Verdachte is niet verplicht tot legitimatie Suriname kreeg al bijna niets meer KUiEa Goedkope zalm wel oud, maar niet bedorven Chemisch afval mag toch naar ex- DDR Besteed meer autobelasting aan de wegen' Geldboete is vanaf 1 januari niet aftrekbaar van belasting Amsterdam pakt wildgroei terrassen aan Den Haag pakt relschoppers oudj aarsnacht nu alvast op VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 Minister sclirapt strafbaarstelling DEN HAAG (GPD) De legitimatieplicht voor verdachten van strafbare feiten komt te vervallen. Minister Hirsch Bal- lin (justitie) heeft gisteren daartoe een gewijzigd wetsvoor stel inzake de anonieme verdachten naar de Tweede Kamer gezonden. In dit voorstel is de strafbaarstelling haafd. Het arsenaal van dwangmid- van de verdachte die weigert zijn delen ten aanzien van de anonieme naam op te geven, niet gehand- verdachten wordt echter uitge- GOES (ANP) De tientallen blik ken zalm waarmee veel mensen in Zeeland de afgelopen week de Keu ringsdienst van Waren in Goes heb ben bestookt, zijn afkomstig van een zeer oude partij. Maar uit een eerste onderzoek is ook gebleken dat er geen schadelijke bacteriën in de vis zitten. De kopers zijn volgens een woordvoerder van de Keurings dienst alleen gepakt in hun porte monnee. Het eten van de zalm heeft geen gevolgen voor de gezondheid. De blikken Gipsy-zalm werden deze en vorige week maandag op de weekmarkt in Roosendaal aangebo den als koopje: drie grote blikken voor vijf gulden. Na een telefoontje van een koper die het niet vertrouw de, schakelde de politie de Keu ringsdienst van Waren in. Deze con- stateerde dat de inhoud van de blik ken welhaast antiek was. Nadat dit via Omroep Brabant werd bekend gemaakt, zijn dertig tot veertig blik ken ingeleverd bij de Keurings dienst in Goes. Aan de hand van de lege dozen die de marktkoopman maandag had achtergelaten schat de Keu ringsdienst dat hij zo'n 800 tot 1000 blikken aan de man heeft gebracht. Het is mogelijk dat hij de zalm eer der ook al in andere plaatsen in Ne derland heeft gesleten. De blikken waren volgens de woordvoerder van de Keurings dienst opnieuw van een etiket voor zien. Met hulp van de slagcode in de blikken kan de ouderdom van het uit Amerika afkomstige produkt nog wel worden achterhaald. De woordvoerder spreekt van een infe rieur produkt. Iemand met een beetje reukvermogen zal het nutti gen van de inhoud volgens hem wel achterwege laten. Er bestaat een vermoeden wie verantwoordelijk is voor het op de markt brengen van de blikken maar de Keuringsdienst wil hierover pas uitlatingen doen wanneer de zaak helemaal is uitge zocht. Raad van State doorkruist beleid Alders DEN HAAG (GPD) - Van de mo torrijtuigenbelasting, de (benzine- )accijnzen, de bijzondere verbruiks belasting en de btw die daar weer overheen gaat, wordt in Nederland veel te weinig besteed aan aanleg, onderhoud en beheer van wegen. Van elke gulden die de heffingen opleveren, wordt op dit moment slechts 19,6 cent aan de wegen be steed. Dat moet minstens een kwartje worden. De Stichting Weg stelt dat in een notitie aan minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat). De minister zei onlangs dat Nederland redelijk in de pas loopt met de rest van Euro pa waar het gaat om het besteden van het geld dat de automobilist af draagt aan de overheid. In de Stichting Weg zitten de ANWB, de garagebonden Bovag en Focwa, de Rai, de organisaties van vrachttransport over de weg en van autobusondernemingen. Ook alle benzinemaatschappijen zijn bij de stichting aangesloten. De cijfers over de besteding van belastingen zijn ontleend aan een onderzoek van International Road Federation. Op grond daarvan wijst de Stich ting Weg erop dat Nederland, zelfs als een kwartje per binnengekomen gulden aan wegen wordt besteed, nog achterblijft bij Zweden (32,7 cent), Denemarken (33,7 cent) Duitsland (62 cent) en Zwitserland (74,8 cent). Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt overigens dat het gebruik van de auto iets is gedaald. De eerste maan den van de Golfcrisis, van septem ber tot november 1990, is het gemid deld aantal gereden kilometers per personenauto met ongeveer 5 pro cent gedaald ten opzichte van de zelfde periode in 1989. Door de groei van het aantal personenauto's met 2 procent blijft het totaal aantal in Ne derland gereden kilometers met personenauto's in de eerste elf maanden van 1990 ongewijzigd ten opzichte van dezelfde periode in Jakkeraars Bij een snelheidscontrole op de A2 (Amsterdam-Utrecht) vlak onder Amsterdam is gisteren bijna veertig procent van de automobilisten be trapt op te hard rijden. Er werden in totaal 5227 voertuigen gecontro leerd. Daarvan reden 2026 harder dan de toegestane snelheid van 100 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 158 km. Ongeluk Een 50-jarige Nederlandse vrouw uit Venlo is woensdag bij stormach tig weer in het Belgische winter sportplaatsje Baraque Michel in de Ardennen getroffen door een val lende boom en aan haar verwondin gen overleden. 1991 duurt langer Net als 1990 duurt ook volgend jaar, 1991, een seconde langer dan nor maal. Op 1 januari 1991 telt de laatste minuut voor 01.00 uur 's nachts in totaal 61 seconden. De schrikkelseconde is nodig omdat de tijd op de klok is afgeleid van de in ternationale atoomtijd. Ten opzich te daarvan draait de aarde de laatste tijd iets langzamer, zodat de officië le tijd teveel voor gaat lopen. Uiter ste precisie is nodig voor berekenin gen in de sterrenkunde, ruimte vaart en navigatie. Doodslag De Haagse rechtbank heeft een 30- jarige Hagenaar gisteren veroor deeld tot zes jaar cel voor doodslag op zijn 27-jarige ex-vrouw. Tegen de man was zes jaar geëist wegens moord omdat hij vantevoren een mes bij zich had gestoken, maar de rechtbank achtte voorbedachte ra de met bewezen en veroordeelde de man voor doodslag. Fries De Europese CoiVimissie trekt in 1991 4,5 miljoen gulden, twee keer zoveel als dit jaar, uit voor onder steuning van minderheidstalen. Het is nog niet bekend hoeveel geld be schikbaar komt voor de Friese taal, maar de Fryske Akademie zal het geld gaan beheren. De bevoegdheid van de officier van justitie te bevelen dat de ano nieme verdachte identificatiemaat regelen ondergaat, blijft gehand haafd. Identificatiemaatregelen zijn onder meer het nemen van foto's, vingerafdrukken en lichaamsma ten. Een nieuwe bevoegdheid in het voorstel is dat iedere opsporings ambtenaar een verdachte ter identi ficatie aan zijn kleding kan onder zoeken. Ook blijft de officier van justitie bevoegd om een anonieme verdachte wegens een strafbaar feit, waarvoor geen voorlopige hechte nis is toegelaten, zes uur langer dan nu het geval is vast te houden. Hier bij worden de uren tussen midder nacht en negen uur 's morgens niet meegeteld. De anonieme verdachte mag ove rigens uitsluitend langer worden vastgehouden om hem te onderwer pen aan de identificatiemaatrege len. Als deze maatregelen genomen zijn, moet de verdachte in vrijheid worden gesteld. DEN HAAG (ANP) - De Nederland se regering heeft geen mogelijkhe den om de export van chemisch af val naar de voormalige DDR tegen te