LEIDSCH DAGBLAD volledig op dood spoor EXTRA NODIG! Gratie voor Griekse kolonels 'Vlammend' protest tegen nertsfokkers Suriname kiest nieuwe leider Braks: PvdA is de baas PIETKERKHI snowboots 28-46 Tol Oostenrijk fors hoger voor vrachtverkeer ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39433 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) - Volgens oud-minister Braks (landbouw en visserij) maakt de PvdA, en niet coalitiepartner het CDA, de dienst uit in het kabinet-Lubbers- /Kok. In een gisteren verschenen interview met het dagblad Het Binnenhof zegt Braks dat de PvdA zelfs premier Lubbers kan dwingen haar zin te doen. Volgens hem moest premier Lubbers zijn eigen CDA-minister Braks laten vallen, toen de PvdA- fractie zijn hoofd eiste. Braks trad begin september af, omdat de Tweede Kamer geen vertrouwen had in zijn visserijbeleid. Braks zegt dat premier Lubbers destijds weigerde de visserijzaak in het kabinet aan de orde te stellen. Braks: "Hij vond het niet nodig de zaak in het kabinet te bespre ken. Mijn visserijdossier was sterk genoeg naar zijn mening". Als dat wel was gebeurd was de kans op een regeringscrisis le vensgroot geweest. Volgens Braks weigerde Lubbers echter om de coalitiegenoot te dreigen met een breuk. Het CDA, zegt Braks, kan nu niet van partner veranderen, waardoor de sociaal democraten oppermachtig zijn. Braks: "Kijk, voor Ruud was het heel moeilijk met een crisis te dreigen. Er is immers nog geen al ternatief voor deze coalitie. Het CDA kan moeilijk nu alweer bij de WD aankloppen. Die partij verkeert nog veel te veel in wan orde om een stabiele coalitiepart ner te kunnen vormen". ATHENE (GPD) - Ex-dictator Geor ge Papadopoulos en zes andere functionarissen van de militaire junta van 1967 tot '74, die al 16 jaar gevangen zitten, zullen op korte ter mijn vrijkomen. De regering zal hen gratie verlenen op humanitaire gronden, zo heeft de Griekse pre mier Kostas Mitsotakis, leider van de conservatieven en Nieuwe De mocratie (ND) gisteren bekendge maakt. Met president Karamanlis, die het besluit zal moeten onderte kenen, is reeds overeenstemming bereikt, deelde hij mee. De enige die in de Korydallos-ge- vangenis moet blijven, is ex-briga de-generaal Dimitris Joannidis, die in 1973 Papadopoulos ten val bracht. Hij liet het jaar daarop de staatsgreep tegen de Cyprische pre sident Makarios plegen, met als na sleep de Turkse bezetting van ruim een derde van het eiland. Drie van de zeven maakten deel uit van de militaire politie en be hoorden tot de zwaarste folteraars van het regime. Het totale aantal veroordeelden in 1975 bedroeg 100. Één pleegde zelfmoord; velen kwa men door het verstrijken van hun termijn vrij en weer anderen moch ten om gezondheidsredenen naar huis. Stelios Pattakos en Nikolaos Makarezos, die met Papadopoulos het oorspronkelijke trio van de jun ta vormden, worden al maanden in een ziekenhuis verpleegd. Ook zij profiteren van de gratie, die in totaal 15 veroordeelden geldt. Het waren deze drie, die in 1975 ter dood waren veroordeeld wegens hoogverraad, een straf die overigens door de toen malige premier Karamanlis binnen twee uur werd omgezet in levens lang. De socialistische oppositieleider Andreas Papandreou heeft zich hef tig verzet tegen de gratie, vooral om dat zij een politiek initiatief vormt van de regering en niet door de ge gadigden zelf is gevraagd. De moge lijkheid van een 'handeltje' met ui terst rechts wilde hij niet uitsluiten. Bij de laatste, door de ND op het nippertje gewonnen verkiezingen, gingen er geruchten dat het kleine, junta-gezinde partijtje Nationale Groepering (NG) zich onthield om de ND aan de luttele stemmen te helpen die zij nog