2e fles wijn' halve prijs Wöltgens wil revaluatie van gulden Groen Links tevreden na excuses CDA PvdA: Het zwarte pieten is begonnen Maatregel verbetert koopkracht Fel verzet tegen korting op ontwik kelingsh nip 'Geen gevaar door opslag van uranium te vergroten' Politie ontruimt pand universiteit na protest 'Steun niet direct intrekken na nucleaire aanval in Golf Overleg over kinderopvang is mislukt WOENSDAG 6 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) PvdA-fractievoorzitter Wöltgens pleit ervoor om de gulden met 5 procent op te waarderen ten opzichte van de Duitse Mark. Op die manier kan de in flatie beter in de hand worden gehouden. Bovendien verbe tert de maatregel de koopkracht van de burgers, waardoor de bezuinigingen van de tussenbalans minder hard aanko men, aldus Wöltgens gisteren in een interview in NRC-Han- delsblad. Een meerderheid in de Tweede Kamer ziet voor alsnog weinig in het plan van de PvdA-fractievoorzitter. Na de Duitse eenwording wordt er veel geld in de Duitse economie ge pompt. wat tot gevolg heeft dat de inflatie daar toeneemt. Door het strakke geldbeleid is die inflatie in Nederland veel lager. "Blijven we nu slaafs de Duitse monetaire poli tiek volgen, dan betalen we in feite mee aan de hereniging", stelt Wölt gens. Opwaardering van de gulden acht Wöltgens ook gerechtvaardigd als gekeken wordt naar de grote over schotten op de betalingsbalans sinds 1982. Dit jaar stijgt het over schot naar ongeveer 20 miljard gul den. ruim 4 procent van het bruto nationaal produkt. "Als Japan een dergelijk percentage scoorde gin gen ze aan de schandpaal", aldus Wöltgens. Een revaluatie heeft een gunstig effect op de koopkracht van de bur gers. Hun geld wordt immers meer waard geworden. Voor exportbe drijven pakt de maatregel slechter uit. Na de opwaardering zijn hun produkten in het buitenland opeens duurder. Wöltgens gelooft echter niet dat het bedrijfsleven er al te veel hinder van zal ondervinden. Academisch betoog De belangrijkste fracties in de Tweede Kamer zijn niet bepaald laaiend over het idee van Wöltgens. CDA-woordvoerder De Jong wijst er op dat Nederland als deelnemer aan het Europese Monetair Stelsel moeilijk op eigen houtje tot een re valuatie kan besluiten. Bovendien bestaat volgens De Jong de kans dat de verwachte gunstige effecten van De Vries voorzitter Atlantische commissie DEN HAAG (ANP) - De Leidenaar Gijs de Vries, lid van de Liberale Fractie in het Europees parlement, volgt op 20 maart Frits Bolkestein op als voorzitter van de Atlantische Commissie. Bolkestein treedt af omdat hij WD-fractievoorzitter is geworden. De Atlantische Commis sie streeft ernaar de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Eu ropa te verbeteren, met name de be trekkingen in NAVO-verband. Binnenland kort Politie op bezóek Alle winkeliers in Amsterdam krij gen. vanwege het toegenomen aan tal overvallen, bezoek van Amster damse politiemensen die zich spe ciaal bezighouden met de preventie van misdrijven. De ongeveer 12.000 hoofdstedelijke winkeliers ontvan gen dan onder meer een speciaal sa mengestelde preventiefolder en ad vies over hoe zij moeten reageren op (potentiele) overvallers, zo werd gis teren bekend. De politie denkt de operatie binnen enkele weken af te Totaalweigeraar Voor het eerst sinds de opheffing van de Krijgsraad moest gisteren in Arnhem een totaalweigeraar voor de rechtbank verschijnen. Tegen de 20-jarige Groninger eiste officier van justitie Wiarda op grond van een nieuw artikel tegen totaalwei geraars (artikel 139) een gevange nisstraf van twaalf maanden. De aangeklaagde weigert uit principe een beroep te doen op de wet gewe tensbezwaarden. De uitspraak is op 15 februari. Caravans Voor kleine caravans en vouwwa gens onder de 450 kilo hoeft geen wegenbelasting meer te worden be taald. Bij zwaardere aanhangers wordt voor de hoogte van de belas ting geen onderscheid meer ge maakt naar het type brandstof waarop de auto rijdt die de aan hangwagen trekt. De