Drukke dagen voor ijsclubs in de regio Geldnood remt Turkse Culturele Vereniging Overal tevreden bestuurders REGIO - De voorzitters van de ijsclubs in de regio zijn dik tevreden. Het ijs verkeert in perfecte staat, de banen zijn prima verlicht en op de meeste plaatsen kunnen wedstrijden worden verreden. Uitzon dering is de Voorschotense baan aan de Nicolaas Maeskade, waar men kampt met defecte verlich ting in een van de hoeken van de baan. De conditie van het ijs van de Voor schotense landijsbaan is uitste kend, maar defecte verlichting staat het houden van wedstrijden in de weg. In een hoek van de baan zijn twee lichtmasten uitgevallen en is een donkere vlek ontstaan, zo meldt voorzitter R. Hemmes. Zaterdag viel de eerste hoekpaal uit en zon dag volgde de tweede. Aanvankelijk wilde de ijsclub de 23 lichtmasten eind dit jaar nakij ken, wanneer de leden aan de slag gaan in het nieuwe clubgebouw. Door de huidige verlichtingsproble men is ze gedwongen deze week al een hoogwerker langs te laten ko men. "Gewoon schaatsen is geen probleem, maar voor hardrijden vinden we het te gevaarlijk", zegt de voorzitter. Ook zaterdag bleef het bestuur van de Voorschotense ijsclub voor zichtig. Toen andere clul-s hun ba- Voorschotense bestuurders afzet tingen en vroegen de schaatslusti- gen nog even geduld te hebben Zondag ging de ijsbaan wel open. ondanks het feit dat het ijs een cen timeter onder de ideale dikte van 8 tot 9 centimeter zat. Koek en zopie Die dag kwamen zeker duizend schaatsers langs. De middagen erna waren wat minder druk, maar de avonden doet Hemmes af als 'top avonden'. Het aantal 'gewone' leden is de afgelopen dagen gegroeid van 950 naar 965 en de voorzitter heeft de indruk dat voor het volgende sei zoen nog meer schaatsers zich zul len aanmelden. Ook bij de 200 leden tellende trainingsgroep verwacht hij groei, niet in de laatste plaats door het nieuwe gebouw. Nu zijn er alleen in het wintersei zoen voorzieningen getroffen: voor mensen die hun schaatsen aan en uit willen trekken staan er banken, een koek-en-zopietent zorgt voor de inwendige mens en er is een houten kassa. De Leidcrdorpse ijsclub stelde de baan zaterdag open. De baan ligt achter de Mauritssingel langs rijks weg 4 nabij de jachthaven. Door de grote belangstelling liep het ijs gro te scheuren op, maar warm water herstelde de schade in een nacht. Volgens secretaris G. van der Klauw is het acht centimeter dikke ijs nu 'prachtig'. Tot tien uur 's avonds wordt er door gemiddeld negenhonderd mensen gebruikt ge maakt van de verlichte baan. 's Mid dags wagen honderden schoolkin deren zich op glad ijs. "Nu kunnen we tenminste weer wat vermogen kweken", aldus een tevreden Van der I£)auw. "We heb ben drie jaar moeten interen en als er nu geen ijs had gelegen, was ons geld op geweest. Nu kunnen we winst maken uit de entree en de kantine. Maar het moet ook niet te lang duren, want dan vergt het ijs en materiaal onderhoud en dat kost weer geld". Veel nieuwe leden heeft de vorst tot nu toe niet opgeleverd. Slechts dertig mensen meldden zich aan, waardoor de Leiderdorpse ijsvere- niging bijna driehonderd leden telt. Verlichting In Zoetervvoude gaat vanavond voor het eerst de verlichting aan op de natuurijsbaan op de Noord Aa. Zes halogeenlampen moeten het ijs verlichten. Volgens secretaris H. Ammerlaan hebben de schaatsers even moeten wachten, omdat een natuurijsbaan nu eenmaal later dichtvriest dan een landijsbaan. "Het water van de Noord Aa is mis schien drie tot vier meter diep en de onderste laag van het water blijft lang warm. Die warmte moet er eerst