PORT spooRrrv Klus ldaren en opnieuw beginnen Nederland raakt bij het zwemmen achterop Amerika neemt toppositie over Aad Koren trainer ARC Veertig doden in stadion 'De Big' neemt afscheid met gouden medaille Maradona moet inleveren MAANDAG 14 JANUAR11991 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PERTH (GPD) Het was kort maar veelzeggend, dat ene moment van twijfel bij Ton van Klooster. De conclusie over de WK zwemmen in Perth kon door buitenstaanders dan wel simpel getrokken worden, als bondscoach heb je andere verantwoordelijkheden. Vandaar dat zijn blik gisteren op de slotdag van het zesdaagse evenement voor een ogenblik naar de grond gleed toen hij de prestaties van zijn vaderlandse ploeg overdacht. Frustrerende erfenis van de DDR PERTH (GPD) Geen enkele zwemmer of zwemster posi tief bevonden, van terroristen geen last gehad en Koeweiti Sultan Al-Otaibi gezond en wel weer terug in zijn nieuwe vaderland, Saoudie-Arabië. De Australische organisatie van de wereldkampioenschappen zwemmen, waterpolo, schoonspringen, kunst- en langebaanzwemmen haalde gis teren opgelucht adem toen met het strijken van de FINA- vlag een einde kwam aan de zesde Mondiale. De Amerikaan Tom Jager balt na zijn zege op dee 50 meter meter vrije slag zijn vuist.ffoto AP) In de directe aanloop naar het toer nooi stonden de gezichten nog op zwaar weer, angstig als men was dat het evenement dezelfde kant op zou gaan als de Spelen van de Doping en die van de Veiligheid, die van ruim twee jaar geleden in Seoul dus. Maar zover kwam het niet. De 150 plasjes die door de deelnemers wer den ingeleverd, kregen een negatief stempel van het dopinglaboratori- um in Sydney. Hetgeen nog niet veel zegt - de DDR is ook nooit be trapt maar blijkt door de aanhou dende onthullingen toch fors ge slikt te hebben -maar de organisa tie was er allang blij mee. Als ook over het uitblijven van terroristi sche aanslagen, een dreiging die de politie noopte tot het geven van een persconferentie waarbij strengere veiligheidsmaatregelen werden af gekondigd. Tijdens het toernooi viel daar weliswaar weinig tot niets van te merken, maar de aanslagen bleven uit. Dat wel. In het zwembad voltrok zich de WK van de versnippering. Het com pleet wegvallen van Oostduitsland als toonaangevend zwembolwerk had tot gevolg dat de 'kleinere' chloorlanden hun kans grepen. Chi na bij voorbeeld trad bij de vrouwen nadrukkelijk op de voorgrond met vier gouden medailles. Het verenig de vrouwelijke Duitsland kwam niet verder dan een gouden plak. op de estafette van de 4x200 vrij. Een schril contrast met vier jaar gele den, toen 'het oosten' zich nog 13 van de 16 beschikbare eerste plaat sen toeeigende. Amerika nam die positie nu over, hoewel minder do- ALPHEN AAN DEN RIJN - Aad Koren (46) volgt komend seizoen Bert Jansen op als oe- fenmeester bij ARC. De oud speler van UVS en het bestuur van (3e Alphense eersteklasser werden het zaterdag eens over een éénjarige verbintenis. De in woner van Oude Wetering is overigens reeds als jeugdtrainer aan de Racing verbonden. Koren, sinds '87 in dienst bij ARC, had zelfs al eens het eerste elftal van de roodzwarten onder zijn hoede. Toen halverwege het seizoen '88/'89 Jan Kroese de bons kreeg, wist Koren het stan daardteam vanuit een bijna ho peloze positie (13 duels - 4 pun ten) toch nog naar lijfsbehoud te leiden. Na die geslaagde missie koos hij