Israël vraagt VS 13 miljard hulp Gevolgen oliebranden voor milieu vallen mee Oorlogspropaganda een geducht wapen 'Geen verband met afzien van tegenaanval' 'UL Irak eist voor Palestijnen toepassing oorlogsrecht w EG veroordeelt behandeling loijgsgevangenen Irak Israël even Bayriif JERUZALEM (Rtr) Israël zal voor de komende vijfjaar de Verenigde Staten 13 miljard dollar (ongeveer 20 miljard gulden) extra hulp zal vragen. Dit heeft de Israëlische minister van financiën Yitzhak Modai gisteren meegedeeld. Hij ontkende dat het verzoek verband houdt met Israëls terughoudende optreden in de Golfoorlog. Modai zei dat hij geen specifiek ver- spelen of om berustend af te gaan sloten. Voor de 1,7 miljoen Palestij. Van onze correspondent Herman Damveld LEEUWARDEN - De bombar dementen op de kerninstallaties van Irak hebben zeer waarschijn lijk een kleine kernramp veroor zaakt. Volgens woordvoerder Schwarzkopf van het Amerikaan se leger zijn vier kerninstallaties uitgeschakeld. Bij de uitschake ling van de kerncentrales door de bombardementen zou de koeling van de brandstofelementen zijn uitgevallen, met als gevolg een kernsmelting. Ook is het aannemelijk dat er brandstofelementen door de bombardementen uit elkaar zijn gespat. Daarbij komt een meng sel van verschillende radio-actie ve stoffen als jodium, cesium en Kernreactoren b ak zijn klein Tsjemobyl plutonium vrij. Omdat het gaat om een kerninhoud van slechts enkele kilo's, blijven de gevolgen beperkt tot een gebied van zo'n twee kilometer om de kerninstal laties: een klein Tsjernobyl. De kerncentrales zelf worden wanneer ze in bedrijf zijn radio actief. Dat heeft tot gevolg dat mensen, die de opruimwerk- zaamheden verrichten, een ern stige radio-actieve besmetting op zullen lopen wanneer ze geen uit gebreide beschermende maatre gelen nemen. Uit gegevens van het het Inter nationale Atoomenergie Agent schap te Wenen blijkt dat twee van de vier reactoren kleine kern centrales van Russische makelij zijn. Ze worden gebruikt voor on derzoeksdoeleinden. Daarnaast heeft Irak een door Italië geleverde fabriek voor het maken van brandstofelementen voor de kerncentrales. Tenslotte is er een opslagplaats met 250 ton natuurlijk en 23 kilo hoog verrijkt uranium dat geleverd is door Frankrijk. Deze vier installaties - nu kapot geschoten - staan naast elkaar bij de plaats Tuwaitha. Zelfmoordacties voor geschonden heiligdommen zoek om hulp heeft gedaan tijdens zitten wachten tot we met gas wor den bestookt", zei Levy. nen in de bezette gebieden gold voor de zesde achtereenvolgende Premier Yitzhak Shamir heeft dag een uitgaansverbod. In het Ara maar wel optimistisch was over het naar verluidt de Amerikanen be- bische deel van Jeruzalem echter antwoord van Washington. Israël loofd op dit moment geen vergel- werd het uitgaansverbod opgehe- ontvangt per jaar 3 miljard dollar dinsaanval tegen Irak te zullen on- ven. aan Amerikaanse economische en dernemen, om te voorkomen dat de militaire hulp. Arabische landen zich terugtrekken Volgens Modai zou Israël om ten- ujt de multinationale troepenmacht ministe 3 miljard dollar (ongeveer 5 tegen Irak. In ruil daarvoor hebben miljard gulden) vragen om tege- de VS anti-raketsystemen in Israel moet te komen in de extra militaire gestationeerd, kosten door de Golfoorlog, de scha de door Iraakse raketaanvallen en economische verliezen, Modai. NICOSIA (AP) Irak heeft de geallieerde strijdmacht in de Golf gisteren beschuldigd van het schenden van islamitische en christelijke heiligdommen in het land en gedreigd met zelfmoordacties als vergelding. Dui zenden Iraakse vluchtelingen zouden zich rond de hei ligdommen hebben samengetrokken in de veronder stelling dat die plaatsen veilig zijn. Radio Baghdad zei in een commentaar dat de gealli eerden de heiligdommen in Ngjaf en Karbala, alsmede de oude Sint-Thomaslcèrk in Nineveh, doelbewust hebben getroffen. Najaf herbergt het graf van Ali, de schoonzoon van de profeet Mohammed. Door shi'iti- sche moslims, die 55 procent van de bevolking van Irak uitmaken, wordt Ali gezien als de opvolger van de profeet. In Karbala staat de graftombe van Moham- meds kleinzoon Hussein. 