Nederland overweegt meer militaire hulp Verstandige lijners kiezen voor brood 'dis mijn zoon thuis is, kan hij de oorlog op video zien Actie tegen te veel vet 'NAVO-verdrag van toepassing op Turkije' Geen carnavalsoptochten, wel (beperkt) feest in cafés Culinaire hoogstandjes Zuivelbureau Duitse wijn in problemen 'Gereedschap' pal onder kookplaat m d H H 1 il ml M 1 r4 d £2, WOENSDAG 23 JANUARI 1997 - i. OORLOG IN DE GOLF Acht van de tien Nederlanders eten te vet. Ongemerkt eten wij gemiddeld 1 a 1,5 ons vet per dag. Terwijl de limiet voor vrou wen op 70 g per dag ligt en voor mannen op 90 g. Veel vet is slecht voor de gezondheid. Vet maakt dik en het vergroot de kans op hart- en vaatziekten. De overheid en diverse in stanties die actief zijn op het ge bied van voeding hebben ge meend actie te moeten voeren naar aanleiding van deze gege vens. In maart begint dan ook een landelijke campagne die moet leiden tot een verminde ring van de vetconsumptie. De campagne, onder de naam Let op Vet, is een initiatief van de Stuurgroep Goede Voeding. De Stuurgroep is in 1987 door de ministeries van landbouw, vis serij en natuurbeheer en WVC opgericht. De doelstelling van de stuurgroep is het uitvoering geven aan de Richtlijnen Goede Voeding van de Nederlandse Voedingsraad, waarbij het ac cent ligt op de verlaging van de vetconsumptie. De Let op Vet-campagne kent haar hoogtepunt in de maand maart. De campagne bestaat uit een commercial op tv, affiches en folders in de supermarkten, informatieve programma's op radio en tv, en artikelen in de kranten en tijdschriften. De Let op Vet-campagne is vooral een bewustwordings campagne. De consument zal er toe bewogen worden bewuster met vet om te gaan. Vooruitlopend op de Let op Vet-campagne hier een lekker mager voorproefje. Gepocheerde schol met si naasappelsaus Voor 4 personen: 500 g scholfi lets, zout en peper. 2,5 dl sinaas appelsap, 2,5 dl kruidenbouil lon, 1,5 eetl. aardappelmeel, 1 dl magere yoghurt, mosterd, gem berpoeder. Vouw de filets dubbel en steek ze met een cocktailprikker vast. Breng het sinaasappelsap met de bouillon tegen de kook aan. Leg de filets erin en po cheer ze in ong. 5 min. gaar. Houd de vis warm op een voor verwarmde schaal en kook het vocht op een hoog vuur tot de helft in. Bind het vocht met het aangemengde aardappelmeel en roer de yoghurt door de saus. Warm de saus goed door en maak hem op smaak met de mosterd en een mespuntje gem berpoeder. Giet de saus over de vis en garneer met schijfjes si naasappel. Bezorgde moeder Tiny Hasselt: "De media maken een circus van de oorlog" Familie Nederlandse soldaten gelduisterd aan de buis Van onze correspondenten Leo van Gelderen en Jurriaan Geldermans DEN HELDER (GPD) - Met zo'n 650 marinemensen in de Golf leeft Den Helder tussen hoop en vrees. Nog zijn de Jacob van Heemskerck, Philips van Almonde en Zuider kruis ver verwijderd van het strijd gewoel, maar mijnen drijven op de stroom en raketten reiken ver. En dan zijn er de Hollandse ziekenver plegers, dicht aan het front en nu al bestookt door Iraakse Scuds. Jan Donker (46), elektromonteur (TDE) aan boord van de Jacob van Heemskerck. Sinds 1963 bij de Ko ninklijke Marine en bezig met zijn laatste zeereis. Ina Donker, echtge note van Jan: "Al die deskundigen die ze er op tv bijslepen. Op CNN wordt wat gezegd en hop, weer acht geleerde heren die er een mening over hebben. Dat was meteen vanaf de eerste dag raak. Ik hoorde het slechte nieuws 's morgens om half zes, toen ik de radio aanzette. Eerst ben je natuurlijk geschokt: is het toch gebeurd... Later ebt dat gevoel wat weg. Doorlopend heb ik die eer ste uren voor de tv gezeten en fami lieleden belden op. Zo ben ik de dag doorgekomen". "En de pers bracht het nieuws zo hoopgevend. Ik had vooraf niet ge dacht dat het een Zesdaagse Oorlog zou worden, maar die eerste berich ten gaven hoop. 