'Gouden trio' slaat nu toe in South Pacific Op weg naar het concertpodium 'Als ik hoor dat ik Vestdijk moet lezen, ga ik steigeren' Positief 1 Koos Mark, Norman Langdon en Ronald Veeren houden van risico nemen in het theater Natasja Bouma en Jeroen Bal: 'Applaus krijgen is het mooiste wat er is' tn rr^ rrifTl ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 UDEJAARSBIJLAGE Naam: Hans Kagie. Leeftijd: 48. Was adjunct-directeur Leidse Schouwburg. Werd begin van dit jaar gearresteerd op verdenking van verduistering van 132.000 gul den en ontslagen uit zijn functie. Later vrijgelaten en opnieuw gear resteerd, ditmaal in verband met verduistering van 6.000 gulden subsidiegeld tijdens de organisatie van het Internationaal Volksdans- festival in 1984. Ontslag werd later door de rechter ongedaan ge maakt. Verduistering van 132.000 gulden is nooit bewezen. In oktober veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk in verband met het verduisteren van gelden van het Volksdansfestival, het ver valsen van de recettestand (een be drag van 400 gulden) en het verval sen van een kasbewijs om een zwarte uitbetaling aan Maijol Flore van 650 gulden te verdonkerema nen. "Ja, ik verdien eigenlijk wel de pers prijs voor de persoon wiens carrière op de meest abrupte manier gebroken is', reageert Kagie. "Maar flat wil helemaal niet zeggen dat ik gebroken ben. Hoe wel de wildste verhalen over mij de ronde hebben gedaan voor ik werd vrij gesproken van die verduistering. Dat ik in dure auto's zou rijden, met drugs te maken zou hebben en speelschulden had in casino's. En dat ik drie had". Verder heeft hij voornamelijk po sitieve reacties gehad: "Zeker 90 pro cent en slechts drie procent negatieve reacties". "Alleen van de kant van de rechter is weinig begrip getoond. Van Boelen" (als schouwburgdirecteur rechtstreeks bij de affaire betrokken) "zei de rechter dat hij en zijn gezin zo hadden geleden. Maar over mijn gezin werd niets ge zegd". Kagie is evenmin te spreken over de gang van zaken rond het Volksdansfes tival. Bewijzen voor zijn onschuld heeft hij zelf ingeleverd bij de rechtbank, r naar zijn zeggen wordt daarop niet ingegaan. "Maar ik ben bereid om te knokken. Ik weet wat ik wel en niet heb gedaan. Dat maakt het makkelij ker. Op het ogenblik ben ik driftig aan het solliciteren. Eenvoudig is dat niet in de theaterwereld. Ze denken toch waar rook is, is vuur. Maar ik ga niet op de uitspraak van de ambtenarenrechter zitten wachten, of op het hoger beroep. Al met al kan ik toch zeggen dat deze hele affaire een positieve uitwerking heeft gehad op ons gezin. Al hadden we het natuurlijk liever niet willen ken". Ondernemingszin kan Leiderdorper Ronald Veeren niet worden ont zegd. Verbaasde hij in het verleden vriend en vijand met de uitgave van een eigen krantje, in het afgelopen jaar veroverde hij met zijn musical gezelschap Pluimage de Leidse Schouwburg. Lovende recensies, open doekjes en volle zalen bij 'My fair Lady'. En inmiddels is het 'gou den trio' Veeren (producent), Koos Mark (arrangeur/orkestleider) en Norman Langdon (regie) al weer be zig met de volgende produktie 'South Pacific'. door Annemiek Ruygrok Veeren schetst in het kort, wat hem ove rigens moeilijk valt, de geschiedenis van 'Pluimage': "Ik had al in verschillende operettegezelschappen gezeten, maar telkens ging er weer iets mis. Dan weer ruzie in het bestuur, dan moesten we weer uit de oefenruimte. Aan spelen en zingen kwamen we niet toe. Dus besloot ik zelf maar iets op te richten". Zo werd in juni 1989 de stichting Leids Musical gezelschap 'Pluimage' gesticht. Maar een gezelschap is mooi, er moet ook iets worden uitgevoerd. Veeren was al eerder in aanraking gekomen met ex- Leidenaar Koos Mark, die een eigen or kest