Ik zit liever op een boot in de Golf Irakezen willen niet bang zijn Bush naar de helsterf niet voor Shell Crisis EH voorbij I REPORTAGE i Nederlandse luchtafweer hals over kop naar Turks-Irakese grens Leidse kerken praten met moslims over Golf MAANDAG 14 JANUARI 1991 GEESTELIJK LEVEN BAGHDAD - In de wijk Nidal in Baghdad geeft een man zijn tuinhek een verfje. In de buurt Jadriya wordt het huisvuil opgehaald. Een vrouw schrobt haar stoep, jongens voetballen in het park en op de vrij dagse markt, waar tweedehands meubel en elektrische apparaten worden verkocht, is het alledaags druk. In Baghdad dringt zich op ie dere straathoek de gedachte op of de Irakees zich er wel van bewust is dat één van de meest vernietigende oorlogen van deze eeuw voor de deur staat. De jongens en mannen in het park, die een balletje trappend hun vrije middag doorkomen, tonen zich zelfbewust: ze zijn niet bang, zo zeggen ze. Bovendien is hun leger sterker dan dat van de Amerikanen, zo geloven ze. Dat moeten ze ook wel geloven, want ze hebben al ja ren geen enkele toegang tot buiten landse media. Als ze al zouden twij felen aan eigen kracht, wie moet die twijfel dan voeden? Een westerse diplomaat: "De mensen willen niet bang zijn. Ze houden zichzelf graag voor de gek en klampen zich vast aan hun leider. Het dringt niet tot hun door dat deze oorlog hen veel harder zal raken dan de vorige". De vorige oorlog kostte Irak meer dan 100.000 zonen aan het front en een veelvoud aan gewonden. Een man van middelbare leeftijd, Hamid, vertelt dat hij drie kinderen verloor tijdens de achtjarige oorlog tegen Iran. Hij en enkele andere Irakezen zeggen dat ze moe zijn van die oorlog. "We willen niet weer strijden", zegt een anonieme Ira kees. Wat een verschil met de Pale- stijnen in Jordanié en de bezette ge bieden: zij staan klaar voor het ge vecht, volledig bereid de vernieti ging in te gaan. Volgens een diplomaat is de steun voor de Iraakse president niet zo groot als het lijkt. Ook hij wijst erop dat men de oorlog zat is. "In Baghdad vind je niet het beeld van een volk dat als één man achter zijn leider staat". Maar niemand permit teert zich ook maar enige kritiek op de grote leider. Kritiek leidt tot de galg. paar maanden. In oktober, drie maanden na het begin van het em bargo, was er wat meer verkeer. Nu staan er sinds twee dagen soms lan ge rijen voor dê benzinepompen. Saddam Husayn heeft de bevolking opgeroepen benzine te sparen voor het leger. Westerse bronnen spre ken over een onregelmatige toevoer van benzine. Brandstof die trou wens de laatste maanden van steeds slechtere kwaliteit is geworden om dat Irak niet meer de benodigde chemicaliën kan importeren. Gesloten deuren In Baghdad gaat het leger, meer dan enkele maanden geleden, steeds va ker letterlijk voor: meer en meer worden doorgaande wegen afgeslo ten omdat er sprake is van een mili tair transport. Maar een vesting is de stad nog altijd niet. Wat afweer geschut hier en daar; nauwelijks militairen op straat, bij een gesloten overweg passeren een tank en een houwitser in woestijnkleuren, maar verder maakt alles een uitermate ci viele indruk. Acht jaar oorlog hebben de vier miljoen inwoners van Baghdad vooral de indruk gegeven dat de strijd ver van hen vandaan wordt gevoerd. Een diplomaat: "Ze heb ben verhalen gehoord van frontsol daten, maar waarschijnlijk hebben mensen zich heel moeilijk een beeld kunnen vormen. Kun jij je hier een oorlog voorstellen? In deze stad"? De westerling kan dat maar met moeite, en waarom zou het voorstel lingsvermogen van de Irakees gro ter zijn. Hij ziet de winkels open, mensen lachen, zich ontspannen op de vrije vrijdag. Er is geen oorlogs invalide te zien, terwijl er toch tien duizenden moeten zijn. De persoon lijke drama's van de vorige oorlog blijven zorgvuldig binnen gesloten deuren. En de schade van een paar raketten die Iran afvuurde, is allang hersteld. Smokkel Het VN-handelsembargo doet in middels ruim vijf maanden zijn