graag terug 'Bij problemen zien wij hem Demente bejaarde tot wanhoop van familie 'op straat' gezet Ik sta hier in een kwaad daglicht' College: werving leerlingen door wethouder toelaatbaar J**- 12 1991 Gisterochtend werd in Leiden een 80-.jarige zeer demente man door het ziekenhuis afgezet bij zijn huis, omdat hij niet meer ziek was. In een huis voor demente bejaarden is geen plaats voor hem want de wachtlijst telt honderden mensen, die bijna allemaal in hoge nood verkeren. Zijn familie zenuwziek en onder de valium wachtte hem niet op bij zijn verlaten huis. Het verslag van een mars langs de instituties door een wanhopige familie, die uiteindelijk weigerde de vader nog te verzorgen. "Het is afgelopen, we kunnen niet meer, we gaan helemaal kapot". v* v De wachtlijsten voor demente bejaarden zijn in de Randstad nog langer dan elders. Alleen die bejaarden bij wie de nood het hoogst is. krijgen voorrang. "Vooral die anderen geldt eigenlijk ook dat zij in een noodsituatie zitten", zegt een maatschappelijk werkster. (archietfoto Loek zuyderduim Van onze redacteur Karei Berkhout LEIDEN - Toen de wereld de adem inhield na het aflopen van het ultimatum aan Irak, kreeg het echt paar Planje in Leiden een geheel ei gen ultimatum aangezegd. Willem Planje en Mieke Planje-Serdijn, kregen op 16 januari bij het regiona le instelling voor geestelijke ge zondheidszorg, de Riagg, een enorm dilemma voorgelegd. Mieke Planje: "De Riagg zei tegen mij dat ik moest kiezen. Ik moest of schei den van mijn man en intrekken bij mijn ouders om mijn demente va der 24 uur per dag te verzorgen, of mijn handen helemaal van mijn va der aftrekken en kiezen voor mijn huwelijk". De 80-jarige vader, 'Pa' Serdijn, lag op dat moment in het Diacones- senhuis, voor een ontsteking aan zijn slokdarm. Zijn 81-jarige vrouw, 'Ma' Serdijn, probeerde intussen in het oosten des lands te herstellen van haar aanvallen van de ziekte van Parkinson. Zijn dochter Mieke Planje en zijn schoonzoon Willem Planje waren toen al lang geestelijk kapot door dc 24-uursverzorging die zij de zeer hulpbehoevende man hadden gegeven. Zij durfde al geen boodschappen meer te doen en auto te rijden, hij had zich ziek moeten melden op zijn werk. De familie had even een adem pauze om zich te bezinnen, maar de tijd tikte door. Vader Serdijn was ei genlijk al genezen, kon voorlopig niet naar een tehuis voor demente bejaarden, maar kon evenmin nog veel langer in het Diaconessenhuis blijven. Het zou niet lang meer du ren of hij kwam uit het ziekenhuis en dan begon voor de familie de he le carroussel weer opnieuw. De car rousel die de hele familie "wij zijn met heel weinig" - volledig had dolgedraaid in de laatste dagen van december. Dagboek Willem Planje heeft van die dagen boek gehouden onder de titel 'Me disch Centrum Zuid West...' vrij naar de bekende tv-serie, waarin ziek-zijn een bijna blijde bezigfieid is. Miekeconstant bij pa ma. be gint langzaam de fysionomie (uiter lijk) van haar 81-jarige moeder aan te nemen...is alweer op weg voor een ritje Apollolaan...treft ma huilend en trillend van de zenuwen en de omschreven effecten van de heer Parkison aan (18 december). Je huwelijk blijkt toch op meer manieren naar de kloten te kunnen gaan dan ik dacht (19 december). ...ik vraag me af of de huisarts, net als Albert heijn, geen goedkope aan biedingen heeft. Bij elk halfpond va lium een ons Vespera.r (een kalme ringsmiddel) voor de halve prijs (22 december). Die dagen kon Pa Serdijn, in wiens geheugen inmiddels giganti sche zwarte gaten zaten, geen mo ment meer alleen worden gelaten. De voormalige bouwvakker dreef in de serviceflat zijn vrouw tot wan hoop door voortdurend te braken zonder het zelf te beseffen - "ik? Ik spuug niet" - en dingen te doen die hij niet kon. Pa. zo dement als een deur. heeft ongecontroleerd niet alleen zijn ei gen bed, maar ook hel bed van ma onder gekotst. De hele tent stinkt als een bunzing bunzing in een beerput (22 december). ...Pa meent, zo de ment als hij is, dat zelf wel even te kunnen. Zet de heetwater-leiding open en zegt dat dit een