Metselgereedschap: niet veel, wel goed Industrie poogt succes van de cd te verlengen /J:U J: Kanwei '91trefpunt voor doe-het-zelvers Kantoorefficiency begint op eigen bureau 'Greenline' en megabox van Curver Nieuwe 'Kip' met kastdeur buiten VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 Metselen is voor veel doe-het-zelvers die zich om financiële redenen op deze techniek gingen toeleggen, uitgegroeid tot een ware hobby. Van wijlen Winston Churchill is bekend dat hij zich tot een uitstekend amateur-metselaar ontwikkelde. Werken met stenen en specie was voor hem een ontspannende bezigheid. Een aquarium is nauwelijks te vrijwaren van algen-aanslag aan de binnenkant. Maar sinds kort is er een decoratieve wandebekleding om de wanden van die glasbak een fraaier aanzien te geven. Deze be staat uit op maat gesneden platen polystyreen hardschuim (cfk-vrij), i achter- en zijwanden basisuitrusting die geen hoge i tering vergt is voor een niet al te om vangrijke metselklus veelal vol- doende. En het is ook plezierig dat nat^urÜjlTogènde achtergrond krij- Je diverse^hulpmaterialen (die ook heel goede en een middelmatige troffel is niet zó groot dat je om fi nanciële redenen voor laatstge noemde zou moeten kiezen. Koop dus liever kwaliteit. Wie linkshan dig is, moet de winkelier vragen naar een 'linkse' troffel. Het normale troffel(blad)formaat is ongeveer 18 x 15 cm. In sommige gevallen kan het handig zijn een kleinere te gebruiken; dat is het zgn. Dpleistertroffeltje. Iets om misschien diger. Een betrekkelijk bescheiden later aan de uitrusting toe te voegen. Zoals voor alle technieken geldt, moetje om een redelijk stuk metsel werk tot stand te brengen, over goed gereedschap beschikken. In dit opzicht is metselen een porte monnee-vriendelijke bezigheid. Wie zich op bijvoorbeeld houtwer king stort, zal in de loop der tijd gaapdeweg een uitgebreid arsenaal aan gereedschappen vergaren. En daar gaat vaak veel geld in zitten. Bij metselen ligt dat wat De platen, die geen vocht opne men, zijn in dierenspeciaalzaken, tuincentra, e.d. in standaardforma ten (bijvoorbeeld 100 x 50 cm, prijs ongeveer 12,95te koop. Met een stanleymes kunnen de platen op schept als gereedschap beschouwd kun nen worden) zelf kunt maken, voor heel weinig geld. Nummer één onder de metselge- reedschappen is uiteraard de trof fel, het ding waarmee je specie op- n klei- a verdeelt. Je kunt e maat worden gesneden. Als de wandbekleding vuil wordt is af spoelen onder de kraan voldoende. Meer informatie: Vclda, Enschede, hoeveelheid specie ook met de troffel aanmaken, bijv. als je niet meer dan een emmertje vol nodig hebt. Er is enig kwaliteitsverschil, maar het prijsverschil tussen een Onmiddellijk na de troffel komt de voegspijker, waarmee de voeg specie tussen de stenen wordt aan gebracht en afgestreken. Het nor male type voor de horizontale voe gen is de lintvoegspijker, met een blad van zo'n 16 cm lang. Omdat lang niet algemeen bekend is dat er ook voegspijkers met een korter blad (ongeveer 6 cm) bestaan, be helpen veel dhz-metselaars zich bij het afwerken van de verticale voe gen (stootvoegen geheten) met de jes span je, rij na rij, het metsel- lintvoegspijker. Dat werkt niet erg handig. Zet die kortere 'spijker' dus ook op het lijstje van noodzakelijke metselgereedschappen. Is hij in de zaken in de buurt niet verkrijgbaar, koop dan een lintvoegspsijker en zaag zo'n 10 cm van het blad af. Vijl het uiteinde enigszins rond. schappen vormen een al aardig complete uitrusting. Voor metsel werk van enige omvang is een wa terpas een nuttige aanvulling. Dat kan een zgn. 