't Is net alsof ie mand die je heel goed kent ontzet tend ziek is. Je leeft tussen hoop en vrees. Nu eens gaat het goed, dan weer krijg je een knauw. En toch moet je door en heb je geen tijd om alleen maar bij die oorlog stil te staan. De kinderen rekenen op me en het huis moet toch ook gedaan. Maar buiten dat, het is ook belang rijk dat ik m'n eigen ritme weer kan oppakken". "Op tv naar een oorlog kijken is toch zo raar. Het is prachtig weer buiten en heel ver weg gebeurt zo iets ergs. De deadline is verstreken, ze gooien een muntje op om uit te maken wie er mag beginnen. Dat is een waanzinnig idee. Waanzinnig dat we dit niet hebben kunnen voor komen. En tussen de verslagen van de oorlog door krijgen we de beurs berichten. Alsof ik zit te wachten op de olieprijzen. Wij willen weten hoe het met de jongens is". Frans Hasselt (27) is matroos 1ste klas LDGD (logistieke dienst-ge- neeskundige dienst). Sinds 1986 als ziekenverpleger en helikopterred- der bij de Koninklijke Marine, voor die tijd bij de eerste Pantserdivisie van de landmacht. Gerard Hasselt, vader van Frans: "Ik heb zelf 36 jaar bij de marine gezeten. De laatste ja ren op de Zeven Provinciën. Ook les gegeven over hoe je met gifgassen moet omgaan. En nu zit Frans in het oorlogsgebied. Als ziekenverpleger is hij meegereisd met het noodhos pitaal dat in de Verenigde Emiraten staat Maar Frans is samen met nog drie jongens en een arts doorgereisd naar Bahrayn. Daar zijn ze toege voegd aan het Engelse leger. Hij zit Tiny' Hasselt, moeder van Frans: "Ik ben woensdagavond gewoon naar bed gegaan. Gerard zat nog be neden televisie te kijken, maar ik vond het welletjes. We hadden net onze zoon weggebracht naar Schip hol, dus emoties zat gehad. En dan gelijk de televisie aan. Nee, dat bracht ik niet op. Later heeft Gerard me geroepen omdat het begonnen was. Pot koffie gezet en toch maar voor de tv gaan zitten. Op dat mo ment zat Frans nog in Cairo, zodat we redelijk gerust konden zijn. Vrij dagavond heeft hij zelfs nog met ons gebeld vanuit Cairo. Om te zeg gen dat alles goed was. Een hele op luchting. Je slaapt goed op zo'n tele foontje. Maar nu is Frans in Bahrayn en schieten ze Scud-raket- ten op de stad af. Dan zit ik niet lek ker meer. En de media herhalen al die ellende maar steeds. Maken van de Golfoorlog een soort circus". Grapjt EIBERGEN (ANP) - Een 19-ja- rige dienstplichtig militair uit Baak, gelegerd in Eibergen, heeft een schriftelijke oproep ontvangen voor uitzending naar de Golf-oorlog die volgens na der onderzoek nep was. De brief, op officieel papier, bleek te zijn geschreven door twee col lega's van de soldaat. De gedu peerde soldaat en diens familie waren door de brief flink van streek geraakt. Toen de man van de vakbond voor militairen te horen had gekregen dat in prin cipe alleen beroepsmilitairen naar de Golf gaan, lichtte hij de leiding in. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt een nieuwe bijdrage aan de multinationale strijdmacht tegen Irak op het terrein van de luchtverdediging. Ook is in bespreking of de NAVO-vloot voor de Atlantische Oceaan naar het Middellandse-Zeegebied zal worden ge dirigeerd ter bescherming van koopvaardijroutes. Van die vloot maken ook Nederlandse schepen deel uit. Dat maakte minister Ter Beek van defensie gisteren duidelijk voor de NOS-tv. Er liggen volgens hem nog geen concrete verzoeken, maar als die komen, kan het kabinet snel be slissen. Als er één of meer verzoe ken worden gedaan, zal serieus de mogelijkheid en de functionaliteit ervan worden onderzocht. In begin sel is Nederland bereid dergelijke verzoeken te honoreren, aldus de bewindsman. Op dit moment heeft ons land twee Patriot-squadrons in Turkije als luchtverdediging tegen Iraakse raketten en vliegtuigen. LEIDEN/GELEEN - In tegenstel ling tot de carnavalsverenigingen in Limburg hebben de carnavalsvere nigingen in de regio nog geen be sluit genomen over de aflasting van verschillende festiviviteiten in ver band met de golfoorlog. Maar net als hun Limburgse 'collega's' vin den de verenigingen wel dat activi teiten buiten, zoals de optocht, moe ten worden afgelast. Vanavond besluit het bestuur van de Wassenaarse carnavalsvereni ging 'De Deylknotsen' of èn welke festiviteiten doorgaan. Secretaris W. Teeling verwacht dat de optocht niet doorgaat. Verder meent hij dat het gemaskerd bal moet worden af gelast, omdat hij verwacht dat de aanwezigen zich gaan verkleden als Arabier of soldaat. Omdat een toneelstuk van Thea tergroep Eigen Inbreng over het le ger ging, heeft de Alphense carna valvereniging 'De Cascarfieten' het stuk uit het feestprogramma ge schrapt, aldus voorzitter A. Kabalt. Carnavalsvereniging 'De Leidse Hutspotten' veVgadert vanavond, maar verwacht dat het feest binnen kan doorgaan, aldus secretaris De Jong. Vereniging 'De Spoorbum- Als Irak Turkse luchtbases aan valt van waaruit het wordt gebom bardeerd treedt naar Nederlandse opvatting het NAVO-verdrag in werking. Dit zegt dat de bondgeno ten een aangevallen NAVO-land zullen helpen, maar laat in het mid den in welke vorm dat zal gebeuren. Als Turkije wordt aangevallen, zal in de verdragsorganisatie worden overlegd over de vorm van militaire bijstand aan Turkije, zo heeft de woordvoerder van Buitenlands Za ken gisteren in Den Haag meege deeld. pers' zou op 29 januari met een boe- renkapel op de Haarlemmerstraat in Leiden staan, maar dat gaat in ie der geval niet door vanwege de oor log in de golf. De vijftien Samenwerkende Lim burgse Vastenavondsverenigingen uit de grotere plaatsen (SLV) heb ben gisteren besloten dat alleen het feest in zalen en cafés kan doorgaan. De vergadering van de SLV werd bijgewoond door een delegatie van het bestuur van de Bond van Carna valsverenigingen in Limburg (BCL), waarbij ruim 170 sociëteiten uit kleinere plaatsen zijn aangeslo ten. De BCL-bestuurders zeiden na afloop aangesloten verenigingen te adviseren om de openbare festivi teiten met carnaval af te gelasten. De bond kan echter niets dwingend voorschrijven. Bovendien is een aantal carnavalsverenigingingen in Limburg bij geen van de twee bon den aangesloten. B en W van Urk hebben besloten het vuurwerk en de landing van een aantal parachutisten te schrappen uit het feestprogramma ter gelegen heid van het begin van het project dorpsvernieuwing, vanmiddag. Het NAVO-verdrag voorziet niet in automatische militaire bijstand in geval van oorlog. Toen het ver drag in '48/'49 werd opgesteld, was het Amerikaanse Congres er op ge brand te voorkomen dat de Ver enigde Staten automatisch in een nieuwe Europese oorlog betrokken zouden kunnen raken. Volgens artikel 4 zullen de