'Kuwaytse garde opende aanval op paleis van emir" ROTTERDAM/HILVERSUM Leden van de Kuwaytse nationale garde hebben net voor de inval van Saddam Hussein het paleis van de emir aangevallen. Nadat zij enkele uren hadden stand gehouden, kre gen zij hulp van de troepen van de Iraakse leider. Die bewering wordt vanavond in het NOS-programma 'Lopend Vuur' gestaafd met film beelden van de oud-VN-soldaat Kent Jarlehag. Hij filmde de dag van de aanval van Irak op Kuwayt hoe de nationale garde enkele uren voor de 'officiële inval' al een begin had gemaakt met de oorlog. Saddam Hussein heeft eerder be weerd dat hij Kuwaytse troepen hielp. Dat zou zijn gebeurd op ver zoek van de Kuwaytse oppositie die de emir van z'n troon wilde stoten. Jarlehag schoot de beelden in de vroege morgen van 2 augustus, om zes uur. Daaruit blijkt duidelijk dat de Kuwaytse troepen pas tegen elf uur steun kregen van Iraakse tanks. Modai en Eagleburger ontkenden aldus echter na afloop van hun ontmoe ting bezig te zijn geweest een over- De joodse staat zou de Verenigde eenkomst op te stellen, waarin Is- Staten ook vragen om een hulppak- raël in ruil voor terughoudendheid ket van 10 miljard dollar in de vorm hulp tegemoet kan zien. "We heb ben geen enkele overeenkomst ge sloten. We hebben overlegd", aldus ten voor de "instroom van joodse Eagleburger. Sovjet-immigranten. Minister van buitenlandse zaken David Levy heeft er ondertussen op gezinspeeld dat bij een derde Iraak se aanval Israël zich niet langer af in heel Israël, ook in Tel Aviv, gingen de mensen gisteren voor het eerst na de Iraakse raketaanvallen weer aan het werk. Ze werden wel gevraagd hun gasmaskers bij zich te zijdig zal houden. "Niemand in Is- houden. De scholen waren voor de raël heeft zin om voor offerlam te zevende achtereenvolgende dag ge- NICOSIA (AP) Irak overweegt zich aan de internationale regels voor de behandeling van krijgsge vangenen te houden, als Israël de zelfde principes toepast op de Pale stijnen in de bezette gebieden. Deze koppeling van de Golfcrisis aan de kwestie van de bezetting door Is raël, is gemeld door Radio Bag hdad. Het Iraakse persbureau INA ci teerde een Iraakse presidentiële woordvoerder die verklaarde dat hij verbaasd was over de storm van ver ontwaardiging die uitbrak toen Baghdad maandag aankondigde dat het meer dan 20 geallieerde krijgsgevangenen als menselijke schilden naar strategische plaatsen over zou brengen. De woordvoerder bekritiseerde de opstelling van de westerse politi ci "die zich beroepen op de Conven tie van Genève terwijl zij die sinds 1948 begraven en genegeerd heb ben voor alle Arabische krijgsge vangenen". Hij deelde mee dat Irak de Conventie zou toepassen mits deze ook geldt voor de Palestijnen op de bezette gebieden en gevan gengenomen Iraakse militairen. Ten minste zeven piloten van de multinationale troepenmacht heb ben op de Iraakse televisie ver klaard dat zij als menselijke schil den naar strategische plaatsen zul len worden overgebracht. De Ver enigde Staten en hun bondgenoten hebben in furieuze reacties laten weten dat dit strijdig is met de Con ventie van Genève inzake de behan deling van krijgsgevangenen. Irak heeft steeds geprobeerd de >- DEN HAAG (ANP) De EG-landen houden de Iraakse lei ders persoonlijk verantwoordelijk voor de behandeling van krijgsgevangenen. Zij beschouwen elk optreden tegen lijf of leven van krijgsgevangenen als een oorlogsmisdaad. Dit blijkt uit een verklaring die Twaalf gisteren hebben afgelegd. Het Iraakse optreden wordt zonder meer veroordeeld. De twaalf landen van de Europese Gemeenschap zeggen zich grote zorgen te maken over het gebruik van krijgsgevan genen voor propaganda-doeleinden, zoals het tonen aan het sing van de Golfcrisis te koppelen publiek in Baghdad, en het plan van de Iraakse autoriteiten hen samen te brengen bij militaire bases en doelen. aan de Palestijnse kwestie. De EG-landen doen een krachtig beroep op de Iraakse auto riteiten om de Geneefse Conventies over oorlogvoering, in het bijzonder die van 12 augustus 1949 over de behandeling