ver woestende werk. Maar nog steeds i veel te koop, zij het tegen prijzen die iedere maand verder stijgen. Vlees, in oktober nog volop verkrijgbaar en tegen nauwelijks verhoogde prij zen, wordt nu plotseling schaars. Verse groenten en fruit zijn te koop, maar inmiddels veel te duur voor de gemiddelde Irakees. Een westerse vrouw, getrouwd met een Iraakse man: "We moeten het doen met de rantsoenen die we krijgen van de overheid". Op de vraag of dat vol doende is, zegt ze: "Het kan niet an ders. De rest is duur". De meeste restaurants in de stad zijn intussen gesloten. Ze kunnen onvoldoende verse produkten krijgen. Het hardst komen de klappen aart in de industrie, maar hierover doen de Irakezen al sinds augustus geen mededelingen. De smokkel vanuit Iran en Jordanië, die ongetwijfeld enig soelaas biedt, kan echter bij lange na geen economie overeind houden. Een westers diplomaat geeft een voorbeeld: "Als er voed selvoorraden zijn die moeten wor den gekoeld, wat doe je dan als het koelsysteem defect raakt? Overal in bedrijven en de industrie is een steeds groter gebrek aan zeer speci fieke reserveonderdelen, zoals voor koelinstallaties. Dat zijn onderde len die je niet zomaar via een berg pad van Iran naar Irak bij elkaar smokkelt". STOLZENAU Het gezicht van luchtmachtkolonel Tecs, commandant van de Vijfde Groep Geleide Wapens, spreekt boekdelen. Hij heeft eigenlijk wel wat anders te doen dan het te woord staan van een groepje journalisten in het normaal op zaterdag gesloten Katholiek Militair Tehuis in het Duitse Stolzenau. Nog geen 24 uur eerder heeft hij te horen gekregen dat twee van zijn vier squadrons naar Turkije moeten om dat land te beschermen tegen mogelijke luchtaanvallen van Irak. Met man en macht wordt gewerkt om de Patriot-raketten reisklaar te maken. Op veel vragen moet de commandant het antwoord schuldig blijven. Het tekent de haast die is geboden met de uitvoering van het kabinetsbesluit om zo snel mogelijk twee squadrons naar Oost-Turkije te sturen. "We hebben nog geen idee wat ons daar te wachten staat. Ik ben opgehangen aan een NAVO- commandant en wacht op verdere informatie. Ik weet alleen dat we in de buurt van een aantal vliegvelden worden gelegerd, op 200 kilometer van de Irakese grens. Nee, het tijdstip van vertrek is nog niet bekend. Ik weet ook niet of we per vliegtuig of per schip gaan". Aan het beschermende leventje van de Nederlandse kolonie in Stolzen au is plotseling een einde gekomen. De verkeersdrempels die de Neder landers in hun wijkje willen hebben en waarover regelmatig met het ge meentebestuur wordt overlegd, zijn opeens niet meer belangrijk. De vrouwen van de militairen hebben nu wel andere dingen aan hun hoofd dan dat leuke, Hollandse kleuterschooltje dat door koningin Beatrix is geopend. Heel Stolzenau (6000 inwoners, onder wie 2500 Ne derlanders) praat sinds vrijdag al leen nog maar over het naderende vertrek van de soldaten. In totaal gaan 177 militairen, on der wie één vrouw, naar Turkije. Er zijn in principe geen dienstplichti gen bij, stelt majoor Oppers, hoofd van het bureau Actieve Luchtver dediging en belast met de samen stelling van de groep. "Het zou nog kunnen dat er één dienstplichtige meegaat, maar dat gebeurt dan vol ledig op basis van vrijwilligheid. We gaan met twee squadrons, bewa kingstroepen en een verzorgingsde tachement". Paraat De Vijfde Groep Geleide Wapens (vier squadrons, duizend man per soneel) is al 25 jaar gelegerd in Stol zenau aan de rivier de Weser, zo'n 180 kilometer ten oosten van En schede, en verkeert in voortduren de staat van paraatheid. Tijdens de Koude Oorlog was de groep 24 uur per dag paraat om vijandelijke vliegtuigen uit de lucht te halen. De groep doet recht aan haar wapen spreuk 'Vigila ne tuam libertatum deseras' ('waak opdat gij uw vrij heid niet verliest'). Twee van de vier squadrons beschikken over Hawk- raketten voor de bestrijding van vij andelijke doelen op lage en middel bare hoogte. Sinds de