T>U I VENTI L Samenstelling wasmiddel moet op etiket hm Cy*]wij wi m^mmh 'Lachende kies' niet slecht voor gebit Yvonne Flippo is de rol van invalster bij Donk nog niet beu Ruud Krol kan hier niet gaan trainen PAGINA 18 DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 SAMENSTELLING RAYMOND PEIL Fabrikanten van wasmiddelen doen er alles aan om hun produkt er zo milieuvriendelijk mogelijk op te zetten. De consument is immers veel milieubewuster geworden. De bedrijven spelen daar op in, maar helaas slechts vaak voor reclamedoeleinden. Als gewoon de samenstelling van wasmiddelen op het etiket wordt vermeld, dan kan de consument zelf vaststellen wat nu de echt 'groene' wasmiddelen zijn, dat wil zeggen, middelen die het milieu de minste schade toebrengen. Het ene wasmiddel prijst zich nog milieuvriendelijker aan dan het an dere, zo constateert de consumen tenorganisatie Konsumenten Kon- tak in zijn maandblad koopkracht. De consument kan dit echter niet op zijn werkelijke waarde beoorde len: op de etiketten staan wel aller lei stoffen vermeld, maar wat wel en niet goed is voor het milieu is nau welijks te doorgronden. Vroeger bestonden wasmiddelen gewoon uit zeep, gemaakt uit plant aardige oliën en vetten. Sinds de Tweede Wereldoorlog, toen deze grondstoffen nauwelijks waren te krijgen, is men naar andere zeep- soorten gaan zoeken. Er ontstond daarna een ware lawine van voor wasmiddelen, biologische midde len, middelen met wasverzachters, antivergelers en kleurhoudende middelen. Het belangrijkste bestanddelen zijn tegenwoordig de zeepachtige stoffen, die het vuil uit de was ha len, de was-actieve stoffen. Op de meeste verpakkingen worden deze tensiden aangeduid als an-ionogene en niet-ionogene oppervlakte actie ve stoffen en zepen. Zij lossen het vuil op en houden het zwevend in het sop. De ouderwetse zeep is in tussen grotendeels verdrongen door synthetische, meestal uit aard olie gemaakte, tensiden. Hoewel de was-actieve stoffen het eigenlijke werk doen. is hun aandeel in een hoofdwasmiddel volgens de vereni ging van wasmiddelfabrikanten (NVZ) slechts 15 tot 40 procent. De was-actieve stoffen (tensiden) verschillen in schadelijkheid voor het milieu. Dat hangt sterk af van de mate waarin zij worden afgebroken in de rioolwaterzuiveringsinstalla tie (waarin 90 procent van het afval De fabrikant van suikervrije snoep Benzon bv mag in Neder land een embleem gebruiken van een lachende kies, die schuilgaat onder een paraplu. Als dat geen vertrouwen wekt. Het bedrijf is de eerste die het symbooltje, dat gebitsvriende- lijk snoepgoed garandeert, gaat voeren. Benzon maakt onder meer de kauwgom BenBits. De glimlachende kies komt uit Zwitserland, waar allerlei snoepgoed onderworpen kan worden aan een Safe For Teeth- test. Snoepgoed dat de test door staat mag het symbooltje voe ren. Voorlopig beperkt zich dat bij Benzon tot de nieuwe kauwgmsmaak BenBits Extra Fresh en BenBits Clinic, een 'tandver zorgende' kauwgom, maar op den duur zal het hele assortiment er mee worden voorzien. Reden voor de gebitsvriende lijkheid van BenBits is onder meer het gebruik van de zoetstof xylitol. Canadees onderzoek had al aangetoond dat xylitol (een stof die door het menselijk lichaam wordt geproduceerd, maar ook voorkom t in