Gorbatsjov noemt referendum illegaal ,r Colombia vestigt hoop op nieuwe grondwet Extreem-rechtse minister kri jgt instemming Knesset EHZUL. litouwen stemt tocli over onafhankelijkheid Albanese oppositie wil roer volledig omgooien COMFORTABEL VERVOERMIDDEL V Rechter wijst eis Mandela af BOEKHOUDER ZOEKT fl.8.000 /""nic goed voor uw lening JAO b t hBKL Ah 1Z\ MOSKOU (GPD) Sovjet-president Gorbatsjov heeft de Baltische republiek Litouwen opnieuw de wacht aangezegd. Hij heeft per presidentieel decreet het voor zaterdag door de republieksregering vastgestelde 'referendum' over de onafhankelijkheid van Litouwen 'il legaal' verklaard. Het besluit van de Sovjet-president iets anders worden gezien dan een leverde prompt een woedende reac- poging om het uitvoeren te blokke- tie op van de Litouwse president ren van de resolutie van de Oppers- Landsbergis. "Dit is een ontoelaat- te Sovjet over het houden van een bare inmenging in de binnenlandse landelijk referendum over de kwes- aangelegenheden van een zelfstan- tie van het voortbestaan van de Sov- dige staat", aldus Landsbergis. "Dit jètunie." stelde het decreet van Gor- is Sovjet-politiek oude stijl". batsjov. Litouwse leiders "misbrui- De Litouwse peiling "kan niet als ken de verslechterde politiek-soci- ale situatie in de republiek. De lei ders proberen met behulp van deze peiling steun te krijgen voor hun se paratistisch doel," stelde het de- Het Litouws burgercomite en de ranorlocnVint Litouwse communistische partij, IjcndaeSCnOl ^je beiden achter het beleid van de Twee Salvadoraanse guerrillastrij- Sovjet-regering staan, riepen op tot ders die ervan worden beschuldigd een boycot van het referendum. De begin januari bemanningsleden van partijen hebben toegegeven dat een een neergeschoten Amerikaanse meerderheid voor onafhankelijk- helikopter te hebben gedood, heb- heid zal kiezen, maar wijten dat aan ben erkend dat zij twee van de drie de Litouwse wet die aan veel Sov- bemanningsleden een genadeschot jet-militairen stemrecht onthoudt, e uit hun lijden te verlos- regio van de republiek Georgie een halt toe te roepen. Meer dan 20 per sonen zijn tot nu toe om het leven gekomen en meer dan 10.000 men sen zijn uit Zuid-Ossetië gevlucht sinds het parlement van Georgië de soevereiniteitsverklaring van Zuid- Ossetie vorige maand nietig ver klaarde. TIRANA/HEERLEN - Invoe ring van een vrije-marktecono- mie, ingrijpende hervormingen in de sociale sector en onbeperkte vrijheid om te reizen. Met deze beloften heeft de grootste Alba nese oppositiepartij, de Democra tische Partij, zich in de verkie zingsstrijd tegen de regerende communisten geworpen. Volgens Gramoz Pashko. een van de oprichters van de DPA, wil zijn partij het nog steeds geï soleerde Albanië openzetten voor buitenlandse investeerders, een volledig nieuwe grondpolitiek en initiatieven ontwikkelen voor de stichting van een beurs. Op zon dag 31 maart kiest de Albanese bevolking een nieuw parlement. Het zijn de eerste 'vrije' verkiezin-. gen in het laatste communisti sche bastion van Europa sinds 46 jaar. De Democratische Partij wil dat grond in bezit van boeren komt. De bestaande grote staats bedrijven, waarvan de meeste volstrekt verouderd en onrenda bel zijn, moeten volgens de DPA worden ontmanteld en geprivati seerd en een notering op de beurs krijgen. Verder moet particulier bezit grondwettelijk worden be schermd. DPA propageert ook een 40-uri- ge werkweek, verdeeld over vijf dagen. In de volksrepubliek wordt nog steeds zes dagen per week gewerkt. De dienstplicht, nu twee jaar voor de meeste on derdelen van de strijdkrachten, wil de partij tot anderhalfjaar be perken. Onder de Albanese bevolking wordt verschillend gedacht over de kansen van de oppositie bij de naderende verkiezingen. Naast optimisme over de groeiende aan hang van de Democratische Par tij is ook scepsis merkbaar. Een journalist van het Albanese pers bureau ATA. met onmiskenbare sympathieën voor de Democrati sche Partij, verklaarde gister avond dat in tamelijk brede, ook niet-communistische kring wordt getwijfeld aan een verkiezingsze ge voor