Warmonders massaal tegen bouw in polders 'Als het begint te vriezen, slaat gekte toe' Begin bouw omstreden school Leiderdorpse wijk Buitenhof W erkgroep wil Oegstgeest sneeuwvrij voor rolstoelers KINDERCARNAVAL OP VOORSCHOTENSE IJSBAAN Gemeente moet groen blijven' AUTO NA SLIP OP SLOOT ben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een molen- of meren- tocht te rijden. Een lange rij schaat sers baant zich dan ook een weg over besneeuwde 'poolvlakten'. De bordjes die de route aangeven zijn nauwelijks leesbaar. "Gaat het nog?", vraagt De Boer aan een echtpaar dat met twee klei ne kinderen en een slee tegen de wind in ploetert. Een van de vuurro de kinderkopjes blijkt nog te kun nen lachen. "Ja hoor", antwoordt pa. "Bedankt voor de belangstel ling". Ook andere schaatsers ploete ren in een lange rij voort. Ze rijden weliswaar langzaam, maar ze gaan vooruit. "Die doen het vast niet meer voor de lol", merkt De Boer op. De wachtmeester noemt de situa tie gevaarlijk. "Als iemand valt en de weg kwijtraakt, kan hij op de naastgelegen Zweilandplas uitko men. Die plas ligt nog voor een deel open. Voor je het weet, zakt iemand door het ijs". Teruggekomen bij de politiepost belt hij de organisatoren van de schaatstochten. Ook zij vinden de situatie te gevaarlijk worden en zijn na drie uur 's middags gestopt met het inschrijven van nieuwe deelne mers. De Boer en Kraan noemen dat verstandig. Niet pionieren De agenten vinden dat schaatsers onder normale weeromstandighe den zo veel mogelijk uitgezette tochten moeten volgen. "We wijzen mensen er altijd op dat ze niet zelf moeten pionieren. Mensen moeten op veilige plekken blijven waar al eerder werd geschaatst. Wij komen ook niet op die plekken, tenzij er ie mand wordt vermist en het móet. Eventueel kunnen we ook een heli kopter inschakelen", zegt Kraan. Schaatsers doen soms gekke din gen, weet het tweetal. "Als het be gint te vriezen, slaat de gekte toe. Dan gebeurt er iets' met mensen", zegt Kraan. "Soms doen ze onver antwoorde dingen en gaan ze in hun eentje het ijs op op stukken waar nog niemand heeft geschaatst", zegt De Boer. Vooral mensen die onbekend zijn in de omgeving. LEIDERDORP - De Leiderdorpse oud-wethouder van onderwijs, G.H.J. Keijzers, slaat volgende dat schaatsen gevaarlijk zijn. Hulpverlening is dan ook de be langrijkste politietaak als er ijs ligt. De politiepost Warmond/Sassen- heim schuift in dergelijke tijden Aanvankelijk met personeel en zor* ervoor dat ling SatSeschoöl hof deze zomer klaar zou zijn, discussies over het gebruik v£ Hip rnnHiTt oxaai vu.gcuuc Uai voor de kozijnen 'ecologisch week donderdag de eerste paal van verantwoord' hardhout uit Ivoor scholencomplex in de kust gebruikt gaat worden. Kunnen de meeste partijen daarmee instem men, Groen Links liet tijdens een commissievergadering weten dat het de bedoe- het gekozen hardhout het certifi- de Klerken- caat niet verdient. De keuze voor een kapconstruc tie van naaldhout komt de gemeen te te staan op een extra uitgave van 164.000 gulden. Daarnaast is extra geld nodig voor zonwering, verdui stering, een fietsenstalling en een beschermende laag tegen graffiti. De raadscommissies hebben deze maand laten weten dat ze daar geen moeite mee hebben, al blijft nog even onduidelijk hoevéél extra geld nodig is. Van het Rijk krijgt Leiderdorp 4,5 miljoen gulden voor de bouw van het scholencomplex, waarin een openbare en een protestants-chris telijke school een plaatsje zullen krijgen. Gaat