Schelvis en wijting culinair miskend Koffers Maradona staan al ingepakt Napels en de macaroni Snelle magnetrons Achter specerijen schuilen werelden OVER DE GRENZEN idd-.1 -ii\-4dkzzz?,, tffwwpi— Napels is vanouds de stad. Het is nog niet veel langer dan vijftig jaar geleden dat macaroni er vaak als huisindustrie werd gemaakt en op binnenplaatsen of op straat in lange slierten op houten rekken te drogen hing. Niet hygiënisch, wel pittoresk. Vaak wordt de naam macaroni als een soort verzamelnaam gebruikt voor allerlei soorten pasta, maar het is één bepaalde soort: dunne, lange pijpjes. Waar het idee van pasta is ontstaan weten we niet. Vaak neemt men aan dat dit China was, in elk geval werd daar al drieduizend jaar geleden melding gemaakt van noedels. Men neemt dan ook wel aan dat de Venetiaanse koopman en reiziger Marco Polo (1254-1324), die zeventien jaar lang in China geleefd heeft, toen daar de Mongoolse Grote Khan Koebilai heerste, het idee van pasta mee terug naar Italié heeft gebracht. Maar dit verhaal klopt niet. Pasta moet er in Italië al lang vóór Marco Polo geweest zijn. Misschien is het idee toch ooit uit China gekomen, via de oude Zijderoute en Byzantium. Of dank zij uit Mongolié afkomstige slaven, in de vroege middeleeuwen in Venetie verhandeld en zeer gezocht in Italië. Er moeten in elk geval al ver vóór Marco Polo contacten met China geweest zijn. zoals blijkt uit zeer oude Italiaanse schilderingen in onmiskenbaar Chinese stijl. En er zijn zelfs aanwijzingen dat de Romeinen al een soort pasta kenden. Het zou dus ook een eigen Italiaanse uitvinding kunnen zijn. Dodenmaal Ook over de naam macaroni is men het niet eens. De aardigste, maar ook eén van de meest onwaarschijnlijke verklaringen van dit woord is van professor Giuseppe Prezzolini, die van 1930 tot 1948 Italiaans doceerde aan de Columbia Universiteit in de VS. Hij zocht de oorsprong in het Griekse woord makarios, welgelukzalig. En dan niet om het zalige, voldane gevoel na een stevig bord macaroni, maar omdat de naam makaria werd gebruikt voor het dodenmaal voor de zielen in de hemelse zaligheid. Hij zag echter daarbij over het hoofd, dat de Italiaanse naam niet luidt macaroni, maar maccheroni (cch wordt als kk uitgesproken). Zo blijft de naam i duister terwijl spaghetti (sliertjes), vermicelli (wormpjes) en lasagna, afkomstig van het Latijnse woord voor pan, lasanum, duidelijk zijn. Macaroni-latijn n de vijftiende eeuw noemde men het potjes-Latijn van de studenten die in de mensa met macaroni werden volgestopt macaroni-Latijn. Ook de pausen mochten graag een hapje macaroni nuttigen, zoals blijkt uit het in het Latijn geschreven kookboek van de pauselijke bibliothecaris Platina, in 1474 in Venetië gedrukt: De honesta voluptate e valetudine (Over betamelijk genieten en gezondheid), waarin verschillende macaroni-recepten voorkomen. Rolletjes deeg werden met een breinaald doorboord om er pijpjes van te maken, gekookt in bouillon, en opgediend met geraspte kaas, boter en specerijen. Maar de grootste glorie beleefde de macaroni toch in Napels. In 1649 werd, in de eeuwige Spaans- Franse oorlogen, de stad Barcelona door Spanje veroverd, en daarvoor gaf de onderkoning van Napels, dat in die tijd bij Spanje behoorde, een feest voor het volk. Door