Nieuwe minimumnorm bedreigt basisscholen 'Badhuis brengt buurtbewoners bij elkaar Oud illrtitug Herziening asielaanvragen studenten uit Irak nodig 'Ik zou er zo naar toe willen om mensen goed te adviseren' Grote belangstelling onder verpleegkundigen voor Golf 'Snelheidsverklikker' tikt automobilist op de vingers Plan staatssecretaris voor grotere scholen Rapport Leids onderzoekscentrum over mogelijkheden "hammam Overeenkomst met tandartsen over minder kwiklozing DEN HAAG Minister Maij (ver keer en waterstaat) tekent zaterdag in Eindhoven een overeenkomst met organisaties van tandartsen, ge meenten. provincies en water schappen over het lozen van amal gaam. Tandartsen gebruiken jaar lijks 12 ton van deze stof voor vul lingen. In amalgaam zit kwik. waar van 2.3 ton per jaar in het riool te recht komt. De overeenkomst houdt in dat tandartsen vrijwillig speciale filters (amalgaamafscheiders) in hun prak tijk installeren, waardoor de kwik lozing met 95 procent afneemt. Op 1 januari volgend jaar zouden alle tandartsen over amalgaamafschei ders moeten beschikken. De overeenkomst loopt vooruit op een algemene maatregel van be stuur. die tandartsen verplicht amalgaamafscheiders te gebruiken. Wanneer deze algemene maatregel i van bestuur er komt. kon het minis terie van verkeer en waterstaat I dinsdag niet aangeven. Stormloop op steunpunt Informatiseringsbank LEIDEN/GRONINGEN - De con- i trole-acties die de Informatiserings- bank momenteel houdt onder stu- I denten en ex-studenten heeft geleid tot een stormloop van studenten op de steunpunten studiefinanciering. De Informatiseringsbank voert mo- menteel controles uit naar de inko- mens van studenten in 1988. In Leiden heeft de toeloop van studenten op het steunpunt er al toe 1 geleid dat ze alleen nog maar kun nen bellen en langskomen op een spreekuur. Studentendekaan An dre Smits spreekt van een verdub beling van het aantal bezoekers. LEIDERDORP - Computerge stuurde analyse-apparatuur voor het reconstrueren van ongevallen en geavanceerde registratie-metho den moeten het werk van de politie de komende jaren vergemakkelij ken. Snelheidsmeters met display moeten er voor zorgen dat automo bilisten langzamer gaan rijden. Deze nieuwe hulpmiddelen van de verkeerspolitie in het district Den Haag werden gisteren gepresen teerd in het districtsbureaui van de rijkspolitie in Leiderdorp. Op de Van der Valk Boumanweg. voor het districtsbureau, werd de snelheidsmeter met display ge toond. De politie hoopt dat dit appa raat een preventieve werking heeft. Rijden automobilisten voorbij dan zien ze onmiddellijk hoe hard ze rij den. Matigen ze daarna hun (te ho ge) snelheid niet dan worden ze een kilometer verder gefotografeerd. Met behulp van foto's kan de oor- LEIDEN/DEN HAAG - In een wijk waar veel migranten wonen, staan de meeste inwoners positief tegenover de vestiging van een bad huis naar Turks/Marokkaans mo del. Dit blijkt uit een onderzoek van het onderzoekscentrum Ruimtelij ke Ontwikkeling en Volkshuisves ting van de Leidse universiteit. Het onderzoek werd verricht in de Haagse Schilderswijk en omgeving. Het onderzoekscentrum verricht te het onderzoek in samenwerking met de Leidse Wetenschapswinkel. De opdrachtgever was de Haagse huurdersvereniging Schilderswijk en het Regionaal Centrum Buiten landers. Voor het onderzoek zijn ongeveer 300 Turkse en Marokkaanse huis zaak van een verkeersongeval in de toekomst worden onderzocht. Sim pel gezegd maakt de politie na het ongeval een overzichtsfoto en re kent de computer alle gegevens uit die van belang zijn voor de 'schuld vraag' van het ongeval. Voorheen werd dit werk handmatig gedaan, waardoor een weg soms lange tijd afgezet moest worden. Het systeem draait nu nog als proef in de gemeenten Nijmegen en