Gorbatsjov houdt roebel in de hand VerjJL sterend Zeevaart mijdt Suez-kanaal Strenge monetaire maatregelen Timmer man van het decennium5 in Cannes Landbouwoverschot EG op 'historisch hoogtepunt' Staat steunt bedrijf dat investeert in Oost-Europa Schuld Polen en Egypte verminderd Plan verkoop olievoorraad op laag pitje WOENSDAG 23 JANUARI 1991 PAGINA 5 MOSKOU (Rtr/DPA/KRF) Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren ingrijpende maatregelen afgekondigd om de volledig uit de hand gelopen geldomloop in zijn land aan banden te leggen en de onofficiële economie aan te pakken. De maatregelen zijn bedoeld ter bestrijding van "corruptie, speculatie, smokkel, zwarte handel en vervalsing", zo staat in een presidentieel decreet dat werd gepubliceerd door het persbureau Tass. EINDHOVEN (GPD) - Philips- president Jan D. Timmer wordt vanavond in het Franse Cannes door de Europese muziekindustrie uitgeroepen tot 'man van het decen nium'. De organisatie achter de mu- ziekbeurs die deze dagen in Cannes plaatsvindt, het Franse bureau Mi- dem, heeft Timmer deze eer toebe deeld zijn doorslaggevende rol bij de introductie van de compact- en de laser disc. In het prestigieuze restaurant 'Le Moulin de Mougins' in de buurt van Cannes zal Timmer vanavond de prijs in ontvangst nemen. Midem- president Xavier Roy zei eerder dat de muziekman van het decennium "alles in zich moet hebben van ie mand die de muziekindustrie ver nieuwd heeft. De uitzonderlijke technologische omslag die bereikt werd met cd en laser disc is zo'n ge beurtenis", aldus Roy. Timmer heeft aanvankelijk als president van het Philips-label Po lygram en later als voorzitter van de Philips-divisie voor consumenten elektronica een belangrijke rol ge speeld bij de introduktie van deze Philipsvinding. Bij het gedwongen aftreden van Philips-president Van der Klugt in het voorjaar van 1990 werd Timmer vervroegd de nieuwe president van het concern. Met voor Philips ongekend drastische reor ganisaties probeert hij nu het hele concern gezond te krijgen, zoals eerder bij Polygram en Consumen ten-electronica ook lukte De jaarlijkse prijs die verbonden is aan de benoeming van Timmer tot man van het decennium is ge noemd naar de voormalig voorzitter van de internationale organisatie voor muziek- en video-producenten (ISPI). Nesuhi Ertegun. Vorig jaar viel de prijs in handen van de jazz musicus Quincy Jones. Ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van Midem is de jaarlijkse prijs in een decenniumprijs veranderd. Volgens een woordvoerder van het Philips-concern in Eindhoven zal Timmer bij de uitreiking van de prijs geen nadere bijzonderheden geven over de gang van zaken bij het concern. De oorlog in de Golf en de angst voor terroristische aanslagen heb ben hun weerslag op de muziekin dustrie. Volgens John de Mol sr van de Stichting Conamus zijn de belangrijke Amerikanen dit jaar niet komen opdagen. 'Maar ook de Jappanners hebben het laten afwe ten. en dat is redelijk rampzalig voor de zakenwereld'. John de Mol sr. meldt verder uit zijn stand in Cannes dat de beveili gingsmaatregelen 'vreselijk streng' zijn. "Iedere standhouder en bezoe ker wordt gefouilleerd, tassen en koffers moeten open. Zelfs als je met je auto de parkeergarage in rijdt. moet de kofferbak open. De organisatoren van de muziekbeurs nemen geen enkel risico". Sovjet-burgers mogen voortaan nog maar 500 roebel (tegen de officiële koers ruim 1500 gulden) per maand van bankrekeningen halen. De bil jetten van 50 en 100 roebel worden uit de circulatie genomen en zullen vanaf vandaag geen wettig betaal middel meer zijn. Ze kunnen worden ingewisseld tegen nieuwe biljetten waarvan de herkomst is aangetoond. Dat kan vóór zaterdag gebeuren tot een maximum van 1000 roebel, maar al leen door arbeiders en via