Gorbatsjov in aanvaring met Rusland Immigratie stort Israël in problemen Kritiek op toezeggingen Alia Janajev toch vice-president Roestige spookvloot klaar om op te stomen naar Golf WATERVAL VERSTILD TOT IJSGROT Bush: troepen VS zijn wel gevechtsklaar VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 PAGINA 7 MINNEAPOLIS - In de Ameri kaanse stad Minneapolis bij een temperatuur van twintig graden onder nul de waterval verstild tot een ijsgrot. Dat leverde de dankbare fotograaf dit schilderachtige plaat je op. (foto AP) Nieuwj aarspost ware obsessie voor Japanners TOKYO (IPS) - Het versturen van nieuwjaarskaarten is in veel landen ter wereld een populair gebruik. Maar nergens heeft deze traditie zo'n hoge vlucht genomen als in Japan. Voor de Japanners is het sturen en voor al het ontvangen van wenskaar ten uitgegroeid tot een ware ob sessie. Het gemiddelde Japanse gezin verstuurt maar liefst 200 kaarten, waarvan tachtig pro cent naar collega's op het werk. Maar ook familieleden, vrien den, buren en winkeliers krij gen een kaart. Om de kaarten op tijd ge schreven te krijgen, beginnen de Japanners vroeg. Half de cember had de Japanse PTT al miljarden wenskaarten ver kocht. De bestelling is een gi gantische operatie, want alle kaarten moeten precies op 1 ja nuari in de bus glijden. De Ja panse PTT huurt duizenden tij delijke arbeidskrachten in om de klus te klaren. De stan- daardwens wijkt overigens niet veel af van de in Nederland inge burgerde: "Mogen u en uw fami lie een gelukkig jaar beleven". Oppositie Albanië: hervormingen te beperkt TIRANA (AP/GPD) - De oppositie in Albanië heeft gisteren kritisch gereageerd op de rede waarin presi dent Ramiz Alia politieke hervor mingen aankondigde. De oppositie vindt dat de hervormingen te be perkt zijn om binnen afzienbare tijd een volwaardige democratie te krij gen in Albanië. Volgens Gramoz Pashko, mede oprichter van de Democratische Partij, de eerste erkende oppositie partij in Albanië, zijn de beloofde hervormingen een wanhoopspo ging van de communisten om aan de macht te blijven. Hij wil ook eerst zien dat de beloofde verande ringen er komen, omdat die voorlo pig "alleen nog op papier" bestaan. Pashko zei dat zijn partij zal blij ven ijveren voor uitstel van de op 10 februari geplande verkiezingen. Hij vindt dat tijdstip veel te vroeg en wil dat de oppositie meer tijd krijgt om zich te organiseren en zich op een vrije stembusstrijd voor te be reiden. De oppositie overweegt om aan te sturen op een referendum, zo dat de kiezers zelf kunnen uitma ken, wanneer de eerste vrije verkie zingen sinds de communistische machtsovername in 1944 moeten worden gehouden. Alia stelde in zijn rede een grond wetswijziging voor om de leidende rol van de communistische partij af te schaffen. Tijdens een bijeen komst woensdag van de communis tische Arbeiderspartij zei Alia dat partijfunctionarissen afstand zullen moeten doen van veel van de socia listische principes van weleer en dat het stalinistische systeem zal worden ontmanteld. Hij erkende dat in het verleden fouten zijn ge maakt, maar onderstreepte aan de andere kant dat de Arbeiderspartij niet van plan is het "marxistische gedachtengoed" voorgoed vaarwel te zeggen. De leidende rol van de commu nistische partij moet, volgens Alia, na de verkiezingen worden afge schaft. Het nieuwe parlement zal dan een begin maken met het invoe ren van grondwetswijzigingen. Alia zei verder dat het economi sche roer volledig om moet gooien. Hij zei dat zijn land binnen afzien bare tijd een begin zal maken met de overgang naar een marktecono mie. Gelijktijdig