vruchten en groenten) de ontkalking van tandglazuur afremt en tandbe derf tegen gaat. De glimlachende kies wordt niet schaadt. water terechtkomt) of oppervlakte water. Met behulp van zuurstof bre ken bacteriën de tensiden af, in het gunstigste geval geheel. Niet afge broken restanten komen in het rioolslib terecht. Niet afgebroken tensiden in het oppervlaktewater verzamelen zich in de bodems van sloten en plassen. Waterdiertjes zijn daar erg gevoelig voor. Meest gebruikt De meest gebruikte tensiden zijn te genwoordig las (lineaire alkylben- zeensulfonaten) en aeo (alcohol po lyethyleen glycolethers). In verge lijking met andere tensiden bren gen las en aeo meer milieurisico's met zich mee en ze zijn ook iets gifti ger. Beide reinigingsstoffen zijn aardolieprodukten. In waspoeders (normale en com pacte, die in de kleine doosjes) ligt het percentage tensiden rond de 11 procent, in de vloeibare middelen rond de 23 procent. Of las en aeo in een wasmiddel zijn verwerkt, wordt hoogst zelden op de verpakking of het etiket vermeld. Hoewel de meeste wasmiddelen deze stoffen wel bevatten. Wasmiddelen op basis van zeep belasten het milieu veel minder, dan die met de synthetische, uit aardolie gewonnen stoffen. De mid delen op zeepbasis worden ge maakt van natuurlijke grondstoffen (plantaardige vetten) en breken vol ledig af. De verwijdering van zepen in zuiveringsinstallaties lukt voor nagenoeg 100 procent. Er is dus wei nig kans op dat ze plassen en rivie ren terechtkomen. Volgens de zeepfabrikanten be vatten de meeste waspoeders 25 tot 30 procent waterontharders; in vloeibare middelen komen zij niet voor. Waterontharders verhinderen dat de kalk in het leidingwater zich afzet op het wasgoed (grauwsluier) en in de machine. Lange tijd zijn daarvoor fosfaten gebruikt, maar deze stoffen zijn zeer schadelijk voor het milieu en veroorzaken on geremde algengroei. Dit kan de vis stand in wateren volledig uitroeien. Gelukkig worden fosfaten nauwe lijks meer gebruikt. Een andere waterontharder is nas (natrium aluminium silicaat), ook wel zeoliet genoemd. Deze stof is niet schadelijk voor het milieu. Om de werking van zeoliet te versterken gebruiken de meeste fabrikanten tevens polycarboxilaat, wat niet gif tig is maar vrij langzaam afbreek baar. Citraat is een andere wateront harder zonder schadelijke bijwer kingen. Ook soda belast het milieu niet maar veroorzaakt wel een grauwsluier op het wasgoed. Tot slot wordt de ontharder nta nauwe lijks meer gebruikt: deze stof kan zware metalen uit slib losmaken. De De consument kan op het pak niet zien of het milieuvriendelijk u meeste verpakkingen van wasmid delen geven aan welke wateront harder is toegevoegd. Bleekmiddelen De NVZ zegt dat het aandeel bleek middelen in wasmiddelpoeders op 10 tot 20 procent ligt. In vloeibare middelen is het ongeveer 3 procent. De bleekmiddelen moeten hard nekkige vlekken als fruit, thee en rode wijn verwijderen. Een nadeel is het feit dat zij eiwitvlekken juist kunnen fixeren, zodat moeilijk uit wasbare vlekken soms achterblij- Er zijn twee soorten bleekmidde len in gebruik: perboraat en percar- bonaat. Perboraat valt in de was uit een in boor en blekende zuurstof (peroxyde). Boor is een chemisch element dat niet wordt opgevangen in de waterzuivering