Eerste Kamer ging gisteren akkoord met een im- tiatief-wetsvoorstelletje hierover van het CDA-Tweede-Kamerlid Schartman. Scheveningen De gemeente Den Haag en Nationa le Nederlanden hebben besloten om binnen afzienbare tijd Scheve- ningen-Bad af te bouwen. Het Cir custheater en de Pier moeten wor den gerenoveerd en er zal een nieuw plein komen met woningen en een bioscopencomplex. Een kopstation van Randstadrail gaat de vernieuw de badplaats ontsluiten. Dat maak- të wethouder P. Noordanus (ruim telijke ordening en stadsvernieu wing) gisteren namens het Haagse gemeentebestuur bekend. DEN HAAG (ANP/lPSi - De be zuinigingen op ontwikkelingssa menwerking, waar het kabinet op aanstuurt, zijn schrijnend, onbillijk, gevaarlijk en volstrekt onaanvaard baar. Dat geldt zowel voor het onder de begroting van ontwikkelingssa menwerking brengen van hulp aan Oost-Europa als de kosten van de opvang van asielzoekers. Dat zeggen de vier particuliere hulporganisaties Cebemo. Novib. ICCO en Hivos in een brief die zij gisteren aan premier Lubbers heb ben overhandigd. Zij worden ge steund door 55 organisaties die zich (onder meer) met ontwikkelingssa menwerking bezighouden. Daartoe behoren de politieke partijen PVDA, Groen Links en D66 en de vakcentrales FNV en CNV. "Dat is het slechtst denkbare sig naal naar de internationale gemeen schap. De Derde Wereld zal dan denken dat ook in Nederland het hemd nader dan de rok is. De voor trekkersrol van ons land gaat dan in een klap verloren. Nederland zal na de bezuinigingen van geen enkel ander rijk land meer te onderschei den zijn", stelde ICCO-voorzitter dr. B. Goudzwaard na afloop van het gesprek met de premier. Ook CNV-voorzitter Hofstede be zigde harde taal aan het adres van het kabinet. "De rekening neerleg gen bij arme landen, bij al doodar me mensen, is onthutsend en rond uit beschamend. De verschillen tus sen arm en rijk zijn de afgelopen ja ren immers alleen maar groter ge worden. Een centrum-links kabi net. dat de hulp wil verminderen of afbreken, is die naam niet waardig. Zo'n kabinet moet zijn opdracht te ruggeven". aldus Hofstede. Zijn FNV-collega Stekelenburg zei maandag al dat de eventuele bezui nigingen op ontwikkelingssamen werking een grove schande zouden Volgens Goudzwaard zijn de be zuinigingen 'ethisch niet te verstou wen' Het gaat om het behoud van vrede en leven. Dat heeft conse quenties en niet alleen in de Golf- kwestie. Deze werpt trouwens haar slagschaduwen over de Derde we reld, stelde de ICCO-voorzitter vast. Grote extra kosten als gevolg van de gestegen olieprijs, verminderde be reidheid van de rijke landen om te lenen en vermindering van de pro- duktie in arme landen zijn daarvan enkele voorbeelden. "De hulp moet daarom eerder omhoog dan om laag", zei Goudzwaard. Het CDA en de WD hebben (nog) geen adhesie aan het stand punt van de bijna zestig organisa ties willen betuigen. Oost-Europa Het is nog onduidelijk hoe hoog de bezuinigingen uitpakken. In het slechtste geval krijgt minister Jan Pronk jaarlijks een miljard gulden aan nieuwe uitgaven op zijn begro ting. die nu onder andere ministe ries vallen. De grootste daarvan zijn de opvang van asielzoekers en de hulp aan Oost-Europa, twee posten die de komende jaren fors zullen stijgen. De reactie van premier Lubbers op de kritiek, heeft de organisaties niet gerust gesteld. Volgens Goud zwaard heeft hij tijdens het gesprek de argumenten van de kritici met rechtstreeks tegengesproken "Hij bleef op de bezuinigingsproblemen wijzen, die neerkomen op zo'n 1000 gulden per burger", aldus Goud zwaard. Lubbers verklaarde vol gens herrt bovendien dat het onder scheid tussen de Tweede Wereld (het Oostblok) en de Derde Wereld zo snel is vervaagd, dat hij geen re den meer ziet om de hulp aan beide landenblokken over meerdere be grotingen te spreiden. De organisaties vinden dit een drogreden. De rijkere landen in de Derde Wereld krijgen immers ook geen hulp. Op de top-100 van armste landen verschijnt pas op de 