uit voordat het water kan dichtvriezen. Onder een landijs baan ligt slechts een laagje water van 60 centimeter. Zo'n baan ligt na tuurlijk veel eerder dicht". Dat de schaatsers na drie jaar weer de schaatsen kunnen onder binden op de Noord Aa heeft vol gens de secretaris geen invloed op het ledenbestand. "Dat groeide toch al. We organiseren meer activi teiten dan enkele jaren geleden en* verder is een deel van de leden uit traditie lid. Er is weinig verloop, de laatste jaren komen er alleen maar leden bij". Op de Noord Aa heeft de club ook een koek-en-zopietent. Bruggen zijn afgezet, omdat het ijs op die plekken te dun is om overheen te schaatsen. De voor de verlichting 1 Op de ijsbaan in Oegstgeest heerste gistermiddag een gezellige drukte. benodigde electriciteit komt uit een aggregaat, ook mag een electrici- teitsaansluiting in een boeren schuur worden gebruikt. Hoe laat de verlichting uitgaat kan Ammer laan niet zeggen. "We kijken hoe lang het gezellig is en wanneer het stiller wordt doet die boer gewoon het licht uit". Uitbaggeren vaart in Stompwijk kost 2,6 miljoen gulden STOMPWIJK - De Stompwijkse- vaart in Stompwijk wordt voor 2.626.000 gulden uitgebaggerd, 490.000 gulden meer dan in 1986 werd geraamd. De extra kosten worden veroorzaakt doordat de bagger niet kan worden opgeslagen in het nabije depot aan de Kniplaan. De Stompwijksevaart loopt van Leidschendam naar Zoeterwoude. De bagger bevat namelijk 'poly cyclische aromatische koolwater stoffen' (PAK). Dergelijke verbin dingen komen in het depot niet voor en vooraf had de gemeente Leidschendam afgesproken dat de nieuwe stortingen niet van slechte re kwaliteit mogen zijn dan de oude re. Stompwijk maakt deel uit van de gemeente Leidschendam. Nadat de Kniplaan-locatic* afviel, heeft de gemeente een tijdje over wogen de bagger over te brengen naar het Braassemermeer. De Wet Verontreiniging Oppervlaktewater maakt dat echter onmogelijk. Van daar dat werd gekozen voor een op lossing waarbij de bagger wordt ge wassen, ingedikt en van zuurstof ontdaan. Vervolgens wordt de bag ger naar een provinciale stortplaats overgebracht. INBRAAK WONING - Op klaar lichte dag is gisteren ingebroken in een woning aan de Grevelingen in Alphen. Een kleuren-tv en een cd- speler zijn gestolen. De daders zijn binnengekomen na het openbreken van een bovenlicht. WASLIJN ROOF - Van ee lijn is gisteren een trainingspak ter J^sêndê heftruck waarde van 350 gulden gestolen. De waslijn hing op een balkon van een flatwoning aan de Prinses Marijke- straat in Alphen. Maand voorwaardeli jk en boete voor Voorschotenaar VOORSCHOTEN/DEN HAAG - Een 23-jarige man uit Voorscho ten, die op 30 augustus 1989 in 'een flits van woede' inreed op een fietser is gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot 1500 gulden boete en een maand voorwaardelijke cel straf wegens poging tot dood slag. De man, vergezeld van een vriend en een die avond stevig drinkende en gokkende broer, bestuurde de auto die hen naar Leiden moest brengen na een bezoek aan een café in Voor schoten. Onderweg kwamen zij een groepje fietsers tegen. Een van de fietsers raakte de buiten spiegel van de auto, waarop de 23-jarige zijn auto omkeerde. "Daar gaan we achteraan, die zullen we weieens een lesje le ren", had de bestuurder ge schreeuwd. Toen de nietsvermoedende fietsers even later achterom ke ken, zagen zij hoe de auto hen met brullende motor achter volgde. Twee fietsers konden het vege lijf redden door vlie gensvlug het trottoir op te schie ten, maar voor een van hen was het te laat. "Toen de auto hem in volle vaart