'stelwaterpas' zijn, 40 of 60 cm lang, of een 'lijnwaterpas'. Met eerstgenoemd type controleer je af en toe of de rijen stenen precies horizontaal liggen, met het tweede kun je het zogeheten metselkoord voor telkens een volgende rij stenen in zuiver horizontale stand span- Zo'n metselkoord wordt gebruikt in combinatie met metsel profielen. Dat zijn houten balken die aan het begin en einde van een op te metse len muur precies loodrecht opge steld en met schoren onwrikbaar vastgezet worden. De profielen kunnen tevens dienen als 'lagen- maat'; op de voorzijde van de bal ken teken je met potlood de dikte van een steen plus de voegdikte af (in de praktijk 6 cm). Op die streep- Speciekuip Een raapbord is handig om er een hoeveelheid voegspecie op te scheppen, en als het op 'vertinnen' van de binnenzijde van een muur aankomt, is een plakspaan vereist. Vertinnen is: een dunne laag 'ster- met de troffel stenen ke' specie aanbrengen, bijvoor- kappen. Om dat goed beeld om het buitenblad van een spouwmuur aan de binnenkant be stand te maken tegen doordringen van vocht. Een speciekuip van kunststof hoort er ook nog bij en een schop om cement, zand en water grondig 'om te zetten'. Het gaat natuurlijk dïsselvormig uitlopende veel sneller, minder vermoeiend en i de hamer, die daartegen ook beter met een betonmixer. Maar het geld dat je daarvoor moet neertellen is alleen verantwoord Kappen Ongetwijfeld hebt u beroepsmetse laars wel op maat te doen heb je veel ervaring nodig. Er zijn betrouwbaarder kapmetho- den. Bijvoorbeeld met de kapha mer. Die verenigt twee functies in zich: met de kop stenen op hun juis te plaats 'tikken', en stenen hakken. Dit laatste gebeurt met de ietwat ge bogen, 'pen' beter bestand is dan de zijkant de troffel. Curver heeft een 'Greenline' ontwikkeld: een reeks bakken waarin huis- houdafvaj gescheiden kan worden; glas, papier, blik, organische stoffen (uit keuken en tuin), lompen, chemische of andere agressieve produkten, oor het opbergen van spullen die je maar zelden nodig hebt (zoals de kerstboomversieringen) het de Brabantse firma handige 'megaboxen', in drie formaten. De-prijzen van de boxen variëren, afhankelijk van het for maat, van ong. 20 tot 35 gulden. Ook kappen met de hamer vergt uitgegeven als je zo'n ding vrij vaak varing. Daarom is het bezit van gebruikt. Je kunt een betonmixer in i speciaal metselgereedschap, de vele bouwmarkten dan ook huren. Het nieuwste type uit de Hy-Line van Kip Caravans heeft een extra kast deur aan de buitenkant. Met spullen zoals ski's, natte wandelpakken, den, en je geeft zwemspullen, modderschoenen hoef je niet meer naar binnen. Je kunt ze van binnen uit (want ook daar is de kast bereikbaar) weer schoon en droog te voorschijn halen. Standaard voor de verschillende uitvoeringen zijn: een zonnepanneel, vloeistofverwarming en boiler, 70 liter koelkast, cassettetoilet, afzuigkap, gestabiliseerde transformator met powerbooster enz. De afmetingen zijn: binnenbreedte 206 cm en opbouwlengten van 480 en 560 cm naar keus. Meer informatie: Kip Caravans, Hoogcvccn. 05280 - 88888. 'sabel', geen luxe. De sabel ongeveer 30 cm lang staal, a kant scherp geslepen. Die scherpe Misschien hebben ze daar ook wel 'koetjes' en 'duimpjes'Nooit gehoord? Dat zijn simpele, op kant zet je op de steen, op de plaats maat uit een oude autobinnenband stuk afgekapt moet wor- geknipte lapjes waarmee je hand forse hamer- vingers tegen de scherpe stenen en tik op. Met enige oefening lukt het de huidverwoestende specie be- al gauw om stenen precies op maat schermt. Ook zelf maken. Tot slot nog dit: maak alle metsel gereedschap, inclusief de metsel- profielen