LEIDSCH DAGBLAD Congres in YS zet Bush onder druk NODIG! Nieuw 'gekozen' president in Suriname wil Bouterse terug Ook vierde bergtngspogiiig vrachtschip mislukt Argentijnen protesteren tegen gratie juntaleiders Haagse politie arresteert 43 relschoppers Gerrit Braks wordt nieuwe voorzitter KRO 'Amerikaanse volle wil geen oorlog' MAANDAG 31 DECEMBER 1990 No. 39434 Prijs fl. 1,35 OPGERICHT 1 MAART 1860 'Het Amerikaanse volk is nog niet werkelijk bereid tot oorlogvoering en wil zeker weten dat president Bush al het mogelijke heeft gedaan om vrede te bereiken, alvorens het schieten begint", aldus de leider van de Republikeinen Bob Dole. Hij zei dat de Iraakse ambassadeur in de VS, Mohamed Al-Mashat, hem zaterdagavond telefonisch had meegedeeld dat Saddam wellicht bereid is tot concessies met betrek king tot de datum van een diploma tieke ontmoeting. Tot nu toe kun nen de VS en Irak het daarover niet eens worden. Ook Les Aspin, de Democrati sche voorzitter van de defensiecom missie van het Huis van Afgevaar digden, zei dat Bush en de Iraakse president Saddam Hussein alsnog de impasse over diplomatieke on derhandelingen dienen te doorbre ken. Richard Gephardt, leider van de Democratische meerderheid in het Huis, pleitte zaterdag voor ver lenging van het VN-embargo met ten minste achttien maanden. De Democraat Lee Hamilton, voorzitter van de Huis-commissie voor Europa en het Midden-Oosten, zei dat met de nadering van de door de V-raad gestelde tijdslimiet van 15 januari "een werkelijke intensi vering van de diplomatieke inspan ningen in de komende dagen" te verwachten is. Zowel Hamilton als Dole toonde zich optimistisch over een vreedza me oplossing van de crisis. "Mijn gevoel zegt me dat er een oplossing komt zonder dat er een schot valt", aldus Dole, Hamilton verwees naar het nieuwe initiatief van de Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher. Op diens voorstel komen de ministers van buitenlandse zaken vrijdag in Luxemburg bijeen om de crisis te bespreken. De Europese ministers proberen de vastgelopen gesprekken tussen Irak en de Verenigde Staten weer op gang te brengen. Het is mogelijk dat de Iraakse minister van buiten landse zaken, Aziz, wordt uitgeno digd voor de bijeenkomst in Luxemburg. Saddam Hussein heeft minister Baker uitgenodigd om op 12 januari in Baghdad te komen praten. Dat is drie dagen voordat het VN-ultima- tum afloopt. Washington ziet 9 janu ari als een laatste datum voor een gesprek. Iraakse oppositie Vijftien Iraakse oppositiegroepen hebben zaterdag in een verklaring in Libanese kranten gezegd dat ze Saddam Hussein omver willen wer pen en als dat eenmaal gebeurd is een overgangsregering in zullen stellen die vrije verkiezingen moet uitschrijven. De dissidente groeperingen zijn de afgelopen tijd in de Syrische hoofdstad Damascus bijeen ge weest. Syrië, dat geleid wordt door Saddams aartsvijand Hafez Assad, geeft de Iraakse oppositie gewillig onderdak. De oppositiepartijen, die onderling sterk verdeeld zijn, heb ben de laatste maanden de handen ineen geslagen. De bergingspogingen van het voor de kust van Scheveningen gestrande containerschip Maersk Yare heejt gistermiddag vele tienduizenden be langstellenden naar dè badplaats getrokken. <foto ANP) BUENOS AIRES (RTR/AFP/DPA) - In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires hebben gisteren tien duizenden mensen geprotesteerd tegen de vrijlating van de juntalei ders die tussen 1976 en 1983 met ge- weïdadige onderdrukking Argenti nië regeerden. "Menem moordernaar", scan deerde de menigte, uiting gevend aan haar ongenoegen over het gene raal pardon dat de Argentijnse pre sident Carlos Menem zaterdag af kondigde. Menem zei bij de be kendmaking van de vrijlating dat hij de wonden van de natie wil slui ten en de burgers wil verzoenen met het leger. De twee voormalige Argentijnse dictators, Jorge Videla en