houden. Pogingen van het minis terie van milieubeheer om de ex port tegen te houden zijn mislukt. Milieubeheer heeft nagelaten om de EG-bepalingen in de Nederlandse wetgeving goed te verwerken, aldus de Raad van State in een gisteren bekend gemaakte uitspraak. De uitspraak volgt na een be roepszaak door twee bedrijven, Hoogers Chemisch Afval uit Geldrop en GMU Nederland BV uit Alblasserdam (thans met de naam Ecoservice Nederland BV). De ex portvergunning voor chemisch af val is voor beide bedrijven door Milieubeheer geweigerd, maar de Raad van State heeft deze beslis sing nu ongedaan gemaakt. In de uitspraak zegt de Raad van State dat de Nederlandse regering "de rechtstreeks werkende bepa ling" in EG-bepalingen inzake de export van chemisch afval niet heeft overgenomen. In een vrij han delsverkeer kan Nederland daar door de export van chemisch afval naar andere EG-landen niet verbie den, zo luidt de conclusie. Door de toetreding tot de Bondsrepubliek behoort het grondgebied van de voormalige DDR nu tot de EG. De "import" van chemisch afval werd door het DDR-regime gebruikt voor het verkrijgen van buitenlandse de viezen. Via deze uitspraak deelt de Raad van State voor de tweede keer een berisping uit inzake de Nederland se milieu-wetgeving. Eerder bleek het wettelijk niet mogelijk te zijn om de import van buitenlands che misch afval tegen te houden. Derge lijke import voor verbranding op de Noordzee blijft mogelijk, bepaalde de Raad van State. De hoop van het ministerie van milieubeheer is nu gevestigd op de volgende EG-milieuministerraad, die vermoedelijk midden volgend jaar wordt gehouden. Als dan het Verdrag van Bazel, een milieuricht lijn van de Verenigde Naties, wordt aanvaard, zitten alle EG-landen op de lijn van Nederland, aldus een woordvoerder van Milieubeheer gistermiddag. Het verdrag moet dan nog wel geratificeerd worden, maar dat zou binnen een jaar zijn beslag kunnen krijgen. Bij het ministerie bestaat niet de vrees dat door de uitspraak van de Raad van State de export van che misch afval een grote vlucht gaat nemen. De mogelijkheden voor op slag en verwerking in eigen land zijn toegenomen en dit wordt aan gemoedigd door het ministerie. Bo- J vendien heeft de uitspraak betrek king op bedrijven die nu al de be schikking hebben over stortplaat sen in Oost-Duitsland. SURHUISTERVEEN Een niet alledaags tafereel in Nederland. Kinderen zwemmen in een openluchtbad bij striemende regen. De primeur is voor het openluchtbad Wettervlecke in Surhuisterveen, waar de watertempera tuur deze decembermaand op een comfortabele 24 graden wordt gehouden, 's Nachts gaat er een deken over het bassin om afkoeling te voorkomen. <f0to anp> AMSTERDAM Jarenlang vond het gemeentebestuur van Amster dam de talloze terrasjes 'goed voor het toerisme' en 'passend bij een wereldstad'. Nu heeft het de strijd aangebonden met de honderden min of meer illegale terrassen in de binnenstad. Er is zelfs een speciaal 'handhavingsteam' opgericht. Een beetje handige Amsterdamse horeca-ondernemer houdt ook in de winter zijn terras bezet. Als de 'r' in de maand komt, timmert hij er ge woon een dak boven en een paar wanden omheen. Tot voor kort kwam geen ambtenaar in het ge weer. "De terrassen zijn teveel be slag gaan leggen op de openbare ruimte en de overlast voor de bewo ners heeft een kritische grens be reikt", stelde het gemeentebestuur in juni vast. Rond het Leidseplein, Spui en Rembrandtplein, maar ook op de grachten en in de Jordaan zijn trot toirs verbouwd tot gelagkamer of dinerzaal. De gemeente wil die grond