direct na het werk grondig I schoon. Want keihard géworden Waterpas en metselkoord specie laat zich later niet meer zo ge- De tot dusver genoemde gereed- makkelijk verwijderen. De beurs Karwei is al sinds 1968 een nationaal doe-het-zelf gebeuren. Er is in de afgelopen 24 jaar wel het een en ander veranderd. Aanvankelijk was Karwei zowel vak- als consu mentenbeurs, later werd deze jaar lijkse manifestatie vrijwel alleen toegankelijk voor de vakhandel, maar de Jaarbeurs-organisatie zag tijdig in dat de 'dhz-consument' niet in zijn/haar hemd mocht blijven staan. Na de vakdagen heet de beurs dan ook geen 'vakbeurs' meer. Van donderdag 17 t/m zondag 20 januari '91 is het de 'Woon- en dhz-beurs'. Alle 'particuliere' bezoe kers zijn welkom. Geen wonder, want ze besteden per jaar toch maar zo'n dikke vier miljard aan gereedschappen en dhz-materialen. Tot dusver is het aanbod aan ech te noviteiten niet overweldigend. Wel leuke en nieuwe ontwikkelin gen, die de stormachtige groei van de dhz-markt accentueren. De beurs is ingedeeld in de vol gende sectoren: ijzerwaren en ge reedschappen woondecoratie hout en bouwmaterialen tuin keu kens en sanitair. Exposanten die be slist geen consumenten over hun vloer willen hebben, zijn geschei den opgesteld en sluiten hun 'tent' tijdens die vier dagen. Die vier dagen zullen overigens sprankelen van activiteit, met le vende demonstraties op elk gebied. Het sedert de paar laatste jaren in samenwerking- met maandblad Doehetzelf opgezette 'Ideeëndorp' zal deze keer weer grootser van op zet zijn. Genoeg aanleiding dus om een dagje Karwei-beurs voor de doe-het-zelver te prikken, wat per persoon een tientje kost. DELFT - Wat voor helm droog een soldaat in de Eerste Wereld oorlog en wat heeft dat te maken met een ijshockeyhelm. Wie dat wil weten moet eens een kijkje gaan nemen in het Legermuse um in Delft, Korte Geer 1. Hel men zijn het onderwerp van een speciale tentoonstelling die daar loopt tot en met 7 april. Voor de kerstvakantie zijn er in dit kader wat speciale activiteiten georga niseerd, zoals een kleurwed- strijd en een speurtocht. Op 4 ja nuari, 13 februari en 7 april is er een fotograaf in het museum, die bezoekers tegen een kleine vergoeding in een middeleeuws uitrusting vereeuwigd. Op 2 en 3 januari (11.00 uur) zullen weer tinnen soldaatjes worden gego ten. Voor twee gulden kunnen die dan worden beschilderd waarna ze meegenomen mogen worden. Meer informatie 015- 150500. UTRECHT - 'Rondom kerst prentkunst uit eigen bezit 1475- 1750' is de tentoonstelling die nog tot èn met 27 januari 1991 loopt in het rijksmuseum Het Catharijneconvent in Utrecht. Een groot aantal gravures, hout sneden en etsen vertellen de ge beurtenissen die samenhangen met de geboorte van Christus. WAALWIJK - 'Opgepend en uit- geleest' is de tentoonstellin g die tot 7 januari loopt in het Neder lands leder- en Schoenmuseum Waalwijk. Daar zal onder eer het werk van jonge schoen-ontwerpers te zien zijn. 1 Het museum is van di. t/m vrij. geopend van 10.00 - 17.00 uur. Gesloten op nieuwjaarsdag. AMERSFOORT - 'Kent en versint, eer datje mint. Vrijen en trouwen 1500-1800' is de titel een tentoonstelling in het Amersfoortse museum Flehite. Hierin alles over huwelijk, om gangsvormen en gevaren voor de jeugd in die tijd. Dit gebeurt door middel van schilderijen, prenten, glaswerk, zilver en ke ramiek. De tentoonstelling loopt tot en met 3 februari 1991. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag 10.00-17.00 uur, za terdag en zondag 14.00-17.00 DEN HAAG - 'Verzamelen ge blazen' is de titel van een ten toonstelling die tot en met 17 fe bruari 1991 loopt in het PIT mu seum, Zeestraat 50, Den Haag. Daar is te zien wat het museum de afgelopen vijf jaar heeft ver zameld. De nieuwe optische media zijn in opmars. Een compact Disc, nog maar zeven jaar geleden geïntroduceerd, is al bijna ouderwets. De industrie is na het overweldigende succes aan het zoeken naar mogelijkheden het succes van de zilveren schijfje uit te bouwen. De consument kan daar de dupe van worden. Want straks zijn er naast geluids- cd's, cd-rom's, cd-rom-xa's, cd-i (nteractive)'s en misschien ook nog wel laserdisc in diverse maten. In feite gaat het dan om eenzelfde pro- dukt waar het publiek misschien wel drie of vier verschillende spe lers voor zou moeten kopen. Hugo van der Heem belicht de 'wilde groei' van de optische media, in een tweedelige serie. Koop daar om nog geen nieuwe cd-speler en laat de laserdisc-speler staan. Mis schien is trouwens uw cd-speler over twee jaar toch al waardeloos omdat men dan de standaard over boord gooit. De wereld van de 'optische me dia' staat op zijn kop. Na het succes van de compact disc is het duidelijk wat een geweldig potentieel de op slag van gegevens op zo'n glim mend plaatje heeft. Hele volksstam men hebben daarvoor een volko men nieuw apparaat aangeschaft: de cd-speler. Zelfs de meest opti mistische schattingen indertijd over de invoer van de compact disc zijn niet uitgekomen. Ze zijn name lijk tientallen malen overtroffen. De industrie verdient nu miljarden aan een produkt dat enkele jaren gele den gewoon niet bestond. Zoiets maakt vindingrijk. De cd is een droom van een produkt: een goedkope drager die ontzettend veel gegevens kan bevatten, zoveel dat er bijna 80 minuten stereomu- ziek op kan. Koortsachtig zoekt men daarom naar meer toepassin gen. De computer-industrie brengt op grote schaal toepassingen, de media-wereld staat er bol van en de foto-wereld haakt ook al in op het succes van het ceedeetje: om er fo to's op te zetten. Kodak heeft aangekondigd in 1992 'foto albums' te gaan leveren op cd. Het idee is dat de klant met zijn rolletje naar de fotowinkel komt en na het 'ontwikkelproces' een cd'tje afhaalt. Thuis kan hij het met hulp van zijn cd-speler de foto's op tv bekijken. Kodak denkt daarbij 'een keer punt in de geschiedenis van de foto grafie' te hebben bereikt. De foto- cd's zouden tegen die tijd zo'n 36.- (met 24 opnamen) moeten kosten, evenveel als een geluids-cd nu. En natuurlijk is het ook nog mogelijk om de dia's als vanouds mee naar huis te krijgen. Door middel van elektronische trucs kan men de foto's ook 'panora- miseren' of even inzoomen op een detail. Men kan met allerlei video technieken (o.m. paintbrush) toe Opkomst van de nieuwe, optische media (1) passen en zo aan de cd-dia romme len totdat hij helemaal naar de zin van de maker is. Óp een cd passen honderd foto's van hoge kwaliteit, vergelijkbaar met een dia. Daarmee hoopt Kodak in een keer een voorsprong te heb ben genomen in elektronisch foto land. Men is namelijk terrein aan het verliezen aan sommige Japan ners, met name Canon en Nikon, die fototoestellen produceren waar geen filmpje meer aan te pas komt. De opnamen worden op (computer- schijf opgeslagen en kunnen thuis dus op de tv worden weergegeven. Zo'n toestel (Canon Ion b.v.) is nog duur 1700.