Als je naar het toilet moestverdwaalde je' Jeugd journaal tien jaar Candy Dutfer meest begeerdMaij-Weggen minst Popconcert Stones best bezocht T-' O n O j e P1 <mv. PAGINA 18 mmsznEimm. VHIJDAG 28 DECEMBER 199Q COLUMBIA Soulzanger James Brown was deze week even vrij man. Hij zit een gevangenisstraf van zes jaar uit, maar kreeg toestemming voor een concert voor Amerikaanse soldaten die met kerst niet naar huis konden. De wereldberoemde zanger zit al twee jaar achter slot en grendel, maar wordt volgend jaar maart voorwaardelijk vrijgelaten. (foto ap> HILVERSUM Het Jeugdjournaal bestaat volgend jaar (alweer) tien jaar. Dat lustrum zal niet onopgemerkt voor bij gaan. Volgende week zaterdag. 5 januari, zendt de NOS een extra lang Jeugdjournaal uit. In deze feestelijke uit zending kijkt de huidige redactie terug op tien jaar Jeugdjournaal. Dat gebeurt door middel van een selectie van het nieuws, dat in de afgelo pen tien jaar in het Jeugdjournaal aan de or de is geweest. Verder presenteert cabaretier Paul de Leeuw een alter natief Jeugdjournaal en gaat presentatrice Marga van Praag op zoek naar 'De Hotemetoot van de jaren '80'. ♦^De groep Stevenshof-leerlingen, die op 4 januari hun televisiedebuut maken bij de NCRV. (foto Ellen Stevenshof-school op tvbij Disneyclub LEIDEN Vijftien leerlingen van de Leidse basisschool 'Ste venshof kijken vol spanning uit naar de 4e januari. Want dan ko men ze 'op de teevee' en wel in het NCRV-programma 'De Disney club', een kinderprogramma waarin wekelijks eén basisschool een muzikaal optreden verzorgt. Op een bestaand liedje wordt een eigen tekst geschreven en een ei gen presentatie (kleding, dans act en dèrgelijke) verzorgd. Aan het eind van het seizoen wordt de LEIDEN Saxofoniste Can dy Dulfer is de meest begeer de dame van 1990. Althans dat vinden de lezers van het blootbladPenthouse. Wat blijkt: minister Maij-Weggen is precies het tegenovergestel de, het minst begeerd dus. De lezers werd verzocht Penthou se een lijstje toe te sturen met de tien namen van favoriete Neder landse of Belgische schoonheden uit de wereld van sport, showbizz en politiek, maarhet blad wilde tegelijkertijd weten "van welke vrouwen uw maag samen krimpt". Tot 'grootste taart', niet geheel onverwachts, werd minis ter Hanja Maij-Weggen betiteld. Een oneervolle tweede plaats op deze lijst is weggelegd voor tv- presentatrice Tineke de Nooy. Verder prijken er op de lijst da mes als Neelie Smit-Kroes (3), Patty Brard (4), Adelheid Roosen (5), Martine Bijl (6), Sandra Ree- mer (7), Berdien Stenberg (8), Gemma van Eek (9) en Xaviera Hollander (10). Smeekbeden Candy is dus het meest begeerd, op de voet gevolgd door tv-pre- sentatrice Astrid Joosten. Vol gens de Penthouse komen er tal rijke smeekbeden binnen om Ast rid 'naturel' te laten poseren, maar de presentatrice blijft cate gorisch weigeren. Op nummer drie van de lijst 'meest begeer den' staat, slechts twee punten achter Astrid Joosten, Annemiek Verdoorn, de verpleegster uit Me disch Centrum West. En de vierde plaats is weggelegd voor de ex- Miss België, Goedele Liekens. De 'Top tien' ziet er verder vanaf nummer vijf als volgt uit: Linda de Mol (tv-presentatrice), Tatja- naSimic (filmster, o.a. van 'Flod der'), Sylvia Millecam ('Hoe Be staat het'), Mariska van Kolck (actrice). Rowan Moore (zange res, ex-Centerfold) en Nada van Nie (actrice). Nazmiye Akbulak (11) en Ari- na Verboom (11), twee dikke vriendinnen, waren op de Ste venshof degenen die het tv-optre- den hebben aangezwengeld. Aangevuld door drie andere deelnemertjes aan 'De Disney club', Veronique