Roberto Viola, die in 1984 waren veroor deeld vanwege politieke moorden en verdwijningen onder hun regi me, behoorden tot de militaire junta die in de jaren zeventig in Argenti nië aan de macht was en met grof geweld optrad tegen politieke te genstanders. Volgens mensenrech tenorganisaties kwamen destijds door de politieke moorden, verdwij ningen en martelingen, aangeduid als 'vuile oorlog', ongeveer 30.000 mensen om het leven. Ook negen andere voormalige officieren, van wie de meesten generaals die ver oordeeld waren voor martelingen en andere schendingen van de men- ^^MEDE DELING éf STA0SKABEI LEIDEN Vanavond Turks TV-programma op Kabelnet Vanavond (oudejaarsavond) wordt via het regionale Kabel net een Turks(talig TV-pro gramma doorgegeven. Het betreft (een gedeelte van) een programma ter gelegenheid van de jaarwisseling, dat wordt uitgezonden door de Turkse satelliet-zender TRI Internatio nal. Het programma is te zien op kanaal 2 (freq. 48.25) waar op gewoonlijk de kabelkrant van Omroep Rijnland en van het Leidsch Dagblad uitzendt. De uitzending duurt van 18.00 - 24.00 uur. Eerst nog wat zon Eerst nog perioden met zon. later op de dag vanuit het westen toenemende be wolking gevolgd door regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 4 graden, middagtcmperatuur omstreeks 7 gra den. Zuidwestenwind, toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en IJssel- meer tot hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Veel bewolking, pe rioden met regen en tijdelijk veel wind. Middagtcmperatuur ongeveer 8 graden. senrechten, hebben van Menem gratie gekregen. Voor een meerderheid van de Ar gentijnen betekent de amnestie dat oude wonden worden opengereten. Uit recente opiniepeilingen is ge bleken dat 80 procent van de bevol king tegenstander is van de vrijla- ging van topfiguren uit de voormali ge dictatuur. Ook ex-president Raul Alfonsin, die in 1983 aantrad als eer ste gekozen burgerpresident na de militaire junta en onder wiens ver antwoordelijkheid vervolging werd ingesteld tegen de voormalige dic tators, toonde zich tegenstander van gratieverlening. Vorig jaar had Menem al de vrijla ting gelast van 39 andere generaals en 64 leden van linkse guerrillagroe pen. Ook de oprichter van de linkse guerrillabeweging Montenero, Ma rio Eduardo Firmenich, is in vrij heid gesteld. Firmenich was leider van de linkse Montoneros, een groe pering van stadsguerrilla's die in 1970 begon aan een serie ontvoerin gen en moordaanslagen op toenma lige regeringsleiders. Hun activitei ten waren mede aanleiding voor Vi dela en andere generaals om in 1976 via een staatsgreep de macht over te nemen van president Isabel Peron. De militairen maakten in 1983 noodgedwongen plaats voor een burgerregering nadat zij de oorlog met Groot-Brittannië om de Falk- landeilanden hadden verloren. President Menem staat op het standpunt dat het pardonneren van voormalige militaire machthebbers noodzakelijk is voor het tot stand brengen van een nationale verzoe ning en het bereiken van politieke stabiliteit in het land. Tot dusver heeft de gekozen rege ring van Argentinië herhaaldelijk te kampen gehad met opstandige mili tairen die uit onvrede over de ver- bergingsbedrijf Smit Tak om het Smit Tak moest gistermiddag een Clausplein via alle routes door de schip vlot te trekken, zijn afgelopen bergingspoging opgeven nadat een binnenstad naar Scheveningen. In nacht opnieuw mislukt. De twee van de sleeptrossen was gebroken, de drukte op de Utrechtsebaan von- sleepboten van het bergingsbedrijf In de nacht van zaterdag op zondag den twee kop-staartbotsingen Smit Tak, de Dordsebank en de was het de bergers van het Rotter- plaats. Daarbij waren in totaal zes Maasbank, zijn er niet in geslaagd damse bedrijf wel gelukt het schip voertuigen betrokken en vielen met de achtersteven richting zee te twee lichtgewonden, draaien. Gistermorgen