nodig had. Daar voor zou 'gratie nog dit jaar voor de officieren' als tegenprestatie die- NEDERASSELT (GPD/ANP) - Het gebouwencomplex van de Ne derlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren (NFE) in Nede- rasselt is gisterfhorgen grotendeels door brand verwoest. De brand zou zijn aangestoken door een groep ac tivisten, die zich afficheren als be schermers van pelsdieren. De rijks politie van Groesbeek sprak giste ren van een miljoenenbrand. Enke le uren eerder was in het nabij Om men gelegen Witharen al een nerts fokkerij in rook opgegaan. De 27-ja- rige eigenaar en diens echtgenote waren niet aanwezig. Een woord voerder van de rijkspolitie in Om men raamde de schade op ten min ste een miljoen gulden. Overigens heeft zich nog niemand verant woordelijk gesteld voor de brand in Witharen. Maar bij de rijkspolitie in Ommen acht men het geenszins uit gesloten dat de activisten, verant woordelijk voor de vlammenzee in Nederasselt, ook de brand in Witha ren op hun geweten hebben. Persofficier van justitie mr. H. Overbosch heeft nog geen plan op gevat een recherchebijstandsteam te formeren om de brandstichtin gen in Nederasselt en in Witharen te onderzoeken. Mogelijk dat een en ander in de loop van het weekeinde alsnog z'n beslag zal krijgen. Overbosch bleek gistermiddag nog niet op de hoogte van de brand stichting in Witharen. "Maar", zei Overbosch, nadat hij was bijge praat, "je kunt er wel van uit gaan dat het hier gaat om een gecoördi neerde, dubbele actie". Op maandag 31 december zijn onze kantoren om vier uur 's middags gesloten. Advertentie-opgaven bestemd voor de krant van woensdag 2 januari dienen op maandag 31 december in ons bezit te zijn. Kleine advertenties (sleuteltjes) vóór 14.00 uur. Gewone advertenties vóór 15.00 uur. Wij wensen u een bijzonder fijne jaarwisseling toe. Spoedig na de jaarwisseling zul len vertegenwoordigers van de NFE zich met externe adviseurs be raden op het nemen van nog uitge breidere beveiligingsmaatregelen. "Want met dit soort acties is alle" re delijkheid zoek. Dit is pure terreur, gepleegd door extremisten die ook op andere fronten actief zijn", aldus algemeen secretaris W.P.A.M. Ver hagen. In hun verklaring, waarin de brand in Nederasselt wordt opge ëist, zeggen volgens de onderteke ning 'enkele dierenrecht-aktivisten' de actie te hebben uitgevoerd na mens de pelsdieren, die na "een le venslange lijdensweg vermoord zijn ten behoeve van een luxe-pro- dukt". Zij eisen onmiddellijke stop zetting van deze vorm van bio-in- dustrie en bevrijding van alle nog in leven zijnde dieren. Verder geven ze als verklaring de gebouwen van de NFE als doelwit te hebben gekozen "vanwege de grote medeplichtig heid van de FFS en de belangenor ganisatie NFE bij de roofmoord op twee miljoen pelsdieren". Het was overigens niet de eerste keer dat het gebouwencomplex van de NFE het doelwit van actievoer ders was. In 1988 veroordeelde de Arnhemse rechtbank acht leden van het Dierenbevrijdingsfront tot dienstverlening, variërend van 75 tot 200 uur, wegens een in 1986 ge pleegde overval op het internatio nale bontveilinghuis Hudson's Bay and Annings. Daarbij werd de ad ministrateur overmeesterd en gek neveld en de complete administra tie ontvreemd. De actievoerders ga ven nadien toe, dat zij zich bij de uit voering van hun actie hadden ver gist, omdat zij het hadden gemunt op de belangenorganisatie van de pelsdierenfokkers in plaats van op het veilinghuis. De veroordeelde ac tievoerders boden na hun aanhou ding de overvallen werknemer bij wijze van genoegdoening een - ve getarisch - diner voor twee perso nen aan. Gisteren was niemand van het Dierenbevrijdingsfront aanwe zig orp commentaar