'Luxe gevangene van Europa' 'Een monsterverbond tussen vuur en storm' Tijd is nog nooit zo slecht geweest' nssE Katwijkse asielzoeker krijgt na tweeëneenhalf jaar status van vluchteling Geen rancune Noordwijkse kweker Warmendam UDEJAARSBIJLAGE ZATERDAG 29 DECEMBER 199] Nederland is voor hem het land van de tegenstellingen. Alle mensen die hij ontmoet zijn aardig en begripvol. Van discriminatie merkt hij nooit iets. Daarentegen is 'justitie' een bolwerk waar hij de afgelopen tweeëneenhalf jaar fanatiek tegen heeft gevochten. De beweegredenen die de juridische macht hanteert zijn voor hem ondoorgrondelijk gebleven. Als Kurd had hij in The Patriot Union of Kurdistan al jaren een ongelijke strijd gevoerd. Hij had gehoopt in Nederland een gastvrij onderdak te vinden: hij belandde in een juridisch steekspel. Hij omschrij ft de aanvraag om de status van vluchte ling te krijgen daarom als een 'spelletje'. Jammer dat hij de spelregels niet kende. door Irene Nieuwenhuijse Want hoe te verklaren dat onderaan de eerste afwijzingsbrief van het ministerie van justitie keurig netjes vermeld stond, dat hij in beroep kon gaan. De waarheid was toch reeds verteld? Wat moest hij daar in hemelsnaam in een nieuw verzoek aan toevoe gen? Zijn advocaat legde hem uit dat in Nederland juridische gevechten en getouw trek er bij vluchtelingaanvragen gewoon bij horen. Een 'normaal' onderdeel van de procedure zijn. Zjn eigen naam kan hij niet noemen. Als fake-naam geeft hij Gabat, hetgeen bij zijn volk revolutie betekent. Hij is één ,van de ruim negentig asielzoekers die in Katwijk verblijven. In de hotels Lindehof en Riche zijn zo'n 70 mensen ondergebracht. Gabat woont samen met twee andere vluchtelingen in een huis. Er zijn acht van deze woningen in de badplaats. De Stichting Vluchtelingenwerk Katwijk probeert deze mensen zo goed mogelijk op te vangen. Het afgelopen jaar hebben in Nederland onge veer 20.000 mensen een asielverzoek ingediend. Dat is ten opzichte van het voorgaan de jaar een stijging van vijftig procent. De gemiddelde procedure duurt twee jaar. Asielzoekers in hotel Lindehof in Katwijk. Deze mannen, vrouwen en kinderen wachten op hun status van i ling. Gabat, de man van dit verhaal, heeft reeds die status, maar wil om begrijpelijke reden niet op de foto. Naam: Alois Eberharter leeftijd: 47 jaar Alois Eberharter begon zijn car rière in Noordwijk als receptie-me dewerker bij Huis ter Duin. Reisde voor een tijdje terug naar zijn ge boortegrond in het Westduitse Garmisch Partenkirchen. Werd door de toenmalige directeur van Huis ter Duin teruggeroepen om directie-assistent en vervolgens di. recteur van het roemruchte hotel te worden. Maar Eberharter wilde meer. In 1989 ontvouwde hij zijn plannen om zelfstandig onderne mer te worden. Hij vertrok bij Huis ter Duin en probeerde het verwaar loosde hotel Zinger om te bouwen tot een viersterrenhotel. Dit ambi tieuze plan mislukte grandioos. Eén en ander bleek het afgelopen jaar financieel niet haalbaar. Terugkijkend zegt Eberharter: "Ik ben niet rancuneus. Natuurlijk ben ik vreselijk teleurgesteld dat de plannen met hotel Zinger niet zijn doorgegaan. Voor mij was dat een vreselijk moeilijke periode. Maar op een gegeven moment moetje alle zaken kunnen relative ren. Het is dan echt over en uil De 47-jarige horecaman denkt dat er in de toekomst meer dan vol doende mogelijkheden zijn om op nieuw een nieuwe hotelaccommo- Gabat kan niet zeggen waar hij heeft ge vochten, niet noemen hoeveel broers en zusters hij heeft, niet vertellen waar zijn ouders wonen. Hij wil alleen kwijt dat hij wel móest vluchten toen Irakese troepen tot tweemaal toe zijn ouderlijk huis had den onderzocht. Zijn verleden draagt hij als een geheime molensteen mee en hij weet dat hij er in het openbaar nooit vrij uit over kan praten. Als Kurd is