beetje tegen valt; pa glijdt naast de badkamer- mat en ligt als een verkreukelde krant, spiernaakt, op de douche-cel- vloer (23 december). De kinderen moeten steeds, dag en nacht, te hulp schieten om pa weer in het gerede te krijgen, in bed te stoppen of voor de televisie te zet ten. "Heb je licht genoeg", om 16.58 uur. Ik nog wél. nu hij nog. ...Maar het échte licht zal hij niet meer zien (25 december). Prins Vader Serdijn was niet meer in staat te begrijpen wat er gebeurde: een volslagen absurdistisch tafereel. "Hij zat als een gelukkige prins op zijn troon, terwijl de wereld om hem heen kapot ging", zegt Willem Plan je. "Terwijl ik zijn vrouw in be dwang moest houden, die trilde van Parkinson en de zenuwen, zei hij: 'Ze is een beetje gespannen, ze moet misschien wat gaan rusten'. Krank zinnig". Vanaf 1983, toen Serdijn voor het eerst begon te dwalen, doken lang zaam de schimmen op in zijn geest. In de loop van de jaren begonnen tijd en plaats steeds meer te verva gen, totdat in 1990 hij de nacht en de dag niet meer uit elkaar kon houden en 's nachts vaak opstond en ging zwerven. Zijn vrouw herkende hij vaak niet meer, zijn kinderen even min. En soms stelde in zijn eigen huis voor om maar naar huis te gaan. De conversaties met Serdijn wa ren soms verrassend, vaak grappig en altijd ongrijpbaar. "Mooi weer buiten, hè pa", zei iemand eens te gen hem naar buiten wijzend. "Hoe ver is het?", vroeg hij toen. "Ik zeg dat het mooi weer is. Hoe zo, hoe ver?" "Nou, hoe ver is het van hier naar daar?" vroeg Serdijn en wees naar buiten. Zijn ogen zijn leeg en dood. In 1989 werd Serdijn bij de Riagg onderzocht door een psychiater met als specialisatie dementie bij oude ren (psycho-geriatrie). De arts con stateerde wel enige geheugenstoor nissen, maar die waren volgens hem niet ernstig. "De Riagg zei dat hij best wat mag vergeten", zegt Mieke Planje. En de arts schreef in het rap port: "Bij problemen zien wij hem graag terug". Plekkie De problemen kwamen sneller dan verwacht. "Eerst was het een keer per week, dat wij ma kwamen hel pen met pa; toen een paar keer per week. Dan een uurtje per dag en uit eindelijk de hele dag en de hele nacht", zegt Willem Planje. De over vermoeide familie Planje kreeg ech ter geenzins de indruk, dat Serdijn graag werd teruggezien "al heb ben verschrikkelijk veel mensen, ja eigenlijk iedereen, zich verschrik kelijk ingespannen om te helpen". Planje zocht in december hulp en belde met de huisarts, met gezins verzorging, met het dienstencen trum. met het maatschappelijk werk van het Diaconessenhuis, met het Riagg, met het Kruiswerk en met psychiatrische inrichtingen voor bejaarden. Maar er was geen plaats in een zogeheten psycho-ge- riatrische inrichting en de hulp die verschillende instellingen boden was alleen voor de dag, en dan al leen nog voor enkele uren. Zou er nou nergens een klein verzorgd plek kie voor die ouwe, lieve demente bouwvakker zijn..., vroeg Willem Planje zich op 27 december af in zijn dagboek. Het antwoord is nee, voor lopig niet. Lief In Leiden, de Duin- en Bollenstreek en Rijnland zorgen Overduin (226 bedden voor demente bejaarden) en De Wilbert (120 bedden) in Katwijk en Mariënhaven in Warmond (206 bedden) voor demente bejaarden. Daarnaast hebben ook Oudshoorn in Alphen aan den Rijn, Den Weeli- genberg in Hillegom en Prinsenhof in Leidschendam nog een aantal bedden ter beschikking. De wacht lijst voor deze instellingen is met 294 zorgbehoevenden lang, zoals overal in de Randstad, waar het te kort aan bedden groter is dan elders in het land. Alleen mensen bij wie de nood het hoogst is, krijgen voorrang. Dat geldt voor bejaarden, van wie de partner dood is of in het ziekenhuis ligt, waardoor niemand voor hen kan zorgen. "Voor al die anderen, die 1 of 2 jaar moeten wachten op een plaats, geldt eigenlijk dat ook zij een noodsituatie of een bijna-nood- situatie zitten", zegt G. Dubois, maatschappelijk werkster bij Over duin in Katwijk. "Wij proberen ook die mensen te helpen door verbete ring van de thuiszorg". Serdijn behoorde tot de grote groep die lang