Breda. Het is nog onbekend of het ook 's nachts te gebruiken is. Naar verwachting wordt deze fotografi sche meetapparatuur in de loop van 1991 in het Haagse district inge voerd. Door een zeer nauwkeurige regi stratie van verkeersongevallen kan de verkeerspolitie gemeenten bo vendien wijzen op knelpunten in wegen. Voor de registratie van on gevallen is een speciaal computer programma ontwikkeld. Veel van de gevluchte Kurden hebben zich gevestigd in Turkije en Iran. Een enkeling is naar Neder land gekomen. Het UAF begeleidt de studenten en betaalt voor hen ook de studie aan een universiteit of hogeschool in ons land. Volgens Bleichrodt maken de studenten zich er zorgen over hun familie die nu 'onder het spervuur liggen'. "Door de geringe communi catiemogelijkheden is geen contact mogelijk. Ze zijn dus volkomen af hankelijk van de media". Gezien de spanning waaronder de studenten nu leven, verwacht Bleichrodt dat van studeren weining terecht zal komen. "De studieresultaten dit jaar zullen flink tegevallen". Een woordvoerder van justitie zei in een reactie dat Nederland geen groepsbehandeling kent voor asie laanvragen. Als er door de oorlogsi tuatie gewijzigde situaties zijn ont staan, zullen die individueel wor den bekeken bij de herzieningsaan- vragen. zo zei hij. houdens gevraagd naar hun mening over een nog te bouwen badhuis, een zogeheten hammam. Van de on dervraagde bewoners zegt 83 pro cent naar een hammam te zullen gaan. Volgens drs. J. van der Kleij van de Wetenschapswinkel zijn de onderzoeksresultaten ook bruik baar voor vergelijkbare wijken met veel migranten in andere grote ste den. "Voor Leiden zou je kunnen De afdeling verkeer van de rijks politie hield gisteren een actiedag. Naast de presentatie van nieuwe hulpmiddelen werden op twee plaatsen in het district grootscheep se controles gehouden. In Berg- schenhoek controleerde de rijkspo litie tijdens de ochtendspits op de provinciale weg 22. 's Middags wer den automobilisten op de provin ciale weg 7. tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden (ter hoogte van Rijnsaterwoude), gecontroleerd op snelheid en zwaar vervoer. Nadat automobilisten via de snelheidsme ter met display op hun snelheid werden gewezen kregen 22 van hen bekijken of een hammam een regio nale functie heeft: dus niet alleen voor een bepaalde wijk maar ook voor omliggende gemeenten" Directe aanleiding voor het on derzoek waren de plannen van de gemeente Den Haag voor nieuw bouw van het sport- en recreatie complex De Houtzagerij. De huur dersvereniging ontwikkelde vervol- alsnog een bon voor te hard rijden. De hoogste gemeten snelheid was 121 kolomeeter per uur. Ter plaatse is 80 kilometer per uur toegestaan. Van 21 gecontroleerde vrachtwa gens werd in vier gevallen proces verbaal opgemaakt wegens lichte overtredingen. Van 43 gecontroleer de bromfietsen werden er 7 gever baliseerd. In het district Den Haag vonden vorig jaar ruim 9000 verkeersonge vallen plaats. Daarbij vielen in to taal 1400 slachtoffers, van wie 40 do delijke. Zo n 70 procent van de on gelukken gebeurde binnen de be bouwde kom. gens een alternatief plan waarin plaats werd ingeruimd voor een hammam. De vereniging wilde pol sen hoe de bewoners zelf daar te genover staan. In het plan gaat het om een voorziening die niet alleen voor migranten maar ook voor de andere Haagse buurtbewoners toe gankelijk is. Een belangrijk doel van het bad huis is vooral migrantenvrouwen De nieuwe normen, elke gemeente heeft een eigen norm, zijn gisteren door staatssecretaris Wallage van onderwijs bekend gemaakt. Het plan is nog niet definitief. Het voor stel van de staatssecretaris wordt de komende weken met de schoolbe sturen doorgesproken en vervol gens. waarschijnlijk enigszins ge wijzigd, aan de Tweede Kamer