de oppositie. Voor die twijfel is een aantal re denen. Door voortdurende indoc trinatie hebben de communisten een traditionele, hechte invloed op het platteland. Talloze Albane zen zijn nog politiek analfabeet. De oppositie is onervaren en haar fouten en misslagen worden on middellijk door de regerende communisten uitgebuit. Ook het tussen de DPA en de regering ge sloten compromis dat er voortaan geen stakingen meer zullen wor den uitgeroepen, speelt de com munisten in de kaart. De Albane se bevolking hebben juist in deze tijd van grote economische misè re behoefte heeft aan een sturen de en stuwende kracht. Het per 1 januari door president Alia geïntroduceerde economi sche tussenmodel een planeco nomie. aangevuld met elementen uit de markteconomie is al op een complete mislukking uitgelo pen. In tal van fabrieken en on dernemingen ligt het werk stil als gevolg van een totaal gebrek aan grondstoffen. Duizenden arbei ders worden afgescheept met 80 procent van hun basisloon. Een econoom uit Tirana die anoniem wenste te blijven, om schreef telefonisch de situatie m Albanië gisteravond aldus: "Er heerst een algemeen gevoel van wanhoop en frustratie en het volk verliest het vertrouwen in presi dent Alia. Men gelooft niet meer in de beloofde omwenteling. Dui zenden Albanezen leven gewoon van de ene dag in de andere. Het is een kwestie van overleven". Buitenland kort Unieverdrag Gorbatsjov wenst dat de vijftien Sovjet-republieken zich op 17 maart uitspreken over een nieuw Unieverdrag. De Sovjet-bevolking sen. (AP) Arrestatie Agenten van de Filipijnse inlichtin gendienst hebben vanochtend één van de leiders van de couppoging moet dan de vraag beantwoorden oT tegen president Aquino in 1989, de zjj een 'vernieuwde federatie van voormalige majoor Abraham soevereine republieken met gelijke Purugganan, gearresteerd. Volgens rechten' willen. Litouwen heeft - functionarissen werd de auto van evenals Estland, Letland Georgië Purugganan klem gereden in een en Armenië - laten weten niet van buitenwi jk van Manila en gaf hij pian te zijn deel te nemen aan het re- zich zonder verzet over. (AP) ferendum en hebben een eigen pei ling georganiseerd. De bevolking Wetgeving van Litouwen krijgt de vraag voor- De Sudanese leider el-Bashir heeft gelegd of zij het ermee eens is dat een nieuw federaal regeringssys- de Litouwse staat een onafhankelij- teem aangekondigd waardoor de ke, democratische republiek machtspositie van het militaire be- moeten zijn Verwacht wind niet wordt verzwakt en dat de de peiling een overv weg vrijmaakt voor Islamitische steun zal oplev wetgeving in het grootste deel v het land. Hij heeft beloofd dat de ligieuze wetten niet gelden voor .vegend niet-Islamitische ordt dat 'eldigende r de onaf hankelijkheid. Het partijdagblad Pravda heeft zowel de vraagstelling bekritiseerd als fraude bij de stembussen voor- delijke regio's. Het federale bewind speld. Dat laatste vooral met het ar- houdt zeggenschap over het leger gument dat in sommige delen en veiligheidszaken, de recht- Litouw spraak, de economie en handel, te lecommunicatie, buitenlandse ken en andere belangrijke terrei nen. (AP) Bangladesh De voormalige president van Bangladesh, Ershad, moet volgen de week terechtstaan wegens ille gaal vuurwapenbezit. Als Ershad schuldig wordt bevonden en vrij snel veroordeeld wordt kan hij niet meedoen aan de parlementsverkie- zingen van 27 februari. Ershad werd vorig jaar december' gedwongen af te treden. (AP) Parlement Haïti Maandag is de tweede democra tisch gekozen volksvertegenwoor diging in de 187-jarige geschiedenis van Haïti beedigd. Morgen wordt de nieuwe president Aristide ingezwo ren. Hij keek toe hoe in het parle ment de 27 senatoren en 82 afge vaardigden van de 45ste Nationale Vergadering de eed op de grondwet aflegden. De laatste keer dat vrije verkiezingen in Haïti werden ge houden was in 1930. (AFP) ADVERTENTIE maandag al werd begon nen met het invullen van de formu lieren. Gorbatsjovs decreet is tevens een waarschuwing aan de twee andere Baltische republieken, Estland en Letland. In Estland zal 9 maart