Leefsituatie Schiphol voorlopig nog slecht DE TIJD, VAN TOEN KIJKJE IN KEUKEN HORECA Hoogheemraadschap Rijnland en Energiebedrijf zien niets in koppeling van hun tarieven LEIDSE SCHAARKUNSTENAAR EIGEMAN TOT OP HOGE LEEFTIJD ACTIEF PAGINA 8 MAANDAG 14 JANUARI 1991 LEIDEN - De vier hotels en restaurants in deze regio die zaterdag aan de landelijks horceadag hebben deelgenomen, hebben ongeveer 220 be langstellenden getrokken. Het Onderwijscen trum Horeca, dat de dag heeft georganiseerd, is daar zeer tevreden mee. Vooral ook omdat 80 be zoekers uiteindelijk interesse hebben getoond voor een baan in deze bedrijfstak. En daar was het allemaal om begonnen. De belangstellenden konden in deze regio te recht bij Holiday Inn ih Leiden. AC Restaurant in Leiderdorp, IJssalon Heemskerk in Rijnsburg en Auberge De Kievit in Wassenaar. Ze konden, zoals hierin De Kievit, letterlijk een kijkje nemen in de keuken. Chef-kok Nico van Beekveld liet de be zoekers zelfs in de pannen kijken. Volgens woordvoerder M. van Berkel van het Onderwijscentrum Horeca heeft de dag landelijk zo'n 4500 bezoekers getrokken. De belangstelling was daarmee iets beter dan vorig jaar. De werk gelegenheid in deze bedrijfstak, waar nu onge veer 130.000 mensen hun brood verdienen, groeit snel. Nieuw, en vooral deskundig personeel, is echter niet altijd even eenvoudig te vinden, (foto Ellen Martens) Aanmelding voor Hein Roethof Prijs DEN HAAG - Organisaties die zich vorig jaar met speciale projecten hebben ingezet ter voorkoming van criminaliteit kunnen zich tot 15 april aanmelden voor de Hein Roet hof Prijs. Deze jaarlijkse onder scheiding. die in het leven is geroe pen door de redactie van het tijd schrift Samenleving en Criminali teit, wordt in het najaar voor de vijf de keer uitgereikt. De prijs gaat naar het project dat de beste resulta ten heeft geboekt bij het voorko men van criminaliteit. Vijf projecten zullen worden ge nomineerd en komen in aanmer king voor de hoofdprijs. De genomi neerden krijgen 2500 gulden, in plaats van de oorkonde die voor heen werd uitgedeeld. De winnaar krijgt een subsidie van 15.000 gul den, 5000 gulden meer dan vorig jaar. Eerder genomineerde projecten kunnen niet meedoen. Projecten die meedingen moeten ook elders toepasbaar zijn. Vorig jaar kregen de Rotterdamse projecten 'Sociale Veiligheid' en 'Verbeter de buurt, begin bij jezelf de hoofdprijs van 10.000 gulden. Projectverslagen kunnen worden gestuurd naar: Commissie Hein Roethof Prijs, Directie Criminali teitspreventie (H403), postbus 20301, 2500 EH Den Haag. Nieuwe organisatie voor medisch specialisten UTRECHT/LEIDEN - Specialis- ten in academische ziekenhuizen hebben een nieuwe organisatie op gericht, de Federatieve Vereniging van Specialisten in Academische Ziekenhuizen (ASV). De oprichters men dat er regelmatig besluiten over hen worden genomen zonder dat zij er zelf invloed op hebben. De ASV wil derhalve de belangenbe hartiging van academische specia listen ter hand nemen. Provincie vreest eerste jaren grote overlast vliegverkeer: HAARLEM/HOOFDDORP (GPD) De Noordhollandse milieugedeputeerde G. de Boer geeft ruiterlijk toe dat het milieu als gevolg van de uitbreiding van Schiphol de komende jaren verder onder druk komt te staan. "Tegen de luchtverontreiniging is voorlopig weinig te doen en ook de nachtelijke geluidsoverlast neemt toe. Pas op het moment dat de vijfde baan er ligt, verbetert de situatie omdat dan alle nachtvluchten via de nieuwe baan worden afgewikkeld". Infolijn orgaan- en weefseldonatie wordt veel gedraaid UTRECHT - Het speciale 06-num- mer voor informatie over orgaan- en weefseldonatie loopt storm. De lijn is constant bezet, zo zei vandaag een woordvoerster van de Werkgroep Donorwerving. De lijn (06-8212166) is een week ge leden van start gegaan. De werk groep wil zo proberen vragen en problemen op te vangen maar die ook te registreren zodat er een beeld i komt van wat er over dit onderwerp onder de bevolking leeft. Het nummer bestaat voorlopig uit één lijn, maar de werkgroep hoopt zo snel mogelijk meer lijnen in gebruik te nemen, afhankelijk van de PTT en van de financiën. Drie Leidse artsen doen op Curasao onderzoek naar moedervlekken LEIDEN - Drie medewer kers van het Academisch Ziekenhuis Leiden vertrek ken deze maand naar Cura sao om daar de bevolking te onderzoeken op moeder vlekken. De drie, arts-assis tent in opleiding M. Grijns, staflid dr. W. Bergman en prof.dr. B. Vermeer, willen bekijken of onregelmatige moedervlekken door het overvloedige zonlicht op het eiland daar vaker voorko men dan in het koude Neder land. Dat staat in het blad Cicero van het ziekenhuis. Ook gaan ze onderzoeken of mensen met een lichte huid meer van die moedervlekken hebben dan mensen met een donkere huid. Dat vermoeden bestaat maar er is nog nooit onderzoek naar gedaan, aldus de drie. Dergelijke moeder vlekken kunnen kwaadaardig worden en melanoom (een vorm van huidkanker) veroor zaken. Ieder mens heeft gemiddeld 25 moedervlekken. Die ont staan tussen het derde en twintigste levensjaar, vooral op aan zonlicht blootgestelde huid. Een moedervlek bestaat uit een opeenhoping van pig- mentvormende cellen. Op het zonnige eiland zullen vijfhonderd schoolkinderen en vijfhonderd volwassenen worden onderzocht. Die resul taten worden terug in Neder land vergeleken met Neder landse controlegroepen. Zilveren Kruis wil samenwerken met ziekenfonds uit Rotterdam Gymnasiasten richten landelijke club op GRONINGEN - Ongeveer honderd gymnasiasten uit heel Nederland hebben vrijdag tijdens een bijeen komst op het Willem Lodewijk Gymnasium in Groningen besloten een landelijke gymnasiastenvereni ging op te richten. De bedoeling is volgens Victor Breedveld (17), een van de initiatiefnemers van het con gres en leerling uit de zesde klas van het Willem Lodewijk Gymnasium, om de contacten tussen leerlingen- raden van de 38 zelfstandige gym nasia te versterken. Een belangrijk aandachtspunt van de nieuwe vereniging is de Voortgezette Basisvorming, de plannen van het ministerie van on derwijs om het voortgezet onder wijs in de eerste leerjaren meer ge lijk te schakelen. Het congres vrijdag was dan ook tevens bedoeld om meer zicht te krijgen op de plannen met de basis vorming. "Het is voor ons als gym nasiasten nog hoogst onduidelijk wat die basisvorming voor ons gaat betekenen", aldus Victor Breed veld. "Juist dat vinden we bedrei gend. We vinden dat er in ieder ge val zelfstandige gymnasia moeten blijven bestaan. Dat wil niet zeggen dat ze ook de huidige vorm moeten houden. Onze vereniging wordt dan ook geen actiegroep tegen de basis vorming, maar we zouden het bij voorbeeld wel vervelend vinden als je straks op de middelbare school niet of nauwelijks meer Latijn of Grieks kunt leren". NOORDWIJK - de ziektekostenver zekeraar Zilveren Kruis in Noord- wijk en de Stichting Ziekenfonds Rotterdam (SZR) onderzoeken de mogelijkheden van een nauwere sa menwerking. De directies van bei de instellingen hebben inmiddels een intentie-verklaring hiervoor on dertekend. Het onderzoek wordt gehouden met het oog op de herziening van het stelsel van ziektekostenverzeke ringen. Zilveren Kruis en SZR ho pen dat de samenwerking leidt tot een betere dienstverlening en een versterking van de concurrentiepo sitie. Ze streven ernaar elkaar op es sentiële punten te ondersteunen bij de 'inkoop van zorg' en bij het bena deren van instellingen en hulpver leners. Van een fusie tussen Zilve ren Kruis - dat 625.000 verzekerden telt - en