spo0r;tv Er is niets loos met Edward Hagen Kans zeer klein op Elfstedentocht Platini overweegt een andere functie Pieterse pakt de clubttitel Huijbregts houdt zich op de (ijs)vlakte Woubraggenaar Angenent met de besten mee Vrouwen boos op Loosdrechtse organisatie Recordsprong Konijnenburg DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 PAGINA 15 LEEUWARDEN (GPD) Op het moment dat voorzitter Jan Sipkema van de Vereniging De Friesche Elf Steden de routekaart van het Elfstedentraject uitrolde en voor ieder een zichtbaar naast het spreekgestoelte ophing, was al dui delijk dat een Elfstedentocht er voorlopig niet in zit. De kaart was met een dikke rode vilstift volgeklad. De ijsdiktes deden er eigenlijk niet meer toe. 'Wak', 'Klunen', 'Sneeuw', 'Onbetrouwbaar'. De terminologie liet aan duidelijk heid niets te wensen over. ..We heb ben het aantal knelpunten niet eens meer geteld", gaf Sipkema toe. Zondagavond en gistermorgen leek er enig optimisme binnen be- stuursgelederen merkbaar over de kans op een Elfstedentocht. Niet voor niets werden op grond van een vluchtige telefonische rondvraag de rayonhoofden bijeenberoepen voor een vergadering gisteravond in Leeuwarden. Een eerste en door door de geringe dikte van de ijs vloer niet op mechanische wijze te verwijderen. „Mankracht inschake len is zinloos en bovendien gevaar lijk. omdat de gevaarlijke plekken op het ijs niet meer zichtbaar zijn", aldus Sipkema. Een stevige wind zou de sneeuw van het ijs kunnen blazen, maar de wind is juist gaan liggen. Met de aanhoudende lichte vorst gaat de sneeuw de komende dagen op het ijs vastklitten en wordt de situatie er alleen gaans niet onbelangrijke indicatie slechter op. „Onder de s r het doorgaan de Tocht der Tochten gesproken wordt. „Als we geweten hadden dat de veel afbreuk zou doen gering zijn". het broeien, met alle gevolgen van dien. De aangroei van het ijs zal met de lichte vorst die voor de komende dagen voorspeld wordt, bovendien Van Basten mag meedoen PARIJS (Reuter) - Michel Platini heeft gisteren in Parijs ge zegd te overwegen van baan te veranderen. De bondscoach van het Franse voetbalelftal zei dat hij of meer verantwoor delijkheid wil binnen de Franse voetbalbond of dat hij kiest voor een buitenlandse club. Hij blijft wel tot en met het Eu ropees kampioenschap in Zweden in 1992 aan als bonds coach. i de kwaliteit van het Elfsteden traject, zouden we de rayonhoofden echter nooit in vergadering bijeen hebben geroepen", sprak Sipkema. Vooral in het westen en zuid-westen van Friesland viel gistermiddag een enorm pak sneeuw. „Op sommige plaatsen ligt vijfentwintig centime ter sneeuw op vijf centimeter ijs", aldus Sipkema, die toegaf dat die mededeling voor hem als een bitte re teleurstelling kwam. In Leeuwar den (zijn werkplaats) en Sneek (zijn woonplaats), viel gisteren namelijk niet meer dan een paar centimeter sneeuw. „Dat het elders in de pro vincie zo hard had gesneeuwd, was een meer dan onaangename verras sing v De NIEUWKOOP - Pieter Pieterse mag zich de nieuwe clubkampioen marathon van de schaatsclub Nino noemen. De rijder uit Noorden kwam bij de Nieuwkoopse titel strijd over een half uur en tien ron den op de landijsbaan als eerste over de finish. In de eindsprint ver sloeg hij zijn plaatsgenoot Peter van Capel. Pieterse en Van Capel waren dui delijk te sterk voor de rest van het 25-koppige peloton. In een vroeg stadium demarreerden de twee ri valen uit de grote groep, die vervol gens enkele ronden aan de broek kreeg. Ton van der Does