heeft en arrangementen schrijft voor onder meer de André van Duin Re vue en de muscial Tsjechov. Op advies van Mark werd 'My fair Lady' gekozen. De musical was er dus, de producent en orkestleider ook. Nu nog een regisseur. Het oog viel al snel op Norman Langdon, Engelsman van ge boorte, maar woonachtig in Warmond. Hoewel hij als uitgever werkzaam is bij Estec in Noordwijk, heeft Langdon in zijn geboorteland een proïfessionele re gie- en toneelopleiding gevolgd. In Groot-Brittannië èn Nederland heeft hij tientallen regies op zijn naam staan, dus door hem te kiezen kon er eigenlijk wei nig mis gaan. Het klikte meteen tussen het drietal. En de audities konden beginnen. Voor 40 rollen kwamen 150 kandidaten opdagen. Langdon moest dus met strenge hand se lecteren, maar dat ging hem goed af. "Wat ik er van het begin af aan heb pro beren in te brengen is dat de mensen ge richt moesten werken. Ik verfoei het Hol landse woord gezelligheid, want er moet voor zo'n produktie echt geploeterd wor den. Aan gezelligheid gaat te veel tijd en concentratie verloren. Wat ik op school altijd heb geleerd is dat er geen verschil is tussen amateurs en professionele ac teurs, maar tussen goed en slecht thea ter. Ga je serieus te werk, dan voel je dat je groeit, dat is de lol". Mark: "Mijn orkest had al wat stukken van 'My fair Lady' gespeeld en zo kregen we die musical op een snelle manier compleet. Geen sinecure, want ik heb een 30 mans-orkest in de bak zitten". Voor de nieuwe musical die het trio voor juni op stapel heeft staan, zijn de audities zojuist afgerond. Langdon: "Het is een musical met veel jonge mensen. Dat is een van de grootste problemen. We heb ben meer ouderen dan we kunnen ge bruiken". Waarom de keuze op deze musical van het duo Rodger en Hammerstein is ge vallen? Veeren: "Deze was vrij van rech ten. Dat was met Evita die ik eigenlijk liever had willen doen, niet het geval". De geschiedenis speelt zich af op twee ei landjes in de Grote Oceaan gedurende de Tweede Wereldoorlog. Een jonge Ameri kaanse verpleegster en een Franse plan ter van middelbare leeftijd raken daar verliefd op elkaar. Wanneer zij echter ontdekt dat hij vroeger met een Polyne sische getrouwd is geweest en vader is van twee kinderen, is het wat haar betreft uit. Een marine-luitenant komt op het ei land om een gevaarlijke opdracht uit te voeren. De verpleegster gaat niet in op zijn uitnodiging om hem daarbij te hel pen. Maar de gedesillusioneerde planter doet dat wel. De missie lukt, maar de lui tenant wordt gedood. De planter keert terug naar zijn huis, waar de verpleegster hem, spelend met zijn kinderen op wacht. Eind goed al goed en de zakdoe ken kunnen uit de tas. Mark: "South Pacific wordt een heel andere voorstelling dan My fair Lady Alleen al vanwege de actualiteit, nu met de Golfcrisis. Er spelen zich dezelfde ta ferelen af. De jongens die ver van huis zijn, waar brengen ze hun tijd mee zoet? Wat gebeurt er met mensen in een totaal andere cultuur? Dat soort vragen". Maar ook worden in South Pacific ho gere eisen aan individuele artiesten ge steld dan in My fair Lady het geval was. Zo ontbreekt er een chorus-line, waarin mindere dansgoden hun gebrek zouden kunnen verdoezelen. Langdon: "Indivi- duen moeten hier goed met elkaar kun nen werken en bovendien staat de schijnwerper op ieder afzonderlijk ge richt". Bijkomende moeilijkheid i6 ook het dialect: 'vertaalde' Langdon het Cock ney van My fair Lady in onvervalst Leids, nu moet hij vanuit het Ameri kaans iets aanspreekbaars over het voet licht zien te brengen. "Dat is een kwestie van ritme. Iedere spraak heeft een ander ritme. Koos en ik hebben hetzelfde idee daarover, dus daar komen we wel uit". Vinden ze het geen risico, zo'n produk tie die zeker 75.000 