om roep door de hoofdrolspelers van de musical is benaderd. AVRO brengt Mata Hari op tv "De spelers waren bang dat de musical een vroegtijdige dood zou sterven omdat te weinig theaters de show hadden geboekt. Het gekke is dat Mata Hari wel volle zalen trekt. Ik ben afgelopen woensdag samen met men sen van onze afdeling drama naar Meppel gereisd om de musical te zien. We waren erg enthousiast en hebben De uitzendrechten en de kosten om de musical op te nemen voor televisie gaan de AVRO 350.000 gulden kos ten. Van Twist: "Dat lijkt veel geld, maar voor twee uur tv is het niet overdreven veel. Onze amusementspro gramma's zijn twee keer zo duur en duren de helft van de tijd". Rients Gratema schreef de musical Mata Hari in het Fries en in het Nederlands. Volgens Van Twist heeft de AVRO gekozen voor de Ne derlandse versie van de mu sical en niet voor de Friese uitvoering omdat slechts 300.000 mensen in Nederland de Friese taal machtig zijn. "Daarbij komt het feit dat wij de Nederlandse bezet ting sterker vinden". Saladin In de retorische taal van Bagh dad is Saddam Hussein meer dan eens vergeleken met de le geraanvoerder Saladin, die in de twaalfde eeuw Jeruzalem op de christenen veroverde. Ik heb eens door wat geschiedenisboe ken gebladerd om erachter te komen wie deze Saladin, de sul tan van Egypte en veroveraar van Aleppo en Damascus, ei genlijk geweest is. Ik verwacht te een nietsontziende wreedaard uit de bladzijden te zien oprijzen, maar dat bleek bepaald niet het geval te zijn. Zelfs in christelijke bronnen werd hij als een milde en ridder lijke figuur afgeschilderd. On der zijn tegenstanders deed zelfs het verhaal de ronde dat hij door een christen-ridder zou zijn opgevoed, wat zijn "be schaafde" karakter zou verkla ren. Een merkwaardige redene ring in feite, want kampioenen van het westen, zoals Godfried van Bouillon en Richard Leeu wenhart, maakten zich aan veel grotere gruweldaden schuldig dan Saladin. De 'moeder van alle veldsla gen' had plaats in 1187, aan de zuidpunt van het meer van Ga- lilea. Saladin had daar 15.000 man in het veld gebracht. De christelijke troepen, met 1.200 ridders. 3.000 ruiters en 8.000 man voetvolk, waren nauwe lijks in de minderheid. Door Ti berias aan te vallen, wist Sala din de Frankische koning Gwij- de ertoe te verleiden de mars naar de belegerde stad te onder nemen. Bij deze tocht door de hitte van de woestijn, waar geen water te vinden was, kwam het tot een treffen met de vijand. In het verslag van de Arabische geschiedschrijver en rechterhand van Saladin, Imad ed-Din, begint tyanaf dit mo ment een jubeltoon door te klin ken: "De troepen van de Fran ken leken op bewegende bergen, op woest schuimende golven. De sultan plaatste zijn troepen te genover de vijand, belette hen verder te gaan en sneed hun de toegang tot het water af. De hit te van de dag verdubbelde de woede van de Franken. Daarna kwam de nacht en plaatste een scheidsmuur tussen beide le gers. maar onze ruiterij hield beide wegen bezet. Aan de ene zijde openden zich de trappen naar de hel. aan de andere zijde die naar de hemel. Malek. de doodsengel, verkeerde in af wachting, en Ridwan, de schutsengel van het paradijs, in vreugde. Groot was onze vreug de in deze roemrijke nacht, want wij behoorden tot hen van wie God heeft gezegd: 'God schenkt hun een beloning in deze wereld, en een nog schonere in de andere'. In deze nacht aanschouwden wij de hemel en de heilige wet die om vervulling vroeg: de schenkers van de he melse bron stonden gereed, de eeuwige tuinen beloofden ons hun vruchten, de bron Van het leven werd ontsloten, het geluk wendde zich tot ons en duidelijk bleek de goddelijke tussen komst: God beschermde de is lam en bereidde hem de zege". Vanachter dromedarissen schoten de boogschutters van Saladin het ene salvo na het an dere op de christenhonden af. Door de pijlenregen werden de honden in stekelvarkens veran derd, schrijft Imad ed-Din. Mammelukken, zoals de Egypti sche militie van de sultan werd genoemd, stortten zich voor waarts en stierven te midden van christenzwaarden de mar telaarsdood. Na twee dagen kwam er een einde aan de slag bij Hattin, op de heuvel waarop het Frankische leger zich in ar ren moede had teruggetrokken. Een groot deel van het voetvolk werd in slavenketenen afge voerd: daardoor stortte de marktprijs voor christenslaven in elkaar. Saladin liet koning Gwijde in leven, maar diens bondgenoot Reinoud van Cha- tillon doodde hij eigenhandig met het zwaard. Van de gevan gen genomen ridders liet hij tweehonderd leden van de orde der Tempeliers en Hospitaal ridders onthoofden: "Ik wil de aarde zuiveren van deze beide onreine orden", verklaarde de sultan, "die daden verrichten zonder nut, die hun vijand schap nooit zullen opgeven en ons geen enkele dienst zullen be wijzen als slaven. Zij zijn het ergste wat er onder de ongelovi gen bestaat". Een paar jaar later zal de En gelse koning Richard Leeuwen hart, een van de leiders van de derde kruistocht, in koelen bloede 3.000 geketende gevange nen afslachten. Zo lieten de rid ders van de eerste kruistocht ook het bloed van de "ongelovi gen" door cie straten van Jeru zalem stromen. Saladin betoon de zich bij de herovering veel lankmoediger: de christenen mochten zich, na betaling van een bepaald bedrag, uit de voe ten maken en zich bij de hier en daar nog bestaande Frankische koninkrijkjes aansluiten. Duidelijk is in elk geval dat de wereld meer baat heeft bij een nieuwe Saladin dan bij een Richard Leeuwenhart. What W INP£UKvanp£ \'S er M£7 PFOFESSOR.-HPOOS >N&£- uiciFers.eeN nus- SLOJTÈL, /WWÖ - deelt de kerk Nier de OPVATTING DAT OE plaats van DE VAOUWEN OP DE AR. 6CI0SMARKT...

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20