Tankers naar Schiphol houden de Vaart' er in 'De mensen moeten wel èrgens wonen' 'Anatomie verliest waart lering* Duinrell introduceert 'duingalow' (Dub /liruUis Koude en sneeuw leiden tot topdrukte in garages DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 13 Vaarroute Alphen - Woubrugge - Braassem - Schiphol is opengebleven LEIDEN/ALPHEN - De vaarroutes door Leiden en Alphen worden langzaam maar zeker onbegaanbaar voor het scheepvaartver keer. Het westelijk deel van de Ringvaart in de Haarlem mermeer ligt dicht, evenals het grootste deel van de Oude Rijn. Alleen het Al- phense gedeelte van de Rijn dat het Gouwekanaal met de Heimanswetering verbindt (tussen Gouwsluis en 's Mo- lenaarsbrug) ligt nog open. Door het inzetten van ijsbre- kers in de afgelopen dagen is het gelukt de route voor de tankers tussen Rotterdam en Schiphol bevaarbaar te houden. De kerosinetankers richting Schip hol kunnen het nu zonder ijsbre- kers af. De verwachting is. dat de i jsgang niet erger wordt de komen de tijd. De schaatsers kunnen niet op de Heimanswetering en Woud- wetering terecht, waar de tankers, langzaam maar zeker, naar de Braassem ploegen waar ook een smalle vaargeul is opengehouden. De andere grote doorgaande rou tes in Zuid-Holland, zoals de Mer- wede. de (Oude) Maas en de Dordtse Kil zijn wel goed begaanbaar. De ijsgang in heel Nederland wordt bijgehouden door het berich tencentrum van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling in Lelystad (Riza). Alleen al in Zuid-Holland ge ven tientallen brugwachters en bur gers de situatie op de rivieren door. Volgens een woordvoerder van het Riza ligt de Oude Rijn vanaf Bo degraven tot aan Katwijk dicht. "Er ligt een ijslaag op van meer dan zes centimeter. Er zijn geen plannen om het water open te breken". Deze route wordt overigens weinig ge bruikt door de scheepvaart. Het deel van de oude Rijn in Alphen aan den Rijn tussen Gouwsluis en 's Mo- lenaarsbrug wordt, zoals gemeld, wel opengehouden. De Vliet is gestremd voor alle scheepvaart. De oostkant van de Ringvaart van Oude Wetering tot aan Schiphol is weer wel begaan baar. Al met al ziet het volgens de Riza-man 'rood van het ijs'. De met ijs bedekte gedeelten van de rivie ren worden met rood ingekleurd op de kaart. Nieuwe hoogleraar uit bezorgdheid: LEIDEN De anatomie lijkt in binnen- en buitenland veel waar dering en belangstelling te heb ben verloren en nog steeds verder te verliezen. En toch vormt de anatomie de essentiële basis voor vraagstukken die dikwijls om een experimentele- en functionele be nadering vragen. Dit stelde mevrouw A.C. Git tenberger-de Groot vanmiddag bij haar benoeming tot hoogleraar geneeskunde aan de Leidse uni versiteit. in het vakgebied anato mie en embryologie. Zij volgt prof. dr. A. Oppenheimer-Dekker op die in 1988 met emeritaat is ge gaan. Een deel van het materiaal dat in het laboratorium wordt onderzocht betreft de vroege ontwikkeling van embryo's en foetussen. Het materi aal komt van onder meer abortus op medische indicatie als gevolg van een ernstige afwijking van de vrucht. Bij het achteraf vaststellen of de afwijking al dan niet correct werd herkend, beweegt deze orm van anatomie zich op het grensge bied met het werkterrein van de pa tholoog-anatoom. Mevrouw Gittenberger is van me ning dat nationale- en internationa le samenwerking noodzakelijk is om tot succesvol wetenschappelijk onderzoek te komen. 