TAD EIDEN Leidse meid nieuw doelwit gemeente flCHTERGBBNll 'We leken wel een prinselijk paar' actief in vrije tijd LEIDSCH DAGBLAD Familiedrama bij sporthal Van onze redacteur Janet van Dijk Man vindt 26.000 gulden terug LEIDEN Een 43-jarige bewoner van de Hoge Rijndijk kreeg gis terochtend een verlaat kerstcadeau tje. Toen hij zijn auto instapte, bleek zijn colbertje daar in te hangen. En in de binnenzak zat een portefeuille met 26.000 gulden. De man had tweede kerstdag aan gifte van inbraak gedaan bij de poli tie. Hij dacht dat behalve sieraden en drank ook de portemonnee met het grote geldbedrag was gestolen uit zijn woning. Maar dat bleek mee te vallen. Kaarten Kaarters en sjoelers kunnen vrijdag 28 december terecht in buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat. Daar begint om 13.30 uur de 'oudejaars klaverjas- en sjoelwedstrijd'. Deelname kost 2 gulden. Jazz Het kwartet van de pianist Jan de Bas speelt op zondag 30 december in café Cheers (Doelensteeg 11). Bas wordt be geleid door Karei Stuivenberg op drums, Simon Planting op bas en Paul Weilink op tenor. Het concert wordt georgani seerd door 'Jazz on Sunday'. De aan vang is 15.30 uur. Begeleiding Vrijwilligers van het Humanistisch Ver bond zijn bereikbaar voor mensen die in moeilijke situaties steun nodig hebben. Zo'n humanistisch vrijwillige staat niet met oplossingen klaar maar luistert en zoekt naar wat voor de ander belangrijk is. Meer informatie bij de coördinator hu manistische geestelijke begeleiding af deling Leiden tel. 01728-9819. Basketbal In het universitair sportcentrum aan de Wassenaarseweg wordt donderdag 3 ja nuari een' basketbaltóernooi gehouden voor brugklassers. Vanaf 8.30 uur strij den 62 teams tegen elkaar. Op vrijdag 4 januari is er in hetzelfde sportcentrum een mini-basketbaltoernooi voor basis scholen. Dit toernooi duurt van 9.00 tot 16.00 uur. De organisatie is in handen van de gemeentelijke schoolsportcom missie. Spreekuur Wie advies wil inwinnen over oude voor werpen kan zondag 6 januari terecht in het rijksmuseum van oudhedenaan het Rapenburg. Conservator M. Brouwer houdt dan weer haar maandelijkse ar cheologisch spreekuur. Van 13.00 tot 16.00 uur in de Taffehzaal. LEIDEN Leiden is een achter standsgroep rijker: de meiden. Zij staan centraal in een omvang rijk rapport dat de gemeente de zer dagen uitbracht. Meiden zijn personen tussen de 14 en 21 jaar. Vroeger werden ze meisjes ge noemd maar dat roept het beeld op van lief, bescheiden en terug houdend. Het weerbaar maken van de meisjes begint volgens de nota met een vlotte naam: mei den. De maatschappelijke positie van die meiden, zo blijkt, is slecht. Vaak zelfs hopeloos. De gemeente Leiden vindt dat daar nodig wat aan moet worden gedaan, en heeft daarom een spe ciale meidenambtenaar aange steld. De nota is het eerste resul taat van het beleid om de achter standspositie van de meiden weg te werken. Die achterstandspositie bestaat op bijna alle terreinen. De mei dennota bulkt van de schrijnende voorbeelden. "De opleidingen die meiden volgen en de beroepen die doorgaans door meiden en vrouwen worden uitgeoefend, worden maatschappelijk relatief laag gewaardeerd". En: "Het blijkt moeilijk te zijn meiden en thousiast te maken voor werk in de technische sector". Of: "Bin nen de gemeente werken te wei nig meiden". "In de praktijk is jongerenwerk in buurthuizen nog steeds in hoge mate jongenswerk. Meiden ver keren voor wat betreft de toegan kelijkheid van het jongerenwerk en club- en buurthuiswerk in een achterstandpositie". Tenslotte: "Het kunstbeleid richt zich in eer ste instantie op groepen mensen die in een achterstandspositie verkeren voor wat betreft deelna me aan activiteiten op het gebied van kunst en cultuur. Meiden ma ken hiervan deel uit maar worden niet als aparte doelgroep onder scheiden". Prijs