Nederlanders in Turkije vinden draai Ook in Turkije groeit de angst voor oorlog "WorditCm echt beterJ" 'Samen op Weg' in Zuid-Holland staat er niet zo best voor BEEIEZmHSHj Irak negeert rol Turkije 'Missie eerste taak kerk' RED 'N KIND VOOR MAAR VIJF TIENTJES STORT OP GIRO 50500 LEPRA IS ONZE ZORG! De paniek die gistermiddag korte tijd heerste in de, toch al leeggelopen, Oostturksc stad Adana, nadat de Amerikanen per ongeluk een Patriot-afweerraket hadden afgeschoten, was in zekere zin symbolisch voor de angstige onzekerheid waarin Turkije de laatste dagen verkeert. Terwijl de mensen in Adana snel de schuilkelders opzochten, is officieel nog niet eens toegegeven dat de basis Incirlik wordt gebruikt voor bombardementen op Irak. En de Turkse president özal lijkt op oorlogskoers te liggen. Van onze correspondent Frans van Hasselt INSTANBUL Vliegbasis Incir lik, die vorige week door de Turkse regering aan de Amerikanen ter be schikking is gesteld voor aanvallen op Irak, leidde aanvankelijk tot een soort branie bij president özal "Nooit eerder in mijn leven heb ik zo'n winstgevende slag geslagen door zo weinig te geven", stelde hij. En Turkije, zo meende hij, zou uit deze oorlog tevoorschijn komen als militair en economisch superieure 'supermogendheid'. Zoals özal in augustus moet heb ben geloofd dat de oorlog elk mo ment kon uitbreken, zo moet hij er vorige week nog van zijn uitgegaan dat zij, eenmaal uitgebroken, slechts een paar dagen zou duren Nu het een affaire van langere duur lijkt te gaan worden, komt hij in de problemen. In het binnenland, waar hij eigen lijk nauwelijks over toegewijde me destanders beschikt, kost het hem moeite de zorgen over een mogeli jk totale Turkse betrokkenheid bij de oorlog te blijven wegwuiven. Zal de, in Bonn, Brussel en Den Haag ter discussie gestelde automatische NAVO-solidariteit genoegzaam af schrikkend op Irak werken, om van een raketaanval, waarvoor de stad Adana nu eigenlijk 'aan de beurt is', af te zien? Dat de situatie rond Incirlik, dat al dagen dient als basis voor massa le operaties tegen Irak, nog steeds op de Turkse staatsmedia wordt verzwegen, is een struisvogelpoli tiek die zijn weerga niet kent. De Turken zi jn daar zo langzamerhand behoorlijk boos over. "Zoiets is niet alleen in Engeland maar zelfs in Is- TURKIJE Errnn CYPRUS SYRIÉ i p LIBANON ddellandse l>: IRAK ISRAEtr/'- 'EGYPTE JORÖANIË SAUDI m um ARABIË Inwoners van de Oostturkse stad Adana zochten gisteren in allerijl een schuilkelder op. Later bleek dat de Ame rikanen per ongeluk een Patriot hadden afgevuurd, zonder dat dit op de grond tot problemen leidde. (foto epa» raël ondenkbaar", is de gangbare ko zijn bezorgd. En vandaag wordt mening. Militair De censuur valt ook niet te rijmen met de reeks maatregelen die wor- een andere bondgenoot die vindt dat özal zich te veel uitslooft, pre mier Sharif van Pakistan, in hoofd stad Ankara verwacht, özals onverhulde optie op de po- den genomen nu het reële gevaar sitie van 'supermogendheid' moet van een 'echte' oorlog met Irak dichterbij komt. Zoals de groot scheepse militaire transporten. En bij al deze landen de vraag hebben opgeworpen, of deze niet zal neer komen op die van een soort 'super- het oproepen van honderden dokto- veldwachter' ter handhaving van ren en verpleegkrachten uit het een pax Amerikanica in het Mid- westen van Turkijke, die zich per den-Oosten. Daarin zou dan ook de trein of bus naar het verre Oosten islam zijn bedwongen. moeten begeven. Over die transpor ten wordt in de kranten wël bericht, maar 'officieel' wordt er geen aan dacht aan besteed. Ten opzichte van het buitenland