Vertrouwen in kunsthandel Verez Amateur Eenakter Festival in Park Theater te Alphen Herdenking halve eeuw Februaristaking met drie tentoonstellingen 'Verf': theater van de Lach op intellectueel niveau Vermiste Brueghel op kunstbeurs Maastricht LEIDEN In het Parktheater in Alphen aan den Rijn wordt in sep tember of oktober - de juiste datum is bij de organisatie nog niet precies bekend - een eenakterfestival gehouden voor amateurtoneelgroepen uit Alphen en omstreken. Het festival heeft plaats op twee avonden. Per avond kunnen zes groepen optreden met een eenakter van een half uur tot drie kwartier. In de keuze van het betreffende stuk worden de groepen vrijgelaten. Een jury, die bestaat uit een professioneel werkend regisseur, een ac teur, een publieksjurylid en een amateur-acteur, zal aan het eind van de tweede avond de winnende groep aanwijzen. Deze groep mag op tour nee door de provincie Zuidholland. De organisatie denkt dit te realise ren door uitwisseling met andere theaterfestivals op amateurgebied in Nederland. Ronald Jansen, theatercoördinator van het Park Theater, noemt dit "een prima kans voor amateurgroepen die een wat groter bereik willen krijgen". "Meestal", zo zegt hij, "wordt zo'n amateurvoorstelling maar een of twee keer gespeeld, en dan nog voornamelijk voor kennissen en familieleden. Dit festival biedt zo'n amateurgroep de kans eens de vleugels uit te slaan en mettertijd eventueel professioneel te gaan ope reren. Alle amateurgezelschappen uit Alphen en omgeving kunnen meedoen. We nemen dat 'omgeving' overigens ruim. Maar we zien er natuurlijk wel op toe dat we niet in de knoop raken met andere gelijk soortige festivals in het land". Voor informatie of aanmelding kunnen geïnteresseerden alvast con tact opnemen met: theatercoördinator Ronald Jansen, tel. 01720-72875. Nog geen paal in de grond en toch al vier miljoen kwijt aan museum GRONINGEN (GPD) - De voorbereidingskosten voor de bouw van het nieuwe Groninger museum in de zwaaikom van het Verbindingskanaal bedra gen al ruim vier miljoen gulden, nog voor er een paal in de grond zit. Het is onduidelijk hoeveel extra kosten daar nog bijkomen, omdat niet zeker is wanneer de bouw kan beginnen. Voor het museum was aanvankelijk on geveer 33 miljoen gulden be schikbaar. De bouwkosten be dragen 33,8 miljoen gulden. De gemeente Groningen hoopt dat de vertraging beperkt blijft tot een half jaar. nu de Raad van State heeft bepaald dat eerst de beroepsprocedure tegen het bestemmingsplan voor het Verbindingskanaal moet worden afgewacht. B en W van Groningen vragen de afdeling Geschillen van Be stuur van de Raad van State, die de Kroon adviseert, om versnel de behandeling van deze proce dure. Volgens de huidige plan ning staat een hoorzitting over het bestemmingsplan op de rol voor 25 november van dit jaar. De uitspraak van de Kroon zou dan in maart 1992 worden ge daan. Wanneer de smeekbede van Groningen geen vervroegde Kroon-behandeling tot gevolg heeft, duurt het maximaal tot maart volgend jaar voor duide lijk is of het museum in de zwaaikom mag worden ge bouwd. Italië wil tijdens Golfoorlog geen lamst uitlenen ROME (GPD) De Italiaanse mi nister van Cultuur, Facchiano, heeft besloten voorlopig geen kunstwer ken uit te lenen aan buitenlandse musea, uit angst voor terreuraansla gen tijdens het transport. Het 'em bargo' zal volgens hei ministerie in elk geval gelden tot het einde van de Golfoorlog. Het ministerie in Rome deelde vanochtend mee dat men bezig is een lijst op te stellen met tentoon stellingen die het zonder Italiaans materiaal zullen moeten doen. De tentoonstelling 'Schatten van San Marco', die half februari in Amster dam wordt geopend als onderdeel van de manifestatie Amsterdam- Venetië, staat in elk geval niet op die lijst, zo meldde directeur E.W Veen van Stichting De Nieuwe Kerk. Omdat het tentoonstellings materiaal zich al in Londen bevond, werd voor deze expositie een uit zondering gemaakt. Nog onzeker is of de overige exposities in het kader van deze manifestatie - in het Am sterdams Historisch Museum, het Gemeentearchief en in het Rem- brandthuis- ook door zullen gaan. In de Italiaanse kunstwereld is zeer verschillend gereageerd op het voornemen van de immer onder vuur liggende minister. De ware kunstminnaars spreken van het eer ste wijze besluit van Facchiano, maar museum-directeuren zijn wanhopig. Zij voorzien een enorme Financiële strop. Ook zullen zij wor den getroffen door het feit dat het uitwisselingsmechanisme wordt geblokkeerd: de buitenlandse mu sea zullen immers op hun beurt geen materiaal aan Italië uitlenen. De toeristen-industrie, die sinds het uitbreken van de Golfoorlog toch al is ingezakt, zal een nieuwe klap krij gen te incasseren, zo redeneert men. 