en in vijvers en sloten het leven van plant en dier verstoort. Bovend'en maakt perbo raat toevoeging van een extra che mische stof nodig om de werking te versterken. Een ander probleem van dit bleekmiddel is het feit dat het pas boven de 60 graden goed werkt. Om het bij lagere temperaturen goed te laten werken wordt taed toege voegd, dat goed afbreekbaar is in de waterzuivering. In normale poeders komt 2 procent taed voor, in com pacte 6 procent. Vanwege de nadelen van boor is perboraat uit de gratie geraakt. Dat weten de fabrikanten en daarom ge bruiken ze geheel of gedeeltelijk in plaats daarvan het minder milieu belastende percarbonaat. Dat valt tijdens het wassen uiteen in soda, water en blekende zuurstof. Ook hier wordt tead als versterker toege voegd. Op de verpakking wordt soms aangegeven of het gebruikte bleekmiddel boraat of carbonaat is. Vaak staat op de verpakking al leen 'bevat een zuurstofbleekmid- del'. Daar wordt de consument niets wijzer van. Konsumenten Kontakt bleek uit navraag dat de fabrikan ten Lever, Procter and Gamble, De Klok, Henkei en Kortman het scha delijke perboraat gebruiken. Om de bleekmiddelen beter te la ten werken werd vroeger vaak edta gebruikt. Deze stof passeert de zui vering onveranderd en maakt in het water giftige, zware metalen los uit slib. In plaats van edta wordt nu meer en meer het onschuldige mag nesiumsilicaat gebruikt. Voorts zijn fosfonaten in zwang, vooralin vloei bare en compactwasmiddelen. Fos fonaten zijn slecht voor het milieu wegens de slechte afbreekbaarheid en de aanwezigheid van fosfor. Optisch wit Enzymen zijn specialisten in eiwit- houdende vlekken, zoals bloed en gras. Zij zijn goed afbreekbaar. Op tische witmakers (0,1 tot 0,2 pro cent) laten de was witter lijken. Zij worden biologisch nauwelijks afge broken en hechten zich sterk aan slib. Optisch wit zit niet in bontwas middelen. Vloeibare wasmiddelen bevatten ongeveer 13 procent stoffen die het wasmiddel vloeibaar houden, waar onder sulfonaten (2 procent), etha nol (8 procent) en propaandiol (3 procent). Zij spoelen met het was water in het riool en worden daar volledig afgebroken. Stoffen tegen het vergrauwen komen niet veel voor en zijn nauwelijks schadelijk voor het milieu. Als vetoplossers en waterontharders worden ook wel onschadelijke silicaten gebruikt. Normale wasmiddelen bevatten 20 tot 30 procent natriumsulfaat als goedkoop vul- en strooimiddel. Deze stoffen maken het rioolwater onnodig zout en tasten na omzet ting in zwavelwaterstof en zwavel zuur de buizen aan. Natrium sulfaat is volstrekt overbodig, het tast het milieu aan en moet eigenlijk gewoon verboden worden. Dat dat probleemloos kan bewijzen de com- pactpoeders. Een snel groeiende groep slibver- vuilers zijn de wasverzachters met quats, quaternaire ammoniumver bindingen. Ze desinfecteren zo sterk dat zij de huid kunnen aantas ten en zijn erg giftig. Op de verpak king staan ze aangegeven als katio- nische tensiden. Sommige fabrikan ten zeggen dat zij nieuwe quats heb ben, die niet schadelijk zijn. Zolang dat niet is bewezen kunt u deze mid delen met het oog op het milieu be ter niet kopen. Van onze redacteur Tim Brouwer de Koning VOORSCHOTEN Yvonne Flippo beleeft moeilijke tijden. In weer en wind reist de Leidse