gulden gaat kosten? Het gouden trio is daarover vol vertrou wen. Langdon: "Ik houd van risico's in het theater". Scholieren laten zich bij boekenkeuze niet de wet voorschrijven De verplichte literatuurlijst is er niet ge komen. Het werk van Wolkers, 't Hart en andere boeken die het niet moeten heb ben van hun dubbelgebakken 'gelaagd heid', maar waarin een boeiend en ont roerend verhaal wordt verteld, mogen weer op de lijst. Alles blijft dus bij het oude. Maar hoe ziet dat oude eruit? Wat voor boeken lezen de middelbare scho lieren voor hun lijst, wat vinden zij van het literatuuronderwijs? Een kleine steekproef bij scholieren van het Stede lijk Gymnasium en de Rembrandt Scho lengemeenschap in Leiden en het Gym nasium Albanianae in Alphen aan den Rijn. door Cees van Hoore Yoya Braams (18) laat zich de wet niet voorschrijven bij het kiezen van boeken voor de lijst. "Als een leraar mij zegt dat ik Vestdijk moet lezen, dan begin ik al te steigeren. Maar er zijn natuurlijk boeken die klassikaal worden behandeld en dan moet je wel. Bij ons op school is er niet veel te klagen. Maar soms vraag ik me wel af waarom ik bijvoorbeeld een boek als 'Winnie the Pooh' niet op de lijst mag zetten. Is dat dan geen literatuur?" Menno van Boven (17) heeft daar zo zijn eigen gedachten over. "Wat is litera tuur? Dat is geen eenvoudige vraag. Ik denk dat literaire boeken uit een innerlij ke noodzaak worden geschreven, dat ze meer hebben te melden dan het verhaal alleen. Ik lees graag Ter Braak, maar lich te kost is dat niet. Je ziet het aan die boe ken af: het zweet zit erin. Meeslepend kun je zijn stijl niet noemen. Bij meesle pendheid denk ik toch eerder aan 'Kin derjaren' van Jona Oberski. Of aan 'Mon tyn' van Dirk Ayelt Kooyman. In dat boek krijg je te zien hoe moeilijk het is te beoordelen of iemand tijdens de oorlog goed of fout is geweest". 'Montyn', waarin door Kooyman het turbulente leven wordt geschetst van de schrijver en etser Jan Montyn, blijkt hoog te scoren bij alle leerlingen. Marjol ein de Jongh (17) vindt het een spannend boek. "Maar een diepere gelaagdheid, zoals bij Oek de Jongs 'Cirkel in het gras', is er niet. Die gelaagdheid hoeft voor mij niet altijd, al vind ik het wel een sport om sommige dingen op te diepen. Het is bijna puzzelen. Bij het vinden van motieven uit de Griekse mythologie of zo, heb je natuurlijk wel enige kennis no dig. De moeilijkheid is vaak dat zoveel dingen voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. En dan zegt de leraar: nee, nee, dat wijst op een Oedipus-complex. Je hoort altijd dat schrijvers nogal moeten lachen als ze horen wat er allemaal in hun werk wordt gezien". De keuze van de werken die door de le raren in de klas worden behandeld wordt vrijwel unaniem getypeerd als 'niet echt fantasievol'. Tijdens het gesprek valt en kele keren de term 'identificatie'. Nadine Ramondt (18) van het Stedelijk Gymna sium vindt dat je je als middelbare scho lier nu nog maar moeilijk kunt identifice ren met de schuchtere Anton Wachter uit 'Terug tot Ina Damman'. "Dat is toch ei genlijk niet meer van deze tijd". Menno van Boven is het met haar eens, maar Eddy van der Paardt vindt dit een onzinnig uitgangspunt. "Dan zou je al leen nog maar boeken kunnen lezen waarin hoofdpersonen voorkomen met wie je je kunt identificeren, aan wie je je kunt spiegelen. Dan wordt het aanbod wel erg schraal. Nee, het gaat er juist om dat de schrijver zo goed schrijft datje be reid bent je in zijn hoofdpersoon te ver diepen. Overigens ben ik niet zo'n Vest dijk-fan. Maar ja, toch heeft de leraar me aangeraden om er maar een op de lijst te zetten". Yoya Braams: 'Wat brutaal van zo'n vent! Hij is toch geen opvoeder". Mulisch, Reve en Hermans, de Grote Van links naar