moet wachten op een plaatsje, omdat hij vergeleken met vele andere bejaarden met ga ten in het geheugen niet zo'n ern stig geval is. Hij heeft een vrouw en 'hij is niet agressief, maar zelfs heel erg lief zoals Mieke Planje zegt. Zijn vrouw kan echter niet voor hem zorgen door haar zenuwziekte. De 'vergrijzing' van de bevol king slaat in het westen van het land harder toe dan elders, een voudig omdat er meer mensen wonen. De provincie verwacht dat het aantal 65-plussers in Zuid-Holland Noord (Leiden, Duin- en Bollenstreek en Rijn streek) de komende jaren stijgt van 80.000 (in 1995) naar 93.000 (in 2005). De stijging in Leiden en omgeving (van 36.000 naar 39.000) is relatief kleiner dan in de Duin- en Bollenstreek (van 29.000 naar 35.000) en de Rijn streek (van 16.000 naar 20.000). Het aantal 75-plussers zal de komende jaren zelfs 25 procent sneller groeien dan de rest van de bevolking. Dat betekent dat ook het aantal demente bejaar den (officieel psycho-geriatri- sche patiënten) dramatisch zal toenemen. Mede om daarin te voorzien heeft de provincie Zuid-Holland een 'plan ver- Mieke Planje: "Ma durft helemaal niet naar huis, zij kan de situatie he lemaal niet meer aan". Willem Plan je: "Straks zitten zij met zijn tweeën aan tafel en dan zegt hij tegen zijn eigen vrouw: 'Mieke, waar is ma'. En dan zegt zij: 'Maar ik ben toch ma, ik ben je vrouw'. En dan zegt hij iets van: 'Je moeder is vast gaan sla pen'. En dan zal zij weer volledig overstuur raken". Plicht Hoewel Serdijn al lang genezen was, probeerde de familie vader zo lang mogelijk in het ziekenhuis te houden, waar hij eigenlijk niet thuishoorde. Het Diaconessenhuis gaf uitstel tot 4 februari, maar zou Serdijn daarna op straat zetten. "We hebben ons verschrikkelijk diep ge schaamd. dat wij misbruik hebben moeten maken van een ziekenhuis bed. Dat wij hebben geparasiteerd op zorg die niet was" bestemd voor mijn vader. Dat wij een bed van een zieke bezet hielden", zegt Mieke Planje. De 'verkeerde-bedden-problema- tiek' zoals dat heet in het jargon is wijdverbreid. Alleen al over het Diaconessenhuis doet een getal de ronde van ongeveer 25 bedden die bezet zouden zijn door mensen die eigenlijk in een verpleeghuis thuis horen. Het ziekenhuis wil dit niet bevestigen, al erkent de woordvoer ster dat het probleem ook in eigen huis bestaat. Toen in Den Haag niet zo lang geleden een ziekenhuis een patient op straat wilde zetten, span de de familie zelfs een rechtzaak In de meeste gevallen dat een pa tient op een 'verkeerd bed' op straat dreigt te worden, weigert de zieken- kostenverzekeraar nog te betalen. Dat was het geval in de Haagse rechtzaak, waar de rechter uiteinde lijk besliste dat er hoe dan ook geld op tafel moest komen. In sommige gevallen beslist de behandelend arts dat de patiënt moet worden ont slagen, al is dat volgens een ingewij de 'exceptioneel' en 'bepaald geen schering en inslag'. Serdijn bleek tot die uitzondering te behoren, toen de familie Planje hem niet kwam halen. Vorige week woensdag sprak de behandelend arts Mieke Planje aan in het zieken huis: "Hij schreeuwde tegen mij dat wij onbeschoft waren een bed bezet te houden, dat hij drie patiënten naar Purmerend had moeten sturen voor een operatie. Hij riep: 'Dit is geen stijl'. Ik begrijp dat wel, hij staat ook met zijn rug tegen de muur, net als wij". Het ziekenhuis zou, zo zei hij, Ser dijn maandag 11 februari om 11 uur pleeghuizen Zuid-Holland Noord' gemaakt, waarvoor tot 1998 een bedrag van 33,9 miljoen gulden is uitgetrokken (op een miljoen gulden na gefinancierd door het ministerie van wvc). In 1998 moet het aantal bed den voor demente bejaarden met 156 zijn uitgebreid tot 872 (nu nog 716), terwijl het aantal thuiszorgpatiënten 155 moet zijn. Nu bestaat deze zorg bij de bejaarden thuis nog nauwelijks, maar de verpleeghuizen hopen in de toekOmst met deze zorg de ergste nood te kunnen lenigen. In 1993 moeten er 80 thuiszorg plaatsen zijn. In de praktijk komt het erop neer dat in Leiden en omgeving twee nieuwe verpleeghuizen worden gebouwd. Verzorgings tehuis De Wilbert in Katwijk bijvoorbeeld krijgt in 1993 al een afdeling, waar 8 demente bejaarden overdag kunnen wor den behandeld. 