Rijnmond verscherpt pers Bloed Golf-oorlog komt niet in de EG: nauwe band met Arabische wereld Heemskerck jaagt achter radarscherm op bierblik Kantoor El Al ontruimd na bommelding Watergebrek in Baghdad Duitsland viert geen carnaval DINSDAG 22 JANUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 Van ANP-eorrespondent Toof Brader A/B JACOB VAN HEEMS KERCK Mijnen blijven voorlo pig het meest zichtbare probleem voor de drie Nederlandse marine schepen in de Perzische Golf. In de nacht van zondag op maandag is inmiddels de veertigste aange troffen in de buurt van de Philips van Almonde, die zich net als de Jacob van Heemskerck nog steeds in het centrale deel van de Golf bevindt. Het gaat over het algemeen om ouderwetse contact-mijnen met hoogstens 20 kilo springstof, waarvan niemand gelooft dat zij in staat zijn oorlogsschepen tot zinken te brengen. Van tien van de veertig tot nu toe gevonden mijnen is zelfs niet met zekerheid te zeggen of het hier wel mijnen betrof, omdat zij 's nachts werden aangetroffen en men niet in staat was die dingen nauwkeurig te on derzoeken. De op alle drie de schepen ge- posteerde permanente uitkijken treffen in het water overigens niet alleen mijnen aan. Ieder drijvend voorwerp met een omvang groter dan een bierblikje wordt door gaans al op een afstand van enke le mijlen gesignaleerd. Zo gauw duidelijk is dat het niet om een mijn gaat, wordt het voorwerp met het 20-millimeterkanon tot zinken gebracht om te voorko men dat andere schepen er nog eens van zullen schrikken. De echte oorlog speelt zich, al thans voor de bemanning van de Jacob van Heemskerck, af in de commando-centrale onder in het schip. Daar zitten 24 uur per dag een mannetje of twintig perma nent achter rijen radarschermen waarop zij vrijwel alles kunnen waarnemen wat er zich in de om geving van het schip zowel op het water als in de lucht beweegt. Ge combineerd met de gegevens van andere in de nabijheid van de Amerikaanse vliegdekschepen varende oorlogsschepen van de multi-nationale vloot en die van de op ongeveer 50.000 voet hoogte vliegende AWACS-verkenners van de Amerikanen ontstaat zo een soort 'paraplu' die de hele Carrier Battle Force tegen vijan delijke aanvallen uit de lucht en over het water moet beschermen. De wapensystemen van de Ne derlandse fregatten zijn weer aan die informatie gekoppeld. Dat wil zeggen dat, mocht er bij voor beeld in de sector van de Jacob van Heemskerck een Iraaks ge vechtsvliegtuig met de gevreesde Exocet worden gesignaleerd, de computer aan boord selecteert welk wapen aan boord van het schip in stelling wordt gebracht. Afhankelijk van de afstand en de snelheid van het vijandelijk pro jectiel kan dat een Standard Mis sile (40 kilometer) of een Seaspar- row (15 kilometer) zijn. 'Extra oren en ogen politie op straat' NEDERLANDSE MIJNENJAGERS NAAR MIDDELLANDSE ZEE listen zonder hindernissen hun be roep uitoefenen. Irak, waar ook van meet af aan censuur bestond, ging zaterdag nog een stapje verder. Alle buitenlandse verslaggevers, op één na, werd te verstaan gegeven het land subiet te verlaten. Slechts CNN-verslaggever Peter Arnett mocht blijven, maar zijn mogelijk heden zijn summier. Hij mag vanuit zijn hotelkamer, die hij niet mag verlaten, telefonisch berichten. Slechts de Iraakse media zijn als bron te gebruiken. En zelfs geba seerd op deze gekleurde bronnen worden zijn berichten af en toe abrupt verbroken. De 'werkafspraken' van het Ame rikaanse leger worden door de me dia als een indirecte censuur onder vonden. Adequate berichtgeving is immers haast ondoenlijk als exacte cijfers, plaatsaanduidingen en bloedige