het voor de openbare school 'gewoon' om een verhuizing, voor de protestants-christelijken is het lastiger. Zij kunnen niet met in gang van het nieuwe schooljaar fu seren, maar moeten wat later samen gaan. Na de ceremonie, volgende week om vier uur, kunnen betrokkenen in het gemeentehuis napraten on der het genot van een drankje. wijk Buitenhof. De gemeente wacht dat leerlingen rond de jaar wisseling over kunnen. agenten iedere dag op het ijs SrS^;la„g,„hlbbKe" piscrShout'zorVden traging. Zo moest de architect op! het -werk nadat de ge- ongelukken. Zo werd zondagmid- met een bekkenbreuk meenteraad in november liet weten -___ar^ AAl dat er alleen hardhout gebruikt mag met een slede bracht. Wanneer gewond zijn, kunnen agenten portofoon hulp inroepen. worden dat op ecologisch verant- woorde wijze is geoogst en her plant. OEGSTGEEST - "Ouderen en mensen in rolstoelen komen door de sneeuw van de afgelopen dagen nauwelijks meer buiten. Het is dus noodzakelijk dat iedere Oegstgeestenaar de stoep voor zijn huis sneeuwvrij maakt". Deze noodkreet komt van mevrouw K. Bosma van de werkgroep Oegstgeest Zonder Obstakels (OZO). "De gemeente zorgt wel voor de doorgaande routes", weet Bos ma, maar de zijweggetjes en de stoepen worden aan de verantwoor delijkheid van bewoners overgelaten. Helaas maakt nog maar een minderheid regelmatig zijn stoep schoon". Naast ouderen die moei lijk ter been zijn komen volgens Bosma ook rolstoelers in de niet ver: de kleine wieltjes komen al snel vast te zitten. Agent Wassenaar geraakt bij redding WASSENAAR - Een Wassenaar- se agent is gistermorgen licht gewond geraakt bij een aanrij ding. Het ongeval gebeurde op de parallelweg naast de rijks weg, ter hoogte van de voetgan gersbrug bij Maaldrift. Twee agenten waren hier be zig een losgebroken schaap een weiland in te drijven. Een van de twee maakte een stopteken voor automobilisten, dat door de be stuurder of bestuurster van een rode Opel werd genegeerd. De agent kon nog opzij springen, maar werd geraakt aan zijn rech terhand en rechterknie. De onbekend gebleven auto mobilisme) reed door. In het zie kenhuis werd een gekneusde duim en een pijnlijke knie ge constateerd. De Wassenaarse politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden. uit dat het benodigde aantal wonin gen een gegeven is. Een goede con currentiepositie voor het bedijfsle- ven, vergrijzing, buitenlandse mi gratie, het terugdringen van ver keersstromen en de wens om in de randstad te wonen en te werken zijn redenen waarom de provincie zal kiezen voor bebouwing in de rand stad. De talloze vragenstellers hadden vooral moeite met de bebouwing van het gebied ten zuiden van de Schiphollijn, in de richting van de Kagerplassen. Ze wilden dat dit ge bied met rust wordt gelaten. "Neem de Schiphollijn en de rijksweg als rand van de bebouwing. Er ligt nu nog maar zo'n dunne strook groen", was een van de opmerkingen. An dere sprekers onderstreepten het unieke karakter van het groene ge bied. Iemand merkte op dat Warmond al polders voor woningbouw heeft moeten inleveren. "Nu wordt ge praat over bebouwing van Boter- huispolder, Kooipolder en Klinc- kenbergerpolder. Er moeten wel heel goede argumenten voor bebou wing zijn, want dit is weer een aan slag op het groene gebied rond de Kagerplassen". Van Steenbergen noemde de zaak een afweging. "Echt goede lo caties rond Leiden waar gebouwd kan wórden zonder schade aan het landschap toe te brengen zijn niet meer voorhanden". De