's ochtends afleveren bij zijn eigen huis. "Ik zei de arts dat daar nie mand zou zijn om hem te verzorgen. Toen zei hij: 'Het is toch uw vader, U moet toch voor hem zorgen'. Vol gens hem was dat onze plicht", zegt Mieke Planje. Keuze De plicht om voor de ouders te zor gen, dat is het maatschappijbeeld van de CDA-ideoloog Brinkman. De 'zorgzame samenleving', waarin burenhulp en familiesteun de pro fessionele hulp van de overheid moeten vervangen. En zeker, ook Willem en Mieke Planje voelden zich verplicht te helpen. Beiden ko men uit een traditioneel gezin, met veel verantwoordelijkheidsgevoel en een groot plichtsbesef. Maar Willem en Mieke Planje, in middels zelf in behandeling bij de Riagg en nog altijd onder de valium, kunnen niet meer. "Het is uit, het is over, het is afgelopen. Ik doe het niet meer", zegt Mieke Planje. "We hebben verschrikkelijke schuldge voelens daarover, maar we zijn ge woon niet sterk genoeg", zegt Wil lem Planje. Mieke Planje zegt be slist: "Hoe verschrikkelijk het ook is, ik heb mijn keuze gemaakt. Als we wisten dat vader binnen een half jaar ergens terecht zou kunnen, dan zouden wij zeggen: we zetten ons schrap, alles er tegenaan. Maar dat uitzicht is er niet, dus houd ik op mijn vader te verzorgen". Een inspecteur van de Inspectie Volksgezondheid kent dit ver schijnsel. "De familieleden doen vaak zoveel ze kunnen, maar dan komt het moment dat zij het niet meer kunnen opbrengen, dan houdt het gewoon op, dan is profes sionele hulp nodig". Schande Gisterochtend werd Serdijn inder daad afgeleverd bij zijn huis. De fa milie Planje was er niet. "Ik laat de zaak bewust escaleren", zegt Mieke Planje. "Het is toch nog een schan de dat een man die zijn hele leven premies heeft afgedragen, nu geen hulp kan krijgen, omdat er geen geld is", zegt Willem Planje. Een vrijwilligster van het dien stencentrum was er wel om Serdijn op te vangen, 's Middags kwam ook iemand van Overduin om te praten met Planje over hulp. Waarschijn lijk kan Serdijn toch over 3 maan den terecht in Overduin en intussen krijgt hij een dagbehandeling in dienstencentrum Roomburg en 's avonds thuiszorg. Willem Planje: "Voor ons ziet het er nu beter uit, maar voor al die andere honderden blijft het wachten". Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - Heb Je net een scheiding achter de rug, gaan al lerlei buitenstaanders zich ook nog eens met je privéleven be moeien. Een Leidenaar die gis terochtend op het Lcidse kanton gerecht was ontboden, ergerde zich hier behoorlijk aan. Zo erg zelfs dat hij categorisch alle me dewerking weigerde. De verdachte ontkende simpel weg alles wat de rechter hem vroeg. Hij moest voor het hekje verschijnen omdat dc politie ver moedde dat hij twee agenten voor noppes had laten opdraven. Op het politiebureau kwam op 11 november 1989 telefonisch een melding binnen dat een auto werd vernield op de Boshuizerkn- de. Agenten die naar de plek des onheils waren gesneld, konden echter niets onregelmatigs vin den. Dat zat ze niet echt lekker, dus gingen ze uitgebreid onder zoeken waar de valse melding vandaan kwam. De man die het telefoontje naar het bureau pleeg de, had een naam genoemd. Toen de drager van die naam werd be zocht, liet deze weten niets te we ten van de aangifte. Hij had echter wel een vermoe den wie wel de schuldige kon zijn. De man verdacht zijn ex- schoonzoon van de misplaatste grap. "Hij valt ons al geruimte tijd lastig sinds mijn dochter en kleinnkinderen na een scheiding weer bij mij in huis zitten", liet de man weten tegenover de politie. Die ging vervolgens poolshoog te nemen bij de schoonzoon. Deze weigerde echter alle medewer king. Hij wilde de agenten niet binnenlaten, laat staan dat hij een verklaring wilde afleggen. Toen even later vanaf het bureau telefo nisch contact werd opgenomen, herkende de dienstdoende telefo- nisl van hel bureau de .slem van de man. Geloof Zo moest hij zich gisteren komen verantwoorden op het kantonge recht. De