Luis in de pels van de Consumentenbond Project voor ongeschoolde werldozen tijdelijk stopgezet Leidse directeur alternatieve bond: wij richten ons op kwaliteit Margje Vlas veld: "Een losse flodder waar je alle kanten mee Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Deelnemen aan de lunch ten huize van Marg je Vlasveld betekent het nut tigen van zuurdesembrood met pindakaas waaraan slechts echte olienoten te pas komen. Een hap van een met biologische kaas beleg de rijstwafel wordt gevolgd door een slok biologische karnemelk. Vlasveld haalt hamtaart bij een nabijgele gen slager, die tot haar ge noegen met scharrelproduk- ten is begonnen. Vlasveld, van huis uit diëtiste, eet zeer bewust al kun je bij haar nog wel naar de hagelslag op tafel grij pen, Sinds april vorig jaar is de ge boren en getogen Leidse directeur van de Alternatieve Konsumenten Bond (AKB). Morgenmiddag richt Vlasveld zich in die hoedanigheid tegen het bestralen van voedsel tij dens een rechtstreekse discussie in Veronica's Konsumentenlijn. Vaak zal ze de vraag hebben moe ten beantwoorden. Of Margje Vlas veld het verschil met de Consumen tenbond even wil uitleggen. "De Consumentenbond wil meer en goedkoper consumeren, de Alterna tieve Konsumenten Bond wil juist minder en bewuster consumeren, recyclen", antwoordt ze. "De Con sumentenbond is behoudend, want ze richt zich op het grote publiek. Men doet bijvoorbeeld ook onder zoek naar magnetrons en antirim- pelcré me. Wij richten ons vooral op de kwaliteit van voedsel. Directeur Westendorp van de Consumenten bond heeft veel moeite met onze naam. De Consumentenbond be wandelt bovendien altijd de officië le, hogere kanalen. Wij proberen vanuit de basis te werken", zegt Vlasveld en ze vat het bondig sa men: "Eigenlijk zijn wij ook een luis in de pels van de grote Consumen tenbond". Kwaliteit Tijdens haar studie diëtetiek en haar aansluitende docentschap voe ding aan de academie voor Natuur geneeswijzen in Bloemendaal kwam Vlasveld met de mensen in aanraking die in 1981 de AKB op richten. "Ik vond dat tijdens mijn opleiding voor diëtiste de aandacht vooral op de patiënt gericht was en veel minder op de kwaliteit van het voedsel", zegt Vlasveld. Het was in de jaren na de oliecrisis, De markt voor biologische produkten, eind jaren zestig ontstaan, was ingestort. "De behoeft aan voorlichting bleef Gratis parkeren Stel even dat u enkele gasten bij u thuis uitnodigt. U heeft een pro bleem, want in de buurt waar u woont is niet of nauwelijks par keerruimte. Stuurt u dan uw gas ten een briefje met de mededeling dat zij hun wagen rustig in de ga rage van de buren kunnen parke ren, overigens zonder dat buur man dit weet? Het komt waar schijnlijk niet in uw hoofd op. Restaurant Le Forestier, op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandtstraat, denkt daar heel anders over. De zaak ver spreidt een kortingsbon van tien gulden. Op het papier is ook een kaartje getekend met de plaats waar de restaurantbezoekers hun wagentje kunnen stallen. Vol gens Le Forestier kan dat best op een parkeerterrein langs de Witte Singel van, jawel, het Leidsch Dagblad. Een woordvoerder van Hocu- ram bv, de eigenaar van Le Fores tier. tilt niet zo zwaar aan de aan wijzing van het terrein van het Leidsch Dagblad tot openbare parkeerplaats. "Ach, als de men sen bij het LD komen, zien ze van zelf wel dat ze er niet kunnen staan. Het terrein is toch afgeslo ten met een hek. Is het niét afge sloten? Ja, ziet u, het is een oud kaartje, toen het werd gedrukt stond er nog wel een hek voor. Ik f:p> bestaan onder een groep van vier honderd consumenten. En die groep heeft toen als eerste een ver eniging opgericht de AKB", vertelt Op dit moment telt de nationale vereniging, waarbinnen Vlasveld ook functies als secretaris en voor zitter bekleedde, 2000 leden. De AKB geeft een tweemaandelijks blad uit 'Voeding Milieu' en zijn doelstellingen zijn omvangrijk. "Belangrijk is dat méér biologische produkten beter verkrijgbaar wor den. Daardoor kunnen de prijzen ook omlaag, want de produkten zijn vraag me trouwens af, of wel de parkeerplaats van het LD be doeld is. Ik denk dat we willen aangeven dat onze gasten het best achter het LD, langs het water kunnen gaan staan? Maai, heeft de krant er eigenlijk problemen Die