'Den Haag' legt die samenwerking dwingend op waardoor het geheel op een dwangbuis gaat lijken als essentiele harmonie over aanpak en inzicht uitblijft. Mevrouw Gittenberger zegt het een onvergeeflijke fout te vinden dat de mens denkt dat de kennis van de bouw van het menselijk li chaam nu eigenlijk wel volledig is. Dat het vakgebied van de menselij ke anatomie voltooid is en dat het er in feite louter en alleen nog om gaat botjes en spieraanhechtingen te le ren kennen. De ontwikkelingen vereisen diepgaande kennis van de verhoudingen binnen het menselijk lichaam. De andere doorgaande vaarwegen in Zuid-Holland hoeven volgens een woordvoerder van het ijscen- trum van Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland nog niet te worden opengebroken. "Het water in de ri vieren beweegt onder invloed van eb en vloed. Dat betekent dat er geen ijsgroei is. De laatste keer dat de grote rivieren als de Maas, de Merwede en de Dordtse Kil dicht la gen, was in 1963". Er geldt wel een vaarverbod voor het Haringvliet inclusief het Vuile Gat. Zo'n verbod is, zo legt de 'ijs meester' uit, geenszins bedoeld om het de schaatsers naar de zin te ma ken. "Met een dergelijk verbod zor gen we ervoor dat er geen ijs wallen kunnen ontstaan. Zodra het gaat dooien krijg je een enorme toevloed van smeltwater met brokken ijs. Het vereist een bepaalde tactiek in het ijsregime om beschadiging van de oevers te voorkomen", aldus de woordvoerder van het ijscentrum. De tankers die brandstof naar het noorden van het land moeten bren gen, hebben het heel wat moeilij ker. De doorgaande vaarwegen daar zijn, omdat het stilstaand water be treft. bedekt met ijs. Zonder ijsbre- ker is er nauwelijks een doorkomen De schippersbeurs in Rotterdam is nog steeds open, maar opmerke lijk rustig. Volgens schippers en be vrachters was het de afgelopen twee weken toch al een slappe tijd. Door de Golfoorlog hebben veel zeesche pen voor de lange route rond het Afrikaans continent gekozen, onder meer om de sterk verhoogd tolgel den bij het Suezkanaal te mijden. De vracht komt daardoor met een vertraging van bijna twee weken in Rotterdam aan. De tanker Basilia ploegt zich door het enige stukje Oude Rijn, dat nog bevaarbaar is, een weg richting Schiphol. Het is een van de weinige belangrijke vaarroutes, die nog begaanbaar zijn in Zuid-Holland voorde beroepsvaart. Met luxe stacaravans in concurrentieslag met bungalowparken herfstvakantie. In de winter, als het atractiepark gesloten is. verhuren we alleen aan groepen. Dit, omdat het niet rendabel is om voor een paar personen de horecafaciliteiten en winkels open te houden". De Duingalows zitten voor de paasvakantie al helemaal volge boekt. "Het is rot om te zeggen, maar de Golfoorlog speelt ons in de kaart", aldus Graaf van Zuylen van N ijenvelt. Duinrell opent jeugdhotel WASSENAAR - Het camping- en attractiepark Duinrell in Wassenaar opent eind maart een soort jeugdherberg. Het verblijf zal ongeveer 50 slaapplaatsen krijgen, verdeeld over kamers voor twee en vier personen. De jeugdherberg wordt gevestigd op de zolder van de huidige ma nege. Als in de loop van dit jaar de paarden zyn verhuisd, wordt ook de rest van het gebouw ge schikt gemaakt voor groeps- overnachtingen. Het aantal slaapplaatsen wordt dan ver dubbeld. De verbouwing kost drie tot vier ton. Volgens adjunct-directeur J. Schoenmakers is nog niet be kend hoeveel een overnachting gaat kosten. De herberg is tij dens de paasvakantie al ver huurd, maar er is nog steeds geen prijs per overnachting vastgesteld. Pas als de drukte rond de inrichting voorbij is wil Duinrell zich aansluiten bij de Nederlandse Jeugdherbergcen trale (NJHC). De eerste gesprek ken zijn gevoerd Maar volgens I. Makel van de NJHC kan Duinrell geen lid worden, omdat er in de buurt van Wassenaar reeds enkele jeugdherbergen zjjn en er geen behoefte is aan een jeugdhotel. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Van de gelegenheid om in het gebouw 's-Gravenstein alhier gratis brood en koffie te nutti gen, werd hedenochtend gebruik Semaakt van 8 tot 8 3/4 uren oor 406 kinderen en van 9 tot 11 uren door 693 personen, te zo men 1099. - Het dezer dagen door ons land trekkende Engelsche muziek corps van „generaal" Booth, de stafmuziek van het „Leger des Heils", zal morgenmiddag uit Haarlem alhier aankomen, hoe laat weten zelfs de officieren van het Leidsche korps niet. Van een optocht door straten en langs grachten in onze gemeen te, waaromtrent geruchten loopen, zal niets komen. De