komst van de Patriot-raketten in 1986 kunnen ook vliegtuigen tot een hoogte van twintig kilometer worden neerge haald. Een uiterst modern radarsysteem kan de vijandelijke doelen op 140 kilometer waarnemen. De Patriot raket, waarvan de lanceerinrichting op een vrachtauto is gemonteerd, heeft een bereik van 90 kilometer. Het doel is, dank zij de moderne elektronica, niet te missen. De raket wordt gestuurd door de radar, die het doelwit opspoort, identificeert en volgt. Bovendien is de raket be veiligd tegen elektronische storin gen. De aanschaf van het systeem ons land was destijds de eerste in Europa heeft eén miljard gulden gekost. Een raket kost ongeveer een miljoen. In het dorpje is het uitgestorven. Van de normale zaterdagdrukte is geen sprake. Alle militairen zijn op de basis om zich voor vertrek ge reed te maken. De radar, de lanceer- inrichtingen, de raketten, maar ook de keuken, het toiletpapier, de ten ten moeten worden ingepakt. "We hebben nog geen idee hoe we wor den gehuisvest", vertelt majoor Snoek, commandant van het 502- squadron. "Misschien dat we ge bruik kunnen maken van de gebou wen op het vliegveld. We nemen in ieder geval tenten mee". De militairen zijn hals-over-kop geïnformeerd over de omstandighe den, die ze in Turkije mogen ver wachten. In het bergachtig gebied waar ze worden gelegerd, heerst een landklimaat. Het kan er. door de hoogte, in deze tijd van het jaar tien - tot twintig graden vriezen. Boven dien sneeuwt het er veel. Hoewel de militairen deze extreme weersom standigheden niet gewend zijn, ver wachten de commandanten geen problemen. "We gaan in Turkije doen wat we in Stolzenau al jaren doen. Tot juli hadden we hier te maken met de dreiging uit het oosten en daar wa ren we voortdurend op voorbe reid", zegt majoor Oppers. "In Tur kije zal de dreiging groter zijn. Ik zit liever op een boot in de Golf dan aan de Turks-Irakese grens. Natuurlijk gaan we niet graag, maar we hebben nu eenmaal voor dit pak gekozen. Het zij zo. Ik hoop dat we voor niks gaan, want dat zou betekenen dat er geen oorlog komt". Chemische wapens Eerste luitenant Patrick van Tent hoopt dat de squadrons zo snel mo gelijk kunnen vertrekken. Niet dat hij staat te trappelen om te gaan, "maar als je het eenmaal weet, kun je maar zo gauw mogelijk wegwe zen". Hij is niet bang, hoewel de vrees voor het gebruik van chemi sche wapens door Irak aan hem knaagt. Zijn ouders reageerden ta melijk gelaten. "Mijn vader heeft bij de mariniers gezeten, die weet wat zoiets betekent". Bij zijn verloofde kwam de mededeling hard aan. "Ze woont hier in Stolzenau. Voor de tijd dat we weg zijn, gaat ze terug naar haar moeder in Nederland". Korporaal Bouman zat vrijdag ochtend in alle rust thuis te ontbij ten, toen de telefoon ging. "Ik had een vrije dag maar moest meteen naar de basis komen voor de briefing over het vertrek van de twee squadrons naar Turkije. Ik had thuis al afscheid genomen. Op de basis hoorde ik dat ik met mee hoefde. Dat was een pak van m'n hart", zegt hij, nog steeds opge lucht. "Niemand staat te springen om daarheen te gaan. Natuurlijk oe fen je voortdurend met die Patriot- raketten, maar je hoopt toch altijd dat je ze nooit hoeft te gebruiken". Informatiecentrum Nog geen half etmaal na het tele foontje uit Den Haag is in Stolzenau een informatiecentrum ingericht. Daar kunnen de achterblijvers 24 uur per dag terecht met hun vragen, angsten en problemen. "Er is een groep van tien mensen samenge steld", vertelt Jolanda Wubben van het bureau voorlichting. "Daar zit ten mensen in van personeelszaken, voorlichting en de militaire sociale dienst. Ook een dominee, een aal moezenier en een humanistisch raadsman maken deel uit van het team". Vóór het vertrek is het informa tiecentrum vooral bezig de militai ren en hun gezinnen te begeleiden. "Er moesten nog gasmaskers ko men uit Nederland. Dat is inmid dels geregeld. Maar er kunnen ook financiële problemen ontstaan door het plotselinge