90ste plaats het eerste Oosteuropese land. Roemenie, aldus Goudzwaard. De hulp aan Oost-Europa dient het po litieke doel van stabiliteit in Euro pa. Daarvan mogen de armste we reldbewoners niet het slachtoffer worden. Als de hulp voor Oost-Eu ropa en de kosten voor asielzoekers onder het budget voor ontwikke lingssamenwerking worden ge bracht betekent dit dat ons land fei telijk afstapt van de jaren gehan teerde norm dat 1.5 procent van het netto nationaal inkomen aan ont wikkelingshulp besteedt. zo'n maatregel zullen uitblijven of in hun tegendeel zullen omslaan, omdat buitenlandse beleggers de ontwikkeling van onze economie minder gunstig taxeren. De Korte (WD) deed de sugges tie van Wöltgens af als een acade misch betoog. Volgens hem zal een revaluatie het evenwicht verstoren in het internationale monetaire be leid. Dat kan ertoe leiden dat ons land na een jaar weer zou moeten overgaan tot een devaluatie. WD-europarlementariër De Vries noemt het voorstel van de PvdA-fractievoorzitter bescha mend. "Kennelijk weet Wöltgens niet hoe de EG werkt. Het voorstel betekent een fundamentele breuk met de afspraken binnen het Euro pees Mopetair Systeem". PETTEN (GPD) - De regering heeft gisteren toestemming gege ven om meer hoogverrijkt uranium op te slaan in de onderzoeksreactor in Petten. Het PvdA-kamerlid Zijl stra protesteerde tegen dit besluit. Hij verklaarde dat er van het al aan wezige materiaal drie kernbommen gemaakt zouden kunnen worden en wil de centrale laten stilleggen. Ir. A. Versteegh van het Energie On derzoek Centrum (ECN) in Petten doet Zijlstra's uitlatingen af als "on- Volgens Zijlstra is het bassin van de reactor vol. "Er ligt zestig kilo hoogverrijkt uranium, maar ze wil len er meer bij stoppen door de sta ven dichter op elkaar te plaatsen", aldus Zijlstra. die meent dat.de kans op een zogenaamde 'melt-down' op deze manier toeneemt. Versteegh werkzaam als hoofd van de groep nucleaire energie van het ECN vindt dat Zijlstra's op roep om de reactor te sluiten op niets is gebaseerd. „Een melt-down is fysisch onmogelijk. Het gaat om splijtstofstaven die een geringe warmte uitstralen en daardoor dooi gewoon water gekoeld kunnen wor den," verklaarde de deskundige. Volgens hem zijn de bassins niet volgestort met uranium en is er nog ruimte voor 'jaren' opslag. Het ministerie van economische zaken legde gisteren soortgelijke verklaringen af. ..Er is ons niets be kend van overvolle bassins. Verder is ECN altijd al goed beveiligd, en in deze tijd van terreurgevaar extra", aldus een woordvoerster. Ze verklaarde dat er sinds 1988 wel meer gebruikt materiaal wordt opgeslagen dan normaal omdat bij het Amerikaanse bedrijf, waarnaar de gebruikte splijtstofelementen tot die tijd heengingen, toen een milieu-effect-rapportage startte. Het is nog onduidelijk tot wanneer de tijdelijke opslag in Petten duurt. NIJMEGEN (ANP) De Nijmeegse politie heeft gis teren het bestuursgebouw van de Katholieke Univer siteit ontruimd nadat 's ochtends zo'n 75 studenten het pand hadden bezet. De studenten protesteerden met hun actie tegen de invoering aan het eind van het eerste jaar van hun studie van een bindend studie advies. Ze maken verder bezwaar tegen het voorne men van de universiteit om hun studieprogramma's in te korten. Na een gesprek tussen een delegatie van de actie voerders en de secretaris van het college van bestuur verliet het grootste deel van de protesterende studen ten het bestuursgebouw. De mobiele eenheid, die in middels ter plekke was. besloot niet in te grijpen. De politie verwijderde wel enkele kettingen waarmee stu denten de ingang van het bestuursgebouw hadden vergrendeld. Het overgrote deel van de studenten ver liet daarop zonder tegenstribbelen het gebouw. Een enkeling werd door agenten op de stoep gezet. Een woordvoerder van het college van bestuur zei later dat het gesprek tussen het college en een delega tie van de studenten niets heeft opgeleverd. Het be stuur wilde niet praten zolang de