Palendorp Leiderdorp wordt tóch bebouwd Gemeente Oegstgeest mag onze zomer niet ajpakken Leiderdorp loopt rijkssubsidie mis weinig belangstelling voor EHBO-cursus Bedrijf keert terug op oude stek LEIDERDORP - Het Leiderdorpse Palendorp wordt toch bebouwd met 54 'gewone' ap partementen en 38 luxe flatwoningen. Planontwikkelaar Planoform is er alsnog in ge slaagd een belegger te vinden, de Woningstichting Midden-Holland. Omdat de stichting geen recht op subsidie heeft, loopt de gemeente per woning vijfjaar lang tweeduizend gul den mis. Leiderdorp moet daarom 'een forse financiële injectie' van 800.000 gulden geven. J. F. W. Veldstra: ..'forse injectie'. Dat meldde wethouder J.F.W. Veld- stra van volkshuisvesting vanmor gen tijdens een persconferentie. Vo rige week nog meldde Planoform- woordvoerder M. Hoogendorp dat er geen beleggers bereid waren in de woningen te investeren. Hij bleef naarstig zoeken naar investeerders omdat de rijkssubsidie vervalt wan neer de eerste bouv/laag niet vóór eind mei klaar is. Die tijdslimiet is nu echter niet meer van toepassing. De bouw begint pas eind april, zo dat de appartementen een jaar later opgeleverd kunnen worden. Het project kost in totaal 13,5 mil joen gulden. Van dat geld wordt ook de bibliotheek met driehonderd vierkante meter uitgebreid. De huur van de 54 drie-kamerapparte- menten bedraagt maximaal 750 gul den per maand en de bewoners ko men daarmee nog net in aanmer king voor huursubsidie. De luxe ap partementen moeten ongeveer ne genhonderd gulden per maand gaan kosten en bieden drie tot vier kamers. De woningen zijn bedoeld voor ouderen. "Daarbij denken we voor al aan mensen die zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven en een lage zorgbehoefte hebben", aldus wethouder C. Kerner. "In eerste in stantie komen vooral Leiderdor pers in aanmerking. En we weten nu al dat onder die mensen de be langstelling erg groot is". Palen De palen waaraan het Palendorp zijn naam dankt, worden voor de bouw uit de grond gehaald. De af stand tussen de palen is te groot en aanpassing zou duurder zijn dan de nu gekozen oplossing. Vanmorgen bleek dat de plannen die in septem ber vorig jaar voor het Palendorp werden gepresenteerd, alleen op kleine punten zijn veranderd. Zo moet er een tweede lift komen en verschijnen onder de apparte menten vier winkels. Welke dat worden is nog onbekend. Ook de geluidswal aan de kant van de En- gelendaal wordt gebouwd, zoals wethouder Veldstra beloofde aan de Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp. De betonnen palen van Palen dorp zijn al jaren de stille getuigen van een bouwproject dat, mede door de instortende bouwmarkt enige jaren geleden, niet van de grond kwam. "Volgens sommige Leiderdorpers zijn die palen een on misbaar onderdeel van de gemeen te geworden. Maar wij kunnen ze missen als kiespijn", aldus wethou der C.A. Huigen. Wassenaar stopt met wisselende parkeerverboden WASSENAAR - Het wissel parkeerverbod in 27 Wasse- naarse straten wordt afge schaft. In het oude systeem mocht de eerste helft van de maand aan de ene kant en de andere helft van de maand aan de andere kant worden gepar keerd. Dat blijkt zo verwar rend te werken, dat veel auto mobilisten het verbod nege- In de 27 straten mag voortaan nog maar aan één kant van de weg geparkeerd worden, waarbij de gemeente veelal heeft gekozen voor de kant met de meeste parkeer ruimte. Het oude systeem was ontworpen om het uitzicht van bewoners op geparkeerde au to's zoveel mogelijk