verklaarde Alia dat Albanië zich open zal stellen voor buitenlandse investeerders, kredie ten en leningen. Opzienbarend was de aankondiging van Alia dat het re gime bereid is Albanezen toe te staan maximaal een jaar in het bui tenland te gaan werken. Daartoe zullen langs simpele weg visa wor den verstrekt. Er kan geen twijfel aan bestaan dat Ramiz Alia met het door hem gepresenteerde pakket maatrege len het verloren gegane vertrouwen van het Albanese volk wil herwin nen. Hij heeft daarmee haast omdat op 10 februari ruim 2,2 miljoen Al banezen voor de eerste parlements verkiezingen na invoering van het meerpartijensysteem naar de stem bus gaan. De vroegere leider Enver Hoxha domineert nog steeds het straat beeld in Tirana. (toto AP) GENEVE (Rtr) De regering van de Filipijnen krijgt de ongeveer 330 miljoen dollar (ongeveer 500 mil joen gulden) terug, die de familie van oud-president Marcos op Zwit serse bankrekeningen had gezet. Het Zwitserse Federale Gerechts hof heeft gisteren bepaald dat het geld pas kan worden overgemaakt als een Filipijnse rechtbank confis catie heeft gelast. Volgens de regering van de Fili pijnen had die oud-dictator Marcos Filipijnen krijgt 'Zwitsers' geld Marcos terug illegaal overheidsgelden naar Zwit serland doorgesluisd, voordat hij in februari 1986 werd afgezet. De rege ring in Manila heeft zich een weg moeten banen in het doolhof van kantonale rechtbanken in Zwitser land om te proberen het geld terug te krijgen. Het besluit van het Federale Ge rechtshof heeft slechts betrekking op 330 miljoen dollar die op banken in Zürich en Freiburg staan, maar aangenomen mag worden dat in identieke gevallen in Genève, Vaud en Luzern hetzelfde oordeel geveld zal worden. Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU Sovjet-president Michael Gorbatsjov heeft gisteravond de winterzitting van het Volkscongres zegevie rend af. Maar het was een overwinning met een bijsmaak. Zijn kandidaat voor het vice-presidentschap, de 53-jarige Gennadi Janajev, kreeg pas in een tweede verkiezingsron de de vereiste meerderheid in het nationale parlement. En de rivaliteit tussen het centrale gezag en de Russische Fede ratie, de grootste en rijkste van de 15 republieken, is slechts vergroot. Gorbatsjov haalde dreigend uit naar de Russische Federatie. Zon der de Russische president Jeltsin met name te noemen waarschuwde hij dat verder verzet tegen de koers van het Kremlin tot een nog slechte re economische situatie zou leiden. "Onze discussies kosten slechts tijd. Als we nog een paar maanden verliezen komen de mensen de straat op en is het te laat". Gorbatsjovs uitval kwam nadat de Unieminister van financien Pa vlov er niet in was geslaagd een ak koord te bereiken met de republie ken over hun bijdrage aan de natio nale begroting. Vooral Rusland, dat streeft naar volledige zeggenschap Lech Walesa wil dat Mazowiecki blijft als premier WARSCHAU (Rtr) - President Lech Walesa van Polen oefent steeds meer druk uit op Tadeusz Mazo- wiecki om aan te blijven als pre mier. Walesa sprak gisteren met Ma- zowiecki in het presidentieel paleis en zei na afloop van het gesprek te geloven dat verzoening tussen hen beiden mogelijk was, ondanks de harde woorden die in de strijd om de presidentsverkiezingen waren gevallen. Walesa heeft zijn hoop gevestigd op het 'patriottisme' van Mazo- wiecki en zei zich niet te kunnen voorstellen dat de premier zich niet "aan mijn en onze zijde zal scharen om te werken voor Polen", zo meld de het persbureau PAP. Mazowiecki diende zijn ontslag als premier in nadat hij in