een eigen referendum worden georgani seerd, in Letland is daarover nog geen definitief besluit genomen. De Letse regering is er voor, het presi dium van het parlement tegen. Zuid-Ossetië De leiders van de separatistische Zuid-Ossetië hebben Gorbatsjov gisteren gevraagd mili taire patrouilles te sturen om de al weken durende gevechten in deze f-s- PEKING - Een comfortabe ler vervoermid del dan een riksja is er niet, zoals dit Chine se jongetje de monstreert. Als een vorst laat hij zich door zijn vader rondrij den. (foto AFP) JOHANNESBURG (DPARtr) - Het proces tegen Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, wordt volgende eek maandag hervat. De openbare aan klager heeft gisteren opdracht ge kregen om de aanklacht tegen Man dela nader te preciseren, maar de rechter ging niet in op de eis van de verdediging de beschuldigingen in te trekken omdat deze te algemeen gesteld zouden zijn. Voor In'i g. i i ril' nuw in Jo- haniu sburg joeg de Zuidaftikaanse politie mei de wapenstok een de monstratie van honderden zingen de en dansende zwarten uit elkaar. Winnie Mandela moet met zeven an deren terecht staan. Zij worden er van beschuldigd eind 1988 vier zwarte jongens te hebben ontvoerd en mishandeld. De Zuidafrikaanse veiligheids diensten gaan door met hun schen dingen van de mensenrechten on danks pogingen van de regering van president De Klerk politieke hervormingen door te voeren. Dit is gisteren bekend gemaakt door Am nesty International. De organisatie concludeert dat De Klerk weliswaar stappen heeft gezet op de weg naar machtsdeling en politieke rechten voor de zwarte meerderheid, maar dat er in Zuid-Afrika nog altijd spra ke is van ernstige en talrijke schen dingen van de mensenrechten. ADVERTENTIE Bovendien heeft hij dat bedrag heel snel nodig. Hi] meteen even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Hèt vertrouwde adres voor persoonlijke leningen tot f. 30.000,-. Maar ook voor een doorlopend krediet om steeds wat extra geld achter de hand te hebben. Dat wordt vlot in orde gemaakt. Daarnaast is de rente laag bij de GKB en worden de aflossingen soepel op de persoonlijke situatie afgestemd. Wilt u daar ook wel meer dver weten? Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tel. 071-254145 Postbode raakt zoek in cle post GRONINGEN (GPD) - Het klinkt wat ongelofelijk, maar houd-postbode Earl Miller uit Fort Lauderdale in de Ameri kaanse staat Florida is letterlijk zoekgeraakt in de post. Miller, die al dertig jaar pen sioen had van de posterijen in de Verenigde Staten, overleed in juli vorig jaar op 94-jarige leef tijd. Zijn stoffelijk overschot werd gecremeerd en de as werd in een urn per post verstuurd naar Millers nicht, Adelaide Findlay in Birdsboro, Pennsyl vania. De urn is daar echter nooit aangekomen. Het Amerikaanse weekblad Newsweek bericht, dat de posta le recherche inmiddels is inge schakeld om de gecremeerde overblijfselen van Earl Miller op te sporen in alle Amerikaanse staten. Tot nu toe zonder resul taat. "VOOR PAMPUS" 'i al razend populaire programm Elke dan lu de bibliojöt dagbladen 'iel Radio Noord-Holland tienijesspel'. "NON-STOP NEDERLANDS" 9 "BELLEN Ml I BELMON VIA 97.6 FM OF VIA DE KABEL TEL AVIV (GPD) - Het Israëlische parlement heeft gisteravond na een stormachtige zitting met 61 tegen 54 stemmen zijn goedkeuring gegeven aan de benoeming tot minister van Rechavam Ze'evi, leider van de rechtsextremistische Moledet-par- tij. De enige tegenstem binnen de Likoed-partij kwam van Benny Be gin. zoon van oud-premier Mena- chem Begin. Twee Likoed-ministers, Ehud 01- mert (volksgezondheid) en David Levy (buitenlandse zaken) namen niet aan de stemming deel. Ze'evi gaat deel uitmaken van de ministe riële defensiecommissie, die beslui- De ministers Olmert en Levy be sloten uit protest niet in de Knesset te verschijnen, maar hun mede-dis sident Meridor (justitie) stemde gis teravond voor, evenals de ministers Arens (defensie) en Modai (dinanci- en), die zich zondag van stemming hadden onthouden. En zo was Be gin jr. de enige in de Likoed die de druk van Shamir weerstond. Na