Devilee (9), Vin cent van Os (11) en Mathijs van den Berg (9), vertellen ze hoe het allemaal zo gekomen is: "Nou, we keken een keer naar de Disney club en toen zeiden we ineens te gen elkaar: is dit niet leuk voor onze school? Toen hebben we het aan onze juf gevraagd en die vond het goud. Nou en toen heb ben we een brief geschreven, en na vier weken werd er gebeld dat we waren uitgekozen en kwam er een mevrouw van de NCRV alles uitleggen". Zo simpel gaat dat dus. Geholpen Met z'n allen na veel wikken en wegen werden er vijftien 'geluk kigen' voor het tv-optreden aan gewezen componeerden de kin deren een lied, 'Moet je doen, be wegen' getiteld. "De lerares heeft' maar een béetje geholpen", ver klapt het vijftal. En na de nodige repetities was het vorige week za terdag de grote dag van de opna men. Begeleid door 74 kinderen van groep zes en zeven gingen de Stevenshof-leerlingen naar Hil versum. "Met een harmonica bus, dat was echt kicken", zegt Mathijs erover. Voorde opnamen zelf waren de jeugdige tv-sterren "heel erg ze nuwachtig" uiteraard, maar iets van de spanning viel eenmaal in de studio weg omdat "al die men sen heel vriendelijk waren. Ze legden geduldig uit wat er ging gebeuren, niet in moeilijke woor den, maar gewoon, wat wij ook begrijpen". Bloedheet was het wel onder al die lampen, herinnert het vijftal zich ("We zaten te zweten als een gek"). En de studio was "onwijs groot. Als je naar de wc moest, verdwaalde je". Maar alles ging goed: de opnamen hoefden maar een keer over. "Want de eerste keer ging het onwijs vals, omdat i de En Doodvermoeiend Al met al waren de jeugdige Lei- denaartjes bijna drie uur in de studio's in touw. Doodvermoei end allemaal, zo ervaarden ze, eenmaal op de terugweg in de bus gezeten. Nazmiye: "Het leek toen net of ik heel kwaad was op Arina, maar dat was niet zo, ik wilde even alleen zijn. Even voor me uit staren". Het resultaat van de inspan ningen van de Stevenshof-leer lingen is te zien op 4 januari, 's middags vanaf 17.40 uur op Ne derland 1 bij de NCRV. HILVERSUM De popconcerten die de Rolling Stones op 10,18 en 19 mei onder de titel Urban Jungle Tour in het Feyenoord-stadion hebben gegeven, waren de best bezochte popspektakels in 1990 in ons land. Ruim 141.000 mensen kwamen in het afgelopen voor jaar naar Mick Jagger en de zijnen kijken en luisteren. Op de tweede plaats staat Tina Turner, die met haar zeven Nederlandse concerten in totaal 137.232 bezoekers trok. Derde op de ranglijst staat Prince met 95.920 fans. De vierde plaats is weggelegd voor David Bowie, die 77.529 bezoeker trok. Verder ziet de lijst er als volgt uit: Toto (5) met 52.764 bezoekers, Madonna met 41.555 bezoekers, U2 met 38.000 bezoekers en het popfesti val Pinkpop dat 36.342 mensen trok. Kinderbijbel Mijn vrouw, die les geeft op een middelbare school, vertelde mij laatst met enige verbijstering over een klas die geen idee had wie Kaïn en Abel waren, die ter loops in een tekst genoemd wer den. Achter die onwetendheid bleek een nog veel grotere onwe tendheid schuil te gaan die voortkwam uit een opvoeding waarin de bijbel geen enkele rol meer speelde. Het spreekt na tuurlijk vanzelf dat kinderen van ongelovige ouders geen weet hebben van de kleine cul tuur van kerkdiensten, psalm gezang, zondagsschool en ou derlingenbezoek. Maar ze heb ben, nu de bijbel voor hen een gesloten boek blijft, evenmin be nul van de grote cultuur, die eeuwenlang van godsdienst doordrenkt was, en ook nu nog een christelijke grondslag heeft. De scholieren in deze klas hadden geen idee wie Noach, Abraham, Job, David