Warmondse basisschool na verbouwing heropend Warmond plaatst oplichtend bord tegen hardrijders Chiliwerkgroep Leiderdorp heft zich na dertien jaar op Voorschotense valt uit raam 'Coca-Cola smaakt hier beter dan in de Verenigde Staten' MAANDAG 14 JANUARI 1991 REGIO LEIDEN PAGINA 9 olv een fysiotherapeute, van 15.30 Frits Landesbergen, aanvang Deo. van 20.00 tot 22.00 uur in ge WOENSDAG 16 JANUARI Alphen ledenvergadering Ned. Vereni- tos Functie in The Duke. 21.00 uur en De Swingmates in De Waag om vergadering commissie finan- vergadering commissie finan ciën. aanvang 20 00 uur in het ge- tot Ib. JU uur in sportzaal Booisma, A Zwanenburg. 20.15 uur, Leidse Schouwburg. bouw De Werf. Schoolstraat. gecombinëerde vergadering Alphen jeugdmstuif volleybal, van 18 30 jeugd om 18 30 uur. senioren om 20.00 uur in gebouw Nabij. Noordwijk dia-lezing Hervormde Gemeen- meentehuis. DINSDAG 15 JANUARI validen Öntspannings Vereniging. vanaf 20.00 uur in dienstencentrum Zwanenburg vergadering Kon Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer Brui- ning over het aebruik van planten functioneel gebouw Noord Hofland. 20 00 uur in het gemeentehuis van de Zonnebloemschool. Jong kind Conmckstraat. bi|eenkomst NCVB. thema haar werk als zendingarbeidster in vergade'ring commissie maat schappelijk welzijn ouderenbeleid, klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de feroot- bij de Bosnegers en Indianen, aan vang 20 00 uur in het Buurthuis Warmond vergadering commissie ruimteli|- Katwijk informatie-avond Amnesty Inter- Het Dorpshuis. 20 00 uur in De Rank vergadering commissie ver- tehuis. voorstelling "De glorieuze co- buro Gezondgheidszorg. voor vrij- blnvend advies en informatie, van ciën, economische zaken, grond zaken en toerisme, aanvang 19.30 het gemeentehuis. nercafe Stappers. Louise de Colig- bijeenkomst Spintisch Genoot schap Leiden met Bloemenseance. aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Oegstgeest Wassenaar vergadering commissie finan ciën en economische zaken. 19 30 uur in het raadhuis. Komedie Theater, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. 1 Katwijk A sporten voor mensen met CARA M «Leidse Jazzweek 'Swing WI? F N n Sweei metR,,aRevsme'Tnop,m r y LllUn Jacobs en Bernard Berkhout en uur in het gemeentehuis. Voorschoten open huis bij C.O.V Excultate Wassenaar vergadering commissie welzijns zaken en ouderenbeleid, aanvang 19.30 uur in het raadhuis bi|belstudie-avond door de NCGB. aanvang 20 00-uur in de Vredeskerk In korte tijd vijf botsingen op A4 bij Leiderdorp LEIDERDORP - Op de rijksweg bij Leiderdorp zijn zaterdag morgen om ongeveer tien uur kort na elkaar vijf aanrijdingen geweest, waarbij alleen materië le schade is ontstaan. Een woordvoerder van de po litie vermoedt dat de botsingen bij het benzinestation te wijten zijn aan vastlopend verkeer door wegwerkzaamheden bij de afslag Hoogmade, enige honder den meters verderop in de rich ting van Amsterdam. Twee extra lokalen voor De Alleman Bushokje overleeft aanslag vandalen LEIDERDORP - Onbekenden hebben gisteravond geprobeerd een bushokje aan het Hubrechtplein in Leiderdorp in brand te steken. De door buurtbewoners gealarmeerde politie trof om tien uur een smeu lende houten ton, een half verbrande kerstboom en een gedeeltelijk door vuur aangetaste kruiwagen aan, overgoten met benzine. Het bus hokje heeft de aanslag overleefd, omdat het een uit beton opgetrokken exemplaar betreft. Een 'modern' glazen hokje had volgens de politie het vuur niet doorstaan. VOORSCHOTEN - Een 19-jarige Voorschotense is zaterdagavond uit het raam van haar woning aan de Prof. Eykmanhof gevallen toen zij vi trage wilde ophangen. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het Leidse AZL. Het ongeluk gebeurde om ongeveer negen uur 's avonds. De Voorschotense maakte een val van ongeveer vijf meter en kwam terecht op een grasveld. Geen subsidie voor begeleiding Gomarusschool LEIDERDORP De gemeente Lei derdorp heeft de Stichting Begelei dingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs (BGS) terecht subsidie geweigerd. Dat vindt de Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaarschriften. De stichting heeft subsidie gevraagd voor de pe riode 1990-1993, als bijdrage voor de begeleiding van de gereformeerde Gomarusschool aan de Vronken- straat. De gemeenteraad is van mening dat de Schoolbegeleidingsdienst Rijnland (SBD) de Gomarusschool kan begeleiden, ook al zou de SBD niet dezelfde levensbeschouwelijke overtuiging hebben als het school bestuur. De gereformeerde stich ting stelt daar tegenover dat school- begeleiders de identiteit van de school mede bepalen. De stichting was het evenmin eens met het argu ment van de gemeenteraad dat aparte begeleiding een precedent zou scheppen 'naar andere richtin gen'. Zo'n vaart zou het niet lopen. De commissie voor de beroep- en bezwaarschriften is het eens met de argumenten van de gemeente. Vol gens de commissie gaan wettelijke regelingen er van uit dat voor schoolbegeleiding subsidie door het Rijk wordt gegeven. Een ge meentebestuur kan besluiten subsi die te geven, maar is daartoe niet verplicht. In het verleden heeft de BGS en kele jaren subsidie ontvangen voor haar werkzaamheden op de Gomarusschool. De subsidie is twee jaar geleden stopgezet toen een aantal schoolbegleidingsdien- sten in de regio Leiden fuseerde tot het regionale schoolbegeleidings team Rijnland. Toen de Leiderdorp- se gemeenteraad besloot om voor 1989 geen subsidie te geven, spande de BGS een AROB-procedure aan tegen de gertieente. Een uitspraak van de Raad van State wordt niet op korte termijn verwacht. Op doorgaande Herenweg noem maar op Hij verwacht niet zijn ling ooit compleet te krijgen. "Er komt bijna elke dag ergens op de wereld een nieuw blikje van Coca- Cola uit. Het is onmogelijk om die allemaal te pakken te krijgen. Ook oude blikjes leveren nog wel eens problemen op. Vooral aan blikjes uit de jaren vijftig is erg moeilijk te komen. Ten tijde van de Vietnam- oorlog is er een speciale serie uitge bracht voor de Amerikaanse solda ten. Deze blikjes, waarop 'For ex port only' stond, zijn zeldzaam". In de verzameling is in de loop der jaren al heel wat geld gaan zit ten. Alleen al aan portokosten is Nagtegaal 1500 gulden per jaar kwijt. De blikjes zelf vormen niet eens de grootste kostenpost: "Voor een echt heel bijzonder blikje betaal je misschien 100 tot 150 gulden i deel van zijn verzameling: "Mijn ouders worden maar dat is dan wel een uitzonde- (foto Ben de Bruyn) ring". Bij de officiële heropening van hun school, zaterdag, vermaakten leerlingen van de Warmondse openbare basis school De Alleman belangstellenden met een liedjesprogramma. (foto Hieico Kuipers) 'Ze hebben ons niet nodig' WARMOND - De gemeente Warmond heeft vanochtend op de doorgaande Herenweg een verkeerspaal met een zogenaamd 'ver- schijnbord' laten plaatsen. Een oplichtende tekst waarschuwt au tomobilisten, komend uit de richting van Sassenheim, dat ze de maximumsnelheid overschrijden. WARMOND - Na