'Vroege en late' Mozart in Zeist ZEIST (ANP) - De vijfde Mozart- week, die van 25 mei tot en met 2 ju ni in Zeist wordt gehouden, zal in dit Mozartjaar een bijzondere con frontatie opleveren tussen het vroe ge en het late werk van de compo nist. Dat voorspelt de organisatie van het muzikale festijn. Tot de vroege periode wordt 1761 - 1771 gerekend. Daaronder vallen" ook de composities die Mozart in Nederland schreef en die allemaal in Zeist worden uitgevoerd. Verder worden stukken uit zijn laatste le vensjaar 1790 - 1791 ten gehore ge bracht. Schrijfsters in de jaren vijftig' in De Balie AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Surplus organiseert op 23 en 24 februari in Theater De Balie in Am sterdam de manifestatie "Schrijf sters in de jaren vijftig". De ver schijning van de gelijknamige bun del onder redactie van Margriet Prinssen en Lucie Th. Vermij is daarvoor de aanleiding. In deze bundel wordt in twintig portretten voor het eerst een over koepelend beeld geschetst van le ven en werk van bekende en minder bekende schrijfsters uit die periode. Volgende maand kunst- en antiekbeurs in Maastricht AMSTERDAM (GPD) - De Febru aristaking wordt in Amsterdam dit jaar op grote schaal herdacht. Op 25 februari is het vijftig jaar geleden dat die staking in Amsterdam uit brak uit protest tegen de jodenver volging. Drie grote tentoonstellin gen en publikaties vestigen de ko mende weken de aandacht op het jaarlijkse défilé bij het beeld De Dokwerker aan het Jonas Daniël Meijerplein. Het Verzetsmuseum maakte voor de binnenstraat van het stadhuis een grote overzichtstentoonstelling over de Februaristaking. De exposi tie, die van 31 januari tot en met 26 februari is te zien, toont de histori sche aanleiding tot het in 1941 ge houden massale protest. Naast affi ches, krantenknipsels en foto's zijn daar ook ooggetuigenverslagen te zien. Plattegronden geven aan waar de demonstraties en ongeregeldhe den in Amsterdam zich afspeelden en hoe de staking zich als een olie vlek uitbreidde. Behalve werkne mers bij particuliere- en gemeente bedrijven in Amsterdam werd er ook gestaakt in de Zaanstreek, Haarlem, Velsen, het Gooi en in Utrecht. Het Verzetsmuseum zelf organi seert tot half maart speciale rondlei dingen voor zo'n tweeduizend scho lieren. Daarbij wordt de nadruk ge legd op de jodenvervolging en de Februaristaking. In het Amsterdams Historisch Museum komt vanaf 25 februari de tentoonstelling 'In nacht verloren, de deportatie van de Amsterdamse Het middagje eindigt in een cha os In het tweede bedrijf zien we een gebroken Ben terug De Actie To maat heeft hem geestelijk en licha melijk genekt. En dat net nu hij vijf endertig jaar aan het toneel is en de HEEMSTEDE Bromtee*tg 2 Telefoon 023 &2509 Van onze correspondent Hans Lutz Het moge niet zo best gaan bij de grote internationale veilinghuizen, de European Fine Art Fair (Tefaf) zal het weer buitengewoon goed doen. Dat althans is de ver wachting van het bestuur van deze grootste kunst- en an tiekbeurs ter wereld, die van 9 tot en met 17 maart in Maastricht wordt gehouden. en antiekhandelarenzijn verdeelt! in vier secties. De Pictura (Oude Meesters) belooft wederom een paar spectaculaire topstukken te to nen: onder meer het pas ontdekte olieverfschilderij van Jan Brueghel de Oude. In deze sectie is ook het Portret van Madame Madou van Modigliani te koop, voor 7 miljoen dollar. De sectie moderne en hedendaag se kunst vermeldt onder meer het kapitale olieverfschilderij 'Le sens des réalité's' van René Magritte. Het schilderij wordt aangeboden door kunsthandelaar Loek Brons, die tij dens de persconferentie meedeelde, dat hij ter bevordering van de ver koop van het schilderij een interna tionale