Ben Johnson is helemaal terug Eerste nationale titel op kunstijs voor Van Kempen Van der Poel: derde crosstitel op rij Kleemami stelt kandidatuur WIE ZEI DAT? PPVALLEND AANWEZIG MAANDAG 14 JANUARI 1991 HAMILTON (Reuter) - Ben Johnson is terug. Bij zijn rentree na een afwezigheid van twee jaar boekte de Canadees een morele overwinning. In het Copps Coliseum was hij niet de beste sprinter. Op de Amerikaan Daron Council moest hij twee-honderdste se- conde toegeven. Council won in 5,75 seconden. Johnson eindigde als tweede. De derde plaats was voor de Ameri kaan Mike Marsh in 5.79. diens land genoot Andre Cason was vierde in 5.80. Johnsons beste tijd is 5.55 se conden. Dat was het wereldrecord totdatde Internationale Amateur Atletiek Federatie hem dat wegens de meest geruchtmakende doping- affaire uit de sportgeschiedenis af- De dopingzondaar. twee jaar ver schoppeling van de internationale atletiekwereled. werd toegezongen. Meer dan 17.000 toeschouwers (een Canadees record) scandeerden zijn I naam. De belangstellenden hadden- de sneeuwstormen in de Canadese staat Ontario getrotseerd om het tij dens de Olympische Spelen geval len idool een ultra-kort optreden te I zien verzorgen. Meer dan 300 jour nalisten waren geaccrediteerd om het slechts enkele secondenduren- de evenement te volgen. „Back to Track", luidde de tekst van de pos ters, waarmee de hal was versierd. „Free Carl Lewis", viel er op een an der affiche te lezen. Johnsons grote i tegenstander werd vrijdag onder in vloed van alcohol aangehouden. Nagedachtenis Johnson verscheen in een geel- zwart tenue. Voor zwart was geko zen ter nagedachtenis aan zijn va der, die ongeveer een jaar geleden overleed. Hij startte in baan drie. Tot vier keer toe moesten de vijf GIETEN (ANP) Op^alv deelnemers naar de start worden gedirigeerd. De eerste keer vertrok ontmoeting is 18 januari in Los An geles. Hij incasseert er een startgeld van 50.000 gulden. Een week later komt hij in Ottawa in actie. Hoogte punt van het seizoen is de 100 meter tijdens de wereldtitelstrijd op de buitenbaan in Tokyo. Johnson verklaarde in goede vorm te verkeren. „Maar vanzelfsprekend ontbreekt het me aan wedstrijdrit me. Het is geen ramp. Ik geloof dat ik met een inch verschil ben versla gen." Council werd woensdag ge contracteerd als vervanger van zijn landgenoot Dennis Mitchell, die Johnson in de Olympische 100-me- terfinale had getroffen. Toevallig was de lange Council, eigenlijk meer een 200-meterloper, ooit werk zaam als politieman bij de afdeling narcotica van de politie in Gaines ville in de staat Florida. Johnson had niet aan wedstrijden deelgenomen sinds de Olympische Spelen van 1988 in Seoul. Bij do pingonderzoek werd hij in de Ko reaanse hoofdstad betrapt op het gebruik van anabole steroiden, waarna hij zijn gouden medaille moest inleveren. Na een omvang rijk onderzoek volgde een schor sing van twee jaar. EINDHOVEN (GPD) - De vaste aanhang van het marathonschaatsen denkt met wee moed terug aan vroeger. Aan de goede tijden van Co Giling, Emiel Hopman, Jos Niesten, Dries van Wijhe en Hilbert van der Duim. Toen er nog knetterende strijd werd geleverd in de schaatsmarathons op kunstijs. Zaterdagmiddag sprintte Richard van Kempen in Eind hoven naar zijn eerste nationale titel op kunstijs. De rietdekker uit Nieuwveen was, zoals gebruikelijk, de snelste van een vrijwel compleet peloton. Na afloop verontschuldigde hij zich. ,,'t Is jammer voor het publiek dat het niet zo'n leuke wedstrijd was" kracht verd Adri van der Poel gisteren /oor de derde achtereenvolgende het hele" veld te vroeg, de tweede keer de beste profveldrijder valse start werd toegeschrev Council, de derde aan Cason. De start van Johnson, voorheen het sterkste punt van zijn