rechts: Eddy van der Paardt, Marjolein de Jongh, Yoya Braams, Nadine Ramondt, Arnold Rooymans en Menno van Boven. foto wim Dljlunan) Drie binnen de Nederlandse literatuur worden door allen gewaardeerd. Maar Marjolein de Jongh vindt 'Au Pair', Her mans' laatste roman, niet echt geslaagd. "Ik vind het einde zo onwaarschijnlijk. Maar de eerste hoofdstukken zijn mooi en spannend geschreven. Af en dacht ik wel: wat een ouwe, geile bok, die kolonel. Je weet wel, die gepensioneerde kolonel of generaal die in die kamer met die spie gels zit. Hermans suggereert dat hij door die spiegels heen kan kijken, zodat hij de au pair in haar kamer kan zien. Dat heeft voor mij iets engs. Maar ik moet zeggen dat het verhaal af en toe spannend is. Al leen het einde is niet goed". De zogenaamde' performing-writers worden door sommigen erg gewaar deerd. Menno van Boven vindt 'aucteur' Jules Deelder goed. En ook Freek de Jonge. "Sommige cabaretiers kunnen af en toe zo hard en cynisch zijn. Dat maakt de mensen wakker. Hun satire, ook wan neer het buitenlanders betreft, stemt tot nadenken. Dan zetten ze zo'n racistisch typetje neer en laten hem keiharde din gen zeggen. De mensen vinden dat te ver gaan, maar je moet er doorheen zien, je moet door hebben dat de mensen hier een spiegel wordt voorgehouden". Boeken als 'On the road' van Jack Ker- ouac en 'Ik, Jan Cremer', die in de jaren zestig en zeventig massaal door jongeren werden gekocht om het levensgevoel dat ze vertolkten, zijn er voor deze generatie scholieren niet meer. Nadine Ramondt: "Wij hebben dat niet, nee, dat we alle maal achter één bepaalde opvatting of schrijver aanlopen. Wij zijn veel meer in dividuen, denk ik". Jeroen Bal is aan het laatste jaar van de vooropleiding in Den Haag bezig. Ook hij vertrekt als hij toegelaten wordt naar het conservatorium in Amsterdam. Niet omdat hij Natasja zo aardig vindt ("we kunnen het overigens uitstekend met el kaar vinden"), maar meer om piano-do cent Jan Wijn, de beste onder de pianis ten. Ook Natasja krijgt volgend jaar les van hem. Dat is bijzonder, omdat docent Wijn rnaar een beperkt aantal leerlingen kan hebben en keus genoeg heeft uit een groot aantal veelbelovende studenten uit binnen- en buitenland. Nu hebben ze nog les van Marcel Baudet die ook veel lof krijgt toegezwaaid. Vorderingen Hun levens staan voortdurend in het te ken van toelatingsexamens en audities. Dat begint al op de vooropleiding, waar je elk jaar moet bewijzen datje muzikale vorderingen maakt. "Dat was voor mij ei genlijk de moeilijkste tijd", zegt Natasja. "Als je huiswerk aan het maken was, dacht je aan de piano. En als je aan de piano zat, bekroop je het gevoel dat je niet genoeg aan je huiswerk had ge daan". Ook de moeders ("gewoon leuke moe ders"), die vaak chaufferen voor hun mu zikale kinderen en derhalve bij dit ge sprek aanwezig zijn, doen hierover een duit in het zakje. "Als ze dan met die wit te snoetjes na een lange vermoeiende dag uit Den Haag thuiskwamen, vroeg je je weieens af: doe ik ze daar een plezier mee. Is dit nu hun leven?" Jeroen geeft het verlossende woord. "Het is een hele leuke en kleine school. Mijn klas bestaat uit 16 leerlingen. Ik heb het daar erg naar mijn zin. En als je een concert moet ge ven, houden ze er rekening mee dat je huiswerk in de knel kan komen. Ze zijn vrij soepel". Jeroen Bal heeft niet echt een muzi kaal verleden, hoewel aan de vaderskant van zijn moeder toch wel een paar muzi kanten groot zijn geworden. Jeroen vindt dat hij een leuk leven leidt. "Heel afwisselend. De ene keer zit ik bij een concert, de andere keer doe ik zelf mee". Dat betekent dat hij zich dingen moet ontzeggen, die andere jonge mensen op die leeftijd wel doen. Voor sport of uit gaan is nauwelijks tijd. "Het komt