Deze en andere gelijksoortige constateringen worden in de ont- werp-nota meidenbeleid 'knel punten' genoemd. Er worden ook aanbevelingen gedaan om deze misstanden uit de wereld te hel pen. Maar wat moetje er nou mee als meid in een achterstandsposi tie, dat de gemeente een emanci patieprijs gaat uitdelen aan de technische school die de meeste vrouwelijke leerlingen weet aan te trekken. Na schooltijd kunnen meiden dan ook nog terecht bij nog op te richten hobbyclubs die 'Techni- ka-10'-clubs worden genoemd. Met meiden onder elkaar iets doen aan houtbewerking, met elektriciteit, metaal of compu ters. Als er begeleidsters zijn ge vonden, zal dat plan werkelijk heid worden. Er komt voor het sociaal-werk een studiedag met als thema: 'emancipatoir werken met jon gens'. "Er moet duidelijkheid ko men over diverse meidenactivi teiten in de culturele sector" is een andere aanbeveling uit de no ta. "Teneinde dit te bereiken wordt een openbaar toegankelijk bestand van meidenmuziek- en theatergroepen, meidentijd schriften en dergelijke aange legd". Wollig En zo worden nog meer activitei ten aangekondigd. De meeste hebben tot doel de voorlichting te verbeteren, bijvoorbeeld over de mogelijkheden om bij de ge meente te werken of om uitkerin gen aan te vragen. De overeen komst tussen alle plannen is dat ze nauwelijks of geen geld kosten. Want de gemeente wil wel wat doen, maar heeft er in feite geen geld voor. En daarom staat deze nota vol van wollig taalgebruik en maatregelen van niks. Een nota waarin maar heel wei nig Leidse 'meiden' zich zullen herkennen. Want die komen zelf in het verhaal nauwelijks voor. Bij het opstellen van de nota is ge bruik gemaakt van allerlei rap porten maar de doelgroep komt zelf niet aan het woord. En het is toch wel interessant om te weten hoe die denkt over het plan om bijvoorbeeld in elk buurthuis een vrouwelijke kracht aan te stellen of over het plan om meer bekend heid te geven aan de 'faciliteiten van de gemeentelijke sollicitan- tenbank'. Geen enkele Leidse vrouw tus sen de 14 en 21 jaar zal het betreu ren dat er maatregelen worden genomen om haar situatie te ver beteren. Maar zo'n onbenullige nota maakt het meidenbeleid al leen maar heel erg truttig. Naam: Loek Zuyderduin Beroep: fotograaf Hobby: jagen "In de eerste jaren ging ik altijd mee als drij ver en maakte ik tussendoor foto's van sponta ne situaties tijdens de jacht. Ook nu ik zelf jaag, kan ik het meestal niet laten eerst mijn camera te pakken en een plaatje te schieten en dan pas mijn geweer. Natuurlijk weet ik dat er veel kri tiek op het jagen is. Jagers worden als dieren-* beulen gezien, maar dat bestrijd ik. Ze houden juist van dieren en zijn natuurliefhebbers. Een jager is namelijk verantwoordelijk voor het wildbestand in een bepaald gebied, hij zorgt ervoor dat de dieren er voldoende leefruimte; voldoende te eten en voldoende rust en dek king hebben. Zo'n jachtterrein is wettelijk mi nimaal 40 hectare groot. Ook buiten het drie maanden durende jacht seizoen is de jager in touw. Eigenlijk ben je dan vooral aan het inventariseren, watje in het sei zoen wil gaan schieten. Als een jager land van een boer pacht, kan de boer hem zelfs wettelijk aansprakelijk stellen voor het niet nakomen TEGEN DE KLOK van zijn jachtverplichtingen, dus er moeten schoten vallen als dieren schadelijk voor de ge wassen zijn. Een jager is een natuurrealist. Net zoals de boer die zijn koeien en varkens uitste kend verzorgt, maar weet dat ze uiteindelijk worden geslacht. In Nederland zijn er 33.000 jagers, je moet er een examen voor afleggen, het is dus niet een kwestie van kapitaal. Wel kom je moeilijk de jachtwereld binnen als je niet iemand kent die jaagt. Bij landbouwfamilies is het vaak een kwestie van vader op zoon, zodat het moeilijk is om er tussen te komen. Je werkt samen met de jachthond, want