sprint, 5 niet al te best. „Misschien wilde derland. Wereldkampioen Henk Baars veroverde in Gieten het zil ver, thuisrijder Martin Hendriks het brons. De strijd om de eerste plaats be- ik te graag. Op 30 pakweg 35 meter stond niet, want Van der Poel i kwam ik naast Council", reconstru eerde Johnson. „Vervolgens maak te ik de fout de 50- yardslijn ten te houden in plaats va meterstreep." Die uitleg werd ook gegeven door zijn nieuwe trainer, Loren Seagra- ting niet. Uit vertraagde televi beelden blijkt dat Johnson gedu rende hele race bij Council achter bleef. Ter voorbereiding op de we reldkampioenschappen indoor in Sevilla zal Johnson acht of negen wedstrijden lopen. Eerstvolgende um mochten plaatsnemen. Het wer- in het buitenland te rijden. Daaraan den uiteindelijk Baars en Hendriks moet iets veranderd worden." voor de verrassende Groenendaal en Van Bakel. de start de leiding en bleef uit de greep van zijn achtervolgers, on danks het feit dat hij in de eerste de 50- ronde onderuit ging en de laatste omloop op zijn gemak aflegde. Zonder de Brabander was de ti telstrijd ongetwijfeld aantrekkelij- Waarnemers deelden die opvat- ker en spannender geworden, hoe wel Baars, Hendriks, Groenendaal en Van Bakel, de vier renners die tij dens het WK in dienst van Van der Poel zullen rijden, het publiek op ,,'t Nije Hemelriek" lang in het onge wisse lieten wie naast de schoon zoon van Poulidor op het erepodi- „Dit is een uiterst selectief par cours. Je moet hier uitgerust aan de start komen. Ik had de rest op grote afstand kunnen rijden, maar daar zag ik het nut niet van in. Het kwam me goed uit, deze wedstrijd paste opnieuw prima in de voorbereiding op het WK", verklaarde Van der Poel later. Zowel zaterdag als gisteren train de Van der Poel nog op het 3080 me ter lange traject. Veertien ronden legde hij af. „Zo leuk was het niet, om weer alleen op kop te rijden. Hoewel het niet aan de uitslagen is af te lezen, doen de Nederlandse veldrijders het toch steeds beter. Ik vind echter wel dat het schort aan de doorstroming. Jonge talenten krijgen nauwelijks de kans door te Richard Kuyvenhov breken, omdat geen mogelijkheid is plaats te bemachtigen. De vijf geselecteerde professio nals zijn samen 160 jaar, een gemid delde leeftijd van 32 jaar, met Rei- nier Groenendaal als uitschieter in leeftijd. De 39-jarige routinier reed gisteren in Gieten als in zijn beste dagen, dacht zelfs op een moment, toen hij de tweede plaats innam, aan het kampioenschap. „Stel dat Van der Poel valt, gonsde door mijn hoofd. Eén foutje en het was ge beurd. Het bleek een illusie. Ik had gerekend op een podiumplaats, he laas zat die er niet in. Maar de selec tie voor het WK vergoedt veel", al dus de vader van amateurkampioen Richard. Noord wij kerhouter Martin Kok kelkoren pakte een tiende plaats. Bij de C-amateurs wist Leidenaar vijfde Een kort zinnetje maar veelbeteke nend. De goede tijden zijn slechte tijden geworden voor het mara thonschaatsen. De verantwoordelij ke mensen sleutelen al jaren aan de formule om de strijdlust terug te brengen op de baan en het publiek op de tribunes. In beide gevallen is het tot nu toe mislukt. Slechts een enkele wedstrijd is het aankijken waard en de publieke belangstel ling is al helemaal dramatisch. Zelfs in Heerenveen en Alkmaar, toch bolwerken van het marathon- schaatsen, loopt de belangstelling zienderogen terug. Eindhoven mocht zaterdag met zo'n 2500 kij kers de handen nog dichtknijpen. Een andere meevaller was de aan valsdrift van Heemskerker Bert Verduin. Als hij er niet was geweest, had de wedstrijd afgedaan kunnen worden met slechts vermelding van de uitslag. Bert Verduin kwam ove rigens in die uitslag niet voor. Vijf mislukte ontsnappingspogingen le