echter weer voor de jeugd. Nü liggen de zaken dus anders. Koren: "Ach, de jeugd trekt me nog altijd enorm. Het hoofd trainerschap heb ik dan ook nooit echt gezocht, maar het lag op de weg waarop ik bezig ben en het leek me nu tijd om erin te stappen. ARC heeft mij ge vraagd om mijn steentje bij te dragen aan het verwezenlijken van de doelstelling van de club - een vast middenmootploeg in de eerste klas - en dat wil ik graag doen". JOHANNESBURG (Reuter) - Bij" een voetbalwedstrijd in Zuid-Afrika zijn gisteren ten minste veertig doden gevallen. De veertig, onder wie twee kin deren, werden platgedrukt. De politie verwacht dat het doden aantal nog zal stijgen omdat er vijftig in levensgevaar verkeren. Tegen het einde van de wed strijd tussen Kaizer Chiefs en Orlando Pirates in Orkney, 150 kilometer ten zuidwesten van Johannesburg, braken vecht partijen uit tussen rivaliserende supportersgroepen, nadat de scheidsrechter op dubieuze gronden een doelpunt had toe gekend aan de Chiefs. In het vak van de vechtersbazen ontstond grote paniek. Velen sloegen op de vlucht naar de uitgang die ge sloten was. De ramp toont grote gelijke nis met. de Hillsborough-trage- die in Sheffield. Daar vielen voor het begin van de beker wedstrijd tussen Liverpool en Nottingham 95 doden door een soortgelijke oorzaak. minant dan de DDR-ploeg destijds. De vrouwen incasseerden zes keer goud. Hongarije en gastland Australië, ook weer op de weg te rug, nestelden zich twee keer op het hoogste platform. Ook bij de mannen (zeven keer goud) wiste Amerika de schande van vier jaar geleden en van de Olympische Spelen uit. Met name zaterdag voerde de ploeg de medail le-oogst goed op, toen met een uit zondering alle nummers in handen van de ploeg van coach Richard Quick vielen. Het wereldrecord op de 200 vlinder van de door een gok- baas in Las Vegas gesteunde Meivin Stewart boezemde daarbij het meeste ontzag in. Stewart vergalde het afscheidsfeest van de Albatros, Michael Gross, die het na deze WK voor gezien houdt en zijn weg hoopt te vinden bij de Duitse televisie. Nu al had hij het daar zeer druk mee, en dat kostte hem waarschijnlijk zijn mooiste afscheidscadeau. Hoewel het goud van de 4x200 vrij veel, zo niet alles vergoedde. „Dat mocht dan al mijn twaalfde medaille op een WK zijn", aldus de Albatros, „het is en blijft mijn mooiste plak. Het was een historische ervaring om voor een verenigd Duitsland naar een eerste plaats te zwem- Gross wil graag herinnerd wor den als een zwemmer die zijn tegen standers altijd respecteerde en ook tegen zijn verlies kon. De nederlaag tegen Stewart, die vlak voor de race een spontane diarree-aanval kreeg van de zenuwen, vatte hij inderdaad sportief op, dat moet gezegd. „De 1.56 min. op de 200 vlinder had ik PERTH (GPD) - 'De Big' houdt het voor gezien. Peter van den Biggelaar, de bondscoach van het nationa le vrouwen-waterpoloteam vindt het na zeven jaar van noeste arbeid de hoogste tijd dat er eens een nieuw ge zicht voor de klas komt te staan. Dus kondigde hij een jaar geleden zijn afscheid al aan. 