heeft het Leidsch Dagblad zeker. Directeur G. Arnold vindt de actie van Le Forestier onbe hoorlijk. Hij zal contact opnemen met het restaurant met het ver zoek onmiddellijk een einde te maken aan het verspreiden van de kortingsbonnen. De woordvoerder van Hocu- ram heeft intussen het kaartje op gezocht. "Ja, nu ik het eens goed bekijk, is daar helemaal niet het parkeerterrein van het LD aange geven. Kijkt u maar eens goed naar de schaal. Ik heb al gezegd dat het kaartje tien jaar oud is. We hebben daar de kaalslag bedoeld naast het gebouw van het LD. waar nu de universiteitsgebou wen staan. Het is al weer een tijd geleden dat er daar een moerasachtig veldje was. Degenen die toen de aanwijzing van Le Forestier om daar te parkeren wilden opvol gen, zouden een amfibie-voertuig nodig hebben. Gratis parkeren Stel even dat u enkele gasten bij uw thuis uitnodigt. U heeft een vaak wat duurder, ook omdat milieuvriendelijk produceren nog steeds duurder is. En wij willen bij voorbeeld een wettelijke bescher ming van de term 'biologisch'. In EG-verband zijn er wel richtlijnen in de maak voor biologische pro dukten en die zien er redelijk uit", verduidelijkt de directeur. Offensief Vlasveld beseft dat de vereniging nog vrij onbekend is. "We groeien wel gestaag met tien, twintig pro cent per jaar en we zijn geaccep teerd door de consumenten en de probleem, want in de buurt waar u woont is niet of nauwelijks par keerruimte. Vervolgens stuurt u uw gasten een briefje met de me dedeling dat zij hun wagen rustig in de garage van de buren kunnen parkeren. Buurman heeft hier toch wat problemen mee. Wordt u vervolgens boos op uw buurman? Het lijkt ons sterk. Restaurant Le Forestier, op de hoek van het Noordeinde en de Rembrantstraat, denkt daar heel anders over. Dezelfde woordvoer der: "Ik vind wel dat u spijkers op laag water zoekt, zeker komkom mertijd bij de krant. Of wij bereid zijn om onze actie te staken? Daar zijn wij altijd toe bereid. Als het Leidsch Dagblad de onkosten vergoedt die wij hebben gemaakt om die bonnen te laten drukken". Denkt u nu vooral niet dat Le Forestier een restaurant is dat niet weet wat wel en niet betame lijk is. Een citaat van de kortings bon. "Deze tien gulden kunt u per gezelschap besteden in restau rant Le Forestier, een restaurant waar het begrip 'gastheer' ook werkelijk gastheer inhoudt". Of zou dat toch niet helemaal kloppen? Fotoprijs Leidenaar Reinout van Gulick heeft een prijs gewonnen. De ambtenaar van de afdeling ruim telijke ordening en stadsbeheer deed mee aan een fotowedstrijd van het blad Focus en sleepte meteen de eerste prijs in de wacht. Hij deed dat met een re portage over een reis naar de Schotse stad Glasgow. Focus drukte in februari een selectie af van de winnende foto's. In Leiden is Van Gulick be kend van het werk dat van hem wordt afgedrukt in gemeentelijke utgaven zoals QQ en Stadswerk. Fotoreportages zoals in Focus maakt hij zelden. "In Leiden foto grafeer ik toch met een voorlich tend oog, dat is een heel andere manier van werken. Alleen tij dens de Lakenfeesten en 3 okto ber fotografeer ik ook mensen. Maar het is meestal niet het werk waar de VW belangstelling voor heeft". Van Gulick sleepte met de eer ste prijs een bedrag van 1000 gul den in de wacht. "Het is leuk als je voor je vakantiefoto's zo'n bedrag krijgt". WILLEM SPIERDIJK Een foto uit de winnende re portage van Reinout van Gu lick, gemaakt tijderis de wereld kampioenschappen doedelzak- spelen in Schotland. milieubeweging. We beginnen in maart een voorjaarsoffensief. Met een doorgeeffolder. Daarbij richten we ons in de eerste plaats op de klanten van natuurvoedingswin kels, juist omdat we vanaf de basis werken". Op 2 en 3 maart wordt in Oud-Poelgeest in Oegstgeest een mede door Vlasveld georganiseerd congres gehouden van Europese ecologische consumentenorganisa ties gehouden. De AKB ontvangt inkomsten van leden en donateurs, maar krijgt nu ook een projectsubsidie van het mi nisterie van economische zaken. "Want wij bevorderen de doorzich tigheid van de markt voor milieu vriendelijke produkten, ook een taak van het ministerie", zegt Vlas veld. Flodder Als het onderwerp 'voedselbestra- ling' ter sprake komt, wordt duide lijk wat het standpunt van de AKB daarin is. "Dat dat niet moet", zegt