Ver sterend r Lozing op Noordzee niet genoeg beperkt Gevarentoeslag voor Marine Golfexpo trekt veel publiek Rijksinstituut: Maatregelen verscherpen De Gaay Fortman: veel kleur, nauwelijks invloed Homo's ongerust over Wet gelijke behandeling Verkeersregels aangepast aan eisen van tijd Van den Broek erkent regering Suriname niet -Ll. BINNENLAND* LELYSTAD (ANP) - Met de huidige maatregelen zal de lozing van een aantal milieuge vaarlijke stoffen in de Noordzee niet met de helft worden verminderd, zoals eerder is afge sproken. Dat blijkt uit onderzoek van het RIZA, het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwa terbeheer en Afvalwaterzuivering. De Noordzee-staten zijn overeenge komen dat de lozing van een aantal voor het terugdringen van de stik stof-lozingen onvoldoende zijn Noordzee-ministers vorig maart in Den Haag. Afgesproken is stoffen op de Noordzee in 1995 met bleek al tijdens het overleg minstens de helft moet zijn vermin derd. Voor stoffen als cadmium, benzeen, kwik, fosfaten, minerale olie, PCB's en dioxine, lijkt dat doel goed te verwezenlijken. Anders ligt het met de lozing van de zware me talen chroom, koper, nikkel en zink. Die zullen volgens het RIZA over vier jaar slechts met 30 tot 40 pro- kundigen onontkoombaar. De poli tiek waagt zich nog steeds niet aan de gedwongen inkrimping van de jaar veestapel. Voor de PAK's geldt als toen in 1992 een ingelaste Noord- dat zij niet voorkomen op de lijst zee-conferentie te houden, waarbij ook de ministers van landbouw aan wezig zullen zijn. De landbouw is, vooral door het van stoffen waarover de Noordzee- staten reductie-afspraken hebben gemaakt. Het leeuwendeel van de PAK-lozingen is terug te voeren op Van onze correspondent Peter de Vries DEN HAAG - De uitspraak, af komstig van Dries van Agt, dringt zich op. Nog voor de kabinetsfor matie van 1977 begonnen was, had de PPR al voor de oppositie gekozen en Dries van Agt nam op eigen wijze afscheid van de Poli tieke Partij Radicalen: "De PPR voetballer verlaat nu het speel veld, wij wuiven het ventje vrien delijk uit". Zelden werd de onbe duidendheid van de links-radica len in de Nederlandse politiek treffender geduid. Wat moet er nog meer gezegd worden nu ook de nestor van de beweging, Bas de Gaay Fortman, zelf 13 jaar later het Binnenhof vaarwel zegt? Misschien nog dat Bas de zoon van z'n vader was. De 'oude Gaay' was een invloedrijk politicus namens de anti-revolu tionaire ARP, de 'jonge Gaay' ont beerde die invloed maar gaf enke le jaren leiding aan de PPR en kleur aan de politiek. Bas de Gaay Fortman (53) ver trekt eind deze week als lid van de Eerste Kamer voor Groen Links. Hij gaat de Nederlandse Gerefor meerde Kerken vertegenwoordi gen bij de Zevende assemblee van de Wereldraad van Kerken. Daarna zal hij zich weer geheel wijden aan zijn hoogleraarschap politieke economie aan het Insti tute of Social Studies. Het is het eind van een lange politieke carrière die in 1970 be gon toen Bas de Gaay Fortman zich aansloot bij de PPR, nadat hem duidelijk was geworden dat pogingen de ARP naar links te trekken heilloos waren. De gere formeerde Bas bleef al die jaren een beetje de vreemde eend in die zeker in de begintijd hoofdzake lijk uit radicale katholieken be staande PPR. De 'oude Gaay' vond de PPR overigens maar niks. Het was vol gens hem een groepje dat zo we reldvreemd was dat het zich zelfs nog tegen de uitvinding van het buskruit, zou hebben verzet, zou de 'jonge Gaay' in een interview vertellen. Maar in de politiek kan het raar lopen. Het was uitgere kend de 'oude Gaay' die er per soonlijk voor zorgde dat de curi euze