hij im mers een aartsvijand van Sadam Husayn. Alleen als deze tiran het veld ruimt en er een democratisch bewind komt, kan hij spreken en terugkeren naar zijn land. Bij zijn tweede verzoek om de status van vluchteling te verkrijgen, heeft hij geprobeerd nieuwe gegevens te verga ren. Vooral over de periode van '86 tot '88 toen hij daadwerkelijk lid is geweest van de bevrijdingsbeweging. Maar waar haal je de bewijzen vandaan als je min of meer berooid en met een vals paspoortje land overhaast moest verlaten? Via de organi satie van gevluchte Kurden in Europa kwam hij in contact met een landgenoot, die in Zweden verblijft en een schriftelij ke verklaring heeft afgelegd dat hij Ga bat vanuit Kurdistan kende. Desalniettemin werd zijn verzoek weer afgewezen. Gabat werd 'gek' van "Een jaar om gauw te vergeten". Zo ty peert P. Warmerdam, de 45-jarige vaste planten- en bloembollenkweker uit het Noordwijkse Langeveld het afgelopen jaar. De prijzen voor de bloembollen wa ren niet bepaald best en de vaste planten hadden veel te lijden van de zomerwarm te. Bovendien was het een onzekere tijd doordat het bloembollenbemiddelings bureau ABM in financiële moeilijkheden raakte, waren er problemen met het vin den van voldoende arbeidskrachten en werden de milieumaatregelen van de rijksoverheid steeds dreigender. Kortom, 1990 laat geen prettige herinne ring achter bij de Noordwijkse kweker. door Roza van der Veer "Het is nog nooit zo'n donkere tijd ge weest. De prijzen van hyacinthen zijn de afgelopen twintig jaar niet zo slecht ge weest en voor tulpen en narcissen wordt ook weinig gevangen. Veel kwekers heb ben de goedkope bollen maar in de kas gezet voor de broei of ze houden ze zo lang mogelijk vast. Als ze dan toch moe ten hangen, dan liever aan de laatste galg. Het tij moet snel keren want anders voorzie ik dat veel bedrijven moeite heb ben om uit de put te komen". Warmerdam praat in zijn kantoor, in gericht in een voormalige koelcel, de plaats waar hij zijn meeste uren door brengt. Zijn bedrijf is zo groot dat hij nog slechts zelden op het land werkt. Over de toekomst van zijn eigen bedrijf is de Noordwijker minder somber. Zijn kwe kerij bestaat immers uit twee takken: vaste planten en bloembollen. De op brengst van de vaste planten verzacht de tegenvaller in de bollenbranche, die ove rigens nog maar 40 procent van zijn be drijf uitmaakt sinds hij vorig jaar is ge stopt met de tulpenteelt. Aanleiding daarvoor vormde de geringe opbrengst van de tulpen maar ook de grote proble men om in de zomermaanden voldoende bollenpellers te krijgen. De piek in de werkzaamheden in het bedrijf ligt nu niet meer in de zomer maar in het najaar. Op dit moment heeft Warmerdam der tig mensen aan het werk. Tien van hen komen van het zogenaamde Amsterdam se project, een initiatief van het arbeids bureau Amsterdam om werklozen aan een tijdelijke baan te helpen. Warmer dam is er positief over. "Het begon alleen bijzonder zwak. Drie dagen voordat de mensen zouden komen, bleek er nog nie mand te zijn. Dat is uiteindelijk toch nog goed gekomen". Vervelend vindt Warmerdam het dat maar een enkele werknemer Nederlands praat. Door de taalbarrière verloopt de onzekerheid en kreeg hoge bloeddruk van angst. Een uitwijzing zou voor hem en zijn in Irak verblijvende familie fataal zijn. "Je bent een luxe gevangene van Europa". En toen ineens, precies twee jaar en vier maanden nadat hij zijn eerste schreden op Nederlandse bodem had ge zet, kwam de uitslag. Van asielzoeker was hij vluchteling geworden. Gabat mag in ons land blijven. Hij was niet eens echt blij: hij was murw. In de tussentijd had hij gepro beerd zijn tijd zinvol te vullen. "Niet al leen slapen, eten, wachten, slapen". De Nederlandse taal had hij inmiddels ge leerd en hij had allerlei contacten gelegd met mede asielzoekers