'Na de WK, als we we reldkampioen zijn gewor den'. Zaterdag, in de aan de Swan River gebouwde Bic- ton-pool van Perth, bezorg den zijn meiden hem het af scheidscadeau waar hij zo vurig op gehoopt had. Te genstander Canada kreeg al le hoeken van het knusse stadionnetjete zien en kwam er met de nederlaag van 13-6 nog goed vanaf. Hoewel hij vijf seconden voor het einde, bij een voorsprong van zeven doelpunten, nog luidkeels en op van de zenuwen aanwijzingen naar zijn speelsters had staan schreeu wen, sloegen na het klinken van het laatste fluitsignaal pas echt goed al le stoppen bij Van den Biggelaar door. Als een kind zo blij stortte hij zich met kleding en al in het water, daarmee een waterpolotraditie hoog houdend, en aanvaardde de Nederlandse vlag die hem door een supporter werd aangereikt met een even verbazingwekkende gretig heid. Het was een vreemd gezicht Van den Biggelaar in zijn uppie, met de nationale driekleur door het zwembad te zien gaan. Bij het vrou- wen-waterpolo zijn dit soort emo ties echter ingeburgerd geraakt, is het zelfs typerend voor de sport die in ons land op eenzame hoogte staat. Het amateurisme viert hoog tij. „Maar datzelfde amateurisme heeft ons wel deze wereldtitel ge bracht", sprak 'de Big' nadat hij zich vluchtig had afgedroogd. De 'Fremantle Doctor', de zeewind die Perth 's avonds rap afkoelt bezorg de de coach na zijn spontane duik al vrij snel kippevel. Of was het van de emotie? „Natuurlijk, natuurlijk. Dit is toch te mooi om waar te zijn? We hebben er met z'n allen keihard voor gewerkt, maar wanneer het dan eindelijk zover is. is dat een mo- nooit meer doorbroken. Ik zit met die tijd aan mijn plafond. Stewart heeft wel de klasse gehad om die magische grens te doorboren. Daar om is hij de terechte wereldkam- Dat de 7 wereldrecords in Perth - te gen 6 bij de WK in Madrid - allemaal in handen kwamen van mannen wekte nauwelijks verbazing. Ge drogeerd als ze naar verluidt zijn, vormen de door de DDR in het ver leden neergezette wereldtijden mo gelijk nog jarenlang een onmogelijk te slechten barrière voor verbete ring. En dat is dan ook meteen de frustrerende erfenis die dit land de sport heeft nagelaten. Hongarije eiste maar liefst vier wereldrecords verdeeld over twee zwemmers voor zich op. Norbert Rozsa haalde in de serie en de finale van de 100 school uit, zijn halfblinde landgenoot Tamasz Darnyi verdeel de zijn krachten over de 200 en 400 wissel. Darnyi, die in juli nog zijn pols brak en daarna met een man chet doortrainde kan zich de eerste zwemmer noemen die op de 200 ment om nooit te vergeten. Dit mo ment dus". Gretig Nederland was zeer gretig naar het westen van Australië gereisd voor deze WK. Vier jaar geleden, bij de mondiale in Madrid ging de ploeg in de finale elf seconden voor tijd on deruit tegen Australië. Een comple te verrassing, omdat Oranje het po lo bij de vrouwen al sinds jaar en dag domineert. De nationale equipe kroonde zich driemaal tot Europees kampioen en meerdere keren win naar van de FINA-Cup, terwijl het clubteam van DONK de Europa Cup inmiddels als hun vaste eigen dom is gaan beschouwen. Perth gold als wraak-actie. En als een jacht op een passend presentje voor de man die Nederland de afgelopen jaren zovele successen bezorgde, Peter van den Biggelaar, door zijn selectie liefkozend de Big genoemd. Een coach ook, die direct naar de toekomst keek. Bijgestaan door Kees van Hardeveld, de teammana ger die in zijn voetsporen zal treden, wissel de magische twee minuten- grens doorbrak. Hoffmann schrapte het oudste wereldrecord bij de mannen (14 54.76 min, geklokt op 22 februari 1983!) uit de geschiedenisboeken door met een minieme voorsprong van ruim tweetiende seconde op Perkins ruim vier