SZR (450.000 verzekerden) is vooralsnog geen sprake. De Noordwijkse ziektekostenver zekeraar kondigde vorige maand al een nauwere samenwerking aan met het ziekenfonds Spaarneland (ruim 200.000 verzekerden. Die sa menwerking moet wel uitmonden 0ufri%iciitos LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland en het regionale nutsbedrijf EWR zien weinig in het voorstel van de Stichting Duinbe houd om de verontreinigingshef fing te koppelen aan de waterprijs. Beide instellingen vinden het een interessant plan. maar menen dat het praktisch niet uitvoerbaar is. Een koppeling van de twee tarieven zou bovendien tot een onrechtvaar dige verdeling van de lasten kun nen leiden, stellen ze. Woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraadschap noemt het overigens een oud plan. "Het is voor het eerst in de jaren '70 gelanceerd en vervolgens geregeld weer ter sprake gebracht". Het probleem met het voorstel is volgens hem dat het een direct ver band tussen waterverbruik en wa tervervuiling veronderstelt. "En dat is vaak niet het geval. Iemand die zijn tuintje besproeit, verontreinigt niets. Waarom zou hij over die hoe veelheid water dan zuiveringslasten moeten betalen?" Een andere moeilijkheid is dat een flink aantal huizen in deze regio geen watermeter heeft. "Zo'n tien procent, schatten we. Wil je de kos ten op een rechtvaardige manier verdelen, dan zullen al die wonin gen bemeterd moeten worden. Dat is een kostbare zaak". Voorlichter J. van der Erf van de Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) meent ook dat er geen direct verband bestaat tussen ver bruik en vervuiling. "Als we het op deze manier aanpakken, en mensen 'gaan inderdaad water besparen, dan zal de concentratie van de ver ontreiniging waarschijnlijk alleen maar toenemen. Dat leidt waar schijnlijk tot problemen in de zuive ringsinstallaties en dat kan natuur lijk nooit de bedoeling zijn". Het regionale nutsbedrijf komt overigens in de loop van dit jaar met een eigen waterbesparingsplan. Van der Erf wil daar op dit moment nog niets over onthullen. "Het is nog erg prematuur". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Te Neerloon (N.B.) zijn bij gele genheid van een begrafenismaal elf vrouwen eerst bewusteloos en later de eene in meerdere, de an dere in mindere mate ongesteld geworden, doordien zij, in een niet verwarmd vertrek ge plaatst, ieder eene warme stoof met briquetten kregen, welke tot tweemalen toe vernieuwd wer den en het vertrek met stikstof vulden. .Gelukkig heeft dit geval geene ernstige gevolgen nagela ten. - Een treurige gebeurtenis heeft Zaterdag een oppassend man, genaamd Lucas, wonende in eene gang van de Valkenburger straat te Amsterdam, het leven gekost. In de Uilenburgergracht, tusschen de broodfabrieken „De Haan" en „De Leeuw", waar het ijs door het fabriekwater zeer broos is. geraakte een knaap te water. Hij riep om hulp en zoowel van den kant van Mar ken als van Uilenburg schoten uit de sloppen menschen toe, waarvan zich acht op de dunne ijskorst waagden. Allen zakten er door heen. Door de vlugheid van het personeel der beide broodfabrieken, mochten van de negen menschen, die in het wa ter lagen te spartelen acht wor den gered. Helaas, één hunner bekocht zijne menschenlievend- heid met den dood! De zestigja rige Lucas bezweek. Tevergeefs werd gepoogd in de fabriek „De Leeuw" de levensgeesten op te wekken. (Hbl.) Vijfentwintig jaar geleden: - De Britse minister van P.T.T. Anthony Wedgwood Ben, over weegt pop-muzuiek over de tele foon te verschaffen. Men zou slechts drie letters P.O.Pbe hoeven te draaien om een beat- nummertje te kunnen horen. In Hull is daarmee reeds enige tijd geleden begonnen, met winstge vend succes. Het voorlopige standpunt van gede