Raadhuis blijft een blikvanger De zwakke schakels van het kettingbriefspel Top 12 'Nog geen afstand' Qudejaarsbijlage .osbE Ex-wethouder Marselis: 'Veel werken houdt me vitaal' PAGINA 22 ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 "Wat lekker dat u niets meer te doen heeft", zeggen Voorschotena ren wanneer ze oud-wethouder L. Marselis tegenkomen. De 69-jarige knikt dan minzaam, maar weet wel beter. Sinds hij dit voorjaar een punt achter een vijftienjarige carri ère als welzijnswethouder zette, is zijn werkdag niet korter geworden. door Paul van der Kooij Voor zijn vrouw blijft een belangrijke rol weggelegd. Zij vertelt mensen waar en wanneer Marselis te bereiken is en spoedeisende gevallen geeft ze tussen de middag door, als manlief zich even telefonisch meldt. Een autotelefoon blijft hij verafschuwen: "Dat zijn ge vaarlijke ondingen en dan word je hele maal zo'n slaaf van alles". De Voorschotenaar beseft dat veel mensen van zijn leeftijd hun leven an ders zijn gaan indelen: "Ze overwinte ren in Spanje, gaan studeren of slijten hun dagen in de huiselijke sfeer. Ik werk en of dat verstandig is zal aan het eind van de rit wel blijken. Nu zeg ik dat het me vitaal houdt, betrokken en geïnteresseerd. Zo is nu eenmaal de aard van het beestje". In 1981 besteedde weekblad Vrij Ne derland een bijlage aan de vele banen van Marselis en stelden Tweede Ka merleden vragen over diens vermeen de hoge inkomen als algemeen secreta ris van de Ziekenfondsraad. Nu laat hij in het midden welke functies hij pre cies bekleedt en houdt hij het er op dat hij zich nog steeds met gezondheids zorg en onderwijs bezighoudt. Méér hoeft niemand te weten, zoals ook zijn 'lichte hartaanval' in april nie mand wat aanging: "Er is een hinderlij ke belangstelling voor mijn ziekte ge weest en nog steeds vragen mensen of het écht wel goed met me gaat. Goed bedoeld soms, maar het tast wel je pri vacy aan". Eigenlijk heeft Marselis er een 'ver rekte hekel' aan om over zichzelf te pra ten: "In de relatie met mensen houd ik altijd een troef in handen. Een zekere reserve, ook in mijn handelen". Toch weten burgers in nood hem nog steeds te vinden, net als toen hij nog een zater dagse spreekuur hield in het gemeente huis en de ene accommodatie na de an dere opende. Marselis luistert minzaam en beperkt zich tot doorverwijzen. Di recte invloed heeft hij niet meer en con tacten met politieke partijen zijn weg geëbd. Kinnesinne Zelfs het eigen CDA vraagt de man die jarenlang de dienst uitmaakte in de par tij nooit meer eens om goede raad. "Als je bedenkt wat ér in mij is geïnvesteerd is het niet zo handig om geen beroep te doen op mijn ervaring", zegt hij. "Maar de politiek is nu eenmaal niet ratio neel". Hij zag dat aan de val van de Leidse wethouder Van der Molen, maar ondervond het ook zelf aan den lijve: "Het gaat er niet alleen om of je een goed bestuurder bent, maar heeft ook veel te maken met kinnesinne en poli tieke tegenstanders". Zo werd in zijn laatste collegeperiode steeds meer geklaagd over het feit dat hij zijn gelijk probeerde te krijgen door belangrijke voorstellen door de raad te jagen en politici voor voldongen feiten te plaatsen. "Alleen als Marselis er baat bij heeft gebeurt hier iets", zei de toen malige PvdAyPPR-fractieleider me vrouw M. Breunesse. De man in kwes tie vindt dat dergelijke klachten meer "Als je bedenkt wat er in mij is ge ïnvesteerd is het niet zo handig om geen beroep te doen op mijn erva ring". over de omgeving zeggen dan over hemzelf: "Ik was er om dingen voor el kaar te krijgen. Daarvoor was ik inge huurd". Bij de verkiezingen in 1986 riep zijn partij nog luidkeels dat Marselis dè wethouderskandidaat was, bij de laatste verkiezingen diende de 30-jarige F. ten Have zich aan. Marselis kreeg te horen dat hij al erg lang zat, wat