- en de beeldkwaliteit matig. Er zijn wel duurdere professione le camera's, maar die zijn voor de consument niet te betalen. Daarom wil Kodak naast het chemische pro ces ook het elektronische beeld be heersen, maar met behoud van de kwaliteit voor de consument van de traditionele dia. Dat kan met be hulp van snelle computers (Sun- werkstations), een scanner (door Kodak zelf ontwikkeld) en een CD- disc-schrijver van Philips. De scanner zal op drie parallelle lineaire cd-chips gebaseerd zijn. Die leveren een grote scherpte met ongelofelijk veel beeldpunten. In computertermen gesproken gaat het om 18 Megabyte (18.000.000 beeldpunten of pixels) nodig om het beeld op te slaan. Dat kan alleen op cd. Met een compressie-proces kan men de foto tot zo'n 6 Megabyte terugbrengen, waarmee er 100 fo to's op een plaatje passen omdat men ook uit de computer-techniek weet dat er maximaal 600 Mb op een schijfje gaat. Jubelstemming Kodak jubelt dat daarmee alle flop py-disk camera's van de Japanners buiten spel worden gezet. En tech nisch gesproken is dat juist. Een elektronische foto uit een consu menten-camera registreert beelden die 500.000 tot 700.000 pixels omvat ten. Volgens Kodak is dat twintig tot dertig keer zo slecht.-De cd-foto standaard overtreft de kwaliteit van ntsc-, pal-, secam-tv-normen. Hij is met die 18 miljoen pixels nog beter dan de nieuwe high defintion tv (hdtv), zoals die op de Firato werd getoond. Hoewel Kodak voorspiegelt dat het prachtig zal zijn om fotoalbums samen te stellen op cd voor privé- verzameling of professionele pre sentaties (cd-foto's zijn ook te ge bruiken bij computer-graphics of voor desk top publishing - dtp) is het de vraag of het systeem genoeg aanhang krijgt om succes te heb ben. De tegenpartij zal met de dis kette-camera's over twee jaar ook een. wat hogere kwaliteit kunnen bereiken met soortgelijke compres sie technieken. Dan heeft Kodak nog de concur rentie van de complete videomarkt en hoewel de beeldkwaliteit van amateur-video nog te wensen over laat, is een bewegend beeld met een onbeholpen geluid in de ogen van veel mensen vaak beter dan een stil staande, geluidloze foto. Het is duidelijk: de fotofirma is erop uit de fotolaboratoria van de toekomst uit te rusten met een nieu we elektronische appartuur. De dia- of negatieffilm kan dan blijven, maar de foto-afdrukken vergen geen zilver en chemische proces sing meer, want die worden door computerprinters afgedrukt. En na tuurlijk gaat Kodak als 'software' le verancier zelf de lege cd's leveren, waarop de foto's worden vastge legd. Speciale cd-spelers Foto-cd-spelers zullen in '92 onge veer 1000.- kosten denkt men nu. Om er zeker van te zijn dat de cd's ook overal af te spelen zijn, heeft men zich verzekerd van de steun van Philips. Samen met Sony is deze Eindhovens multinational de houder van de serie cd-patenten die over de hele wereld in licentie zijn gegeven. De vervaardiging van cd- spelers en cd's levert door het waan zinnige succes van het medium zo heel wat op. De kleurenbeelden van Kodak horen in het rijtje met cd-produkten thuis die naast de gewone geluids- cd snel opgang maken. Dat zijn cd- rom (read only memory), cd-rom-xa (extended architectuur), cd-i (inter active). Ze zouden daarom te ge bruiken zijn met elke computer die een door Kodak en Philips nog uit te brengen programmapakket be schikt en een cd-rom-speler, nieuw ste model, maar aan zulke appara ten wordt nu nog geknutseld. Hoe geavanceerd sommige toepas singen en produkten voor kantoor automatisering ook mogen zijn: de bedoeling ervan is nog steeds: meer efficiency. Een inventarisatie van wat er zoal aan kleine, handige hulpmiddelen voor op en rond het bureau voorhanden is, kan bijna niet anders beginnen dan bij de on beduidende, maar belangrijke pa perclip. De uitvinder van het stukje gebogen ijzerdraad zou zich bij le ven en welzijn verheugen in het feit dat - alle automatisering ten spijt - zijn vinding een nog, dagelijks ge bruiksartikel is. Maar de al even onmisbare niet machine is er wel, net als de perfora- tor in een elektrische uitvoering. Een ander produkt dat waar schijnlijk nooit helemaal zijn einde beleeft is de vloeibare correctielak. Diverse leveranciers hebben er de laatste lijd alles aan gedaan om de soms onhandige flesjes gebruiks vriendelijker te maken en ook heb ben ze een milieuvriendelijke varia tie bedacht. Een in korte tijd razend populair geworden artikel zijn de zelfkleven de memoblokjes. 