puteerde staten van Noord-Holland op het ontwerp-Plan van Aanpak Schiphol en Omgeving is duidelijk. Het is voorlopig niet mogelijk Schiphol te laten uitgroeien tot één van de grote luchthavens in Europa en tegelijkertijd het leefmilieu te verbeteren. Pas op het moment dat de vijfde baan is aangelegd, rond het jaar 2000. is de dubbele doelstel ling te realiseren. Omdat op termijn het leefmilieu rond Schiphol volgens de provincie wel degelijk verbetert, willen gede puteerde staten het licht voor on dertekening van het uiteindelijke Plan van Aanpak op groen zetten. In het voorlopige standpunt wordt wel voorgesteld een aantal zaken in het ontwerpplan aan te scherpen. Zo schrijven gedeputeerde staten vast te houden aan de taakstelling dat in de toekomst niet meer dan 9000 woningen binnen de lawaaizo- ne van de luchthaven mogen liggen. Hoewel daar in het Plan van Aan pak zelf niet over wordt gerept, be tekent dit volgens GS dat de lucht haven maximaal 365.000 vliegtuig bewegingen ofwel veertig miljoen passagiers kan verwerken. Verdere groei moet worden afgewenteld op het treinvervoer (de TGV) of via an dere luchthavens. Ook willen gedeputeerde staten een verdere aanscherping om de al gehele geluidsoverlast 's nachts te verminderen. Staat er in het con cept te lezen dat er naar gestreefd wordt om vanaf 1995 lawaaiige toe stellen in de nacht te weren, GS wil len vanaf dat jaar een stringent ver bod. Voorlopig vinden GS het een goe de zaak dat Schiphol een vijfde start- en landingsbaan krijgt. Dit standpunt kan nog veranderen als uit de nog te volgen milieuprocedu re, de zogenaamde Milieu-Effect- Rapportage (MER), blijkt dat de aanleg van deze baan uit ruimtelijke en milieu-overwegingen niet ge wenst is of op een andere plek moet komen. Uit het voorlopige standpunt blijkt dat gedeputeerde staten grote zorgen hebben over de financiering van de maatregelen die in het Plan van Aanpak worden gedaan. Bij el kaar is daar een bedrag van 22 mil jard gulden mee gemoeid. Voordat het college zijn handtekening onder het uiteindelijke plan wil zetten, moet in elk geval duidelijk zijn wie de vijfde baan betaalt en wie de aan leg van nieuwe wegen en regionale openbaar vervoersvoorzieningen fi nanciert. Vooral de herrie van vliegtuigen, die 's nachts landen en vertrekken op Schiphol, zal voor veel omwonenden een bron van ergenis vormen. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland vreest dat de komende jaren de overlast van Schiphol alleen maar zal toenemen. (archieffoto wim Dijkman) 'Milieu-voorstel' Stichting Duinbehoud zou onuitvoerbaar zijn Iedereen in Leiden en omgeving kent wel een Bavelaar, maar mis schien niet een bavelaar. Een ba- velaar is volgens de Dikke Van Dale een 'kunstig in hout of ivoor gesneden uitbeelding van een groep of een interieur op zeer kleine schaal'. De Lakenhal bezit zo'n 45 van dergelijke kijkkastjes, die de naam hebben gekregen van de Leidse familie Bavelaar, met na me vader en zoon, die beide naar de naam Cornelis luisterden en tussen 1795 en 1830 die minia tuurtjes vervaardigden. Zij sne den de figuurtjes met een mesje, maar gebruikten een schaartje om bijvoorbeeld boombladeren uit papier te knippen. 