een geschoten duif of eend kun je zelf niet opsporen in een graanveld. Het jachtseizoen op hazen en fazanten duurt van half oktober tot nu. Maar kraaien, eksters en verwilderde katten mag je wel het hele jaar door schieten. Op reeën, herten en wilde zwij nen mag men slechts met een vergunning ja gen. Eenden die schadelijk voor het graan zijn mogen vanaf de derde week in juli geschoten worden. Het eten van dergelijke dieren vloeit voort uit het wildbeheer, dat voorop staat. De laatste tijd heb ik twee keer per week ge jaagd, niet op zon- en feestdagen, want dan is het verboden. Ik heb dus veel vrij genomen. Je begint niet met in oktober alles weg te schie ten, want daar heb je je zelf mee. De wildstand moet op peil blijven. Als ik een halve dag jaag, schiet ik gemiddeld zo'n tien keer en kom ik thuis met een haas en een koppel fazanten, geen karrevrachten vol. We werken niet voor de poelier, daar zijn ae herejachten voor. De buit verdeel je eerlijk onder elkaar, zodat ie dereen, ook de drijvers, iets heeft. Ja, mijn kerstmenu bestond inderdaad uit een haas, die ik onlangs zelf geschoten had. Maar verhou dingsgewijs is het goedkoper en minder tijdro vend om bij de poelier je haas te halen. En be denk dat de haas die ik at een beter leven heeft gehad dan de kip of het kalf, waarvan velen het vlees bij de slager of in de supermarkt kopen." (tekst Emiel Fangmann, foto Mischa Zuyderduin) Rob en Dorine traden voor televisie in huwelijk LEIDEN Anderhalf uur van te voren wisten ze nog niet eens dat het zou gebeuren. Maar dat maakte niet uit. Op kerstavond gaven Dori ne van Dijk en Rob Doorneveld el kaar gewoon het ja-woord. Voor een miljoenenpubliek, in een Hilver- sumse studio. De twee Leidenaars waren het eerste Nederlandse stel dat 'op de televisie' is getrouwd. De huwe lijksbevestiging was de 'hoofdprijs' in het nieuwe televisieprogramma van Linda de Mol, 'Love Letters'. Maandag waren de opnamen van de eerste aflevering die woensdag door de Tros werd uitgezonden. Dorine en Rob hebben de video film inmiddels al verschillende ma len bekeken. En de telefoon stond gisteren roodgloeiend. Zelfs de ver zekeringsagent belde. "Hij zei dat we een hogere inboedelverzekering moesten nemen", vertelt Rob la chend. Die man heeft dus ook ge zien hoe Dorine en hij in tranen uit barstten toen bekend werd ge maakt dat ze meubels ter waarde van 30.000 gulden konden uitzoe ken. Maar de tranen kwamen niet alleen daarom, vertelt Dorine. "Al les werd toen gewoon even te veel". Het sprookjeshuwelijk begon ei genlijk al in juli. Rob hoorde op tele visie de oproep voor het nieuwe programma. Wie zijn partner op een originele wijze ten huwelijk wilde vragen, kon Linda de Mol een brief je schrijven. Rob deed dat, want 'ik hou wel van een geintje'. En hij was het niet zo eens met het idee van Do rine om een heel bescheiden trou- werijtje op te zetten. Dorine wilde geen trouwjurk, maar een eenvou dig pakje. En hup, even naar het stadhuis met wat familie en vrien den. Het liep allemaal wat anders: "Het is net alsof je een of ander prin selijk paar bent". Screentest Rob, een 29-jarige douane-ambte naar, moest in augustus opdraven voor een screentest. En hoorde Hulpverlening In de krant van zaterdag 15 decem ber wordt verslag gedaan van een snellere hulpverlening aan bejaar den na alarmering. Uit het artikel blijkt dat de EHD nu een. sleutel krijgt omdat er niet altijd een buur man of dochter beschikbaar is als sleuteladres. 'Zijloever' wordt met name genoemd als voorbeeld; een aanvulling op dit bericht is daarom wel op z'n plaats. 