In 1998 dubbelspoor Leiden-Woerden 'Advertentie van escortclub seksistisch' Onderzoek moordaanslag Oude Wetering muurvast Medewerking gemeenten nodig voor plan NS Personeel Zoeterwouds bedrijf 3M krijgt info over beveiliging Sirenes luchtalarm zullen niet loeien Esperanto-verenigiiig geeft cursussen op Leidse universiteit DINSDAG 22 JANUARI 1991 REGIO ALKEMADE De rijkspolitie van het district Den Haag heeft het on derzoek naar de moordaanslag op een 58-jarige inwoner van Oude We tering - half november van het vorig jaar - op een laag pitje gezet. Een woordvoerder van het bureau in Leiderdorp vertelde dat het onder zoek muurvast zit. Het slachtoffer stelde eind vorig jaar een beloning in het vooruitzicht voor inlichtingen die tot opsporing van de dader(s) zou leiden. Bij de politie is echter geen enkele tip bin nengekomen. Voor de recherche was dat aanleiding om het onder zoekteam van tien mensen terug te brengen naar vier. Alles is nagetrok ken. zei de woordvoerder, maar er is niets uit gekomen. Daarom heeft de politie de zaak naast zich neerge legd. "We hebben het niet afgelegd, maar richten ons nu op andere za ken. Als er verwikkelingen in deze moordaanslag zijn. pakken we de kwestie weer op". De politiewoordvoerder zegt niet te weten hoe hoog de uitgeloofde beloning is. Het slachtoffer heeft dat voor zich gehouden. Net als de recherche wil ook hij er achter ko men waarom iemand heeft gepro beerd hem uit de we, vooral wie dat is geweest. De 58-jarige inwoner a Wetering, oud-directeur van een be drijf in tweedehands kranen in Roelofarendsveen. werd op 20 no vember van het vorig jaar door een kogel in zijn kin getroffen. Vervol gens werden er nog eens vier kogels door de deur van zijn woning ge schoten. De kogel, die een deel van zijp kaak verbrijzelde, is operatief verwijderd. Inmiddels heeft het slachtoffer al een tweede ingreep aan zijn kin ondergaan. Hoewel de politie 'op dood spoor' niet in de mond wil nemen, zijn al haar mogelijkheden op dit moment uitgeput. De blauwe Saab waarin de dader vermoedelijk is gevlucht en die in Leiden werd teruggevonden, heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De auto was de nacht voor de aanslag in Utrecht gestolen. Een week later werd de wagen in de buurt van de Sumatrastraat in Lei den aangetroffen. Kort na de aan slag was hij daar neergezet. Emancipatiecommissie universiteit laakt Meid Mare-redactie LEIDEN Seksistisch en discrimi nerend. Dat is het oordeel van de Emancipatiecommissie van de Leidse universiteit over een adver tentie van een escortclub in het uni versiteitsblad Mare. De redactie raad die het redactionele beleid van Mare controleert, moet volgens de Emancipatiecommissie in het ver volg dan ook kritisch toezien op de inhoud van te plaatsen van adver tenties. In de gewraakte advertentie van een Amsterdamse escortclub wor den vrouwelijke studenten die 'lie ver zwart staan dan rood en wel wat extra's kunnen gebruiken' ge vraagd om even te komen praten. 'Hier kun je in iveinig tijd veel verdienen, zodat je genoeg tijd over houdt om te studeren <en te winke len)'. aldus de advertentie. De meis jes gaan volgens de advertentie van de 'sfeervolle' escortclub 'niet ver der dan ze zelf willen. Als je weet watje wilt, is het misschien slim om even te komen praten'. Boven de ad vertentie staat te lezen 'Als je iets anders wilt opbouwen dan een fikse studieschuld'. Volgens de hoofdredacteur van Mare. drs. Margriet van Lith. kan de advertentie nog wel door de beugel. "We hebben er op de redactie over gesproken en ik ben van mening dat studenten zelf tie advertentie wel kunnen beoordelen. Op de tweede plaats vind ik dat vrouwen niet on heus worden aangesproken De ad vertentie is netjes geformuleerd en is niet stuitend". Volgens de hoofd redacteur van het universiteitsblad is de advertentie inmiddels twee keer geplaatst. "Omdat de advertentie vrij klein is. had ik hem in eerste instantie over het hoofd gezien. In het ver volg zullen we dergelijke adverten ties wel tn de gaten houden. Pagina grote advertenties van escortclubs zullen we niet plaatsen. Die zijn te opvallend en passen niet bij het LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het plan voor de