de straten trok een uitbundige stoet van praalwagens, waarop groepen herdérs kaas maakten, wijnbóeren uit grote vaten wijn tapten, en pergola's waren opgericht van trossen hammen, worsten, spek en kazen, dit alles begeleid door luide martiale muziek van trommels en koperinstrumenten. Het hoogtepunt was de Berg van Cocagne (Luilekkerland), een schitterend bouwsel, beplant met bomen waaraan worsten en kazen bungelden, en daartussen ovens waarin pasteien en taarten gebakken werden en fonteinen die wijn spoten. En deze overdadigde berg werd bekroönd met een reusachtige pan, gevuld met macaroni, waarvan de slierten er aan alle kanten overheen hingen, te grijp voor het begerige volk. Want de ware Napolitaanse macaroni-eter gebruikt geen vork maar pakt de macaroni met zijn vingers en laat de slierten van bovenaf, het hoofd achterover gebogen, in zijn wijd open mond glijden, de modo Napoletano, waarvoor veel behendigheid nodig is. Menig Napolitaans bedelaar heeft een aardig centje verdiend door dit aan toeristen te vertonen. WINA BORN Aanvoer in eerste maanden van het jaar het best 'Wijting is voor de poes', zo wordt wel eens gehoord. Een misvatting, die helaas nog niet de wereld uit is geholpen. De Fransen zijn wat de culinaire reputatie van de wijting (of beter 'merlan') betreft een ge heel andere mening toege daan. Volgens de Franse koks behoort wijting tot het beste wat de zee voortbrengt. Ook de schelvis, een andere kabel jauwachtige, wordt nog vaak onder gewaardeerd. Wat is de achtergrond van deze onderwaardering en hoe is het gesteld met de werkelijke culi naire eigenschappen van schelvis en wijting? door Tilly Sintnicolaas Vóór de Tweede Wereldoorlog had Nederland een enorme vloot van bijna zevenhonderd loggers. Daar mee werd ver van huis, tot bij IJs land en in de Barentszee, jacht ge maakt op vooral haring. En passant werd als bijvangst vissoorten zoals kabeljauw, koolvis, schelvis en wij ting aangevoerd. De loggers waren vaak weken van huis. De kwaliteit van de aangevoerde vis had hier veelal onder te lijden. Het een en an der heeft vooral het imago van schelvis en wijting niet veel goed gedaan. Sinds de jaren zestig is er veel ver anderd in de Nederlandse visserij. De vloot van noord-loggers is ge heel verdwenen. Daarvoor in de plaats is een vloot van ongeveer zes honderd kotters gekomen, die dicht onder de kust vist, weekreizen maakt en veel meer kabeljauwach- tigen aanvoert dan de loggers in de jaren dertig. De verschillende rondvissoorten, vooral wijting en schelvis, worden ondergewaardeerd. Geheel ten on rechte. De in Nederland aangevoer de rondvis is van een prima kwali teit. De korte zeereizen garanderen een goede versheid. Ze doet niet on der voor platvissen als schol of tong. Integendeel, de culinaire waarden van rondvis blijken niet gering te zijn. Steeds meer fabrikanten pre senteren magnetrons met een hoog nuttig vermogen. Drie nieuwe magnetrons van Panasonic hebben een topcapa citeit van 850 W om snel te kun nen opwarmen en koken. Maar er zijn wel grenzen aan het opvoeren van het vermogen. Vlees, vis en een aantal andere gerechten worden te droog als ze bij een hoge stand worden be reid. Bij gerechten met veel vocht is dat geen probleem. De inhoud van de uiterst com pacte Panasomc-serie