NAVO-landen met elkaar overleg gen als een van de bondgenoten vindt dat zijn territoriale om- schendbaarheid, politieke onafhan kelijkheid of veiligheid wordt be dreigd. Een aanval op een of meer NAVO-landen zal volgens het daar opvolgende artikel als een aanval op alle worden beschouwd. Elk NAVO-land zal, op grond van het in het VN-Handvest erkende recht van individuele of collectieve zelf verdediging onmiddellijk, afzon derlijk of in overeenstemming met andere NAVO-landen optreden "op de manier die het noodzakelijk acht, het zenden van strijdkrachten inbegrepen, teneinde de veiligheid in het Noordatlantisch gebied te herstellen en te verzekeren". De bombardementsvluchten vanuit Turkije op Irak worden voor namelijk ondernomen vanaf Incir- lik, een basis die de Verenigde Sta ten op grond van een bilateraal ak koord met Turkije mogen gebrui ken. De resolutie van de Veilig heidsraad die gebruik van geweld toestaat om Irak te dwingen Ku- wayt te ontruimen, (resolutie 678), vraagt de bij de volkerenorganisatie aangesloten landen passende maat regelen nemen ter uitvoering van de resolutie. De woordvoerder van Buiten landse Zaken legde er dinsdag de nadruk op dat geen sprake is van automatisme, en dat het aan Turkije is om, als het zich bedreigd voelt, zijn bondgenoten hulp te vragen. Het zenden van de twee sqadrons Nederlandse Patriot luchtdoelra ketten naar het grensgebied met Irak is een uitvloeisel van NAVO- overleg op Turks verzoek. Qok de vorm van bijstand aan een aangevallen land kent geen automa tisme. Brood-eten hoeft beslist niet saai te zijn, er zijn genoeg verschillende soorten. (foto gpd» Het Nederlands Zuivelbureau heeft een van de aardigste series goedko pe kookboekjes, en wel een stuiver onder het nationale gemiddelde van een cadeau in Nederland 10,-) Door de grote oplage en het feit dat een deel van het promotiebudget in de boekjes gestopt wordt zijn de boekjes stuk voor stuk full colour en bovendien smaakvol vormgege ven. Nieuwste troef is het boekje Culinaire Verrassingen voor elk moment van de dag. Aan dit boekje hebben 33 van de allerbeste koks in Nederland hun bijdragen geleverd-. De redactie van het boekwerkje was in de vertrouw de handen van culinair publiciste Fon Zwart. Het resultaat is een bij zonder smaakvol boekje met recep ten die, met enige ervaring in de keuken, ook thuis te maken zijn. Het boekje geeft geen complete menu's, maar juist gerechten die als tussendoortje gepresenteerd kun nen worden, maar ook onderdeel kunnen vormen van een feestelijke maaltijd. Een klein puntje van kritiek is de indeling van het boekje. De vorm geving is ten koste gegaan van de overzichtelijkheid. In principe be hoort een recept op één pagina te volgen te zijn. Nu moet er soms bij een recept voor het vervolg omge slagen worden. Dat is bij het prak tisch gebruik van een kookboek al tijd vervelend. HUUB KLOMPENHOUWER Pakweg vijftien jaar geleden waren Duitse wijnen op vrijwel alle Nederlandse wijnkaarten aanwezig. Vandaag de dag zijn Duitse wijnen grotendeels uit onze restaurants verdwenen, althans uit de betere. Dat aan horecazijde de vraag naar Duitse wijn grotendeels is opgedroogd, heeft niet alléén te maken met het feit dat het gros van de Duitse wijnen licht-zoet is en wij steeds droger zijn gaan drinken. Een minstens zo belangrijke factor is het belabberde imago van Duitse wijn. Want Duitse wijn wordt gezien als goedkope en karakterloos. In het laatste decennium is Duitse wijn verworden tot een supermarktwijn met als