'We moeten af van het imago van die naar chloor stinkende kuip' LEIDSCH m DAGBLAD Gebouwen Groenteveiling maken plaats voor huizen Trein-passagier bedreigd met mes LEIDEN Een 43-jarige trein reiziger uit Den Haag is zaterdag op het station in Leiden een on bekend geldbedrag afhandig ge maakt. De Hagenaar werd vanaf het station in Alphen aan den Rijn gevolgd door een man, die geld van hem wilde hebben. Toen hij in Leiden met een scherp voorwerp, mogelijk een mes, werd geprikt, heeft hij zijn belager een bankbiljet gegeven. Het slachtoffer waarschuwde later de perronopzichter. De da der, die in de trein was gestapt, kon later in Rotterdam worden aangehouden. In het Vijf Meibad kon zaterdagavond worden gezwommen op disco- muziek. 27 mensen namen aan dit festijn deel. De directie sport en recreatie overweegt in de nabije toekomst meer van dergelijke evenementen voor jonge ren te Organiseren. (foto Loek Zuyderduin» voorts de aandacht voor speciale doelgroepen versterken. Momen teel zijn er al zwemuren voor onder anderen zwangere vrouwen, babies, peuters, gehandicapten, allochtone vrouwen en bejaarden. Er wordt nu ook gedacht aan het organiseren van avonden 'disco-zwemmen' voor CDA De Leidse afdeling van het CDA en de jongerenafdeling van deze partij, het CD- JA, houden op woendag 23 januari een bijeenkomst over de golfcrisis. Sprekers zijn J. van Houwelingen, oud staatsse cretaris van defensie, thans lid van de CDA-fractie in de tweede kamer en J. Damoiseaux, tot voor kort secretaris op de Nederlandse ambassade in Koeweit, lid van het CDA in Leidschendam. De bij eenkomst begint om 20.30 uur in Hotel- Restaurant 'Nieuw Minerva' aan de Boommarkt 23 te Leiden. Fotocursus De Stichting Slaaghbuurt (Valkenpad 3) organiseert wekelijks een fotocursus voor beginners in de doka van het buurt huis 'Op Eigen Wieken'. Na enkele mid dagen tekst en uitleg kan er een start ge maakt worden met het nemen van foto's en het ontwikkelen in de doka. De cursus wordt wekelijks gehouden tussen 12.00 en 14.30 uur, op een dag die in onderling overleg wordt uitgekozen. Aanmelden: tel. 212893. Bodemvondsten In de Openbare Bibliotheek in Leiden is tot en met 4 februari een tentoonstelling te zien over bodemvondsten uit Leiden. De tentoonstelling geeft een beeld van wat er de afgelopen jaren uit de Leidse bodem tevoorschijn is gekomen. Te zien zijn gebruiksvoorwerpen, zoals Delftse schotels, aardewerk kookpotten en gla zen bekers. Bijzonder zijn enkele mes scheden, gemaakt van bewerkt leer en een aantal pijpaarden beeldjes,' minia- tuürheiligen', die als een soort talisman op reis meegenomen werden. De ten toonstelling is dagelijks te zien tijdens de jongeren van achttien jaar en ouder. "We willen de mensen hier voor hun hele leven mogelijkheden bieden. Het moet eigenlijk zo zijn dat ze al voor hun geboorte hier komen in de buik van hun moeder en dat ze blij ven hangen tot hun dood". openingstijden van de bibliotheek aan de Nieuwstraat. Cursussen (1) Het buurthuis Matilo gaat deze maand weer van start met een aantal nieuwe cursussen. Op 15 of 16 januari kan be gonnen worden met een cursus Per- gamano voor beginners. Dit is een Co- lumbiaanse techniek voor het maken van versieringen op en met perkamentpa pier. De cursus, die zes weken duurt, wordt iedere dinsdag en woensdag ge houden van 20.15 tot 21.45 uur. Deelne mers moeten 18 jaar of ouder zijn. Een cursus spaans voor beginners wordt gehouden op iedere woensdagochtend van 10.45 tot 11.45 uur en start op woensdag 16 januari. Op 17 januari wordt gestart met conditietraining voor vrouwen. Cursussen (2) Origami is- een Japanse papiervouw- kunst waarmee fraaie versieringen kun nen worden gemaakt. De cursus hier voor wordt met ingang van 21 januari om de week gehouden op maandagavond van 19.30 tot 21.00 uur. De kosten voor de zes lessen bedragen 36 gulden en het materiaalpakket kost 12,50 gulden. Alle cursussen zijn bedoeld voor perso nen vanaf 18 jaar. Voor inschrijvingen en informatie kan men terecht bij buurthuis Matilo, Zaanstraat 126 in Leiden, of tele fonisch onder nummer 071-412515. Railfotografie De Nederlandse Vereniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tramwegwe zen (NVBS), afdeling Rijnland, houdt op woensdagavond 16 januari een minicur sus railfotografie. De cursus wordt gege ven door de Leidse beroepsfotograaf Lex Creighton. De NVBS-avond wordt ge houden in de NZH-zaal aan de Rijnsbur- gerweg 1. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Studenten pakken inbreker (21) op LEIDEN Drie studenten heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag een 21-jarige inbreker in de kraag gegrepen. Het drie tal zag op de Aalmarkt hoe drie mannen uit het raam van een studentenhuis stapten. De stu denten zetten de achtervolging in en slaagden er in om één in breker te achterhalen. Hij was in het bezit van een gestolen hoed. De andere twee konden niet worden gegrepen. Zij waren nog in het bezit van een fles wyn. De inbreker werd overgedra gen aan de politie. Hij verklaar de dat hij toevallig het studen tenhuis passeerde toen hy twee mannen zag inbreken. Uit nieuwsgierigheid is hij toen ook het pand ingegaan. Vrouw overlijdt na aanrijding op zebrapad LEIDEN De 82-jarige mevrouw J. Blom uit Leiderdorp is zaterdag middag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij werd op het zebrapad van de de Lammen- scharsweg geschept door een auto. De vrouw liep rond 17.00 uur met haar echtgenoot over het zebrapad in de richting van de Zeemanlaan. Een 21-jarige automobilist uit Lei den merkte het echtpaar, dat in be zit was van een blindestok niet op. Behalve de vrouw werd ook haar man geraakt. Beiden werden met ernstige verwondingen overge bracht naar het AZL, waar de vrouw later op de avond overleed. De 82-jarige echtgenoot heeft aan het ongeluk een zware hersen schudding overgehouden. De poli tie vraagt getuigen van het ongeval zich te melden (tel. 258888). MAANDAG 14 JANUARI 1991 LEIDEN - "De overkap ping van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat kan niet vroeg genoeg beginnen. Het kan een belangrijke im puls zijn voor het zwemmen in Leiden, een groei van het bezoekersaantal met zo'n veertig procent moet zeker mogelijk zijn". K. Caron, bij de directie sport en re creatie verantwoordelijk voor de zwembaden, hoopt dat de raad bin nenkort akkoord gaat met het voor stel het buitenbad van de Zijl te overkappen en er een overdekt zwemparadijs van te maken. Caron sprak dat zaterdag uit tij dens de landelijke open dag ter ge legenheid van de nieuwe landelijke actie 'Zwemfan'. De gezamenlijke Nederlandse zwembaden, verenigd in de Nationale Raad zwemdiplo ma's, willen meer mensen het water in krijgen en voeren daarom het ko mende jaar campagne. Dit gebeurt onder meer door deelname aan tele visieprogramma's en verspreiding van folders. Hoewel de directie sport en recre atie enthousiast medewerking heeft toegezegd aan de actie, maakt Ca ron de indruk meer heil te verwach ten van de Zijl-overkapping. Het gaat om een oud plan dat onlangs weer ter sprake kwam in de raads commissie voor sportzaken. Het idee is om de wanden demontabel te maken, zodat zwemmers bij mooi weer gewóón in de buitenlucht kun nen lopen. De kosten van deze operatie be dragen tussen de 4 en 5 miljoen. Omdat deze investering over enkele jaren wordt uitgesmeerd, leidt dit jaarlijks tot een extra overschrij ding van het zwembaden-budget van een ton. Omdat De Zijl, het Vijf Meibad en De Vliet vergeleken met baden in andere steden niet al te veel geld kosten (jaarlijks een tekort van cir ca 1,5 ton), mag dat volgens de amb tenaar geen al te groot probleem zijn. "Het gaat toch om heel belang rijke zaken: voorkomen dat mensen verdrinken en ze tegelijkertijd de nodige lichaamsbeweging