mid-size is met 23 liter royaal. Het glazen draaiplateau heeft een doorsne de van 31.5 cm. Het topmodel uit deze serie van drie is de Genius. Dit is voorzien van een vochtig heidssensor die aan de hand van de hoeveelheid vrijgekomen stroom automatisch de resteren de bereidingstijd van het ge recht bepaalt. De beide andere modellen hebben nog enkele andere prak tische voorzieningen. Wanneer het gewicht van het gerecht wordt ingetoetst wordt de ont- dooitijd automatisch berekend. Ook kan men hiermee in fasen koken. Bijvoorbeeld bij vlees of vis op een lagere capaciteit be ginnen en bij een hoger wattage koken. Het gewenste verloop kan voorgeprogrammeerd wor den. De ovens uit deze serie kunnen vrijstaand geplaatst worden, ofwel ingebouwd. Ze zijn alle voorzien van Kema Keur en varieren in prijs van ca. 570 tot 875 gulden. Vooral schelvis is, indien goed vers bereid, een van de allerbeste vis soorten die in de Noordzee rond zwemt. De kenners prefereren hem ver boven de zalm. Het is ook een vis die het best tot zijn recht komt met de meest simpele wijze van be reiden: pocheren in water met zout. Aangevuld met een saus van dra gonmosterd levert een resultaat op dat zeer opmerkelijk mag heten. Met de culinaire reputatie van de wijting was het tot voor kort ook slecht gesteld. De uitdrukking 'wij ting is voor de poes' is achterhaald. Vers en goed gefileerd is wijting een excellente vis waarmee vooral Franse koks wonderen verrichten. Wijting is in de gehele Noordzee in groten getale aanwezig. Versheid, ook voor deze vissoort van groot be lang, is tegenwoordig geen pro bleem meer. Tijdens de eerste maanden van het jaar is de aanvoer van schelvis en wijting op zijn best. Schelvis en wijting bevatten bovendien weinig vet, slechts 1 procent. De kruidnagel wordt in Zuidoost- Azie veel gebruikt tegen slechte adem. Maar te veel erop kauwen is nadelig voor het gebit. Op Java is het ook een middel tegen maag pijn. En natuurlijk is het hier een bekend paardemiddel tegen kies pijn en wordt de kruidnagel veel toegepast in de keuken. Er be staat geen keuken zonder spece rijen. Gedachteloos bijna worden ze dagelijks gebruikt, zonder dat ie mand zich ook maar even af vraagt wat er achter al die korrel tjes, poedertjes en snippertjes schuil gaat. Dat zouden zelfs ro mans en historische drama's kun nen zijn, zoals bij de nootmus kaat, die Nederland op een volke renmoord op de Banda-eilanden kwam te staan. Maar daar gaat de auteur Wim van Beek in zijn boek 'De plant achter de specerij' niet al te diep op in. Wel biedt hij vele verrassende kijkjes op de wereld achter al die flesjes en potjes. Van alle spece rijen beschrijft Van Beek de her komst. de toepassingen (ook in Nederland) en bepaalde cultuur- eel interessante achtergronden. En niet te vergeten de toepassing bij het genezen van allerlei kwa len en kwaaltjes. In zijn beknopt heid levert dat toch veel leuke we tenswaardigheden 0D. Waar mogelijk voegt Van Beek daar ook de nodige informatie aan toe over het telen ervan. En dat is dan wetenschap die de au teur vaak in eigen tuin heeft opge bouwd. Daarbij is de auteur ook bepaald niet bang te adviseren een bepaalde plant gewoon in de vensterbank te zetten, omdat hij zo mooi kan Woeien, zoals de geel wortel. Het boek is