waterpoloster drie keer per week naar Gouda om deel te nemen aan de clubtrainingen van Donk. Bij nacht en ontij, want de privileges van de Europa Cup-winnaar zijn beperkt. In de late avonduren traint Flippo terwijl zij weet hoe moeilijk het is om door te dringen tot de basis van het sterkste clubteam van Europa. "Soms vraag ik mij wel eens af of ik accepteerd. Donk heeft een sterke dit kan blijven volhouden", bekent de 21-jarige oud-speelster van LZ 1886. "Als ik hier in Voorschoten bij mijn oude club meetrain, weet ik dus ik kom regelmatig één ding zeker. Als ik vertrek bij Donk, ga ik terug naar LZ. Maar wanneer het zo ver is, moet ik nog eens zorgvuldig afwegen. Dat hangt onder meer af van mijn werk en pri- vé-leven". Maar ook als de wisselspeelster van Donk van het waterpolo uit gaat, heeft Flippo redenen om te twijfelen. Los van de lange reistijd en de weinige nachtrust ervaart zij de huidige situatie in het Goudse als een nadeel. "Ik voel me nog steeds niet helemaal opgenomen bij Donk. een echte familievereniging. Vooral in mijn begintijd moest ik vreselijk wennen. Bij LZ stapje veel gemak kelijker binnen". Bij de Leidse tweedeklasser was Flippo echter op een gegeven ogen blik uitgeleerd. De stap van topsco rer van LZ naar dienende speelster van topper Donk kostte haar de no dige moeite. "In het begin kon ik mij er niet bij neerleggen dat ik zo veel op de kant zat. Nu heb ik dat ge- met daaromheen een aantal gelijkwaardige speelsters. Op het ogenblik zijn wij met zijn negenen, de bak". De leuke kant van het spelen bij Donk is dat je nog eens wat mee maakt. Flippo: "Al die vreugde om de eerste landstitel heeft een gewel dige indruk op mij gemaakt". Aan de onlangs in het Franse Soissis le Roi behaalde Europa Cup bewaart de administratief medewerkster eveneens een prettige herinnering. "Ook al blijft het een amateuristi sche aangelegenheid. Om de reis kosten te kunnen opbrengen moes ten de speelsters flessen wijn met een Donk-etiket verkopen". Op hoogtijdagen is de sfeer in het keurkorps van trainer Jan Midden dorp prima. Maar om een vrouwen team tot een hecht geheel te maken, komt volgens Flippo heel wat kij ken. "Het is moeilijk Yvonne Flippo (Donk): "Bij LZ stapje veel gemakkelijker .o selspeelster moet het team voor te smeden" DatVs ookhët 100% kunnen rekenen. Vandaar dat verschilmetconcurrentNereus.dat ik» h°e we'n'6 soms ook speel, individueel wat sterkere speelsters steeds op scherp moet staan heeft. Iedereen moet hetzelfde doel De vaak ondankbare taak van in- voor ogen hebben. Ook op een wis- valster hangt Flippo nog steeds niet ZEIST (ANP) - De KNVB heeft Ruud Krol meegedeeld dat hij het diploma coach betaald voetbal niet auto matisch krijgt. De vroegere topvoetballer had de bond verzocht hem het certificaat te geven vanwege zijn gro te verdiensten. Krol speelde 83 interlands, speelde twee WK-finales en won tal van prijzen. Hij beriep zich onder ander op het feit dat hij meer interlands heeft gespeeld dan Johan Cruijjf, die als enige oud-voetballer enkele jaren geleden in aanmerking kwam voor het hoogste trainerspapier. Vooral de trainers vakbond WON was tegen de uitreiking van het diploma aan Krol. Het bondsbestuur heeft de vroegere speler van Ajax, Napoli, Cannes en Vancouver laten