spoorwegverdubbeling op het baanvak tussen Leiden, Al phen aan den Rijn en Woerden neemt vast vormen aan. De Nederlandse Spoorwegen (NS) beginnen het overleg met gemeenten, provincies en het rijk. De bedoeling is met het werk te beginnen in 1993 en het spoor halverwege 1998 in gebruik te nemen. Dit staat in de 'Nota van aanpak: spoorverdubbeling Leiden- Woerden' die de NS gisteren heb ben gepresenteerd. Het plan is on derdeel van Rail 21. het NS-plan met als doel een verdubbeling van het aantal treinreizigers in de 21ste eeuw. De kosten van de spoorver dubbeling tussen Leiden en Woerden bedragen 215 miljoen gul den. De vervoerscapaciteit van de NS kan door de spoorwegverdubbeling aanzienlijk worden uitgebreid. Wachttijden en vertragingen zullen volgens de NS tot het verleden be horen. Belangrijke voordelen van twee sporen zijn namelijk de moge lijkheden om meer stoptreinen in te zetten en om meer intercity's tussen Leiden en Utrecht te laten rijden. In dit kader past ook een nieuw station Vrijwilligers uit gezondheidszorg willen naar Golf DEN HAAG/LEIDERDORP Het ministerie van defensie in Den Haag heeft 209 positieve reacties gekregen op een ver zoek aan (oud-)dienstplichti- gen zich vrijwillig aan te mel den voor een taak in de Gol foorlog. De brief van het mi nisterie was gericht aan men sen die hun dienstplicht heb ben vervuld en werkervaring hebben in de gezondheidszorg. Chirurgen. anesthesisten, operatiekamer-verpleegkun digen, verpleegkundigen A en ziekenverplegers hebben van af 10 januari een brief thuis gekregen. Lang niet iedereen is bereid op het verzoek van het ministerie in te gaan. Ook in deze regio vonden werkers uit de gezondheidszorg de brief op de deurmat. Koos Ulj- ee en Frank Boogmans van het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp zijn niet van plan zich vrijwillig voor werk in het Golfgebied te melden. Beiden zijn werkzaam op de afdeling hartbewaking. Boogmans: "Ik heb er geen zin in. Van mijn collega Uljee weet ik dat zijn hoofd er ook niet naar staat: hij wordt binnenkort vader". Het ministerie van defensie is tevreden met het aanbod van 209 mensen. "De belang stelling is bevredigend", aldus een woordvoerder. Nog niet bekend is of deze vrijwilligers inderdaad worden ingezet in de Golf. "Deze week weten we wellicht meer. Op dit moment voeren we overleg met het Britse ministerie van defensie om te kunnen bepalen waar Nederlanders kunnen worden ingezet Lezers Schrijven Hamsterwoede Als reactie op het artikel 'Hamster woede' in het Leidsch Dagblad van 21 januari het volgende: In ge noemd artikel wordt op een on genuanceerde wijze verwoord wat er in de afgelopen week in verschil lende supermarkten in Nederland heeft plaatsgevonden. Er wordt op dit moment inderdaad veel ingesla gen door de Nederlandse consu ment. Wij zullen er alles aan doen om aan de vraag van de consument te voldoen. Echter, dit slaat natuurlijk, en dat wil ik persoonlijk sterk onderstre pen. in geen enkele verhouding tot wat er zich afspeelt in de Golf. Wij realiseren ons dat er op dit moment dagelijks mensen het slachtoffer worden van een oorlog in het Golf gebied. Net als iedereen hopen wij dat deze oorlog spoedig, zonder nog meer slachtoffers, voorbij zal zijn. L. Eugster (Hoogvliet supermarkt) Levendaal 20. Leiden ter hoogte van de Gemeneweg in Hazerswoude-Rijndijk. De NS on derzoeken de mogelijkheden hier toe. Het hele traject (34 kilometer) is nu nog enkelsporig. met uizonde- ring van een deel tussen het Rijn- Schiekanaal en Hazerswoude-Rijn dijk, en op emplacementen in Al phen aan den Rijn en Bodegraven. Het spoorwegtraject doorsnijdt zes gemeenten: Leiden, Zoeterwoude, Rijneveld, Alphen, Bodegraven en Woerden. Het nieuwe tweede spoor komt aan de noordzijde van het bestaan de spoor. Op het station Leiden- Lammenschans moet aan de zuid kant van het nieuw aan te leggen .gpoor een nieuw zijperron worden aangelegd. De NS hebben overi gens ook plannen voor een spoor wegverdubbeling op het traject Ah phen-Gouda. De NS moeten nu nagaan in wel ke mate rekening moet worden ge houden met bij voorbeeld water wingebieden, rioolzuiveringsinstal laties. de aanwezigheid van kabels en leidingen van nutsbedrijven en andere instanties, eisen