Arabieren bewonderen Saddam Koning Hassan begint stevige greep op Marokkaanse volk te verliezen Assemblee bijeen in schaduw Golf Iraakse leider presenteert zich met succes als de 'nieuwe Salad in' OORLOG IN DE GOLF Van AP-correspondent William C. Mann CAIRO Saddam Hussein heeft in zijn streven om een nieuwe Saladin te worden in de hele Arabische wereld, van Marokko tot Yemen, tallozen voor zich gewonnen. Overal worden demonstraties gehouden, ten dele gesteund door de regeringen, voor een deel ten nadele van de betrokken land zelf. Saudi-Arabië en haar machtige bondgenoten zijn namelijk snel met het dichtdraaien van de olie- en geldstroom naar de 'afvallige' landen. Hij heeft van zijn ambities dan ook bepaald geen geheim gemaakt. Hij vergelijkt zich met Saladin. de isla mitische veldheer die in 1187 de kruisvaarders uit Jeruzalem ver dreef. Saddam wijst er zelfs op dat hij in dezelfde stad is geboren als Saladin. En dat slaat aan. Saddam gokt erop. dat door het op te nemen tegen één van de sterk ste legermachten uit de geschiede nis - die ook nog wordt geleid door niet-Arabieren - uiteindelijk alle Arabische landen zijn kant zullen kiezen. Met uitzondering wellicht van Egypte. Saudi-Arabie en de kleine Golfstaten. Zijn bewonderaars zijn de Iraak se president gaan beschouwen als een bron van trots voor het zo lang genegeerde en onderdrukte Arabi sche volk. Die houding wordt nog versterkt door de Arabische woede op de Verenigde Staten. Veel Ara bieren houden Washington ook ver antwoordelijk voor de militaire su perioriteit van Israël in het Midden- Oosten. Door op deze gevoelens in te spe len, heeft Saddam zich weten te ver zekeren van de steun van zowel isla mitische extremisten als niet-gelo- vige progressieven. "Die groepen groeien met de dag meer naar elkaar toe. Ze raken er met de dag meer van overtuigd dat ze Saddam Hus sein moeten steunen", zegt Assad Abdul-Rahman, lid van de de Cen trale Raad van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO en voor malig docent politicologie aan de universiteit van Kuwayt. Anti-oorlog Zelfs in Egypte komt een kleine an ti-oorlogsbeweging op. Andersden kenden. zoals het Moslimbroeder schap, vinden de oorlog tegen Irak weerzinwekkend. Parlementslid en vakbondsbestuurder Sayyed Rashed zegt: "Elke oorlog tussen Arabische broeders en elke aanval op een Arabisch leger is een ramp voor alle Arabieren". Maar het is de Egyptische anti- oorlogsbeweging vooral te doen om de thuiskomst van de 36.000 Egypti sche soldaten die als onderdeel van de geallieerde coalitie naar Saudi- Arabië zijn gestuurd en niet om steun aan Saddam, die in de Egypti sche pers de tiran van Baghdad wordt genoemd. De meeste Egypte- naren vinden dat Saddam zijn eigen land de vernieling in heeft geholpen en de economie van hun land heeft geruïneerd. Arabieren in andere de len van het Midden-Oosten en in Noord-Afrika denken daar echter heel anders over. In de Algerijnse hoofdstad Al giers hangen overal posters en kiek jes van Saddam. Tieners hebben op een tot Saddam Hussein-plein om gedoopt plein een zelfgemaakt mo del van een Scud-raket geplaatst. Honderdduizenden Algerijnen na men deel aan een door het funda mentalistische Front van Islami tische Redding georganiseerde de monstratie door het centrum van Algiers. Belangrijkste aan de rege ring gerichte eis van de demon stranten was de inrichting van trai ningskampen voor pro-Iraakse vri j willigers. Die kampen zijn er niet gekomen, maar wel verklaarde pre sident Chadli Bendjedrd zich soli dair met Irak. Het Tunesische volk staat voor een groot deel achter Saddam, en het feit dat de PLO haar hoofdkwar tier in Tunis heeft zal daartoe zeker hebben bijgedragen. Uit angst voor moeilijkheden heeft president Zine el-Abidine Ben Ali in en om de hoofdstad honderden soldaten in gezet om de ambassades, grote kruispunten en andere strategische punten te beschermen. Menige