de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen een verpletterende nederlaag had geleden. Walesa is er nog niet in geslaagd een nieuwe premier te vin den. Hij hoopt dat Mazowiecki aan wil blijven tot de parlementsverkie zingen volgend jaar. Noord-Ierland Twee politiemannen zijn licht ge wond geraakt toen gisteren een bom explodeerde bij een politiebu reau in de Noordierse hoofdstad Belfast. De twee zijn de eerste slachtoffers sinds het aflopen van het kerstbestand dat het Ierse Re- publiekeinse Leger (IRA) zondag aankondigde. Berbercultuur Naar schatting 500.000 Algerijnen hebben gisteren betoogd tegen "de politieke en religieuze onverdraag zaamheid" en voor de bescherming van de Berber-cultuur en de Ber bertaai. Tot de betoging was opge roepen door het Front van Socialis tische Krachten (FFS) van Hocine Ait Ahmed. De betogers eisten de erkenning van het Berber als offi ciële taal, naast het Arabisch. Tropische vissen over de eigen financien en bodem schatten, lag dwars. Pavlov klaagde dat hij zo geen begroting kon ma ken en zelfs het gevaar dreigde, dat salarissen, sociale uitkeringen en staatsonderwijsprogramma's niet langer konden worden gefinan cierd. Gorbatsjov ging gisteren nog net niet zover om zijn rivaal Jeltsin te bedreigen met harde maatregelen van het Kremlin, zoals het onder di rect presidentieel gezag plaatsen van de republiek, een dreigement dat hij al heeft geuit richting Balti- sche republieken en Moldavië. Maar hij zei wel, dat de Russische parlementariërs er goed aan zouden doen door hen aangenomen wetge ving die strijdig is met de Sovjet- grondwet op te schorten. Ook Jeltsin moest gisteren een klap incasseren, toen de Russische minister van financien Boris Fjo- dorov aankondigde op te stappen. Fjodorov zei in een dagbladinter view dat zowel het Kremlin als de Russische regering de overgang naar een markteconomie in de weg staan. "Beide kunnen de verleiding om stalinistische methoden te ge bruiken niet weerstaan", aldus Fjo dorov. Twee maanden eerder was de Russische vice-premier Javlins- ky, een van de opstellers van een door Gorbatsjov afgewezen radicaal hervormingsprogramma, al opge stapt. Gorbatsjov heeft tijdens dit Volkscongres gekregen wat hij heb ben wilde: uitzonderlijke presiden tiele volmachten, die hem op papier de machtigste Sovjet-leider uit de revolutionaire geschiedenis maken. Het Congres keurde bovendien het ontwerp-Unieverdrag goed, dat de republieken meer zelfstandigheid geeft en het Kremlin voldoende macht laat. Afgewacht moet echter worden of de republieken volgende maand zullen instemmen met het verdrag en de maatregelen die Gorbatsjov zal nemen tegen dwarsliggers die uit de Unie willen stappen. Boven dien leed Gorbatsjov gevoelig poli tiek verlies door het onverwachte aftreden van zijn minister van bui tenlandse zaken en vriend Sjevard- nadze en moest hij de benoeming van Janajev tot vice-president er door drukken. Nadat Janajev - de enige kandi daat - in de eerste kiesronde 34 stemmen te weinig had voor de ver eiste helft plus een van de 2250 afge vaardigden, hield Gorbatsjov een dramatisch pleidooi voor 'zijn' kan didaat. "Ik moet een man naast me hebben die ik volledig kan vertrou wen. We moeten gezamenlijk door gaan met perestrojka. Als we deze kans missen, zal het huidige leider schap van het politieke toneel wor den gevaagd", aldus de president. Dat was voldoende voor de dissi denten in het parlement om hun af keer voor Janajev om te zetten in steun voor Gorbatsjov. Janajev kreeg 117 stemmen meer dan hij no dig had. Gorbatsjov had herverkie zing van de als conservatief be kendstaande