TAD LEIDEN 'Een kogel haal je nooit meer in' T-shirts uit Leiden voor Amerikaans leger in Golf Slaapkamercentrum en Regeer-meubel fuseren Afghaanse honden inzet van ruzie in Beppie Nooystraat s LEIDSCH m DAGBLAD ZATERDAG 12 JANUARI 1991 Vier jaar geëist voor overval op Leids slachthuis LEIDEN/DEN HAAG- Voor de Haagse rechtbank is gisteren vier jaar cel geëist tegen een 26-jarige Rotterdammer die samen met ande ren een gewapende overval pleegde op het slachthuis in Leiden. Een van de overvallers had zelf een Turkse slagerij in Rotterdam en kende zodoende het Leidse slacht huis dat gespecialiseerd is in 'ritue le' slachtingen. Ook wist hij dat daar op dinsdagen veel slagers kwamen betalen. De 26-jarige nam eerst een aantal malen polshoogte om vervol gens met enkele anderen op 3 april vorig jaar zijn slag te slaan. Gewapend met pistolen drongen zij het slachthuis binnen en namen 40.000 gulden mee. Eenmaal terug in Rotterdam werd de buit ver deeld. Maar dat ging er niet hele maal eerlijk toe, liet de verdachte gisteren aan rechtbankpresident, mr. M. van Rossum, weten. De man die het geld had ingeno men, zou hem uiteindelijk maar 5000 gulden hebben toegeschoven in plaats van het dubbele bedrag waar hij 'recht' op had. De verdeler van de buit, de enige van het stel die nog niet gepakt is, zit inmiddels hoog en droog in Turkije. Officier van justitie, mr. F. Slits, wist niet precies wat hij aanmoest met het bedrag van 17.000 gulden dat de politie aantrof bij de verdach te thuis. Hij geloofde niet dat de Rotterdammer daar eerlijk was aan gekomen hoewel deze bijna 3500 gulden in de maand bij een koppel baas verdient. Daarom had de Rotterdammer geen enkele reden om onschuldige mensen 'de pure doodschrik op het lijf te jagen' zoals de officier dat noemde. Hij noemde de tegenwer pingen van de verdachte, als zou hij op de dag zelf nog door de anderen zijn overgehaald 'kletskoek'. Vol gens mr. Slits, kunnen alleen forse straffen een einde maken aan de als maar toenemende overvallen. "Ik hoef niemand te vertellen dat de kranten daar de laatste weken bol van staan". De aanklager wil dat van het bij verdachte thuis gevon den geld in ieder geval 5000 gulden in beslag wordt genomen. Volgens advocate mr. Weski, hield de officier te weining reke ning met de persoonlijke omstan digheden van haar cliënt. Zo was deze al op 18-jarige leeftijd tegen zijn zin uitgehuwelijkt aan een Turkse van wie hij inmiddels drie kinderen heeft. De raadsvrouwe vroeg om een lagere straf. Overvallers PTT- kantoor spoorloos LEIDEN - De zoekactie van de politie naar twee overvallers die gisterochtend drie personen gij zelden in een postkantoor in winkelcentrum De Kopermolen is op niets uitgelopen. Het twee tal hield een lokettiste, een PTT- chauffeur en een schoonmaker in gijzeling, in afwachting van een personeelslid die over de sleutel van de kluis beschikte. Een 26-jarige lokettiste was de overvallers te vlug af door een deur tussen hen en de gijzelaars dicht te smijten. Daarop ging het tweetal er vandoor via de achterdeur van het postkantoor. De politie heeft vervolgens de omgeving uitgekamd met hulp van een speurhond maar zonder resultaat. De hoop is nu geves tigd op omwonenden van het postkantoor die de overvallers, twee ongeveer 20-jarige blanke mannen waarvan er één tijdens de overval een postbestellersjas- je droeg, mogelijk hebben ge zien. Personen die informatie kunnen verschaffen kunnen bellen met de politie Leiden, te lefoon: 071-258888. Van onze redacteur Willem Spierdijk LEIDEN - De 'schietinstructeur' van de Leidse politie, Rob Schou ten, kan de gebeurtenis in Eindho ven, een paar dagen geleden, niet begrijpen. Een politieman gaf