in Katwijk. Voorts had hij onderzocht wat de moge lijkheden waren om zijn technische stu die af te maken. En af en toe had hij eens een kijkje genomen in Amsterdam. "Ik was dolblij als ik terug was in Katwijk. Amsterdam is zo vol en vies, in allerlei betekenissen. Hier is iedereen aardig, Het afgelopen jaar nam voor Warmer dam en de andere kwekers in het Lange veld een verrassende wending door een uitspraak van de Raad van State. Na ja ren geprobeerd te hebben een ontheffing te krijgen voor het gebruik van grond- ontsmettingsmiddelen, heeft de staats raad beslist dat het gebruik daarvan wel is toegestaan in grondwaterbescher mingsgebied. De middelen mogen niet gebruikt worden in waterwingebied, maar dat is het land van de kwekers in het Langeveld niet. Warmerdam noemt de uitspraak een vormfout die gunstig is uitgepakt voor de kwekers. "Het verbod op het gebruik van ont smettingsmiddelen begon problema tisch te worden. We moesten overal in de regio grond huren om toch bollen te kun nen blijven telen. Als de grond eenmaal besmet is met pythium, een schimmel in hyacinthen, betekent dit datje minstens drie, vier jaar niet meer op je grond te recht kan. We moesten ons eigen land verhuren aan kwekers van andere ge wassen en zelf elders, soms kilometers ver weg, telen". De middelen zijn nu dan wel vrijgege ven maar de Noordwijkse kweker is niet van plan zijn héle terrein weer schimmel- vrij te maken. "We willen een proef ne men door een deel van de grond waar drie jaar geen bollen op hebben gestaan, niet te ontsmetten. Als het niet nodig is, is dat plezierig. Bovendien scheelt het veel geld". Warmerdam probeert trouwens ook op andere manieren aan het milieu te den ken. "We hebben een schoffelmachine aangeschaft voor de paden. Een dompel bad voor hyacinthen wordt het hele sei zoen gebruikt in plaats van eenmalig. Het spuiten proberen we te beperken". Helemaal zonder bestrijdingsmiddelen werken is echter onmogelijk, meent de Noordwijkse kweker. "Dan is de handel weg". De beschuldiging dat kwekers de laatste jaren onverantwoord gebruik hebben gemaakt van bestrijdingsmidde len wijst de Noordwijker pertinent af. "Kwekers gebruiken de door de over heid erkende middelen. Je bent een slechte ondernemer als je dergelijke middelen niet gebruikt. Want waarom zou je je huis wel verzekeren tegen storm en brand maar niet je bedrijf tegen een misoogst? Verwijten in de richting van de kwekers zijn dan ook onterecht", communicatie niet soepel en is de kwe ker genoodzaakt de mensen zoveel mo gelijk hetzelfde werk te laten doen. "We hebben nu onder andere een Chileen, een Turk, een Marokkaan, een Surina mer en een Ghanees aan het werk. Als je dan geconfronteerd wordt met werkne mers van ver buiten Europa is het wel heel sneu datje de Polen, die nog steeds heel erg aardig". Een wrang lachje: "Ik voel mij hier thuis". Opgedeeld De geschiedenis van de Kurden wordt vrijwel geheel gekenmerkt door een on afgebroken strijd met de omringende landen. Ze zijn de grootste etnische groep in de wereld die geen eigen onaf hankelijke staat heeft. Na het Arabisch- Israëlische conflict is de Kurden-kwestie daarom het omvangrijkste etnische pro bleem in het middenoosten. Na de eerste wereldooorlog is er even een onafhanke lijk Kurdistaanse republiek, onder be scherming van de Sovjet Unie, geweest. Maar nadat de Iraanse republiek het hele grondgebied had heroverd, is het gebied opgedeeld over de vijf omringende lan den: Turkije, Iran, Syrië, Irak en Rus land. Dat is ook de reden waarom de Kurdische vrijheidsstrijd in deze vijf lan den wordt gevoerd. Volgens Gabat zijn er meerdere bevrijdingsbewegingen die elkaar in het verleden ook onderling be- Kweker Warmendam: "Het tij moet snel keren". (foto wim Dijkman) langskomen voor werk, de deur moet wijzen. Dat steekt, vooral als er