technisch gespro ken mooi uitgevoerd, met veel te keningen en illustraties, die niet alleen de vrucht en plant van her komst laten zien maar ook in hun natuurlijk milieu plaatsen. Al met al een bock dat niet alleen de moeite waard is voor liefhebbers van koken, tuinieren en natuur lijk van eten. maar ook voor de ge ïnteresseerden in uitheemse cul turen (vooral de Aziatische) is er veel aardigs te vinden. Dat Van Beek zich bij het schrijven ge steund wist door de kennis en er varing van mensen in den vreem de. maakt het geheel des te authentieker. 'Dc plant achter dc specerij', door Wim van Beek. Uitgeverij Van Wij nen, Franeker. Prijs f 25.-. Minister wil racistisch gedrag 'hard aanpakken ARNHEM (GPD) - De discri minatie op en rond de Neder landse sportvelden is verwerpe lijk en moet aangepakt worden. Als een speler zich tijdens een wedstrijd discriminerend uit laat, moet hij een rode kaart krij gen. Ook het ontoelaatbare ra cistische gedrag van supporters moet op een of andere manier te ruggedrongen worden. Deze klare opvattingen sprak minis ter Hedy d'Ancona (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) gisteren uit tijdens de landelijke studiedag 'Kleur Bekennen' van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) op het Arnhemse Sport centrum Papendal. D'Ancona, die als inleidend spreekster meteen de titel van de NSF-dag eer aandeed, zag een schone taak weggelegd voor de grote landelijke sportorgani saties. de Koninlijke Nederland se Voetbal Bond als grootste voorop. „Het tegengaan van ra cisme in de sport reken ik in eer ste instantie tot de verantwoor delijkheid van de landelijke sportorganisaties en hun gele dingen. In aanvulling dan wel ondersteuning van te treffen maatregelen ben ik bereid mijn medewerking te verlenen". Niet alleen komt het veelal verbale racistische geweld van de kant van supporters, ook on der sporters zelf, scheidsrech ters, trainers en bestuurlijk ka der komt het voor, meent D'An cona. De verantwoordelijkheid van die mensen wil de minister van WVC aanspreken om de dis criminatie in de sport te bestrij den. Op lange termijn ziet D'An cona de bevordering van de par ticipatie van allochtonen in ka derfuncties als belangrijk doel. Op korte termijn dient volgens de minister het tuchtrecht van sportorganisaties verscherpt te worden. „Als er sprake is van discriminatie in de sportwereld dient dit effectief te worden aan gepakt. Waarom wordt er nooit een rode kaart gegeven aan een speler die discrimineert?" Dat de KNVB vorige week Heerenveen-trainer Fritz Kor- bach een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd heeft opgelegd moet D'Anco- na's goedkeuring kunnen weg dragen. Korbach kreeg de straf omdat hij Bryan Roy in een in terview 'die kleine rotneger' had genoemd en Romario 'die ande re koffieboon'. D'Ancona ziet vooral de KNVB in de bestrij ding van discriminerende uitla tingen op en rond de sportvel den een organisatie met een 'pri ma voorbeeldfunctie'. Voor de laatste keer optreden geldwolf Milla Roger Milla trekt vanavond nog één keer het groene nationale tricot van Cameroun om de schouders. Op Wembley zet de 38-jarige WK-revelatie in een oefenin terland tegen Engeland een punt achter zijn interland- carrière. Op clubniveau had de in Italië vier keer