zijn pistool over aan een collega, waarbij het vuurwapen afging. Het slachtof fer moest zwaargewond naar het ziekenhuis worden afgevoerd. "Even het koppetje er niet bij en er kunnen verschrikkelijke dingen gebeuren", concludeert Schouten. Hij traint de politiemensen in de re gio Leiden elk kwartaal op het ge bruik van het vuurwapen. "Maar ei genlijk neemt de theorie een veel belangrijker plaats in. Ik benadruk keer op keer weer dat onze mensen dubbele controles moeten uitvoe ren, zich aan de richtlijnen moeten houden. Want een kogel die de loop verlaten heeft, haal je nooit meer Dat 'niet schieten' voor Schouten belangrijker is dan dat alle agenten zowel links als rechtshandig de roos raken, blijkt wel als hij wordt aange sproken met 'schietinstructeur'. De Leidenaar corrigeert onmiddellijk. "Dat is nu precies het beeld wat nog veel mensen van de politie hebben. Ik leer de mensen natuurlijk niet om te doden. Omschrijf mijn func tie maar als 'instructeur vuurwa penopleiding en benaderingstech niek'. De nadruk ligt namelijk op voorkoming van geweld". Inbreuk De agenten worden door Schouten niet alleen op terughoudendheid wat betreft het wapengebruik ge wezen, maar ook gestimuleerd om helemaal geen geweld te gebruiken. "De politieman kan een enorme in breuk doen op de privacy van de burger. Dat begint eigenlijk al met de staandehouding. Maar er zijn nog ingrijpender zaken zoals het ge bruik van de wapenstok of het in zetten van honden. Het uiterste is natuurlijk het gericht schieten. Wat weegt er zo zwaar als het leven van Vol trots meldt Schouten dan ook de Leidse politie de afgelopen 16 jaar niet één keer gericht op een ver dachte heeft geschoten. "En de ke- ren~dat er een waarschuwingsschot Leidse politie heeft al 16 jaar niet gericht geschoten is gelost, zijn op de vingers van een hand te tellen". Schouten vertelt dat ook aan het lossen van waarschuwingsschoten gevaren zijn verbonden. Hij herin nert zich een voorval rond de ont ruiming van een kraakpand. Een politieagent voelde zich bedreigd door een groep krakers en loste een schot in de lucht. "De kogel vliegt dan zo'n 1500 meter de lucht in en komt natuurlijk ook weer naar be neden. In dit geval vloog-ie door een glazen koepel van een woning, maar raakte niemand. Maar dat kan na tuurlijk altijd gebeuren". De meeste ongelukken met het dienstwapen van de politie, de Wal- ther P5, gebeuren als er één keer mee is geschoten. Voor een tweede kogel is er veel minder kracht op de trekker nodig dan op de eerste. Soms kan door een schrikreactie de trekker overgaan. Schouten noemt als voorbeeld een incident in Hille- gom. "Een agent werd aangevallen door een Mechelse herder, de man schoot op het dier. Terecht, want zo'n aanval van een hond kan le vensgevaarlijk zijn. De eigenaar van het dier riep hem toen wat toe, hij draaide zich om en van schrik ging het wapen af. De man werd geraakt maar heeft het gelukkig overleeft". Racepartij Dat agenten van het schieten hun hobby maken heeft Schouten liever niet. "Ik keur het af wanneer ze lid worden van een schietvereniging. Hetzelfde geldt eigenlijk voor hen die lid worden van een karate-ver- eniging. Er zitten gevaarlijke aspec ten aan, mensen gebruiken die tech nieken misschien eerder dan strikt noodzakelijk is. In noodweer-situa ties is er natuurlijk geen enkel be zwaar tegen". De Leidse instructeur vuurwapenopleiding Rob Schouten: "De nadruk ligt op voorkoming van geweld", (foto j De instructeur wijst als oorzaak van het minder frequent gebruiken van het dienstwapen een mentali teitsverandering aan. "De tijd dat de politie als ze een verdachte wilde aanhouden nog riep 'sta of ik schiet' ligt al ver achter