details zijn verboden. Het thuisfront mag niet ongerust worden en Irak mag geen relevante militaire informatie in handen krij gen, redeneert het Amerikaanse op perbevel. Bovendien is het de jour nalisten niet toegestaan zich vrije lijk te bewegen in oorlogsgebied. Washington is er alles aan gelegen een herhaling te voorkomen van het Vietnam-trauma, toen de Ameri kaanse tv-stations het bloed van de strijd dagelijks in de huiskamers brachten. Door napalm bestookte Vietnamezen en stervende Ameri kaanse soldaten brachten over de hele wereld een golf van afschuw. Daarom heeft het Amerikaanse leger er dit keer voor gekozen slechts beelden te tonen van de spectaculaire, effectieve precisie bombardementen op Baghdad. "Star-wars" als werkelijkheid. Van de ongetwijfeld bloedige bombar dementen op de Iraakse elitetroe pen, de zogenaamde Republikeinse garde, zijn evenwel "geen beelden beschikbaar". In Israël, officieel nog steeds in oorlog met meerdere Arabische lan den, bestond al censuur voordat de strijd in de Golf losbrak. Buiten landse correspondenten moeten al hun bijdragen aan de censor voor leggen. Cijfers over troepensterkte, mobiliteitsgraad en bepaalde wa pensystemen zijn verboden. In Turkije, waar in het weekeinde een tweede front werd geopend, is er officieel geen censuur. De door de overheid gecontroleerde media zijn echter zeer terughoudend. Het semi-officiele persbureau Anatolia en de staats-tv hebben slechts sum mier bericht over het gebruik Incir- lik als geallieerde luchthaven. De oorlog is nu vijf dagen gaande. Er zijn duizenden bombardements- vluchten op Irak uitgevoerd, maar van de ontwikkelingen "aan het front" is weinig bekend. In deze kli nische oorlog vloeit, officieel, nog geen bloed. AMSTERDAM (AP/ANP) - Het kantoor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij EL Al aan het Rokin in Amsterdam is gistermid dag omstreeks kwart voor vier ont ruimd nadat een verdacht pakje was gevonden bij het pand. Ook een aantal nabijgelegen winkels aan de Kalverstraat werd tijdelijk gesloten. Terwijl het verkeer werd omge leid, kwam de Explosieven Oprui mingsdienst EOD om het verdachte pakje te onderzoeken. De ontrui ming werd uiteindelijk om kwart voor zes gisteravond opgeheven. Het is nog niet bekend wat de EOD heeft aangetroffen in het verdachte pakje. Het centraal station van de Duitse stad Dussseldorf is gisteren na een bommelding bijna een uur gesloten geweest. De melding bleek vals, Wel vond de politie een verdacht pakket, waarvan de inhoud echter onschadelijk bleek te zijn. Voor de deur van een Franse bank in de Libanese hoofdstad Bay- rut ontplofte gisteravond wel een bom. Er ontstond flinke materiele schade, maar niemand raakte ge wond. Zondagavond was de Itali aanse ambassade in de Libanese hoofdstad het doelwit van een gra- naataanval. Enkele uren eerder deed zich een bomexplosie voor bij de British Bank of the Middle East. Bij deze acties vielen evenmin ge wonden; wel werd materiele schade aangericht. In en om de Oostenrijkse hoofd stad Wenen zijn het afgelopen weekeinde elf ïraniers aangehou den, die ervan worden verdacht pro-Iraakse terroristische aansla gen te hebben voorbereid. Volgens minister van binnenlandse zaken Franz Loeschnak had het er alle schijn van dat de elf daarbij buiten landse en Oostenrijkse doelen op het oog hadden. In het kantoor van het elektrici- teits- en waterleidingbedrijf in de Marokkaanse stad Casablanca heeft een 53-jarige ambtenaar gisteren twee Fransen met een mes gedood en een derde Fransman cn oen Marokkaanse collega ernstig ver wond. Volgens persbureau MAP handelde de dader m een vlaag