sco rende speler nog wel een deuntje willen meeblazen, maar alle onderhandelingen liepen afgelopen halfjaar stuk op zijn belachelijke financiële eisen. Het Duitse Schalke '04 en de Engelse clubs Chelsea en Walsall wilden Milla bij voorbeeld wel aantrekken. Bij Walsall vroeg de goaltjesdief afgelopen zomer een gage van één miljoen pond (dik drie miljoen gulden), waarop de vierdedivisie-club snel afhaakte. Toen Chelsea in september informeerde, vroeg Milla 750.000 pond voor één- seizoen. Vertegenwoordigers van de Londense club trokken daarop wat wit weg rond de neus, waarop hij zijn prijs nog wel wilde laten zakken tot 500.000 pond. Ook dat vond Chelsea veel te veel. Onlangs werd Milla voor de derde keer gekroond tot 'Afrikaans voetballer van het jaar'. Zonder club, ver dient hij momenteel zijn geld hoofdzakelijk met het spelen van demonstratiepartijtjes. Voor elke uitnodi ging ontvangt Milla toch nog de aardige som van 4000 Engelse ponden. Milla vroeg voor de wedstrijd van vanavond tegen Engeland een extra preme. Cameroun deed het ver zoek nadat bekend werd, dat de Argentijn Diego Mara- dona bij de jubileumwedstrijd van het 100-jarig be staan van de league 100.000 pond sterling (330.000 gul den) had ontvangen. Milla meende extra geld te kunnen vorderen omdat hij bij het laatste wereldkampioenschap als invaller vier doelpunten maakte. De 39-jarige spits heeft sinds vorige zomer in Italië geen wedstrijd rr Reuter: Juventus Wekenlang gonsde het van de geruchten, sinds enkele dagen is de kogel definitief door de kerk: Stefan Reuter (24) verlaat Bayern München en speelt vol gend seizoen bij Juventus. Sa men met Thomas Hassler, die FC Kóln vorig jaar juni de rug toekeerde. Een deel van de transferop brengst. zo'n zeven miljoen gul den, wil manager Uli Hoeness investeren in een vervanger voor Reuter. Hij heeft daarbij zijn oog laten vallen op de Brazi liaan Jorginho van Bayer Lever- Het lijkt een authentiek Napolitaans verhaal, droevig maar met gevoel voor humor: Diego Maradona ontdekte vorige week zaterdag bij het opstaan dat er sneeuw op de Vesuvius lag en besloot spontaan om zijn vertrek uit Napels voor te bereiden. Hij belde zijn Ferrari-dealer om te informeren hoe hij het beste zijn au topark naar Argentinië loodst en hij liet zijn schoonzusje overkomen uit Buenos Aires om alle kostbare goe deren in te pakken. In de afgelopen dagen zijn al talloze koffers vanuit het luxe appartement de oceaan overgestuurd. Sinds het voor hem vaststaat dat zijn Napolitaanse avontuur erop zit, heeft hij zich niet meer bij zijn werkgevers gemeld. Maradona sluit zich in deze dagen af van de wereld en lijkt klaar voor de vlucht uit zijn koninkrijk. Van daag moet hij zich melden voor het DNA-onderzoek om zijn vader schap van een peuter te bewijzen, maar zelfs de smoes dat hij tegelij kertijd met Napoli moet voetballen laat hij ongebruikt. De mogelijk heid dat hij naar Bologna verhuist, sluit hij zelf uit vanwege de blessure en de leeftijd van Detari, die als ruil object dient. Bij de Italiaanse kampioen is men het gedrag van de aanvoerder beu. Maandagavond stelde voorzitter Ferlaino na een interne vergadering van meer dan drie uur een ultima tum aan Maradona. Hij moest zich gisteren op het trainingsveld mel den, anders zou hij