af- van de concentratiekampen, schreeuwde: "Je kunt hier niet ge ringschattend doen over de herin nering ,aan de vernietigingskam pen. Schaam je!" De entree van Ze'evi in de rege ring, na geheime onderhandelingen met premier Shamir, heeft in de Is raëlische media een felle discus: loop van de stemming zei hij niet losgemaakt over het democratische bezorgd te zijn over zijn politieke gehalte van de Likoed. Zo schrijft toekomst. "Mijn principes hebben parlementslid Shulamit Alom (Bur- het parlement gebracht e zet ik ze niet meer opzij". Bij de presentatie van zijn benoe- gerrechtenpartij) in het sociaalde mocratische dagblad Davar: "Ieder Israel voor wie het democra ten neemt over belangrijke zaken dat er geen wijziging i rond Israëls veiligheid. De Moledet-partij heeft als be langrijkste programmapunt de 'transfer' van de Arabische bevol king. dat wil zeggen de verbanning mingsvoorstel zei premier Shamir tische en humane karakter i ringsprogramma is te 1 Maar dat maakte geen indruk op de zicht gekregen oppositie. Toen Ze'evi opstond de eed af te leggen, verlieten de a gevaardigden van klein links en c schak Shamir". De Moledet-partij is r het oordeel van Alom gesticht r het uitvo i alle Arabieren in Israel en in de Arabische partijen de zaal. gevolgd wekkende idee anderhalf miljoen bezette gebieden. In Likoed-kringen werd de tegen stem van Benny Begin gisteravond der Shimon Peres. De laatste keer dat een dergelijk protest plaats had hebben'. uit hun huizen en uit hun land te verbannen en om met ge- eld alles in bezit te nemen wat ze bij de beëdiging als parie zijn fractie strikte stemdiscipline af- mentslid van rabbijn Meir Kahane. gekondigd. ook al omdat drie Li- koed-minister zich afgelopen zon dag in het kabinet tegen de toetre ding van Ze'evi hadden verklaard. Hadden ze hun stemgedrag gister- de onlangs vermoorde leider van de mstersposten op komst racistische Kach-beweging. Korte tijd later kwam de communistische Yediot Achronot. Israëls groots' krant, meent dat e Shamir beloning in de zin hebben minister van handel en indus- afgevaardigde Tarnar Gozansky te- trie Moshe Nissim. de r s uit de Davidsster. Parlementsv BOGOTA In Colombia is gisteren een project begonnen waarmee voor het eerst in jaren een poging wordt gedaan om niet de wapens, maar woorden te laten spreken. Bepaald geen sinecure in een land dat de afgelopen jaren een indrukwekkende traditie van geweld heeft opgebouwd, waarbij de argumenten uit de loop van het geweer kwamen. Gisteren was de eerste zittingsdag van de nieuwe grondwetgevende vergadering, die volledig buiten het parlement om werkt en slechts een beperkt doel dient: de grondwet zodanig hervormen dat geweld als politiek drukmiddel niet meer nodig is. De zeventig afgevaardigden hebben daarvoor de tijd tot juli, dan moet de nieuwe grondwet gereed zijn. Het is een bont gezelschap dat zich de ko mende maanden over de nieuwe constitutie moet gaan buigen, met afgevaardigden van extreem-links tot uiterst conservatief, met bekeerde en half-bekeerde guerrillastrij ders. indianen, geestelijken en vertegen woordigers van het establishment. Zelfs de drugsbaronnen, alhoewel niet lijfelijk aan wezig binnen de vergadering, nemen deel aan het publieke deba* Het grootste aantal afgevaardigden, ne gentien. wordt ingebracht door de voormali ge guerrllabeweging M-19, die bij de verkie zingen van afgelopen december de meeste stemmen binnenhaalde. Daarmee wordt de beweging recht gedaan, want de oprichting van een vergadering voor herziening van de grondwet was onderdeel van een vredesak koord tussen M-19 en de regering begin vo rig jaar. De regerende Liberale partij van president Cesar Gaviria beschikt over zeventien zetels, de conservatieve Bevveging voor Nationale Redding heeft samen met de Sociaal-Con servatieve Partij ook negentien zetels. Dat er sprake is van een politiek drie-stromenland in de vergadering is meer dan opmerkelijk voor Colombia, waar de politiek al sinds mensenheugenis wordt gedomineerd door de twee blokken liberaal en conservatief. Spiraal Naast deze grote dne zitten er twee geestelij