PvdA-KVP-ARP-D66-PPR- coalitie in 1973 realiteit werd. Het kabinet-Den Uyl werd een bepalende periode voor de PPR, en voor haar fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman. De kunst van het compromissen sluiten be heerste de jonge partij, die bij de verkiezingen onverwacht zeven zetels in de wacht had gesleept, nog nauwelijks. De kernbewape ning, Zuid-Afrika, de bezuinigin gen, het werden evenzovele mo menten waarop het radicalisme botste met de politieke werkelijk heid. De strijd tussen de radicalen onderling kon niet uitblijven, vooral ook omdat Bas geen geluk kige hand had in het regelen van de interne discussie. Uiteindelijk keerde de partij zich tegen sa menwerking met het CDA. waar mee de PPR zich 'buiten de lijnen van de Nederlandse politiek plaatste'. Naar eigen wens keerde Bas de Gaay Fortman in 1977 niet terug als lijsttrekker, maar verdween naar de Eerste Kamer. Hij bleef zich echter roeren. Omdat de pre sentatie van de linkse partijen volgens hem oersaai was. deed hij eens voor hoe het moest. Gekleed in het ceremoniele tenue van de Senator voerde hij in 1987 een verkiezingscampagne. Hij gros sierde in dergelijke grappen, en was daarmee eén van de weinigen die zich met opzet onttrok aan de grijze polyester-regenjassen- mentaliteit die de laatste jaren aan het Binnenhof zo in zwang is. Dat lijkt een compliment, maar zijn manier van optreden wekte in eigen kring vooral ergernis. uitrijden van mest op het land, voor de luchtverontreiniging door het tijd onderkend. ongeveer tweederde verantwoorde- cent zijn afgenomen. Voor stikstof lijk voor de stikstof-verontreiniging het water. De bijdrage v en PAK's (polycyclische aromati sche koolwaterstoffen) liggen deze cijfers nog veel lager: 25 en 15 pro- terrein dan ook volgens vele cent. Overigens vallen de PAK's buiten de afspraken van de Noord- zee-staten. Het rapport noemt drie hoofd bronnen voor de verontreiniging van de Noordzee: industriële lozin gen door bedrijven, lozingen door huishoudens en zogeheten diffuse lozingen - bijvoorbeeld de uitspoe ling van mest naar het oppervlakte water. Volgens G. Broseliske van het RI ZA, een van de auteurs van het rap port, is lange tijd vooral gekeken naar de industriële lozingen. Geble ken is echter dat zware metalen ook in grote hoeveelheden voorkomen in 'huishoudelijke' en diffuse lozin gen. Omdat die vaak buiten besa- DEN HAAG (GPD) Een uitgelekt wetsontwerp voor gelijke behande ling heeft tot ongerustheid geleid binnen organisaties van homo- uit. Een bij het regeerakkoord ge voegde concept-tekst voor het wets ontwerp laat er geen twijfel over be staan: "Het maken van onderscheid seksuelen. Ze menen dat een van de op grond van het enkele feit van po- bepalingen in het voorstel, dat bin- litieke gezindheid, ras, geslacht, ho- nenkort in de ministerrad zal wor- mo- of heteroseksuele gerichtheid TÜÏÏÏall den behandeld, discriminerend kan of burgerlijke staat is niet toege- zijn voor homoseksuelen. De Raad staan", van State heeft eerder ook al kritiek geuit op het wetsontwerp, zo blijkt uit antwoorden van minister Dales (binnenlandse zaken) op schriftelij ke vragen. Het gewraakte wetsartikel geeft schoolbesturen de mogelijkheid leerkrachten te ontslaan op grond van seksuele gedragingen. Nadruk kelijk wordt in hetzelfde wetsont werp ook bepaald dat schoolbestu ren niet mogen discrimineren op seksuele geaardheid. Vooral het or thodox-christelijk onderwijs heeft 111Chj ui uc xwccuc luuira zich altijd fel verzet tegen een inper- minister het RIZA dat de reductie uiteinde lijk maar 30 tot 40 procent zal bedra gen. Onvoldoende Een deel van de