man ontkende glashard dat hij degene was die naar het bureau had gebeld. Hij vermoed de een lastercampagne van zijn voormalige schoonfamilie. De man vertelde met zijn ex-vrouw te procederen over de omgangs regeling met de kinderen. "Op deze wijze probeert men mij in een kwaad daglicht te stellen". De verdachte kon niet verkla ren hoe het mogelijk was dat de telefonist zijn stem had herkend. Wel was hij bijzonder verbolgen over het feit dat hij nu plotseling voor de rechter moest verschij nen. "Ik ben niet eens gehoord". Rechter van Leeuwen herin nerde de man er aan dat hij een schriftelijke uitnodiging had ont vangen om op het bureau te ver schijnen om zijn verhaal te doen. Volgens de Leidenaar was dat he lemaal niet waar. "Ik heb nooit wat gehoord". Hij liet de rechter weten dat dit misschien werd veroorzaakt door een verhuizing in september vo rig jaar. "Misschien dat de uitno diging naar het oude adres is ge gaan". Rechter Van Leeuwen zet te grote vraagtekens bij deze ver klaring. "In november heeft de politie nog telefonisch contact met u gehad op het oude adres. Vreemd dat u dan zegt in septem ber te zijn verhuisd". Toen de man ook nog ontkende dat de politie hem had gebeld, werd het de rechter te gortig. "Ik geloof u niet meer. Mensen kun nen ook te veel ontkennen. Het kan me allemaal niets meer sche len wat u zegt. Ik veroordeel u tot honderd gulden boete, het bedrag waarom ook de officier heeft ge vraagd". LEIDEN De actie van wethouder H. van Dongen (onderwijs) om leer lingen te werven voor het openbaar voortgezet onderwijs is niet in strijd met de afspraken. Dat schrijft het college van B en W in een brief aan de CDA-fractie. De wethouder had ouders van leerlingen van openbare basisscholen in een brief gewezen op de voordelen van openbaar on derwijs. Bij de christen-democraten was de actie van de PvdA-wethouder in het verkeerde keelgat geschoten. Het CDA wees op het convenant tussen scholen in Leiden, die heb ben afgesproken niet te veel geld te besteden aan reclame. De brief waarin door Van Dongen werd ge wezen op de mogelijkheden en voordelen van het openbaar onder wijs, was in strijd met dat conve nant. Althans, dat vond het CDA. Rectoren van bijzondere scholen in Leiden dachten daar hetzelfde over. Het college acht het echter 'volko men legitiem' dat ouders die al eer der kozen voor openbaar onderwijs in een brief worden gewezen op de mogelijkheden om hun kinderen naar openbare scholen voor voort gezet onderwijs te sturen, "In de praktijk gebeurt dit al sinds jaar en dag op openbare en bijzondere scholen", aldus de brief van het col lege. In het convenant staat volgens het college dat het is toegestaan om schriftelijke informatie te verstrek ken via de basisscholen. B en W zijn het ook niet eens met de opmerking van het CDA dat in de brief het bijzonder onderwijs wordt gediskwalificeerd. De CDA- fractie ergerde zich aan het feit dat Van Dongen schreef dat er in Lei den 'helaas' geen mogelijkheden zijn om openbaar lager beroepson derwijs te volgen. "De strekking van het woord 'he laas' staat wat ons betreft voor de constatering dat wij niet alle vor men van voortgezet onderwijs kun nen aanbieden aan leerlingen die openbaar onderwijs wensen te vol gen. Hiermee is geen enkele dis kwalificatie bedoeld", aldus de brief van B en W. Het college is het wel eens met de stelling van het CDA dat de zogehe ten mupi's beschikbaar moeten zijn voor alle scholen. Actie Hartstichting LEIDEN Scholengemeenschap De Leidse voert actie voor de Hart stichting. Acht leerlingen van de school staan van 19 tot en met 23 fe bruari in de stand van de stichting op de Nationale Onderwijstentoon stelling in de Jaarbeurs te Utrecht. Tijdens de beurs besteden de Hartstichting en andere organisa ties aandacht aan het project 'Hart voor je hart'. Dat project is speciaal ontwikkeld voor lbo-scholen en mavo's. Leerlingen van De Leidse demonstreren activiteiten die be zoekers kunnen doen om te bekij ken hoe het het is gesteld met hun conditie en leefgewoonten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12