verden hem wel de prijs voor de strijdlustigste rijder op, maar geen plekje in de uitslag. Als eenling is het momenteel ondoenlijk op te boksen tegen de taktiek van de vier grootste sponsorploegen. Gevaarlijk In hun jacht op publiciteit beginnen met name de grote sponsorploegen een hoogst gevaarlijk spel te spelen. Zelfs in een als individueel natio naal kampioenschap te boek staan de wedstrijd vierde het ploegbelang hoogtij. Er worden vooral kantteke ningen geplaatst bij de manier waarop de ploeg van Van Kempen elke wedstrijd tracht te blokkeren. Bert Verduin: „Die ploegen van Klerks, Aegon en Wehkamp maken het helemaal kapot. Ik heb het meerdere keren geprobeerd maar als je dan achter je een groepje ziet komen waar niet iemand van die drie ploegen bij is, kun je wel stop pen. Dan lukt het toch niet. Dan sleuren ze het peloton er zo weer bij". In principe valt de grote sponsor ploegen weinig te vewrwijten. De KNSB heeft tenslotte zelf de moge lijkheid geschapen om met spon sorploegen te rijden. Voor de aan trekkelijkheid van het marathon- schaatsen, en daar zal het de bond zelfs want ik vreesde dat ik het r toch om te doen zijn, heeft het w nig goeds gebracht. Klerks spant red als ik daarbij de kroon. Men bracht dit sei- men", zoen zelfs de grote rivalen Van Kempen en Kramer bij elkaar en Matig heeft verder het aankomende talent Stam en de superknecht Cazemier Sprak Van Kempen onder contract. Daar valt niet tegen te rijden. Smaakmaker Zoals zaterdag bleek. Op smaakma ker Verduin na ging slechts een en keling in de aanval. Dat droeg nooit verder dan pakweg vijftig meter want met name de 'knechten' uit de matige edstrijd, ploegleider Overdevest en ploegmaat Kramer vonden het een levendige gebeurtenis. En een lastige. Dat laatste was zeker waar want hard werd er wel gereden. Kramer: ..Precies. Je kunt tegen woordig bijna niet meer wegko men. Het niveau is zo hoog en er zijn eel die hard rijden. Heel an- chard van Kempen krachtpatser Lammert Huite- ma en Yep Kramer. Jos Pronk en Peter de Vries, die nog roet in het eten hadden kunnen gooien, ver speelden hun kans door een valpar tij op 500 meter voor de eindstreep. Van Kempen later: „Wij hadden geen vaste kopman aangewe de titel keer omheen". Twee reclamevliegtuigjes boven de Eindhovense baan met de tekst 'organisatie Weissensee wenst KNSB een sportief en wijs 1991' doelde duidelijk op het nog steeds smeulende 'conflict' tussen Aart Koopmans en de KNSB maar lijkt ook van toepassing op het opnieuw binnen onze ploeg. Naarmate de aantrekkelijk maken wedstrijd vorderde, werd duidelijk thonschaatsen. Op dat er geen afscheiding zou komen. Ik heb toen echt gegokt op de eind- i het r wedstrijden zoals die van dit weekeinde zit geen te wachten. Hoogstens de sprint. Op de laatste honderd meter sponsor van de winnende rijder. DAVOS (ANP) - De Duitse schaatsvedette Gunda Kleemann heeft zich tijdens de wereldbekerwedstrijden in Davos kandidaat gesteld voor de Europese titel. De tweevoudige kampioene, hersteld van een zware an- gina-aanval, reed als eén van de weinigen met grote strijdlust. Kleemann werd eerste op de 1500 meter en tweede op de 1000 en 3000 meter. Met haar landgenoten Monique Garbrecht en Heike Warnicke-Schal- ling beheerste Kleemann het toernooi, dat door de slechte omstandig heden weinig amusement bood. Garbrecht werd eerste op de 1000 me ter en derde op de 500 meter. Warnicke zegevierde op de 3000 meter en eindigde als tweede op de mijl. Bonnie Blair was de enige die tegen het Duitse trio was opgewassen. De Amerikaanse won in 41.07 de 500 me ter. waardoor ze in het klassement op gelijke hoogte kwam met de Ja panse Seiko Hashimoto, die in Davos verstek liet gaan. De tien Nederlandse deelnemers moesten allen