'Zijloever' staat voor 24-uurs thuishulp, 7 dagen per week. Men sen die zijn toegelaten tot 'Zijloever' krijgen zelfs de garantie zwart op wit dat er altijd hulp wordt gegeven als dat nodig is. De dagelijkse ver zorging en hulp is net zoveel als in een verzorgingshuis waardoor men sen die liever niet naar een verzor gingshuis willen verhuizen thuis kunnen blijven. Daar hoort natuurlijk ook een alarm-systeem bij zodat er ook op ongelegen momenten kontakt is en er hulp kan worden gegeven. Het spreekt vanzelf dat er dan niet altijd een beroep gedaan moet worden op de EHD of de dochter. Het bijzonde re is dat er na alarmering na 10 mi nuten een bejaarden- of ziekenver- zorgster beschikbaar is: thuis bij de cliënt. Op deze manier wordt voorko men dat de buurman of de dochter altijd beschikbaar moet zijn. Een ambulance voor de deur is mooi als het echt noodzakelijk is, in alle an dere situaties is het toch prettiger door een 'gewone' goed-bekende bejaarden- of ziekenverzorgster ge holpen te worden. De provincie heeft ook juist hier voor geld beschikbaar gesteld: be jaarden thuis kunnen verzorgen enn niet afhankelijk zijn van een "goede dochter of een snelle ambu lance. Vanaf 1 oktober jl. doen we dat in Leiden-noord, de Kooi, Groenoord en Zeeheldenbuurt. Er wordt pro fessionele zorg gegeven aangevuld met alarmering, maaltijdverzor ging, dagverzorging en, als het kan, een beetje hulp van de goede doch ter. Dankzij een intensieve samen werking van 4 instellingen kunnen totaal 60 mensen hiervoor in aan merking komen. Frits van Oosten Directeur zorgvoorziening Zijloe- ruim twee weken later dat hij die met goed resultaat had afgelegd. Op 17 oktober arriveerde een Ro meins gezelschap bij Shulton aan de Rooseveltstraat waar Dorine werkt op de administratie. Ze werd achter haar bureau vandaan ge haald door een man 'in een rokje' die zei dat hij sprak uit naam van Marcus Antonius, de minnaar van Cleopatra. Toen ze buiten kwam, zag ze Rob, ook in zo'n rokje. "Na vele veldslagen te hebben geleverd, wil ik, Marcus Antonius nu de grootste slag van mijn leven slaan. Wordt het een nederlaag of een overwinning, dat ligt aan jouw ant woord op mijn vraag. Wil jij voor de rest van mijn leven mijn Cleopatra zijn", vroeg hij. Achteraf zegt Dorine dat ze dat het leukste moment vond. "Daar heb ik echt om gelachen". Na die dag moest er ineens heel veel worden geregeld. Beiden moesten bruidskleding uitzoeken, ze moesten in ondertrouw en getui gen vragen. "Dorine zag het op een gegeven moment helemaal niet meer zitten", doet Rob het woord voor zijn echtgenote. "Zij vond een huwelijk iets datje samen doet, en nu leek het alsof de Tros en John de Mol die het programma voor de Tros maakte, alles deden. Het hu welijk werd je in feite uit handen ge nomen. Maar achteraf kunnen we niet anders zeggen dan dat het fan tastisch is geweest". Dorine knikt. Benadrukt dat ze er geen spijt van heeft gehad dat ze heeft doorgezet. Vertelt van die an dere twee stellen, die wèl afhaakten. "Die kregen ruzie met elkaar". Ramp Zondagochtend waren Rob en Do rine al de hele dag in Hilversum om te repeteren. Die dag kwam een an der stel als beste uit de bus, de Lei denaars werden tweede. "Toen ging het echt heel slecht", vertelt Rob. "Het was een ramp", vult Dorine hem aan. "Er waren vijf vragen om te kijken hoe goed je elkaar kende. We hadden ze alle vijf fout". De nacht van zondag op maandag verbleven ze in een hotel. Ze deden geen oog dicht. "De zenuwen gieren door je keel". Maandagmiddag om kwart over vijf begonnen de echte opnamen. De drie stellen die tegen elkaar streden mochten honderd supporters meenemen, die dus op een bruiloft voorbereid moesten zijn. "We hebben steeds achter ge staan. Dat andere stel was op het einde te overmoedig en daardoor hebben we gewonnen", zeggen ze bescheiden. "De hele familie zat met het zweet in de handen, het was zo spannend. Zelf realiseer je je dat niet", aldus Rob. "Nou, ie hebt an ders een aardig blauw "been", corri geert Dorine hem. "Ik dacht: wat doe ik toch? Zat ik hem de hele tijd in zijn been te knijpen". Toen bleek