TAD LEIDEN Raad akkoord met stationsturinel Sociale vernieuwing vereist hoop gepieker Markt Stevenshof start in maart met 60 kramen Gastouders beschuldigen gemeente van betutteling Leidse ijsmeesters komen nog vijf centimeter tekort s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 FEBRUARI 1991 LEIDEN - Op hoop van zegen. Die formulering past nog het bes te bij de sociale vernieuwings plannen voor de Slaaghwijk. Uit de gisteravond gehouden verga dering van de kersverse project groep bleek dat eigenlijk nog niets echt is geregeld. Tal van commissies zijn her en der aan het piekeren over de invulling van het parade-paardje van mi nister Dales, maar waar het alle maal naartoe gaat blijft de vraag. Het ontbreekt vooralsnog aan concrete plannen. Op papier staan wat vage ideeën over verbe teringen in de drie buurten (Slaaghwijk, Pancras-Oost en Noord) die zijn aangewezen als sociaal-vernieuwingsgebied. Het probleem van die ideeen is even wel dat ze evenzovele vragen op roepen. De term 'concretiseren' was gisteravond in buurthuis Op Eigen Wieken zo'n beetje het meest gebruikte woord. De goed- Concrete plannen voor Slaaghwijk ontbreken bedoelde plannen blinken dan ook uit in vaagheid. Zo is geld beschikbaar gesteld voor 'nieuwe initiatieven in de wijk'. In totaal zit er voor dit jaar twee ton in dat potje. Het is nog maar de vraag hoe dit geld wordt verdeeld over de drie wijken. Wordt het principe gehanteerd van 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt', of heeft iedere soci ale vernieuwingswijk een ruime 65.000 gulden beschikbaar? Pro jectgroep-voorzitter J. van Schie kon het niet vertellen. "Het colle ge is daarover nog aan het den ken". En zo wordt er meer gepeinsd. Over de invulling van de zoge naamde wijkinformatie-centra bij voorbeeld. De bedoeling is dat grote organisaties of instellingen decentraal gaan werken in de drie wijken. Hierbij wordt gedacht aan de constructie die politie en sociale dienst al langer hanteren. Die werken nu al met buurt- spreekuren. Maar waar zo'n infor matiepunt in de Slaaghwijk moet komen, is totaal onbekend. Buurthuis Op Eigen Wieken zou voor de hand liggen. Maar B en W zijn er nog niet uit. En voor deze post staat toch wel zo'n 180.000 gulden gereserveerd voor 1991. Speeltuin Concrete plannen moesten gister avond van de bewoners komen. Het lukte in ieder geval om de di rect betrokkenen ideeën te laten aandragen. Twee bewonersleden van de projectgroep maakten zich sterk voor de speelgelegenheid in de wijk. Met name rond de flats laten die te wensen over. Hier en daar zijn vorig jaar wat attributen geplaatst. Dat werk is alleen nooit afgemaakt en er is al weer wat vernield. In het kader van de ver betering van de woonomgeving kan daaraan misschien wat ge beuren, zo suggereerden de be- Ook het beheer van de speel tuin is de Slaaghwijkers een doorn in het oog. Slecht toezicht en onderhoud zijn de grootste kri tiekpunten. Een banenpool van de sociale dienst kan daarvoor na tuurlijk best een oplossing bie den. Zou er nergens een langdu rig werkloze zijn te vinden die graag een speeltuin wil beheren0 Maar hier bleek dat een van de peilers van de sociale vernieu wing - wat minder regeltjes - ook nog nader moet worden uitge werkt. M. Brorens. namens de ge meentelijke sociale dienst lid van de projectgroep, wees er op dat de Zijlbedrijven de alleenheerschap pij heeft over het speeltuinbe- heer. "En dat kunnen we niet zo maar veranderen". Eén besluit kon gisteravond in ieder geval worden genomen. De leden van de projectgroep wer den onderverdeeld in kleine sub groepjes. Een daarvan houdt zich bezig met het sociaal-cultureel beleid en de zorgvoorzieningen. Voorts komt er een groepje voor werkgelegenheidsbevordenng en onderwijs. Ten slotte gaat een aantal leden plannen maken voor een beter