vakbondsleider door gedrukt met het 'democratische' ar gument dat bij de eerste kiesronde slechts een kwart van de afgevaar digden tegen Janajev had gestemd. De Japanse regering stelt strengere regels aan de import van bedreigde tropische vissoorten uit Azie. De nieuwe regels houden in dat elke verkoop van zulke tropische vissen vergezeld moet gaan van twee ver gunningen, een uitgegeven door het land van export en een uitgegeven door het Japanse ministerie voor milieuzaken. Pornografie en drugs In China zijn nieuwe strenge wetten aangenomen tegen drugshandel en pornografie. De leiders van drugs bendes kunnen rekenen op minis tens 15 jaar cel en in het uiterste ge val de doodstraf. Chinezen die por nografie produceren of verkopen kunnen in "ernstige gevallen" le venslang krijgen of eveneens de doodstraf. Zuidkorea De Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo heeft een nieuwe premier benoemd. De oppositie protesteer de direct tegen de verschuivingen in het kabinet waarbij tien minis ters betrokken zijn. De jongste pei lingen tonen een afname van Rohs populariteit in eigen land. De bevol king maakt zich grote zorgen om de toenemende criminaliteit, de stij gende prijzen van consumtiegoede- ren en de politieke instabiliteit. BENICIA (AP) - Als grafzerken ste ken de in rijen gerangschikte roesti ge schepen op uit de dichte, kille mist. Zij vormen de uit 66 schepen betaande Suisun Reserve Fleet, ge legen in een baai in Benicia, ten noordoosten van San Francisco. Een vloot die door de Amerikaanse overheid achter de hand wordt ge houden om indien nodig binnen 30 tot 120 dagen in te zetten bij de ver scheping van zwaar militair mate rieel. Een commissie van het Huis van Afgevaardigden wil de Suisun Re serve Fleet, in de volksmond ook wel 'Spookvloot' of 'Mottenballen- vloot' geheten, naar de schroot stu ren. "Belastingbetalers worden her haaldelijk kaalgeplukt voor deze maritieme kadavers", aldus de Re publikeinse afgevaardigde Ron Wy- den. Zijn partijgenoot en mede- Congreslid William Broomfield om schrijft de schepen als "opgehemel de roestbakken". De schepen zijn alle grijs - dat wil zeggen: op plekken waar geen roest zit - en er zijn exemplaren bij met een illustere geschiedenis. Zo ligt er de Glomar Explorer, het CIA-schip dat werd gebouwd om een gezon ken Sovjet-onderzeeer op te sporen. Sinds zijn geheime reis vanuit Hawai in 1974 wacht het schip hier op een nieuwe bestemming. De Glomar kan men niet bezoe ken, maar de Meredith Victory wel. Dit laatste schip, dat de bijnaam 'The Gallant Lady' verwierf voor het redden van duizenden vluchte lingen tijdens de Koreaanse oorlog, verkeert in een deplorabele staat. Flinters verf liggen als een pak natte herfstbladeren over het dek, het naakte metaal overlatend aan de elementen. In vroeger jaren waren er schilders actief op de vloot, maar het geld voor onderhoud raakte midden jaren tachtig op. Volgens de hoofdintendant van de vloot, Charlie Johnston, zijn de schepen niettemin klaar om indien nodig het ruime sop te kiezen. "Roest maakt niet veel uit zolang het metaal in goede staat is", zegt Johnston, terwijl hij met zijn voet stampt om te laten zien hoe sterk het dek van de Meredith Victory i6. "Als het echt te slecht wordt kun nen we er altijd nog een metalen plaat overheen leggen". In tegenstelling tot de buitenkant is het interieur van het schip schoon, bijna smetteloos. Kaarten, boeken, reserveonderdelen, bed den en andere zaken liggen en staan er net zo bij als in 1971, toen het vaartuig uit Vietnam terugkwam. De roest wordt aan de binnenkant van het schip geweerd