te verde len. Nu komt die last slechts op de bewoners van één zijde van de straten neer. De gemeente venvacht vooral van die bewo ners protesten. Veertig pakken mek weg in Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een melkboer aan de Leiderdorpse Eikenlaan zijn gistermorgen twee kratten met pak ken melk gestolen. De leverancier had de containers 's ochtends vroeg voor de deur gezet. Toen hij terug keerde waren veertig pakken melk gestolen. Weinig belangstelling voor de basiscursus EHBO de Zoeterwouds! Leiderdorpse vereniging Meerburg ZOETERWOUDE - Twaalf deelne mers zijn gisteravond in de gemeen schapsruimte van de Bernardus- school aan het Kooikerspad in Zoe- terwoude-Rijndijk begonnen met een cursus Eerste Hulp Bij Onge lukken (EHBO). De Zoeterwouds/Leiderdorpse vereniging Meerburg organiseert de cursus, die bestaat uit twaalf lessen. Volgens secretaris R. Borst geeft de vereniging al jarenlang cursussen. De deelnemers vormen altijd een gevarieerd gezelschap: "Er zijn huisvrouwen bij, maar ook mensen die voor hun bedrijf een cursus vol gen". Dit jaar hebben zich wel erg wei nig mensen opgegeven voor het vol gen van een cursus, vindt de secre taris: "Twaalf deelnemers is eigen lijk te weinig, we kunnen 24 tot 30 deelnemers plaatsen". Ze hoopt dan ook dat er snel nog enkele be langstellenden bijkomen die dan nog net kunnen meedoen. De deelnemers leren tijdens de lessen hoe zij verschillende verban den kunnen leggen, slagaderlijke bloedingen moeten stoppen en mond-op-mondbeademing kunnen toepassen. Aan het eind van de cur- deelnemers een EHBO-diploma. sus komen mensen op bezoek die Dit certificaat blijft alleen geldig zich voordoen als gewonden. Met wanneer de bezitters elk jaar zes behulp van deze vrijwilligers kun- keer 'op herhaling' gaan. Tijdens nen de cursisten het geleerde in deze cursus komen ook nieuwe on- praktijk brengen. derdelen zoals reanimatie aan de or- Na de basiscursus krijgen de de. Kans bebouwing marinevliegveld vrijwel uitgesloten KATWIJK/VALKENBURG De kans dat er de komende tien tallen jaren woningen kunnen worden gebouwd op de plaats waar nu het militaire vliegveld Valkenburg ligt, is vrijwel uit gesloten. De Katwijkse burge meester G.W. van Montfrans- Hartman noemde het gisteren 'een wonder' als op korte ter mijn op die plaats huizen kun nen verrijzen. De burgemeester is van me ning dat steeds ten onrechte de aandacht wordt gevestigd op een bouwlokatie die absoluut niet op korte termijn en waar schijnlijk helemaal niet voor handen komt. Ze zei dan ook af te willen van de valse hoop, die onder meer wordt gewekt door politieke partijen in Katwijk die tegen bebouwing van het tuinbouwgebied Zanderij/Wes- terbaan zijn. "Het vliegveld is voor het Katwijkse woningpro bleem helemaal geen oplos sing", aldus Van Montfrans. "Wij moeten op korte termijn kunnen bouwen". Een eventuele andere be stemming voor het vliegveld zou moeten worden bepaald door het ministerie van defen sie. De nieuwe defensienota die binnenkort openbaar wordt, moet die veranderingen aange ven. Volgens Van Montfrans be staat er echter 'geen enkele in dicatie' dat er een gewijzigde bestemming voor het Valken- burgse vliegveld in die nota is opgenomen. "Het gaat in dit stuk om veel grotere zaken", al dus de burgemeester. Als het ministerie van defen sie besluit de Valkenburgse luchthaven op de lange termijn op te heffen en er kunnen inder daad huizen worden gebouwd, dan is het overigens nog maar zeer de vraag of de gemeente