wordt Özals positie er ook niet mak kelijker op. Zijn meegaan met de Amerikaanse koers wekt ongerust heid in de Arabische en islamitische wereld. Dat geldt niet alleen voor landen die Saddam Husseins inva sie van Kuwayt gedoogden of die een min of meer neutrale houding innamen, zoals Libië en Iran. Ook landen die deel uitmaken van de 'coalitie' zoals Syrië en zelfs Marok- tiek heeft gevolgd. Een politiek van vriendschap en nabuurschap met landen uit de islamitische en Arabi sche wereld; een reactie op de in de jaren vijftig gevolgde politiek van dienstbaarheid aan westerse, 'kolo nialistische' landen als Frankrijk en Engeland, die zich verzetten tegen de aspiraties van Algerijnen en Egyptenaren. Windeieren Tijdens de Golfoorlog tussen buur landen Irak en Iran heeft Özal een strikte neutraliteitspolitiek in acht Hoezeer özal zich ook beijvert te betogen dat hij niet is geinteres- genomen, die zijn land op commer- seerd in gebiedsuitbreiding ten kos- cieel gebied geen windeieren heeft te van Irak, zoals de olierijke pro- gelegd. Ankara lijkt zich nu te ver- vincies Mosul en Kirkuk, niemand wijderen, niet alleen van Irak maar gelooft hem. Het is algemeen be- ook van Iran. Misschien laat özal, kend dat er in Turkije zulke ambi ties bestaan, die in een vroeg of laat onvermijdelijk post-Özaleaans tijd- die strikt commercieel denkt, zich hierbij mede leiden door het ver schijnsel dat de Turkse handel met perk, wellicht niet meer zijn in te het Midden-Oosten enorm terug- dammen. loopt, ten gunste van die met het Zowel in het binnenland als in het westen. Maar het zal hem moeite Midden-Oosten moet het özal moei- kosten, deze koers aan zijn volk te lijk vallen te doen vergeten dat hij verkopen. Zeker jarenlang een heel ander soort poli- vaar dreigt. ANKARA (Rtr) Hoewel ook vanmorgen Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen opstegen van de Turkse basis Incirlik om doe len in Irak te bombarderen, ont houdt Irak zich (nog) van com mentaar op de Turkse rol in de Golfoorlog. Seyfi Tashan van het in Ankara gevestigde Insti tuut voor Buitenlandse Politiek, denkt dat Irak niet openlijk rea geert om oorlog met Turkije te voorkomen. "En de Turkse regering houdt zich ook stil over de activiteiten om de Iraki's niet te provoceren. Het is een diplomatiek spel", al dus Tashan. Maar andere landen zijn minder stilzwijgend. Libië en Marokko hebben Turkije ge vraagd "onmiddellijk het Turk se front te beëindigen". Iran heeft Turkije gemaand afstand te bewaren tot het conflict. Turkije heeft herhaaldelijk verklaard de Iraakse territoriale integriteit te respecteren en niet van plan te zijn te gaan deelne men aan de oorlog. Volgens di plomaten houdt Turkije echter angstvallig in de gaten dat Syrië of Iran geen stukken van noor delijk Irak "inpikken". Ook po gingen van Kurden om een on afhankelijke staat te stichten worden nauw gevolgd. In die ge vallen zal Turkije zich waar schijnlijk wel openlijk in het oorlogsgeweld storten. Uit onderzoek Hervormde Kerk blijkt: J LEIDEN Zo'n zeventig procent van de hervormde ge meenten kent in meer of min dere mate een vorm van sa menwerking met de gerefor meerden. Tot de provincies met de minste Samen-op- Weg-gemeenten hoort Zuid- Holland. Dat lijkt vooral te maken te hebben met de 'lig ging' van de hervormden in deze provincie. Dit valt op te maken uit een giste ren gepubliceerde enquête onder een kleine 1100 hervormde (wijk- )gemeenten, dat het onderzoeks instituut Kaski in 1989 in op dracht van de Hervormde Kerk heeft gehouden. In Noord-Brabant en Noord- Holland blijken de meeste echte Samen-op-Weg-gemeenten ge vonden te kunnen worden; res pectievelijk 35 en 21 procent van de gemeenten kruiste daar aan: 'voelen ons êén'. Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland scoorden het laagst. In deze provincies functioneert ongeveer de helft van de gemeenten 'eigenlijk apart' van de gereformeerden. In het geval van Gelderland, met het laagste samenwerkings- percentage, ligt de verklaring deels in het simpele feit dat daar relatief weinig gereformeerde kerken zijn te vinden. Verder ko men in deze regio's relatief veel hervormde gemeenten voor met een gereformeerde-bondssigna- tuur. Bonders staan zeer negatief tegenover een herenigingsproces met een kerkverband waarin de oude belijdenissen volgens hen op de tocht staan. De mate van samenwerking tussen de bijna zeventig procent van de hervormde gemeenten met de gereformeerden, loopt I zeer uiteen. Zo worden in 316 ge meenten incidenteel (één tot tien keer per jaar) gezamenlijke kerk-1 diensten met de gereformeerde kerken gehouden. In 145 gemeen ten is er wekelijks een gezamen lijke morgendienst en in 162 is in het geheel geen sprake van geza menlijke diensten. Van de 1095 gemeenten die aan de enquête hebben meegewerkt, geven er 280 aan dat er geen knel punten in de samenwerking met de gereformeerde kerk bestaan. I Maar bijna de helft (474) heeft wel I met problemen te maken. Wat de knelpunten in de sa menwerking zijn, is afhankelijk van de fase van de samenwer king. 'Modaliteitsverschillen', zoals een verschil in geloofsbele ving, een verschil in visie op het schriftgezag of de inhoud van de prediking worden het meest ge noemd als het Samen-op-Weg- proces nog op gang moet komen. In het beginstadium van de sa menwerking stuiten de gemeen ten vooral op verschillen in men taliteit, weerstanden bij gemeen teleden en kerkordelijke kwes ties. Financiële knelpunten en de keuze van een gezamenlijk kerk gebouw bemoeilijken de samen werking van gemeenten en ker ken die al veel of bijna alles sa men doen. De onderzoekers beschouwen de uitslag van de enquête als een momentopname. Of het Samen- op-Weg proces werkelijk voort gang vindt, wordt niet duidelijk. Daarvoor is het gewenst het pro ces meer op de voet te volgen door soortgelijk onderzoek op het niveau van de plaatselijke kerk regelmatig te herhalen. Slechts in enkele gevallen (1.3 procent) werken hervormde ge meenten samen met een evange- lisch-lutherse gemeente. Paus in nieuwe encycliek: VATICAANSTAD (ANP/AP) - De verkondiging van het evange lie aan de niet-christenen is vol gens paus Johannes Paulus II de eerste plicht van de RK Kerk, waaraan alle andere taken van de kerk hun zin ontlenen. Om zijn bezorgdheid over het tanende missiewerk te onderstre pen, maakte de paus zijn aanbe velingen bekend in een encycliek (een pauselijk schrijven aan alle katholieken in de wereld). Deze encycliek, getiteld 'Redemptoris Missio' ('de missie van de verlos ser'), is de achtste van Johannes Paulus II. "We kunnen niet tevreden zijn wanneer we denken aan de mil joenen broeders en zusters die in onwetendheid leven over de lief de van God, maar net als wij ver lost zijn door het bloed van Chris tus", aldus de paus. Belangrijke nieuwe gebieden voor het missiewerk zijn de ontr wikkelingslanden met hun explo sieve bevolkingsgroei. De paus merkte op dat veel nieuwe mis sionarissen uit de landen komen waar de kerk de krachtigste groei doormaakt, zoals in Afrika. "Die groei mag ons niet misleiden. In het bijzonder in Azië, Zuid-Ame- rika, Oceanië, maar ook in Afrika blijven grote gebeiden over waar het evangelie nog verkondigd moet worden". Vergiftigde dialoog. In het Va- ticaan groeit