werd een Het Britse containerschip ligt al sleepverbinding tussen de derde vanaf vorige week donderdag voor het schip van positie te veranderen, aldus een woordvoerder van de ge meentelijke Havendienst. sleepboot en de Maersk Yare ge- de kust. De Maersk Yare liep vast na maakt. Toen de drie slepers 's mid- een storing in het besturingsmecha- Smit Tak zou vandaag omstreeks dags tijdens hoogwater begonnen nisme. Het schip is geladen met op- het middaguur beginnen met een te trekken, moesten de werkzaam- leggers en containers. Aan boord vijfde poging om het gestrande heden na het knappen van de tros bevinden zich twaalf beman- schip van de Norfolk Line los te worden gestaakt, trekken van de kust voor Scheve ningen. Rond half drie 's middags is De bergingspoging van gister- het hoogwater, het gunstigste tijd- middag werd door ruim 150.000 be- ningsleden en bergingspersoneel. Het schip bleek de afgelopen dagen toeristische attractie van de eer ste orde. Volgens de Haagse politie stip om het karwei te klaren. Er langstellenden vanaf strand en bou- heeft het schip tot nu toe meer dan worden dan drie sleepboten inge- levard gevolgd. De grote drukte ver- 300.OOO nieuwsgierige dagjesmen- zet. oorzaakte files vanaf het Prins sen getrokken. Een Argentijnse vrouw houdt een bord omhoog met de tekst "Neen tegen de gratie", gisteren tijdens een demonstratie gericht tegen het generaal pardon voor de voormalige juntaleiders in Buenos Aires. PARAMARIBO (ANP) - De nieuw gekozen president van Suriname, Johannes Kraag, heeft Desi Bouter se, de voormalige sterke man van Suriname, gevraagd terug te keren in zijn functie van bevelhebber van het nationale leger van Suriname. De legercommandanten Ivan Graanoogst en Chas Mijnals had den de zaterdag beëdigde president ingefluisterd dat de militairen graag willen dat Bouterse terugkeert. Kraag heeft hierop positief gerea geerd om "duidelijkheid, rust en stabiliteit te bevorderen en ook ver heldering te brengen over de ondui delijke positie van Bouterse", aldus de Surinaamse televisie. Bouterse had op 22 december zijn ontslag ingediend uit protest tegen het in zijn ogen uiterst zwakke op treden van president Shankar naar aanleiding van de problemen die de legerleider had op Schiphol. Een paar dagen later grepen de militai ren de macht in Suriname en eiste waarnemend bevelhebber Graan oogst het ontslag van Shankar. sche Partij (NDP), Jules Albert Wij- gaderzaal binnen. Hij vroeg de le denbosch, werd vice-president. Een denlijst en vertrok, om pas na an- aantal parlementariërs, onder wie derhalf uur terug te keren en op- tien leden van de fractie van de NPS nieuw plaats te nemen op de voor- (Nationale Partij Suriname), bleef zittersstoel. Toen bleek dat er 34 As- weg uit protest tegen de door het le- semblée-leden aanwezig waren DEN HAAG (ANP) De poli tie van Den Haag heeft van nacht 43 jongeren opgepakt wegens openbare geweldple ging en brandstichting. De Haagse politie maakte van morgen bekend dat 30 van de 43 arrestanten de jaarwisse ling in de politiecel doorbren gen. Daarmee zitten in totaal 49 Hagenaars oudejaarsnacht achter de tralies. Sinds de kerst heeft de Haagse politie 93 relschoppers opgepakt. Za terdagavond braken bij voor beeld elf jongeren een straat open en bekogelden een kin derboerderij met stenen. Bij de arrestaties werden 5000 autobanden, 458 kerstbomen, 765 palets en enkele vrachtwa gens met brandbaar materiaal in beslag genomen. Zie ook pagina 3 Zaterdag werd de door het Mili- doto afp) tair Gezag voorgedragen Kraag (77) aanvaard als nieuwe president door volging van voormalige generaals vond op 3 december plaats. Vrijla- het parlement in Suriname. De 49- pogingen tot een staatsgreep onder- ting van veroordeelde militairen jarige leider van de aan de militai- namen. De laatste militaire opstand was toen een van de eisen. ren gelieerde