provincie wil deze bebouwing nog toestaan en vervolgens het Groene Hart beter beschermen door strenge regels op te stellen. De Kagerplassen behoren straks tot dit beschermde gebied. Balkons Verschillende sprekers maakten zich zorgen over de 'stedelijke bal kons' die de provincie voorziet langs de randen van het Groene Hart. Deze term uit de folder heeft nogal wat opschudding veroor zaakt. Sprekers waren enorm bang voor horizonvervuiling vanaf de plassen. Als de woningen er een maal staan, is de schade niet meer te herstellen, was de vrees. "Als we de bebouwing niet leuk vinden, wor den de woningen niet omgeschof- feld om er madeliefjes te planten", merkte een spreker op. Keessen maakte duidelijk onge lukkig te zijn met het woord stede lijke balkons en zijn provinciale col lega Van Steenbergen koos voor het woord 'veranda's'. Beide woord voerders maakten meermalen dui delijk dat de provincie van de ran den van de plassen wil afbleven. "Het is niet de bedoeling dat men sen vanaf de Kagerplassen enorme bouwwerken te zien krijgen, er kan ook laagbouw komen". Van Steen bergen dacht aan 'boulevardachtige bebouwing'. Of de woningen bestemd zullen zijn voor Warmonders, bleef ondui delijk. Volgens de provinciale be stuurders moeten de gemeenten van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek de woon ruimteverdeling in regionaal ver band regelen. Sommige sprekers betwijfelden of dit zal leiden tot be taalbare woningen voor Warmon ders. Enkele sprekers misten de visie van de gemeente op de ontvouwde plannen. CDA-wethouder C.J.M. Wassenaar benadrukte dat de ge meentelijke visie tijdens de nog ko mende inspraakrondes uitgebreid aan de orde komt. De provinciale woordvoerders onderstreepten dat iedereen vooral ideeën en sugges ties moet inleveren, het liefst bij het gemeentebestuur. Deze suggesties zouden nog van invloed kunnen zijn op verdere besluitvorming. Vrijdag is de laatste dag dat reacties kunnen worden ingeleverd. WARMOND - Warmond moet groen blijven. Er mogen geen polders worden opgeofferd voor woningbouw. Woorden van deze strekking werden gis teravond door talloze Warmon ders uitgesproken tijdens een voorlichtingsavond in het ge meentehuis aan de Herenweg. Twee woordvoerders van de provincie gaven hier een toe lichting op plannen om in War- mondse polders woningbouw te plegen. De belangstelling was enorm. In de hal waren rijen extra stoelen ge plaatst om de ruim honderd belang stellenden te kunnen opvangen. De provinciale woordvoerders waren uitgenodigd na verzoeken van bur gers en raadsleden. Onder de bevol king was onrust onstaan nadat de gemeente huis-aan-huis een folder had verspreid, waarin ze de woning bouwplannen van Rijk en provincie toelicht. De folder toont een variant met bebouwing van de Leider- dorps/Warmondse Boterhuispolder en het gebied ten zuiden van de Schiphollijn. In een andere variant zou woningbouw ook oprukken in de richting van Voorhout. Planoloog W. Keessen en G. van Steenbergen, hoofd van de afdeling landschapsvorming, gaven toelich ting op de provinciale plannen en beantwoordden vragen. Wat zij vooral duidelijk maakten was dat er in ieder geval 150.000 woningen bij moeten komen in de randstad. De huizen moeten zoveel mogelijk aan sluiten bij de bestaande bebouwing om het resterende Groene Hart niet te versnipperen. Daarom komen de Leidse Oost- vlietpolder, de Warmonds/Leider- dorpse Boterhuispolder en een deel van de Warmondse polders ten zui den van de Schiphollijn tussen