belangrijkste kenmerken een lage prijs, een licht-zoete smaak en een bont, etiket. Het meest verkochte type - naar Engeland en Amerika - was vorig jaar de Liebfraumilch, een half-zoete mengwijn van diverse druivesoorten uit de gebieden Rheinhessen, Rheinpfalz, Nahe en Rheingau. In Duitsland gaf men dit weinig verheffende produkt de status van 'Qualitatswein', terwijl 'Landwein' terechter zou zijn geweest. In de ogen van de Duitse wijnwetgevers bestaat land- of tafelwijn echter nauwelijks: slechts één procent van de oogst valt in deze categorie. Van alle belangrijke wijnlanden is Duitsland het enige met meer kwaliteitswijn dan land- en tafel wijn - althans op papier. Dat het zo ver heeft kunnen komen is ten dele te wijten aan de machtige Duitse coöperaties. Deze beheersen ruim een derde van de wijngrond, maar hebben meer dan twee derde van de stemmen. In principe worden alle beslissingen dus genomen in het belang van de - per definitie grootschalig werkende - coöperaties. Er daagt echter verbetering. Een groeiende groep producenten is ervan overtuigd dat in Duitsland het roer om moet, en snel. Er dient gekozen te worden voor een koers van kwaliteit op alle niveaus, ook dat van Liebfraumilch. Een pakket maatregelen werd reeds van kracht. Zo verhoogde men het minimum aandeel van betere druivesoorten in Liebfraumilch, terwijl tegelijk het suikergehalte in deze wijn aan een maximum werd gebonden. Voorts spreekt men over een verlaging van de hoeveelheid wijn per hectare (in heel Duitsland gemiddeld zo'n 97 hectoliter) en over andere veranderingen in de wijnwet. De vraag is alleen of alle wijzigingen nog op tijd zullen komen. Want de Duitse wijnmakers staan voor de immense taak om voor hun werkelijke, vaak verrukkelijke kwaliteitswijnen een wereldwijde markt te creëren voordat de massale produktie van goedkope kruidenierswijntjes is afgebouwd. Is er leven na Liebfraumilch? De tijd zal het leren. HUBRECHT DUIJKER Om hun marktpositie te verbeteren zullen de Duitse wijnboeren m der wijn per hectare moeten gaan produceren. (foto gpd> Drie sneden brood, smakelijk belegd en toch in die ene maaltijd 300 calorieën besparen! Interessante informatie voor degenen die in het nieuwe jaar een paar kilo willen kwijtraken. Want dat boterhammen niet zouden passen in het dagmenu van afvallers is een fabeltje. door Anneke Geerts Wie van plan is te proberen wat ki lo's af te vallen, kan dit doen door enkele dagen of weken het zoge naamde 'broodwisseldieet' te vol gen (de ene dag alleen volkorentar- we-brood en de andere dag het nor male eet- en drinkpatroon). Het is echter ook mogelijk om binnen de bestaande eetgewoonten met uitge balanceerde broodmaaltijden enke le honderden calorieën te besparen. Het is namelijk zelden het brood dat een maaltijd calorierijk maakt, veel eerder zijn het de boter of margari ne en het beleg. Boterhammen - vooral de donke re soorten - passen uitstekend in een caloriebewust dagmenu. Ze le veren veel voedingsstoffen van goe de kwaliteit (eiwitten, B-vitamines en voedingsvezel bijvoorbeeld) en brood zorgt voor een plezierig ge vuld gevoel. Het rekenvoorbeeld laat zien hoe in een kritisch gekozen broodmaaltijd 300 calorieën bespaard worden. Kri tisch kiezen betekent rekening hou den met een paar spelregels. Dun halvarine, (dieet)margarine of boter smeren is er één van. 