terug. Maar de eerste neder laag is geleden: tegelijk met de aan pak van het Damrak zouden alle pizzeria's, hotels en cafés langs die straat hun terrassen moeten inleve ren. Alleen de uitbouw van café-res taurant De Roode Leeuw, volgens de gemeente de enige ondernenjing met een vergunning, mocht blijven. Alle ondernemers beriepen zich echter met succes op hun onthef fing en de gemeente krabbelde te rug. "De gemeente kon in z'n eigen ar chief niet eens de kopieën van alle vergunningen opduiken", zegt J. Brouwer van Horeca Nederland. "Die waren ze kwijt of zo. Ze had den alleen die van De Roode Leeuw, maar wij konden er nog een paar op tafel leggen. Geen wonder dat de wethouder bakzeil moest ha len". Wildgroei terrassen in Amsterdam: ...als de 'r' in de maand komt, timmert de ondernemer er gewoon een dak boven en een paar wanden omheen... (foto GPD) Ex-wethouders Van der Vlis en Schaefer vonden de aanwas van ter rassen in de jaren '70 en '80 allang best. Als er maar leven 'op straat' kwam. In plaats van aanschrijvin gen werden ontheffingen uitge deeld. Niet meer dan de helft van de terras-houders betaalt belasting. De rest onttrekt zich met succes aan el ke controle. Het Handhavingsteam probeert zich nu een weg te banen in de zelf gekweekte jungle. Dertig inspec teurs stropen dagelijks de binnen stad af. Een van de doelwitten is het grachtenterras van café De Jaren. De kolossale steiger werd door de eigenaar brutaalweg dubbel zo groot in het water geplempt als op de tekening was aangegeven. De 'commandeur voor de binnen scheepvaart', een antiquarische ti tel van de plaatselijke grachtenop zichter, heeft het terras nu uitgeroe pen tot 'gevaar voor de scheepvaart' en geëist dat het wordt gesloopt tot maximaal anderhalve meter uit de kade. De beroepsprocedure van het pas geopende café - tegenover de St opera en druk bezocht door ambte naren en raadsleden - loopt nog. Ontmoediging Zoals bij De Jaren zullen ze zich niet meer laten verrassen, bezweert woordvoerder Koers. "Zodra er een begint te bouwen, leggen we die meteen stil. Er wordt geen terras meer bijgebduwd. Streng toezicht is ook een stukje ontmoediging; misschien dat het werkt". Brouwer van Horeca Nederland denkt echter niet dat het wat wordt: "De gemeen te is sterk in het verzinnen van re gels en nog sterker in het laten ver zanden ervan. Het ontstaan van al die illegale terrassen komt niet doordat de gemeente zo welwillend is geweest, maar doordat ze incapa bel is. Ze moeten heldere normen hanteren. De veiligheid van het pu bliek bijvoorbeeld". DEN HAAG (GPD) - Met ingang van 1 januari is een aantal strafrech telijke en administratiefrechtelijke sancties niet meer aftrekbaar voor de belasting. Het gaat daarbij onder meer om geldboeten, opgelegd door een Nederlandse rechter, en boeten die bedrijven zijn opgelegd door de EG. Een wet die hierin voorziet wordt op 31 december in het Staats blad gepubliceerd. Financiën ver wacht dat de wet zo'n tachtig mil joen gulden per jaar aan belasting inkomsten oplevert. De boeten, waaronder boeten voor verkeersovertredingen en geldsommen die worden betaald aan de Staat ter voorkoming van strafvervolging, zijn niet langer af trekbaar voor zowel inkomstenbe lasting als vennootschapsbelasting (belasting over de winst van een be drijf). Als een werkgever een boete betaalt die door een werknemer tij dens zijn dienstbetrekking is opge lopen of als hij een vergoeding hier voor aan de werknemer geeft, dan is deze vergoeding bij de werknemer belast. Voor de werkgever is dan sprake van loonkosten die als zoda