reclamecampagne is begon nen die hem honderdduizend gul den kost. Een in de kunsthandel on gebruikelijke handelwijze, aldus Brons, maar het is onvermijdelijk' om zich in deze tijd van agressieve verkooptechnieken te bedienen. Zeker als het doek vijf miljoen dol lar moet opbrengen, de prijs die Brons in zijn hoofd heeft zitten. In de antieksectie een groot aan bod aan meubels, sculpturen, uur werken, porselein, glas, wapens, zil ver. sieraden, boeken, manuscrip ten en Aziatische kunst. Een van de opvallende stukken uit deze sector is een geschilderd portret van een Romein uit de eerste eeuw na Chris tus. Het is geschilderd op een zoge heten mummieplankje, waarmee in Egypte gemummificeerde lijken werden afgedekt. Het schilderijtje moet 145.000 gulden opbrengen. Tapijten Een bijzondere sectie op de Tefaf is die waarop textiel, tapijten en wandkleden worden getoond. Vooral op dit terrein is de beurs toonaangevend in de wereld: ner gens worden zo veel exclusieve en bijzondere textielprodukten te koop aangeboden. Tegelijkertijd met de beurs wordt een reeks lezingen en concerten ge organiseerd. Internationale des kundigen houden een tiental lezin gen over uiteenlopende onderwer pen als de Nederlande zeegezichten uit de zeventiende eeuw en het vrije verkeer van goederen in Europa na 1992. The European Fine Art Fair is van 9 t/m 17 maart dagelijks te be zoeken van 11-20 uur (za en zo: 11- 18 uur) in het MECC te Maastricht. joden '40-'45'. Schilderijen en teke ningen van Clara de Jong geven daarin een schets van het dramati sche verloop van de jodendeporta tie. In de Mozes- en Aaronkerk zijn van 7 tot en met 25 februari drie ex posities te zien. De grootste, 'Kunst om te overleven', is afkomstig uit het Pools Museum en voor het eerst in ons land te zien. Het materiaal is afkomstig uit het concentratiekamp Auschwitz. Hoewel het daar streng was verboden kunstzinnig actief te zijn, lieten veel SS'ers zichzelf en hun familie graag portretteren. De oogluikend toegestane kunstpro- duktie werd door kunstenaars puur vervaardigd uit lijfsbehoud. Daar naast werd ook illegale kunst bedre ven. Het materiaal bestond veelal uit gekneed bedorven brood of hout- en metaalafval. In 'Razzia Waterlooplein' zijn unieke foto's te zien van een klop jacht op jonge Amsterdamse joden, gehouden drie dagen voor de Fe bruaristaking. De foto's werden destijds door een Duitse soldaat ge maakt. Tenslotte is hier nog 'Im pressies uit Westerbork' te zien, be staande uit tekeningen van Werner Lowenhardt, die drie jaar in dit con centratiekamp verbleef. Het Comité Herdenking Februa ristaking heeft een speciale herden kingskrant uitgegeven. Deze wordt in een oplage van 200.000 exempla ren gratis verspreid. Ter gelegen heid van een halve eeuw Februaris taking geeft de PTT op 25 februari een speciale postzegel uit. Marjon Brandsma vergrijpt zich in 'Verf aan het model: 'Oh. ik voel me nu net een museum". LEIDEN - 'Verf, de nieuwe kome die van Gerardjan Rijnders en Bert Edelenbos. speelt in de late jaren zestig, ten tijde van de Actie To maat. Wendela van Reijn (Sylvia de Leur), getrouwd met acteur Ben (Jacques Commandeur), verwacht een aantal vriendinnen die zich, net als zij, proberen te bekwamen in het schilderen naar model. Zoon Frits (Hajo Bruins), een nicht op plateau zolen. een schuddekont met van die overdreven hangende handjes, is bezig met de voorbereidingen. Ben (Jacques Commandeur), zijn vader, kan niet echt zijn draai vinden als acteur van de oude stempel, als een nep-Van Steenbergen, staat hij op het punt om naar een voorstelling te gaan waarin hij een bijrolletje moet vervullen. dames van het schilderclubje hem komen feliciteren.. 