ouder wordt en dat de leden vertrouwen in fractieleider Ten Have hebben. Okto ber 1989 schreef de oudgediende dat hij zich terugtrok na gesprekken met een speciale adviescommissie, een be- stuursdelegatie, de voorzitter en enige CDA-leden. Uit de moeizaam geformuleerde af scheidsbrief en de vele gesprekken leidde de buitenwereld af dat de wet houder graag wilde blijven, maar weg moést. Marselis zelf houdt staande dat hij nooit de beslissing heeft genomen terug te willen keren. Dat hij de kwestie destijds open hield zou een tactische achtergrond hebben gehad. "Als je de pers te snel vertelt watje wilt, is je lot al beslist", legt hij uit. "Ik wilde mijn be slissing van een groot aantal factoren laten afhangen. Je bent niet alleen af hankelijk van fractie en raad, maar ook van de kiezersgunst. Is het publiek niet op je uitgekeken, sluipt er geen routine matigheid in je werk zonder dat je dat merkt? Als je wat ouder wordt moet je bovendien oppassen niet voor de oude zak versleten te worden die zo nodig moet". Gat Nu hij geen wethouder meer is, is de Voorschotenaar in een gat gevallen: "Mijn vrouw vraagt me wel eens hoe bepaalde dingen in de gemeente zitten, maar dat weet ik dan niet. Ik ben net zo verrast als zij wanneer opeens een fiets pad geasfalteerd is". Hij zit er niet mee en het politieke bedrijf mist hij geen moment: "Ik heb er altijd een beetje ambivalent tegenover gestaan. Ik heb mijn werk altijd uit plichtsbesef gaan, uit het idee dat partij en gemeenschap daar voordeel van hadden". Het resultaat stond voorop en wan neer de wethouder ergens zijn zinnen op had gezet, werd een politiek debat hem meer dan eens te veel. "Marselis is een macher, een vechter en een ietwat heetgebakerd mens", meldde burge meester P. Cannegieter bij Marselis' af scheid van de raad. "Als u niet door de deur kon, ging u door het raam". Beeldvorming, noemt de oud-wet houder dat. Dezelfde kwalificatie heeft hij voor de bekende anekdote over een fietsende Marselis, gevolgd door dienstauto met chauffeur. "Ik denk dat de chauffeur een keer de tas heeft nage bracht. Ach, ik zit er niet mee. Waar ik me echt druk om maak zijn fouten die ik gemaakt heb. Mensen die ik ge kwetst heb. Voor de rest zet ik ergens een streep onder en dan is het ook echt voorbij". Affaire rond nieuwbouw leidt wellicht tot oprichting nieuwe partij in Zoeterwoude De samenwerking is prima, de bouw loopt perfect en het wordt een prachtige accommodatie waarin het voor ambtenaren en publiek goed toeven is. Over de nieuwbouw van het raadhuis in Zoeterwoude lijkt in het groene Zuidhollandse dorp tus sen de plaatselijke politici een ver rassende eensgezindheid te bestaan. Nog geen jaar geleden maakte men elkaar in de oude raadzaal uit voor 'onbetrouwbaar' en vielen termen als 'achterkamertjespolitiek'. Veel Zoeterwoudenaren echter het oude, karakteristieke pand en zien het nieuwe raadhuis nog steeds niet zit ten. "Als je over het Molenpad fietst zie je dat lelijke ding al overal bovenuit ste ken". De wonden zouden bij velen zo diep zitten dat bij de volgende gemeente raadsverkiezingen een nieuwe politieke partij gaat meedoen, 'om de stem van de échte Zoeterwoudenaar te laten horen'. door Eric Jan Weterings Het nieuwe raadhuis verrijst aan de Noordbuurtseweg en kost drie miljoen gulden. De nieuwe voorgevel komt twee meter dichter bij de weg dan die van het afgebroken pand. Met een breedte van ruim 25 meter en een hoogte van, inclu sief het pannendak, twaalf meter is het gebouw nu al een blikvanger. Positief of negatief, daar verschillen de meningen dus nog steeds over. Een handtekeningenactie waarmee een Zoeterwoudse op het laatste mo ment probeerde het oude raadhuis te be houden mocht niet meer baten. In juni van dit jaar ging het oude, uit 1870 date rende gedeelte van het gemeentehuis