uit de-selectie worden gezet. Verder wil de club niet gaan, omdat Maradona anders transfervrij zou zijn. In dat geval zou Napoli een slordige vijftien mil joen gulden mislopen. „Dat zou een aardig precedent scheppen voor on willige spelers. Wij hebben Diego altijd keurig behandeld volgens het contract en willen geen extra scha de lijden", aldus Ferlaino, die eer der op die manier trainer Bianchi en international Bagni in zijn greep hield. Manager Moggi wil, nu het sei zoen de beslissende fase ingaat, schoon schip maken voor het te laat is. Napoli verkeert in serieus degra datiegevaar en kan zich alleen nog via de Italiaanse beker een plaats in een Europa Cup-toernooi verwer ven. Vanavond speelt de club in de kwartfinale thuis tegen Bologna. Moggi: „We kunnen het ons niet meer permitteren om spelers in de selectie te hebben die niet trainen. Iedereen moet in deze situatie iets meer voor de club over hebben. Het is jammer dat Diego ons zo in de steek laat. maar het leven gaat door en volgend jaar willen we weer mee doen in de strijd om de landstitel. Trouwens, met of zonder Maradona mag Napoli gewoon niet degrade- L - Diego Maradona. ren. Dat zou een belediging zijn voor het Italiaanse voetbal en voor de stad Napels". Zoals te verwachten viel, meldde Maradona zich gisteren weer niet op het trainingskamp met de prachtige naam 'II Paradiso'. Veel schoolkin deren wachtten tevergeefs uren bij de ingang in de hoop dat de rode Renault van hun idool toch tevoor schijn zou komen. Ze hadden ijsvrij gekregen, omdat in de meeste scho len van Napels de verwarming het niet doet. Beteuterd en met rode neuzen gingen ze weer naar huis, want zij waren er nu ook van over tuigd dat hun vedette nooit meer het shirt van Napoli zal dragen. Bij de kampioen speelt sinds gis teren nog een ander probleem. Maandagavond liet doelman Gio vanni Galli op de televisie weten dat hij aan het eind van het seizoen Na poli wil verlaten. „Ik voel me niet thuis bij een club. waar de profes sionele instelling ontbreekt. Er wordt hier heel weinig getraind in vergelijking met AC Milan". Gister middag hoorde de oud-doelman van AC Milan van trainer Bigon dat hij geen basisplaats meer heeft zo lang hij niet gemotiveerd is. Tapie mag blijven Bernard Tapie kan zijn functie als voorzitter van voetbalclub Olympi- que Marseille blijven vervullen. In een interview met het sportblad France Football zegt Jean Fournet- Fayard, voorzitter van de Franse voetbalbond, dat de zakenman niets in de weg wordt gelegd zijn club op economische basis te lei den. Tapie werd onlangs door een onafhankelijke tuchtcommissie voor een jaar de toegang tot de kleedkamer, het veld en de spelers- bank ontzegd De Golfoorlog gaat niet geruisloos voorbij aan de Turkse competitie. Vooral de clubs in de buurt van de Iraakse grens zit ten met de handen in het haar nu de meeste buitenlandse spelers met de noorderzon zijn vertrokken. Zo keerden de Brazilianen Marcello. Balaio en Osmair niet terug bij Ga- ziantepspor, bij Adanaspor wordt de Tsjech Jarabek vermist en bij Trabzonspor de Joegoslaaf Dzukic. Bondscoach Guy Thvs heeft giste ren drie spelers van AA Gent opge nomen in de selectie voor de vriend schappelijke interland van het Bel gische voetbalelftal volgende week woensdag in