zware metalen komt door uitstoot naar de lucht te recht in het regenwater, en langs die weg in het afval- en oppervlaktewa ter. De rioolwaterzuiveringsinstal laties halen wel stikstoffen en fosfa ten uit het afvalwater, maar zijn niet toegerust voor de zuivering van zware metalen. Dat de maatregelen Aidspatiënt eist twee ton van AMC na fout van arts AMSTERDAM (ANP) - Een 59-jari- ge man eiste vandaag voor de Am sterdamse rechtbank een bedrag van twee ton van het Academisch Medisch Centrum (AMC) als voor schot op de schade-uitkering, om dat hij door een fout van een arts van het ziekenhuis is besmet met het aidsvirus. De man vordert het bedrag als voorschot op de bodemprocedure, die in november tegen het AMC is aangespannen. Daarin wordt een schadevergoeding geëist van tussen een half en een miljoen gulden. Vol gens de advocaat is dit het hoogste bedrag dat ooit in Nederland is ge ëist. De Amsterdamse persofficier van justitie mr. L. de Wit, kon dinsdag morgen nog niet zeggen of het straf rechtelijk onderzoek naar de arts in opleiding die de man met de be smette naald injecteerde is afge rond. Binnenland kort ANC'er De maandag in Durban vrijgelaten ANC-vertegenwoordiger in Neder land, Kumar Sanjay, heeft in Dur ban vijf dagen in eenzame opslui ting doorgebracht. Hij is niet slecht behandeld, maar was wel danig overstuur als gevolg van een post- detentietrauma. Sanjay heeft al eens tien jaar in de beruchte gevan genis op Robbeneiland doorge bracht, aldus zijn advocaat J. Mo hammed tijdens een persconferen tie in Durban. Milieu tuinbouw Het Hoogheemraadschap Delfland en het Landbouwschap hebben gis teren in Den Haag het omstreden milieu-convenant ondertekend. De 4200 tuinders in Delfland hebben hiermee beloofd de lozing van be strijdingsmiddelen op het opper vlaktewater in vier jaar tijd met 80 procent te verminderen. Voor stik stof en fosfaat geldt een verminde ring van 40 procent. In China aangehouden In China zijn maandag twee Neder landers aangehouden. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. Over de identiteit van het tweetal en de aan leiding voor de aanhouding is bij buitenlandse zaken nog niets be- Militaire botsing Een 42-jarige inwoner van Heeren veen is gisteren overleden aan de verwondingen als gevolg van een ongeval op de Werpsterhoek onder Wirdum. De man reed in een perso nenwagen op de Rijksweg 32 rich ting Leeuwarden. Door nog onbe kende oorzaak kwam hij op de lin kerweghelft terecht en botste frontaal op een hem tegemoetko mende militaire tankauto. king van hun vrijheid om naar belie- - Weggen van verkeer en waterstaat L™ 1lerirlC,ht„ei1 m°Ben ziet als een 'modernisering' van ver- keersregels en verkeerstekens. De men en ontslaan. Waaruit de kritiek van de Raad aanpassingen moeten per 1 ber van dit jaar van kracht worden. Alleen de CDA-fractie had grote DEN HAAG (ANP) van dat de behandeling van de wet bezwaren tegen een van de vier be- neel dat zich in i flinke vertraging heeft opgelopen. Aanvankelijk wilde minister Dales de zaak al in het najaar aan de Twee de Kamer voorleggen. Het kabinet langrijkste nieuwe regels die in- van de Perzische Golf bevindt krijgt houdt dat fietsers op aangegeven met terugwerkende kracht tot 8 ja- plaatsen rechtsaf door het rode licht nuari een extra toeslag in verband mogen rijden. Volgens CDA-kamer- met mijnengevaar. Dit heeft de DEN HAAG (ANP) - De huidige au toriteiten in Paramaribo hebben hun macht niet verkregen op grond van de wil van het Surinaamse volk. De huidige Surinaamse regering mag dan wellicht formeel wettig tot stand zijn gekomen, zij is echter langs ondemocratische weg