weten dat hij een verkorte cursus kan volgen, die normaal gesproken een jaar duurt. Voor Krols zaakwaarnemer Jacques Ho- gewoning aanleiding binnenkort contact op te nemen met de KNVB. Hogewoning wil weten of de bond bereid is voor gerenommeerde voetballers als Krol en Van Hanegem een werkelijk korte cursus te houden. Alle over het jaar verspreide lesdagen zouden aan elkaar moeten worden geplakt, zodat de voetballers na enkele maanden hun diploma hebben verdiend. De beroepscommissie van de Europese voetbalbond UEFA heeft de schorsing van Atletico Madrid-voor- zitter Jesus Gil y Gil tot 31 juni 1992 bevestigd. Gil mag tot die dag zijn functies niet uitoefenen in Europees verband. De veelbesproken voorzitter van de Spaanse nummer twee werd geschorst omdat hij de Franse scheids rechter Michel Vautrot uitmaakte voor homoseksueel en hem van omkoping beschuldigde. de keel uit. Al geeft zij toe dat zij op zijn tijd wel een duwtje in de goede richting nodig heeft. "Daarom vond ik het ook zo prettig dat ik bij de sportverkiezingen van Leiden een aanmoedigingsprijs kreeg. Ik wist niet eens dat zo'n prijs bestond. Ik sta hier namelijk veel minder in de publiciteit dan in Gouda. Ik weet wel dat mijn vader er achter zat. Hij heeft zelf ook veel aan sport gedaan en is nu trots op mij". "Door die publiciteit komen steeds meer mensen er achter dat vrouwen waterpoloën. Al moeten er nog wel eens misverstanden uit de weg worden geruimd. Wij zijn ook zeker geen manwijven. Er zwem men hier tere poppetjes van vijftig of zestig kilo rond. Alleen lange na gels zijn uit den boze. Maar ja, de i knippen die ook af'. VOETBAL - Alan Mclnally, de Schotse spits van Bayern Mün- chem, is voor zeker zes weken uitge schakeld. Bij een oefenduel tegen Rot-Weiss Oberhausen scheurde hg een enkelband. LOTTO: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 3 winnaars, ieder bruto 100.000,00. Derde prijs: 82 winnaars, ieder bruto 2.144,80. Vierde prijs 4.218 winnaars, ieder 41,60. Vijlde prijs: 62.645 win- CUFERSPEL: Zes cijfers: geen winnaar. Vijf cij fers: 2 winnaars. Vier cijfers: 22 winnaars. Drie cij fers 219 winnaars. Twee cijfers: 2.321 winnaars. TOTO: Eerste prijs: 121 winnaars, ieder 113,40. Tweede prijs: 1.064 winnaars, ieder 8.60 Derde prijs 4.507 winnaars, ieder 5.00. TOTO-GELUK: Eerste prijs geen winnaar. Twee de prijs: geen winnaar Derde prijs, ieder 94,70. Vierde prijs RONDE VAN LOOSDRECHT Mannen 1 Hagen (Haarlem) 120 km in 3.44.16,2. René Ruitenberg (Oldebroek), 3. Huizebosch (Gramsbergen), 4. Kasper (Beuningen), 5. Pronk (Oostgraftdijk), 6. Henri Ruitenberg (Oldebroek), 10. Verduin (Heemskerk), 11. Kramer (Oude- schoot), 12. Kromkamp (Oldeholtpade), 13. Huite- ma (Roden), 14. Pieters (Diemen), 15. De Marei- ros (Haarlem), 16. Hoeve (Elburg). 17 Vos (Koc- kengen). 18 Oliemans (Aalsmeer), 19. Van der Hoorn (Ter Aar), 20. Sluis (Utrecht), 21 Fokker (Kockengen), 22. Kooyman (Schagerbrug), 23. Niesten (Heemskerk). Vrouwen 1Van der Heide (Westbeemster) 45 km in 1.53.27. 