de bezorgdheid dat de toch al moeilijke dialoog tus sen de RK Kerk en de islam door de Golfoorlog wordt "vergiftigd". De secretaris van de pauselijke raad voor de dialoog, pater Mi chael Louis Fitzgerald, stelt "met grote bedroefdheid" vast dat door de oorlog vooral onder de Arabie ren de gevoelens van wrok tegen het Westen en daarmee ook tegen het christendom groeien. Klooster in Birkenau? De Amerikaanse rabbijn Avraham Weiss, die bekend werd om zijn actie tegen het klooster in Auschwitz, gaat naar Polen om te onderzoeken, of er een karmelie tessenklooster is gebouwd op het terrein van het vernietigings kamp Birkenau, ook bekend als Auschwitz II. Een Poolse geeste lijke in het Vaticaan spreekt het verhaal over het klooster tegen. Er wonen wel twee zusters in een parochiehuis buiten Birkenau. Geuzenpenning voor Tökés. Aan de Roemeense bisschop Laszlo Tökés en de vijftig jaar ge leden neergeschoten Schiedamse verzetsstrijder Bernard IJzer- draat zijn de Geuzenpenningen 1991 toegekend. Premier Lub bers zal de onderscheidingen in Vlaardingen uitreiken op 13 maart. Overweging bij de toeken ning van deze twee penningen is, dat Tökés en IJzerdraat de geest van het verzet hebben aangewak kerd en de vlam van de hoop heb- ben doen opleven "in voor hun land en volk moeilijke tijden van onderdrukking en onrecht en op momenten die zonder uitzicht le ken". Paus Johannes Paulus II. (foto De paus verwacht van de leken, dat zij een speciale bijdrage leve ren aan de dialoog met andere godsdiensten en nieuwe vormen van samenwerking met niet-ka- tholieken zoeken. Algemeen secretaris drs. A.N. van Elven van de Nederlandse missieraad is teleurgesteld over de encycliek. De paus gaat eraan voorbij dat er ook in andere gods diensten elementen van dat ko ninkrijk van gerechtigheid, vrede en bevrijding te vinden zijn. Daar om juist vindt de Missieraad de dialoog met andere godsdiensten zo belangrijk. Gebedsdienst. De gezamenlij ke kerken in Aarlanderveen hou den donderdagavond een gebeds dienst met het oog op de golfcri sis. In de dienst, die in de her vormde kerk plaatsvindt en om half acht begint, gaan ds. P. W. van Wijngaarden en de heer J. Goedhart voor. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van morgenavond (aanvang ze ven uur) o.a. aandacht aan de nieuwjaarsreceptie die werd ge geven in 'De Bakkerij'. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Wes- terhaar J. de Roo Bruinissen; aangeno men naar Barchem drs. J.A. Antonides kand Herveld: bedankt voor Heteren en Nieuwerood-Noordsche Schut G.J. Mantel Lopikerkapel. Gereformeerde Kerken: beroepen te Etten-Leur-Zundert (Evang.Kerken- gemeenschap) drs. G.H. ter Maat Leeu warden-W. Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Rotterdam-C. A.L.Th, de Bruij- ne Nijverdal, te Vlissingen H. Mostert Spakenburg-N. Christelijke Gercf. Kerken: tweetal te 's-Gravenhage-W. drs. R.W.J. Soe- ters Groningen en A. Wagenaar Mus sel; beroepen te Zaandam J.G. Brie- nen kand. Hilversum. De kleine Sana uit Indonesië is gered van lepra. Voor maar f 50,- kunt ook een kind redden van deze afschuwelijke ziekte. Laat deze kans niet voorbij gaan! Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam Van ANP-vcrsIaggever Paul van der Bijl DIYARBAKIR De 170 Nederlandse militairen in Diyar- bakir in Zuidoost-Turkije hebben zo langzamerhand hun draai gevonden. De twee squadrons, normaal gelegerd in het Duitse Stolzenau, moesten nogal wat moeilijkheden overwinnen toen ze bijna een week geleden arriveerden in Diyarbakir. "Maar inmiddels heeft iedereen wel zijn ritme gevonden", constateert majoor M. Zijlstra. Dat ritme betekent 12 uur op en 12 af: een half etmaal paraat op de ba sis van Diyarbakir, waar in totaal tien Nederlandse lanceerinrichtin- gen voor Patriots staan die een eventuele aanval van Irak moeten afweren; en een half etmaal slapen en ontspannen in het centrum van Diyarbakir. Video's en kranten uit Nederland moeten voor wat aflei ding zorgen. Het heeft even geduurd voordat de Nederlanders van het 502- en 503-squadron zich thuisvoelden in de Turkse stad. die op zo'n 300 kilo meter van de grens met Irak ligt. Aan de ene kant omdat sinds hun aankomst het gevaar van een Iraak se aanval dreigt, aan de andere kant omdat de samenwerking met de Turkse NAVO-collega's moeizaam op gang kwam. "We hadden een taalprobleem, omdat er hier maar weinig Turken zijn die Engels spreken", aldus Zijl stra. "Nu gaat dat beter omdat ze dienstplichtigen hebben opgetrom meld die wat Engels kennen door hun contacten met toeristen". Aan vankelijk wisten de Turken geen raad met de Nederlandse Patriot squadrons, omdat ze dergelijke een heden zelf niet hebben. Maar ook dat is veranderd. Na het succes van de Patriot bij Iraakse aanvallen op Saudi-Arabie. wordt het luchtver dedigingssysteem gekoesterd. "Holland Patriot", is in Diyarbakir bijna een slogan geworden. Wachtposten Er blijft echter een moeilijk te overbruggen kloof in de mentali teit. "Bij ons is ieders verantwoor- Turken niet meer onaangekondigd houden, zo hebben de Nederlan ders tot hun opluchting vernomen. In een van de eerste nachten klonk op de basis een voor de Nederlan ders onverstaanbaar rumoer, maar de woorden gas. gas waren duide lijk te verstaan. Nadat de Nederlan ders zich in allerijl in gaspak en gas masker hadden gehuld bleek dat het om een Turkse oefening ging. "Ondertussen deed ik het wel zowat in mijn broek", aldus een van de mi litairen. Na zo'n 90 vluchten uit Neder land, waarvoor her en der transport vliegtuigen gehuurd zijn, is het Ne derlandse contingent militairen in Turkije inmiddels aardig voorzien. De Patriots waren binnen 48 uur na aankomst operationeel, maar het ontbrak de eerste dagen wel aan ex tra materieel. Vanaf vandaag wordt op de basis ook een Hollandse hap geserveerd. De eethuizen in Diyar bakir zullen het na een lucratief weekje zonder Hollandse militaire gasten moeten doen. De Nederlanders kregen de afge lopen week overigens het advies van de legerleiding om zich zo min mogelijk onder de bevolking te be geven. In dit Kurdische gedeelte van Turkije zouden spanningen kunnen optreden. "We merken niets van een vijandige houding, maar je kunt nu eenmaal maar beter voorzichtig zijn", aldus Zijlstra. Kapitein Kees Roseman (r) van de Nederlandse luchtmacht overlegt met de Turkse kolonel Halil Kallayci, niet ver van Diyarbakir. Up de achtergrond een lanceerinstallatie voor een Patriot 0 delijkheid veel groter", aldus Zijl stra. "Bij dé Turken ligt dat duide lijk anders. Daar doet een sergeant niet iets als hij daartoe van hoger hand niet nadrukkelijk opdracht heeft gekregen". De Turkse wachtposten op de basis kwijten zich naar Nederlandse be grippen uiterst serieus van hun taak. Wapens staan op scherp en de wachtposten nemen geen enkel risi co, zoals ook een paar Nederlandse militairen hebben geconstateerd toen ze met hun handen omhoog uit een voor de Turken onbekende Landrover werden gedirigeerd. "Ze doen zeker hun best", oor deelt Zijlstra. "Wij hebben het nu wat makkelijker dan een paar da gen geleden, omdat we nu onze ei gen voertuigen en verbindingsmid delen hebben. We zijn van minder van hun afhankelijk". Ook alarmoefeningen zullen de

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2