3M - heeft er nu een complete lijn van met telefax-, telefoon-, route- en 'nog te doen'- Esveha heeft het bekende merk Helit dat zo'n 350 artikelen omvat in het programma. Van dit merk o.m sorteersystemen, formulier- en op- bergladen, diskettebakjes, klokken, kalenders, asbakken, bureaulam pen en (post)transport wagentjes. Bureau-accessoires zijn tegen woordig verkrijgbaar in bijna alle mogelijke kleuren en materialen en onderscheiden zich van hun talloze tijdgenoten door een opvallende vormgeving. Persoonlijk Vooral onder kleine zelfstandigen, voor wie de afstand tussen privé- en werkzaken traditioneel klein is, lijkt een groeiende belangstelling te ontstaan voor de wijze waarop zij hun bureau aankleden. Zij creëren een persoonlijke werkplek door te kiezen voor produkten die qua kleur en uiterlijk op elkaar zijn afge stemd. De tpndens naar meer eenheid en een persoonlijke uitstraling, drup pelt langzaam door naar grotere be drijven. De moderne kantoormanager is er alles aan gelegen om zijn kantoor- werkzaamheden zo goed en effi ciënt mogelijk te kunnen uitvoeren. Een goede werkvoorbereiding ver eist een gedegen planning. Inter- cambio heeft een Omniplan perso nal planning system. Met behulp van kleurgecodeerde magneet strips kunnen belangrijke bespre kingen en afspraken, beursbezoe- ken, bezoek en ontvangst van rela ties, enzovoorts, overzichtelijk ge pland en ingedeeld worden. Hoewel de efficiëncy nog altijd voorop staat, voeren ook diverse le veranciers van opberg- en archief systemen de trend naar meer kleur door in hun produktassortiment. Elba Ordnerfabrieken introduceer de een draagbare archiefbox waarin hangmappen verzameld en be waard kunnen worden. De uit kunststof vervaardigde box is er in diverse kleuren en heeft een opval lende vormgeving. Dezelfde leve rancier heeft ook een handzaam systeem voor opslag en transport van diskettes, microfiches en cas settes. Kodak put troost uit het feit is dat ook het computerbroertje van het zilveren schijfje, de cd-rom een on gelofelijke vlucht aan het nemen is. De read only-schijf ontsluit voor de computer hqle - encyclopedieën, woordenboeken, atlassen en catalo gi, bijvoorbeeld van alle CD's ter wereld. De computer-variant van de cd is daarom gigantisch populair. In Nederland is er bijv. een juridische databank, het Prisma woordenboek en de enige echte Dikke van Dale op uitgebracht. In Engeland de com plete Enclopedia Brittanica. Dank zij de computer en een slimme zoek structuur is het mogelijk ontzettend snel veel kennis op te vragen en lite ratuur op een bepaald gebied te raadplegen. Er is echter een probleem. En dat is dat de de cd-rom totnutoe geen geluid bevatte, maar uitsluitend tekst, 600 miljoen tekens om precies te zijn, evenveel als een hele archief kast vol met betypte velletjes A4. En daarom deed Philips (en Sony, partner in het geheel) een meester zet door een nieuwe standaard te maken: cd-rom-xa. Die extended architecture normaliseert de opslag van grafieken, tekeningen en tekst te zamen met geluid. De vakantiefoto's straks op een zilveren schijfje datje op de tv afspeelt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14