'Weg van het papier' Nu is de geschiedenis van het pa- pierknip en -snijwerk al zeer oud. Omstreeks het jaar 100 werd in China de kunst van het papierma ken uitgevonden en het oudst be kende Chinese papierknipsel stamt uit de vijfde of zesde eeuw. De zogenaamde 'Zijdeweg' vanuit China door de woestijn naar de wereld van de Arabische beschaving, naar het Midden- Oosten is ook de 'Weg van het Pa pier' geweest, waarlangs weder zijdse uitwisseling plaats had. In de zestiende eeuw was Herat in Perzië (nu Afghanistan) een bloei end centrum van papierknip kunst. Ook in Constantinopel werd geknipt. De sultans legden verzamelalbums aan met bloe men en spreuken in knipwerk. Dierenknipsels, in de stijl van oude Perzische miniaturen, wer den uit gekleurd papier vervaar digd. opgeplakt en gevernist. Dergelijke Turkse knipsels wer den door een Oostpruisische rei ziger in 1587 mee naar huis geno men en hebben mogelijk Duitse knippers beïnvloed. Ook in Vene tië werd 'Perzisch' Werk gemaakt Een mooi voorbeeld van prachtige 'schaarkunst' is deze proeve van be kwaamheid van de Leidenaar Willem Eigeman uit 1782. Hoe men aan deze gegevens is ge komen weet ik niet, maar ik vond het wel de moeite waard om eens wat meer van deze Eigeman te weten te komen. Op 29 augustus 1756 werd Wil lem Eigeman, zoon van Johannes Eigeman en Maria Schootman ge doopt. Deze Willem ging op 10 april 1777 in ondertrouw met Ma- en mogelijk heeft men ook in Am sterdam door handelscontacten met de Oriënt en Venetië derge lijk papiersnijwerk leren kennen. 'Vermaakelijk Tijd Verdrijf' In de zeventiende eeuw waren er vele kunstzinnige mensen die de knip- of snijkunst als hobby beoe fenden. De bekendsten zijn wel Anna Maria van Schurman en Jo anna Koerten. Dat dergelijk werk vooral als tijdverdrijf en gezel schapsactiviteit werd gedaan blijkt uit een boekje, getiteld 'Konstig en Vermaakelijk Tijd Verdrijf Der Hollandsche Juffe ren, Of Onderricht der Papiere SnijKonst', uitgegeven in 1686 door Johannes ten Hoorn in Am sterdam. Het waren echter niet alleen da mes die deze hobby beoefenden. Uit de zeventiende eeuw kennen we ook papiersnijders die familie wapens maakten voor de deftige burgerij, zoals Otto van Voorst en H. Grosch. In de achttiende eeuw zette de praktijk van het pa- piersnijden en -knippen zich voort. Zo maakte omstreeks 1720 de Nijmeegse vaandrig Frederik Hendrik van Voorst prachtige wapensnijsels, onder andere voor Leidse families. Twee voorbeel den zijn in de Lakenhal aanwezig. In het boekje 'SchaarKunst' van Joke en Jan Peter Verhave, waaraan ik bovenstaande gege vens heb ontleend, wordt de Leidse koopman Willem Eige- knipte en dat nog wel zonder bril! ria Beusemaker en was toen win kelier in de Maarsmansteeg. In 1782 kon hij toch niet oud worden genoemd, óf hij wel of niet e< bril droeg, daarover geven de chivalia natuurlijk geen uitsluit sel. Maria .Beusemaker overleed op 3 augustus 1806 en de weduwnaar hertrouwde op 23 augustus 1812 met Johanna Geertruy Alting. Ter gelegenheid van de twaalfen eenhalfjarige echtvereniging maakte Willem Eigeman een prachtig knipsel in 1825. Ook voor zijn zoon Johannes, die in 1830 zijn zilveren huwelijk met Joanna Jacomina van Koole vier de, vervaardigde vader Willem een prachtig herinneringsknip sel. Het werk van Willem Eige man bevindt zich nog steeds in fa miliebezit, gebundeld in een al bum. Daarin bevinden zich voor beelden van blad- en bloemknip- sels, jachttaferelen en kinderspe len. Hij was duidelijk meer ornament- dan een figuurknipper en men moet hem ook zeker in de categorie amateurs indelen, al heeft hij .het daarin wel ver schopt. Zijn .knipsels zijn maakt van wit papier, dat hij dub bel vouwde om een symmetri sche ornamentiek te kunnen krij gen. De voornaamste figuren of insluitende veelhoeken werden met enkele schetslijnen aangege ven, de rest knipte hij uit de vrije hand. Inderdaad vervaardigde hij LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN man genoemd, die op zijn oude dag in 1782 prachtige ornament knipsels met blad en bloemmo tieven en tafereeltjes met spelen de kinderen, jagers zijn knipsels nog op hoge leeftijd, niet in 1782, maar nog in de derti ger jaren van de negentiende eeuw. Op 28 februari 1839 o1 leed hij, 82 jaar oud.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8