genoegen nemen met een bescheiden rol. Yvonne van Gennip reed een redelijke 1500 meter, vijfde in 2.14,99. maar gaf op de 3000 meter liefst twintig secon den toe op winnares Warnicke. De zesde plaats van Sandra Voetelink op de sprint (42,12) was een meevaller. i Vrij „Feyenoorder na een kwartier: Ik speel goed en dan ga je me wis selen. Trainer: Dat weet ik, maar het bestuur heeft nét een koper voor je gevonden''. Ben Johnson trapt een open deur in in De Krant op Zondag na zijn eerste race sinds de Olympische Spelen van Seoul: „Ik had nog geen wedstrijdrit- Camerouns-topvoetballer Roger Milla in De Krant op Zon dag: Mijn danspasjes aan de hoek- vlag waren een ingeving van het moment zelf. Het kwam spontaan bij me op. ik had het nooit eerder Leo Visser in de GPD-bladen: ..Het is altijd goed dat er na een zondag weer een maandag komt. waarop je de dingen weer op hun juiste waarde kan inschatten". Basketballer Chris van Din- ten over zijn coach Ton Boot in De Krant op Zondag: dat ik Item het liefst stevig op z'n bek zou wil len timmeren, omdat hij blijft doorgaan met z'n gedram. Dat zijn de momenten van haal. Er zijn ook momenten dat ik hem het liefst oin z'n nek zou willen vlie gen. omdat hij toch weer gelijk had en ik wat geleerd heb. Dat zijn de momenten van liefde". Conjlicten zeggen mij mets. ik ga ze ook niet uit de weg. Waarom zou ik? Als je nooit conflicten hebt krijg je ook nooit een topteam. Conflicten horen bij een topteam. huren bij presteren" Advertentie om investeerders te lokken voor het nieuwe sta dion van Ajax in De Krant op Zondag: „In de Griekse oudheid heeft Ajax het nooit verder geschopt dan simpel heldendotn. In het mo derne voetbal ligt dat even an ders. Daar geldt Ajax al jaren als Arie Haan. over zijn conflict bij FC Nürnberg in NRC Han delsblad: „Ik laat niet met me schaken als een onbenullig pionnetje. Ik ben altijd bereid tot compromissen. Daar ligt mijn kracht en grootte. Het is net als Irak tegen de rest van de wereld. Daar ligt ook een stuk compromis. Dat kan niet worden bereikt omdat een van de twee zich met zijn uitspraken zo ver uit het venster heeft gewaagd dat hij zonder zijn gezicht te ver liezen, niet terugkan. Ik kan een onbenullig probleemje als Nürn berg niet vergelijken met de kwes tie Irak, maar het resultaat was hier hetzelfde. Oorlog". Idem: „Op papier ben ik de grote chef. maar in de praktijk ben ik niets. Alleen maar het trainertje". Spitz Kohn. jeugdtrainer bij Ajax, in de Volkskrant: „Ik ben met zielig. Voor mij is het werken met de jeugd net zo spannend en inspannend als~met het eerste elftal". „Al die jongetjes hebben geld op zak en ze vinden die flipperdin- gen en videokasten erg aantrek kelijk. Vroeger stonden ze een half uur voor de training lekker al een balletje hoog te houden, nu staan ze in de kantine". Wereldkampioen schaatsen Johann Olav Koss in de Volks- Ja15 januari, ik weet het. Je weet natuurlijk niet of het oorlog wordt in de Golf. maar gebeurt het wel dan ontstaat er een absur de situatie. Elke dag sterven mis schien wel tienduizend mensen en wij doen ondertussen ons best Eu ropees kampioen schaatsen te worden. Op datmoment doet sport er helemaal niet meer toe. Dan wordt het wel heel gemakke lijk om in te zien dat schaatsen ei genlijk maar een stomme, heel erg kleine bezigheid is". idem: ■n gevaar dat het gt: dat er op een geen schaatsers Stiefkind Voor de wereldschaatsbond ISU is het kunstrijden een goudmijn, voor de KNSB een stiefkind. De nationa le kampioenschappen in de Jaap Edenhal in Amsterdam telden veer tien deelnemers bij de senioren: tien vrouwen, twee mannen en twee dansparen. Plus nog een klein le gioenjunioren, die vaak net voor de overstap naar de senioren afhaken. Bij de vrouwen