ramde, schoot de fiets on der hem vandaan, en zelf vloog 'ie meters door de lucht", ver klaarde een van de andere fiet sers tegenover de politie. Het slachtoffer werd over de motor kap geslingerd, waarna het drie tal uitstapte om nog een paar ra ke klappen en schoppen uit te delen. Uiteindelijk wisten de an dere twee fietsers de drie ertoe over te halen weer in de auto te stappen en weg te rijden. Even later konden de mannen wor den aangehouden. Gisteren liet de Voorschote naar weten dat hij ook van het hele voorval was geschrokken. "Ik deed het in een flits, ik was woedend, maar ik wilde natuur lijk niemand doden". Omdat de man inzag dat hij fout was, had hij de schade aan de fiets inmid dels vergoed. 'Alles goed en wel', vond de officier van justitie, 'toch is hier sprake van doodslag'. "Als je met volle snelheid op een groep je fietsers in gaat rijden, kan je op je vingers natellen dat er do den kunnen vallen". Omdat de man tot nu toe een blanco straf blad had, wilde de officier nog geen onvoorwaardelijke celstraf eisen. Gezien 's mans inkomen vind vond hij 'een fikse boete' op zijn plaats. Daarnaast eiste hij een maand voorwaardelijke celstraf. Politierechter A. Braunius was het met de officier eens en vonniste conform diens eis. In Wassenaar is geen ijsbaan en op het gemeentehuis is dat goed te merken. Veel mensen vragen de voorlichter waar ze kunnen schaat sen en deze voorlichter verwijst ze naar banen in de regio. Over Wasse naars ijs laat men zich niet uit. Bij de IJsclub Oegstgeest loopt het storm bij de ledenadministratie. Penningmeester De Kluijver heeft 'enige honderden' nieuwe leden in geschreven. Hij verwacht dat het le denaantal nu al is gegroeid van 200 naar ongeveer 600. De baan van de ijsclub op de Ezelenweide achter kasteel Poelgeest ligt er goed bij. Sinds de opening op zondagmorgen komen iedere dag honderden men sen de schaatsen onderbinden. Expositie nieuwe huizen Oegstgeest OEGSTGEEST - De Oegstgeester wethouder van ruimtelijke orde ning H. A. Rijks opent vanavond een verkoopexpositie van woningen in de Dorpsstraat. Om half zeven zal de wethouder in café De Roode Leeuw in de Dorpsstraat de bouw plannen toelichten voor het voor malige Van der Luyt-terrein. In dit gebied, gelegen op de hoek van de Kennedylaan en de Dorps straat, wil de gemeente Oegstgeest 57 woningen laten bouwen. Het be treft twintig premie-woningen en 37 huizen in de vrije sector. Deze hui zen gaan ongeveer 400.000 gulden kosten. Het is nog onduidelijk wan neer de bouw kan beginnen. De ge meente heeft nog geen bouwver gunning verleend. Dat betekent dat de eerste spade op zijn vroegst pas over twee maanden de grond in kan. Tot begin vorig jaar was op het terrein een grote transportonderne ming gevestigd. Deze verhuisde we gens ruimtegebrek naar een terrein aan de Haarlemmerstraatweg, naast het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf. De verkoopexpositie is voorlopig alleen vanavond te zien, tot negen Voorzitter ruiters Liethorp overlijdt LEIDERDORP - De voorzitter van de Leiderdorpse ruitervereniging Liethorp C. van Venrooij is maan dag op 65-jarige leeftijd overleden. Van Venrooij werd vorig jaar voor zitter van de vereniging, nadat hij drie jaar het secretariaat had waar genomen. Daarvoor zette hij zich in voor verschillende commissies, hoewel hij zelf nog nooit had paard- gereden. Van Venrooij was gepen sioneerd officier bij de Koninklijke Marine. Spiegelglad Het ijs op de Warmondse landijs baan in de Veerpolder is volgens voorzitter F.H. Kool 'grandioos' en 'spiegelglad'. De baan wordt elke avond verlicht. Het