geven. De raad moet inzien dat daarvoor best geld mag worden uitgetrok ken". Welkom De overkapping is niet zo maar een prestige-object, maar volgens Ca ron dringend noodzakelijk om het Pamflet CP in bus LEIDEN Een bewoner van de Dr. Lelylaan heeft vanochtend bij de politie gemeld dat hij een pamflet van de Centrumpartij (CP) in de bus heeft gekregen. Volgens hem staan er discriminerende en racistische leuzen op vermeld. Vanochtend waren er bij de poli tie nog geen meldingen binnen ge komen of meerdere pamfletten van de Centrumpartij. Woordvoerder D. Graveland verwacht dat er wel meer meldingen zullen komen als de pamfletten op grotere schaal zijn verspreid. "Bij dit soort dingen is het over het algemeen wel zo dat mensen er melding van maken". Volgens hem is het een tijd gele den dat de Centrumpartij in Leiden actief is geweest. De politie zal on derzoeken of de uitlatingen op de folder inderdaad discriminerend zijn. Als dat het geval is worden de mensen die verantwoordelijk zijn voor de verspreiding opgespoord en gehoord. De Leidenaar die een pamflet ont ving vermoedt dat de CP hem be wust heeft uitgekozen. "Ik ben al een tijdje zonder baan. vandaar. Maar voor zulke dingen zijn ze bij mij precies aan het verkeerde adres". Vrouw aangerand LEIDEN Een 19-jarige vrouw uit Warmond is vrijdagavond door een onbekende man aangerand. Zij liep over het Rapenburg toen zij door een ongeveer 25-jarige man in ge- brekking Engels werd aangespro ken. Toen hij dichterbij kwam, greep hij haar vast en trok haar een steeg in. Daar scheurde hij haar kle ding. De vrouw wist zich te bevrijden door haar belager een flinke trap op de schenen te geven. Zij had wel verwondingen opgelopen aan borstkas en buik. Chili Front na 16 jaar opgeheven LEIDEN - Het Chili Front Leiden heeft haar activiteiten stopgezet. Gisteren werd in het Volkshuis af scheid genomen van de actiegroep die in Leiden zestien jaar actief is geweest. Het Chili Front Leiden werd in 1974 opgericht, een jaar na de bloed ige staatsgreep in dat land. Sinds dien heeft de groep getracht via al lerlei manifestaties aandacht te krij gen voor onderdrukking in Chili en werd jaarlijks geld ingezameld. En kele honderden Leidenaars waren betrokken bij het Chili Front. Het opheffen heeft te maken met de veranderde situatie in Chili. Nu de democratie langzaamaan wordt hersteld, is er voor een aktiegroep geen plaats meer, menen de leden van het Front. Tienduizendste LEIDEN - Bij de bibliotheek aan de Nieuwstraat werd gister middag de tienduizendste 'zon dagbezoeker' verwelkomd. Het was mevrouw J. Steenbergen uit Leiden, die van directeur E. van Sprundel (rechts) een groot boe ket bloemen kreeg. De hoofdves tiging van de openbare biblio theek is sinds 21 oktober ook op zondagmiddag open. Per zon dag komen er gemiddeld 900 be zoekers. (toto pr) Promotiecampagne voor de zwembaden recreatie-zwemmen te stimuleren. Dat schiet er nog wel eens bij in om dat De Zijl en het Vijf Meibad veel uren kwijt zijn aan 'verplichte num mers' als zwemmen voor speciale doelgroepen, schoolzwemmen, trai ningen, en waterpolo-ontmoetin- gen. Hierdoor zijn relatief weinig uren beschikbaar voor mensen die even ontspannen wat baantjes willen trekken. Dit zou met een overkap ping radicaal veranderen. De huidi ge binnenbaden worden dan louter gebruikt voor de vaste programma onderdelen en in het nieuwe gedeel te kan de hele dag recreatief worden gedobberd. Caron heeft hoge verwachtingen van een dergelijke verandering. "Nu moeten we vaak mensen te leurstellen. Ze hebben ineens zin om te gaan zwemmen en bellen op zo'n moment een van de baden met de vraag of ze terecht kunnen. Dan moeten we regelmatig 'nee' verko pen. Een paar uur later, als wel re creatief zemmen op het rooster staat, hebben ze geen zin meer. Zo verlies je veel potentiële klanten. We moeten dan ook zo snel moge lijk naar een