voorgelegd. De normen voor mini mum aantal leerlingen zijn 'de strengst denkbare' en worden hoogstwaarschijnlijk nog versoe peld. Doel van de operatie is geld vrijmaken om de nood van grote scholen (veel leerlingen per leer kracht) te lenigen. Scholen in dun bevolkte gebie den (dus niet in de Randstad) en in geïsoleerde gemeenten wil Wallage sparen ten koste van de basisscho len in grote gemeenten en dichtbe volkte gebieden. De norm schom melt nu nog tussen de 50 en 125 leer lingen per school. Bij minder leer lingen moet een school zich ophef fen. Gemeenten met een dichtbevolk te kern en een uitgestrekt platte land mogen volgens de nieuwe richtlijnen zich splitsen in twee re gio's: een met een hoge en een met een lage opheffingsnorm. Ook kan er voor individuele scholen een uit zondering worden gemaakt, bij voorbeeld als de school door de aan wezigheid van een drukke ver- de mogelijkheid bieden voor ont moeting en ontspanning. De vaak geïsoleerde positie van de vrouwen leidt nogal eens tot lichamelijke en psychische klachten. Een hammam zou deze groep uit haar sociale isole ment kunnen halen. Op langere ter mijn kan het badhuis de relatie tus sen buitenlandse vrouwen onder ling en die van migranten en Neder landers in de wijk verbeteren. keersweg moeilijk bereikbaar is. Ook als een speciale school de laatste van die richting is in een be paalde gemeente, zal de voortbe- staans-norm soepeler worden toe gepast. De nieuwe normen worden op zijn vroegst in augustus 1992 in gevoerd. Op dit moment is alleen de meest verstrekkende normering bekend Het minimum aaptal leerlingen dat een basischool moet hebben om te mogen blijven voortbestaan zou voor Leiden van 125 naar 224 gaan, voor Alphen aan den Rijn van 100 naar 197, Noordwijk van 50 naar 167, Katwijk van 75 naar 222. Rijns- burg van 50 naar 219 en Wassenaar van 75 naar 147. Hierbij moet na drukkelijk worden opgemerkt dat deze cijfers niet de eindcijfers zijn. Door uitzonderingsbepalingen kan het minimum-aantal uiteindelijk veel lager komen te liggen. Minder weg Met de gisteren gepresenteerde no titie 'Scholen groter waar het kan en kleiner waar het moet' neemt Walla ge afstand van een vorig jaar uitge komen notitie die pleitte voor op heffing van alle scholen met minder dan 250 leerlingen. Die norm zou er toe leiden dat in deze regio tiental len scholen de deuren zouden moe ten sluiten. Hoeveel scholen op grond van de nieuwe normen dicht moeten, is nog niet te zeggen Alles hangt af van de nog vast te leggen bepalingen ten aanzien van uitzon deringen. De invoering van een systeem ge baseerd op de leerlingdichtheid van gemeenten betekent een radicale breuk met de huidige situatie. Op dit moment zijn er vier categorieën van opheffingsnormen voor het ba sisonderwijs. Scholen in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners moeten min stens 125 leerlingen hebben. In ge meenten boven de 50.000 inwoners is de opheffing>norm 100 en in ge meenten boven de 25.000 inwoners 75. Onder de 25.000 inwoners ligt de Supermarkt zet in in één week zo n 15 mille meer om LEIDEN - De supermarkten heb ben vorige week door de Golfoorlog hun omzet fors zien stijgen, maar konden hun schappen weer snel vullen. Gemiddeld werd per super markt 15.000 gulden meer omgezet dan in de derde week van januari vorig jaar. Zelfs als rekening wordt gehou den met de geldontwaarding koch ten de Nederlanders door de oorlog zeker tien procent meer Favoriet waren koffie en thee. blikken met groente en huisvuilzakken. Dit blijkt uit het onderzoek dat het vak blad Distrifood van week tot week houdt. In de grote supermarkten was de gemiddelde stijging in de derde week van januari zelfs 32.000 gul den of wel 16 procent. Van lege schappen is nauwelijks sprake ge weest. De