te gen de vlakte en korte tijd later werd de eerste steen gelegd voor de nieuwbouw. Vorige maand werd het hoogste punt be reikt. Als alle plannen verder naar wens verlopen levert de aannemer het nieuwe gebouw in mei op. De gemeentelijke ad ministratie kan dan in de zomervakantie verhuizen. Cruciaal in het raadhuisdebat was de opstelling van de politieke partij Pro gressief Zoeterwoude (PZ). Tot de raads verkiezingen van dit voorjaar vertoefde de partij in de oppositie en fulmineerde regelmatig tegen de nieuwbouwplannen van de toenmalige collegepartijen CDA en WD. Nog voor de verkiezingen nam het CDA-WD college het besluit tot nieuwbouw. Het gemor in het dorp tegen de afbraak van het oude raadhuis werd bij de raads verkiezingen vertaald in een zetel winst voor PZ (van vier naar vij-f), ten koste van de WD (van drie naar twee). Het CDA bleef steken op zes zetels, waarmee de gewenste absolute meerderheid in de raad aan de neus van de christen-demo craten voorbij ging. Stuurgroep Het nieuwe raadhuis: hoe dan ook een blikvanger. Na weken onderhandelen trad een colle ge aan van CDA en PZ. In ruil voor een wethouderszetel slikten de progressie ven de raadhuisbouw toch maar. Wel werd afgesproken de nieuwe voorgevel enigzins aan te passen. 'Kiezersbedrog' t Het oude raadhuis: beeldbepalend. werd in het dorp gefluisterd en PZ zag zich genoodzaakt in een huis-aan-huis verspreide brief de keuze uit te leggen. Sinds enige maanden draait PZ mee in de 'stuurgroep' die de stadhuisbouw 'be geleidt'. Deze club bestaat uit de fractie voorzitters van de plaatselijke politieke partijen, de architect, de gemeentesecre taris, een vertegenwoordiger van een ad viesbureau en een ambtelijk secretaris. Aanvankelijk boycotte PZ de vergade ringen van deze groep, maar tegenwoor dig draait zij 'tot volle tevredenheid' van de overige partners mee. PZ-wethouder van openbare werken A.B. Ringersma geeft toe dat het 'niet makkelijk' was om na jaren strijden te gen de bouw nu 'constructief mee te den ken' in de stuurgroep. "Bij de college-on derhandelingen hielden CDA en WD onwrikbaar vast aan het raadhuis, dat zou er sowieso komen. Als wij niet had den toegeven, dan hadden we nu weer een CDA-WD college gehad en wij wil den ook graag onze andere programma punten realiseren". "We hebben nog wat kunnen doen aan de voorgevel, zodat die er nu wat minder massaal uitziet, maar dat was het maxi maal haalbare", aldus de wethouder. "We hebben het resultaat van de onder handelingen aan onze leden voorgelegd en die gingen er mee akkoord. Daarna hebben we nog die huis-aan-huis brief verspreid en de reacties daarop waren over het algemeen vol begrip". Handtekeningen Gerrie van der Voet, de Zoeterwoudse die in april een handtekeningenactie be gon tegen nieuwbouw van het raadhuis, denkt daar heel anders over. Ondanks het feit dat zij in korte tijd met enkele medestanders 1250 handtekeningen op het dorp wist op te halen bleef 'de poli tiek' doof voor haar verlangen het oude raadhuis te sparen. "Uiteindelijk heeft die actie weinig ge holpen", blikt zij terug, "maar het ver dwijnen van een beeldbepalend pand als het oude raadhuis zit veel Zoeterwoude naren nog steeds niet lekker. Dat heb ik gemerkt toen ik een paar maanden gele den een ingezonden brief stuurde naar de krant, waarin ik nog een keer op de zaak terug kwam. Ik kreeg een heleboel reacties, dus het leeft nog heel sterk op het dorp". Van der Voet verwacht dat 'de raad huisaffaire' over vier jaar nog zal door klinken in de raadsverkiezingen. Ze wil niet PZ exclusief 'de schuld in de schoe nen schuiven', "omdat alle partijen veel te laks met de wensen van de echte Zoe terwoudenaren zijn omgesprongen". Wel verwijt ze PZ overstag te zijn gegaan om de wethouderspost veilig te stellen. "En zo denken er velen over op het