ons. In 1978 werd er nog iemand gedood toen een mare chaussee in Amsterdam zag hoe een auto werd opengebroken. De ver dachte vluchtte en werd doodge schoten. Tegenwoordig zeggen we: het is jammer van die autoradio, we proberen het op een andere manier op te lossen". Schouten wijst daarbij op de han delwijze van twee Leidse agenten enkele maanden geleden. "Die wa ren getuige van diefstal en zagen de verdachte vluchten. Zelf waren ze te voet. Ze hebben toen een auto ge vorderd van een voorbijganger. Dat vond ik nou perfect opgelost. Maar er worden natuurlijk ook fouten ge maakt. Agenten zetten met zwaai licht en sirene een achtervolging in, vervolgens ontstaat er een wilde ra cepartij door de stad. Daardoor lo pen er veel burgers gevaar. Was dat nou nodig, vraag ik dan aan die agenten. Was het niet mogelijk om af te slaan, om met de mobilofoon assistentie in te roepen en alsnog de verdachte in te rekenen.". Aardappelschilmesje De Leidse politieman zegt dat de politie heeft geleerd in gevaarlijke situaties veel terughoudender op te treden. "We hebben lering getrok ken uit de zaak met Meta Hofman, de vrouw die een agent bedreigde met een aardappelschilmesje en werd doodgeschoten. Was het nou niet mogelijk geweest om de kamer uit te gaan en te wachten tot de vrouw was gekalmeerd. Hier in Lei den hebben we ook een situatie ge had dat bij een burenruzie iemand met een slagersmes op twee colle ga's afkwam. Door rustig op de man in te praten, was het niet nodig om wapens te trekken". Het voorkomen van escalatie staat ook voorop bij bankoverval len. "Eerst zorgen we dat het ge bouw wordt omsingeld zonder te worden gezien. Eerst moeten de mensen in de bank in veiligheid zijn voor we de verdachte inrekenen. We hebben natuurlijk al het bank personeel van deze strategie op de hoogte gebracht, zodat zij zich niet zitten af te vragen waar de politie blijft. Als de dader zich uit de voe ten heeft gemaakt, dan gaan we er natuurlijk bikkelhard op af'. Als er onverhoopt toch geschoten moet worden, dan gaat de politie dat binnenkort doen met een nieu we kogel. De Action 1' wordt ver vangen door de 'Action 3'. Voordeel van die munitie zou zijn dat het doelwit met één kogel kan worden uitgeschakeld, terwijl daar tegen woordig soms nog drie of vier pro jectielen voor nodig zijn. Schouten vindt de Action 3 net iets beter. "Er zijn geen mensvrien delijke kogels. In Ierland gingen ze op een gegeven moment met rubber kogels schieten. Daardoor ontston den weer zeer ernstige wonden bij degenen die werden geraakt. De Ac tion 3 is echt wel wat beter, maar het blijft tuig". Textieldrukkerij krijgt order van 40.000 stuks Directeur Mar cel Veel van de Leidse textiel- drukkerij Emco Productions le vert 40.000 t- shirts aan het Amerikaanse le ger: "Die t-shirts waarop de lan den in het Mid den-Oosten staan afgebeeld zijn makkelijk voor de Ameri kanen. Dan we ten ze waar ze Zijn". (foto Ellen LEIDEN - Marcel Vee! doet er heel nuchter over. Vindt het zelf eigenlijk hele maal niet zo bijzonder dat zijn bedrijf tienduizenden bedrukte t-shirts levert aan Amerikaanse soldaten in Saoedi-Arabië. "Het is ge woon een order". De directeur van Emco Produc- tions Textieldrukkerij aan de Fle- vodwarsweg zit dan ook niet op het puntje van zijn stoel voor de televi sie om te kijken of hij Amerikanen ziet die 'zijn' shirtjes dragen. "Ik heb ze nog niet gezien op televisie maar ik let er ook niet op. Het ge beurt vaak genoeg dat ik t-shirts zie die hier gedrukt zijn, zo bijzonder is dat niet. Bovendien weet je in dit geval ook niet of ze in Leiden zijn gedrukt of in Amerika". Ongeveer twee maanden geleden begon het Leidse bedrijf met het be drukken van de