pro- Saddam-demonstratie in Tunis is geëindigd in een wolk van traangas. In Sudan lijkt de steun aan Sad dam, die vrij algemeen is. vooral van bovenaf te zijn gedirigeerd. Voor het pro-Iraakse standpunt heeft de toch al vrijwel failliete rege ring een hoge prijs moeten betalen. Jarenlang hebben de opeenvolgen de regeringen in politiek opzicht ge leund op Egypte en in financieel op zicht op Saudi-Arabië, Kuwayt, de Verenigde Arabische Emiraten en westerse landen. Maar nu, op een moment dat weer eens miljoenen Sudanezen worden bedreigd met hongersnood, heeft het land zich van die weldoeners vervreemd. En zelfde probleem kent Yemen, dat voor zijn pro-Iraakse houding moet 'betalen' met het verdwijnen van de hulp van de machtige, maar dunbevolkte buur Saudi-Arabië. Bovendien werden honderdduizen den Yemenieten door Saudi-Arabië zonder pardon de grens over gezet, terwijl er in eigen land geen werk i Palestijnse hoofddoek in de andere betoogt deze Marokkaan in Rabat i RABAT (GPD) De Marokkaanse koning Hassan II heett in september 1200 soldaten naar Saudi-Arabië gestuurd, maar het verzet tegen de aanwezigheid van buitenlandse troepen op Arabisch grondgebied is in Marokko niet alleen steeds groter, maar ook steeds breder geworden. Een steeds groter deel van de bevolking verklaart zich solidair met de bedreigde Arabische identiteit, waarvan Saddam Hussein en het Iraakse volk de verpersoonlijking zijn met het toerisme naar Marokko mo menteel rampzalig is gesteld: slechts twintig plaatsen bezet, in clusief de acht Marokkanen die als illegale buitenlander naar hun land worden teruggestuurd. De anders hectische luchthaven Mohamed V is opvallend rustig en de douaniers nemen nog meer tijd dan anders om de bagage te doorzoeken. Ze blade ren door de buitenlandse kranten en wijzen op de foto van Saddam Hussein. "Wat een man. Hij is het ware voorbeeld voor alle Marokka- De voorzichtigheid Marokkanen in het recente verle den over politiek omstreden onder werpen praatten uit vrees voor ont slag, arrestatie of erger, is vandaag de dag verdwenen. Dat koning Has san enige uren eerder per televisie dreigende taal heeft laten horen van iedereen, die kritiek heeft op de aanwezigheid Marokkaanse solda ten in Saudi-Arabië. wordt gene geerd. "Natuurlijk moeten die sol daten terugkeren. Beter nog is als ze zich bij de Irakezen aansluiten", meent een douanier. De instemming die hij van zijn collega's krijgt, spreekt boekdelen over de politieke realiteit in Marok ko. De demonstratieve mars zondag door het centrum van Rabat waar toe de oppositie had opgeroepen, is ook een voorbeeld. Officieel ruim 300.000 Marokkanen gaven koning Hassan een niet te negeren signaal dat hij al lang niet meer op dezelfde lijn zit als zijn bevolking. Het lijkt erop dat de Marokkanen, na de in Fez bloedig neergeslagen volksopstand van december vorig RUWEISHED, JORDANIË Egyptische kinderen betrekken op weg naar huis met snoepgoed en fruit in de hand goed gemutst het vluchtelingen kamp Ruweished aan de Jordaans-Iraakse grens. De dekens zijn hard r dig. De temperaturen schommelen rond het vriespunt. (foto ai jaar, met hun verzet tegen de pro- westerse houding van de koning in het Golfconflict, een effectiever wa pen in handen hebben dan de snel groeiende onvrede over de rampza- het Excuus Er konden dan ook in de demon stratie, naast de officiéél door de ko ning getolereerde leuzen als "Wij staan achter het Iraakse volk' en "Alle Marokkanen willen vrede', vooral slogans worden gehoord waarmee koning Hassan minder ge lukkig moet zijn. Want "Haal onze soldaten terug uit Saudi-Arabie" is een schending van het koninklijke verbod om kritiek te leveren op de aanwezigheid van de Marokkaanse troepen. En "Fahd verkoopt Mekka aan de Amerikaanse dollar" of "Bush moordenaar" kunnen wor den uitgelegd als beledigingen aan het adres van de met koning Hassan nauw bevriende