nog veel werk ligt". Het probleem van het Amsterdamse project vindt Warmerdam dat er nog steeds geen Nederlanders warm te krij gen zijn voor werk in de agrarische sec tor. Voor Warmerdam die tot ver buiten de Bollenstreek adverteert om persone- eel te vinden, mogen Nederlandse werk lozen best wat meer gestimuleerd wor den om werk in de agrarische sector aan te nemen. "Het is toch onbegrijpelijk. Noordwijk heeft ruim 400 werklozen en wij kunnen geen mensen krijgen. De de finitie van passende arbeid mag best wat gewijzigd worden en er mogen ook wel wat meer sancties komen". Op 25 januari werd het serviceged een geweldige storm. streden. "Dom van onze leiders. De men sen wilden niet met elkaar vechten, maar werden daartoe gedwongen". De laatste tijd is Irak de grote vijand. Tijdens de oorlog tussen Iran en Irak dreigden de Kurden in de vuurlinies vrij wel geheel ten onder te gaan. Het Iraakse leger heeft op grote schaal mosterd- en zenuwgas ingezet tegen de 'eigen' Kurdi sche bevolking. Zij werd blijkbaar niet gehinderd door de conventie van Genè- ve uit 1925, waarin alle volkeren beloofd hadden dit wapen nooit en te nimmer toe te passen. Vooral de massaslachting in de stad Halabja in 1988, waarbij 5000 Kurden middels chemische oorlogsvoe ring de dood vonden, schokte de wereld. "Maar daarvoor werd het ook al overal gebruikt. In 1974 heb ik al de gevolgen van fosforaanvallen gezien. Mannen die helemaal gloeiden van de 'lichtjes'. Van- afmijn achtste jaar ben ik met mijn fami lie op de vlucht. Mijn vader was ook vrij heidsstrijder. Hij is gewond geraakt. Als Het weerbericht voor 25 januari voor spelt weinig goeds. Zuidwestelijke wind, toenemend tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig, in de avond draaiend naar west, met aan de kust mo gelijk enige tijd storm. Voor burgemees ter Jan Hoffmann van Noordwijk is dat reden om zijn kamer in het gemeente huis wat eerder te verlaten. "Het hoort bij mijn taak om te kijken of alles veilig is. Ik ben naar de zee gaan kijken. Als je de watersnoodramp van dichtbij hebt meegemaakt, ben je bij zo'n storm extra alert", kijkt hij terug. door Hans Jacobs Hij constateert dat om drie uur de zee al vrijwel tot aan de duinvoet reikt. Daar om gaat hij om half zes nog eens kijken. Bij zijn rondje langs de duinen merkt Hoffmann dat er dunne zwarte rook komt uit het zalencomplex van Huis ter Duin. Hij parkeert zijn auto en loopt het terrein op. Directeur A. Kaufmann ver telt dat hij net brandalarm heeft gegeven. De sirene van de brandweer is reeds hoorbaar. Van de gebeurtenissen van die dag 'van de storm' heeft Hoffmann een ver slag bijgehouden. Van minuut tot mi nuut verhaalt het in heldere en zakelijke taal wat hij bij de brand van Huis ter zoon kon ik niet anders dan me aanmel den om mijn volk te bevrijden". De huidige wereldpolitiek en vooral de Golfcrisis volgt hij uiteraard nauwgezet. "Amerika is een bal. Rolt van de ene naar de andere kant. Draait rond waar ze geld kunnen halen. Toen de Kurden tegen Irak vochten, bevoorraadde Amerika Irak met wapens. Volgens het officiële Pentagon-rapport van '88 zou Irak geen chemische wapens gebruiken. Een grote leugen. Amerika en Rusland hebben Irak sterk gemaakt. Het ging er immers om Iran op de kniën te krijgen* Duitsland en Nederland stuurden ook chemische wapens naar Irak. Die zijn op ons volk uitgeprobeerd". "Saddam Husayn heeft in het kwade zijn gelijke niet. Hij is erger dan Hitier, hij brengt zelfs zijn eigen familie om. Ik wil niet onmenselijk zijn, maar Amerika moet nu snel aanvallen. Ik besef dat mijn eigen familie dan om kan komen. Ik heb daar constant nachtmerries over, maar er is geen andere keus". Duin heeft ervaren. "Het lopen wordt vrijwel onmogelijk door de orkaan. Je raakt verblind door zout, regen en zand", noteert hij bij zes uur. De