speciale commissies. De biljetten van 50 en 100 roebel spelen een belangrijke rol in de zwarte economie en verte genwoordigen volgens de regering meer dan een derde van de totale geldomloop. De maatregelen moeten zorgen voor "normalisering van de mone taire situatie en de consumenten markt". Het decreet is volgens Gor batsjov in het belang van de over grote meerderheid van de bevol king. Premier Valentin Pavlov ver klaarde gisteren dat het niet de be doeling is geld te confisceren van de werkende massa's. Het gaat erom een klap toe te dienen aan de hande laren op de zwarte markt, zo zei hij. De economische hervormingen in de Sovjetunie zijn ernstig gehin derd door het enorme overaanbod aan roebels. Daardoor dreigt bij de liberalisering van de prijzen een for- satie van de prijsstijgingen. Pre- se inflatie te ontstaan. Volgens eco- mier Pavlov zei gisteren dat veel bil- nomen is de uitgifte van nieuw geld jetten van 50 en 100 roebel naar het vorig jaar ongeveer verdubbeld tot buitenland worden gesmokkeld, ruim 25 miljard roebel in verband Volgens hem gaat het mogelijk om 7 met loonsverhogingen ter compen- miljard roebel. Gorbatsjov: ten strijde tegen 'corruptie, spe culatie, smok kel, zwarte han del en verval sing' (toto EPA) Multinationals vliegen minder DEN HAAG (GPD) - Een aan tal internationaal opererende bedrijven raden het personeel sterk af voor zakenreizen naar het buitenland te vliegen of ver bieden dat zelfs. Bij het Neder landse chemieconcern Akzo geldt de opdracht vliegreizen "tot het hoogst noodzakelijke te beperken". Bij de Amerikaanse computergigant IBM zijn derge lijke reizen zelfs tijdelijk verbo den. Met name bij Amerikaanse bedrijven is de laatste dagen vrees ontstaan voor terroristi sche aanslagen. Bij veel Amerikaanse bedrij ven gelden beperkingen voor het vliegverkeer van de werkne mers. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) was de afgelo pen dagen ook de eerste die het aantal vluchten naar Europa on geveer halveerde en 2500 werk nemers tijdelijk op onbetaald verlof stuurde. Ook andere luchtvaartmaatschappijen over wegen diensten te schrappen of kleinere vliegtuigen in te zetten. ROTTERDAM (ANP) - Vijf contai nerrederijen hebben besloten om hun lijndiensten van West-Europa naar het Verre Oosten en Oost-Afri- ka niet langer door het Suez-kanaal en de Rode Zee te varen. De sche pen varen nu via Kaap De Goede Hoop om Afrika heen. Dit heeft de verladersorganisatie EVO gisteren bekend gemaakt. Het besluit is een gevolg van de gigantisch gestegen verzekeringspremies in verband mot de Golfoorlog. Volgens D. van den Bosch van de sectie zeevaart van de EVO worden de gevolgen van de Golfoorlog voor het Nederlandse bedrijfsleven enorm onderschat. Bedrijven die laagwaardige produkten exporte ren waarop al een kleine winstmar ge zit. zien van export af omdat die als gevolg van de hoge vrachttarie ven niet meer lonend is. Maar ook importeurs van elektro nica uit bijvoorbeeld Japan en Ko rea zien hun winsten verdwijnen als gevolg van de hoge vrachttarieven. Daarbij komt dat de export naar het Midden-Oosten grotendeels is weg gevallen. Met name de Nederlandse zuivelindustrie krijgt hiervan de klappen. Voor de Golfoorlog werd in opdracht van het Nederlandse bedrijfsleven jaarlijks voor 4 mil jard gulden aan goederen naar het Midden-Oosten vervoerd. Drie Aziatische, een Engelse en een Franse rederij die onder meer uit Rotterdam opereren varen niet meer door het Suez-kanaal. Het Deens-Nederlandse consortium Scandutch waarin Nedlloyd de Ne derlandse partner is. nog wel. Een woordvoerder van Nedlloyd acht het echter niet uitgesloten dat ook Scandutch de route zal verleggen, als de premies voor schepen, be manning en lading nog verder oplo pen. Prijzen gestegen De vrachtprijzen voor ladingen naar