studenten zich op hielden in het bestuursgebouw. Afspraken over een bespreking van de eisen van de studenten na de ont ruiming van het gebouw zouden ook niet zijn 'ge maakt. In Utrecht protesteerden studenten dinsdagmiddag tegen de plannen van minister Ritzen om maximaal vijfjaar studiefinanciering te verstrekken aan studen ten jonger dan 27 jaar. Zo'n 150 leden van de faculteits- en gezelligheidsverenigingen en politieke verenigin gen van de Rijksuniversiteit Utrecht (RUU) luisterden op het Lepelenburg naar sprekers en muziek. Volgens de organisatoren was het voor het eerst dat alle vereni gingen van de RUU gezamenlijk actie demonstreer den, van de links-radicale USF tot het Utrechts Stu denten Corps. De. actie werd afgesloten met het opla ten van een luchtballon. Op zaterdag 23 februari is er een landelijke demonstratie op de Dam in Amster- -volgx DEN HAAG (ANP/GPD) - Groen Links is tevreden met de verklaring die CDA-fractieleider Brinkman vanmiddag heeft uitgebracht naar aanleiding van het NSB-incident in de Kamer gisteren. Groen Links wilde dat de zaak in de Tweede Ka mer is afgehandeld. Dat is nu ge beurd. De fractie wilde excuses van het CDA nadat het christen-democrati sche Kamerlid Van Vlijmen giste ren tijdens een Kamerdebat over de onverhoopte inzet van nucleaire wapens in de Golfoorlog Groen Links met de NSB vergeleek. Van Vlijmen bood overigens al snel schriftelijke excuses aan. "Mijn be zwaren tegen de inbreng van Groen Links heb ik te emotioneel onder woorden gebracht", aldus het Ka merlid. Groen Links nam daar ech ter geen genoegen mee. Van Vlijmen nam zijn woorden gisteren in het pijnlijke debat pas terug nadat Kamervoorzitter Deet- man daartoe flink op had aange drongen. Van Vlijmen wenste zijn standpunt echter niet terug te draai en. "Ik heb recht op een eigen me ning, zoals ook Groen Links recht heefrt op haar mening", aldus de CDA'er. CDA-fractiewoordvoerder Van Weezei ging niet in op de uitnodi ging van Beckers om zich namens het CDA te distantiëren van Van Vlijmen en beperkte zich tot het on- DEN HAAG (GPD) - Een grote meerderheid in de Tweede Kamer is het met de regering eens dat het gebruik van chemische, bacteriolo gische of nucleaire wapens in de Golfoorlog 'niet te rechtvaardigen is'. Groen Links, dat gisteren minis ter Van den Broek (Buitenlandse Zaken) interpelleerde, kreeg echter geen steun voor het standpunt dat de Nederlandse militairen moeten worden teruggetrokken als kernwa pens worden gebruikt. Het kamerlid Sipkes van Groen Links had de interpellatie aange vraagd vanwege uitspraken van de Amerikaanse vice-president Quayle en minister van defensie Cheney. Beiden sluiten de inzet van kernwa pens niet uit. maar verklaarden te gelijkertijd zich niet te kunnen voorstellen dat de Amerikaanse re gering tot inzet van die wapens be sluit. Van den Broek legde gisteravond uit dat de VS 'elke potentiele tegen stander in het ongewisse laten over de reactie van Amerikaanse kant', mocht die tegenstander kernwa pens inzetten. Voor de minister is het daarmee 'einde verhaal'. derwerp van de interpellatie wat te doen met de Nederlandse steun als de VS kernwapens gebruiken in de Golfoorlog. De verwijten van Van Vlijmen werden in eerste instantie als infor mele opmerkingen vanaf de groene bankjes gelanceerd. Pas nadat me vrouw Beckers lucht had gekregen van de uitlatingen van Van Vlijmen greep zij in en eiste van Deetman dat het CDA-Kamerlid zijn woor den zou intrekken. Van Vlijmen be schuldigt Groen Links op deze ma nier van 'landverraad', aldus Bec kers. Van Vlijmen zei tot zijn beschul diging te zijn gekomen omdat Groen Links bij herhaling de op stelling van Nederland in de Golf oorlog probeert aan te tasten. Met name ten opzichte van het Neder landse militaire personeel in de Golf vond hij dat onaanvaardbaar. Van Vlijmen ontleende daaraan het recht om daar zijn persoonlijke op vattingen over de handelswijze van Groen Links tegCllOW tl zetten. Ruim 100 Duitse varkensbedrijven