door een sys teem dat de luchtvochtigheid laag houdt. Vijf baby's Benedendeks ziet het er net zo uit als in december 1950, toen het vaar tuig 14.000 Koreaanse en Chinese militairen evacueerde uit de bele gerde stad Hungnam. Vijf baby's werden er geboren op de reis die op eerste Kerstdag eindigde in Pusan. Na de Koreaanse oorlog werd het schip, gebouwd in 1945, toegevoegd aan de reservevloot. In dat verband was het alleen in actieve dienst tij dens de Vietnamoorlog. Zullen de Meredith Victory en de rest van de Suisun Reserve Fleet ooit nog eenfS uitvaren? Daarvoor is een decreet van de president van de Verenigde Staten nodig. Enkele van de schepen in Benicia hebben onlangs geholpen bij het transport van Amerikaans materieel naar de Golf. Maar dat waren nieuwere bo ten, die deel uitmaken van de uit 96 moderne schepen bestaande Ready Reserve, een vloot die op meerdere plaatsen haar thuishavens heeft. "Schepen hebben 90 procent van het materieel voor Desert Shield vervoerd", zegt Johnston. "Vlieg tuigen kunnen het gewoon niet". Regelmatig worden schepen in Benicia verkocht en van de op brengst worden 'nieuwere' boten voor de vloot gekocht. "Voor ons", zegt Johnston, "is een schip van 20 jaar oud nog steeds nieuw". WASHINGTON (AP) - De Amen kaanse president George Bush heeft gisteren gezegd dat de Ameri kaanse troepen voorbereid zijn wanneer een oorlog uitbreekt in de Golf. Hij deed zijn uitspraken na een onderhoud met de Amerikaan se minister van defensie Dick Che ney en de voorzitter van de chefs van staven Colin Powell. Beide keerden maandag terug van een troepeninspectie in de Golf. "Ik ben gerust gesteld. De situatie is precies zoals we hadden verwacht rond deze tijd", vertelde Bush. Eerder had de krant New York Ti mes gemeld dat Cheney en Powell de president het nieuws zouden overbrengen dat veel hooggeplaats te militairen in de Golf geloven dat de Amerikaanse troepen niet goed genoeg op acties zijn voorbereid mocht een oorlog uitbreken onmid dellijk na 15 januari. Bush deed deze berichten af als geruchten die men niet moet geloven. Over de moeilijkheden om een gespreksdatum te vinden tussen de Iraakse president Saddam Hussein en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, liet Bush weten dat er "op dit ge bied op het ogenblik niets gaande Saddam zegt nog steeds bereid te zijn tot gesprekken, maar wil zich door datum laten opdringen door de "arrogante" VS. "Wij zijn klaar voor een serieuze en constructieve dialoog gebaseerd op wederzijds respect", zo verklaarde de Iraakse leider tijdens een bijeenkomst met ongeveer 20 ambassadeurs, die wa ren terugeroepen voor 'routine- overleg'. ging. Alles ontbreekt, maar vooral geld. Volgens de regering is de ko mende vijf jaar ongeveer twintig miljard dollar (33 miljard gulden) extra nodig; geld dat geleend moet worden. Tentensteden Massale werk- en dakloosheid en de daaruit voortvloeiende sociale spanningen lijken op middellange termijn onvermijdelijk. Op het ogenblik kan de regering zelf de ge middeld 1.000 immigranten per dag slechts in noodopvangkampen en hotels onderbrengen. Op een totaal overspannen wo ningmarkt heerst volledige chaos. Van de 45.000 woningen die minis ter van volkshuisvesting Ariel Sharon dit jaar wil bouwen staan er nog maar een paar en in totaal zijn er minder woningen gebouwd dan een jaar geleden. In haar paniek overweegt de regering nu enorme tentensteden te bouwen. Doch hoe lang zullen immigranten daarmee tevreden zyn? Chaos tekent zich ook af op de ar beidsmarkt. Ofschoon de reële eco nomische groei in 1990 drie procent bedroeg, zijn er