uit Wilnis was de enige die pogingen onder nam om na zo'n lap in het spoor van de koplopers te blijven. Eén keer slaagde hij daarin en dat leverde hem de derde plaats op. Van der Does werd op zijn beurt opgejaagd door het trio Rene Veerman (4e), Pe ter van der Zwet (5e) en Harry Ver- meij (6e). Bij de A/B-junioren ging de zege naar Maarten Veerman. De sterke Bodegraver .verwees de Nieuwko- pers Karl Pieterse (2e) en Remco Vleerlaag (3e) naar het tweede plan. Roel de Jong won bij de C-junioren. SCHAATSKALENDER WEDSTRIJDEN DINSDAG 12 februari KOUDEKERK: 19.00 i derdorp én Koudekerk, BERGAMBACHT: 19.30 01825-2395 NIEUW-LEKKERLAND: 19 00 i mannen en vrouwen, 01848-2688 BLESKENSGRAAF: 20.00 uur korlebaan nen, 01849-2751 OUDERKERK A/D I AMSTEL: 19 30 uur g. Een nieuwe vergadering van het Elfstedenbestuur, met of zonder rayonhoofden, valt de komende da gen zeker niet meer te verwachten. „We hebben nu behoefte aan stren ge vorst, of juist aan een periode van dooiweer", sprak Sipkema. „Dooi- weer zou eigenlijk het beste zijn. De bovenlaag moet wegsmelten, de na tuur zou een beetje schoon schip moeten maken en daarna zou het weer streng moeten gaan vriezen". Een uitspraak die aangeeft dat de kans op een Elfstedentocht dit jaar nagenoeg nihil is. Tot het weekein de voorspellen de weerstations im mers temperaturen rond het vries punt overdag en lichte vorst 's nachts. Sipkema: „Stel dat we na op veel plaatsen het weekeinde een paar dagen dooi- weer krijgen en daarna opnieuw een periode van vorst, dan praten we toch al over eind februari voor de kans op een tocht weer reëel is. Eind februari, wel erg laat in het jaar. Al weetje het nooit. We hebben ooit op 26 februari nog een tocht ge had. Ik zeg nooit 'nooit', maar de kans op een tocht dit jaar wordt wel heel erg klein". Leiderdorp is trots op Hooman-Kloppenburg gisteren op het stadhuis ten deel viel. Daar praatte de tennistoernooi bij met wethouder Carla Kemer en ontving, ter afwisseling terbon. Uiteraard waren er ook bloemen voor Mirjam Hooman. De voormalige aanvoerder van het Franse team is sinds 1988 bonds coach in Frankrijk. Hij liet weten niet van plan te zijn tot 2015 in dienst te blijven. Platini reageerde op berichten in de kranten dat hem een hogere functie in het door schandalen geplaagde Franse voet bal is aangeboden. De Fransman spuide kritiek op de regering die in de nieuwe stad Melun-Senart. ongeveer 45 kilome ter van het centrum van Parijs, een nieuw voetbalstadion heeft ge- P. L bouwd met het oog op een mogelij- op sportief gebied iets klaarspelen, getuige de ontvangst die Mirjam organisatie van het WK-voetbal ZEIST (ANP) - Jan Huijbregts heeft er begrip voor. dat de wed strijden in het betaald voetbal van het afgelopen weekeinde zijn af gelast. Een week eerder nog had de competitieleider erop aange drongen zoveel mogelijk te laten doorgaan. Huijbregts voorziet grote pro blemen. aangezien het aantal nog beschikbare dagen waarop kan worden ingehaald beperkt is. „Maar het afgelopen weekeinde", verklaarde hij, „waren de omstan digheden verslechterd. Door sneeuwval was het onmogelijk te voetballen. Dat gold niet alleen voor Nederland, maar ook voor de buurlanden. In België is hele maal niet gespeeld, in Engeland vrijwel niet". De competitieleider zei eerder dat een hard veld alleen geen aan leiding is een wedstrijd af te ge lasten. „Zolang het veld egaal is", luidde zijn standpunt. ..moet er gespeeld worden. Als het maar geen gevaar oplevert voor de spe lers". Voor alle duidelijkheid voegde hij