situatie waarbij bezoe kers ieder uur van de dag welkom zijn". Er hoeft geen extra personeel te worden aangetrokken indien het dak er komt. Momenteel werken 's zomers twee part-time krachten bij het buitenbad. Het is de bedoeling om die twee banen om te zetten in één full-time arbeidsplaats, zodat continu iemand aanwezig is voor het toezicht. Juist omdat de ingreep door dit soort meevallers niet zulke enorme financiële concequenties heeft, hoopt Caron dat de raad snel de beurs trekt voor de ingreep. Dan zou het overdekte zwembad vol gend jaar geopend kunnen worden. De tekeningen liggen al klaar. Chloor Wat betreft de andere het Vijf Mei bad (vorig jaar 225.000 bezoekers) en De Vliet (vorig jaar 60.000 bezoe kers) is de hoop gevestigd op de promotie-actie Zwemfan. Middels zwem-cadeaubonnen, huis-aan- huis verspreide folders en andere acties wordt het zwembad onder de aandacht gebracht. Tevens wordt gewerkt aan een face-lift van de ba den. Caron: "Het moet er gezellig worden, wat zitjes, planten en mo gelijkheden voor een drankje. We moeten af van het imago van die rechthoekige, naar chloor stinken de kuipen". De directie sport en recreatie wil Man verdacht van heling opgepakt LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdag op de Zijlsingel in zijn auto een 43-jarige Leidenaar aangehou den. De man wordt verdacht van diefstal of heling van honderden sportschoenen. De partij sportarti kelen was opgeslagen in een schuurtje aan de Evertsenstraat en was afkomstig van een diefstal in Waddinxveen. De politie heeft de man overgedragen aan het korps van Waddinxveen. Diefstal in woning LEIDEN Uit een woning aan de Dotterbloem zijn afgelopen week einde 1000 Duitse marken gestolen. De inbrekers namen ook een post zegelverzameling mee, een horloge en een telefoon. Aan de Rossinistraat is een busje van een bouwbedrijf opengebro ken. Daaruit verdwenen boor machines en een schaafmachine. Vorige week werd van hetzelfde bouwbedrijf uit Leiden ook al ge reedschap gestolen. lige Groenteveiling ligt er kaal bij. Alleen de reclametoren staat r LEIDEN - In maart wordt een begin gemaakt met de bebouwing van het voormalige HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg. De vroegere be drijfsgebouwen zijn nagenoeg ge sloopt. Alleen de reclametoren staat nog overeind en zal hoogstwaar schijnlijk ook behouden blijvei Op het terrein verrijzen 122 ningen en nieuwe bedrijfsruimtes Opmerkelijk onderdeel van he nieuwbouwplan is een veertien diepingen tellende toren met 44 ap partementen. Naast deze toren ko men er 46 eengezinswoningen en een klein appartementencomplex dat, als een brug, over het water komt te liggen. Langs de veilingka de is nog een complex gesitueerd met 25 woningen. Het bouwplan omvat 42 premie- koopwoningen. De rest van de ap partementen en woningen wordt gerealiseerd in de duurdere vrije sector. De koopprijzen van de ver schillende woningen zullen vari ëren van 130.000 gulden tot ruim 200.000 gulden. Het nieuwbouwplan is ontwor pen door het Leidse architectenbu reau Verheijen, Heuer, De Haan, met uitzondering van het apparte mentencomplex aan de Veilingka de dat van de hand is van het archi tectenbureau Van Swieten, ook uit Leiden. De Katwijkse bouwonder neming De Raad is momenteel druk bezig om het voormalige bedrijfs terrein bouwrijp te maken. Als alles volgens plan verloopt gaat in maart de eerste paal de grond in. Het is de bedoeling dat de nieuwbouw in de eerste helft van het volgend jaar ge reed is. Naast de woningbouw wordt, langs de spoorlijn, een 5000 vierkan te meter groot kantorencomplex ge realiseerd dat volgens De Raad al grotendeels is verhuurd. Binnen kort gaat ook de eerste spade de grond in voor nog twee nieuwe kan toren langs de Lammenschansweg, op de plek van het oude veilingge bouw. Deze kantoren zijn nog niet verhuurd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7