aantal leden is de afgelopen dagen sterk gegroeid. "Ik denk dat er zo ongeveer 50 nieu we leden bij zijn gekomen", aldus Kool. De club telde ongeveer 600 le den. Het gaat vooral om recreatieve schaatsers en gezinsleden. Langs de baan kunnen de schaat sers voor een hapje en drankje te recht in een kantine. "Dat de kanti ne meer vangt, is een uitgemaakte zaak", vindt Kool. Hoewel de extra inkomsten nooit te versmaden zijn, waren de financiële reserves van deze club nog niet uitgeput. "Dat komt omdat we het hele jaar door draaien en maar twee maanden stil liggen". Heftruck op hol: man zwaar gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - Een op hol geslagen heftruck heeft een 39-jarige man uit Heukelem giste ren ernstig inwendig letsel toege bracht. Het ongeval gebeurde bij Verwo Beton aan de Gnephoek in Alphen. De man is opgenomen in ziekenhuis Rijnoord. De heftruck stond met ronkende motor stil op het bedrijfsterrein. Drie werknemers van Verwo, onder wie het slachtoffer, waren aan het lossen. Onderwijl stoeiden ze met elkaar naast de heftruck. Om' onbe kende reden stoof de heftruck plot seling vooruit. Dat werd de man uit Heukelem fataal, hij raakte bekneld vrachtwa gen. Vrouwen moeten uit isolement komen LEIDERDORP/LEIDEN Dagtochtjes naar de Efteling en Ponypark Slagharen doen de Turkse Culturele Vereniging (TCV) in Leiderdorp en Leiden financieel de das om. Volgens de gemeente Lei derdorp zijn dergelijke gezinsreisjes geen goede manier om Nederland te leren kennen en is subsidi ëring daarvoor dus niet nodig. Volgens de Leiderdorpse TCV-voorzitter K. Özaydin zijn de tochtjes echter noodzakelijk om de Turkse vrouwen uit hun isolement te halen. Voorlopig heeft Özaydin de Leider dorpse politici nog niet van zijn ge lijk kunnen overtuigen. Volgens het subsidievoorstel dat vanavond in de raadscommissie welzijn wordt besproken, krijgt de TCV alleen geld voor activiteiten in Leider dorp. özaydin "Dan kunnen we de dagtochten niet meer betalen. Ver voer en entree kosten voor een ge zin met vier of vijf mensen toch gauw tweehonderd gulden. Voor de leden met een goed inkomen is dat geen probleem, maar sommigen hebben een uitkering en dan is het onbetaalbaar". "Vrouwen uit streng islamisti- sche gezinnen komen de deur niet uit. Die zijn uit hun eigen dorp in Turkije hier naartoe gekomen en hebben sindsdien alleen Leider dorp of Leiden gezien", weet Özay din. "Door één keer per jaar samen ergens heen te gaan, kunnen we ze uit huis halen en leren ze Nederland kennen. Om zo'n reisje aantrekke lijk te maken, moet je niet meteen met serieuze dingen beginnen". "Over de Efteling en Slagharen was iedereen heel enthousiast. Dit jaar willen we naar de Flevohof, zo dat we op een leuke manier zien hoe de Nederlanders vroeger geleefd hebben. Daarna kunnen we samen naar een museum gaan, maar zoiets moet je langzaam opbouwen. Als we meteen de eerste keer met z'n al len een museum hadden bezocht, waren er de volgende keer minder mensen mee gegaan. Dan schiet je je doel voorbij", aldus özaydin. Vrouwenziekten De TCV heeft nog meer plannen om de horizon van de vrouwelijke lé den te verbreden. Steeds weer stuit de vereniging daarbij echter op geldgebrek. "We zouden voor de vrouwen minstens een keer per maand een contactavond willen or ganiseren. En een voorlichtings avond zou zeker aanslaan. Vrouwen kunnen met vragen over bijvoor beeld vrouwenziekten niet bij de mannen terecht. Bij een voorlich tingsavond over gezondheid en vrouwenrechten worden ongetwij feld veel vragen gesteld", verwacht Özaydin. "De meeste vrouwen weten niet