te geven op de brandstichting in Nederasselt. TEL AVIV - Een joodse immigrant zoekt naar zijn spullen na aan komst op de luchthaven Ben Gurion in Israël. De maand december lever de Israel het hoogste aantal immi granten op dat de joodse staat ooit op maandbasis heeft zien binnenko men. De enorme toestroom van im migranten uit de Sovjetunie is debet aan dit record. Simha Dinitz, hoofd van het semi- overheidsorgaan Joods Bureau, zei gisteren op een persconferentie dat in december in totaal 40.000 joodse immigranten in Israel zijn aange komen, van wie 35.000 afkomstig uit de Sovjetunie. Over het gehele jaar genomen zijn in 1990 maar liefst 200.000 immigranten in Israel gear riveerd, van wie 90 procent Sovjet joden. Slechts het jaar 1949 kende met 239.000 nieuwkomers een hoger aantal immigranten. De toestroom van Sovjet-joden zette in in het voorjaar van 1989, toen de Sovjet-autoriteiten de uit reismogelijkheden verruimden. De laatste weken is de toestroom uit de Sovjetunie massaal, deels ten gevol ge van een versoepeling van de wet geving in de Oosteuropese landen, maar vooral ook als gevolg van de onzekere politieke situatie en de eco nomische malaise in de Sovjetunie. De stroom nieuwe ingezetenen le vert Israël grote problemen op, in eerste instantie op het gebied van huisvesting. (foto AP) Opnieuw warmste jaar van de eeuw DE BILT (ANP) - Het jaar 1990 is tot nu toe het warmste jaar van de eeuw met een gemiddel de temperatuur van 10,9 graden Celsius, zo heeft het KNMI mee gedeeld. 1990 is het derde ex treem warme jaar in successie. In 1989 was de gemiddelde tem peratuur 10,7 graden Celsius, in 1988 10,3 graden. De gemiddel de jaartemperatuur over de pe riode 1951 tot 1980 is 9,2 graden Celsius. De zon scheen afgelo pen jaar 1.645 uur. Het gemid delde over de periode 1951 tot 1980 is 1.505 uur. Er viel gemid deld 745 millimeter neerslag. Normaal is 775 millimeter. Ijs dagen, met een maximumtem peratuur onder 0 graden, kwa men dit jaar in De Bilt niet voor. div. kleuren en modellen Van tijd tot tijd regen Veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Middagteraperatuur ongeveer 8 graden. Matige tot vrij krachtige zuid westenwind, aan de kust en op het IJs- seinteer hard, geleidelijk afnemend. 36 PAGINA'S BAGHDAD/WASHINGTON (AP/AFP/Rtr) - Terwijl de po gingen een gesprek tussen Irak en de Verenigde Staten te organiseren volledig op dood spoor zijn geraakt, wordt de bewapening aan beide kanten in hoog tempo opgevoerd. Vanuit de VS zijn nieuwe versterkingen op weg naar de Golfregio; Amerikaanse soldaten worden ingeënt tegen de mogelijke gevolgen van een aanval met biologische wa pens. Irak zou intussen werken aan de training van zelf moordcommando's. De Amerikaanse regering beschul digde Irak gisteren van het blokke ren van een gesprek tussen beide landen over de Golfcrisis. Mark Dil len, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, zei dat Irak doorgaat "elke vooruitgang bij het vinden van een datum" tegen te houden. De Amerikaanse diplomaat Joseph Wilson in Baghdad heeft de laatste twee dagen geen contact meer ge had met de Iraakse autoriteiten. President Bush heeft voorgesteld dat de Iraakse minister van buiten landse zaken, Tariq Aziz, naar Was hington komt en dat diens Ameri kaanse collega James Baker vervol gens naar Baghdad gaat voor een gesprek met president Saddam Hussein. Irak heeft voorgesteld dat Baker 12 januari naar Baghdad komt, maar dat hebben de Amerika nen geweigerd, omdat die datum te dicht bij 15 januari ligt, de datum waarop het VN-ultimatum ver strijkt. Bush bezwoer deze week dat zijn troepen op 15 januari klaar zijn voor de strijd. Vorige week woensdag zei