het Midden- en Verre Oosten zijn de afgelopen weken enorm ge stegen, doordat de reders de hogere premies doorberekenen aan de ver laders. De toeslag die boven de nor male vrachtprijs moet worden be taald komt voor een containerschip neer op ongeveer 750.000 gulden per reis. De toeslagen worden niet alleen veroorzaakt door de gestegen verzekeringspremies, maar ook doordat het tolgeld voor de passage van het Suez-kanaal inmiddels is vervijfvoudigd. Afhankelijk van het type schip en lading moet daar nu 100.000 gulden voor worden be taald. De verzekeringspremie voor een containerschip dat het Suez-kanaal wil passeren ligt momenteel op 5 procent van de waarde van het schip en volgens Van den Bosch houdt verzekeraar Lloyd's er reke ning mee dat die kan stijgen tot 20 procent. Er bestaat echter ook de kans dat niemand meer bereid is het oorlogs risico van ladingen en vracht te ver zekeren. Om die reden wil de Ko ninklijke Nederlandse Redersvere niging dat de regering de zee- en luchtvaartverzekeringswet uit 1939 in werking laat treden. Volgens deze noodwet stelt de overheid zich garant voor de niet te verzekeren risico's in het belang van de voortgang van de transpor ten. De KNRV heeft er volgens alge meen directeur C. Stal bij de over heid op aangedrongen om hierover snel een beslissing te nemen. Steun investeringen Bedrijven die zich willen vestigen in de regio en die tussen 1 novem ber en 31 december 1990 premie voor die investeringen hebben aan gevraagd (IPR) krijgen minder dan waarop men had gerekend. De pre mie zal geen 22,5 maar 15 procent belopen. Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) heeft dit de Kamer in een brief laten weten. Financiële reus De naam en het logo 'van de beoog de financiële reus Nationale Neder- landen/NMB-Postbank zijn al be kend en worden onthuld in het fu- sieprospecfus dat eind januari ver- schijnt.Aan de tekst van het pro spectus wordt driftig gesleuteld en het ziet er nog steeds naar uit, dat het v ór 1 februari klaar is. Nedlloyd Een buitengewone algemene aan deelhoudersvergadering moet licht brengen in de duisternis die hangt rond het Nedlloydconcern. De stichting Rechtsbescherming Ver strekkers Risicodragend Kapitaal heeft een schriftelijk verzoek tot zo'n vergadering ingediend bij de raad van bestuur en de raad van commissarissen van de Koninklijke Nedlloyd Groep. Mees en Hope Bank Mees en Hope sluit met in gang van 1 april dit jaar de kasloket- ten voor het opnemen en storten van contant geld. Volgens de direc tie van de bank gebeurt dat omdat er steeds minder gebruik wordt ge maakt van deze service. Treuhandanstalt De Treuhandanstalt, de beheerder van gisteren 8000 voormalige Oost- duitse staatsondernemingen en be last met de privatisering daarvan, is van plan dit jaar ongeveer twintig miljard mark op de kapitaalmarkt te lenen. In 1990 heeft de Treuhan danstalt ongeveer tweehonderd grote bedrijven geprivatiseerd, meer dan de helft minder dan aan vankelijk was voorgenomen. Ver der zijn ruim duizend kleine onder nemingen verkocht. Vakbonden bij Hl De vakbonden en de reisorganisatie Holland International (Hint) heb ben een conflict over de arbeids voorwaarden voor de 950 perso neelsleden bijgelegd. BRUSSEL (IPS) De landbouw overschotten in de Europese Ge meenschap (EG) hebben de laatste tijd een 'historisch hoogtepunt' be reikt. In de grote Europese diep- vrieskist ligt momenteel 780.000 ton rundvlees, 300.000 ton melkpoeder en 200.000 ton boter, terwijl er ook een enorme graanberg is. Volgens EG-commisaris MacS- harry valt de landbouwbegroting van de EG dit jaar ruim 16 miljard gulden hoger uit. Oorspronkelijk was in Brussel ruim 81 miljard gul den begroot, 63 procent van het EG- budget. Zelfs als de effecten van de Duitse eenwording buiten beschou wing worden