van krijgsgevangenen, te eerbiedigen. Artikel 13 van deze Conven tie zegt dat krijgsgevangenen te allen tijde moeten worden be schermd, in het bijzonder tegen geweld en intimidatie, beledi ging en publieke nieuwsgierigheid. De Verenigde Staten en Groot-Brittanniè hebben gisteren bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een klachtin- gediend over het misbruik en de mishandeling van de krijgs gevangenen. TEL AVIV (GPD) Even na half acht Nederlandse tijd klonk in Israel het luchtalarm. Een radiojournalist die op dat moment thuis was, vertelde dat hij de raket had zien aankomen, een fractie van een seconde voor deze een flatgebouw van twee verdiepingen raakte. "Er was een daverende explosie, gevolgd door enkele seconden van diepe stilte. Toen begon het geschreeuw en gegil van de slachtoffers". Het direct getroffen gebouw verdween voor het grootste deel in de grond en het duurde vier uur tot de laatste bewoners uit het puin konden worden bevrijd. Van de omliggende flatgebouwen werden de muren ingedrukt en verder van de plaats van de inslag gingen alle ramen uit de sponningen. De straten waren be zaaid met glas. Via radio en televisie werden de inwo ners van Tel Aviv gemaand binnen te blijven om de reddingsacties niet te hinderen. Toch kwamen honderden nieuwgierigen naar bui ten. Het duurde een uur voor de volle omvang van de schade en het grote aantal slachtoffers doordrong tot het Israëlische publiek. Toen begon de televisie beel den te vertonen van straten vol ambulances. Red dingsploegen met bulldozers en hijskranen doorzoch ten het puin. Ooggetuigen spraken van een 'Bayrut'. Een vrouw met een kind op haar arm, die zelf licht gewond raakte, vertelde dat ze na het alarm met haar man en een baby naar de tegen gifgas afgesloten ka mer van hun flat was gegaan. "Een paar minuten later was er een enorme dreun en meteen vielen alle muren de kamer binnen. De baby lag in zijn zuurstoftent en een van de muren was bovenop hem gevallen. Ik wist zeker dat-ie dood was, maar gelukkig viel het mee. Ik vond mijn man en we gingen naar de trap. Daar bleek dat er van ons flatgebouw bijna niets meer stond". Een 14-jarige jongen die lichtigewond raakte, vertel de dat zijn beide ouders in het ziekenhuis zijn opgeno men. De familie van tien personen was juist naar Tel Aviv teruggekeerd van een verblijf in de zuidelijke stad Be'ersheba. Ze waren daar heen gegaan omdat ze het in Tel Aviv te gevaarlijk vonden, maar sinds giste ren worden alle Israeli's weer geacht te werken. De Bescherming Bevolking blijft het publiek ook na gisteravond aanraden bij een aanval niet naar de schuilkelders te gaan. Israël houdt nog altijd ernstig rekening met een raketaanval met chemische wapens en bovendien is er na het alarm meestal te weinig tijd beschikbaar om de kelder te bereiken. Alle Israeli's moeten voortdurend hun gasmasker bij zich dragen. De scholen blijven voorlopig gesloten. Waarom de Patriot-batterijen machteloos bleken, terwijl er in Saudi-Arabie de afgelopen dagen goede resultaten zijn geboekt, is niet duidelijk. Van onze correspondenten Marcel Gelauff en Theo Haerkens APELDOORN Het milieu zal op wereldschaal niet verder achteruit gaan als gevolg van het in brand ra ken van olievelden in het Midden- Oosten. Plaatselijk zal de tempera tuur iets dalen en de kans op regen toenemen, maar op wereldschaal zullen de milieugevolgen niet meet baar of merkbaar zijn. Dat zegt prof. dr. ir. P. Builtjes naar aanleiding van de brand in de olievelden in Ku wayt. Builtjes is werkzaam bij TNO in Apeldoorn en hoogleraar in de chemie van de atmosfeer aan de Utrechtse universiteit. Volgens Amerikaanse militairen in Saudi-Arabië blijkt uit verken ningsfoto's van de luchtmacht, dat Irak is begonnen met de vernieti ging van Kuwaytse olievelden. Een Amerikaanse woordvoerder heeft laten weten dat er harde bewijzen zijn van de Iraakse actie. Luchtfo to's laten zien dat de Irakezen olie bronnen en opslagtanks hebben op geblazen bij Al-Wafra, dat in het zui den van Kuwayt ligt. Ook opslag tanks en olievelden in de gebieden Shuaiba en Mina Abdullah zouden vernietigd