Terni tegen Italië. De drie spelers van van AA Gent zijn oud-international Erwin Vanden- bergh en de debutanten Frank Dau wen en Dirk Medved. Luc Nilis van Anderlecht ontbreekt in de kern René Higuita leeft sinds een paar weken op voet van oorlog met de president van zijn club, Atletico Na- cional de Medellin. De reden daar van ligt niet op het sportieve vlak, maar heeft louter politieke achter gronden. De populairste voetbal prof van Colombia waagde het in december zich kandidaat te stellen als parlementslid voor Ml9. een linkse partij, die rechtstreeks voort komt uit de guenllabeweging. Dat schoot Sergio Naranjo, zelf lid van de sociaal democraten, spontaan in het verkeerde keelgat. De clubpre sident reageerde furieus en ging spoorslags op zoek naar een koper voor de doelman van het nationale elftal. Tot nu toe vergeefs. LEIDSE BIUART BONO 1STE KLAS A: De Kroon 1Alpha Bar 1 2-7, TOP 2 - De Pelikaan 2 6-2, Carambole 1 (kamp.) - Spij kerpak 1 6-2; Carambole 1 73-28 Spnkerbak 1 38-53 Alpha Bar 1 58-32 UVS 1 35-55 TOP 2 49-40 De Kroon 1 30-64 De Pelikaan 2 40-51 1STE KLAS B: De Pelikaan i (kamp.) - TOP 1 4- 5. De Waag 1 - Landzicht 1 4-4, Vriendschap 1 - UVS 1 2-6; De Pelikaan 1 76-21 TOP 1 35-36 De Waag 1 55-37 Vriendschap 1 30-69 Landzicht 1 52-38 Spi|kerbak 1 28-64 UVS 2 51-42 2DE KLAS: De Heul 1- DGL 1 2-6, Landzicht 2 - TOP 3 2-6, Katwijk 1 Stompwi|k 1 3-5, De Waag 2 - 't Wachtie 1 5-3, Stand: De Waag 2 56-44, TOG 1 53-36, TOP 3 50-48, 't Wachlie 1 49-51Stompwijk 1 48-42, De Heul 1 46-53, DGL 1 41-47, Katwi|k 1 74-26. De Waag 3 66-31TOP 4 48-50. DOS 2 46- 52. MOrskwarlier 2 43-53. Vriendschap 2 41-40. Carambole 2 39-50, Spi|kerbak 3 38-51, DOS 1 28-62. 4DE KLAS: TOG 2 De Waag 5 6-2, Sp .kerbak 4 - De Waag 4 2-6 Stand: De Waag 5 61-49, Den Deyl 1 55-36, De Heul 3 55-41De Waag 4 54-44, Spi|kerbak 4 51-47, TOG 2 46-51, Carambole 3 42-47, Carambole 4 36-61, De Heul 2 33-57, 5DE KLAS: t Wachtte 2 - Bristol 1 6-2. Vriend schap 3 - Wapen van Voorschoten 1 2-6, DOS 3 - Landzicht 3 4-4. Morskwarter 3 DOS 4 6-2. Stand: Morskwarlier 3 66-25, Wapen van Voor schoten 1 58-39, 't Wachtie 2 53-45, De Heul 4 51- 39. Vriendschap 3 50-50, Landzicht 3 Bristol 1 43-47, DOS 4 37-63. DOS 3 24-74, 6DE KLAS: TOP 5 TOG 3 0-9. DOS 5 Caram- bole 5 4-4, Stompwi|k 2 - De Waag 6 2-6. De Kroon Carambole 6 - Alpha Bar 2 3-5. De Pelikaan 4 Spi|kerbak 5 10-0 Stend: De Waag 7 63-37. De Pelikaan 4 56-45. Morskwartier 4 55-37, Alpha Bar 2 50-46, Sp'ikerbak Stand: De Waag 7 63-37, De Pelikaan 4 56-45, Morskwartier 4 55-37, Alpha Bar 2 50-46, Spgkerbak 5 49-43. Bnstol 2 42-58, Katwi|k 2 40-49, Spi|kerüak 6 40- 61, Carambole 6 36-55, 8STE KLAS: Alpha Bar 3 - TOP 6 3-5. TOG 5 - Vriendschap 4 6-2, TOP 7 Carambole 7, Stomp- wi|k 3 De Heul 5 4-4, Stand: Slompwi,k 3 66-24, TOG 5 66-31. TOP 6 61-40. Alpha Bar 3 58-40. Carambole 7 43-44, De Heul 5 43-56. Carambole 8 38-62, Vriendschap 4 32-60, TOP 7 20-80 Superleague: Snooker 1 - Keizers 1 5-4. Jumbo Tweede drv.uo ZukFHoland 1 Center 2 - BSCZ 2 4-5 4-5, The Pocket 1 - BSCZ 3 3-6. Jumbo 5 - Jumbo 2 4-5, Damlaan Prutsers 1 Jumbo 3 6-3, Center 1 Sr»ookeri| 4 8-1. Stand: Jumbo 2 10-60, Center 1 10-59 BSCZ 3 10-53, BSCZ 2 10-50, Jumbo 5 10-50, The Pocket 1 10-48. Center 2 10- 44. Jumbo 3 10-44 Damlaan Prutsers 10-29, Snookeri| 4 1-13, Stand open Leids kamptoonschap Steven Toal 36, Andre Vuyk 30, Edwm van Orssagen 26, Harry van der Berg 10, Siaak den Broghem 18. H.ran Pe rera 18. Peter Moen 16. W.'beri van der Klugt 14, Pascal van Poppel 12. Co Vnns 8. Stand Katwijk Pookanking Kees Haasnoot 46 Denms Bouman 34, Koos Scheurer 30, Menjn Stotter 27. Ben Messemaker 24. HILVERSUM Eerste koers. 