Sas- senheim en Warmond in beeld. De Oostvlietpolder ligt tussen de Vliet, Europaweg en het recreatiegebied Vlietland. de Boterhuispolder is ge deeltelijk van Leiderdorp, en ligt aan de overzijde van de Leidse Me- renwijk. De grenzen van de bebouwing staan echter nog niet vast. De ge meenten in de bollenstreek en de Leidse agglomeratie moeten eerst hun visie op de plannen geven. Inleveren De planoloog legde de Warmonders VOORSCHOTEN - Carnaval op het ijs. Zo'n twintig jeugdige Voor schotenaren kozen daar gistermid dag voor op de plaatselijke ijsbaan aan de Nicolaas Maeskade. Tussen twee en vijf uur draaiden ze hun rondjes, gestimuleerd door een gra tis entreebewijs, gratis chocolade melk en gratis muziek. De sneeuw vlokken gaven pret. de sneeuwlaag was lastig doordat die oneffenheden in de ijsvloer aan het oog onttrok. Krabbelen was het gevolg. De ijsvereniging doet wat ze kan om de ijsvloer sneeuwvrij te houden en hoopt morgen prikslee-wedstrij den te houden: 's middags kunnen de kinderen vanaf twee uur in schrijven en 's avonds zijn de oude ren aan de beurt. (loto Ellen Martens) Dure sleutelbos buit bij inbraak Warmondse politie met motor, isolatiedeken en veiligheidsvest het ijs op LEIDERDORP - Bij een inbraak in het complex van een studentenroei vereniging aan de Zijldijk in Leider dorp is in de nacht van zondag op maandag een bos met sleutels ont vreemd. Kasten en laden werden dóor- zocht, maar voor zover bekend wordt verder niets vermist. De sleu tels geven toegang tot alle ruimtes op het terrein. De ongenode bezoe kers wisten binnen te dringen door een klapraam van een loods open te wrikken. Rijnlands Lyceum bestuurt model VN OEGSTGEEST - Het Oegstgeester Rijnlands Lyceum is toegetreden tot het bestuur van de model-Ver enigde Naties. De model-VN is een door de Verenigde Naties georgani seerd rollenspel, waaraan jaarlijks tweeduizend leerlingen van 140 scholen uit de hele wereld deelne- Ook in januari is zo'n rollenspel gehouden. Het Rijnlands Lyceum is de enige Nederlandse school die in het bestuur zitting heeft. Postcommandant Jan Kraan en wachtmeester Piet de Boer noemen het vervoermiddel dat speciaal voor deze winterse weersomstandighe den is gehuurd een quad. In de ban den zijn schroeven geslagen di. grip op het ijs moeten vergrot Rond de dikke achterbanden i: t-.-u motorketting gespannen. De quad biedt plaats aan twee personen en kan 100 kilometer per uur rijden. Het halen van dergelijke snelhe den is echter alleen mogelijk op open vlakten met ruim zicht, maken beide agenten direct duidelijk. "Het blijft moeilijk om te sturen of te remmen", aldus De Boer. "Je hebt toch weinig grip op het ijs. Als je wilt remmen moet je dat wel even van tevoren bedenken". De Boer stapt bij de plaatselijke Hoflee het ijs op. Al snel blijkt dat een ijzige 'poolwind' en aanhouden de sneeuwbuien het besturen van de quad er niet makkelijker op ma ken. Een enkele schaatser rijdt langs. Na een tocht over de Hoflee, langs de Groot Hemmeerpolder en over de Ringsloot krijgen ze het Norremeer in het vizier. Hoewel het heel hard sneeuwt en het zicht op de oevers is weggeval len, is het druk op het ijs. Het is kro kusvakantie en vele schaatsers heb- LEIDERDORP - De winter heeft zowel voor- als nadelen voor automobilis ten. Enerzijds raak je wat sneller in een slip door gladde wegen, anderzijds zakt de auto niet weg in de blubber van een sloot als daar een stevige ijs laag op ligt. De bestuurder van deze wagen kan erover