Vlasveld. De AKB. in wiens op dracht ook wetenschappelijk on derzoek wordt verricht, liet de we tenschapswinkel van de Universi teit van Amsterdam een rapport over voedselbestraling samenstel len. "Uit dat rapport blijkt dat onder zoeken naar de schadelijkheid van voedselbestraling elkaar tegenspre ken. Maar tegenwoordig wordt een gedeelte van voedsel bestraald, in Nederland bij het bedrijf Gammas ter. Daardoor kunnen produkten langer houdbaar blijven. De bestra ling gebeurt met de isotoop cobalt 60. Het spruiten van aardappels en uiien wordt bijvoorbeeld door die bestraling geremd en bacteriën worden gedood". Over het voorontwerp warenwet, afgelopen herfst door de Tweede Kamer aangenomen, is de AKB niet tevreden. "Daar staat in dat voed selbestraling mag als er een nood zaak is. Volgens mij is dat een losse flodder, je kunt er alle kanten mee uit", reageert de directeur. "In Nederland waren er tot nu toe alleen maar losse regelingen. Dan mocht dat soort en dan weer dit soort voedsel tijdelijk worden be straald. Maar de consument kan bo vendien niet zien of voedsel be straald is. Voedselbestraling is to taal overbodig, er zijn alternatieve conserveermethoden. Bestraling voegt net als verpakkingen alleen maar rotzooi toe", besluit Margje Vlasveld verontwaardigd. (Konsumentenlijn, Donderdag 17.45, Nederland 2. De Alternatieve Konsu menten Bond is gevestigd aan de Ama- liastraat 5 in Amsterdam. Telefoon 020 - 863338) Twee ton schade bij brand Prins Fredeiikstraat LEIDEN Bij een brand aan de Prins Frederikstraat is gisteravond grote schade ontstaan. Een balk bij de open haard in een woning vatte vlam, waardoor er een uitslaande brand ontstond. De brandweer LEIDEN Het Leidse project Thuishulp, waarbij ongeschoolde jongeren en vrouwen na een korte opleiding aan de slag konden in de gezinsverzorging, is voor twee maanden stopgezet. De projectlei ders hebben op 1 februari het con tract opgezegd met het Centrum voor Beroepsorientatie en Beroeps uitoefening, dat de opleiding ver zorgde. Door de onduidelijkheid rond het landelijke banenplan voor jonge ren, waarmee het kabinet al maan den tobt, is het niet langer mogelijk om deelnemers aan het project een baan te garanderen. Bovendien is het de vraag of de opleiding die de Bomen op Jorissteeg LEIDEN Op de trottoirs en de uitvoegstrook aan de St. Jorissteeg worden in maart bomen geplant. Het gaat om een klein aantal plata nen en een aantal rode meidoorns. Dit is gisteren op een vergadering van de werkgroep Hogewoerd be kendgemaakt. Op het brede trottoir op de hoek van de St. Jorissteeg en de Hogewoerd komt ruimte voor een kiosk. Daar moet nog een ex ploitant voor worden gevonden. Aan de Spilsteeg wordt enig bo demonderzoek gedaan. Het voorter rein aldaar blijkt licht vervuild en daarom wordt er grond weggege- haald. Ook de grond onder de pak huizen, die gerestaureerd moeten worden, wordt onderzocht. De projectgroep sprak zich uit voor behoud van de gevel van het pand 'Coöperatie Vooruit' uit 1901 aan de Korevaarstraat. Maar voor zitter van de werkgroep Hoge woerd, ambtenaar G. Schramm maakte bekend dat op 15 januari de gemeente het principebesluit tot nieuwbouw voor 15 woningen op die plaats genomen heeft. Daarbij wordt uitgegaan van sloop van het oude pand. De woningbouwvereni ging heeft op dit moment nog geen architect aangezocht. Daarom be sloot de werkgroep zich door mid del van e'en brief te richten tot de woningbouwvereniging. Men zou het liefst zien dat de oude gevel in de nieuwbouwplannen wordt opge- moest met zich met kettingzagen een toegang tot de zolderverdieping verschaffen om de brand te blussen. Ook de omliggende woningen lie pen water- en rookschade op. De to tale schadepost zou rond de twee ton liggen. De brandweer moest gisteravond ook uitrukken voor een brand aan de Smidsteeg. Een butagaskachel vatte vlam, waardoor de zolderver dieping uitbrandde. De schade be draagt circa 50.000 gulden. De be woner van de zolder was bij het uit breken van de brand niet aanwezig. deelnemers nu krijgen de komende tijd wel voldoende is voor het werk dat zij gaan doen. Coördinator H. Aben: "Eind december zijn we al opgehouden met het aannemen van mensen voor dit project. Op 1 april hopen we duidelijkheid te hebben over de garantiebanen en de kwali teit