in quarantaine DOETINCHEM/BORKEN (GPD) De varkensziekte escaleert in het Duitse grensgebied van Oost-Gel derland. Sinds begin januari de eer ste bedrijven in de plaats Schoppin gen van de buitenwereld werden af gesloten. zijn in het gebied rondom het Duitse Borken inmiddels 104 bedrijven op last van de veterinaire dienst geïsoleerd. In de hele deelstaat Nordhrein- Westftden zijn 386 bedrijven be smet. Volgens voorlichter Dieter Behler van Borken breidt de ziekte zich m noordelijke richting (Osna- bruck) uit. Duitse deskundigen stel len dat het uitgesloten is dat de ver oorzaker van de massale biggen- sterfte het zogeheten EMC-virus is. Over de oorzaak van de biggenziek- te tasten ze net als in Nederland nog steeds in het duister. Gisteren kwamen bij de gezond heidsdienst voor dieren in Rozend- aal (bij Arnhem) de eerste meldin gen uit Winterswijk binnen. Het ging om een aantal bedrijven in de buurtschappen Meddo en Woold. Patholoog dr J van Dijk van bet Centraal Diergeneeskundig Insti tuut (CDI) in Lelystad gelooft niet onder varkens in de Achterhoek en Twente. Volgens hem is hot n i r ai él mogelijk dat een bekend virus aan de wieg staat van de massale sterfte van zeugen en biggen. "In dit soort gevallen denken boeren direct aan een geheimzinnige, onbekende ziekte. Ik sluit dat met uit. maar het is nog absoluut niet aangetoond", aldus de patholoog. Om het virus te kunnen isoleren werden gistermiddag dertig pasge boren levende biggen van besmette bedrijven uit de Achterhoek bij het CDI afgeleverd. Van Dijk hoopt met deze dieren de aard van het virus te kunnen achterhalen. DEN HAAG <GPDi - H. tussen de sociale partners en minis ter d'Ancona over de kinderopvang is definitief mislukt. Werkgever* en werknemers vinden dat d'Ancona (WVC) een te klein deel van de extra gelden voor kinderopvang reser veert voor crèches waar het particu liere bedrijfsleven terecht kan. Tot 1994 is er een extra bedrag beschik baar van 160 miljoen Werkgevers en werknemers heb ben zich er mokkend bij neergelegd dat d'Ancona die extra gelden laat verdelen door de gemeentebestu ren. Maar in ruil daarvoor eisen de sociale partners dat ze de gemeen ten dwingt een aanzienlijk deel van de extra gelden te reserveren voor de marktsector. Het voorstel van de minister dat gemeenten 35 procent van de extra gelden moeten reserveren voor de marktsector, wijzen de sociale part ners af als 'te mager'. De bewinds vrouw noemde haar voorstel vorige week een 'eindbod'. Morgen debatteert de Tweede Kamer over de stimuleringsmaatre gelen kinderopvang van minister d'Ancona. In een brief aan het departement schrijft de Stichting van de Arbeid namens werkgevers en werkne mers dat het 'helaas buitengewoon lang, eigenlijk te lang heefl ge duurd' voordat de minister zich be reid toonde wat water bij de wijn te doen. De compromisvoorstellen waarmee d'Ancona vorige week op de proppen kwam, zijn over de ge hele linie te mager, zo blijkt uit de brief. Zo eisen de sociale partners ook een verdubbeling van de premie die bedrijven van gemeentewege krij gen uitgekeerd voor de huur van een plekje in een crèche of voor de opzet van een bedrijfscrèche. De be windsvrouw wil niet verder gaan dan een premie van 2000 gulden per kindplaats per jaar. ongeacht de vraag of een bedrijf zelf een crèche begint of plaatsen huurt in een al bestaande crèche. Dat is een schijn tje. vinden de sociale partners die erop wijzen dat de kostprijs 13.000 gulden per kindplaats per jaar be- draagt ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers vindt dat de koppeling moet worden opgeven. Sociale uitkerin gen en arbeidsvoorwaarden van ambtenaren zouden volgens hem in de toekomst alleen aangepast moe ten worden aan de prijsstijgingen en niet meer aan loonstijgingen. Met die mening riskeert de premier een keiharde botsing met coalitie genoot PvdA. Het loslaten van de koppeling staat verwoord in een 'geheim' lijst je, dat de eerste minister heeft opge steld vooi de discussies in