van verstandsverbijstering en bestond er geen verband tussen de steekpar tij en de Golfoorlog. De man ia aan gehouden. WASHINGTON (DPA) - De water voorziening in de Iraakse hoofdstad is als gevolg van de bombardemen ten geheel verstoord. De bevolking van Baghdad is gedwongen water uit de rivier Tigris te halen, zo meld den ooggetuigen. Dit heeft de ver slaggever van CNN in Baghdad, Pe ter Arnett, gisteren gezegd. Arnett is de laatste westerse jour nalist die rechtstreeks uit de hoofd stad vanuit het hotel al-Rashid be richten mag doorgeven. Zijn versla gen worden echter gecensurrerd door de Iraakse militaire autoritei ten. In zijn gesprek met het hoofd kwartier van CNN in Atalanta in de Verenigde Staten zei Arnett dat de meeste winkels in Baghdad zijn ge sloten. De regering zou levensmid delen uitdelen. Ook wordt er water rondgebracht met tankwagens. In de stad is het uitermate rustig. De meeste inwoners hebben de stad verlaten voor het platteland. On danks de niet aflatende bombarde menten is er van paniek geen spra ke. KEULEN (DPA/AFP) - In KtUten zijn alle carnavalsactiviteiten afge last vanwege de oorlog in de Golf. Dit heeft gisteren het organiserend comité in Keulen, de stad waar het grootste carnavalsfeest van Europa wordt gehouden, meegedeeld. Daarmee komt ook 'Rozenmaan- dag' te vervallen, dat normaal ge sproken meer dan een miljoen feestgangers naar de Rijnstad trekt. Ook carnavalsverenigingen in Dusseldorf en Munster hebben de festiviteiten opgeschort. ROTTERDAM (ANP/GPD) De Rotterdamse politie heeft met name in het havengebied de veiligheidsmaatregelen te gen terroristische aanslagen verscherpt. Zondag deed de Iraakse zender Radio Baghdad een oproep om aanslagen te plegen in de landen van de anti-Iraakse alliantie, waarbij ook Nederland werd genoemd als doelwit. Hoewel de Rotterdamse politie in houdelijk niet op de maatregelen in gaat, wil de woordvoerder wel kwijt dat die voornamelijk bestaan uit een intensievere surveillance. "We brengen extra oren en ogen op straat". Daardoor worden er bij voorbeeld vaker automobilisten aangehouden. Dit overkwam tij dens het weekeinde enkele journa listen, die in de Europoort speurden naar uiterlijke tekenen van extra beveiliging. Vooral de Botlek en de Europoort Geen advies voor reizen naar Turkije DEN HAAG (ANP) - Voor Turkije geldt op dit moment nog geen reis advies. Hoewel de spanning in het land is opgelopen nu de NAVO-ba- sis Incirlik in gebruik is genomen, heeft Buitenlandse Zaken (nog) geen besluit genomen reizigers te ontraden daar heen te gaan. "Maar laat ik het zo zeggen: mensen heb ben in dit soort gevallen lang niet al tijd een advies van de overheid no dig", aldiis een woordvoerder van het ministerie. Op de ANWB-informatielijn reis adviezen krijgen reizigers voor oos telijk Turkije het advies contact op te nemen met de Nederlandse am bassade in dat land. Voor het weste lijk deel van het land, waar de mees te toeristen in zijn geïnteresseerd, is dat niet nodig. De KLM heeft in ver band met de Golfoorlog besloten het aantal vluchten op de Turkse stad Istanbul te beperken van zeven tot vijf maal per week. Vanuit de zakenwereld wordt de laatste dagen veel belangstelling ge constateerd voor molestverzekerin- gen, zo meldt een woordvoerder van reisverzekeraar Elvia. Zaken mensen die naar Amerika, Enge land en Frankrijk willen, zijn be vreesd betrokken te raken bij terro ristische aanslagen. De premies worden inmiddels van dag tot dag vastgesteld, zegt Elvia. Ondanks de verhoogde belangstelling loopt het met het afsluiten van molestverze- keringen nog niet storm. met zijn (petro)chemische