Braks: vis duur betaald ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 ^UDEJAARSBIJLAGE 14 juni. Bedenkelijke steun in Roemenië voor de omstreden regering-Iliescu. Niet gehinderd door politie of andere ordebewaarders trappen mijnwerkers in het centrum van Bukarest een demonstrerende stu dent in elkaar. *28 augustus. In een dorpje nabij de stad Ayacucho, bolwerk van het 'Lichtend Pad', kijkt een kind be zorgd toe hoe haar vader zich wapent met een zelfgemaakt geweer tegen de op voedsel beluste rebellen. Politiek geweld eiste het leven van zeker 30 boeren en andere Peruanen. Naam: Gerardus Johannes Maria Braks Leeftijd: 57 jaar Bood als CDA-minister van landbouw en visserij op 20 september zijn ontslag aan toen PvdA-fractieleider Wöltgens hem opbelde met de mede deling dat de coalitiepartner een eventuele motie van wantrouwen tegen hem zou steunen. Braks' functioneren stond al langer ter discussie. Hoe wel hij dat de Kamer meermalen plechtig had beloofd, lukte het de minis ter maar niet de Nederlandse vissers aan de door de EG-vastgestelde vangstquota te houden. Op visafslagen zoals die in Urk werden duizenden en duizenden kilo's vis meer aangevoerd dan met Braks was afgesproken. Een van Braks' laatste daden als minister was het ontzenuwen van het gerucht dat de Algemene Inspectie Dienst (AID) van zijn ministerie niet al leen op de hoogte zou zijn geweest van al dat gefraudeer, maar het zelfs door de vingers had gezien. Het mocht niet baten. Braks' opmerking te elf der ure dat het harde oordeel van de PvdA een "complete verrassing" was, maakte geen indruk. Wöltgens: "Wij hebben het CDA permanent op de hoogte gehouden". Braks diende zijn ontslag in en niemand die hem tegenhield. CDA-frac- tieleider Brinkman sprak plechtig van een "forse deuk" in de coalitie. "De vis is te duur betaald", vond hij. Ook premier Lubbers wierp zijn gewicht in de strijd. De PvdA had zich op hear say gebaseerd bij het harde oordeel over Braks, zei hij. "Vele geruchten maar geen enkel bewijs". Het conflict tussen CDA en PvdA vond z'n apotheose in een spelletje lo ven en bieden over Braks' opvolging. Het CDA stelde Piet Bukman voor als minister van landbouw en visserij. Niemand die daar problemen mee had, maar Bukman was in tegenstelling tot Braks niet katholiek. Dus wil de het CDA twee katholieke staatssecretarissen één minister in CDA- kringen) om alle bloedgroepen binnen het appèl tevreden te houden. De PvdA kon daarmee instemmen. Ook de kandidatuur van Yvonne van Rooy als staatssecretaris van economische zaken en opvolgster van Buk man stuitte niet op problemen. Beduidend meer moeite had de PvdA met de kandidatuur van de om streden ex-staatssecretaris René van der Linden (CDA) voor het staatsse cretariaat van landbouw. Officieel heette het dat er geen extra staatssecre taris nodig was, maar op de achtergrond speelde natuurlijk het feit dat het Van der Linden als staatssecretaris van buitenlandse zaken nooit was ge lukt een nieuw, fraudebestendig paspoort in elkaar te zetten. Het compro mis werd een staatssecretariaat voor natuurbeheer (inclusief landbouw), waarvoor de burgemeester van Haaksbergen, Dzsingisz Gabor, werd aan gezocht. En Gerrit Braks? Hij staat op de kandidatenlijst voor de Eerste Kamer. En hij zat onlangs het comité voor dat de voedselhulp voor de Sovjetunie in Nederland regelde. 7 augustus. Voetbalvedette Diego Maradona in een pas-de-deux met de Westduitser Guido Buchwald tijdens de finale van het wereldkampioenschap voetbal in Rome. Titelhouder Argentinië verloor. 4 november. Amerikaanse troepen van de Eerste Cavalerie begeven zich in het stof van de Saudische woestijn, klaar om ten strijde te trekken tegen Irak. (foto's AP) 10 augustus. George Bush liet zich zijn va kantiepret niet ontnemen door Saddam Hus- 21 juni. Een vrouw in traditionele chador geeft uiting aan haar verdriet na een aardbeving in noord-Iran, die zesdui zend mensen het leven kostte.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29