van de opleiding". Met het Jeugdwerk Garantieplan (JWG) wil minister De Vries (sociale zaken) alle jongeren verplichten om een opleiding te volgen of een baan aan te nemen, om zo het spookbeeld van de 'kansarme jongeren' te ver drijven. De jongeren die nu door het project Thuishulp aan de slag ko men krijgen in dat kader een con tract voor 19 uur per week bij de Stichting Gezinsverzorging. Onduidelijk Zodra het plan door de Tweede Ka mer heen is, moeten alle jongeren een garantiebaan krijgen voor 32 uur per week. De Stichting Gezins verzorging werkt echter niet met contracten voor zoveel uur, waar door de baangarantie komt te ver vallen. "Toen wij in september be gonnen met het project konden de deelnemers aan de slag door de tij delijke maatregel van 19 uur", zegt H. Aben. "We konden niet voorzien dat het Jeugdwerkgarantieplan van het kabinet al zo snel zou worden doorgevoerd en de onduidelijkhe den blijven trouwens heel groot". Een bijkomend probleem is dat er grote verschuivingen plaatsvinden in de gezondheidszorg en de gezins verzorging. Verschillende instan ties fuseren en gaan werken met wijkteams, waardoor de kwaliteits eisen voor het personeel steeds ho ger worden. "De vraag is of dat werk nog wel kan worden gedaan door ongeschoolden of dat het ni veau van de opleiding moet worden opgeschroefd. Daarover moeten we de komende tijd praten met het Centrum voor Beroepsoniëntatie voor we contract opnieuw verlen gen", aldus Aben. Nieuw wijkblad voor Slaaghwijk LEIDEN - De Slaaghwijk krijgt binnenkort weer een eigen wijk blad. Plannen hiervoor zijn gister avond gepresenteerd in buurthuis Op Eigen Wieken. Dit gebeurde tij dens de vergadering van de project groep sociale vernieuwing. Kees Walle van de Stichting Wel zijn heeft een rapport samengesteld waarmee een nieuwe redactie aan het werk moet. Het idee is om be halve bewoners ook gemeente, wo ningbouwverenigingen en buurt huis bijdragen te laten leveren. Op die wijze kan volgens Walle een breed draagvlak ontstaan voor de sociale vernieuwing in de wijk. "Voor veel bewoners die niet actief zijn geldt dat ze zich niet betrokken aangesproken voelen. Daarom is een min of meer regelmatige stroom van informatie nodig". Begin maart moeten de diverse organisaties die zitting hebben in de projectgroep een redactielid afvaar digen. Delen van het wijkorgaan worden vertaald, zodat ook de allochtonen kennis kunnen nemen van de in houd. In 1991 is 7000 gulden beschik baar voor het blad, dat volgens Wal le maximaal 16 pagina's moet om vatten. Eens in de twee maanden moet het in de brievenbussen glij den. Eventueel kan via adverteer ders de kas van de buurtkrant wor den gespekt. Geld gezocht voor meidenwerkster LEIDEN De gemeente gaat on derzoeken op wat voor manier geld kan worden vrijgemaakt voor een stedelijk meidenwerkster. Dat heeft wethouder A. van Bochove gisteren toegezegd tijdens de bespreking van het Beleidsplan Sociale Ver nieuwing in de raadsvergadering na een verzoek van de fractie van Groen Links. Een stedelijk meiden werkster zal het personeel van buurt- en clubhuizen dat zich bezig houdt met 'meidenvraagstukken' moeten ondersteunen. E. van Middelkoop van de fractie van Groen Links vroeg zich gister avond hardop af waarom in het Be leidsplan Sociale Vernieuwing voor een meidenwerkster geen geld was uitgetrokken. Volgens haar stond dit haaks op het doelgroepenbeleid van de gemeente, waarin meer aan dacht wordt besteed aan achter- standgroepen. Wethouder Van Bochove noemde de vraag uit de fractie van Groen Links 'zinnig', omdat er volgens hem zeker behoefte is aan een ste delijk medewerkster. Maar hij vond dat het geld voor een meidenwerk ster niet noodzakelijk uit het potje van de sociale vernieuwing hoeft te komen. "Ook zonder een beleids plan sociale vernieuwing zou die vraag vroeg of laat gerezen zijn", al dus de wethouder. Hij opperde de mogelijkheid om via de Stichting Welzijn het project te financieren. Ook wilde hij de la ten onderzoeken of er in SKIL-ver- band misschien mogelijkheden zouden zijn. Bij deze stichting zijn alle buurt- en clubhuismedewer kers in dienst. Dat zou echter niet eerder dan in 1992 kunnen, omdat het plan voor het buurthuiswerk voor dit jaar al gemaakt is.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14