dat ze hadden gewon nen en na vier jaar samenwonen in het huwelijksbootje zouden stap pen, constateerde Linda de Mol dat het spelletje was afgelopen en dat het nu serieus zou worden. Maar eerst kregen de twee nog een paar cadeautjes: een 10-daagse zeilcruise door het Caraïbisch gebied en nieu we meubels. "Kijk, we reageren ei genlijk helemaal niet enthousiast", merkt Rob op, terwijl hij de video nog eens terugspoelt. Gemeentehuis In twee uur tijd werden bruid en bruidegom gekleed, gekapt en ge schminkt. Daarna moesten ze naar het gemeentehuis van Hilversum, om hun handtekeningen te zetten. Het is namelijk niet mogelijk om dat in de studio te doen. Het ge meentehuis van Hilversum was speciaal voor dat doel opengeble ven. De rest van de plechtigheid had plaats in een speciale kapelzaal in de televisiestudio. Een ambtenaar van de burgerlij ke stand in Zeist verbond de Leide naars in de echt. Er was een koor bij, er vlogen afgerichte duiven rond. "En ik vond het gewoon een fantas tisch bruidje", zegt Rob trots. De Leidenaars vertellen dat ze op het moment dat ze elkaar het ja woord gaven helemaal niet dachten aan die camera's en die onbekende televisiekijkers. "Nee, je zit in een soort roes, je kijkt alleen maar naar elkaar". Ook de familieleden en vrienden vonden het een groot succes, juist omdat Dorine altijd had gezegd dat ze een heel eenvoudige bruiloft wil de. "Iedereen was ontroerd". Na de uitzending was er een feest LEIDEN Bij de sporthal van de universiteit aan de Wassenaarseweg heeft zich gisteravond omstreeks kwart over tien een familiedrama afgespeeld. Na een voetbalwed strijd reed een 32-jarige Leidenaar met zijn auto in op de 29-jarige broer van zijn vriendin. Die vrouw heeft al enige tijd ruzie met haar broer en de politie vermoedt dat de zaak gisteravond moest worden be slecht. De 29-jarige Leidenaar kon door opzij te springen de auto ontwijken. Vervolgens stapte zijn belager uit. Hij begon te schelden en greep daarna de 23-jarige vriendin van zijn aanstaande zwager vast. Hij schopte haar en sloeg haar zo hard dat ze met haar hoofd tegen de mo torkap van een geparkeerde auto te rechtkwam. Ze liep een wond op boven haar rechteroog en werd door de EHD overgebracht naar het AZL. De 29-jarige man werd later aan gehouden in zijn woning en zit nog steeds vast. Wanneer zijn aanstaan de zwager aangifte doet, kan hem poging tot doodslag of zware mis handeling ten laste worden gelegd. Noordeinde veiliger Rob en Dorine Doorneveld: "Je zit in een soort roes, je kijkt alleen maar naar elkaar". (foto Loek Zuyderduin) in Hilversum. Ook dat was helemaal georganiseerd door de Tros. Maar Dorine en Rob vonden het helemaal niet erg dat ze niet zelf de locatie en de band konden uitzoeken, dat ze gasten hadden als Linda de Mol, le den van het produktieteam en de andere twee stellen die meededen. "Dat wilden we juist graag". Ze hadden zich nog nooit eerder voor een kwis opgegeven. Dorine denkt ook niet dat dat ooit nog zal gebeuren: "Want het kost toch jaren van je leven, zoiets". LEIDEN - De gemeente begint in de loop van januari met het veiliger maken van het Noordeinde. In deze smalle straat worden fietssuggestie- stroken aangelegd en komen twee oversteekplaatsen, ter hoogte van het Kort Rapenburg en de Wedde- steeg. Op een aantal plaatsen ko men paaltjes te staan om het parke ren van auto's op de stoep tegen te gaan. De gemeente schrijft in een brief aan de bewoners van het Noordein de dat hun eis als het aanleggen van drempels en sluisjes niet onterecht maar praktisch onhaalbaar zijn. Het Noordeinde is een doorgaande ver- keersroute en dat staat dergelijke ingrijpende maatregelen niet toe. Kleinere aanpassingen zoals nu worden uitgevoerd, kunnen vol gens de gemeente ook leiden tot meer veiligheid op straat. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9