nig ten laste van de winst kunnen worden gebracht. Ondernemingen die zijn beboet door een instelling van de EG, kun nen de boete niet langer aftrekken van de vennootschapsbelastingen, evenmin als verhogingen en boeten ingevolge de Algemene wete inzake rijksbelastingen, de Algemene wet inzake de douane en accijnzen en de Coördinatiewet Sociale Verzeke ring. DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie krijgt dit jaar voor het eerst voorafgaand en tijdens oud- jaarsnacht bijstand van 80 ME'ers van korpsen elders in Nederland. Justitie wil altijd direct weten waar asielzoekers zijn DEN HAAG (ANP) - Justitie wil voortaan weten waar asielzoekers verblijven die een verzoek om toela ting in Nederland hebben inge diend. Ook asielzoekers van wie het verzoek is afgewezen, maar die nog in het land zijn in afwachting van de verdere procedure, zouden voor Justitie 'beschikbaar' moeten blij ven. Minister Hirsch Ballin en staats secretaris Kosto (beide justitie) heb ben dat gisteren aan de Tweede Ka mer voorgesteld. Op dit moment hebben asielzoekers geen wettelij ke plicht zich 'beschikbaar' te hou den. Justitie kon overigens niet zeg gen hoeveel asielzoekers zich tij dens de behandeling van hun ver zoek om toelating dan wel erken ning aan die behandeling onttrek ken. De politie verwacht daardoor al vanaf vandaag, dus vóór oud- jaarsnacht, eventuele relschoppers te kunnen aangehouden. De tachtig extra mensen, die zo wel als ME'er als zogenoemde 'plat te pet' kunnen worden ingezet, staan het Haagse korps bij vanaf vandaag tot en met 1 januari. Door dat de Haagse politie zelf geen ME'ers hoeft te leveren, kunnen meer Haagse politiemensen als agent de straat op. Behalve door de inzet van tachtig extra politiemensen hoopt de Haag se justitie en politie de binnenstad rustig te houden door ongeveer honderd straatverboden op te leg gen aan personen die zich vorige ja ren misdroegen. Ook heeft de Haag se politie extra cellen vrijgemaakt en kan snelrecht worden toegepast. In de maand januari heeft Justitie enkele dagen vrijgemaakt om van dalen uit de jaarwisseling snel te kunnen berechten.- PRIKPIL Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft een klacht afge wezen van een psychiatrisch pa tiënte die, volgens haarzelf onder dwang de prikpil had toegediend gekregen. De arts zou terecht heb ben gehandeld omdat de vrouw niet goed voor kinderen zou kunnen zor gen. Van onze correspondent Margreet Vermeulen DEN HAAG - "De ontwikkelings kraan kan bijna niet dichter dan hij al zit", schamperde de nieuwe mili taire leider van Suriname. Stopzet ting van de ontwikkelingshulp maakt op Iwan Graanoogst geen en kele indruk. Geen wonder. Het offi ciële herstel van de ontwikkelings relatie met Nederland heeft Surina me nog geen 200 miljoen gulden op geleverd, in bijna drie jaar tijd. Aan het ministerie van ontwikke lingssamenwerking zal het op zich niet liggen. Daar staat op de begro ting sinds 1988 weer een bedrag ge reserveerd, voor Suriname van pak weg 200 miljoen gulden per jaar. Om precies te zijn: 150 miljoen in 1988, 200 miljoen in 1989 en 200 mil joen in 1990. Van die 550 miljoen in totaal is amper de helft daadwerke lijk aan Suriname uitgegeven. En zelfs die schatting is aan de hoge kant- Een som van 100 miljoen heeft in de vorm van 'overbruggingshuip' zijn weg naar Suriname gevonden. Dat betrof vooral de levering van voedsel en medicijnen en van ma chine-onderdelen om de (toch al ge ringe) produktie op peil te houden. Met datzelfde geld heeft de regering van Suriname de voorraden wc-pa- pier, tandpasta