eraan toe dat het toen niet ging om een nieuwe maatregel. „Ik had alleen de indruk dat we het even moesten opfrissen. De laatste jaren is er nauwelijks nog sprake geweest van dit soort om standigheden". Enkele clubs reageerden furi eus. WV overwoog een schade claim in te dienen, omdat er bij de thuiswedstrijd tegen Eindhoven, bij meer dan tien graden vorst. (foto Hielko Kuipers) ^en ^un eigen, moderen stadion" aldus Platini. Van Basten Marco van Basten is volgende week woensdag beschikbaar voor de vriendschappelijke interland tegen Joegoslavië in Amsterdam. De manager van AC Milan. Taveggia. bevestigde gisteren per telex bij de KNVB in Zeist de komst van de spits. Ruud Gullit wordt niet afgestaan voor de oefenwedstrijd. Trainer Ar- ngo Sacchi wil hem sparen voor de kwartfinales in het Europees toer nooi voor landskampioenen tegen Olympique Marseille op 6 maart. Van Basten is voor beide wedstrij den tegen de Franse titelhouder ge schorst. Daarom mag hij volgende veek in het Ajax-stadion meespe- vrijwel geen publiek kwam. De Graafschap dreigde zelfs met de rechter, toen Huijbregts verklaar de dat de bekerwedstrijd tegen Dordrecht eventueel op een neu traal veld zou moeten worden af gewerkt. Huijbregts wil hierop niet rea geren. „Iedereen wil momenteel mijn standpunt horen, maar het lijkt me verstandig dat ik me voorlopig op de vlakte houd. Ik wil eerst alles rustig overwegen om te voorkomen dat er weer te veel ophef wordt gemaakt. Bo vendien valt er weinig te zeggen. Zolang het blijft sneeuwen is het moeilijk opnieuw wedstrijden in te passen. Voorlopig kan ik wei nig anders doen dan afwachten". De KNVB heeft opdracht gege ven om de velden in Amsterdam en Utrecht, waar jong Oranje op 19 fe bruari oefent tegen de Joegoslaven, zo snel als de weersomstandighe- supersprint alle klasse ZOETERWOUDE, 19 korlebaan i nioren en junioren A, 02963-1496 LEKKERKERK: 14.00 uur geweste schap kortebaan vrouwen, neo-senioren en junio ren A, 01805-1317 WARMOND: 19.30 uur. afvalrace mannen. 01711-12222 WOENSDAG 13 februari LEIDERDORP, districskampioenschappen korte baan jeugd 13 tm 16 jr. 4 AAR: 19.00 uur, gewestelijk kampioenschap e klassen 01722-2247 koppelwedstrijden •d Aa. r, marathon Rotte Meren, 200 km, 01802-2208 GOUDERAK: 14.00 01827-4787 BERGAMBACHT: 19.30 u Cen D, 01825-2395/1775 GOUDERAK: 14 00 uur, ronde wedstri|d mannen en vrouwen, 01827-4787/2334 DONDERDAG 14 februari LEIDERDORP, 19.00 uur. districtskampioen schappen marathon voor vrouwen en mannen NIEUW-LEKKERLAND: 19.00 uur supersprint mannen, 01848-2688 GOUDERAK: 19.30 uur. kortebaan Vrouwen, 01827-4787 longens. meisjes, 01713-17035 TER AAR: 12 00. gewesteli|k marathonkampioen schap mannen (100 km), vrouwen (40km), 01722- 2247. TOERTOCHTEN MAANDAG 11 februari ZWAMMERDAM, Molenviergangtocht over 25 ki lometer Start vanaf 10.00 uur bij ijsbaan Zwam- merdam 's Avonds om half acht beginnen de Zwammerdamse kampioenschappen TER AAR: 10 00 uur, 10-90 km. 01722-2247 NIEUWKOOP: 10-120 km REEUWIJK 10 00 uur. 20-30 km ROELOFARENDSVEEN: 10 00 uur, 20-100 km HOOGMADE, LEIDERDORP. VENNEMEER. BUITENKAAG. WARMOND, RUPWETERING: Molentochten, 15,20,30,40,50.70 en 100 kilome- BLEISWIJK: 9 00 uur. 10-150 km BODEGRAVEN: 9.30 uur. 15-35 km, 01726- 85604 BERGAMBACHT: 10 00 uur. 25-120 km, 01825- 2395/1775 WOERDEN: 10 00 uur. 20/35/70 km, 01724- 81441. 02976-375. 