bondgenoten. Onder de demonstranten in Ra bat trokken in toga en bef geklede advocaten bijzondere aandacht. Een van deze advocaten legde emo tioneel uit waarom het Marokkaan se volk als één man achter Saddam Hussein staat. "Wij praten de bezet ting van Kuwayt door Irak niet goed. Maar de Amerikanen, Britten, Fransen en in mindere mate de ove rige westerse landen, gebruiken die bezetting als excuus om af te reke nen met alle Arabieren. En dat van wege de olie en andere economi sche belangen. De Arabieren zijn al tijd verdeeld geweest, maar deze oorlog verenigt ons." Gevaarlijk spel Tien minuten later zocht dezelfde advocaat opnieuw contact. "Ik heb liever niet dat je mijn naam ge bruikt. Het wemelt hier van gehei me politie en verklikkers. Uiteinde lijk willen wij ook hier een echte de mocratie realiseren. Omdat de krachten van de repressie in Marok ko nog sterk zijn, concentreren wij ons op de oorlog in Irak. Maar de ko ning speelt een gevaarlijk spel. Hij zit stevig in de boeien van de wes terse landen. Daarom heeft hij ook die troepen naar Saudi-Arabie ge stuurd. Als hij nu niet toegeeft aan de volkswil, zet hij zijn eigen positie op het spel". Vooralsnog wekt koning Hassan echter niet de indruk de voor hem dreigende confrontatie met de op positie serieus te nemen. Een Ne derlandse zakenman die al vijftien jaar in Casablanca woont, ziet voor lopig ook nog geen gevaar voor de koning: "Want wat men ook over hem kan zeggen, hij blijft een bril jant strateeg. Deze crisis is een heel ernstige maar ik zie voldoende mo gelijkheden voor hem om te blijven manoeuvreren tussen zijn westerse afhankelijkheid en de pan-Arabi- sche zaak". Hoe "Geestrijk" is Wereldraad nog? Van onze correspondent Hans Willems Godslastering of geloofsmoed? De wereld staat in brand en dan bestaat de Wereldraad van Kerken het om afgevaardigden van 310 christelijke kerken bijeen te roepen op het meest geïsoleerde werelddeel Australië voor een twee weken durende Assemblee over het thema 'Kom Heilige Geest, vernieuw de hele schepping'. Hoe 'Geestrijk' is de oecumene eigenlijk nog? De gevoelens zijn gemengd, ook bij de ruim 950 afgevaardigden. Het lijkt een hachelijke onderne ming om onder de huidige om standigheden als kerken een stem te verheffen over zaken als gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. Canberra moet wel haast uitlopen op een verto ning van onmacht. Toch besloot de Wereldraad om de vergadering te laten doorgaan, ondanks aandrang uit Europa om voor de feiten te wijken. "De As semblee biedt een unieke kans om als kerken een gezamenlijk geluid te laten horen en te getui gen van de dringende noodzaak van een constructieve en recht vaardige oplossing voor het con flict". aldus een verklaring van de Wereldraad. Dr. Martien Brinkman (40), do cent aan het oecumenisch insti tuut IIMO in Utrecht, is in Can berra aanwezig als adviseur na mens de Gereformeerde Kerken. Hij vreest dat er van de eigenlijke opzet van de Assemblee door het Golfconflict weinig intact blijft. "Het is voorspelbaar dat drie on derwerpen de agenda gaan be heersen: de dialoog tussen de godsdiensten, de conflicten in het Midden-Oosten en het oorlogs- vraagstuk". Israël De dialoog tussen de wereldgods diensten was in het verleden voornamelijk een kwestie van theologische debatten; nu valt er plotseling een schril daglicht op de verhoudingen tussen joden dom, christendom en islam en zal de dialoog beoordeeld worden op zijn politieke en maatschappelij ke aspecten. Èrinkman: "Het Golfconflict zou wel eens dode lijk kunnen zijn voor alles wat er tot nu toe bereikt is. Nuancering van standpunten lijkt tijdens zo'n oorlog te veel gevraagd". De kans is groot dat er op de As semblee een zware 'clash' komt tussen degenen die bang zijn voor syncretisme (vermenging van christelijk geloof met elementen uit andere godsdiensten) en dege nen die principieel geloven dat er in de