Katwijk die huizen met haar bewoners mag gaan vullen. Ook Leiden heeft namelijk al lang geleden een oogje op het grote terrein laten vallen. LEIDERDORP - Verheij Assuran tiën bv is onlangs teruggekeerd op de 'oude' stek aan Loevestein 12 in Leiderdorp. Was het bedrijf voor heen gevestigd in een deel van het gebouw, nu is het hele hoekpand gekocht. De naam is veranderd in Verheij Hendriks bv. Het bedrijf is verhuisd, omdat de tijdelijk gehuurde ruimte aan de Elisabethhof te klein werd. De bv, die bedrijven adviseert op het ge bied van verzekeringen, zou door de terugkeer bredere en betere dienst verlening kunnen geven. Het dochterbedrijf in Alphen is opgeheven. P.C. Hendriks, direc teur van deze vestiging, is een part nerschap aangegaan met M-J- Ver heij, directeur van de het moederbe drijf in Leiderdorp. Daardoor was een naamswijziging van het bedrijf nodig. Hendriks noemt de krachtenbun deling voordelig. "Je hebt nu een aantal adviseurs in eigen huis. Het telefonische verkeer heen en weer werkte niet goed". Het bedrijf heeft vier werknemers en volgens Hen driks is men naarstig op zoek naar extra personeel. In het pand aan het Loevestein was vroeger de holding Verheij Be heer gevestigd. Dit was een verza melnaam voor een aantal familiebe drijfjes, zoals een handelmaat schappij en een wervings- en selec tiebureau. Verheij Assurantiën zat ook in dit pand, maar besloot in ok tober '89 zelfstandig verder te gaan in de Elisabethhof. Toen het fami liebedrijf aan Loevestein 12 werd beëindigd, kochten Verheij en Hen driks het pand. 'Illegale' bewoners vollcstuinhuisj es schrikken van bevel tot ontruiming C. Kerner: ..'lage zorgbehoefte'.. Bromfietser gewond aan been bij botsing OEGSTGEEST - Een 48-jarige bromfietser uit Oegstgeest is gister middag overgebracht naar een zie kenhuis met een gebroken knie schijf, verwondingen aan zijn enkel en de rest van zijn been. De bromfietser werd om half vijf op de plaatselijke Haarlemmer straatweg geschept door een 45-jari- ge man uit Voorburg. De automobi list kwam vanaf de uitrit van het Marine Elektronisch en Optisch Be drijf (MEOB) en kruiste het fiets pad. Doordat hij werd verblind door de zon, zag hij de bromfietser over het hoofd. Buurvrouw verjaagt inbrekers Leiderdorp REGIO - Sieraden en een stereo-in stallatie zijn gisteren gestolen bij een inbraak in een flatwoning aan de Leiderdorpse Merelstraat. De woning bevindt zich op de eerste etage. Onbekenden zijn via het bal kon en een openstaand bovenlicht tussen half negen 's ochtends en half zeven 's avonds binnengeko- Ook een woning aan Middelgeest in Leiderdorp was het doelwit van inbrekers. Zij probeerden met een schroevedraaier een raam open te breken. Dat lukte niet goed, omdat het raam was beveiligd. Toen een buurvrouw de inbrekers in het oog kreeg, zijn de mannen gevlucht. Uit een hoekwoning aan de Oegstgeester Warmonderweg zijn gisteren overdag onder meer een cd-speler en sieraden verdwenen. Het slot van de voordeur was gefor ceerd. OEGSTGEEST - Volgens het postcodeboek houdt de Oegstgeester Haarlemmer trekvaart bij nummer 21 op om bij nummer 31 weer te be ginnen. De tussenliggende huisnummers horen bij volkstuintjes en daar zou nie mand wonen. Voor nummer 27 ligt dat anders. Achter een sloot en een hoog hek met het opschrift 'Verboden toegang' wonen ruim tien studenten en scholieren, verdeeld over vier gesplitste volkstuinhuisjes. De meeste bewoners van de groe ne, soms wat verveloze barakken staan op dit adres ingeschreven bij de