'Verf - het is Theater van de Lach, dat door toevoeging van enige sym boliek is opgetild naar een wat ho ger en intellectueler niveau. Met de Mingvaas die tegen het eind aan scherven valt. valt natuurlijk ook de oude toneeldynastie aan gruzele menten. In die zin neemt Rijnders in deze komedie, die wat aankle ding en taalgebruik betreft een voortreffelijk beeld geeft VU ren zestig, toch wel weer een beetje wraak op diegenen die ztjn kop het liefst zagen rollen. Maar aan de an dere kant laat hij zien dat zo'n 'ou derwetse' slapstick als 'Verf best amusant kan zijn. Echt zwakke momenten kende het spel van de acteurs gisteravond niet. Uitstekend speelde Marjon Brandsma. Vooral daar waar ze zich over het model heen liet zakken en met een plechtig en uitgestreken gezicht verklaarde "O, ik voel me nu net een museum". CEES VAN HOORE DEN HAAG - J. Stodel. erelid van de Tefaf herinnerde er gisteren tij dens een persconferentie aan, dat de waarde van de aandelen in het Londense veilinghuis Christie's met meer dan de helft is vermin derd, dat dit veilinghuis evenals So theby's honderden ontslagen heeft aangekondigd en dat de prijzen op grote veilingen nog maar zelden van wereldschokkende hoogte zijn. De winst echter van bij voorbeeld Partridge Fine Art. een zeer grote kunsthandel in Engeland, is in 1990 met 28 procent gestegen. Een zeker teken, aldus Stodel. dat de kopers zich nadrukkelijk wenden tot de (gerenommeerde) kunsthandel in plaats van tot de veilinghuizen. Ver wonderlijk is dat niet, aldus Stodel: kunst is een essentieel deel van het investeringspakket van particulie ren en bedrijfsleven geworden en daaruit ook niet meer weg te den ken. Oude Meesters en moderne kunst blijven populair op voorwaar de dat ze van hoge kwaliteit zijn. Dat de beurs in Maastricht de vruchten plukt van een beleid, dat vooral op behoud van die kwaliteit is gericht, mag blijken uit het feit. dat zich 38 nieuwe deelnemers heb ben gemeld, van wie ook een aantal uit de Verenigde Staten. Een aan wijzing, dat ook de Verenigde Sta ten Europa hebben ontdekt als kunst-markt: hier immers is de re cessie aanzienlijk minder ingrij pend dan in Amerika. Een kei die vervaarlijk boven het landschap zweeft. Dit 'Le Sens des réali- Topstukken tés' van Magritte moet van de eigenaar vijf miljoen opbrengen, (toto gpi» De inzendingen van de 135 kunst- DEN HAAG/MAASTRICHT (ANP) - Op de european Fine Art Fair die volgende maand voor de twaalfde keer in Maastricht wordt gehouden, zal een onlangs ontdekt olieverf schilderij van Jan Brueghel de Oude (1568-1625) te zien zijn. Het schilderij werd door twee kunsthandels in New York en Lon den gekocht van een Brazilaanse particulier. De kunsthandels bie den het in Maastricht te koop aan voor 3,8 miljoen dollar. Daarmee is het overigens nog lang niet het duurste stuk van de beurs. Brueghel de Oude vervaardigde het werk in 1610 op koper. Het toont een weids en bosrijk landschap met huifkarren, een wagen, vee en men selijke figuren. Tot nog toe was dit werk alleen van een kopie van Jan Brueghel de Jonge bekend. Het is onduidelijk wanneer het origineel uit de Lage Landen is verdwenen. Het werk is voor een olieverf schilderij op koper ook ongebruike lijk groot. 52 bij 72 centimeter. Het koper is blijkens het merkteken af komstig van de Antwerpse kopers mit Pieter Staes. Behalve zijn merk teken staat er ook een merkteken van het Antwerpse Gilde van ko persmeden op de achterkant van het paneel. De European Fine Art Fair heeft overigens een soort band met Bru eghel. Toen in 1975 de eerste beurs werd gehouden werden er vier Bru- eghels gestolen. Het leverde veel publiciteit op en dus ook extra be zoekers, die met open mond de vrij gekomen plaatsen aan de muur be wonderden. De schilderijen werden r na vier maanden teruggevonden. riet onlangs ontdekte olieverfschilderij van Jan Brueghel. We zien hoe zoon Frits, onder het neunen van de Beatles-tophit 'Lucy in the sky with diamonds', met een pipetje wat druppels toevoegt aan de koffie die de dames van het schil derklasje weldra zullen gaan drin ken. Juist, het middagje schilderen naar model zal uitlopen op een or gie Hier is LSD in het ,p< 1. h< t waarheidsserum van de jaren zes tig De schilderessen maken een voor een hun entree. Nadat het eerste kopje koffie is bezonken, laten de dames hun remmingen varen ze beginnen elkaar onbekommerd te beledigen, spuien hun jaloezie, kortom, de gehele staalkaart van frustraties wordt afgewerkt. Vooral Jan (Daan Hiep), het naaktmodel, krngt het hard te verduren. Een van de dames, Do (Marjon Brandsma), gaat zelfs tot de aanval over. Vanachter haar schildersezel zegt ze tegen Jan. "O. ik zou uren met je plasser kunnen spelen zonder enige bijbedoeling". PERZISCHE TAPIJTEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21