een ingrijpende verbouwing heropende de War mondse burgemeester G.W. van der Wel zaterdagmorgen basisschool De Alleman. Om elf uur onthulde zij het jiaambord van de school aan de Laan van Oostergeest, waarna de oudste en de jongste leerling de schoolvlag hesen. Ongeveer twee honderd belangstellenden woon den de opening bij. Door de verbouwing heeft De Al leman er een leslokaal en een ge meenschapsruimte bijgekregen. Vopr de 42 leerlingen heeft de school nu drie leslokalen beschik baar, een gymnastieklokaal en een gemeenschapsruimte. Naast de twee vaste leerkrachten is er een vakleerkracht voor het muziekon derwijs. De school werkt op basis van het zogenaamde Jenaplan-onderwijs. Deze vorm van onderwijs besteedt veel aandacht aan de ontwikkeling van de individuele leerling. Ook worden kinderen van diverse leef tijden bij elkaar in een groep ge plaatst, zodat de jongeren kunnen LEIDERDORP - De Chili werkgroep Leiderdorp is vo rige week opgeheven. Door de ontluikende democratie in het Zuidamerikaanse land voelde ze zich overbodig. De gebrekkige informatie ver sterkte dat gevoel. Hoewel de groep definitief ophoudt, sluit voorzitter A. Ruiter niet uit dat ze weer in actie komt zo dra het in Chili de verkeerde kant op gaat. Zo kunnen de militairen hun macht misbruiken en maakt Rui ter zich nog steeds bezorgd over de positie van de Mapuches-in- dianen, de oorspronkelijke bewo ners van Chili. Volgens de Leider dorper worden deze indianen als derderangsburgers behandeld. Hij heeft de indruk dat Chile- nen voorlopig hun handen vol hebben aan het binnenlandse de mocratiseringsproces en niet zit ten te wachten op buitenlandse solidariteit. "Ze hebben ons niet nodig om inhoud te geven aan hun democratie", zegt de voorzit ter. "Het geeft dan ook geen pas om daar als werkgroep uitgebreid verhalen over te gaan houden". "In Chili worden nieuwe poli tieke partijen en vakbonden op gericht", meldt Ruiter. "Verder worden de Chilenen opnieuw ge schoold. Dat is nodig omdat ze tussen 1973 en 1989 hun mond hebben moeten houden. Zo is een jonge generatie ontstaan die niet politiek bewust is". Oprichting In 1977 werd de werkgroep opge richt toen de eerste Chileense vluchtelingen naar Leiderdorp kwamen. Oorspronkelijk hield de groep zich alleen bezig met de be geleiding. Er werden taalcursus sen georganiseerd en scholen voor de kinderen gezocht. Nadat de belangrijkste zaken waren ge regeld, ging de groep zich bezig houden met het verstrekken van informatie en het verlenen van fi nanciële steun aan kleinschalige projecten in Chili en Guatemala. Deze projecten waren altijd van beperkte duur en bedoeld om een De voorzitter van de opgeheven Chiliwerkgroep Leiderdorp, A. Rui ter: "Het is nooit onze bedoeling geweest dat mensen van onze steun af hankelijk werden". (archieffoto Jan Holvast) bepaalde bestaansbasis te cre- eren. Als de steun was afgelopen konden de Chilenen zelf verder. "Het is nooit de bedoeling ge weest dat mensen van onze steun afhankelijk werden", aldus Rui ter. Vier jaar lang subsidieerden de Leiderdorpers de Chileense actiegroep 'Derde leeftijd', een groep oma's die zich actief inzette voor de bescherming van men senrechten. De grootmoeders hadden geld nodig voor advoca ten, stencilmachines en reizen. De werkgroep neemt niet met een treurig gezicht afscheid. Ze is tevreden over de afgelopen der tien jaar. "De meeste Leiderdor pers steunden ons met vaste of in cidentele financiële bijdragen en we hebben altijd gemeentesubsi die gekregen. Vreemd genoeg is die subsidie nooit verhoogd. Het eerste jaar diende de groep een begroting in voor de benodigde subsidie van 1348 gulden. Ook als we meer vroegen, kregen we het niet". In het voorjaar hoopt de vrijwil- ligersgroep een feest te houden voor een ieder die heeft meege werkt of die belangstelling heeft getoond in de loop der jaren. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ei genlijk smaakt Coca-Cola in Europa beter dan in de Verenigde Staten. Hier wordt échte suiker gebruikt, terwijl er in het land van herkomst een zoetstof door de cola wordt ge daan. Ik kon het zelf eerst niet gelo ven bij mijn eerste bezoek aan Ame rika", aldus Victor Nagtegaal. De 21-jarige Alphenaar beweert de grootste verzameling Coca-Cola blikjes in Nederland te hebben. Gis teren organiseerde de man met de 3700 verschillende colablikjes een ruilbeurs in het plaatselijke Avifau na. "De eerst volgende verzameling in grootte in Nederland, is nog altijd zo'n 1000 blikjes kleiner. In Ameri ka is iemand die ongeveer 500 blik jes méér heeft", zegt Victor. De verzameling heeft Victor Nag tegaal inmiddeld al een grote inter nationale vrienden- en kennissen kring opgeleverd. Om zijn collectie uit te bouwen heeft hij de afgelopen jaren verschillende malen door Amerika en Europa gereisd, op zoek naar andere verzamelaars. "In 1986 was er een grote Coca- Cola-conferentie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de fris drank. Aansluitend op deze bijeen komst, heb ik een maand door Ame rika gereisd. In die tijd ben ik langs tien andere verzamelaars geweest. Er was één echtpaar bij dat een schuur naast het huis had laten bou wen en dat had ingericht als muse um. Deze mensen verzamelden ook blikjes van andere frisdranken en bier. Coca-Cola is in Amerika nog veel meer ingeburgerd dan in Ne derland. Het hoort daar echt bij de cultuur van het land. Coca-Colas- pullen liggen daar in de antiekwin kels". Beperking Aan adressen van verzamelaars komt Nagtegaal via 'The Coca-Cola Collectors Club International'. Deze telt wereldwijd 6000 leden, van wie er 20 in Nederland wonen. De ver eniging geeft elke maand een blad uit met daarin advertenties en adressen van verzamelaars. In 1982 is de Alphenaar begonnen met het verzamelen van Coca-Cola artikelen. "In het begin spaarde ik alles van Coca-Cola maar al snel had ik geen ruimte meer. Nu beperk ik me alleen nog tot blikjes". Dat ook een beperkte verzameling uit de hand kan lopen, blijkt uit de over volle wanden van zijn kamer. Ook in andere delen van het huis zijn in middels sporen van de verzameling terug te vinden. Volgens Victor worden zijn ouders soms stapelgek van zijn verzamelwoede. Dat Coca-Cola zo populair is ge worden onder verzamelaars, schrijft Nagtegaal toe aan het grote aantal produkten met het bekende logo erop. "Je kunt echt niets op noemen of ze hebben er wel 'Coca- Cola' op gedrukt. Stofzuigers, tv's, Zendamateur vangt Litouws nieuws op in Warmond WARMOND Een Warmondse zendamateur heeft vanochtend gemeld berichten op te vangen uit de Litouwse hoofdstad Vilnius. De zender zou in het parlementsge bouw van deze Baltischc repu bliek zitten, dat momenteel door het Sovjet-leger is omsingeld. De uitzendingen uit Litouwen zouden vooral bedoeld zijn om de rest van de wereld te laten weten wat zich in de Baltischc republiek afspeelt, nu het leger van de Sov jetunie het land is binnengeval len. Volgens de melding uit War mond wil de Baltischc zender een netwerk van zendamateurs in de lucht krijgen, om daarmee