het kabi net over de tussenbalans. De PvdA heeft inmiddels woedend gerea geerd op de stellingname van de mi nister-president. Lubbers sluit met zijn opstelling aan bij uitlatingen van CDA-fractieleider Brinkman, maandagavond tijdens een spreek beurt in Westerbork. Lubbers denkt door een waarde vaste koppeling 2.1 miljard gulden te kunnen besparen tijdens deze re geerperiode. De PvdA wijst het in boeken van die besparing resoluut van de hand. Alleen als in de prak tijk blijkt dat de loonontwikkeling in de bedrijven gelijke tred houdt met de inflatie, mag het loslaten van de koppeling op het lijstje worden gezet, vindt de PvdA. In PvdA-kringen werd gisteren met stijgende nervositeit geconsta teerd dat "het zwarte pieten nu echt begonnen is". De PvdA is beducht gebrandmerkt te worden als de par tij die niet wil bezuinigen, en ver wijt op haar beurt de CDA-minis- ters elk bezuinigingsplan af te hou den. Het CDA erkende gisteren dat ook de eigen bewindslieden moeite hebben een bijdrage te leveren aan een bezuinigingspakket van 17 mil jard gulden. Juist door die onwil van de afzonderlijke ministers om te bezuinigen dreigde er een impas se te ontstaan. De PvdA vreest nu door Lubbers en het CDA in een politiek uitzicht loze situatie te worden gemanoeu vreerd. De partij kan zich nauwe lijks een slaande ruzie in het kabi net veroorloven, nu ze al tijden in de opiniepeilingen op verlies staat. De laatste opiniepeilingen geven de so- ciaal-demcoraten niet meer dan tus sen de22 en 26 procent (was 32), en wijzen op voortgezette winst voor het CDA. dat van 35 naar maximaal 38 procent zou kunnen groeien. Het grootste deel van de bezuini gingen dik tien miljard - wil Lubbers bij elkaar krijgen door het ombuigen van de overheidsuitga ven. Ongeveer een miljard gulden daarvan denkt hij bij elkaar te bren gen door het ambtenarenapparaat bij de rijksoverheid in te krimpen. Een bedrag van 3,5 miljard gulden kan volgens zijn lijstje bezuinigd worden op de sociale zekerheid. Het gaat dan in eerste instantie om de maatregelen die werkgevers, vak bonden en overheid onlangs over eenkwamen om het ziekteverzuim terug te dringen. Daarnaast maakte het kabinet plannen om de eerste zes weken ziekte voor rekening van de werkgever te laten komen en de eerste twee dagen ziekte voor reke ning van de werknemer. In de wet sociale werkvoorziening (wsw) zou 100 miljoen gulden te bezuinigen zijn. Strengere aanpak van fraude moet vervolgens ook 100 miljoen opleveren. Verder denkt Lubbers 1.4 miljard gulden te kunnen weghalen door de jaarlijkse huurstijging te verhogen van 3 naar 6 procent. Ongeveer een half miljard extra inkomen zou op gebracht worden door de tarieven voor het openbaar vervoer met circa 1 procent op te trekken. Het gaat dan vooral om de prijs van een strip penkaart. Een miljard gulden kan worden bezuinigd door in subsidies van alle departementen exclusief vrom en verkeer te snijden. Lub bers geeft niet aan hoe hier bezui nigd moet worden. Een bedrag van 1.5 miljard gul den moet volgens de premier voor rekening komen van Defensie en Ontwikkelingssamenwerking. Bo vendien zou korten op het Provin cie- en Gemeentefonds nog eens 0,73 miljard gulden opleveren i n kan door de eigen bijdragen te verhogen - nog eens 0.4 miljard in dr gr/oiidheidszorg worden ver diend. Boven deze dik tien miljoen gul den wil de minister-president nog eens 5 miljard gulden binnenhalen door de lasten te verhogen. Het gaat dan om 0,6 miljard gulden via een verhoging van het huurwaarde- forfait (belastingtoeslag voor eige naar-bewoners van huizen), 1.4 mil jard gulden door verhoging van au tokosten (hogere benzineaccijns ge koppeld aan de verhoging van tarie ven openbaar vervoer met 4.5 pro cent) en 3 miljard aan overige las tenverhogingen (beperking van VUT-rechten. flexibele pensioene- nng. afzien van de geplande BTW- verlaging en dergelijke). Alleen op vrijdag 8 en zaterdag 9 februari (GALL GALU

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3