'Zonder' is ook iets om eens te proberen: bijvoor beeld bij smeerbaar beleg als (dun) pindakaas, spreads, chutney, mage re smeerkaas of 'light' leverworst. Een andere spelregel is de grootte van de portie beleg die op de boter hammen wordt gelegd. Omdat veel belegsoorten die in Nederland po pulair zijn - kaas en vleeswaren bij voorbeeld - in verhouding nogal wat (verborgen) vet bevatten, maken grote porties de broodmaaltijd ge makkelijk calorierijk. Wie wil afval len, doet er daarom goed aan te let ten op de verhouding brood-beleg. Kies zo mogelijk wat dikkere sne den brood (of een dubbele boter ham!) met een bescheiden portie beleg. Vergeet niet dat plakjes ra dijs, komkommer, paprika, tomaat of wat geraspte wortel (ook in potjes verkrijgbaar) mager zijn en - al of niet gecombineerd - het beleg weer wat afwisselender maken. Ander beleg is ook een spelregel die helpt bij het afslanken. 'Minder vet' beleg is bijvoorbeeld tong, ros bief, rookvlees, achterham, frican deau, mager rundergehakt, kiprol lade, Cottage Cheese, Zwitserse strooikaas, 30+- of 40+-kaas. Met elkaar zorgen die maatrege len ervoor dat de broodmaaltijden caloriebewust zijn samengesteld. Ze vormen de pijlers voor een ge zonde eetdag, die helpt enkele tóch overtollige pondjes kwijt te raken. Een rekenvoorbeeld: kcal - 3 sneden volkorentarwe brood (100 g) 210 - margarine 3x (15 g) 115 - ruim cervelaatworst (25 g) 110 - royaal jonge Goudse kaas (25 g) 85 - pindakaas (15 g) 100 - 1 beker volle melk (1,5 dl) 95 - 1 sinaasappel 50 Totaal 765 kcal - 3 sneden volkorcntarwe- brood (100 g) 210 - halvarine 2x (10 g) 35 - plakje jonge 40+ kaas (15 g) 45 - sandwichspread (15 g) 35 - 1 beker halfvolle melk 70 - 1 sinaasappel 50 Totaal 465 Wie veel keukenwerk heeft kan da gelijks wel een uur tijd besparen als het 'kookgereedschap' onder direct handbereik is. In de moderne keu ken wordt niet meer als vanzelfspre kend voor het (inbouw)fornuis met oven gekozen. Sommigen hebben lie ver een kleine vrijstaande magne tron en een oven op werkhoogte. De ruimte onder de kookplaat benutten ze dan voor het opbergen van bestek en keukengereedschap en pannen. Daarom houden steeds meer fa brikanten zich bezig met het zo plat mogelijk construeren van inbouw- kookplaten, zodat er een lade onder past. Voordeel van zo'n platte plaat is bovendien dat hij ook in een be staande keuken probleemloos ge monteerd kan worden. Kast of la den er direct onder kunnen normaal blijven. (foto gpd» nu dus dicht tegen frontlijn aan. Vijfentwintig kilometer is tenslotte niet echt ver te noemen". "Zelf maakte ik als jonge matroos de oorlog mee. Met de Nederlandse oorlogsbodem Banda zat ik driejaar in Nederlands-Indië en leverde slag voor de kust van Soerabaja. Ik weet dus wat mijn zoon meemaakt. Ik heb hem in een van mijn brieven ge schreven dat hij na een eventuele gas-aanval in ieder geval niet als eerste zijn gasmasker afdoet. Ja, dat klinkt zo logisch. Maar in geval van nood is niets meer normaal. Dus een extra vaderlijke raad kan nooit kwaad". "Ik spel elke dag de krant en volg iedere televisie-uitzending. De laatste dagen zie ik dan ook nauwe lijks nog mijn bed. Wil erbij blijven, j Ik denk ook dat ik de berichten an- 1 ders interpreteer dan de meeste kij kers en lezers. Na zo veel jaren mari ne weet je wel iets van strategische zetten. Ook die kant van de zaak heeft mijn interesse. Niet als vader i maar toch nog een beetje beroeps- I matig. Veel zet ik ook op video. Nu al heb ik vier banden vol met nieuws. Golf 1, 2, 3 en 4. Dan kan mijn zoon later, als hij daar behoefte aan heeft, alles nog eens terugzien".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8