notities deelt hij nu voor het eerst met derden. Hoff mann herstelt van een ziekte die hem in april velde; het burgemeesterschap wordt sinds september waargenomen door J. van der Sluijs. Bijna tegelijk met Hoffmann arriveert de eerste wagen van de brandweer, die op het Palaceplein bericht krijgt van een automatische brandmelding bij Huis ter Duin. "Vermoedelijk stormschade", luidt de eerste conclusie. Op de Grent aangekomen zien de brandweermannen dat het om een uitslaande brand gaat. Vanaf het parkeerterrein naast het zalen complex wordt met de autospuit de eer ste aanval ingezet, schrijft Hoffmann. Hoffmann ziet dat de ladderwagen laag en overdwars wordt gedraaid om dichterbij te komen. "Ook de straal vanaf de ladder haalt het gebouw niet, maar wordt binnen enkele meters van de straalpijp door de orkaan verneveld. In middels is een tweede aanvalsploeg naar binnen om van daaruit de brand te bena deren". Hij vervolgt: "Om kwart voor zes slaat het eerste vuur uit bij het boeiboord en de bovenzijde van de ramen. Vonken slaan over, vrijwel parallel aan Duinroos en verdere flats, soms met een vlaag over te beginnen. Ik ben nog0 niet op Noordwijk uitgekeken. Ik geloof nog steeds heilig dat het mo gelijk is om hier iets moois te be ginnen. Alle betrokkenen moeten langzamerhand maar eens ophou den met ruziën. Er is nu ook een nieuw college, dus ik denk dat ik met mijn nieuwe plannen gehoor zal vinden". het parkeerterrein. Het vuur breidt zich zichtbaar uit. Ik zet mijn auto weg op de Koningin Astridboulevard". De politie, die eveneens met man en macht in de weer is, controleert of er geen mensen meer zijn in de aangrenzen de appartementen. Binnen Huis ter Duin verslechtert de situatie. De manschap pen worden uit het gebouw teruggeroe pen. Niet iedereen wordt bereikt. Er volgt een flash-over (soort steekvlam) in het verlaagde plafond. Een reddings ploeg die probeert de ingesloten man schappen terug te halen, wordt door een tweede flash-over gepaard gaande met een flinke drukgolf en een vlamfront brandend de trap afgeblazen. Het pand moet worden verlaten. Het is vijf voor Hoffmann loopt op en neer over het terrein, kijkt aan land- en zeezijde van het hotelcomplex naar de ontwikkeling van de brand. Lopen gaat overigens al leen met steun aan vaste punten. "Om half zeven uit waarnemend commandant J. Peschier zijn ongerustheid over de twee, misschien drie man van de eerste aanvalsploeg die naar binnen zijn ge gaan. Ik realiseer me dat op dat ogenblik aan die onzekerheid niets is te doen", no teert Hoffmann later. De korpsen van Katwijk, Noordwij- kerhout, Leiden en later ook Voorhout, Rijnsburg, Lisse en Sassenheim verle nen assistentie. In de Abraham van Royenstraat gaat rond half acht fotozaak Kruyt in vlammen op. Hoffmann no teert: "De vonkenregen is beangstigend. In het duin tussen parkeerterrein en Grent gloeit overal vuur". Negen uur. Overleg in de verbindings- commandowagen met onder meer regio commandant Mark resulteert in het in stellen van onderzoek in het uitgebrande zalencomplex. De slachtoffers worden even later gevonden. Het aangeslagen Noordwijkse korps rukt in. Hoffmann: "Peschier houdt appèl, waarbij de onze kerheid omtrent de drie zekerheid wordt". Hoffmann bezoekt vervolgens even na tienen met onder anderen Peschier de fa milie van de omgekomen brandweer mannen Gerrit Heeringa, Jan de Ridder en Nico Steenvoorden. Na een perscon ferentie gaat hij rond elf uur naar huis. Pas de volgende ochtend is de brand he lemaal geblust. Tijdens de rouwdienst spreekt Pe schier voor de hele Noordwijkse ge meenschap. "Wij hebbel verloren, we zijn verslagen. Deze strijd was geen eer lijk gevecht. Wij zijn letterlijk en figuur lijk in de rug aangevallen door een mon sterverbond van vuur en storm".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24