daartoe vereischte vergunning is niet verkregen, zoo wordt ons van bevoegde zijde medege deeld Des avonds zal m de zaal Noordemde eene bijeenkomst met muziek worden gehouden. - Een twintig-jarige onderwijzer te Rotterdam heeft zich met eene pen. waarin inkt zat. in de lip gestoken, met het ongelukkige gevolg dat bloedvergiftiging ontstond en hij na een vreeselijk lijden is bezweken. Vijfentwintig jaar geleden: - In Leidse Koksschool. Af scheidsreceptie kaptein Delwell. Kaptein Joh's Delwell. die gedu rende negen jaren verbonden is geweest aan de Leidse Koks- school wordt met ingang van 15 febr. a.s overgeplaatst naar de 647ste Werkgroepcompagnie »n Velsen Als kaptein-adjudant van de commandant ran de Koksschool kolonel Th.H. Wes- sels, heeft deze intendance offi cier zich ook buiten de militaire gemeenschap bekendheid ver- - Dienstweigeraars. In West- Du its land zijn sedert de invoe ring van de dienstplicht onge veer 15.000 jonge mannen op hun verzoek als dienstweigeraar erkend, aldus heeft een vertege- woordiger oan de legerauton- teiten verklaard. nog steeds. Wij kennen de gemeen te zo langzamerhand en wij kennen onze mogelijkheden. Tegen deze ca ravans kan de gemeente niets doen. We hebben alle vergunningen". Voorzitter De Lange van de afde ling bestuurszaken ruimtelijke ont wikkeling van de gemeente Wasse naar bevestigt dat. "Zolang ze zich maar houden aan de maten en af standen zoals deze in het bestem mingsplan worden genoemd, zal de gemeente geen strobreed in de weg leggen". Van Zuylen wil een deel van de klanten van Centerparcs weglok ken. "Wij zijn goedkoper omdat het neerzetten van stacaravans minder kost dan het bouwen van bunga lows. Daarbij kunnen wij meer bie den. Duinrell heeft het Tiki-bad. ligt midden in de randstad en toch dicht bij de zee. De caravans worden ver huurd tussen de paasvakantie en de Grote drukte Duinrell vanwege Golfoorlog WASSENAAR - De Golfoorlog heeft bij Duinrell geleid tot een run op informatie over de vakantiemo- gelijheden in het park. Bij de ge meente Wassenaar is een aanvraag ingediend voor het plaatsen van een noodtelefooncentrale. Volgens Duinrell-woordvoerder C. Schoen makers komen er gemiddeld 15 te lefoontjes per kwartier binnen. Om die te venverken zijn er twee extra telefonistes in dienst genomen. Dat werk werd voorheen door eén per soon gedaan, die zowel de telefoon tjes afhandelde en de folders ver stuurde. CDA'er Vari der Meer over het spanningsveld van een bestuurder In Duinrell in Wassenaar wordt hard gewerkt aan het 'Duingalow- park'. Niet met bungalowtjes maar met luxe stacaravans bindt het attractiepark WASSENAAR Met 51 luxe staca ravans wil het atractie- en camping park Duinrell een serieuze concur rentie aangaan met de bungalow parken in Nederland. Tijdens de paasvakantie worden de 'Duinga lows'. zoals directeur Graaf van Zuylen van Nijenvelt de vakantie verblijven noemt, officieel in ge bruik genomen. "Om problemen met de gemeente Wassenaar te voorkomen is er niet gekozen voor bungalows, maar voor caravans. Het bestemmings plan bood ons niet de mogelijkheid om op het gewenste stuk grond vas te bebouwing neer te zetten. De laatste procedure om een bestem mingsplan gewijzigd te krijgen be gonnen we in 1973 en die loopt nu LEIDEN Garagehouders hebben het enorm druk. Start problemen als gevolg van de aanhoudende vorst en sneeuw val vormen het grootste pro bleem. Herhaaldelijk komt het ook voor dat de ruitensproeier bevriest waardoor het zicht wordt beperkt. De ANWB heeft alle zevenhonderd Wegenwach ten ingezet om gestrande auto mobilisten weer op weg te hel pen. Garage Kamsteeg met vesti gingen in Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Lisse, had een wachtlijst met mensen die hun auto's niet aan de praat kregen. "We konden niet iedereen snel helpen, daarvoor was de vraag te groot. Onze mensen gingen met een autotelefoon op weg en kregen van het kantoor te horen waar de volgende pechmelding was. De