afge dwongen en ontbeert daarom legiti miteit. Tot deze officiële stellingna- me komt de Nederlandse regering in een brief die dinsdag aan de vaste Kamercommissies voor buiten landse zaken en ontwikkelingssa menwerking is gestuurd. Om de brief, ondertekend door de ministers Van den Broek van bui tenlandse zaken en Pronk van ont wikkelingssamenwerking, was half januari gevraagd door de commis sies naar aanleiding van de telefo nische staatsgreep van het Suri naamse leger op 24 december. Volgens de brief is het zaak dat zo spoedig mogelijk wordt terugge keerd naar een democratisch bestel in Suriname. "De regering zal zich daarom inspannen voor het verwe- De Internationale School in het Amsterdamse Buitenveldert wordt scher-p in de gaten gehouden door een bewa- hthphhpri^M^vnn^plnd cpt iinn ppn nrr rtirnl ïptp hpinnlcin nsri ip-nst Sinrlc hpt nithrpifpn tmn Hp Cirtlfnnrlnn hphhpn t>pp1 fhn itp-nlnr risp) in. a mei 1991 algemene, vrije, geheime en eerlijke verkiezingen worden ge houden." Volgens de beide be windslieden is Nederland er daarbij voorstander van die verkiezingen onder internationale waarneming te laten plaatsvinden. In de brief con stateert de regering voorts dat de Surinaamse regering er ook met Ne derlandse steun sinds 1988 niet in is via de Inmarsat zou opleveren. Tele- een reële zaak. "De dreiging is er", geslaagd de beoogde democrat! foneren via deze satellietverbinding ker van een particuliere bewakingsdienst. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog hebben veel (buitenlandse) in stellingen de bewakingen verscherpt uit angst voor terreuraanslagen. (foto anp) Marineperso- bepaald deel kost zo'n 20 gulden per minuut, het terecht. Bovendien is het de enige bedrag dat de doorsnee-marineman gevarentoelage die mijn mensen zou op dit moment geen problemen lid Roosen werkt deze maatregel commandant van de Nederlandse hebben met de gewraakte bepaling. Seksuele gedragingen van zowel homo- als voor heteroseksuelen kunnen nu al zodanig aanstootge vend zijn, dat zij reden tot ontslag vormen. In homokringen wordt echter gevreesd dat wanneer twee mannen elkaar zoenen, dat voor sommige schoolbesturen al vol doende reden kan zijn een leer kracht te ontslaan. De wet gelijke behandehng is in de politiek al jarenlang een struikel blok. Verschillende kabinetten heb ben zich er sinds het eind van de ja ren zeventig mee bezig gehouden. Bij de laatste kabinetsformatie kwamen de onderhandelaars van CDA en PvdA er onverwacht snel of -vrouw netto overhoudt van de hier in de Golf überhaupt kunnen toeslag. Anderen reageerden scepti- krijgen." Hij maakte dinsdag be- scher en wezen erop dat zij de toe slag liever niet hadden gehad, c zo meent Kok, "en dus is die toelage sche en economische ontwikkeling van het land voldoende gestalte te geven. dat er dan ook geen sprake zouzijn zijn gevonden. "J Hoewel Kok nog steeds gelooft interesseert mij niet zo, mijn veilig- dat de kans op een aanvaring met heid is veel belangrijker", aldus de mijnen voor de Nederlandse sche- verdere normvervaging in de hand. zeemacht gisteren besloten. De drie andere maatregelen zijn: manschappen van de drie marine- de invoering van het oranje knip- schepen die momenteel in de Golf geweest van mijnengevaar. "Geld perlichten ('u mag oversteken maar varen, komen in aanmerking voor wees voorzichtig') op bepaalde de 'toelage mijnendienst' als zij zich voetgangersoversteekplaatsen; ten westen van 51 graden Ooster voorrang op zebra's voor de voet- lengte begeven. Dat gebied wordt ganger die nog op de stoep staat door de marine als 'mijnengevaar maar kennelijk wil oversteken en