02979-81670 (Heeft U iets te melden bel 071-161414. sportre dactie LD. op werkdagen tussen 09.00 uur en 11 00 uur en op zondag van 20 00 uur tot 2200 LOOSDRECHT (ANP) - De Ronde van Loosdrecht, een schaatsklassieker over 120 kilometer, leverde gisteren een knappe overwinning op voor Edward Hagen. De vroegere inwoner van Lisse, tegenwoordig woonachtig in Haarlem, toonde zich de gre tigste en durfde onder barre omstandigheden een' slo pende solo aan. Zijn lef werd beloond. Ploeggenoot René Ruitenberg. Erik Huize bosch, Andries Kasper, Jos Pronk en de broers Evert en Henk van Benthem joegen in de slotfase vergeefs op zijn rugnummer. Woubrug- genaar Henk Angenent bleef uitstekend in hun spoor en finsishte uiteindelijk op een negende plaats. De voortdurende progressie van Hagen trok evenwel minder belang stelling dan de de terloopse binnen komst van startnummer 151 dat als 23ste onder het finishdoek door schoof. Het hoorde bij ene Jos Nies ten, net als Dries van Wij he één van de aartsvaders van het marathon- schaatsen. Niesten had in 1987 de buik meer dan vol van het ploegen- spel op kunstijs en hing, na nog even de Driedaagse van Ankeveen te hebben meegepakt, de schaatsen in het schuurtje. Vorige week, en in middels ook 45 jaar oud, voelde hij voor de tv het bloed weer sneller stromen toen zijn jaargenoot Van Wijhe zich kreunend van plezier tot nationaal kampioen liet kronen. Kriebels Niesten bekende, dat als het in Ne derland stevig vriest, bij hem de kriebels terugkomen. „Ik was don derdag niet voor de televisie weg te slaan. Dan krijg je pas echt jeuk. Ik was een paar dagen in dubio, net een schommel. Wel doen, niet doen. Toen heb ik de knoop doorgehakt. Niet zeuren, dacht ik, ik ga", lichtte Niesten zijn besluit toe. De Heemskerker, die een forse in vestering heeft gedaan voor zijn paprika-kwekerij en het bedrijf niet elk willekeurig moment in de steek kan laten, deed Loosdrecht - en doet morgen de Rottemeren - vooral aan om de sfeer te proeven en de benen te testen. In de verte gloort voor hem. ondanks de tijdelijke pas op de plaats, toch weer de Elfsteden tocht. „Ik was vooraf bang. dat ik het niet meer bij zou kunnen houden. Ik heb er een vreselijke hekel aan na 60 kilometer aan de kant te sta^n. Als dat was gebeurd, hadden ze me nooit meer gezien. Uitrijden was hoe dan ook het devies. Al rijd je voor de 40ste plek, dat maakt niet uit. De beste trainingskilometers zijn nog altijd wedstrijdkilome ters". A-status Met de besten mee kon Niesten Edward Hagen schaatst aan de binnenkant gelijk op met ploeggenoot Hen >Lissenaar later de i (nog) niet. De wedstrijd was ook al direct hard. Piet Kleine was de ini tiator, Yep Kramer en Jan Eise Kromkamp hielpen stevig mee. Het drietal vluchters werd pas na 70 ki lometer achterhaald. Tijd om de rug te rechten kwam er echter nauwe lijks door nieuwe ontsnappingen. B-rijder Henk Angenent uit Woub- brugge verdiende er met zijn negen de plaats een A-status voor. Zelf noemde hij dat resultaat "boven verwachting". "Ik ging echt uit mijn dak", aldus de 23-jarige schaatser die tot voor kort nog geen aansprekende resul taten had weten te boeken. "Bij de NK had ik al redelijk goed gereden, nu kon ik weer met de grote jongens mee. Ik heb alleen nog geen erva ring met zulke lange afstanden. Het is moeilijk het goede moment te be palen om te gaan, of om je juist rus tig te houden". De eerste twee ronden had de Woubruggenaar nog 'slechte be nen'. "Van de inspanningen in de voorgaande wedstrijden. Daarna begon het te draaien. Alleen de laatste twee kilometer moest ik los sen, maar dat was geen schande. In elk geval is dit voor mij een door braak. Ik denk nu dat de jongens wel