meepraten. Gister middag kwam zijn voertuig na een slippartij terecht 'op' de sloot naast de Achthovenerweg in Leiderdorp. (foto Ellen Martens) WARMOND - Een veiligheidsvest dat zichzelf op blaast, een isolatiedeken om te water geraakte schaat sers te beschermen, een lang reddingstouw en ijsprik- kers om je uit een een wak omhoog te trekken. Met deze uitrusting en een motorvoertuig dat op ijs kan rij den, surveilleert de Warmondse politie sinds zaterdag elke dag op de Kagerplassen. De agenten sporen ver dwaalde schaatsers op, controleren vergunningen van verkopers van koek- en zopie en schieten te hulp bij ongelukken. Ook one bi - digheden gaat de Warmondse politie het ijs op. Postcomman dant Jan Kraan bestuurt de quad, die op ijs kan rijden. Wachtmeester Piet de Boer zit achterop. (foto gemeentelijke om- budscommissie, van 17.00 tot 18.00 uur in kamer 2.06 van het Stadskantoor. spreekuur Belangenvereniging klavegassen bi| speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20 00 uur. ging: 'Het Speciaal-aquarium 1 Cichliden', aanvang 20.00 ui clubgebouw K&G, J.C. de Rijp- straat 29 Leiderdorp artistiek café: literaire avond rond Inez van Dullemen. aanvang 20.30 uur in de Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat. Lcimuiden dia-lezing door P de Pater over zijn reis naar Peru. aanvang 20.00 uur in zaal Keijzer. Dorpsstraat. Noorden kaartavond Noordense Sport- 1 vereniging NSV '46, aanvang 20.00 uur in café Van Bemmelen. Noordwijk sport en spel voor 12 tot 15-jari- gen, van 19 00 tot 21.00 uur. JOIN- centrum. Weteringkade. Rijnsburg bijeenkomst NCVB met dia voorstelling over de restauratie van de Vliet door de heer Zevenbergen, aanvang 19.45 uur in de Voorhof. WOENSDAG 13 FEBRUARI Alphen spelmiddag voor ouderen, met o.a koersbal, spelen en kegelen, aanvang 14.30 uur in dienstencen trum Driehoorne. jeugdmstuif volleybal, van 18.30 tol 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong kind! Coninckstraat. Lelden spreekuur Verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uui Stadsbouwhuis, Langegracht 72. clowneske voorstelling voor ki deren vanaf 6 jaar: 'Carmen', door Stichting Buiten Spelen, aanvang 14.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel: 121554. cabaret: 'Don Chaot en de foute architekt', door Bert Visscher, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk knaakbowlen voor kinderen tot 16 jaar, van 13.00 tot 18.00 uur in Bowlingcentrum Noordwijk, Van Panhuysstraat. knutselen voor kinderen van 6 tot 12 jaar. van 14.00 tot 15.30 uur in het JOIN-centrum, Weteringka- 'Het verhaal van Graaf Mobbekont', aanvang 14.00 uur in 1 Groot Pro fijt, Boerhaaveplein. bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. bijeenkomst Humanitas: 'Mag ook wat kan?', inleiding over dilem ma's in de gezondheidszorg, aan vang 20.00 uur in het Gemeente centrum, Lijtweg. Rijnsburg openbare vergadering commis sie Internationale contacten Rijns burg, aanvang 15.30 uur in het ge meentehuis. Woubrugge foto's kijken in de ruim honderd foto-albums van Bep Roodenburg, vanaf 19.30 uur in de grote zaal van bejaardencentrum Woudsoord. Zoeterwoude vergadering Woon-Overleg Zoe terwoude, aanvang 20.00 uur, ge- DONDERDAG 14 FEBRUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 14.00 uur. Leiden lunchconcert door Hanneke van de Bund (cello) en Hans van Dam (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Haze windsteeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14