aan wie ze hun vragen kunnen stel len. We hebben een tijdje een Ne derlandse hulpverlener gehad, een vrouw die goed Turks sprak. Elke week wareh er heel veel mensen die naar haar toekwamen. Maar we moesten ermee stoppen door onze financiële moeilijkheden". De TCV krijgt jaarlijks zevenduizend gul den subsidie van de gemeente Lei den. Daarnaast heeft de vereniging alleen inkomsten uit de contribu ties. Leden betalen jaarlijks zestig gulden, mensen zonder een eigen inkomsten hoeven slechts een gul den per maand te betalen. Met een totaal van 250 leden is het voor de TCV geen vetpot. Afhankelijk Leiderdorp is wel bereid te betalen voor het Turkse volksmuziekkoor van de TCV, dat wekelijks oefent in de Sjelter. Özaydin: "De jongeren hebben voor het koor veel belang stelling en de samenwerking met de Sjelter gaat heel goed. Maar we zou den liever een eigen grote ruimte hebben. We hebben wel een vereni gingsgebouw, maar dat is heel klein, maar een paar vierkante me ter. We hebben geen geschikte ruimte voor feestavonden, bruilof ten en dergelijke". özaydin weet niet waarom bijna niemand een zaal aan de TCV wil verhuren. "We konden eerst de kan tines van fabrieken huren en later wilden scholen hun aula wel af staan. De gemeente Leiden heeft ons een ruimte aangeboden aan de Langegracht, maar daar zouden we een gebouw moeten delen met drie andere organisaties. Wij zouden dan een kleine ruimte op de zolder krij gen. We willen beginnen met volks dansen en dat zou daar echt niet kunnen. We willen niet altijd afhan kelijk blijven van andere groepen en buurthuizen". WOENSDAG 6 FEBRUARI Alphen leugdmstuif volleybal, van 18 30 lot 19 30 uur in het gymnastieklo kaal van de Zonnebloemschool. Leidon concert m de 'Diverlbmentsse- rie' met Nikola Vasiljev (viool) en Savka Konjikusic (piano), aanvang 20 15 uur in de Kapelzaal KSO, I ze wind steeg voorstelling: 'Gebroeders l ramazov van Dostoevski, 20 15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Gebeurd m Turijn door Marlies Heuer/Nationaal Fonds, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Clevenngaplaats. -\ personeelszaken, missie, aanvang 19.30 uur, coi missie welzi|n, aanvang 20.00 i in het gemeentehuis. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. vergadering commissie RO en OW, aanvang 20.00 uur ir\ het ge- landelijke KNSB-marathon over 75 ronden, Ter Aarse IJsclub, in schrijven vanaf 18.00 uur, starl om 19.00 uur op de landijsbaan, Oost- nismaken Warmond de kursus ontplooiing', van 2000 tot 22.00 m het Meerpunt. e Groot- DONDERDAG 7 FEBRUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinv ging Kindervreugd, Hugo r straat, aanvang 14.00 uur filmvoorstelling: 'Who's aanvang 18.30 i De Ridder, Concertweg. bijeenkomst int. vrou\ ging Women's Aglow met spreek- 19.00 lot 23.00 u Ananda Su- karlan op piano, van uur in de Kapelzaal zewindsteeg. voorstelling 'De gang "i K&O, l r/Nationaal Fonds, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. vergadering commissie Fin/EZ en werkgelegenheid, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. klaverjassen bij de Sfeegassers. aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Noordwijk vergadering commissie algeme ne bestuurszaken, aanvang 16.00 uur in het gemeentehuis. soos voor 12 tot 15-jarigen, 19.00-21.00 uur JOIN-centrum. openbar RA olv een fysiotherapeute, van 13 30 tol 14 15 uur en van 14 15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Rijnsburg vergadering van de gemeente raad, 19.30 uur gemeentehuis. Hing 'Bosje Bloemen',

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16