seconden sneller te gaan. KAREL JANSEN toonden beiden zich wat dat betreft nogal somber gestemd. Terwijl de waterpolosters elk Nederlands lied inzetten dat zij maar kenden: „De tijd was rijp om er een punt achter te zetten. Ik ben zeven jaar lang de hele wereld overgevlogen met de ploeg, heb op elk toernooi succes behaald en ben erin geslaagd een team neer te zetten dat nog jaren meekan. Ik voelde aan mezelf dat ik aan iets anders toe was. De jeugd bij voorbeeld. Daar ligt vanaf dit mo ment mijn interesse. Want Neder land mag nu dan aan de wereldtop staan. Het is veel makkelijk daar te komen, dan er te blijven. Er is werk aan de winkel". Veel medewerking van de KNZB krijgt Van den Biggelaar niet. Voor lopig zijn de gesprekken tussen hem en de bond over een eventueel bondscoachschap voor de jeugd op koud ijs gezet. „Het aanbod van vierhonderd gulden per maand is dan ook niet bepaald een vetpot te noemen", zegt hij met ingehouden woede. „Als je eerlijk was geweest, had ik meteen moeten bedanken. Maar goed, ik wil het nu eenmaal Zien deed hij niets, bedekken des te meer. „Re-de-lijk tevreden", klonk het bijna opgelucht nadat hij de op rit naar de gulden middenweg ein delijk had gevonden. De spookrij der herstelde zijn fout even nader hand weer zelf. „Hoewel ik er meer van had verwacht. Bepaalde zaken zijn goed fout gelopen". Net op tijd drong de realiteit weer tot hem door, tot de coach die aan de andere kant van de wereld zijn eerste mondiale toernooi als eind verantwoordelijke meemaakte. In Berlijn '78 was hij weliswaar als as sistent aanwezig geweest, in Perth werd hem duidelijk dat de verschil len tussen die schaduwfunctie en de baan in het volle zonlicht he melsbreed van elkaar verschillen. Makkelijk was het dan ook niet ge weest, om de ploeg van tien zwem sters en zes zwemmers na de aan komst op de 22ste december van het vorige jaar tot aan het begin van het officiële programma op 7 januari scherp te houden. Gaandeweg het toernooi dienden zich dan ook klei ne irritaties aan, naar buiten ge- dolgraag. In 1995 vinden de eerste wereldkampioenschappen voor de jeugd plaats. Dat zou een mooi doel zijn om naartoe werken". „Ze zijn op zoek naar volslagen idioten, die enorm veel willen inves teren en weinig terug verlangen", vult de nieuwe bondscoach Van Hardeveld aan. „Puur amateuris me". „Ik heb vrijwillig verlof moe ten nemen van school om alle cen trale trainingen in de aanloop naar deze WK te kunnen draaien", geeft Van den Biggelaar een mooi voor beeld van de low-budgetsport. „Hetzelfde geldt voor de meisjes. We hebben wekenlang op dinsdag en donderdagavond in Zeist ge traind. Iedereen moest direct vanuit het werk of school in de auto stap pen om op tijd aanwezig te zijn. Ge geten werd er onderweg, in de wa gen. Het heeft iedereen geld gekost om optimaal voorbereid in Perth te verschijnen. Maar iedereen heeft het er graag voor over. En ik denk dat de bond daar nu een beetje mis bruik van maakt". Even een klein smetje dus op de wereldtitel van Oranje, die snel bracht door Karin Brienesse en vooral geinspireerd door het uitblij ven van de te hoog gespannen ver wachtingen. Oranje leverde ten opzichte van het toernooi van vier jaar geleden in Madrid twee medailles in. Toen wa ren de zwemsters op elke estafette goed voor drie bronzen plakken en incasseerde Conny van Bentum in dividueel eenzelfde medaille op de 100 vrij. Techniek