lijk zeegebied' aangemerkt. De toe beperking van het gebruik van lage bedraagt, afhankelijk van de vluchtstroken. rang, tussen de 33,85 en 51 gulden Minister Maij-Weggen zei giste- per dag. ren dat ze naar aanleiding van het De bemanning van de Jacob van grote verkeersongeluk in de mist Heemskerck reageerde betrekke- Golf is zodanig dat zij zich perma- mijnen een keer moeten oprui vorig jaar bij Breda de aanleg van lijk laconiek op de aankondiging, nent binnen de zone bevinden die men" Overigens zijn er in het Golf 'mistdetectiesystemen' heeft ver- "Mooi meegenomen", aldus een als mijnengevaarlijk gebied is aan- gebied een aantal Britse mijnenja sneld. In de tweede helft van dit jaar van de bemanningsleden, die al had gewezen. De Philips van Almonde gers en Amerikaanse helikopters moeten een aantal wegen zijn voor- uitgerekend dat hem dat elke 1 1 u J fj1 teneur van deze reacties. Dreiging Overigens kunnen voorlopig alleen pen niet erg groot is, zegt hij wel dat mijnenvegers in de Golf goed werk kunnen doen. Hij doelt daarbij vooral op het noordelijke deel van de opvarenden van de Jacob van de Golf, waar Irak in november 1990 Heemskerck vrijwel dagelijks op de een enkele honderden mijnen tel zo'n systeem. beweegt zich deels binnen en deels die mijnen kunnen vegen. Volgens een minuut bellen met Nederland buiten die zone en zal zoals het er nu een woordvoerder van het ministe- uitziet slechts een deel van de vaar- i defensie is er "op dit mo- ADVERTENTIE tijd voor de toeslag in aanmerking ment geen sprake van het sturen komen. De bemanning van de Zui- van mijnenvegers naar de Perzische derkruis krijgt de alleen als Golf'. Orions wellicht naar de Middellandse Zee DEN HAAG/VALKENBURG - De NAVO wil Nederlandse Onon-pu- trouillevliegtuigen inzetten voor verkenningsvluchten boven de Middellandse Zee. Een officieel ver zoek van het militair comité van de NAVO heeft Nederland nog niet be reikt. Het ministerie van defensie vertelde vanmorgen dat het om twee of drie toestellen gaat. die door bemanningen uit Valkenburg wor den gevlogen. De Orions worden, als er een formeel verzoek komt. in het gebied rond de Middellandse Zee gestationeerd. Het pleidooi van de NAVO voor inzet van Nederlandse vliegtuigen heeft te maken met de wens de mili- ■■r Hf flpP zij een van de twee Nederlandse of Eerder werd al wel bekend dat op taire aanwezigheid van de NAVO in andere schepen binnen die zone 25 januari in NAVO-verband de mij- de Middellandse Zee op te voeren komt bevoorraden. nenbestrijdingsschepen de Alk- nu de oorlog in de Golf is uitgebro ken. Overigens staan er op Valken burg al twee Orions gereed om ge wonden uit het Golfgebied te halen. nenbestrijdingsschepen de Alk- Commandant Pieter Kok van de maar en de Zierikzee naar het ooste- Nederlandse taakgroep in de Golf lijk deel van de Middellandse Zee noemt het toekennen van de toelage vertrekken. DEN HAAG (ANP/GPD) - "Ach. die Golfoorlog raakt mij niet zo. Ik kan mijn boodschappen nog doen en mijn buurvrouw is er ook nog" veel van de gebruikelijke, die meestal van dienstplichtigen af komstig zijn. Maar er melden zich ook vrijwilligers. Koks en een enke- Een 47-jarige man uit Den Haag, die le buschauffeur. Rambo's, die gisteren de tentoonstelling over de beleefd als beslist worden bedankt niet echt zorgen. Ondanks zijn geringe persoonlij ke betrokkenheid bij de oorlog toonde de Hagenaar een grote be- Golfcrisis langstelling voor de tentoonstel- De enorme belangstelling voor de ling. En hij was niet de enige. De ex- ontwikkelingen in de Golf was de positie werd op de eerste dag van aanleiding voor de 'afdeling