infor matie door te geven in geval van nood. De uitzendingen geschieden hoofdzakelijk in het Engels en worden op de golflengte 14.151 Mhz uitgezonden. Onder meer wordt melding gemaakt van de doden en gewonden waar de pers bureaus al van reppen. Daarnaast ving de Warmonder op dat er een Sovjet-soldaat is doodgeschoten, een bericht dat niet door andere bronnen is bevestigd. leren van de ouderen. In een korte toespraak had Van der Wel lovende woorden voor ie dereen die zich in de afgelopen ja ren voor de school inzette. De ge schiedenis van de school begon in 1988, toen het gemeentebestuur van Warmond een enquête liet uitvoe ren naar de behoefte aan een open bare school in het dorp. Op dat mo ment had Warmond alleen een christelijke en een katholieke basis school. De behoefte aan een openbare school bleek aanwezig, maar de ge meente nam verder geen initiatie ven. Daarop richtte een groep ou ders de school op, die in september 1989 haar deuren opende. De ou ders kozen voor een 'algemeen bij zondere' school. Bij deze vorm is het onderwijs openbaar, maar be staat het schoolbestuur uit ouders van leerlingen. Gewone openbare scholen worden meestal bestuurd door de gemeente. De school werd in 1989 in het ge bouw van de vroegere kleuter school De Triangel gehuisvest. Een groot probleem was dat het pand maar twee lokalen had, zodat het bestuur direct plannen maakte om het gebouw uit te breiden. Bij de opening hadden daarom ook geen officiële festiviteiten plaats. Dat zou later gebeuren, als De Alleman 'echt' onder dak zou zijn. Zaterdag pakte de school dan ook flink uit. Na het hijsen van de vlag brachten leerlingen een feestpro gramma dat enkele uren duurde. Eerst was het de beurt aan de kleu ters, die een liedjesprogramma ten gehore brachten. Daarna vermaak ten de hoogste groepen de ouders, schoolleiding, lokale politici en an dere belangstellenden met liedjes en sketches. Automobilisten die de Warmondse dorpskern te hard binnenrijden wor den voortaan op de Herenweg geconfronteerd met een waarschuwings tekst. (foto Iliclco Kuipers) De paal staat aan de noordzijde van de Herenweg, vlak voor het ge meentehuis en de oude dorpskern. Het verkeer heeft vanmorgen geen problemen ondervonden van de werkzaamheden. De paal is gekop peld aan een meetlint dat in de weg is gelegd. Wie dit lint met te hoge snelheid passeert wordt geconfron teerd met een bord waarop in witte letters de tekst 'U rijdt te hard' knip pert. De gemeente verwacht dat de paal een verkeersopvoedende wer king heeft. Automobilisten die in de richting van de dorpskern rijden, zouden snelheid minderen wanneer ze de tekst zien oplichten. De voorziening kost 15.000 gul den. De helft van dit bedrag krijgt Warmond terug van de overheid. Verschijnborden worden nog niet vaak aangetroffen in gemeenten, maar hoe uniek de plaatsing van de verkeerspaal is kan een gemeente woordvoerder niet zeggen. Het college maakte eerder duide lijk veel te voelen voor de plaatsing van een tweede paal bij het Tolhek, aan de 'Oegstgeester' kant van het dorp. Of daar eveneneens een paal komt is nog niet duidelijk. De ge meentewoordvoerder verwacht dat Warmond het effect van de huidige voorziening afwacht voordat een beslissing wordt genomen. De gemeente heeft overigens be wust gekozen voor een waarschu wingstekst in plaats van cijfers. Ze wilde voorkomen dat de paal een speeltje wordt, waarbij automobi listen kijken of de kilometerteller van hun wagen goed werkt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9