deed Marion Krijgsman een geslaagde greep naar de titel. De 17-jarige rijdster uit Groningen verraste in haar lange kur met driedubbele sprongen. Krijgsman, getraind door de Chine se Wangla Liu, was al voor de natio nale titelstrijd zeker van uitzending naar de Europese titelstrijd in Sofia. Net als het danspaar Joanne en Eer de van Leeuwen. Dat had de BCK (begeleidings commissie kunstrijden) in haar wijsheid besloten. Het besluit de motiveerde titelverdedigster Astrid Winkelman zo, dat ze niet verder reikte dan de vijfde plaats. Voor de rijdster uit Dordrecht stond er niets op het spel. Dat zelfde gold voor Al- cuin Schuiten bij de mannen. De titelhouder was boos dat hij niet afgevaardigd werd naar Sofia. BCK-lid Corbijn vond dat de Hage naar door zijn studie tandheelkun de in Nijmegen anders tegen zijn sport opkeek. Kennelijk bedoelde ze met minder interesse. Schuiten bestreed dat, maar streed in de wan delgangen voor een verloren zaak. Op het ijs ook. want Marcus Deen ging met de titel aan de haal. In zijn lange kur viel na twee mi nuten de muziek uit. Een overijveri ge official had het bandje uitgezet. In Deens vrije oefening zat een lan ge rustpauze, waarop de official in de veronderstelling verkeerde dat de kur erop zat. Prompt drukte hij op de toets 'stop'. Deen moqht daar op zelf beslissen of hij opnieuw zou beginnen of de laatste twee minu ten er alsnog aan zou vastknopen. Hij koos voor het laatste. Hoewel hij twee keer over het ijs buitelde, kwam zijn titel niet in gevaar. Bij het ijsdansen was de titel van zelfsprekend voor broer en zus Van Leeuwen. In de verplichte figuren (tango en rumba) bleven Marjo en Hans 't Hart keurig langszij, in de vrije dans waren de Van Leeuwens een klasse beter. Tot de toeschou wers behoorde ook Sjoukje Kossmaier-Dijkstra. Dochter Katja deed mee bij de A-junioren. „Talent heeft ze wel", beaamde de oud-we reldkampioene. „Maar in Neder land is het niet alleen een kwestie van talent. De combinatie sport - school is heel moeilijk. Als het mo gelijk was dat talenten dagelijks twee, drie uur op het ijs zouden staan, doet Nederland snel weer Reddingsoperatie Voorzitter Alain Affielou van Bor deaux denkt zijn club te kunnen redden van een faillissement dat volgens de reglementen van de Franse voetbalbond automatisch De regels van het voetbalspel zijn niet moeilijk, maar sommigen hebben er nog steeds problemen mee. Zoals Frenk van der Kleij. die hier een perfect staaltje handbal weggeeft in het voetbaloefenduel tussen Quick Boys en FC Twente. Of wil de spits van de Katw ijkers aan Twente-keeper Sander Boschker (links) laten zien hoe je een bal klemvast pakt. Misschien had Van der Kley het beter aan zijn eigen doelman kunnen demonstreren. Die kreeg er namelijk vijf om de oren, Boschker nul. l»** Zuyderduini degradatie naar de tweede divisie inhoudt. Affielou vertelde zaterdag dat hij er op rekent binnen tien da gen overeenkomsten te kunnen af sluiten met de schuldeisers van de club waar ook Wim Kieft actief is. Bordeaux staat voor ongeveer ne gentig miljoen gulden in het rood. De nieuwe president, die eind no vember het bewind overnam van Claude Bez. stelde zaterdag dat suc ces van de reddingsoperatie niet ab soluut zeker is. „Wij zijn afhankelijk van de bereidheid van tenminste een schuldeiser." De voorzitter die persoonlijk een gedeelte van de schuld wil inlossen, zal, indien het tot een faillissement komt, niet akkoord gaan niet de au tomatische degradatie van zijn club aan het einde van dit seizoen. „Wij zullen de zaak voor de rechter bren gen. Het lijkt mij dat wij, op de ene, dan wel op de andere manier, een kans van 95 procent hebben in de hoogste klasse te blijven". De reddingsoperatie van Affielou heeft ook directe