funda- opening druk bezocht. Een leraar mentele publieksvoorlichting' van schetste een scenario waarin Irak steeds meer steun krijgt uit de Ara bische wereld, waardoor het westen steeds meer onder druk zal komen te staan. "Dit is het begin van een confrontatie met de Arabische we reld. Die gaat zich afzetten tegen het Westen.". De expositie is vooral gericht op de Nederlandse rol in de Golfoor log. Veel foto's en schaalmodellen van de Nederlandse schepen en het paradepaardje van de Nederlandse marine, de Goalkeeper, is zelfs een eigen video toebedeeld. uit Leiden was er met zijn hele klas, er liepen wat politiemensen rond, Defensie om in Den Haag de exposi- tie in te richten over het ontstaan en enkele paren schuifelden langs de het verloop van de Golfoorlog. De toonstelling te komen kijken. "Ik borden en sommige belangstellen- tentoonstelling is overigens nog wil later zelf in het leger", zegt hij. den liepen in hun eentje in en uit. met de naam 'Golf-crisis' getooid, De bezoekers varieerden in leeftijd van tieners tot zeventigers. Het wa ren vooral mannen. Nederland volgt de Golfoorlog op toen er van een daadwerkelijk mili tair treffen nog geen sprake was. Een echtpaar uit Schagen, dat de voet. De telefoon in het voorlich- speciaal naar Den Haag was geko- tingscentrum van het ministerie men, ziet geen invloed van de oor- „Maar niet in de Golf, want daar kan want zij was al in voorbereiding je worden neergeschotenHij 4 SEIZOENEN Exclusief door Ideens voor de Bi|enkorf vervaardigd 4 seizoenen thermodekbed, gevuld met 65% ganzedons en 35% ganzeveertjes. 100% katoenen tijk, carré gestikt Tweedelig, dmv drukkers aan elkaar te bevestigen. Litsj., 575 725 g vulgewicht Van 1195.- Voor 799.- 2-pers., 475 625 g vulgewicht Van 995 - Voor 699.- 1-pers., 300+400 g vulgewicht Van 650.-Nu voorde verbijsterende pri|S van U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf. van defensie staat dagelijks rood gloeiend en ook bij de balie komen log op zijn dagelijkse leven. "Ik ge loof niet dat de oorlog zich uitbreidt de Bijenkorf vele tientallen vragen binnen over tot Europa", zei de man. De echte- de Golf-crisis. Of en wat je moet lieden houden wel rekening met hamsteren, wanneer het tv-spotje terroristische aanslagen. Als doel- over het gebruik van gasmaskers witten noemden zij het ECN in Pet- ook in Nederland wordt uitgezon- ten en de marinebasis in Den Hel den, waar de Nederlandse schepen der, beide bij hen in de buurt. Maar gen is daarentegen weer tevreden zich bevinden, wat een Patriot- of zij maken zich niet ongerust. "Wat dat Nederland zich wat dapperder Goalkeeper-systeem inhoudt, om er komt. dat komt", verzuchtte de mar fatalistisch. Henk Bongers, de leraar uit Lei vindt het onnodig dat Nederlandse troepen naar het Midden-Oosten zijn vertrokken, want "wat kan zo'n klein landje als Nederland nou doen?". Twee schoolmeisjes uit Leiden zijn het niet met hem eens. "Neder land heeft het een beetje laten afwe ten. Wij hebben alleen een paar schepen gestuurd. De Verenigde Staten moeten het eigenlijk alleen opknappen." Het echtpaar uit Scha- Deze aanbieding is geldig t/m 2 februari a.s. of zolang de voorraad strekt lijke scheldkannonades over de rol den. wilde terroristische acties ook van Nederland in de oorlog, al ver schillen die in aantal niet eens zo- toont dan Belgie. "Wel erheen gaan, maar dan snel wegvaren als ze gaan schieten, dat is niks", spreekt de man hoofdschuddend. "Dan is de niet uitsluiten, maar hij is niet bang inbreng van Nederland tenminste voor het het fundamentalisme. Hij reëel."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3