luitenant-generaal Calvin Waller, de tweede commandant van de Ameri kaanse troepen in de Golf, dat zijn strijdkrachten pas half februari sterk genoeg zijn voor een oorlog. De opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse generaal John Galvin, schaarde zich gisteren voorzichtig aan de zijde van Bush. "Ik denk dat de strijdkrachten er klaar voor zullen zijn", zo zei hij in Rotterdam waar hij het inladen in specteerde van Amerikaanse leger- materieel aan böord van schepen met bestemming de Perzische Golf. Galvin zei dat het overbrengen van het Amerikaanse Zevende Le gerkorps van zijn bases in Duits land naar de Golf bijna is voltooid. "Wij zijn nu voor 90 procent ge reed". Volgens Galvin loopt de ope ratie zelfs iets vóór op het schema. De 70.000 mannen en vrouwen van het Korps zijn al naar Saudi-Arabië overgevlogen, maar 35.000 voertui gen, artilliestukken, helikopters en andere materialen worden nog ver scheept. Twee Amerikaanse vliegdeksche pen en hun begeleidende vlooteen- heden met aan boord 16.000 matro zen en mariniers zijn gisteren ver trokken van hun bases ter verster king van de troepen van 'Desert Shield'. In het gebied van de Golf bevinden zich al drie vliegdeksche pen. Daarmee zal de Amerikaanse marine-aanwezigheid komen op een totaal van meer dan 50 schepen. Dit is meer dan op het hoogtepunt van de oorlog in Vietnam. De multi-nationale troepenmacht in de Golf werd gisteren gedurende een uur in verhoogde staat van pa raatheid gebracht toen Irak een ra ket van het type Scud afschoot. Het was de vijfde maal sinds het begin van de Golfcrisis dat Baghdad een proef met een raket neemt. De Amerikaanse soldaten in het ZEG MAAR (M TEGEN OH KAMSTEEG OCCASION Golfgebied zullen de komende we ken worden ingeënt om de risico's van een bacteriologische oorlogs voering te verkleinen, zo meldt al thans de Amerikaanse krant 'New York Times'. De krant citeert hoge functionarissen van het ministerie van defensie in Washington volgens wie Irak beschikt over biologische wapens die ziekten als tyfus, chole ra en miltvuur kunnen veroorza ken. Op de drempel van 1991 wordt in de Oudejaarsbijlage teruggeblikt op mensen en kwesties die in 1990 het nieuws haalden. Onder meer komt aan het woord SIMON KEMP, wiens naam vanwege zijn betrokkenheid bij gifschandalen voorgoed 'besmet' is. In Leiden ging tot vreugde van de omwonenden de VUILVERBRANDING dicht: 'Nu kan rn'n hond weer gras vreten'. Ook aandacht voor de commotie in ZOETERWOUDE, waar het pittoreske gemeentehuis werd gesloopt. In aanbouw is nu een ultramodern gebouw dat volgens vele Zoeterwoudenaars het dorpsgezicht zo ontsiert, dat de oprichting van een protestbeweging c.q. politieke partij aanstaande. Ten slotte sneuvelden in 1990 nogal wat ambities en reputaties. Zo vond de veelbelovende carrière van HANS KAGIE, adjunct-directeur van de Leidse schouwburg, een roemloos einde. PARAMARIBO (ANP) - Oud-mi nister Kraag is voorgedragen als nieuwe president van Suriname. De leider van de NDP, Wijdenbosch, is kandidaat voor het vice-president- schap. Dat is gisteren vernomen in kringen rond het Surinaamse parle ment, de Nationale Assemblee, dat vandaag stemt over de nieuwe rege ringsleiders. De kandidaten zijn voorgedragen door het Surinaamse leger dat op Kerstavond de macht in het land heeft overgenomen. De politieke leiders van de regerende Front-coa litie hebben ingestemd met de voor- WENEN (DPA) De tol op de Oos tenrijkse wegen gaat volgend jaar drastisch omhoog voor vrachtwa gens. Dat heeft de Oostenrijkse mi nister Schüssel (economische za ken) gisteren bekend gemaakt. Vol gens hem worden de opbrengsten gebruikt voor de wegenbouw. Voor Nederlandse wegvervoerbe- drijven