gevolgen voor het personeel van de club. Hij heeft het vaste voornemen het aantal mede werkers sterk terug te brengen. De eerste die Bordeaux heeft verlaten was manager Didier Couecou. Belachelijk De organisatie van het Nederlands kampioenschap veldrijden was niet bepaald gelukkig dat de NOS zater dagavond ruim tijd besteedde aan de talloze buitelingen op de skihel ling. De organisatoren meenden dat het veldrijden door die beelden be lachelijk werd gemaakt, maar ver zuimden te onderkennen dat de spiegelgladde afdaling van 200 me ter schier ongeschikt was voor de' vrouwen en de nieuwelingen, jon getjes van veertien jaar. Het advies van Hennie Stamsnijder. part-time bondscoach voor de professionals, de glijbaan uit het traject te halen, werd genegeerd. „Ter plaatse was het mogelijk het parkoers om te leiden, maar de or ganisatoren oordeelden anders. Ik heb er verder niets mee te maken, maar het heeft de sport niet goed ge daan." aldus Stamsnijder. „Ik vind ook dat je jonge coureurs niet meteen het veld moet insturen. Dat moet geleidelijk gebeuren. Dan voorkom je zulke zaken als zater dag." De lichamelijke gevolgen van de tuimelpartijen bleven beperkt tot een slachtoffer. Natasja den Ouden moest met de zilveren medaille om haar nek naar het ziekenhuis voor onderzoek. Daar werd een lichte hersenschudding geconstateerd. Naam: Hans Susan Leeftijd: 31 jaar Beroep: Bloemenverkoper Club: L'DO Hans Susan heeft rond de jaar wisseling bij de Oegstgeester af delingsclub het werk overgeno men van trainer/coach Hans Braat. Onder het mom van een schokeffect en de wens bij het be stuur dat er 'wat moest gebeuren' is hij in samenwerking met Ron Wetselaar te werk gegaan. Giste ren verloor UDO, voor het eerst onder leiding van het nieuwe technische duo, opnieuw. FC Rijnland won met 3-2. Hoc is de selectie van l'DO de eerste paar weken van januari doorgekomen? "De jongens hebben het goed opgepakt. We moeten het verle den vergeten, niets ten nadele van Hans Braat, maar dat valt niet mee. De goede wil is er, er wordt gewerkt. Ik denk dat iedereen zich bewust is van de problemen waar we voor staan". Heb je ondanks de nederlaag tegen FC Rijnland lichtpuntjes gezien? "Het was niet flitsend, maar er is hard voor gewerkt. Een gelijk spel zou niet onverdiend zijn ge weest. Vlak voor tijd hebben wij nog een grote kans op de gelijk maker gehad". Heb je je jonge selectie ver sterkt met routiniers die de laatste tijd niet meer in het eer ste uitkwamen? "Gerard Slierings heeft meege daan. Hij speelt normaal in het derde. Hij kan een balletje vast houden. iedereen was heel posi tief over hem. Ik hoop dat hij bij het eerste blijft. Zelf weet hij nog niet of hij dat wil". Je hebt nog nooit trainingen gegeven, zelfs geen cursus ge volgd. Hoe is het dan om opeens voor de groep te staan? "Nou, eerlijk gezegd, valt het me niet tegen. Je moet een trai ning natuurlijk wel voorbereiden, want je kan niet zo maar begin nen en kijken wat er van komt. Ik loop al wat langer mee en ik heb dus wel wat dingen opgestoken. De nuttige dingen gebruik ik. Zelf ben ik nooit een liefhebber van trainen geweest, maar op zon dag stond ik er altijd. Ik denk dat het training geven mij wel goed af gaat". Hoe wil jij. in samenwerking met Ron Wetselaar. L'DO red den? "Redden is een groot woord. Het gaat ons er om dat we willen voorkomen dat het nog slechter gaat en dat er aan het einde van het seizoen weer een paar jongens weglopen. We proberen de gezel ligheid terug te krijgen, er moet weer worden gelachen. Vrijdag hebben we een bowlingavond ge had met een barbeque en dat was reuzegezellig. Het is heel belang rijk dat de neuzen weer dezelfde kant uit gaan wijzen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19