vertrek", illustreert Wubben haar activiteiten. Als de squadrons eenmaal weg zijn, wil het team een brugfunctie vervullen tus sen de manschappen in Turkije en de achterblijvers. "We gaan zorgen voor telefoon-, telex- en faxverbindingen met Tur kije. We willen elke dag een nieuws brief maken, niet alleen over de mi litaire ontwikkelingen maar ook over de^ewone huis-, tuin- en keu kendingen. We zullen de achterblij vers daarbij heel nadrukkelijk be trekken. De vrouwen moeten actief deelnemen. Ook denken we aan het oprichten van een comité, die uit stapjes organiseert en voor kinder opvang zorgt, zodat de vrouwen ook eens naar buiten kunnen. De squa drons blijven twee tot drie maanden weg. Zo'n lange tijd zijn we bij de luchtmacht niet gewend". De Madeleine-kerk in Parijs was zaterdag hel toneel van een demonstra- ten willen onder het motto 'Geen bloed voor olie' niet dat de Verenigde tie van Amerikanen tegen een dreigende oorlog in de Golf. De demonstran- Staten een aanval doen op Irak of Koeweit. (foto epai BERLI.TN-LONDEN-PARIJS BRUSSEL-ROME (GPD) Hon derdduizenden mensen hebben afgelopen weekeinde in diverse Westeuropese steden en in de VS gedemonstreerd tegen de drei gende oorlog bij de ontruiming van Kuwayt door de multinatio nale vredesmacht. Deze lijkt op nieuw een stap dichterbij geko men nu het Amerikaanse congres president Bush zaterdag toestem ming heeft verleend na het verlo pen van het door de Veiligheids raad gestelde ultimatum van 15 januari gewapende actie te on dernemen. In meer dan 70 Duitse steden, ook in de voormalige DDR, werd op vreedzame wijze gedemonstreerd tegen de dreigende oorlog bij de ontruiming van Kuwayt door de multinationale strijdmacht. Tot de manifestatie was opgeroepen door vredesgroepen, kerken en de linkse partijen onder het motto 'Vijf voor twaalf Geen bloed voor olie'. Het Londense Trafalgar Square veranderde zaterdag in een immen se zee van mensen wier boodschap aan duidelijkheid niets te wensen overliet: 'Bush and Major go to hell - We won't die for Shell' (Ga naar de hel - sterf niet voor Shell). De Britse politie schatte het aantal de monstranten op 42.000, waarna de organisatoren van de mars dit getal op 'ruim 200.000' stelden. De links- radicale Labour-parlementariër To ny Benn: "Deze oorlog gaat niet over rechtvaardigheid; dit is een oorlog over olie. En als de oorlog uitbreekt, zullen honderdduizen den mensen worden afgeslacht met de modernste wapens die de wa penindustrie aan beide partijen heeft verkocht". Parijs In de Franse hoofdstad alsmede in Marseille, Lyon en Bordeaux heb ben in totaal naar schatting 100.000 mensen hun afkeer van een oorlog in het Golfgebied laten blijken. Tot de betoging, die in Parijs in twee de len werd gehouden, was opgeroe pen door communisten, groenen en links-radicale groeperingen. De voor- en tegenstanders van Franse diplomatieke initiatieven leken even de rijen te hebben gesloten. De communistenleider Georges Mar- chais liep vooraan bij een van de twee stoeten. In het centrum van Brussel de- 'Duitse bedrijven ontduiken embargo' BONN Meer dan 100 Duitse bedrijven worden ervan verdacht het VN- embargo tegen Irak te ontduiken. Volgens het weekblad Der Spiegel neemt Duitsland de tweede plaats in op de zwarte lijst, die de Amerikaanse inlichtingendienst heeft samengesteld. Alleen Jordanië zou op nog grotere schaal het embargo schenden. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) heeft vorige week bij zijn bezoek aan Bonn gedetailleerde informatie gegeven over verdachte bedrijven. Volgens Der Spiegel luistert de Amerikaanse geheime dienst niet alleen het totale telefoon- en faxverkeer in de Arabische wereld af, maar worden ook alle gesprekken van verdachte Duitse bedrijven opgeno- De Amerikaanse ambassade in Bonn is volgens het weekblad vooral be zorgd over mogelijke hulp die Duitse chemische experts Irak verlenen. Het Hessische bedrijf Karl Kolb, dat. naar de mening van de VS, nauw be trokken is bij de bouw van een gifgasfabriek in Irak. zou zich bereid heb ben verklaard vervangende onderdelen te leveren. De Duitse justitie vond geen bewijzen voor deze verdenking. monstreerden zondagmiddag onge veer 15.000 mensen, vooral Vlamin gen, tegen een mogelijke Golfoor log. Volgens de organisatoren ging het om 40.000 betogers. Onder hen waren parlementariërs van de soci alistische partijen, de groene partij en en de Vlaamse Volksunie. De de monstratie onder het motto 'Geen oorlog voor olie' was georganiseerd door de vredesbewegingen uit Vlaanderen en Wallonië. In Rome waren zaterdagmiddag zeker 150.000 demonstranten op de been. De officiële slogan was 'Italië verwerpt de oorlog', maar ook vie len tal van anti-Amerikaanse en pro-Palestijnse leuzen te horen. Een groep 'Autonomen' bekogelde aan het einde van de manifestatie de po litie met stenen en stak afvalcontai ners in brand. De politie greep in met traangas. De vredeskring Rotterdam heeft de Nederlanders opgeroepen van zondagmorgen tot en met vanavond een kaars voor het raam te laten branden uit protest tegen een moge lijke oorlog in de Perzische Golf. In de vredeskring werken onder meer de Rotterdamse afdelingen van het IKV en het industriepastoraat DISK samen. De kring hield op Eer ste Kerstdag een "Kerstvredes wacht" onder de leuze "Herodes, bezin je: Golfoorlog=r dermoord". ROME - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens de jaarli jkse ontvangst van de diplomaten zich onomwonden uitgesproken tegen een oorlog in het Golfgebied en voor een vredesconferentie in het Midden- Oosten. Hij riep allen op daaraan mee te werken. Foto: de paus schudt de hand van Tarek Razzouqi, ambassadeur van Kuwayt aan het Vati- 'Zeer moeilijke taaie' nieuw bestuur AMERSFOORT - Met het vertrek van het bestuur en de Raad van toezicht en advies is wel de crisis aan de Evangeli sche Hogeschool in Amers foort opgelost, maar zijn de interne problemen nog lang niet voorbij. Het kleine, tijde lijke zakenbestuur staat vol gens drs. H. J. beens voor een "zeer moeilijke taak". Beens (68), directeur van een in vesteringsmaatschappij in Zeist, kreeg dit weekeinde van het EH- bestuur de opdracht bestuur ad interim van minstens drie perso nen te formeren. Dit bestuur moet vóór aanvang van het nieu we schooljaar herstel van onge stoord onderwijs waarborgen, het bestuurlijk systeem van de hoge school reoganiseren, een beleids plan voor de komende jaren op stellen en een nieuwe bestuur zoeken. Tot het zakenbestuur in functie treedt, zullen de huidige be stuursvoorzitter, dr.ir. C. Roos, en de voorzitter van de Raad van toe zicht en advies, dr. R. Seldenrijk, het bestuur waarnemen. Het be stuur, waarvoor naar eigen zeg gen het voortbestaan van de EH de enige drijfveer is geweest, hoopt dat "het enthousiasme en elan van de EH-gemeenschap de diepe kloof in het EH-bestaan spoedig zullen overbruggen". Beens was tot nu toe als contri buant en bestuurslid van het steunfonds bij het werk van de hogeschool betrokken. Het be stuur was hem volgens Roos op het spoor gekomen, nadat deze een voorstel voor een uitweg uit het conflict had gedaan. Beens had de EH eerder op materiële wijze geholpen, door het nieuwe schoolgebouw te kopen. Vorig weekeinde escaleerde het conflict aan de Hogeschool tussen het bestuur en een groep van tien opposanten, die de steun had van de meeste docenten en studenten. Het bestuur schorste de tien opposanten, onder wie drie directeuren en een docent. Allen werd verweten, dat zij het bestuur van "wanbeheer, wanbe leid en woordbreuk" hadden be schuldigd en voortdurend met een kort geding hadden gedreigd. Daardoor werd de giftenstroom van de EH en dus ook het voort bestaan van de niet-gesubsidieer- de instelling in gevaar gebracht, aldus het bestuur. Het bestuur stelde zich achter dr. M. Oudkerk, directeur van de lerarenoplei ding, wiens "onbijbelse" opvat tingen voor de oppositie onaan vaardbaar waren. Oudkerk be houdt eveneens zijn directiefunc