De score op de Australische WK bleef bij twee steken: geholpen door een diskwalificatie van Ameri ka zilver op de 4x200 vrij en brons op de ploegenstnjd over de halve af stand. De vierde plaats op de wissel estafette, zaterdag verzwommen, frustreerde. Zoals het ook Karin Brienesse frustreerde dat zij de rol van Conny van Bentum niet kon overnemen. Haar vierde plaats op de 100 vrij, de vijfde op de 200 meter en de elfde op de 100 vlinder en de 50 vrij deden de Friezin uitroepen dat ze 'iets' mist om werkelijk in de prijzen te vallen. Techniek dus, en daar gaat ze de komende maanden aan werken om in Barcelona indivi dueel wel te scoren. Wat dat betreft kan de hele ploeg beter haar voor beeld volgen, want echt om te jui chen was het niet de afgelopen da gen in het westen van Australië. Natuurlijk, de zes Nederlandse records (waarvan er vijf door de he ren werden geklokt) en de 22 A- en B-finaleplaatsen klinken behoor lijk, maar stellen internationaal wei nig tot niets voor. Nederland, moet de harde maar nuchtere conclusie luiden, dreigt gewoon de aanslui ting met het buitenland te verliezen. Bij de mannen was dat al jarenlang duidelijk, maar dat de neergaande spiraal zich nu ook bij de vrouwen werd weggewerkt toen de flessen met champagne werden ontkurkt en de namaak Koala-beertjes door de KNZB waren- uitgereikt. On danks een stroef begin van het toer nooi tegen vooral Canada en Nieuw- Zeeland. plaatste de ploeg zich ten koste van Duitsland vrij simpel voor de eindstrijd. De zonwerende contactlenzen, die de selectie voor aanvang van het toernooi van een sponsor kreeg overhandigd waren zaterdagavond niet eens nodig om de Canadese meisjes het schaam rood op de kaken te jagen. Behou dens de eerste periode bleek het aanvallende tempo en de zone-ver dediging van Nederland te hoog ge grepen voor de tegenstander. De bal, die in de loop van dit jaar op voordracht van de wereldbond een maatje kleiner wordt gemaakt, ver dween dertien keer achter de rug van de Canadese doelvrouw. 'De Dutchies' zou zij later aangeslagen zeggen, 'zijn nog steeds een klasse apart'. De Big hoeft zich voorlopig dus geen zorgen te maken. KAREL JANSEN Medailleverdeliiig VS 17 10 7 China 8 3 2 Hongari|e 5 2 2 Duitsland 4 9 9 Australië 3 5 2 Nederland 2 1 1 Sovjetunie 1 3 6 Canada 1 3 1 Joegoslavië 1 0 0 Suriname 1 0 0 Japan 0 2 3 Frankrijk 0 2 1 Groot-Brittanniè 0 1 2 heeft ingezet moet Van Klooster c.s. toch alarmeren. Alleen Brienesse en Mildred Muis konden tijdens het evenement als triest voorbeeld daarvan aan de vooraf gestelde WK- richttijd voldoen. „Het vrouwenzwemmen zal de komende maanden dus ook aange pakt moeten worden", had Van Klooster dan toch geen bord voor de kop gestoken. „We hebben ter rein moeten prijsgeven, dat is dui delijk. De tijden zijn fors achterge bleven in vergelijking met de EK van vorig jaar in Bonn (waar Oranje nog zeven medailles wegkaapte, red.). Als je het internationaal afzet valt het misschien nog wel mee - over de eerste drie dagen van het toernooi zwom 94 procent van de deelnemers boven zijn of haar per soonlijk record - we moeten toch gewaarschuwd zijn. En er iets aan doen". Hoewel Van Klooster zoals gebrui kelijk ook weer niet voorbij wilde gaan aan enkele individuele excu ses. De bloedarmoede die Marianne Muis bij voorbeeld trof vlak voor vertrek. Zij presteerde, nog bezig met de kuur die haar weer honderd