weten wie ik ben. Misschien dat het nu lukt om een sponsor te vin den en een ploeg", aldus Angenent. Afstopwerk Het beste moment koos Hagen. pakte 30 tellen, mede dankzij het af stopwerk van Henri en Rene Rui tenberg. Toen dat niet meer lukte, ging - zoals Niesten het zo graag ziet - ieder voor zich. „Ik heb één keer LOOSDRECHT (ANP) - De deelneemsters aan de schaatsmarathon van Loosdrecht hadden gisteren geen goed woord over voor de organisatie. Die liet hen tot de start in onzekerheid over de te rijden afstand en de plaats in het peloton. Enkelen reden gelijk met de grote groep schaatsers mee, anderen wachten keurig twee minuten. Sommigen gingen uit van 60 kilometer, anderen waren op de hoogte van de plotselijke inkorting tot 45 kilometer. Er werd dan ook besloten tot een hergroepering. „Het was een teleurstelling, dat we niet tegelijk met de mannen mochten vertrekken, maar het zorgde ook nog eens voor een enorme verwarring", vertelde winnares Simone van der Heide. „Ik kwam Janneke Dick- hout na acht kilometer tegen. Op een gegeven moment kwam Lenie van der Hoorn er nog bij. We zijn toen gedrieén doorgereden en hebben het op een sprint laten aankomen" Voor Dickhout lag de streep net iets te ver weg. Van der Hoorn, de eerste vrouw in de laatste Elfsteden tocht, vormde geen echte bedreiging in de spurt. Die derde plaats was voor de Ter Aarse geen reden voor ver bolgenheid, de gang van zaken bij de tocht wel. „Door de telefoon was nog gezegd, dat we 60 kilometer zou den rijden. En dan die hergroepering. Uit nijd ben ik onderweg aan de kant gaan staan en heb een praatje ge maakt. We hebben hier altijd 60 kilometer gereden en ik kan het weten. Ik was er al in 1970 bij. Daags voor Loosdrecht was de 200 kilometer op het Veluwemeer. Toch heb ik me nog gauw ingeschreven, omdat het zou gaan dooien", foeterde Van der Hoorn. den het toelaten sneeuwvrij te ma ken. De voetbalbond gaat er voor alsnog vanuit dat de interlands door kunnen gaan. ondank» het feit 'lat de toestand van de velden niet opti- Bakero José Maria Bakero van FC Barcelo na vervangt Rafael Martin Vazquez in de selectie van het Spaanse voet balelftal. Spanje speelt volgende week woensdag in Parijs de belang rijke kwalificatiewedstrijd voor de eindronde om het Europees kam pioenschap tegen het nog ongesla gen Frankrijk. Vazquez heeft een rugblessure opgelopen. Bondscoach Suarez stelde zich zondag in Milaan waar Torino de club van Vazquez met 0-1 verloor van Inter Milan persoonlijk op de hoogte van de gezondheids toestand van de speler. De Spaanse selectie Doel; Zubi- zarreta (FC Barcelona) en Alblane- do (Sporting Gijon); verdediging; Aleorta (Athletic Bilbao), Nando (FC Barcelona). Juanito (Atletico Madrid). Sanchis (Real Madrid) en Quique(Valencia): middenveld; Mi chel (Real Madrid). Vizcaino (Atleti co Madrid), Amor. Soler en Goi- coechea (allen FC Barcelona); voor hoede; Manolo (Atletico Madrid). Butragueno (Real Madrid). Carlos (Oviedo) en Bakero (Barcelona). Overweg Niels Overweg heeft gisteren over eenstemming bereikt over de ver lenging van zijn contract bij de eer- ste-divisievereniging Telstar. De vroegere verdediger van FC Twente en DS '79. bezig aan zijn eerste sei zoen in Velsen. tekent binnenkort een overenkomst die hem voor nog twee jaar aan de club verbindt. In de verbintenis is echtereen op merkelijke clausule opgenomen. Staat Telstar volgend sei/oen na L'fi wedstrijden lager dan de twaalfde plaats op de ranglijst, dan behoudt het bestuur van Telstar zich het recht voor het