nauwelijks nieuwe banen geschapen. Maar in de ko mende jaren zijn er daarvan enige honderdduizenden nodig. Pogin gen van de regering Shamir om bui tenlandse investeerders aan te trek ken lopen volgens experts aller eerst vast op bureaucratische hin derpalen. Maar buitenlands kapi taal wordt ook afgeschrikt door de Golfcrisis en het conflict in het Mid den-Oosten. Jeruzalem heeft in de komende jaren 40 miljkard dollar nodig voor de integratie van de im migranten, doch tot dusverre heeft Shamir nog geen enkel buitenlands krediet binnen. Bouwvakkers Daarbij komt dat de immigranten van heden veel hogere eisen stellen dan de stichters van de staat. Slechts weinigen schijnen bereid tijdelijk werk aan te nemen, dat dui delijk onder hun vaak hoge kwali teiten ligt. De tijden dat Duitse pro fessoren elkaar op bouwwerken met hoffelijke woorden bakstenen toewierpen om 'hun' joodse staat met eigen handen op te bouwen schijnen in Israël definitief voorbij. Zo moest minister Sharon gisteren verkondigen dat Israël ondanks 140.000 werklozen aan de 'invoer' van bouwvakkers denkt. De lijst problemen schijnt einde loos: daar zijn de reeds hopeloos overvolle scholen en universiteiten die vele in het land geboren Israë liërs die het zich kunnen veroorlo ven naar het buitenland drijven. Zelfs voor spraaklessen aan immi granten zijn er onvoldoende leer krachten. Maar er zijn wel 'stuwme ren' aan artsen, musici, technici en zovoort. Een ramp Shamir sprak onlangs in New York nog van een "wonderbaarlijke noodtoestand", maar ook deze for mulering waaruit nog enige waar dering schijnt te spreken is vele Is raëliërs te optimistisch. "Israël" zo waarschuwde het blad 'Jerusalem Report' deze week, "stevent op een ramp af'. Een van de ruim duizend Sovjetjoden die dagelijks Israël binnenkomen waakt over zijn bezittingen na aankomst op vliegveld Ben Goerion. (foto EPA) TEL AVIV (DPA) - Toen Sovjetlei der Michail Gorbatsjov een jaar ge leden de grenzen opende voor Sov jetjoden die wilden vertrekken werd voor talloze zionisten in Israël een droom waar. De toevloed van - mogelijk zelfs twee miljoen men sen, zo voorspelden zij - zou de jood se staat economisch en politiek ver sterken. Israël, zo zei premier Shamir, zou in de toekomst niet meer kunnen worden aangevallen door zijn Ara bische vijanden. Maar een jaar later staat een radeloze regering in Jeru zalem, die ook nauwelijks tot han delen in staat is, voor een onoplos baar probleem. De zegen, die de toe stroom had moeten brengen, dreigt een vloek te worden. In 1990 arriveerden 200.000 joden uit de Sovjetunie, maar in 1991 kun nen het er 600.000 worden en tot eind 1992 groeit de bevolking met zeker een miljoen en tot het midden van de jaren negentig met twee mil joen: dat is 45 procent meer dan de huidige bevolking. Maar de joodse staat staat nu al machteloos tegen over deze overweldigende uitda Saddam verklaarde dat zijn voor stel om 12 januari met Baker te overleggen de basis van alle onder handelingen met de VS moet zijn en herhaalde dat de Golfcrisis alleen opgelost kan worden als onderdeel van een omvangrijk plan waarbij al le kwesties in het Midden-Oosten aan de orde komen. Protestmars Duizenden vrouwen en kinderen hielden gisteren in Baghdad een protestmars voor de Amerikaanse ambassade tegen de aanhouding en inspectie van een 'vredesboot' die op weg was naar Irak wat in tegen spraak is met de internationaal af gekondigde blokkade. Vrouwen en kinderen liepen met foto's van Hus sein en zongen "Weg, weg, Bush" en "Ja voor vrede, nee tegen oorlog".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7