en maandverband in de winkels aangevuld. Aanvragen Suriname had echter een veel gro ter bedrag aan 'overbruggingshulp' kunnen krijgen, minstens het dub bele. De gebruikte 100 miljoen was slechts bedoeld voor de periode mei '88 tot mei '89. Maar de Surinaamse regering diende zo weinig aanvra gen in dat de beschikbare bedragen niet werden opgesoupeerd. Ook een jaar later (mei 1990) was nog slechts voor 76 miljoen aan plannen inge diend. CDA-Kamerlid Aarts zei het al in december 1988: "Als ik zie in welk traag tempo de Surinaamse plan nen voor de besteding van dit geld worden ingediend, houd ik mijn hart vast. Hoe moet het dan straks met de structurele hulp?" Naast de 100 miljoen 'overbrug gingshulp' heeft Nederland sinds het herstel van de betrekkingen in 1988 naar schatting 90 a 100 miljoen aan 'gewone hulp' geïnvesteerd. Het betreft projekten op het terrein van onderwijs en gezondheidszorg. Opnieuw gaat het hier om de leve ring van goederen en diensten, zoals technische assistentie. "Geld is er niet overgemaakt", benadrukt een woordvoerder van Ontwikke lingssamenwerking. De rest van het geld bleef op de lat staan totdat de Surinaamse rege ring een gedegen herstelplan op ta fel zou leggen. "Als we onze hulp nu niet koppelen aan een economisch aanpassingsbeleid, dan is Suriname in 1996 als de ontwikkelingspot op is, nog even afhankelijk als nu", zei Bukman als minister van ontwikke lingssamenwerking in mei 1988 in Paramaribo. De minister kreeg echter nul op het rekest in de Surinaamse hoofd stad. Het inderhaast op drie A-vier- tjes uitgetikte 'crash-programma' van het kabinet-Arron leek meer op een verlanglijstje dan op een her stelprogramma. Met als gevolg dat de besteding van de 1,6 miljard die Suriname tot 1996 nog van Neder land tegoed heeft, werd uitgesteld totdat een heus saneringsplan het licht zou zien. 1 Maar dat plan kwam niet. Ook niet toen Bukmans opvolger Jan Pronk deze zomer voet op Suri naamse bodem zette. In plaats daar van werd de nieuwe minister van ontwikkelingssamenwerking in Pa ramaribo beticht van bemoeizucht. "Het tempo waarin de Surinaamse economie wordt aangepast is uit- Maar in Nederland verwierf Pronk louter lof met zijn ferme hou ding. De Kamer stak hem zelfs een hart onder de riem door een motie aan te nemen waarin het hervatten van de geldhulp wordt gekoppeld aan een straf herstelbeleid. Uit een NIPO-enquête van augustus 1990 blijkt dat 81" procent van de Neder landers die opvatting deelt. Wel slikte Nederland de eis in dat het herstelprogramma van Suriname moest voldoen aan de uiterst stren ge eisen van de Wereldbank. Met in stemming van de (doorgaans veel soepeler) EG zou Nederland al dik tevreden zijn. Knopen In september van dit jaar werden het kabinet-Arron en de EG het in een eerste onderhandelingsresul taat eens over de contouren van het plan. Een voorzichtige devaluatie van de munt en een inkrimping van het ambtenarenapparaat maakten onderdeel uit van de noodoperatie. De afronding van de tweede onder handelingsronde werd voorzien rond de jaarwisseling. Nu dus. Dan zouden de echte knopen doorge hakt worden. Wellicht ligt hier de verklaring voor het ongeduld van Bouterse. MorgentDe Oudejaarsbijlage: een terugblik op 1990. Met onder meer een exclusief gesprek met Simon Kemp 'Mijn naam is besmet'. DAM JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK □Uil VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proet voor maar 28,75 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 76,75 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3