wat betreft landschap en natuur en dergelijke. Overleg met de gemeenten is no dig omdat de NS voor het plan grond nodig hebben. De grond die de NS bezitten, is op veel plaatsen ontoereikend om het tweede spoor aan te kunnen leggen. Gemeenten moeten hiertoe hun bestemmings plannen wijzigen of aanpassen. Vol gens de NS worden door de spoor wegverdubbeling zo min mogelijk gemeentelijke en andere belangen aangetast. Binnenkort wordt met de betrokken gemeenten contact opgenomen om eventuele gevolgen van de spoorwegverdubbeling op de omgeving en de gevolgen voo'r bestemmingsplannen te bespreken. LEIDEN/REGIO - De werknemers van het Amerikaanse bedrijf 3M uit Zoeterwoude zijn er niet helemaal gerust op. Ondanks de extra veilig- heidssmaatregelen bestaat de vrees voor anti-Amerikaanse -aanslagen. Bij Fasson daarentegen is niemand ongerust. "We maken ons wel zor gen over de Golfoorlog", zegt perso nal, safety and office-manager E. Roerdinkholder van dit eveneeens Amerikaanse bedrijf, "maar niet specifiek over onze eigen situatie. Beide ondernemingen willen niet kwijt welke extra veiligheidsmaat regelen zijn getroffen. Een woord voerster van 3M zegt dat de bezoe kers van het terrein streng in de ga ten worden gehouden. "Mensen die hier niets te zoeken hebben worden geweerd. We hebben bij de ingang een verscherpte controle". Een ex terne bewakingsdienst assisteert de eigen beveiligingsmensen van 3M. "Het contact met die bewakings dienst hadden we overigens al voor de Golfoorlog begon", aldus de woordvoerster. Roerdinkholder van het in plak middelen gespecialiseerde Fasson Hazerswoude zegt dat er nogal wat maatregelen zijn getroffen. "Maar u snapt wel dat wij daar niet veel over kunnen vertellen". De Leidse en Al- phense vestigingen van Fasson zijn eveneens extra beveiligd. Ook Fas son heeft een externe bewakings dienst ingeschakeld. Dat de journalist met vragen over extra beveiliging wordt terugge beld om het opgegeven telefoon nummer te controleren, hoort vol gens Roerdinkholder tot de norma le gang van zaken. "Fasson heeft de veiligheid van het personeel hoog in het vaandel staan. Wij bellen men- Vooral Amerikaanse bedrijven nemen extra voorzorgsmaatregelen sen die zich voor journalist uitgeven altijd terug om te controleren of dat waar is. Zo hebben we vrij veel pro cedures die de veiligheid van de werknemers garanderen. Aan het personeel is gevraagd om die de ko mende tijd stipt op te volgen". Als voorbeeld noemt de pso- manager de verstrekking van toe gangspasjes. "Iedereen die hier bin nenkomt moet een speciale pas met foto hebben. We letten er nu beter op of alle medewerkers zo'n pasje hebben". Het personeel van 3M is op een spe ciale bijeenkomst geïnformeerd over de extra beveiliging. "Er is dui delijk sprake van ongerustheid on der het personeel", zegt de woord voerster. "Daarom hebben wij veel aandacht besteed aan die extra voorzorgsmaatregelen. Op die bij eenkomst konden mensen vragen stellen en werden ze op hun gemak gesteld". Bij Fasson is volgens Roer- LEIDEN/REGIO De luchta larmsirenes die in Nederland elke eerste maandag in de maand worden beproefd, zullen op maandag 4 februari wegens de Golfoorlog niet te horen zijn. Dat heeft minister Dales (bin nenlandse zaken) besloten. "Gezien de gespannen inter nationale situatie is besloten de sirenes niet uit te proberen, om geen ongewenste gevoelens van angst onder de bevolking te weeg te brengen", zo liet een woordvoerder van minister Da- les gisteren weten. Overigens zal het sirenege- loei in de toekomst definitief tot het verleden behoren. Er wordt voor 50 miljoen gulden een nieuw elektronisch systeem aangeschaft, dat niet meer hoeft proef te draaien. Zeeland krijgt als eerste provincie omstreeks juni/juli dit nieuwe systeem om de bevolking bij een calamiteit te waarschuwen. Het systeem bestaat uit grote luidsprekers. Ongeveer twee jaar geleden, dus lang voordat sprake was van een Golfcrisis, is besloten deze luidsprekers aan te brengen. De bedoeling was de bevolking gericht te waarschu wen als zich een calamiteit voordoet. Via de luidsprekers kan dan bij voorbeeld de men sen worden aangeraden naar de radio te luisteren of andere maatregelen te treffen. Minister