ken in de vergadering, twee indianenverte- genwoordigers en drie woordvoerders van guerrillabewegingen: Een van de Revolutio naire Arbeiderspartij (PRT, in januari gele galiseerd), zonder stemrecht, en twee van het Volksbevrijdingsleger (EPL). Deze laatste twee krijgen stemrecht als hun aan hangers in maart de wapens neerleggen. Colombia zit al jarenlang gevangen in een spiraal van geweld. Leger, doodseskaders, drugsbendes en guerrillastrijders houden el kaar in een dodelijke omstrengeling en zor gen ervoor dat het land al jaren te boek staat ais een van de gewelddadigste landen op het Lat'jnsamerikaanse continent. De grondwetgevende vergadering moet hieraan een einde gaan maken. De tekenen lijken gunstig te staan. De ene na de andere guerrillabeweging bekeert zich tot de legali teit en tot nu toe zijn al twee belangrijke drugshandelaren ingegaan op het presiden tiële aanbod om zich over te geven met de garantie dat ze niet uitgeleverd zullen wor den aan de Verenigde Staten. De besprekingen in de vergadering gaan uit van een pakket grondwetswijzigingen dat de regering vorige week presenteerde. Dat voorstel omvat een aantal wijzigingen in de taakomschrijving van de twee kamers van het parlement en de bepaling dat parle mentariërs maar drie keer herkozen kunnen worden. Verder voorziet het regeringsvoor stel in de oprichting van een aparte instantie die moet gaan waken over de eerbiediging van de mensenrechten en regionale autono mie van de provincies. Verder wordt ook het recht op echtscheiding geregeld en hervor mingen in het strafrecht. Uitlevering De drugsbaronnen sprongen maandag op Dov Shilansky, een overlevende Nissim zou de zware post financiën krijgen, ten koste van Jitschak Modai ale na de val van de regering van nationale eenheid, vorig jaar, tot woede van Shamir een eigen fac tie binnen de Likoed heeft ge vormd. Het Israëlische leger is gisteren begonnen de harde maatregelen te verzachten die de afgelopen drie weken van kracht waren in de be zette gebieden. Onmiddellijk na het uitbreken van de Golfoorlog stelde het leger een uitgaansverbod in voor de hele Gazastrook en voor het grootste dc 1 1 an de Westelijke Jor- dar.noever. Gisteren mocht de be volking van een aantal Palestijn, e dorpen en sleden een groot deel van de dag naar buiten. Als ordeversto ringen uitblijven zal de maatregel geleidelijk overal worden opgehe- het debat in met de presentatie van e pakket grondwetswijzigingen. Niet derlijk is de voornaamste eis van de drug: baronnen het verbod op uitlevering lombianen aan het buitenland, een eis over gens die door de meeste p i tijen wordt g< steund, al dan niet uit ani; voor nv weid. Co- Verder eisen de drugsbendes dat hun huurlingen op dezelfde manier behandeld worden als boetvaardige guerrillastrijders die in ruil voor het neerleggen van dc wa pens amnestie krijgen. De drugsbaronnen beweren dat ook zij een politieke strijd voe ren, al lijkt die toch voornamelijk te worden ingegeven door de miljardenwinsten die ge boekt worden met de eocannehandel. Kenmerkend voor het huidige Colombia is dat de drugsmaffia haar voorstellen kracht bijzet met de gijzeling van drie journalisten, die al vier maanden in handen van de drugs baronnen zijn. Ook deze gijzeling moet ge zien worden in het licht van de politieke strijd, zo legde een verklaring van de drugsmaffia uit, en is niet bedoeld om de vergadering "onder druk te zetten". Als te ken van goede wil zal een gijzelaar een dezer dagen op vrije voeten worden gesteld. Het begin is er. maar wil de grondwetgevende vergadering haar werk met succes kunnen afronden dan zijn er nog heel wat "tekenen van goede wil" nodig in Colombia. Veel doden bij geweld Colombia BOGOTA (Rtr) - In Colombia zijn gisteren zeker 45 mensen omgeko men in tientallen aanvallen van linkse guerrillastrijders, die zo ageerden tegen de oprnim: d( Grondwetgevende Vergadering in Bogota. De afgelopen 24 uur zijn daarbij 25 guerrillastrijders. 13 sol daten en politieagenten en zeven burgers omgekomen, zo meldden leger en politie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9