woon- en leefklimaat. De voorstellen die deze sub groepjes doen, worden behan deld tijdens maandelijkse geza menlijke bijeenkomsten. Twijfels oppositie blijken niet overtuigend LEIDEN In de Stevenshof wordt waarschijnlijk eind maart begon nen met een wijkmarkt met zestig kramen. Wethouder J. Walenkamp (economische zaken) zei gister avond tijdens de raadsvergadering dat heel veel belangstelling bestaat voor de markt. Hij zei dat inmiddels met de winkeliers, de bewonersver eniging van de Stevenshof en de markthandelaren overeenstem ming is bereikt. Eerder hadden de winkeliers be zwaren gemaakt tegen de komst van een wijkmarkt op korte termijn. Zij wilden wachten totdat de afslui ting van Spoorwegovergang de Vink voorbij is. De geïsoleerde lig ging van de wijk, die daar het ge volg van is. heeft volgens de winke liers een daling van de omzet tot ge volg. De winkeliers vreesden dat de komst van een wijkmarkt de ver koop nog verder zou doen dalen. Walenkamp heeft de winkeliers blijkbaar van zijn standpunt kun nen overtuigen dat de markt eerder een aantrekkingskracht dan een be dreiging voor het winkelcentrum Stevensbloem zal vormen. De wet houder heeft zich in het overleg met de winkeliers sterk gemaakt voor een zo groot mogelijke opzet van de markt. Het plan was om te beginnen met 35 a 40 kramen, maar de belang stelling is veel groter. In de zestig kramen die de markt in Stevenshof zal bevatten, zullen volgens de wet houder vrijwel alle branches verte genwoordigd zijn. Ook daartegen hadden de winke liers zich eerder uitgesproken. De voorzitter van de winkeliersvereni ging wilde slechts dat die branches op de markt worden toegelaten, die niet in het winkelcentruim zijn ver tegenwoordigd. Raadslid A Boot (PvdA) sprak gisteravond de wens uit om al op 21 maart met de markt te beginnen omdat dat zo leuk zou samenvallen met het begin van de lente Volgens Walenkamp is die datum echter niet haalbaar omdat de provinciale pro cedure sowieso al enkele weken in beslag neemt. "Misschien halen we 28 maart wel en dat is ook een leuke datum, zo vlak voor Pasen". T elefoonverkeer in heel Leiden straks digitaal LEIDEN In Leiden wordt in de nacht van 1 op 2 maart eeri nieuwe telefooncentrale in ge bruik genomen. Alle nummers die beginnen met 13 en 14 wor den aangesloten op deze moder ne computer gestuurde centra le. Het gaat om duizenden abon De telefoonnummers blijven ongewijzigd. Volgens een woordvoerder van PTT Tele com zijn straks alle Leidse tele foons op een moderne centrale aangesloten. "Heel Leiden is dan 'digitaal", aldus de woord voerder. De werkzaamheden om de nieuwe centrale aan te sluiten nemen ongeveer een uur in be slag. In die tijd is de telefoon niet bruikbaar. Mensen die na de werkzaamheden nog klach ten hebben kunnen dit melden onder nummer 071 - 210140. De voordelen van de nieuwe centrale zijn een verbetering van de kwaliteit van de gesprek ken en een snellere afhandeling van het telefoonverkeer. LEIDEN De Stichting Gastou derproject Leiden vindt dat de ge meente zich te veel bemoeit met de interne gang van zaken. Voorzitter J. Struijk beschuldigt de gemeente zelfs van betutteling. Bij de stichting zijn 140 gastou ders aangesloten. Tachtig van hen vangen in totaal ongeveer honderd kinderen een aantal uur per week op. De gemeente wil, zo blijkt uit een notitie, de kwaliteit van de gast ouders verhogen. Dat kan door de gastouders een arbeidscontract aan te bieden. Bovendien moeten de co ördinatoren meer doen aan begelei ding van de ouders. "De gemeente wil dat de coördi natoren twaalf uur per jaar naar de gastouders toe gaan om pedagogi sche elementen van het gastouder schap aan de orde te stellen. Wij vin den dat een slecht idee. We hebben liever dat de ouders de coördinato ren kunnen bellen als er problemen zijn. Bovendien: als