zijn. Irak heeft voor het uitbreken van de Golfoorlog een aantal keren ge dreigd alle olievelden in Kuwayt te vernietigen, maar of daar nu daad werkelijk een begin mee is ge maakt, is niet duidelijk. De Irak ezen willen met het vernietigen van oliebronnen een grondoffensief door de geallieerden bemoeilijken. Het Amerikaanse bericht heeft ove rigens ook bevreemding, gewekt, omdat Irak als gevolg van de sanc ties een gebrek zou hebben aan ben zine en andere olieprodukten. Indianen Builtjes benadrukt dat de gevolgen van de oorlog voor de bevolking en de infrastructuur van Kuwayt veel ernstiger zijn dan voor het milieu. "De milieugevolgen vallen daarbij in het niet". Hij zegt de effecten van de branden niet precies te kunnen beoordelen, omdat niet duidelijk is hoe groot de branden zijn. "Als de oliebronnen maanden of jaren in brand staan, zijn er natuur lijk veel meer effecten dan als het maar een paar dagen of weken duurt. Er bestaat geen ervaring met dit soort branden, dus als weten schapper kan ik er alleen in algeme ne termen over spreken. De hoe veelheid roet in de atmosfeer zal toenemen en dat leidt plaatselijk tot een lichte daling van de tempera tuur, maar dat is zeer marginaal. Daarnaast zorgt roetVorming voor De olie-installatie in Umm al-Aish, zo'n vijftig kilometer van Kuwayt- stad, stond ook in oktober 1981 in brand, zoals is te zien op deze foto. Vol gens deskundigen vallen de gevolgen voor het milieu van de nieuwe bran den mee. Maar blussen is moeilijk. (archieffoto epa> bewolking, maar regen lijkt me in een woestijngebied geen probleem. De Indianen kenden dat verschijn sel overigens al. Die stookten vuur tjes om regen op te wekken". Volgens Builtjes is de hoeveel heid vervuilende stoffen die elke dag in de hele wereld vrijkomt als gevolg van energieopwekking en gebruik van verbrandingsmotoren, vele malen groter dan die van bran den van olievelden. "Dat stelt echt niks voor en daarom zal er op mon diaal niveau ook geen effect merk baar zijn. Ik denk dat een grote vul kaanuitbarsting veel meer invloed op het weer en het klimaat heeft, omdat de roetdeeltjes dan hoog in de atmosfeer komen en zich- over een groter gebied verspreiden". Builtjes verwacht dat het water van de Golf het meest zal lijden van het in brand raken van oliebronnen. "Er zal ongetwijfeld olie in het wa ter lopen, maar de effecten daarvan zijn alleen aan te geven als je weet om hoeveel olie het gaat". Broeikaseffect Ook beleidsmedewerkster M. Bootsma van de Stichting Natuur en Milieu in Utrecht zegt dat nu niet te is beoordelen in welke mate het milieu in de Golf en in de omgeving van de Golf door de oliebranden wordt vervuild. "Dat hangt sterk af van het aantal olievelden dat is ver nietigd. Bovendien speelt het ant woord op de vraag of de branden lang woeden een belangrijke rol. Als de bronnen weken of maanden blijven branden omdat de olietoe voer niet wordt gestopt, zal de ver vuiling ernstiger zijn dan wanneer de olietoevoer snel ophoudt". Brandende oliebronnen versprei den vooral zwaveldioxyde en stik- stofoxyde, aldus Bootsma. "Zwa veldioxyde kan kankerverwekkend zijn. Er komer^ bij branden verzu rende stoffen vrij en het broeikasef- fecht zal verder toenemen". Als de olievelden in Kuwayt op grote schaal in brand raken, zal de hoe veelheid vervuilende stoffen in de lucht met ongeveer tien procent toenemen, schat zij. "Meer roetdeel tjes in de lucht leidt plaatselijk tot regen. De gevolgen zullen afhanke lijk van de windrichting merkbaar zijn in het Midden-Oosten, Zuid- Europa en Afrika". Op lange termijn zullen langduri ge branden in het Midden-Oosten voor de hele wereld enige gevolgen hebben, aldus Natuur en Milieu. "Tien procent meer vervuilende stoffen leidt tot een toename van het broeikaseffect. Structureel is daar alleen wat aan te doen door minder olie te gebruiken". Blussen Feit is dat het weken, maanden of zelfs jaren kan duren voor de olie bronnen in Kuwayt zijn geblust. Dat zei de Amerikaanse deskundige op dit gebied bij uitstek, Red Adai- re, vannacht voor CNN-tv. Hij ver klaarde dat er onder normale om standigheden al