tie. Volgens Beens is het niet alleen "psychologisch erg moeilijk" om alle meningen binnen de hoge school weer op een lijn te krijgen, maar ook is de bestuursstructuur niet meegegroeid met de ontwik kelingen binnen de school. Het bestuur had vólgens Beens daar door te veel macht en de docen ten, studenten, ouders en andere betrokkenen hadden geen zegen schap. In het nieuwe beleidsplan komt dit probleem zeker aan de orde. Directeur drs. N.C. van Velzen zou vandaag tegenover de docen ten namens de drie met ontslag bedreigde directeuren een ver klaring voorlezen, waarin zij hun visie op de gebeurtenissen van de afgelopen weken geven. Sommi ge docenten hebben zich volgens Van Velzen "heel oncollegiaal" tegenover de drie directeuren ge dragen. Van Velzen denkt, dat het veel tijd zal kosten de relatie met deze. docenten te herstellen. Di recteur drs. J.A. van Delden is iets optimistischer. "Het conflict lag niet op persoonlijk, maar op zakelijk vlak. Je moet vergeven wat vergeven moet worden". Initiatief, plaatselijke Raad van Kerken LEIDEN - Een delegatie van de Marokkaanse moskee zal van avond een gesprek voeren met vertegenwoordigers van de Leid se Raad van Kerken in de Luther se Kerk, waar onder auspiciën van de Raad een wake voor de Golfcrisis plaatsvindt. Diverse Leidse kerken zullen vanavond de (nood)klok luiden. Drs. H. E. Schouten, voorzitter van de Raad, verwacht geen eigen bijdrage van de moslims, maar "op zich is het heel belangrijk dat ook zij er behoefte aan hebben om tot een gesprek te komen". Dominee Schouten heeft eind vorige week in de Marokkaanse en Turkse moskeeën opgezocht om de moslims te vragen of zij iets voelden voor een gezamenlij ke activiteit. Volgens Schouten moet duidelijk worden gemaakt dat het in de Golfcrisis niet gaat om een godsdienstoorlog. Zulks is ook benadrukt in een verklaring die vrijdag in de Turk se moskeeën is voorgelezen, zo bleek Schouten bij het bezoek aan de Turkse moskee. Hoewel de Turken "erg gelukkig waren met mijn komst" bleek het op korte termijn om praktische redenen niet mogelijk om iets samen te ondernemen. Schouten is verheugd over de weerklank die hij van moslimzij de heeft ontvangen, hoewel hij zich realiseert dat "we nog niet zover zijn" als gistermiddag in de Amsterdamse Mozes en en Aar- onkerkerk mogelijk was. De dienst, georganiseerd door onder meer de Raad van Kerken in Ne derland, werd geleid door christe lijke, joodse en islamitische voor gangers. Iedereen voelt zich machteloos, zei dr. Dick Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken. "Ande ren beschikken over ons lot". Mëer dan ooit is er daarom nu de behoefte om als joden, christenen en moslims samen te bidden en te waken. Volgens Jan Ruijter, coör dinator van het Mozeshuis in Am sterdam, zal een van de gevolgen van een Golfoorlog zijn dat "de beginnende dialoog tussen aan hangers van verschillende gods diensten wordt lamgeslagen". Zo'n 1300 mensen bezochten zaterdag in Amersfoort de door Agapè (het voormalige instituut voor Evangelisatie) georganiseer de nationale gebed. Deze jaarlijk se dag stond allang gepland, maar werd toegespitst op de Golfcrisis. De oecumenische gebedsdienst voor de vrede in de Lutherse Kerk (Hooglandsekerkgracht) duurt van zeven tot acht uur. Door verschillende voorgangers zal een gebed worden gesproken, waarin ook andere brandhaarden in de wereld niet vergeten zullen worden. Ook wordt gehoor gege ven aan de oproep van het Ojec (Overlegorgaan van joden en christenen) om de solidariteit met Israël te onderstrepen. Tegelij kertijd vindt er een samenkomst plaats in de rk Antonius. Het regelmatige oecumenische vondgebed in de Oud-Katholie ke Kerk (Cronesteinkade) staat morgen ook in het licht van de Golfcrisis. De samenkomst duurt van zeven tot acht uur. In Leimuiden vindt vanavond in de gereformeerde kerk een oe cumenische gebedsdienst plaats voor de Gof en Afrika. Aanvang half acht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2