installa ties en uitgestrekte haventerreinen heeft de speciale aandacht van de Rotterdamse politie, die wordt bij gestaan door alle korpsen in het Rijnmondgebied. Het Rotterdamse korps voert voor het Rijnmondge bied centraal het commando bij de beveiliging en op het moment dat er in actie moet worden gekomen. Daarnaast worden gebouwen van instanties die een mogelijk doelwit vormen extra in de gaten gehouden. Voor de synagoge in Rotterdam is een permanente bewakingspost in gericht. Ook worden moskeeën en de kantoren van de Turkse lucht vaartmaatschappij, sinds de directe betrokkenheid van dat land bij de Golfoorlog, extra bewaakt. Volgens de politiewoordvoerder wordt met alle mogelijkheden reke ning gehouden. Bijeenkomsten waar veel publiek bijeenkomt, zoals concerten, hebben ook de speciale aandacht. "We proberen om ons te verplaatsen in de gedachtengang van een terrorist, waarbij we alle mogelijke en onmogelijke zaken de revue laten passeren". Belangrijk daarbij is de informa tie die wordt verkregen via de eigen inlichtingendienst en van particu liere beveiligingsbedrijven. Ook krijgt de politie veel aanwijzingen van het publiek, dat kennelijk extra oplettend is geworden. Daarvan kunnen echter ook volslagen on schuldige burgers het slachtoffer worden. Zo werden vorige week de inzittenden van een auto, die 'ver dacht' stond geparkeerd in de buurt van de Rotterdamse luchthaven, ge arresteerd. Achteraf bleek dat het stel op de afgelegen plek bezig was de liefde te bedrijven. Zelfs de deur van het herentoilet op de zevende verdieping van het politiebureau Boezembocht in Rot terdam is in de ban van de Golfoor log. Een bericht van de korpschef zelf. Het gebouw wordt gekenmerkt als 'gevoelig object', meldt het A- 4'tje onder het mannetje van heren, dus extra maatregelen zijn noodza kelijk om de veiligheid in het pand te waarborgen. Legitimeren dus, "met het oog op eventuele indrin gers". Saddam leeft in MULTINATIONALE WAPÉNS TEGEN IRAAKSE TANKS Censuur maakt van gevechten een klinische operatie WASHINGTON (DPA) - Bij het uitbreken van de oorlog in het Mid den-Oosten heeft heel even het idee bestaan dat het nieuwsgierige tv- publiek bij alle activiteiten op de eerste rij zou zitten. Vooral door het ooggetuigen-verslag van de CNN- medewerkers uit Baghdad werd dit idee gevoed. In werkelijkheid werd al kort na het uitbreken van de vijandelijkhe den door directe en indirecte cen suur de informatiekraan groten deels dichtgedraaid. Op de westerse tv's heeft na dagenlange bombarde menten nog geen druppel bloed ge vloeid. De censuur-maatregelen zijn door alle partijen ingevoerd. Bij de internationale strijdmacht in de Golf noch in Israël kunnen journa- 'Duitse' bunker onder zijn paleis HAMBURG (AP) De Iraakse pre sident Saddam Hussein woont in een luxueuze, atoomvrije bunker onder het presidentiele paleis in Baghdad. De bunker is gebouwd met behulp van Duitse technologie, zo heeft het Duitse weekblad Bild am Sonntag gemeld. Voorraadkamers in de bunker schijnen tot aan het plafond gevuld te zijn met voedsel en medicijnen en maximaal 25 mensen zouden het er meer dan een jaar kunnen uithou den. De bunker heeft volgens Bild honderden miljoenen marken ge kost en is betaald door het Iraakse volk, dat anders dan Hussein onder primitieve omstandigheden pro beert te overleven. "Terwijl de hemel van Baghdad fel verlicht is en de aarde schokt door de ontploffingen van bommen en granaten, voelt de Iraakse presi dent Saddam Hussein daar niets van in zijn bunker", aldus Bild am Sonntag. Volgens het weekblad hielpen Duitse bedrijven, waaronder een onderneming