twee of drie weken nodig zijn om het benodigde mate rieel, zoals bulldozers, ter plaatse te krijgen en een tweede bron te boren om de druk op de brandende bron te verminderen. Als dat niet ge beurt, zijn alle pogingen om de branden te bestrijden, gedoemd te mislukken. Adaire gaat overigens zelf niet naar Kuwayt. Hij vindt dat veel te riskant. Pas als de oorlog voorbij is, is hij bereid te bekijken wat hij kan doen. Andere deskundigen zijn iets op timistischer dan Adaire. Zij gaan er van uit dat branden die nu woeden binnen enkele weken of maanden spontaan doven omdat het zou gaan om wat oudere oliebronnen, waar op niet meer zoveel druk staat. De oude Chinezen wisten het al. Ver voor Christus hadden zij een spreekwoord: "Wat je met woor den kunt doen, moet je niet doen met wapens". Het is de kern van de oorlogspropaganda, zoals die ook nu weer op ons afkomt vanuit het Golfgebied. Propaganda komt van het woord Propagare, dat letterlijk voortplanting betekent. Binnen de rooms-katholieke kerk ken nen we een congregatie die zich Propagare Fidei noemt, het ver breiden van het geloof. In de he dendaagse betekenis is propa ganda het weloverwogen beïn vloeden van meningen van ande ren. Een doelbewuste manipula tie en een factor waarmee in een oorlog rekening moet worden ge houden. Het is een hulpmiddel, een wapen. De bedoeling van oorlogspro paganda is het breken van de geestkracht van de tegenstander of juist het opkrikken van het mo reel van de eigen partij. Goebbels was er in de Tweede Wereldoor log een ware meester in. Hij wist de massa's als geen ander te be stoken met propaganda-praatjes. De voortdurende herhaling van de kréet 'Wir wollen siegen' miste haar uitwerking niet. Maar vlak ook de geallieerden niet uit. De BBC besloot de Duitstalige uit zendingen gedurende de gehele oorlog consequent met de mede deling 'dit is de zoveelste dag dat Hitier ongelijk had'. Al vóór Goebbels wist Lenin dat propaganda belangrijk was voor de zaak waarvoor hu streed. Lenin maakte daarbij onder scheid in agitatie en propaganda. Was agitatie vooral gericht op het sentiment, de propaganda was gericht op het intellect. In de na-oorlogse jaren hebben psychologie en sociologie zich ge weldig ontwikkeld. Evenals de massa-communicatiemedia, met de televisie voorop. In de Golfoor log wordt dat heel duidelijk. Bei de partijen gebruiken de moge lijkheden van de tv optimaal. Saddam Hussein probeert het moreel van de tegenstander te be ïnvloeden met zijn steeds weer herhaalde bewering dat 'dit nog maar het begin is', zijn dreiging met chemische wapens en zijn slotwoord dat Bush de Satan is en dat Allah strijdt aan de zijde van Huyser Irak. Het vertonen van de walge lijke beelden van de gevangen ge nomen vliegers hoort daar ook bij. Saddam Hussein zal ongetwij feld worden omringd door een staf van specialisten op dit ge bied. Maar ook de Amerikanen kun nen er wat van. Zij hebben de fi guur van Saddam Husyan ook heel duidelijk negatief geportret teerd. De presentatie van de hi- techbeelden waarmee duidelijk wordt dat met een chirurgische nauwkeurigheid vijandige doelen kunnen worden uitgeschakeld, valt ook onder de propaganda. Enerzijds wil men het eigen volk tonen dat burgerdoelen worden gespaard, waardoor een oorlog acceptabel blijft. Anderzijds moet het de Irakezen duidelijk maken dat de Amerikanen tech nologisch superieur zijn. Ook het achterhouden van in formatie valt soms onder propa ganda. Meestal, maar lang niet al tijd, heeft het achterhouden van informatie een militaire achter grondBeïnvloeding van de eigen bevolking speelt eveneens een rol. Wat dat betreft, telt voor bei de partijen dat propaganda een onderdeel van de oorlogsvoering is. Voor beide geldt ook een waar heid uit de reclamo-wtrald op een gegeven moment treedt een verzadigingspunt op. J.C.L. HUYSER Vlcrztcrr-cngcneraal bd J.C.L. Huyscr geeft exclusief voor het Lcidsch/Alphcns Dagblad rn voor andere bladen die zijn aangesloten bij de Gemeenschappelijke Pers dienst dagelijks commentaar bij de militaire ontwikkelingen In dc Golf.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7