grootste drukte werd bij ons veroorzaakt door het op halen van deze auto's, dat kost veel tijd. Meestal was er sprake van problemen met de accu en vastgevroren ruitensproeiers. Dieselauto's hadden moeilijk heden met starten als het gloei- systeem niet voor honderd maar bijvoorbeeld slechts 80 procent functioneerde", aldus P. de Kok van Kamsteeg. "Het was een gekkenhuis", beaamt M. Straathof van de werkplaats van garage Van Bunningen in Alphen aan den Rijn. "Al is nu de ergste vorst voorbij, veel auto's hebben door de sneeuw last van vochtproble- men. Vrijdag waren de accu's hier uitverkocht. Vooral oudere auto's van 3-10 jaar, kregen ge breken". Het Motorhuis in Katwijk constateert eveneens veel accu- problemen. K. van Santen: "In de winter wordt veel met licht gereden en dat maakt de acuu's zwakker, zeker als het streng vriest. Veel mensen verzuimen voor de vorstperiode begint hun ruitensproeier bij te vullen". Het algemene advies van de ga ragehouders is de auto tijdig te laten nakijken en hem winter- klaar te laten maken. "Maar ja. dat advies is nu te laat", zegt Van Santen. De ANWB kon de werkne mers bij de Wegenwacht in ver band met de drukte geen vrijaf geven. Voorlichter M. van Da len: "Het was bar en boos en de vraag om hulp was gigantisch. Alles en iedereen werd ingezet. De wachtijden waren niet ge ring. Soms uren. Veel proble men waren er met radiateuren, accu's, bevroren sproeiers en bevroren remsystemen bij vrachtwagens". Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - "Je moet als be stuurder vuile handen durven maken", erkent Huub van der Meer, CDA-lijsttrekker bij de komende provinciale staten verkiezingen op 6 maart. "Ik weet dat als je de Boterhuispol- der bij Leiden volbouwt, het Groene Hart wordt aangetast. Maar mensen moeten natuur lijk ook wonen". Het is voor Van der Meer (47) en het CDA echter niet het enige di lemma, 'spanningsveld' noemt hij het zelf, op provinciaal terrein. Hoewel in het CDA-programma 'Gewoon goed voor Zuid-Hol land' de hoogste prioriteit wordt gegeven aan het milieu, is er niets te lezen over de niet geringe bo demvervuiling in de bollensector. Recente onderzoeken wijzen uit dat juist deze bestrijdingsmidde- Staatssecretaris Van Rooy leidt CDA-campagne in LEIDERDORP - Staatssecre taris van economische zaken Y. van Rooy is een van de kop stukken van het CDA die za terdag spreken ter inluiding van de verkiezingscampagne van deze partij. Op deze bij eenkomst in Oud-Beijerland presenteert het CDA zijn ver kiezingsprogramma en de kandidaten voor de provin ciale staten in Zuid-Holland. Andere sprekers zijn lijst trekker H.A. van der Meer en kamerlid F.J. van der Heijden. Van der Meer houdt een inlei ding over de 'relatie tussen de provincie en het maatschappe lijk middenveld'. Hij wordt voorafgegaan door Van Rooy, die spreekt over de plaats van de provincie in het Europa van na 1992. De manifestatie wordt tus sen 10.30 en 15.00 uur gehouden in cultureel centrum De Lin- denhoevc. len op sommige plaatsen in Zuid- Holland het grondwaterpeil heb ben bereikt en de drinkwater voorziening bedreigt. "We moeten natuurlijk probe ren het gebruik van die stoffen te rug te dringen. Je moet echter ook niet vergeten dat met de bol lenteelt en glas- en tuinbouw gro te economische belangen zijn ge diend. In het Westland wordt jaar lijks een omzet gehaald van acht miljard gulden en dan praatje wel ergens over. Daar zijn zoveel ge zinnen van afhankelijk dat je niet van de ene dag op de andere kunt zeggen dat dat moet wordenr stil gelegd". Afgezien van de onmacht van de provincie om direct handelend op te treden, meent Van der Meer dat wel degelijk wat is gedaan. "We hebben vier ton gestoken in een bedrijf waar proeven worden genomen om milieuvriendelijker te produceren, maar dat toch eco nomisch rendabel is". Als gedeputeerde van economi- .sche zaken meent Van der Meer dat de provincie op dat gebied een belangrijkere rol speelt dan velen denken. Hij