het mis gaat, dan gaan wij toch wel naar de gast ouders toe", aldus Struijk. Aan het experiment om te gaan werken met arbeidscontracten wil de stichting wel meewerken, ook al ziet Struijk er weinig heil in. "Als je je werkster plotseling een arbeids contract geeft, gaat ze echt niet be ter poetsen". De gemeente moet alleen voor waardenscheppend bezig zijn, vindt Struijk. Bij de stichting zijn nu drie vrou wen in dienst als coordinator. Zij vervullen samen een formatie- Veel wijken krijgen max. snelheid 30 km LEIDEN In grote delen van Lei den gaat een maximum-snelheid van 30 kilometer gelden. In die wij ken worden ook verkeersdrempels aangelegd. De afdeling verkeer van de gemeente bekijkt momenteel welke wijken in aanmerking komen om 30-kilometerzóne te worden. De verwachting is dat het complete plan over een jaar gereed is. Volgens G. Aletrino van de direc tie verkeer is het de bedoeling dat in alle straten die niet zijn bedoeld voor het doorgaande verkeer maat regelen worden genomen. De plan nen worden in bijna alle gevallen uitgevoerd als er andere werkzaam heden aan de straat worden gedaan zoals herbestrating of het vernieu wen van de riolering. Ook wordt volgens de ambtenaar geprobeerd te reageren op wensen van bewo ners. "Maar de gemeenteraad kan natuurlijk besluiten dat h« t sneller moet", aldus Aletrino. Als een aantal straten in een wijk je is aangepakt, wordt een bord ge plaatst dat aangeeft dat de maxi mumsnelheid 30 kilometer per uur bedraagt. In ieder geval gaat de wijk rondom de vuiloverslag tot het 30- kilometergebied gaat behoren. Mo gelijk gaat op de Haarlemmerweg een maximum-snelheid van 30 kilo meter gelden. plaats. In de notitie wordt voorge steld subsidie te verlenen voor nog een formatieplaats. Ook zou er een part-time administratief medewer ker moeten worden aangesteld. "Daar zijn we heel erg tevreden mee. Maar die uitbreiding is wel ge koppeld aan de kwaliteitsbevorde ring van de gastouders. En daar zien wij geen verband tussen", aldus Struijk. De notitie wordt vanavond be sproken tijdens gadering. Ambassadeur van Israël in Leiden LEIDEN De Israëlische ambas sadeur Bavly is donderdagavond in Leiden, bij een bijeenkomst van de Jonge Socialisten van de PvdA oi 11 het Palestijnse vraagstuk Vanaf 20.00 uur houdt hij een inleiding in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Op een eerdere bijeenkomst over deze kwestie sprak de Palestijnse politicoloog Radi Suudie. Bond eist 90.000 gulden van Leids aannemersbet h"ij f DEN HAAG/LEIDEN - Het Leidse Aannemings- en Timmersbedrijf Bey moet binnen twee maanden 90.000 gulden betalen aan de Bond voor de Bouw- en Houtnijverheid Dit eiste de bond gistermiddag in een kort geding bij de Haagse recht bank. Van het bedrijf Bey ver scheen niemand op de zitting. Rechtbankpresident mr Holtrop liet gisteren al doorschemeren een groot deel van de vordering toe te ZUllm wijzen. Het gaat om onder andere vakan tiegeld dat wordt uitgekeerd aan de werknemers in de maand mei. De werkgevers moeten dat geld aan de bond betalen die het vervolgens weer aan het personeel geeft. Daar naast gaat het ook om bijdragen voor sociale fondsen zoals het pen sioen i n opleidingsfonds. Y.u»;.-h .i.- r.t.i-1 -rr...n v.m bouw- en houtbond, mr. De Korte, is er sinds september geen geld meer van de firma Bey ontvangen. Ook vorig jaar waren er problemen met het Leidse bedrijf en moest er een kort geding aan te pas komen om het geld te krijgen De rechtbank doet 12 februari de finitief uitspraak. IN BESLAG GENOMEN - De po litie heeft gisteren grote schoon maak gehouden rond het station. 