grote wereldgodsdiensten verschillende wegen zijn naar de zelfde God. Spannend is ook de vraag in hoeverre de Assemblee in de greep komt van 'lobby's'. Brink man: "De kerken in het Midden- Oosten maken natuurlijk een groot punt van de Palestijnse Paus roept op tot hulp Polen VATICAANSTAD (DPA-CIC) - Paus Johannes Paulus II heeft bij het bezoek van de Poolse presi dent Lech Walesa de wereld opge roepen tot hulp aan Polen. Tege lijk vroeg hij de Polen hun pro blemen op te lossen "in trouw ge loof aan de kerk". Walesa, voor wie de reis naar het Vaticaan het eerste officiële buitenlandse- bezoek was, be dankte de paus voor diens "hulp en ondersteuning" van het Poolse volk in de afgelopen jaren. Volgens de paus, die in juni voor de vierde keer naar zijn va derland Polen gaat. had de machtswisseling in Polen plaats in de geest van het evangelie, zon der geweld en met verantwoorde lijkheidsgevoel. De Rooms-Ka- tholieke Kerk in Polen zal alles doen om de problemen op te los sen die het communistische be wind nagelaten heeft, zo beloofde de kerkleider. Het was het eerste bezoek van een Poolse president aan het Vati- sinds 1918. Wereldraad van Kerken CANBERRA, 7-20 februari Het symbool van de zevende We reldraad-Assemblee: een gesti leerde duif. kwestie. In die hoek heerst een sterk anti-Amerikanisme. Begrip en solidariteit voor de joden en de staat Israël zoals wij dat kennen, is daar onbekend. In het verleden is gebleken dat met name de Raad van Kerken in het Midden- Oosten veel invloed heeft binnen de- Wereldraad. Het zal honds moeilijk zijn om voor de positie van Israël op te komen". Ook in het Noord-Zuid-conflict dreigt de oorlog tot een verscher ping van standpunten te leiden. De ontwikkelingslanden bekij ken de grootscheepse militaire in zet aan westerse kant met ge mengde gevoelens. Ze beschuldi gen het Westen ervan alleen in ac tie te komen als de eigen econo mische belangen (olie!) in geding zijn. Nog afgezien van de vraag of die beschuldiging juist is, is het voor de Wereldraad wat cru dat de Derde Wereld kerkelijke afge vaardigden op het matje roept. De kerken in Europa en de Verenig de Staten staan door de bank ge nomen niet aan de kant van de po litieke machthebbers en de multi nationale bedrijven. Inkrimping Intussen staat de Wereldraad or ganisatorisch' voor een aantal in grijpende besluiten. De financië le crisis, veroorzaakt door terug lopende inkomsten en een steeds schevere verhouding tussen de inkomsten in dollars en de uitga ven in harde Zwitserse franken, maakt een forse inkrimping met tientallen stafleden noodzakelijk. Dat betekent dat er de komende jaren geen ruimte is voor nieuwe programma's en initiatieven. Hoewel de Assemblee in Can berra eerst en vooral een oecume nisch gebeuren is, lijkt de christe lijke eenheid een ondergeschikt thema te worden in de beraadsla gingen. De afdeling Geloof en Kerkorde, die zich bezighoudt met de eenheid in geloofsvragen, is er niet in geslaagd om voor Can berra prikkelend materiaal op ta fel te leggen. Haar bijdrage blijft beperkt tot een weinig zeggende verklaring van twee kantjes over 'De eenheid van de kerk gave en roeping'. Kenners zeggen dat de deelname van rooms-katholie- ken en oosters-orthodoxen aan deze afdeling steeds remmender gaat werken. Brinkman heeft de indruk dat Geloof en Kerkorde haar kruit droog wil houden voor de wereld conferentie die de afdeling in 1993 wil houden. Het zal dan der tigjaar geleden zijn dat Geloof en Kerkorde een eigen richtingge vende conferentie hield. Op nieuw wreekt zich daarmee dat Geloof en Kerkorde een veel ou dere beweging is dan de Wereld raad zelf en daardoor altijd een beetje apart is blijven staan. Van échte doorwerking van de theolo gische toenadering in andere We reldraadprogramma's is nog maar weinig sprake. Een hartelijke begroeting van Walesa door de paus.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2