gelaten, stijgen de landbouwuitgaven van de EG ver geleken met 1990 met bijna een kwart, zo zei MacSharry. De commissie voor landbouwza ken van de EG heeft mede om die reden een ingrijpende hervorming voorgesteld van de landbouwsubsi dies. Landbouwcommissaris MacST- harry maakt gisteren officieel de herrvormingsplannen bekend, die eerder al waren uitgelekt en daarbij grote weerstand opriepen. Het huidige stelsel, dat grote boe ren bevoordeelt, zou moeten wor den vervangen door directe hulp aan vooral kleine boeren. Dit sys teem, dat de EG jaarlijks 30 miljard dollar kost, stelt EG-boeren in staat om hun produkten beneden de kostprijs te verkopen. Afgelopen december was de wens van de EG om vast te houden aan dit subsidiestelsel de belang rijkste reden voor het mislukken van de zogeheten Uruguay-ronde in het kader van de Algemene Over eenkomst over Tarieven en Handel (GATT). Volgens diplomaten kun nen veranderingen ertoe leiden dat de vastgelopen Gatt-ronde in febru ari weer wordt hervat. EG-commissaris voor landbouw, Ray MacSharry, zal echter nog de nodige weerstanden moeten over winnen om zijn plan erdoor te krij gen. Met name Groot-Brittannie, Nederland en Denemarken voelen niets voor een vermindering van de steun aan grote boeren. De EG-mi- nisters, onder wie de Nederlandse minister Bukman, zullen de voor stellen van MacSharry op 4 februari in Brussel bespreken. Vrijdag be gint een EG-delegatie in Uruguay aan informele besprekingen met Latijnsamerikaanse ministers in een poging de Gatt-onderhandelin- gen weer op gang te brengen. AMMAN Jordaanse vrouwen storten zich op gouden oorbellen. Volgens onze correspondent vrezen z Jordaanse dinar in waarde zal dalen door de Golfoorlog, waardoor goud een veilige belegging zou zijn. Zuivere zijden dassen in vele dessins. Nu voor de verbijsterende pri|s van 2 KOOR U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf (2^) Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 2 februari a s. of zolang de voorraad strekt DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Van Rooy (economische za ken) gaat het bedrijfsleven extra steun verlenen bij investeringen in Oost-Europa. Nog dit jaar wil Van Rooy met Tsjechoslowakije en Po len zogenoemde investerings-be- schermingsovereenkomsten afslui ten. Dergelijke overeenkomsten be staan al met Roemenie, Bulgarije, Hongarije en de Sovjetunie. PARIJS (KRF/DPA) - De schul denlast van de van Poolse en Egyp tische overheid wordt voor meer dan een derde deel kwijtgescholden door de zeven grootste industrielan den (G-7). Dat heeft de Franse mi nister van financiën. Pierre Berege- voy, gisteren gezegd bij terugkomst in Parijs van de bijeenkomst van de G-7 in New York. Volgens de minister gelden voor Polen en Egypte speciale redenen om de schuld gedeeltelijk kwijt te schelden. "Polen is het eerste land in Oost-Europa dat de weg heeft ge opend naar een vrije marktecono mie en Egypte is betrokken bij de Golfoorlog." Het voornemen van de G-7 zal worden uitgewerkt in de Club van Parijs, waarin de belangrijkste cre- diteurenlanden zijn verenigd. Met betrekking tot het schuldenvraag- stuk van de Derde-Wereldlanden heeft de G-7 afgesproken "verder te willen gaan dan wat in de interna tionale monetaire gemeenschap op dit gebied is voorzien." Van Rooy wil dat het op korte ter mijn voor bedrijven mogelijk wordt zich met staatsgarantie te verzeke ren tegen politieke risico's die met investeringen in Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije. Bulgarije, Roe menie en Joegoslavië zijn gemoeid. Het gaat dan onder meer om zaken als nationalisatie, het verhinderen dat geld uit de betrokken landen te rug wordt gehaald naar ons land of het uitbreken van een oorlog in de betrokken landen. Van Rooy wil ook nog dit jaar een regeling in het leven