supermarkten konden hun voorraden snel aanvullen. Woordvoerders van het ministe rie van economische zaken bena drukken dat er geen enkele reden is om te hamsteren. Lezers Schrijven Hamsterwoede Hoe haalt men het in zijn hoofd om in verband met de Golfoorlog te gaan hamsteren Bij het zien van de tv-beelden kun je slechts denken aan de slachtof fers van deze oorlog cn vooral ook aan de militairen die hiervoor wor den ingezet ter bevrijding van Ku- wayt. Onder deze omstandigheden hamsteren vind ik puur egoïsme. C.H.H. Staats Lammenschansweg 129 Leiden Wel geven de onderv raagde bui tenlandse mensen aan dat er in het badhuis duidelijke scheidingen moeten worden aangebracht tussen verschillende bezoekerscategorie- en Turken. Marokkanen, mannen en vrouwen. Voor deze groepen zouden aparte openingstijden moe ten gelden. Ook belangrijk vinden veel mensen personeel van eigen nationaliteit en sekse. Als aan der gelijke voorwaarden wordt vol daan. is een hammam een voor vrouwen geaccepteerde voorzie ning. De toegangsprijs van het bad huis zou daarbij niet hoger moeten zijn dan vijf gulden. De gemeente Den Haag heeft nog niet besloten of het badhuis er komt. 4 norm op 50 leerlingen. Via het zoge heten 'instandhoudingsbeleid' kan de laatste school van een bepaalde levensbeschouwelijke richting bin nen een gemeente zelfs bij 23 leer lingen nog blijven bestaan. De regeringspartijen CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben negatief gereageerd op het voorstel om de opheffingsnorm voor veel ba sisscholen te verhogen Van de gro te fracties is alleen de WD voor zichtig positief. Ook door de lagere overheden en de besturenorganisa ties is bijzonder terughoudend ge reageerd. Vanmorgen vroeg was het bij het ministerie van onderwijs in Zoeter- meer een drukte van belang. Tien tallen gemeenten belden op om te vragen op welke norm zij moesten rekenen. De voorlichting kan even wel weinig zeggen. Alleen de meest strenge normering is nu uitgere kend. Op grond van die cijfers zou er 450 miljoen gulden worden be spaard. Li regio behouden meer PTT-filialen status postkantoor LEIDEN De postkantoren in Woubruggc, Zoeterwoude-dorp. Ter Aar en Warmond houden hun status. Aanvankelijk was de PTT van plan de kantoren om te zetten in een postagentschap. In het Ves tigingsbeleid 1991-1994 was hier van sprake. Er is echter wel een restrictie voor het handhaven van de status postkantoor: de omzet mag niet dalen. Gebeurt dit wel. dan worden de kantoren alsnog agentschap. In Leiden en de Bollenstreek blijft alles bij het oude. Er worden geen kantoren of agentschappen gesloten. Sluiting speelt evenmin in de Alphense regio. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Aangezien het blijkt dat er nog altijd ingezetenen zijn. die de bedoeling der politie - aanzeg ging betreffende opruimen van sneeuw - niet schijnen te begrij pen. waardoor zij allicht tn moeilijkheden kunnen komen, zoo wordt nogmaals gewezen op art. 26 der Algemeene Politie verordening i<oor de gemeente leiden, waarbij is bepaald: De bewoner of bruiker tan een pand is verplicht, binnen drie uren na aanzegging vanwege burgemeester en wethouders, de sneeuw of het ijs op de straat voor of rondom zijne woning of zijn erf weg te ruimen en bijeen te brengen, in de straten midden op de straat, op de grachten aan de waterzijde en op de pleinen tot op den afstand van vier me ter uit den gevel of muur. Voor die aanzegging is het wegrui men of bijeenbrengen verboden. - Van de gelegenheid om in het gebouw 's-Gravenstem alhier gratis brood en koffie te nutti gen. werd gisternanuddag van 3 tot 5 uren gebruik gemaakt door 873 personen, hedenmorgen van 8 tot 9 uren door 415 kinderen en van 9 tot 11 uren door 648 perso nen, te zamen 1936. Vijfentwintig jaar geleden - Oudheidkundigen die opgra vingen doen bij de oude stad Pe tra iJordaniei hebben de resten ontdekt van een wolkenkrabber- in aanbouw die meer dan 2500 jaar oud is. Bij de opgravingen i.s een huis van zes verdiepingen bloot gekomen naast de huidige villa van de president in het dorp Baidah Het gebouw da teert uit het neolutische tijdperk en werd naar schatting 6H0 jaar voor Christus gebouwd Uit an dere opgravingen bleek dat de bewoners pan Petra hun dooden onthoofden voordat zij begraven werden. Verder werden instru menten pan been. parels en paarlen ornamenten gevonden, die wijzen ..op een zeer vergevor derde beschaving". Veiligheidsexpert ziet op tv verkeerd gebruik gasmaskers Van onze redacteur Henk Houtman OEGSTGEEST Op een paar duizend kilometer afstand van het oorlogsgeweld in Irak en Kuwayt zit, de televisiebeelden bekijkend, J.C.H. Kastermans uit Oegstgeest zich nochtans op te vreten van de zenuwen. Als veiligheidsexpert op het gebied van het omgaan met chemische stoffen en gifgassen ziet hij bij het gebruik van de gasmaskers en het luchtdicht afsluiten van kamers zoveel onkunde en dom migheid, dat het voor hem zon der meer vaststaat, dat bij een gifgasaanval vele mensen zul len omkomen. "Als ze mij zou den vragen morgen naar het Midden-Oosten te gaan. dan zou ik het direct doen. Om die men sen te vertellen wat ze moeten "Een gasmasker moet nu een maal het gezicht luchtdicht af sluiten. De afsluitriem moet over een gladde huid strakge trokken kunnen worden. Bij ie mand met een baard of zelfs maar met bakkebaarden lukt dat niet. Dat weet iedere brand weerman in Nederland. Ik zag zo'n verslaggever van CNN be zig. toen er alarm werd gesla gen. Die man had een baard. Doet hij z'n gasmasker om. Nou, hij kan dat ding net zo goed weggooien want met een baard heeft dat geen zin. Bij een aan val met gifgas is die man binnen de kortste keren dood". Ook begrijpt Kastermans niet goed waarom in de huizen een kamertje wordt gebruikt om in te schuilen bij gifgasaanvallen. Met plakband worden kieren van ramen en deuren afgeplakt. "Als men met z'n zessen of z'n achten in een kleine ruimte zit. dan is de beschikbare zuurstof zo verbruikt. Er zal toch venti latie moeten blijven. Dan kan er met de zuurstof ook wel gifgas naar binnen, maar daar hebben de mensen nu juist een gasmas ker voor op", vertelt Kaster mans. Ook zag hij op de tv dat men sen in Tel Aviv doeken onder de kraan nat maken en voor de deur leggen om de kier onder de deur af te sluiten. "Het zou veel beter zijn als de mensen de doek in zout water stoppen en dan voor de deur leggen. Zout neu traliseert gifgasstoffen. Be- Kasterman!»: den vragen mor gen naar het Mid den-Oosten te gaan. dan zou ik bet direct doen. Om die mensen te vertellen wat ze moeten doen". (foto PR> paald gifgas, zoals calcium car bide. explodeert zelfs als dat in aanraking met water komt. Niet als het zout water betreft. Een kilo zout op 5 tot 6 liter water is het beste". Wat Kastermans ook niet be grijpt, is dat mensen plakband- stroken horizontaal op de ra men plakken. Dit wordt gedaan om zoveel mogelijk te voorko men dat bij een explosie glas scherven de kamer binnenvlie gen. "De luchtdruk zoekt de zwakste plek in een ruit en dat is het midden van het glas. Als de mensen het plakband diago naal over de ruit plakken, dan biedt dat bet midden van de ruit de meeste houvast". Kastermans. nu 67 jaar. heeft zijn hele leven als veiligheids expert in de chemische en pe trochemische industrie ge werkt. waarvan 17 jaar in vrij wel alle landen van het Midden- Oosten. Hij kent maar al te goed het sluipende gevaar van gif gassen, die je niet ziet en so ook niet ruikt. De Ocgstgeeste- naar neemt aan dat de Israëli sche autoriteiten de bevolking goed en deskundig voorlicht, maar