dorp". "Over vier jaar zal PZ het wel merken bij de raadsverkiezingen, en PZ niet al leen trouwens. Er lopen teveel mensen op het dorp rond die zich door de huidige politici in de steek gelaten voelen. Er zijn nu al mensen bezig om een nieuwe poli tieke partij op te richten onder de naam 'Zoeterwouds belang'. En ik hoop dat die er komt want dat is jammer genoeg no dig". Naam: J. den Boeft. Leeftijd: 55. Moest 5 februari 1990 opstappen als CDA-wethouder ruimtelijke or dening, verkeer en milieu van Lei derdorp. Volgens een motie van wantrouwen van WD, PvdA, D66 en PPR/PSP had hij verzuimd alle informatie over de voorgenomen verbreding van de A4 in Leider dorp door te spelen aan de gemeen teraad. Den Boeft blijft ervan overtuigd dat hij niet om politieke, maar om 'persoonlij ke' redenen moest vertrekken. "Ik moest vooral weg omdat mensen met hun eigen ideeën niet uit de voeten konden, door mij overvleugeld werden en in discussies het onderspit dolven", zegt hij. "Juist omdat het zo persoonlijk was, heb ik nu, tien maanden later nog steeds geen afstand van de zaak geno men. Ik heb ook nooit de gelegenheid gekregen er eens over te praten met de mensen die me weg wilden hebben". Voordeel vindt Den Boeft dat hij nu meer tijd kan besteden aan zijn deel tijd-baan als hoofddocent klassieke ta len aan de universiteit van Utrecht. Hij heeft het laatste half jaar 'aardig was achterstanden weggewerkt' en is wat dieper in de geschiedenis van de oud christelijke wereld gedoken. In de plaatselijke politiek doet hij niets meer, sinds het CDA hem onder druk van andere partijen liet vallen als wethouderskandidaat. Wel werd hij voorgedragen voor de Provinciale Sta ten, maar uiteindelijk bleek voor hem geen verkiesbare plaats weggelegd. "Zo gemakkelijk mogelijk geld verdie nen", dat is het motto van het kansspel Top 12. In januari 1989 maakte Neder land voor het eerst kennis met dit uit Duitsland afkomstige kettingbrief-spel waarmee veel geld gewonnen zou kun nen worden. In een bovenzaaltje van het Wassenaarse motel Bijhorst. door Jeanine Hoogendoorn Sindsdien was en bleef de vraag of het spel legaal of illegaal is. Volgens de één is het een kansspel en volgens de ander een winstsysteem. Top 12 bestaat nog steeds, al kun je het sinds enkele weken niet meer spelen in het Wassenaarse motel Bijhorst. Een terugblik. Bij het spel betaalt iedere nieuwe, uitge nodigde deelnemer 300 gulden inleg- geld. Hiervan gaat 120 gulden naar de deelnemer die hem heeft uitgenodigd en hem een lijst bezorgd en 180 gulden naar de organisatie in Duitsland, de Top 12 Centrale. Van deze 180 gulden gaat 120 gulden naar de nummer 1 op de lijst van de nieuwe deelnemer er blijft zo'n 60 gulden hangen bij de organiserende stichting. De organisatie verstuurt twee lijsten, die de nieuwe deelnemer op de volgende bijeenkomst aan twee introducés mag doorverkopen voor 120 gulden per stuk. Van de 300 gulden inleggeld heeft de nieuweling dan al 240 gulden terugver diend. Volgens de organisatie blijft het daar niet bij. De twee personen aan wie de lijsten zijn verkocht, kunnen op hun beurt ook weer twee mensen introduceren enzo voorts, enzovoorts. Er ontstaat een soort piramide en de personen die twaalf lagen lager zitten betalen, via de Duitse organi satie, 100 Duitse marken aan hun num mer één. In totaal gaat het om 4096 men sen die ieder 100 mark afstaan. Volgens de organisatoren krijgen de snelsten na een week de eerste cheque al op de deurmat; deelnemers hebben het over een wachttijd van een paar maan den. Na enkele jaren hopen ze de 4096ste cheque te innen. Doodbloeden wordt te gengegaan door de regel dat de persoon die twee lijsten krijgt toegestuurd, die lijsten binnen zeven weken moet door verkopen. Wanneer dat niet lukt, grijpt de organisatie in en offreert ze de lijsten, aan