roepen waar door activiteiten die investeringen in het voormalige Oostblok bevor deren, worden gesteund. Het gaat om een financiële bijdrage voor haalbaarheidsstudies, proefprojec ten, demonstratie- en modelprojec ten, missies, seminars, managemen topleidingen, training en opleiding. Voor de uitvoer van technisch hoogwaardige goederen naar Polen en Tsjechoslowakije zal het tot nu toe internationaal gehanteerde CO- COM-systeem, waardoor eerst een vergunning nodig is. verdwijnen. Indien er binnen vijf weken tegen het voornemen tot export geen be zwaar wordt gemaakt, is uitvoer toegestaan. Vorig jaar is 20 mihoen gulden ge stoken in een programma voor sa menwerking met Oost-Europa. Het programma werd medio 1990 ge start. Er werden 230 projecten voor ingediend met een waarde van 40,7 miljoen gulden. Een programma dat vanaf oktober loopt en waarbij financiële risico's verbonden met leasetransacties naar Polen en Bul garije konden worden verzekerd, heeft enkele tientallen aanvragen opgeleverd. ROTTERDAM (ANP/GPD) - De stichting Centraal Orgaan Voor- raadvorming Aardolieprodukten (COVA) zet het plan om de strategi sche olievoorraad aan te spreken op een laag pitje. Nederland verplichtte zich in het kader van een noodplan van het In ternationaal Energie Agentschap om een hoeveelheid ruwe olie die gelijk staat aan 25.000 vaten per dag of wel 5 procent van het oliever- bruik in ons land op de markt te brengen. Dat noodplan werd vorige week donderdag na de eerste ge vechtshandelingen in de Golfoorlog van kracht. De COVA informeerde vervol gens de zeven grote oliemaatschap pijen in Rotterdam dat een partij van 15 keer 25.000 vaten in een keer verkocht zou worden. De maat schappijen zouden op een nader te bepalen tijdstip voor 1 februari kun nen bieden op de voorraad. De COVA heeft tot dusver niet de instructie gekregen daadwerkelijk over te gaan tot deze zogeheten ten- der-procedure. Nu wordt ervan uit gegaan dat die instructie ook niet komt. Het bestuur van het IEA komt maandag opnieuw bijeen in Parijs. Het besluit van het IEA is van de baan omdat, in tegenstelling tot de algemene verwachting, daalde de olieprijs met tien dollar per vat daal de. Deskundigen rekenden op enor me stijgingen, tot zelfs 100 dollar per vat. De prijs schommelt nu rond de 22 dollar, maar reageert op elk in cident in de Golfoorlog. Zo heeft de klap van een Iraakse Scud-raket in Tel Aviv gisteren op de olietermijnmarkt van New York de prijs voor de toonaangevende soort West Texas Intermediate 3,50 dollar opgejaagd. Later zakte de prijs doordat speculanten partijen met winst verkochten. Reiswereld wil af van olietoeslag SCHIPHOL (GPD) - De ANVR (Vereniging van Nederlandse Reis organisatoren) wil per 1 april af van de olietoeslagen op vliegvakanties wegens de sterk gedaalde prijs van vliegtuigbrandstof. Dat zegt direc teur G. Couvreur van de ANVR. De luchtvaartmaatschappijen menen daarentegen dat het voorbarig is om afrcbafBng van de toeslagen te overwegen. Volgens de ANVR is de prijs van brandstof fors gedaald sinds het uit breken van de Golfoorlog. De prijs van kerosine was vlak voor de oor log 400 dollar per vat en is nu terug gelopen tot rond de 295 dollar De reiswereld meent daarom dat het deze zomer niet langer verantwoord is toeslagen te heffen De touropera tors willen snel met dl luchtt Mtfl maatschappijen gaan onderhande len over afschaffing. Die zijn op hun beurt echter tegen een afschaffing van de toeslagen in zo'n vroeg stadium. Woordvoerder Moeskops van Transavia zegt dat er afspraken net de touroperators zijn gemaakt over de heffingen. "Zolang de prijs zich tussen 200 en 350 dollar per ton kersosine blijft bewegen, mogen we toeslagen heffen. Nu komt de ANVR daar plotseling op terug".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5