eerste witte shirts voor de Amerikanen in de woestijn. Erop afgebeeld staat een 'futuristi sche ridder te paard' met de woor den 'desert shield' erboven. Er zijn ook shirts besteld waarop de landen in het Midden-Oosten staan gete kend. "Dat is makkelijk voor die Amerikanen, dan weten ze waar ze zijn". Het symbool van de actie in de woestijn is volgens hem afgeleid van een hoofdfiguur uit de film Star Wars. dingstukken is een gigantische klus, vertelt hij. De Leidenaar levert via dezelfde tussenhandelaar al 'tien jaar of zo' aan Amerikaanse legeronderdelen. "Ze hebben allemaal hun eigen ac ties en hun eigen emblemen". Ook het Nederlandse leger vraagt soms om shirts, evenals de Canadezen en Engelsen. Daarom ook vond Veel de nieuwste order niet zo bijzonder. Ook al geeft hij wel toe dat hij er even over moest nadenken voordat hij 'ja' zei. Onschuldig "Het is natuurlijk nog geen oorlog daar. Ja okee, er kan wel oorlog ko men maar dat kan natuurlijk overal. Vooralsnog is daar geen oorlog en als het wel zo is dan is er een andere situatie. Dan moeten we nog maar eens kijken wat we doen. Het is na tuurlijk een heel verschil of je een wapen levert of een t-shirt. Een shirt is heel onschuldig, even onschuldig als een krant. Die wordt ook ge drukt, dat is ook een middel waarop iets wordt uitgedragen". De Leidenaar zou niet voor elk le ger werken. "Absoluut niet". Aan de Irakezen zou hij bijvoorbeeld niet leveren. "Daar zou ik moeite mee hebben". Als ander voorbeeld noemt hij de Centrumpartij. "Die zorgen maar voor hun eigen propa ganda". Emco bestaat dertien jaar. Twee jaar geleden verhuisde het bedrijf van het Kort Rapenburg naar de Flevodwarsweg. Volgens de direc teur wordt de vraag naar bedrukte shirts steeds groter. "Toen wij net begonnen was het nog iets bijzon ders. Nu zijn de machines veel gea vanceerder, die gooien de t-shirts er in een hoog tempo uit". De liefde van Veel voor t-shirts is echter niet meegegroeid. "Op de een of andere manier interesseren die shirts me niet. Ik draag zelf nooit een bedrukt t-shirt. Voor mij is dat geen kledingstuk, maar ge woon handel". Gaatje LEIDEN - Bewoners van de Beppie Nooystraat en omgeving voelen zich bedreigd en zeggen ernstige overlast te ondervinden van een ge zin dat er vijf Afghaanse honden op na houdt. De wijkbewoners dreigen met acties als het gemeentebestuur geen maatregelen neemt. Eigenaar Veldkamp van de honden meent echter dat de buurtbewoners de zaak opblazen. "Er zal soms best wat overlast zijn maar ik doe mijn uiterste best dat zoveel mogelijk te beperken", aldus Veldkamp. De omwonenden, de brief aan het gemeentebestuur is van 18 handte keningen voorzien, ergeren zich al geruime tijd aan geblaf en de stank van uitwerpselen in de tuin van de woning. Daar komt bij dat hun uit zicht wordt belemmerd door het hekwerk om de tuin, schrijven zij. Buren vrezen dat wanneer de die ren losbreken, zij in andere tuinen komen en huisdieren te lijf gaan. Buren dreigen recht in eigen hand te nemen Zelfs zijn zij bezorgd voor baby's en kleuters. Eigenaar Veldkamp ontkent niet alle verwijten. "Vorig jaar hadden we een nest pups dat onverwacht groot uitviel. Een eerste nest van 9 honden is uitzonderlijk veel. Het is heel leuk wanneer ze klein zijn maar pas later overzie je de problemen. In die tijd was er inderdaad sprake van overlast. Maar de meeste honden zijn alweer verkocht". Explosief Veldkamp zegt dat er slechts inci denteel met de honden wordt ge fokt. Het is een hobby, geen com merciële handel voor hem. Hij ver wijt de buurtbewoners hun klach ten wel bij de politie en het gemeen tebestuur te spuien maar nooit bij hem aan te kloppen. In het verleden heeft de