wat hij er van op de televi sie ziet. doet hem het ergste vrezen. Een woordvoerder van Leidse brandweer bevestigt in grote lijnen het Verhaal van Kastermans. "De brandweerin- spectic adviseert ons geen baard te dragen. In Leiden heb ben de brandweermensen die met perslucbtmaskers werken, dan ook geen baard", aldus woordvoerder Van den Berg. Ook in het afplakken van ka mers ziet Van den Berg een ge vaar: "Zodra het zuurstofgehal te in een ruimte onder de 17 pro cent komt. wordt men slaperig. Bij 15 procent ga je tegen de vlakte. Ik weet natuurlijk niet of de mensen bepaalde andere WIIMlklllllgen als zuurstoftoe voer hebben". AMSTERDAM/LEIDEN - De staatssecretaris van justitie moet met spoed de asielaanvragen van naar Nederland gevluchte studen ten herzien zodat zij kunnen blij ven. Dit gezien het uitbreken van de oorlog in Irak. Dat heeft woordvoer der K. Bleichrodt van de UAF, de stichting voor vluchteling studen ten in Utrecht, meegedeeld. Bij de stichting zijn 46 Iraki stu denten geregistreerd, waarvan 23 geen enkele status hebben. "Dat is fors", aldus Bleichrodt. Volgens justitie zijn hun vluchtmotieven on voldoende en hebben zij geen recht op asiel. In Leiden staan overigens geen Iraakse studenten ingeschre ven bij de universiteit. Bleichrodt zegt dat de studenten nu verwikkeld zijn in asielprocedu res die nog jaren kunnen duren. Het gaat veelal om studenten van Ira- kees-Kurdische afkomst tussen de 20 en 30 jaar, die zijn gevlucht na de gasaanvallen in het Noorden van Irak enkele jaren geleden. VELDHOVEN (ANP) - De belang- deel van het buitenlands personeel stelling van verpleegkundigen om vlak voor en na de gevechtshande- te worden uitgezonden naar Saudi- lingen is opgestapt. Veel soelaas Arabie is veel groter dan normaal, biedt dat echter niet omdat er geen Hun enthousiasme wordt echter ge- reismogelijkheden zijn. Op dit mo- temperd omdat het land moeilijk ment wachten 23 verpleegkundigen bereikbaar is in verband met het op vertrek naar Saudi-Arabie. stilleggen van het internationaal vliegverkeer naar het Golfgebied Schalken denkt dat de toegeno- Dat zei dinsdag directeur P men belangstelling onder andere Schalken van Medical Recruitment het gevolg is van het hoge salaris Services bv in Veldhoven. Het be- dat in het Midden-Oosten wordt be drijf houdt zich al jarenlang bezig taald. "Er wordt nu beduidend met het uitzenden van medisch en meer betaald dan voor het uitbre- para-medisch personeel naar het ken van de oorlog, terwijl de salaris- Midden-Oosten. Op dit moment ligt sen in Saudi-Arabie altijd al hoog het aantal aanmeldingen zeker 30 zijn geweest. Andere verpleegkun- tot 40 procent boven het normale digen willen juist nu gaan omdat ze aantal, aldus Schalken. het spannend vinden." Volgens Schalken hebben zich ook ver- Het bedrijf heeft de sollicitatie- pleegkundigen aangemeld die al procedures voor belangstellenden eerder in Saudi-Arabie hebben ge- versneld. Hetpersoneelstekort in werkt en die een soort beroepsmati- ziekenhuizen is nijpend omdat een ge verantwoordelijkheid voelen. De politie hoopt dat de nieuwe snelheidsmeters met display preventief werken. Rijden automobilisten na een ki lometer nog te hard dan worden ze bekeurd. (foto nieico Kuipen.) Computerapparatuur helpt rijkspolitie bij reconstrueren ongelukken DEN HAAG/REGIO Het minimum aantal leerlingen dat een basisschool moet hebben om te mogen blijven bestaan, wordt met name in de Randstad fors verhoogd. In %-eel ge meenten zoals Oegstgeest, Voorschoten, Hillegom en Leiderdorp wordt de norm wellicht verviervoudigd: van 50 naar meer dan 200 leerlingen. In andere plaatsen wordt het mini mum aantal, nodig om te mogen voortbestaan, verdubbeld of verdrievoudigd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15