Dales spreekt van een systeem, waarmee de be dreigde bevolking snel, be- drijfszeker en flexibel kan wor den gewaarschuwd. Tevens kan controle op de werking van deze luidsprekers geluidloos plaats vinden. Bij het plaatsen van de door een computer gestuurde luidsprekers worden de sirenes verwijderd. keurige karakter van het universi teitsblad". Het plaatsen van de advertentie, ook al is die klein, heeft volgens de Emancipatiecommissie een nega tieve invloed op het image en de sta tus van het blad Mare. De brief van de Emancipatiecommissie komt aan bod tijden de vergadering van de Universiteitsraad op 28 januari. De redactie van Mare heeft inmid dels een reactie binnen van een stu dente die vond dat een dergelijke advertentie niet in Mare thuis hoort. "Dat meisje zei dat ze zich daardoor voelde aangesproken als een poten tiële hoer", aldus Van Lith. Ook andere universiteitsbla den zijn dergelijke advertenties ge plaatst in U-blad van de Rijksuni versiteit Utrecht, Folio van de L^m- versiteit van Amsterdam en in KL* nieuws van de Katholieke Universi teit Nijmegen. In het Nijmeegse KU-Nieuws worden in het vervolg dergelijke ad vertenties uit de kolommen ge weerd volgens hoofdredacteur J. van de Woestijne. "Na een discussie binnen de universiteit, het college van bestuur en de redactieraad heeft deze laatste besloten dat het niet passend is voor een InitHHn- genblad. In de discussie werd ook gezegd dat het te maken had met de K van katholiek. Ik zelf vind het on zin. Onze studenten behoren straks tot de intellectuele elite Van Neder land. Ze zouden oud en wijs genoeg moeten zijn om een dergelijke ad vertentie op de inhoud te beoorde len". Al eerder was het advertentiebe leid van Mare aan kritiek onderhe vig. Dat ging toen over de pagina grote advertenties van Shell. De re dactie voelde er niets voor de Shell- advertentie te weigeren. Aandacht op tv voor diefstal van aden m regio dinkholder geen sprake van onge rustheid onder het personeel. "Nee, daar heb ik geen berichten van. Fas son heeft ook niet veel contacten in het Midden-Oosten. Eigenlijk zijn die contacten nihil. Wij richten ons voornamelijk op Europa. De men sen zitten 's middags in de kantine wel naar de televisie te kijken, maar maken zich niet echt zorgen over hun eigen veiligheid". Bij Fasson is onlangs nog geoe fend in een snelle ontruiming van het bedrijf. "Maar dat staat hele maal los van van de ontwikkelingen in het Golfgebied", zegt Roer dinkholder. "We hebben dat in no vember gedaan. Het is een gebrui kelijke procedure. Twee keer per jaar oefenen we, in samenwerking met de brandweer en de politie". De directie van 3M is niet van plan scenario's van rampenplannen de komende tijd te testen. "Dat moeten we nu niet doen. om geen extra paniek te zaaien onder het personeel". Zowel 3M als Fasson maken plak middelen, maar doen niet mee aan de actie 'Plakband voor Israël'. Fas son is geen producent van het ge vraagde 5 centimeter brede plak band, waarmee huizen tegen chemi sche aanvallen kunnen worden af geplakt. De woordvoerster van 3M weet niet waarom het bedrijf niet meedoet. "Misschien maken wij het soort plakband dat geen gassen doorlaat niet. Het kan ook zijn dat we niet meedoen om een zo laag mogelijk profiel te houden, wat de aandacht van de media betreft. Dat lijkt me begrupelijk voor een Ame rikaans bedrijf'. sier KATWIJK/HAZERSWOUDE Het programma 'Opsporing Ver zocht' dat de AVRO gisteravond uit zond, heeft de Katwijkse politie ver der geholpen in een aantal diefstal zaken. Het gaat om de vermissing van sieraden met een totale waarde van 70.000 gulden, die bij inbraken in de afgelopen maanden zijn weg gehaald Ook enkele andere gevallen van diefstal van sieraden, die de politie korpsen uit Beemster. Amsterdam en Hazerswoude onderzoeken, kwamen gisteravond aan de orde. De vermiste sieraden van Katwij- kers, een sieradenkistje. een horlo ge, een ketting en een ring werden op de beeldbuis getoond. Een woordvoerder van de Kat wijkse politie zei een aantal telefo nische tips naar aanleiding van de uitzending te hebben binnen gekre- gen waarmee zowel de Katwijkse politie als de andere korpsen wel licht verder kunnen. Opsporing Verzocht wordt door de