wijkagent contact met de hondenbezitter gehad naar aanlei ding van klachten uit de buurt maar dat heeft nooit geleid tot optreden van de politie. Veldkamp zegt ook de brief die de bewoners naar de gemeente, de po litie en alle politieke partijen niet te hebben ontvangen. De buurtbewoners hebben de ge meente geschreven dat de stem ming in de buurt thans explosief is en dat gevreesd moet worden dat sommige bewoners het recht in ei gen hand zullen nemen en hun on lustgevoelens zullen botvieren op de honden, het huis van de familie of de familie zelf. Het gemeentebe stuur wordt gevraagd maatregelen te nemen en op korte termijn de honden uit de buurt te laten verwij deren. "De ergelijk overlast heeft nu lang genoeg geduurd. Voor de buurt is de maat vol", aldus de be- Veldkamp betreurt dat. Hij zegt bereid te zijn nieuwe maatregelen nemen om eventuele overlast tegen te gaan. Of het conflict daarmee wordt opgelost? "Ik heb het gevoel dat het gewoon niet getolereerd wordt als je meerdere honden hebt", aldus Veldkamp. Zo'n tienduizend in Leiden bedruk te shirts worden al door de Ameri kanen gedragen. Onlangs kreeg Veel een nieuwe order voor nog eens 30.000 stuks. Aan die klus is het bedrijf nog niet begonnen. "Het probleem is dat die Amerikanen ruimte moeten hebben om de shirts te vervoeren. Er gaat nu natuurlijk een gigantische goederenstroom naar het Midden-Oosten en zodra er een gaatje is, kunnen we gaan leve- Het kan zijn dat er een telefoontje binnenkomt van de 'tussenhandel' waarvoor het Leidse bedrijf werkt met de mededeling dat de t-shirts over tien dagen klaar moeten zijn. Dat gaat dan net want Veel denkt voor deze klus wel tien dagen nodig te hebben. Het personeelsbestand wordt dan verviervoudigd, Veel neemt zo'n vijftien tijdelijke krach ten in dienst. Want vooral het op- ïnpakken van de kle- LEIDEN - Het slaapkamercentrum en Regeer Meubel zijn met ingang van 1 januari van dit jaar gefuseerd. De nieuwe onderneming telt in het totaal elf filialen waarbij 110 men sen werken. Met een jaaromzet van circa 50 miljoen gulden vestigen de twee partners zich in de top van de Nederlandse meubelbranche. onderneming heeft onder meer vestigingen in Leiden (Haarlemmerstraat en Hoge Rijn dijk), Leiderdorp (Meubelplein), Lisse (Grachtweg), Delft, Breda en Amsterdam. De filialen blijven ope reren onder hun eigen naam. Beide bedrijven zijn voorraadhoudende ondernemingen. Dat betekent dat vrijwel alle artikelen onmiddellijk leverbaar zijn. Volgens woordvoerder Van der Klugt was het centraliseren van de voorraad in een centraal magazijn (in Pijnacker) een van de belang rijkste redenen om te fuseren. Van der Klugt wijst er bovendien op dat de concurrentie in de meubelbran che 'vrij stevig' is. Hij voorspelt na het opengaan van de grenzen in '92 een opkomst van de Oosteuropese meubelindustrie in Nederland. Het nieuwe bedrijf heeft al plan nen tot uitbreiding waardoor het personeelsbestand met tien procent wordt uitgebreid. De bouw van nieuwe filialen in Amsterdam en Rotterdam is zeker en plannen voor verdere uitbreidingen staan op sta pel. Volgens Van der Klugt is het op langere termijn de bedoeling ook vestigingen in Belgie te openen. De direktie van de nieuwe onder neming wordt gevoerd door J. van der Klugt en W. Regeer. Politieke reclame LEIDEN - De gemeente wil het aan tal borden voor verkiezingspropa ganda in de stad uitbreiden van 9 tot 30. Zo wordt tegemoet gekomen aan de vraag van politieke partijen om meer gratis 'plakgelegenheid'. De aanschaf van deze nieuwe, 12 meter lange borden kost 35.000 gul den. De borden worden voor de vol gende verkiezingen geplaatst. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13