vaak voor dat ik een heel weekeinde bezig ben met het bijspijkeren van mijn pianoken- Voor Natasja geldt hetzelfde, hoewel het leven voor haar nu iets gemakkelij ker is geworden. "Het havo-diploma heb ik in mijn zak. Ik richt me nu helemaal op mijn piano en dat is heerlijk". Haar droom is concertpianiste worden. Maar of ze daar ooit het brood mee zal gaan verdienen, blijft nog zeer onzeker. "Je moet heel erg goed zijn en het geluk heb ben dat je veel wordt uitgenodigd". Daarom doet ze er allerlei dingen bij. Be halve voor de aantekening lesgeven, stu deert ze ook voor de aantekening kamer muziek en wil ze cello-les gaan nemen. Jeroen en Natasja zijn geen concurren ten van elkaar. "De sfeer onderling ook op de opleiding is heel goed. Je werkt voor je zelf, maar dat betekent ab soluut niet dat je een ander niets gunt. Integendeel we steunen elkaar enorm". Jury Even terug naar het bewuste concours, j dat ook in buitenland veel aanzien heeft. Tussen de top van Nederland, hoe heb- I ben jullie dat ervaren? "Op een podium spelen en applaus krijgen is het mooiste wat er is. Daar leer je heel veel van. Zo'n halfjaar tevoren begin je met het repete ren en samenstellen van het programma. En niet iedere pianist kan zomaar aan een concours meedoen. De leraar draagt je voor". Natasja koos werken van Bach, Haydn en Liszt en Jeroen had Bach, Beethoven en Ravel op het programma staan. Een uit vijf leden bestaande jury moest het gaan beoordelen. Voor Jeroen beteken de Scarbo van Ravel het meest. "Een heel moeilijk stuk dat er eoed uitkwa- men. Ja, daar was ik erg blij mee". Na- I tasja speelde de Méphisto Wals van Liszt op het prijswinnaarsconcert. "Het is leuk j als je mensen hoort zeggen dat je vooruit j bent gegaan. Ontwikkeling is eigenlijk het belangrijkste in het vak". Tot slot: de trotse moeders van de mu- I zikale wonderkinderen. Zij vinden dat ze het getroffen hebben. "Het is elke keer weer leuk als je je kind hoort voorspelen. We leven mee en we 'groeien' mee in hun ontwikkeling. En je gaat moderne of zwaardere stukken ook beter begrijpen en waarderen. Zo ontwikkelen wij ons ook". Hun handen zijn benig. Elke dag beroe ren de vingers tenminste vier uur de toet sen van de piano. Jeroen Bal (17) uit Zoe- terwoude en Natasja Bouma (19) uit Rijnsburg zijn op weg naar het concert podium. Of ze ook zover zullen komen, weten ze niet. Begin december wonnen ze in verschillende leeftijdscategorieën een belangrijk nationaal pianoconcours van de Stichting Jong Muziektalent in Rotterdam. Een stap in de goede rich ting. Een gesprek over een leven dat van af het tiende jaar in het teken van de mu ziek staat. door Saskia Stoelinga Pianisten Jeroen Bal uit Zoeterwoude en Natasja Douma uit Rijnsburg: winnaars van het Nationaal Concours voor Jong Muziektalent in Rotterdam. (foto Henk Bouwman) "Dat piano spelen ging vanzelf. Van oma kreeg ik les". Natasja Bouma komt uit een muzikale familie. Haar oma Roelie Schijf-Verhoog was concertpianiste en opa Schijf was de solo-hoornist van het Residentie Orkest. Na de lagere school werd Natasja toegelaten op de gecombi neerde vooropleiding (piano havo) van het conservatorium in Den Haag. "Dat is vanzelfsprekend gegaan. Ik werd ner gens toe gedwongen". Anderhalf jaar ge leden maakte ze de overstap naar de vak opleiding van het Sweelinck Conserva torium in Amsterdam. Ze woont thuis. Voor pianostudenten is het niet makke lijk ergens een kamer te vinden waar ze geen geluidsoverlast veroorzaken. "Ik studeer nu thuis in een geluidsdichte ruimte en dat gaat prima". Het gouden trio van 'My fair Lady' houdt zich nu met een andere muscial: South Pacific' bezig. V.l.n.r. Norman Langdon, Ronald Veeren en Koos Mark. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 30