uit München, bij het ontwerpen van het bunkerstelsel en hebben werknemers van deze on derneming er "jaren aan gewerkt". Het weekblad noemde de naam van de onderneming niet en verklaarde ook niet hoe het aan de informatie kwam dat Duitse bedrijven bij de bouw betrokken waren. De bunker ligt aan Jamiastraat, heeft muren van twee meter dik en is gebouwd van speciaal versterkt beton. De deuren zijn gemaakt van 30 centimeter dik staal en via Duitse liften krijgt men toegang tot de 16 meter onder de grond gelegen bun ker. De oppervlakte van de bunker, die een hitte van 300 graden kan weerstaan, is volgens Bild 1.800 vierkante meter. Het gehele complex is gebouwd op een systeem van kogellagers, zo dat de bunker 60 centimeter heen en weer kan bewegen. Daardoor kan het bouwsel niet breken door schokgolven van bomexplosies. De watervoorraden en de luchtfilters zijn zo behandeld dat geen chemi sche stoffen binnen kunnen drin gen. Ter verhoging van hét comfort is er in de bunker ook een zwem bad. STRAATSBURG (ANP) - De Europese Ge meenschap ziet op allerlei terreinen een actieve re rol voor zichzelf weggelegd in het Midden- Oosten zo gauw als de Golfoorlog achter de rug is. Dit hebben de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Jacques Poos, en EG-com- missaris Abel Matutes gisteren gezegd .tijdens een debat in het Europees Parlement over de Golfoorlog. Poos pleitte ervoor de banden met de Arabi sche landen maar ook die met Israël, Iran en Turkije aan te halen. Ook met Irak wil de EG nauwer samenwerken, als het "zich eenmaal heeft teruggetrokken uit Kuwayt, aldus Poos, die de oorlog met zoveel woorden als een onver mijdelijk maar noodzakelijk kwaad beschreef. Poos was daarom ook van mening dat de Ge meenschap zich moet inzetten voor een sys teem, tegen verspreiding van massavernieti gingswapens in het Golfgebied en voor een eer lijke verdeling van de welvaart omdat "confron tatie en haat plaats moet maken voor dialoog en onderhandelingen". Poos, wiens land op het ogenblik EG-voorzit- ter is, tekende er wel bij aan dat de EG om die actievere rol waar te kunnen maken een eigen buitenlands en veiligheidsbeleid moet ontwik kelen. De Luxemburgse plannen houden duidelijk verband met de afwijkende opstelling die Frankrijk en België innamen in de laatste fase voor de oorlog met Irak uitbrak. De twee EG- landen lanceerden vorige week in de VN-Veilig- heidsraad op eigen houtje èen initiatief om Irak op de valreep nog te bewegen Kuwayt te verla ten. Volgens Poos valt echter België en Frankrijk feitelijk weinig te verwijten omdat de Europese Akte, de 'grondwet' van de Gemeenschap, hun niet verplicht over buitenlands-poliieke initia tieven met de andere lidstaten te overleggen. Maar het is wel een leemte die moet worden op gevuld, aldus Poos. EG-commissaris Matutes, verantwoordelijk voor de betrekkingen met de Golfregio, maakte zich ook sterk voor nauwere banden op alle vlakken met de Arabische wereld, inclusief Irak, en de rest van het Midden-Oosten. De EG moet wel: "Op lange termijn is het sociaal en strategisch onaanvaardbaar dat 200 miljoen burgers twee keer zo weinig verdienen als EG- inwoners. Dat is een voedingsbodem voor des informatie". Tijdens het debat dat het Europarlement aan sluitend aan de Golfoorlog wijdde, bleek dat het overgrote deel van de sprekers de oorlog onver mijdelijk achtte, maar hoopt op een spoedig ein de met zo weinig mogelijk burgerslachtoffers. Slechts de Groenen en enkele kleine, anti-Ame rikaanse partijen riepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren op.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9