en Goli ath waren. Ze kenden de namen van de discipelen niet en van de tien geboden kon een enkeling er slechts een of twee noemen. Uitdrukkingen als een Salo- monsoordeel, een judaskus of een ongelovige Thomas, zeiden hun niets. Bij het woord Kerst mis dachten ze allereerst aan kerstvakantie, en daarna aan de kerstboom, de kerstmaaltijd en de wintersport. Voor mij hoeft Nederland niet opnieuw gekerstend te worden, maar ik vind het wel een groot gemis als een hele nieuwe generatie wordt afgesneden van het verleden en de eigen cultuur. Op school kan mijn dochter, die nu tien is, kiezen tussen hu manistische vorming en gods dienstles. Aangezien de vor- mingslessen werden gegeven door een swingende jufen aan gezien de buurjongen, die tot de Gerrit Jan Zwier artikel 31-kerk behoort, haar te verstaan had gegeven dat alle ongelovigen voor eeuwig en al tijd in de hel gebraden zullen worden, koos ze voor de mens vriendelijke aanpak. Dit jaar volgt ze de godsdienstlessen, maar helaas, over de lotgeval len van Noach en Abraham heeft ze nog steeds niets verno men. Ze weet nu alleen iets van de koran en de profeet Moham med. Kennelijk haakt de juf in op de actualiteit in de Golf. Zo kwam ook de voorheen katholie ke Volkskrant vlak voor kerst met eén speciale bijlage over de islam. Kennelijk vond de redac tie dat er rond deze tijd wel iets aan religie gedaan moest wor den, maar dan niet aan uitge molken onderwerpen als de ster en de kribbe. Dus liet men het licht schijnen op een concurre rende godsdienst, die herhaal delijk gepoogd heeft het chris tendom met wortel en tak uit te roeien. In het huidige Saudia- rabië is het christenen niet toe gestaan in een eigen kerk bijeen te komen. Zou de redactie van eenlokale krant het in haar hoofd halen om op eén islami tische hoogtijdag met een spe ciale bijlage over het christen dom te verschijnen, dan zou die op het plein voor de moskee prompt onthoofd worden. Wij hebben dit keer een kin derbijbel onder de kerstboom gelegd en hopen nu maar dat die oude verhalen haar net zo zullen intrigeren als die van Thea Beekman over de ridder tijd en de avonturen van Jan van Schaffelaar. Maar ook in vroegere tijden, toen iedereen nog trouw ter ker ke ging, was het onder het volk vaak pover gesteld met de ken nis over geloofszaken. Uit 'De ondergang van de magische we reld' van de historicus Keith Thomas, een prachtig, bizar boek over magie en religie in het zestiende- en zeventiende-eeuw- se Engeland, wordt wel duide lijk dat de gewone man nauwe lijks wist waarin hij geloofde. Niemand keek ooit een boek in, want lezen was een haast gehei me kunde, en in de kerk gingen de preken over hun hoofd heen. Vaak verliepen de diensten ru moerig en ongedisciplineerd; men boerde, liet winden en schreeuwde van alles naar de kansel. Toen de priester eens vertelde dat de hemel zo ver van de aarde verwijderd was, dat een molensteen er honderden ja ren over zou doen om de grond te raken, vroeg een boer op luide toon hoe lang het dan wel niet zou duren voor een mens in de hemel was. Werd tijdens de com munie de kelk met wijn over handigd, dan bracht menige ge lovige een toast uit op de pries ter. Op het platteland kende nie mand het 'onze vader' uit zijn hoofd en werden de namen van profeten en discipelen door el kaar gehaald. "Kent u de Va der, de Zoon en de Heilige Geest?", vroeg een pater eens aan een herder. "Die eerste twee ken ik wel", luidde het ant woord, "want daar ben ik bij in dienst, maar die derde figuur komt hier vast niet uit de buurt".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18