betekent de verhoging een forse verhoging van onkosten. Ruim 70 procent van alle Neder landse vrachtwagentransporten naar zuidoost-Europa gaan door de Oostenrijkse Alpen, omdat Zwitser land nagenoeg gesloten is voor gro te vrachtwagens. De vrachtwagen ondernemingen kampen al met ho gere kosten door de stijging van de benzineprijs als gevolg van de Golf crisis. Vanaf 1 januari moet een grote vrachtwagen voor één rit op de Brennerpas 750 schilling (120 gul den) betalen in plaats van 600 schil ling (96 gulden). De prijs van jaar kaarten voor de Brennerpas gaan omhoog van 8000 schilling (1200 gulden) naar 20.000 schilling (3200 gulden). Een 100-rittenkaart gaat van 30.000 schilling naar 45.000 schilling (7200 gulden). zie pagina 5: acties dreigen in weg- dracht. Kraag zei te hebben inge stemd "vanwege het belang van het land". Over de militaire staatsgreep weigerde hij iets te zeggen. De huidige president en vice-pre sident, Ramsewak Shankar en Henck Arron, hadden donderdag onder druk van de militaire macht hebbers hun ontslag aangeboden. De 77-jarige Kraag is van beroep onderwijzer en was met name vóór de onafhankelijkheid van Suriname politiek actief. Hij was parlementa riër, minister, statenvoorzitter en, in de periode 1963-1969, vice-presi dent. Momenteel is hij ere-voorzit- ter van de NPS, de creoolse partij van Henck Arron. De kandidaat-president staat be kend als een criticus van Arron. "Wij zijn geen vrienden, maar ook geen vijanden", zegt hij hier zelf over. Kraag zei gisteren geen over leg met zijn partij noch met voorzit ter Arron te hebben gehad, wel sprak hij met partijleden. De voor het vice-presidentschap genomineerde Wijdenbosch was in 1987, in de laatste periode van de formele heerschappij van Desi Bou- terse, door de legerleider aange steld als premier. Toen het leger zich geleidelijk uit de officiële poli tiek terugtrok werd hij voorzitter en lijsttrekker van de aan de militairen gelieerde Nationaal Democratische Partij (NDP). Bij de verkiezingen dat jaar won zij slechts drie van de 41 zetels in het parlement. De NPS had donderdag grote moeite met het akkoord dat voorzit ter Jaggernath Lachmon van het Front, de coalitie waartoe deze par tij behoort, had gesloten met de mi litairen. Waarnemend bevelhebber Ivan Graanoogst zei dat onder meer was afgesproken dat een nieuwe president wordt gekozen door de Assemblee. De tucajana-Amazones, een groe pering van indianen uit West-Suri- name die zich vorig jaar gewapen derhand keerde tegen de regering, stelden gisteren "dat de militaire in greep een nieuwe weg zal openen voor alle delen van de Surinaamse bevolking om te kunnen participe ren in het ontwikkelingsproces". De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft gisteren op een spoedzitting in Washington een stemmig de staatsgreep in Surina me in scherpe bewoordingen ver oordeeld. De permanente raad van de OAS nam unaniem een resolutie aan waarin zij stelt dat de militaire staatsgreep "de fundamentele rech ten van het volk van dat land schendt om te leven in een systeem van vrijheid en democratie". De resolutie spreekt verder over een "gewelddadige schending van de democratische orde van een lidstaat". óók voor een blik over onze grenzen SOVJET-BURGERS WEG - Ruim 250 Sovjet-burgers hebben gisteren Irak kunnen verlaten, aan boord van een Ujoesjin van Aeroflot. Voor 10 januari zullen nog eens rond de 1.000 Sovjet-burgers naar huis wor den teruggevlogen. Zo'n 200 Sovjet specialisten, werkzaam in olie- en elektriciteitsinstallaties, hebben la ten weten in Irak te willen blijven. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wij nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1