124 fietsen werden verwijderd. Ei genaren kunnen hun vermiste rij wielen tegen betaling van een boete terugkrijgen. Volgende week verlaezingen in Dobbegaarde LEIDEN - De Woningbouwvereni ging Leiden is er in geslaagd een opening te creeren in het conflict in de Dobbegaarde (Stevenshof). Vol gende week donderdag worden ver kiezingen gehouden voor een nieu we bewonersvereniging in het se- niorencoraplex. Hierin kunnen elf bewoners zit ting nemen. Volgens directeur J. Boggia van de WBL zijn er kandida ten uit zowel de bewonerscommis sie als de belangenverenigirtg. Het bestuur gaat elf koppen tellen. Om dat er in totaal 144 woningen zijn, is dit een vrij groot aantal. De kans is dan ook vrij groot dat in het bestuur mensen moeten samenwerken die nu eikaars tegenstander zijn. Verscheidene bewoners hebben al laten doorschemeren dat ze daar van opnieuw problemen verwach ten. "Met name de laatste weken is er echt op de man gespeeld. Dat is natuurlijk niet vergeten op het mo ment dat er een nieuwe club be stuurders zit", liet een bestuurder die anoniem wil blijven onlangs we ten. LEIDEN - Eén centimeter ijs er bij. Het resultaat van weer een dag vorst viel vanochtend een beetje tegen. Maar de 'ijsploeg' van de gemeente kon het niet mooier maken. Op verschillende plekken op de Zoeterwoudsesin- gel werden gaten geboord en ging de meetlat in het ijs. De laag is nog lang niet dik ge noeg om de gemeentelijke ijs baan vrij te geven. Ijsmeester A. Hofman verwacht dat nog wel een week flinke vorst nodig is al vorens de verbodsborden weg kunnen. Dat gebeurt als het ijs tussen de twaalf en vijftien centi meter dik is. Momenteel blijft het op de meeste plaatsen hangen op acht. Nou zal dat slechts weinigen een zorg zijn. Verboden of niet, er wordt inmiddels flink geschaatst op de Zoeterwoudse en Witte Sin gel. "Voor eigen risico", bena drukt de andere gemeentelijke ijsmeester B. Habraken. Hij is al zo'n tien jaar ijsmeester bij de gemeente. "En ik heb het er enorm druk mee, vooral als straks de baan officieel open gaat". De beide ijsmeesters zijn in zo'n ge val namelijk ook belast met het toezicht. Gewapend met porto foon houden ze alles dat op de baan gebeurt in de gaten. Indien ergens hulp nodig is, kan binnen de kortste keren wor den ingegrepen. Er komt een tele foon voor noodgevallen. Ook worden keetjes neergezet waar koek en zopie aan de man worden gebracht. De ijsmeesters laten zich het hoofd niet op hol brengen door wat spottende opmerkingen van Leidenaars die stellen dat de ge meente de ijsbaan pas vrijgeeft 'als iedere druppel water is bevro- "Als we het licht op groen zet ten komen er hele schoolklassen schaatsen en staan er op een mooie dag zo'n 10.000 mensen op het ijs. Voordat we dat toestaan, moeten we wel zeker weten dat de baan dit kan verdragen", aldus Hofman. Voorlopig zit het er dan ook niet in dat er een elfstegentocht kan worden gehouden. Voor waarde daarvoor is dat tenminste de gemeentelijke ijsbaan veilig beschaatsbaar is. Op z'n vroegst zou de elfstegentocht volgende week zondag plaats kunnen heb ben. De twee Leidse ijsmeesters B. Habraken (l) en A. Hofman ste ken de duimstok in het ijs: "Te dun". (loto Loek Zuvdcrduin) LEIDEN De gemeente Leiden kan bij het Rijk subsidies gaan aanvragen voor het stationsproject. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de voorstellen van B en W om een lange verkeerstunnel aan te leggen voor het nieuwe Leidse station. Voor het verkeer dat de stad in- en uit wil rij den, wordt een nieuwe weg met een u-bocht aangelegd langs de Schipholweg. De gemeenteraad is bereid 15 mil joen (met rente) in het project te steken. Voor verwezenlij king van het plan zijn omvangrijke subsidies van het rijk nodig. Een voorstel van D66 en WD om een definitieve keuze uit te stellen, werd verworpen. De twee opposi tiepartijen wilden een nader onder zoek naar de afwikkeling van het verkeer via de Leeuwenhoekdreef. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) vond het onnodig om ambtenaren een uitgebreide verge lijking te laten maken. Volgens hem is al duidelijk dat de u-bochtvariant de voorkeur verdient. Hij staafde die bewering met enkele voorbeel den en cijfers: zo moeten auto's via de Leeuwenhoekdreef 1700 meter omrijden terwijl de nieuwe weg langs de Schipholweg slechts een omweg van 200 meter betekent. "Een omleiding via de Leeuwen hoek is dus niet bepaald bevorder lijk voor het milieu", aldus Vari Rij. De wethouder voorspelde boven dien een toename van de drukte op de Rijnsburgerweg wanneer deze variant wordt toegepast. Eerder was het de"bedoeling dat de Marislaan als toegangsweg tot de stad zou worden gebruikt inplaats van de u-bocht. Alle fracties waren verheugd dat deze variant van de baan lijkt. Wethouder Van Rij bena drukte echter dat de Marislaan weer in zicht komt wanneer de u-bocht onverhoopt niet doorgaat. Tegenvallers Tot de 15 miljoen die de gemeente (maximaal) op tafel wil leggen, wor den niet alleen de kosten van de tunnel maar alle uitgaven voor ver betering van het stationsgebied ge rekend. Zowel D66 en VVD vrezen dat dit bedrag te laag is. Zij zijn bang dat de opbrengsten van de nieuwe kantoren die bij het station worden gebouwd tegenvallen, om dat de markt daarvoor niet meer zo groot is als enige jaren geleden. Bo vendien vrezen ze dat Leiden van het Rijk minder subsidie krijgt voor het mi lj oenen project dan verwacht. Dit onder meer als gevolg van de be zuinigingsoperatie die nu wordt voorbereid. "We houden ons hart vast", zei Bakker. De Graaf van D66 stelde af te wachten wat de kosten zijn en hoeveel geld de gemeente zelf moet bijdragen. "D66 wil zich niet vast leggen op een maximumbedrag. De bijdrage van de gemeente moet af hangen van de kwaliteit van het produkt. We willen aan de andere kant ook geen 'open-eindfinancie- ring'. Er moet wel duidelijkheid ko men over het bedrag". L. Geradts van de PvdA snapte niets van die opmerking. "Wat stelt D66 zich daarbij voor?". Hij wilde weten hoeveel geld D66 aan het pro ject wil besteden. "Daarover kun nen we nu nog geen oordeel geven", antwoordde De Graaf. "We hebben nooit gezegd: vijftien miljoen is te veel. Maar misschien blijkt wel dat er zeventien of achttien miljoen gul den nodig is. Pas als we weten wat de kosten zijn en de baten, kunnen we zeggen: dat is te veel of te wei nig". Wethouder T. Van Rij luistert geconcentreerd r Grens "Heel cruciaal is het dat u zegt: schien moet de gemeente wel 17 of 18 of 19 miljoen betalen", vond Lau rier. "Dat heb ik niet gezegd, we kunnen die afweging pas maken als we alle gegevens hebben", ant woordde De Graaf. "U houdt in principe de mogelijkheid open dat de gemeente er meer voor uittrekt. Zeg dat dan gewoon", zei Laurier. "Wij zeggen op voorhand 'nee' te gen hogere uitgaven", maakte S. de Vreeze (PvdA) het standpunt van zijn fractie nog eens duidelijk. Ook Groen Links en de Socialistiese Partij denken er zo over. L. van Vel- zen (CDA) was het daar ook mee eens. Vorige week zei hij nog tijdens een commissievergadering dat het ging om een 'symbolische grens' van vijftien miljoen gulden en dat de raad maar opnieuw een afweging moest maken als zou blijken dat het project meer kost. Gisteravond ver woordde hij het anders: "Die be grenzing van vijftien miljoen gul den is een goede zaak. We moeten voorkomen dat de raad met onver wachte, zogeheten Stopera-effecten wordt geconfronteerd". De kosten van de verkeersplan nen voor het stationsgebied worden zonder invloeden van rente-ontwik kelingen geschat op circa 65 mil joen gulden. Een bedrag van 40 mil joen gulden wordt 'terugverdiend' door de grondexploitatie en gebrui kelijke subsidies voor dit soort pro jecten. Circa 15 miljoen wil de ge meente betalen, voor de rest moet het rijk extra subsidies op tafel leg gen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13