2000 m 1 Fiona Brasil (R Pools) 2 43.6 - 1 21.8. 2 Fakir van Merm. 3 Fleur Hanover Niet gestan Dervse Wotvers Toto win nend 9,00, plaats 4.00 5.50. koppel 23,70. tr-o 440.00 Tweede koers, 2000 m 1 Edward H (S Woudstra) 2 43.6 - 1.21.8. 2 Ei.sa Morgan, 3 Fa- bola Toto winnend 1.80, plaats 2.00 2.50. koppel 4.10. tr.0 22,90 Derde koers. 2000 m 1 Cupido de Oueen (R Pools) 2 39,6 1 19.8. 2 Ego Rapi- do. 3 Duncan Pnnce. 4 Trade Deficit Niet gestart Charme Troll Toto wmnend 0,40. plaats 3,10 2,60, koppel 17.40, trio 92.90, kwartet 182,70 Vierde koers. 2900 m 1 Early Ricardo (J Oort- huijsen) 4 02,9 1 23,8, 2 Ene Dean, 3 Emiel W Niet gestart Daan Wietinga, Exception Toto win nend 1.30, plaats 1,00 110, koppel 3,60, trio 9,60 Vijlde koers, 2440 m 1, Candy While (B, Dapper) 3 17.9 - 1 21,1, 2 Demetrius, 3. Disco Dancer Niet gestart Black Pitt, Calypso Boshoeve Toto winnend 4,00. geen plaatsnoiermg, koppel 10,80, tr.o 82,20 Zesde koers, 1609 m, 1 Dox d. Tnoa (Mei A Scheper) 2 06,7 1 18.7.2 Dominique, 3 Carin Buitenzorg, 4 Elton Pnnce Toto wmnend 2.30, plaats 1,60 3,70. koppel 11.70, tno 46,40. kwartet 166.20 Zevende koers, 2440 m 1 Yok vandeLenie(H Hammmg)3 14,2-1 19.6.2 Wez Warber. 3 Channa Hanover Toto Winnend 1.60. plaats 1.50 2.00. koppel 3.40. tno 8,70 Achtste koers. 2000 m 1 Dizzy Dean (R Pools) 2 37.6 - 1 18,8. 2 Conne Rynstroom. 3 Dazraff B. 4 Bo nanza Bos Niet gestart Como Oueen, Anne V, Adam Buitenzorg Toto wmnend 1.50. plaats 1.20 2,50. koppel 13,90, tno 53.40. kwartet 171.60 Ne gende koers. 2000 m 1 Baiequma N (H Lange- weg) 2 40.4-1 20,2.2 Apo' o.3 CmanneN Toto wmnend 4,10, plaats 1.90 2.70. koppel 6.60. tno 69,40 W5 5-3-7-4-6, uitbetatng 46.50 Omzet to- talisator 165 556,00 MIDWOLDA, marathon. A-hjdert. 1 uur en 10 ronden: 1 Hagen (Haarlem), 2 Ko'otkov (Sov), 3 Kramer (Oudeschoot), 10 Van Kempen (Niouw- Sax (Hon) 1-0. Joesoepov (Sov) - Dolmatov (Sov) 1-0, tweede part-i Sax - Korttjnoi 1/2-1/2, KortS|- noi wmt met 1 1/2-1/2 en plaatst z«ch voor de kwartfinales, Dolmatov Joesoepov t-0. uitsiaq veriengmg 1-1, woensdag volgt tweede en laatste verlenging LONDEN, tweekamp kandidatentoernooi, ze vende partij: Speelman (GBr) Short (GBr) 1/2- 1/2. Stand 3 1/2-3 1/2 STOCKHOLM, supertge, finale, eerste wed- 1: Zweden Duitsland 3-4 CHARLEROI, supertge. om do dorde plaats, eerste wedstrijd: Beige - Joegosiavié 3-4 Oponingsprijs Woek van BotsAgot i Edwg van Hooydonck (Bel) 118 km m 3 05 24 (gem 38,188 km/u), 2 Dewa.ity (Bel) 3 Fnaon(Bei). 4 Matwew (Dm), 5 Dem-es (Bei). 6 Demwrre (Zwi), 7 Khmov (Sov). 8 Hodge IAus). 9 Hartmut BOts (Dm). 10 Diaz-Zabaia (Spa) alien zelfde t>jd eis Van Hooydonck Poel. 39 Beuker. 60 Verhoeven. 66 Van den A ker. 70 Van der Pas. 73 Roos 80 VanOrsouw 84 Ducrot 90 Msnegraa» 134 Suytetxryk f47 Soaevetd 158 Codes, 162 Koots. a«en ze*de bjd als Pagrvn

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19