contract te ontbin den. „Een inderdaad weinig voor komende regeling," stelde manager Ruud Geels. „Maar Niels kon zich er in vinden. Ook hij vindt dat als hij met dit materiaal niet hoger kan ko men dan die positie, hij zijn werk niet goed heeft gedaan". WESTBY (ANP) - Het Nederlands record ski-springen, van de 90-me- ter schans, is verbeterd. Gernt Jan Konijnenberg sprong van de schans in de Amerikaanse plaats Westby 88 meter. Nederlands enige skisprin ger was al recordhouder met 82 me ter. Konijnenberg, die een maand ge leden tijdens de training een enkel blessure opliep, bereidt zich voor op de Winteruniversiade in Japan. Bij de wedstrijd in Westby eindigde hij als tweede achter de Amerikaan Scott Smith, die na zijn beste sprong precies twintig meter verder landde dan Konijnenberg. brengen, (toto and achterom gekeken", zei Hagen, die in de sneeuw zijn ogen liever op het ijs en de scheuren daarin gericht hield. „Ze zaten vlak achter me. Toen heb ik beide armen maar los gegooid en alles of niets gereden. Wanneer ze me hadden gepakt, was het toch niks geworden." Van zijn voorsprong bleven enke de vorige editie. Hij le tientallen meters over. In de spurt •eede plaats versloeg René Ruitenberg Hulzcbosch, Kasper en Pronk. Evert van Benthem. de bes te kluner van het gezelschap, be wees de Friese vrieslucht te ruiken. Niesten snoof met hem mee „Op kunstijs had ik het echt beke ken. Dat was niet leuk meer Je kunt toch niet tot je 85ste in de rondte blijven riiclen Dit is toch an ders. Je ziet het aan Van Wijhe. al wil ik me niet met hem vergelijken. Dries stak er altijd met kop en schouders bovenuit. Hij is een heel ander mens. Hij kan zich op schaat sen richten. Ik ben ook met andere dingen bezig" „Niet dat Van Wijhe kortzichtig is. hij is bijzonder. Hij gaat in een stoel zitten, steekt een sigaar op, neemt een borreltje en is ontspan nen. Hij heeft nu een paar dagen rust genomen en zal in Zevenhuizen moeilijk zijn te verslaan Wat mezelf betreft7 Ik zie wel. Ik heb niet de mbllli Mn 4* llort komen om die jongens eventjes te kloppen. Maar. zij zitten op niveau, ik verbe ter. Laat maar komen, die Elsteden- tocht 16 30-18 00 Sportnet 17 30-18 00 EURO Freestyle Skién 18 00-18 30 EURO Spaanse Goals 18 00-19 00 Sportnei Kickboksen 18 30-19 00 EURO WK schansspringen 19 00-20 00 Sportnet VS Pro Ski Tour Slalom 19 30-20 00 EURO Eurosport News 20 00-20 30 Sportnet Paarderennen in Frankrijk 20 00-21 00 EURO WK schaatsen voor 20 00-22 00 Super Ultra Sport 20 30-21.00 Sportnet Wereld van kam- 2L00-22 00 EURO Worstlen 21.00-23 00 Sportnet Boksen 21 30-22 00 BBC 1 A Question o» Sport quiz 22 00-23 00 EURO WK schansspringen 22 10-22 30 Did 2 Sport eitra V/K ek.en (combinat'espringen voor teams an langlauten voor vrouwen) 22 10-23 10 Ned 2 Boksgaia vanuit hei sportpaleis Ahoy 22 15-22 30Ned3 StuOoSportjournaal 22 15-00 15 Super uttra Sport 23 00-23 30 EURO Freestyle Skién 23 00-00 00 Sportnet international Mo torsport 23 30-00 00 EURO Judo 00 00-02 00 Sportnet Snooker finale Grote PrMs Norwich Urvon 00 00-00 30 EURO Eurosport News 00 30-02 30 EURO Austraksch Open Gotftoerrxxx WOENSDAG 06 00-06 30 Sportnet Moto News 08 30-09 00 EURO Eurotxs 06 30-09 30 Sportnet Ueapeedway 09 00-09 30 EURO Freestyle Sk*n 09 30-11 00 Sportnet Kickboksen 09 45-12 10 DkJ 2 Sport Eitra WK s» (3 10 km estafette voor teams) 10 30-12 00 EURO WK Langlaufen tl 00-12 00 Sportnet Kickboksen 12 00-12 30 EURO EuroOcs 12 00-13 15 Sportnet Bowlen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15