mensen die al eerder toehapten. Hoe veel de mensen aan het spel verdienen mag organisator Kerver niet zeggen: "Niemand weet het, zelfs de organisatie in Duitsland niet". Luchtje Toen Top 12 in het Wassenaarse motel Bijhorst begon, vond de plaatselijke po litie dat er een luchtje aan zat. Ze meldde de ontwikkelingen aan de Haagse offi cier van justitie H.M. Vos en hield het motel een tijdje in de gaten. Al snel bleek dat de inwoners van Wassenaar niet veel belangstelling hadden voor het geldspel. Organisator Kerver: "Ik denk dat we het langer uithouden dan justitie ver moedt". (archieffoto Henk Bouwman) De officier van justitie vond dat er geen Een collega in Roermond dacht daar sprake was van ordeverstoring, betrok- anders over. Agenten hadden hem ver kenheid van minderjarigen of andere cri- teld dat het spel zeer veel (Duitse) be- minele daden. En greep niet in. langstellenden in zijn gemeente trok en hij oordeelde dat Top 12 een kansspel is. Het moest daarom verboden worden, zo meldde de officier in het Vara-program- ma Kassa. In hetzelfde tv-programma was een wetenschapper zo vriéndelijk om voor het publiek een rekensommetje te maken. Hij berekende dat als alle deel nemers winst willen maken er 650 mil joen mensen aan het spel mee moeten doen. "Dat programma was voor ons fataal", aldus de organisator van de Wassenaarse avonden, I. Kerver. "Die berekening klopte natuurlijk van geen kant. Daar naast spelen wij geen illegaal kansspel, maar een legaal winstsysteem. De deel nemers moeten zelf iets doen om tot winst te komen". Volgens Kerver heeft de politie van Roermond een gemeen spelletje met zijn organisatie gespeeld. "Zij heeft de hore- ca-ondernemers gedreigd hun vergun ning af te nemen", zegt hij verontwaar digd. "Gedreigd?, welnee", reageert een ambtenaar van de Roermondse politie, "wij hebben de ondernemers alleen ver teld dat, wanneer zij hun zaal aan Top 12 verhuurden, zij medeplichtig waren aan een kansspel. En dat is verboden". Kerver liet het er niet bij zitten. Hij probeerde de officier van justitie uit te lokken tot een proces-verbaal. Als dat zou lukken moest er een rechtzaak ko men. Maar de officier werkte niet mee en ging niet in op het verzoek van advocaat mr. Moszkowicz sr. om een proefproces. Volgëns de ambtenaar uit Roermond heeft Kerver het niet slim aangepakt: "De officier van justitie heeft toen een voorlopige maatregel ingesteld. Die hield in dat Top 12 in niet meer in Roer mond mocht worden gèspeeld. Daarte gen had hij in beroep kunnen gaan". Verenigde Staten Na de tegenslag in Limburg verloor het spel, dat op hoogtijdagen op zestien plaatsen in Nederland gespeeld kon wor den, snel aan populariteit. In Limburg en Brabant kan Top 12 niet meer worden ge speeld en de paar deelnemers uit de Leidse regio moeten zich behelpen in een huiskamer. Mensen die een zaaltje willen, kunnen alleen nog terecht in ste den als Hengelo, Assen, Amsterdam en Utrecht. Eind vorig jaar telde de groep in Nederland 1700 deelnemers. Hoeveel dat er nü zijn weet Kerver niet, maar in geen geval meer dan tweeduizend. Internationaal gezien zijn er 500.000 in schrijvers, dank zij Duitsland, Oosten rijk, België, Spanje, Italië en Joegosla vië. Het betekent niet dat er ook zoveel mensen meedoen, want één deelnemer staat gemiddeld driemaal ingeschreven. Kerver is ervan overtuigd dat het spel legaal moet worden, omdat de andere landen er ook niet moeilijk over doen. "Hoe moet dat anders in 1992, als Europa één wordt?" Hij is dan ook niet bang voor de toekomst. "Wij zijn een krachtige organisatie. Ik denk dat we het langer uithouden dan justitie vermoedt". Maar wat gebeurt er als het spel via een recht zaak verboden wordt? "Dan zullen we wel moeten stoppen", bekent Kerver be teuterd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22