2. Dickhout (Holysloot), 3. Van der Hoorn (Ter Aar), 4 Schipper (Warmond), 5 Ho- gervorst (Lisse), 6. De Bruin (langeraar), 7. Van der Biezen (Broek in Waterland), 8 Westerveld (Eemnes), 9. Van Wegen (Eemnes), 10. Bon (Am sterdam). NK-KORTEBAAN ASSENDELT 1 Overdevest (Bathmen) 44.34, 2. Boelsma (Nootdorp) 44.68, 3. Borst (Assendelft) 45.24, 4. Van Hameren (Utrecht) 45.26. BRUSSEL Eerste ronde Tsierkasov (Sov) - Aguilera (Spa) 6- 2 6-2, Cash (Aus) - Novacek (Tsj) 2-6 7-6 6-3, Tsiesnokov (Sov) - Bergström (Zwe) 3-6 6-4 6-4, Rosset (Zwi) - Svensson (Zwe) 6-0 6-4, Forget (Fra) - Mansdorf (Isr) 4-6 6-3 6-3, Chang (VSt) - Woodbridge (Aus) 6-4 6-3, Hlasek (Zwi/8) - Lars- son (Zwe) 6-3 6-2. LAGOS: Halve finales: Haarhuis (Ned) - Odizor (Nig) 7-5 6-4, Middleton (VSt) Johnson (Zwe) 6-4 6-2. Finale: Haarhuis - Middleton 6-3 6-3. PHILADELFIA: Eerste ronde Furlan (Ita) - Palo- heimo (Fin) 4-6 7-5 6-4, Raoux (Fra) - Goldie (VSt) 6-4 7-6, Mronz (Dui) - De la Pena (Arg) 6-2 6-2, Adams (VSt) - Stafford (ZAf) 6-2 6-2. CHICAGO: Eerste ronde: Tauziat (Fra/8) - Smylie (Aus) 6-2 6-7 7-5, Whitlinger (VSt) - White (VSt) 7- 6 6-0, Grossman (VSt) - Gigi Fernandez (VSt) 2-6 7-5 6-3. DENVER: Eerste ronde: Minter (Aus) - Gallardo (Mex) 6-2 6-0, Collins (VSt) - Baranski (Pol) 1 -6 7-5 7-5, Cunningham (VSt/5) - Santrock (VSt) 6-3 6-1 Keiler (VSt) - Steinmetz (VSt) 6-06-1, Cioffi (VSt) - Herman (VSt) 6-3 6-4 L1NZ: Eerste ronde Langrova (Tsj) - Frankl (Dui) 6-2 6-2. Thoren (Fin) - Laval (Fra) 6-2 6-2, Vas- quez (Per) - Pampoelova (Bul) 6-4 2-6 6-3. Ranglijst vrouwen WTA: 1 Graf (Dui), 2. Seles (Joe). 3. Navratilova (VSt). 4 Sabatim (Arg), 5. Mary Joe Fernandez (VSt), 6. Sanchez (Spa), 7. Katenna Maleieva (Bul), 8. Novotna (Tsj), 9. Capri ati (VSt), 10 Garrison (VSt), 11. Martinez (Spa), 12 Manuela Malejeva (Zwi), 13. Sukova (Tsj), 14. Paulus (Oos), 15. Frazier (VSt). 16. Svereva (Sov). 17 Wiesner (Oos). 18 Tauziat (Fra). 19. Mes|ki (Sov). 20. Cecchini (Ita). Ranglijst prijzengeld: 1. Seles 247 858 dollar, 2 Novotna 194 808. 3. Mary Joe Fernandez 131 950. 4 Sabatmi 102.653, 5 Sanchez 90 266. 6 Fendick (VSt) 58.773. 7 Sukova 48 659. 8 Graf 40.526. 9 Huber (Dui) 36.315. 10. Svereva 35.318 Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. De tennistoernooi-kalender 1991 van het district Leiden is sa mengesteld. Het Leidse Unicum opent op 1 april met een A-toer nooi. B-toernooien zijn er bij De Munnik Leiderdorp (17 juni), TEAN Alphen (17 juni), Forescate Voorschoten (1 juli), STV Sassen- heim (1 juli), Hillegomse TC (8 ju li), Casino Noordwijk (15 juli), SW Voorhout (15 juli). De Boek horst Noordwijkerhout (22 juli), Zee en Duin Katwijk (29 juli), Leidse Hout Leiden (12 augus tus), Zuid West Leiden (19 augus tus), Tehado Hazerswoude (19 au gustus) en het Mastertoernooi (9 september). De Open Leidse op Roomburg beginnen op 22 juli Marion Borst uit Leiderdorp is opgenomen in de wieleyselectie van Jong Oranje Wieleramateur Axel Hermans is een maand ge schorst. De ex-Kat wij ker werd winnaar van een partijtje vechten op de fiets. De jury zag het inci dent en slingerde Hermans op de bon De wielerploeg van Swift- /Casba start op 2 maart niet in de openingsklassieker de Ster van Zwolle. De Leidse formatie viel na loting buiten de boot De kans is groot dat de Zesdaagse van Maastricht vanaf volgende winter terugkeert op de wielerka- lender Nederlandse beroeps- renners kunnen waarschijnlijk nog dit seizoen starten in enkele amateurklassiekers. Het voorstel maakt deel uit van een plan voor