gemeente, studiefinancie ring weet ervan en de postbode stopt regelmatig post in de brie venbus. Hun afgelegen woon ruimte werd almaar gedoogd en er gebeurde lange tijd niets nadat de krant in 1989 schreef over de il legale verhuur van de vochtige, slecht geïsoleerde woningen vol onveilige zaken als geisers in dou che- en toiletgelegenheden en los jes ingegraven elektriciteitska bels. Vorige week, een half jaar na dat een ambtenaar het gebied uit kamde, liet de gemeente opeens weten dat de bewoners voor de zomer moeten vertrekken. Volks tuinhuisjes mogen niet perma nent worden bewoond en boven dien moet verhuurde woonruim te voldoen aan minimale eisen van volkshuisvesting en volksge zondheid, heette het. De verbazing onder de bewo ners is groot. Waarom is het op eens afgelopen terwijl de situatie trekken enigzins warm te stoken, staan hier en daar elektrische noodkacheltjes. Ze zorgen voor maandrekeningen van 90 gulden, maar kunnen niet voorkomen dat de vloeren en hoeken van de ka mers koud en vochtig blijvèn. "Als je een matras op de grond legt, wordt-ie nat en muffig", heet het. Muizen zijn dag en nacht ac tief. Volgens bewoners heeft de eigenaar zijn complex eigenhan dig van elektriciteit voorzien en is daarom het tarief hoger dan nor maal. Over de kwaliteit van de stroom is niemand enthousiast. "Als de koelkast van onze buren aangaat, wordt bij ons het licht minder", klinkt het. Een van de acht 'wooneenheden' staat sinds kort leeg, de andere zeven eenhe den zijn nog immer bewoond. Een persoon woont al vier jaar aan de Haarlemmertrekvaart, veel anderen verblijven slechts kort in de huisjes. Onder afdakjes en in fietsen stallingen wemelt het op een doordeweekse middag van de fietsen, maar voor de meeste rui ten is de luxaflex omlaag. "Men sen wonen hier alleen 's nachts", zegt een bewoonster. "We hebben amper contact met elkaar. Alleen in de zomer zien we elkaar in de tuin". Tussen veel huisjes staan hoge coniferen en aan de west kant grenzen tuinen aan eeri uit gestrekt weiland zonder buren boos te maken. Veel bewoners blijken de privacy op prijs te stel len en wijzen erop dat ze keihard muziek kunnen draaien. Ook een vioolstudie is, anders dan in een gewoon studentenhuis, mogelijk. "We mogen alleen geen grote tuinfeesten houden in de zomer", zegt een bewoner. Verzet Veel 'volkstuinders' hebben via, via van de illegale woonruimte gehoord. Een enkeling plaatste een advertentie nadat hij uit een onderverhuurde kamer was gezet en werd prompt door de eigenaar van de volkstuinhuisjes gebeld. "Van het begin af aan wisten we dat het illegaal was", kijkt een be woonster terug. "De eigenaar zei direct: je blijft zeker bij je moeder ingeschreven?". Sommigen heb ben dergelijke hinten opgevolgd, anderen wonen officieel in de ba rakken. Of ze,zich nog gaan verzetten, weten de bewoners niet. Ze heb ben nog niet officieel van het ge meentelijke voornemen gehoord en willen er nog eens over praten met de huisbaas voordat die in fe bruari rond de tafel gaat zitten met de gemeente. Tégen de actie pleit dat veel bewoners maar kort aan de Haarlemmertrekvaart le ven en er links en rechts verhuis plannen leven. Vöör actie lijkt te pleiten dat bewoners zich de zo mer niet willen laten afpakken. De gedachte aan zon, warmte en een flinke tuin, helpt ze de win ters door. "Maar dat heb je ook in de stu dentenbarakken, vlak naast de rijksweg", weet een bewoner. "Ik geloof niet dat die zoveel steviger en beter zijn. Maar ja, daar woon je officieel". De