verzet zich dan ook fel tegen de suggestie van D66 om het stimuleringsfonds voor werkgelegenheid van de provincie aan iets anders te beste den. "Het gaat hierbij uiteraard niet om grote bedragen, maar ik weet zeker dat dank zij de provin cie projecten van de grond zijn gekomen die anders hadden blij ven liggen. Door samen te werken met arbeidsbureaus en gemeen ten hebben we bedrijfsverzamel gebouwen het beslissende duw tje kunnen geven", aldus Van der Meer die sinds 1978 in de provin ciale staten zit en vier jaar gele den toetrad tot het college van ge deputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Ontwikkelingshulp Van der Meer is ook heilig over tuigd van het nut van de 300.000 gulden die voor 1991 is vrijge maakt voor ontwikkelingssamen werking. "Je kunt zeggen dat een provincie op dat gebied geen uit gesproken taak heeft. Maar het is wel een stijl van politiek bedrn- Volgens CDA-lijsttrekker Huub van der Meer is het veeleer de stijl dan de concrete inhoud die christen-democratische politiek in Zuid-Holland vorm geeft. (foto j»n Ustrnm ven. En daar moeten we mee doorgaan vind ik". Volgens Van der Meer is het veeleer de stijl dan de concrete in houd die christen-democratische politiek in Zuid-Holland vorm geeft. Het CDA zal zich in ieder geval hard maken voor behoud van een breed aanbod van onder wijs. "Maar ook wat betreft tehui zen willen we daarvoor zorgen. Een geestelijk of lichamelijk ge handicapte die katholiek is opge voed. heeft ook recht op een te huis van die richting". De tien miljoen gulden die voor nieuw beleid is vrijgemaakt moet vooral ten goede komen aan be scherming van het milieu, vindt het CDA. Maar dan moet het niet verdwijnen m het maken van be leid. "want wat dat betreft heb ben we al genoeg gedaan. Met re gelgeving alleen bestrijd je geen zure regen". Het CDA, net als de andere par tijen overigens, zit in een moeilijk parket wat betreft de bebouwing van de Boterhuispolder. Dat is een groen gebied ten noorden van Leiden waarvan velen vinden dat het tot het Groene Hart behoort. Naar de haalbaarheid van een woonwijk wordt nu een studie ge daan, maar mocht die positief uit vallen dan kiest CDA zeker voor bebouwing. "Kijk, de defintieve keuze is nog een eind weg. er kan nog van alles gebeuren. Maar je kunt je ogen niet sluiten voor de woning behoefte. De provincie is al uitge gaan van de laagste schatting en de woningen moeten toch ergens komen", aldus Van der Meer De provinciebestuurder uit de Hoeksewaard. politiek gepokt en gemazeld in de Atjos. de jonge renorganisatie van de toenmalige ARP. wil graag nog een periode doorgaan. De kans dat dat ge beurt acht hij wel groot, maar het is voor hem de vraag of dat met de huidige oppositiepartij D66 zal zijn. De democraten hebben aan gegeven wel een gedeputeerde te willen leveren, wanneer de posi tieve peilingen ook bewaarheid worden en de partij meer dan tien zetels haalt. D66 Hoewel Van der Meer na de ver kiezingen geen enkele partij bij de college-onderhandelingen wil uitsluiten, vindt hu dat er bij D66 toch nog wat moet veranderen. "De manier waarop ze de nota 'Zuid-Holland naar een nieuw evenwicht' (over de toekomst van Zuid-Holland, red) hebben afge kraakt. stuitte me tegen de borst. Daarmee heeft D66 zich van het zittende college met CDA. WD en PvdA. toch behoorlijk verwij derd. De kritische opstelling van D66 heb ik ook niet helemaal be grepen". De discussie over het voortbe staan van de provincie Zuid-Hol land is zo plotseling opgekomen dat daarover in het verkiezings programma van het CDA weinig tot niets staat Maar geluiden uit het Noordhollandse om al over twee jaar de Randstadprovincies samen te voegen, wijst Van der Meer als 'onbespreekbaar en ook zeer ongewenst' van de hand. De CDA-lgsttrekker gelooft meer in een geleidelijk proces: "Of de grenzen in 2000 nog zo lopen als nu, daar durf ik mijn hand niet voor in het vuur te steken".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13