betere doorstroming van amateur naar prof. Van de negentig be roepsrenners zitten er in het voor jaar een groot aantal thuis door te weinig startgelegenheid Voet baltrainer Chiel Jansen is door derdeklasser Westlandia gecon tracteerd als opvolger van Piet van der Valk Cees Glas, in de belangstelling bij WFC en DCG, blijft coördinator van het samen werkingsverband tussen Telstar en Stormvogels Patrick Blauw van het Nieuw Vennepse KIOS is geselecteerd voor de Nederland se jeugdkorfbalselectie dat op zondag 17 februari in Deurne te gen België speelt Marathon schaatser Arnold Stam won in Utrecht een selectiewedstrijd over 10 kilometer voor deelname aan het NK. Marcel Hogervorst (Lisse) kwam niet verder dan een elfde plaats De Nederlandse at- letiekkampioenschappen (in door) worden het komende week einde in Houtrust te Den Haag ge houden Ondanks de harde grond draven de paarden mor genmiddag op renbaan Noot dorp. Aanvang 14.30 uur Er is grote belangstelling voor het World Tennistoernooi in het Rot- tedamse Ahoy. In de voorver koop zijn al 55.000 kaarten ver kocht Vrijdag 15 februari wordt er op de Leidse Ijsbaan aan de Vondellaan de 'Nacht van Lei den' gehouden De jaarlijkse conditietest voor voetbalscheids rechters is op 26 april bij de COVS in Leiderdorp Voor de school- voetbaltoernooien in april is nog een groot aantal scheidsrechters nodig. Aanmelden bij Jos Klaas- sen (071-76466) De Leidse korf balclub Fides Pacta bestaat dit jaar 80 jaar Francisco Cortes uit Warmond werd in Lekkerkerk jeugdkortebaan kampioen van Zuid Holland De Leidse IJs- sport Vereniging, met meer dan 600 leden, viert dit jaar haar eerste lustrum. Op 1 maart is er een re ceptie in het Koetshuis Ook dit seizoen wordt er de maanden april en mei een wedstrijdreeks gehouden voor voetbalteams bo ven de 30 jaar Het bestuur van voetbalclub SJZ (Zoeterwoude) ziet af van de renovatie van het huidige trainingsveld. Gezien de hoge kosten doet het bestuur aan de gemeente het voorstel op het derde veld om te bouwen tot trai ningsveld John van Schie (Al phen Eagles) is geselecteerd in het Nederlands American Foot ball Team dat op 14 februari een voorronde voor het EK in Zwe den speelt Simon van der Lin den zal ook het volgende seizoen het interregionale vrouwenelftal van De Sleutels blijven trainen Ex-profvoetballer Martin Haar houdt het volgend seizoen gezien bij FC Sloterplas. Hij gaat het Zaanse Zilvermeeuwen trainen Axel Koenders, veelvoudig kam pioen triathlon, zit zonder spon sor. Zijn oude sponsor Sony gaat nu verder met Mark Koks Voet baltrainer Cors van Bemmel (Ha- zerswoudse Boys) volgt bij CVC Reeuwijk Rob Overkleeft op Het jaarlijkse schoolkorfbaltoer- nooi is op 14 februari in de Leidse Groenoordhal. Het Vlieland Col lege aan de Apollolaan is een dag later de plaats van handeling voor de volleyballers De Noordwijk- se Hockey Club (NHC) heeft op donderdag 21 februari een alge mene ledenvergadering. Op de zelfde avond vergaderen ook de toerleden van Swift Volleybal vereniging WW uit Wassenaar houdt op 8 juni haar jaarlijkse mammoettoerriooi. Er wordt op Duinrell gespeeld op meer dan 60 velden De Oegstgeester tri-atleet Mart Moraal won in Driebruggen een nationale wintertriathlon

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18