eigenaar van de huisjes wei gert commentaar te geven op het veto van de gemeente en uitlatin gen van huurders. jarenlang is gedoogd en er nog steeds geen definitieve bouw plannen zijn voor het gebied tus sen Haarlemmertrekvaart en Abtspoelweg? Hoe kan een ge meente mensen zomaar op straat zetten die nergens anders terecht konden en kunnen? En: waarom moet men er voor de zomer uit, terwijl dat juist het meest plezieri ge jaargetijde is in de barakken? De winters zijn koud, vochtig en heel duur in de kamertjes van ge middeld drie bij vier meter met piepkleine keukens en gedeelde douches met toilet. Op een kale huur van gemiddeld 375 gulden per maand drukken de kosten van gas en elektriciteit dan extra zwaar. Gasflessen kosten 27,50 gulden per stuk en zijn, zo leert de ervaring, in koude tijden binnen drie dagen leeg. De huisbaas moet dan vriendelijk worden ver zocht nieuwe flessen aan te slui ten. Om de twee meter hoge ver Een van de illegaal bewoonde volkstuinhuisjes aan de Oegstgeester Haarlemmertrekvaart. De bewoners van het complex moeten voor de zomer weg. (archieffoto Éllen Martens) leugdmsluil volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnbloemschool, Jong- uur in Theater Het Oude Raadhuis. Koudekerk voorlichtingsavond over kanker preventie. mmv voorlichtster van Leiden concert in de 'Vocalistenserie'. mmv Corry Pronk (all) en Ruud van Oldenhove (piano), aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K&O, Haze- wmdsteeg. concert 'Oude muziek in Oudhe den'. door Ensemble Tempo DelI'A- nima, aanvang 20.15 uur in het Rijksmuseum van Oudheden, Pa pengracht 29. voorstelling: 'Op glad ijs', kome die met o.a. Joop Doderer en Diana Dobbelman. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. bijeenkomst CDA/CDJA Leiden over 'De Goltcrisis', mmv de heren Van Houwelingen en Damoiseaux, aanvang 20.30 uur. hotel Nieuw Mi nerva, Boommarkt. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Rijnsburg open dég Christelijke Tuinbouw- en Handelsschool, Spinzalaan.'v 15.00 tot 21.00 uur. vergadering commissie finan ciën, openbare werken en milieu, aanvang 19.30 uur in hpt gemeen- Woubrugge schrijfavond Amnesty Internatio nal, van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Emmalaan. DONDERDAG 24 JANUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 14.00 uur. voorlichtingsavond, voorouders, over de opvang van kinderen (5-12 jaar) met opvoedingsproblemem, aanvang 20.00 uur in het Alphens Boddaertcentrum, Julianastraat. Hoofddorp film. Dead Poets Society', aan vang 20.30 uur in Theater Het Oude Raadhuis. Leiden lunchconcert door Duo Fratres Corona (viool en piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Hazewindsteeg. musical: 'Broadway Baby', door het Koninklijk Ballet van Vlaande ren, aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. Leiderdorp thema-middag NVvH, mmv Kruisvereniging Harl van Holland, aanvang 14.00 uur in de Muzenhof. Oegstgeest mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. voorstelling: 'De dood van Iwan lljitsj', solotoneel door Henk var sen, aanvang 20.15 uur in het Rijn lands Lyceum, Apollolaan. koopavond-concert door twee docenten van de Streekmuzie school, aanvang 20.15 uur in c concertzaal van de school, Burge meester Visserpark. uitvoering door Leids Politei Mu ziek Gezelschap, met bal na. aan vang 20.00 uur in de Stadsgehoor- concert Vrijdagavond Kamer muziek', mmv Robberl Roozeman (piano), 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16