Nationaal Democrati- ger afgedwongen presidentswisse ling. Kraag en Wijdenbosch werden gekozen met exact een tweederde meerderheid, 34 van de 51 parle mentariërs. Hun benoeming vond plaats bij acclamatie, een volgens het kiesreglement bestaande moge lijkheid wanneer er maar één kandi daat is en ten minste tweederde van het aantal parlementsleden aanwe zig is. Enkele uren lang zag het ernaar uit dat dit quorum niet zou worden gehaald. In de wandelgangen van de Nationale Assemblée (parle ment) deden zaterdagmiddag dan ook geruchten de ronde dat de mili tairen, die sinds hun 'telefooncoup' van Kerstavond in Suriname de macht in handen hebben, de nood toestand zouden afkondigen. Parlementsvoorzitter en VHP-lei- der Jaggernath Lachmon kwam pas een uur nadat de plechtige bijeen komst had moeten beginnen de ver kon hij alsnog de vergadering ope nen. pagina 5: Johan Kraag: president voor de schijn Luchtaanval op basis Palestijnen: 12 doden SIDON (AP) - Bij. een Israëlische luchtaanval op een Palestijnse basis in het zuiden van Libanon zijn van ochtend vroeg 12 guerrillastrijders gedood. Dat hebben de Libanese politie en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie in afzonderlijke verklaringen bekend gemaakt. De basis behoorde aan de Fatah-groep van de PLO De Israëlische actie kwam een dag nadat in Noord-Israel en de door Israel ingestelde veiligheids zone in Zuid-Libanon enkele Kat- joesja-raketten waren ingeslagen, overigens zonder schade of slacht offers te veroorzaken. HILVERSUM (ANP) - Gerrit Braks wordt de nieuwe voorzitter van de KRO. Op 1 april begint de ex-minister aan zijn nieuwe baan. Ir. G.J.M. Braks (57) begint komende week al met inwerken. Offi cieel treedt hij op 1 april in functie. Op 19 september trad hij terug als mi nister van landbouw, natuurbeheer en visse rij nadat de Tweede Kamer het vertrouwen in hem dreigde op te zeggen naar aanlei ding van zijn falende visserijbeleid. Braks volgt bij de KRO mr. B.A. Schmitz op die dertig jaar bij die omroep heeft ge werkt, waarvan tien jaar als voorzitter. De benoeming van Braks komt amper veertien dagen nadat de beoogde nieuwe voorzitter dr. Frans Carpaij om gezond heidsredenen zijn functie niet kon aan vaarden. Het bestuur van de KRO besloot Braks te benoemen na de directie te hebben gehoord en na advies van de ondernemings raad, aldus de omroep in een verklaring. Braks wefd op 23 mei 1933 geboren in Odiliapeel en woont in Sint-Michielsgestel. In 1965 behaalde hij aan de Landbouwhoge school in Wageningen het diploma land bouwkundig inge nieur. Via banen bij het mi nisterie van Land bouw en Visserij, de Europese Gemeen schap (EG) in Brussel en de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond, belandde hij in 1969 als landbouwraad bij de permanente ver tegenwoordiging van ons land bij de EG. Hij bleef dat tot 1977 toen hij zijn loopbaan in de landelijke politiek be gon. In 1977 werd Braks CDA-kamerlid. In het eerste kabinet Van Agt (maart 1980-sep- tember 1981) was hij minister van land bouw en visserij. Die functie bekleedde hij ook in drie kabinetten Lubbers van novem ber 1982 tot z(jn aftre den in september jongstleden. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Ik neem een kwartaalabonnement 76,75' Ik neem een jaarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 WASHINGTON (AP/GPD) - Zowel Republikeinse als Democratische Congresleiders heb ben gisteren verklaard dat het Witte Huis de inspanningen voor het vinden van een vreed zame oplossing van de Golfcrisis dient te verdubbelen, omdat het Amerikaanse volk geen oorlog wenst. De EG poogt intussen te bemiddelen tussen de VS en Irak, teneinde de twee partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen voordat op 15 januari het VN-ultimatum afloopt en een gewapend treffen niet meer is te vermijden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1