procent fit moet maken naar beho ren in de estafetteploeg en met een zesde stek op de 200 wissel. Hetzelf de geldt voor zus Mildred, die ook lange tijd sukkelde met de vorm. Schoolslagzwemster Kira Bulten kampte met rugproblemen, en El len Elzerman was nog maar net her steld van de ziekte van Pfeiffer die haar de A-finaleplaats op de rug- slagnummers kostte. Tevredenheid bestond er over In ge de Bruijn, die met haar achtste plaats in de A-finale van de 100 vlin der, de tiende op de 100 vrij en het brons van de 4x100 vrij aan de ver wachting voldeed. Over Richard Granneman, die drie nationale re cords verbeterde, en over Ron Dek ker die dit twee keer deed op de 200 school. Maar verder? Zwemsters als Iris Westrik, Diana van der Plaats en Marieke Mastebroek en zwem mers als Casper van Dam, Ronald Sloeserwij, Martin van der Spoel en Michael van Rijn leken in Perth meer op vakantie te zijn, dan dat zij op z'n minst op jacht waren naar een aangescherpt persoonlijk re cord. Laat staan op jacht naar een WK-gevoel dat hen boven zichzelf zou doen uitstijgen. MAANDAG 18 00-19 00 Sportnet Worstelen. 18 55-19 20 Ned 2 Sporlpanorama 19 00-19 30 EURO World Jet Ski Tour 19 00-20.00 Sportnet Rallysporl Panjs- /Dakar. 19 30-20 00 EURO Eurosport News 20 00-20 30 Sportnet Paarderennen uit Frankrijk. 20.00-23 00 EURO Snooker World Mas ters toernooi. 20.30-21.00 Sportnet Spaans voetbal 21 00-21.30 BRT 2 Tofsporl vrijetijds- sporten. 21.00-22.30 Sportnet Kickboksen. 22.15-22.20 Super Sports News 22 15-22 30 Ned 3 Studio Sport Journaal 22 30-22 45 Sportnet Rallysporl Pari|s- /Dakar 22 45-23 45 Sportnet The Sports Show 23 00-23 15 EURO Rallysporl Panjs- /Dakar 23.15-00 15 EURO NHL IJshockey 23 45-02 00 Sportnet Basketbal 00 15-00 45 EURO Eurosport News 00 45-01 45 EURO US College Basket ball 01 45-02.00 EURO Rallysporl Pari|S- /Dakar DINSDAG 08.00-10 00 Sportnet NHL IJshockey 08.30-09 00 EURO Eurob.cs. 09 00-10 00 EURO NHL IJshockey 10 00-11.00 Sportnet Polo Masters ot Masters 10 00-13 00 EURO Snooker World Mas- 11 00-12 00 Sportnet Worstelen 12.00-14.00 Sportnet NBA Basketball. 13.00-13.30 EURO Eurobics. 13.30-14 00 EURO EK Judo. 14.00-15.00 EURO: EC Basketbal voor 14 00-16 00 Sportnet American Football Fiesta Bowl 15 00-19.00 EURO Snooker World Mas- 16 00-17 30 Sportnet Kickboksen 17 30-18 00 Sportnet Sport uit Frankrijk. 18.00-19 00 Sportnet Kickboksen De buit is binnen, het feest kan beginnen. De Nederlandse waterpoloploeg is zichtbaar blij met de gouden medaille, (foto EP A MILAAN (SID, DPA) - Maradona moet betalen voor de keren dat hij Napoli dit seizoen in de steek gelaten heeft. Enkele dagen nadat de tuchtcommissie hem voor éen wedstrijd had geschorst, dit weekeinde tegen Roma, werd bepaald dat zijn club Napoli hem voor de periode van 1 november tot het einde van het seizoen veertig procent kan kor ten op zijn vaste salaris. Daarmee is een bedrag gemoeid van ongeveer 125.000 gulden. Napoli had de tuchtcommissie om een uitspraak gevraagd nadat Maradona op eigen gelegenheid en te laat naar Moskou was gevlogen voor de Europese-bekerwedstrijd tegen Spartak op 5 november en weggebleven was bij de bekerwedstrijd van zijn club tegen Fiorentina. Op het moment van de uitspraak was Maradona niet in Italië, maar in Buenos Aires, waar hij, buiten medeweten van de club, zijn zieke vader bezoekt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13