politiekorpsen ingeschakeld wanneer alle sporen van een politie onderzoek dood lopen. LEIDEN - De Nederlandse Esperanto Jeugd organiseert in februari cursussen in de inter nationale taal Esperanto aan de universiteit van Leiden. De cursussen omvatten dertien lessen van twee uur. Buiten de lestijden moeten de deelnemers volgens cursusleider H. Huppertz rekening houden met ongeveer vier tot vijf studie-uren per les. Huppertz geeft een cursus voor beginners en voor ge vorderden. Esperanto werd ongeveer honderd jaar ge leden ontworpen door de Pool LZamenhof De bedoeling van Zamenhof was dat men sen naast de moedertaal Esperanto leren, zo dat iedereen dezelfde taal kan spreken. Vol gens Huppertz is Esperanto gemakkelijker dan andere talen wat grammatica en uit spraak betreft. "Maar het blijft een vreemde taal waar de cursist moeite voor moet doen". In Leiden bestaat al jaren de Progressieve Esperanto Vereniging, die ook cursussen Esperanto geven. Deze cursussen hebben volgens Huppertz een rustiger tempo. In september vorig jaar startte de eerste cursus Esperanto van Huppertz op de Leidse uni versiteit. Huppertz gaf alleen de beginners cursus. omdat daar belangstelling voor was In Nederland hebben de verschillende Es- peranto-verenigingen 1500 leden. Volgens Huppertz moeten ruim tienduizend Neder landers ooit eens Esperanto hebben geleerd Hij concludeert dit uit de verkoop van de cursusboeken. Over de hele wereld spreken i peranto. De taal ontwikkelt langzaam een ei gen cultuur met boeken, tijdschriften, video films en muziek. Verder worden regelmatig toneel- en muziekvoorstellingen in het Espe ranto gegeven. Ook verzorgen radiozenders over de hele wereld uitzendingen in Espe ranto. De belangstelling voor Esperanto ver schilt per land en tijdperk, aldus Huppertz "Meestal stijgt de belangstelling voor de in ternationale taal naarmate een volk of land geen nationalistische gevoelens koestert" Ook de achtergrond van de mensen die Es peranto willen leren, verschilt per tijdperk en land. In de jaren twintig en dertig toon den vooral de arbeiders veel belangstelling, in de jaren zestig en zeventig mensen die hadden gestudeerd. De cursus voor begin ners begint op dinsdag 12 februari en de ver volgcursus op woensdag 13 februari. Beide cursussen zijn van acht tot tien uur 's avonds in gebouw 1174, zaal 002 in de Leidse Doe lensteeg 16. Dinsdag 5 februari wordt vanaf acht uur 's avonds in dezelfde zaal een infor- matie-avond gehouden. Ouöüjfutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Te Findlay, in den staat Ohio, is door eene gasontploffing het Marvin-Hotel gedeeltelijk ver nield. Zondag-middag om een uur 's middags gevoelde men een hevigen schok, gelijk de schok eener aardbeving, zoodat alle gasten zich haastten het hotel te verlaten. De ontploffing ls te wijten aan de onvoorzichtigheid van twee loodgieters, die een lek in de gasledmg moesten dicht maken. Zij hadden eene opening gemaakt in den vloer, terwijl eene meid hen met een kaars bij lichtte. Onder den vloer had zich reeds eene aanzienlijke hoeveel heid gas verzameld en dit gas ontplofte. De beide loodgieters werden zóó ernstig gewond, dat een van hen spoedig overleed. De meid werd terstond gedood en daarbij verloren nog twee perso nen door neervallend puin het leven. - De werkstaking der spoorweg- beamten m Schotland heeft nu reeds vier weken geduurd, en nog is er geen kans dat het ge schil zal worden bijgelegd. De directeuren verlangen dat de werklieden zullen beginnen met den arbeid te hernatten. De werklieden, die, door verschil lende vereentgingen gelde lijken onderstand ontvangen, blijven eveneens weigeren, zoodat het einde van den strijd nog niet te Vijfentwintig jaar geleden - Prinses Beatrix en Claus von Amsberg. die zoals bekend een skivakantie doorbrengen in het Zwitserse Cstaad. hebben giste ren de voor hun chalet verzamel de verzamelde persvertegen woordigers op een dwaalspoor gebracht Door een raam aan de achterzijde wisten zij ongemerkt te verdwijnen, waarna zij rus tig op een helling in de omgeving konden skiën De ongeveer tunn- tto journalisten em fotografen bleven inmiddels voor het land huisje posten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15