'ANWB liegt dus gewoon' Tandartsen zijn bereid kwildozing tegen te gaan CD van Veel klinkt ietsje beter Leidse uitvinder van hulpveersysteem voelt zich benadeeld VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 STAD PAGINA 11 Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Het afkraken van een hulpveersysteem kan voor de ANWB nog wel eens een staartje krijgen. De Leidse uitvinder Henk de Groot vindt het niet te recht, dat de wielrijdersbond zijn systeem in een vergelijkingstest onderuit heeft gehaald. Wanneer hij merkt dat die negatieve beoor deling hem in zijn beurs treft, dan stelt hij de ANWB aansprakelijk. De woede waarin Henk de Groot twee weken geleden ont stak, is nog alti.jd niet bekoeld. Rond de Caravan RAI besteedde de ANWB in een speciale uitgave aandacht aan het functioneren van enkele hulpveersystemen. Hulpveren worden onder de auto gemonteerd als die extra zwaar wordt belast, bij voorbeeld voor het trekken van een caravan of een trailer met boot. De stan daardveren zijn dan in veel geval len niet toereikend om de auto in balans te houden door het zware gewicht. Om te voorkomen dat de wagen te ver doorzakt en gaat 'bonken', worden hulpveren als extra steun aangebracht. Henk Groot, directeur van ARCA, heeft twee van die hulpveersystemen ontwikkeld en in de aanbieding. Wat is er nu precies aan de hand. Een opgewonden Henk de Groot: "De peperdure buiten landse systemen zijn stuk voor stuk als heel goed uit de vergelij kende test gekomen. Het mijne kreeg maar net het predikaat 'ma tig' opgespeld. Maar de ANWB heeft nagelaten de handleiding te volgen waardoor de resultaten niet als objectief kunnen worden bestempeld. In Duitsland kwam mijn hulpveersysteem wel goed uit de bus. De Keuringsdienst van Waren is daar heus niet mals. En Fiat heeft mijn. systeem inmid dels opgepomen in de officiële ac- cessoireslijst. Bovendien zijn mijn veren aanmerkelijk goedko per dan die van de buitenlandse concurrenten. Er is op een onge looflijke manier gesjoemeld. Mis schien moet je dat manipuleren noemen of zelfs sabotage' Olie Henk de Groot, oud-directeur van Castrol Nederland, kreeg nog niet zo lang geleden de hele Neder landse garagewereld over zich heen toen hij de stelling poneerde dat het verversen van motorolie in personenwagens helemaal niet nodig was. De Leidse uitvinder had een systeempje ontwikkeld om er op een eenvoudige i Henk de Groot vreest hij dat door de handélwijzi achter te komen of de in de motor aanwezige olie nog voor gebruik geschikt was. Vervolgens stapte De Groot ermee naar de ANWB. Drie wagens van de Wegenwacht werden met het systeem uitge rust. De olie zat uiteindelijk acht keer langer in de auto's dan de ke- ren ervoor. Conclusie: olieverver- sën is helemaal niet nodig. Maar het laboratorium van de wielrij dersbond was een andere mening toegedaan. De Groot en de ANWB gingen met elkaar in de clinch. De kritiek van de uitvin der was niet mals. Mede omdat hij zijn systeem gesteund zag door een onderzoek van de Technische Universiteit in Delft. Nu, denkt de uitvinder, pakt de A£JWB hem terug. "Want al die soesa om dat olieverversen is nogal pijnlijk aangekomen bij de ANWB. Zolang ze bestaat ver koopt ze al, dat schone olie nood zakelijk is voor het behoud van de motor. Ik kan het niet anders zien dan dat de wielrijdersbond een stok heeft gevonden om mij terug te slaan". De Leidenaar bestempelt het als merkwaardig dat voor die toe standen rond de motorolie de ANWB wel lof had voor zijn ont wikkelde hulpveersysteem. In de Kampeer- en Caravankampioen stond voor die affaire: 'Gelukkig hadden we de wagen laten voor zien van een autobalans. Het hulpveersysteem werkte ook op zeer slechte wegen goed'. Het sys teem is sindsdien alleen maar ver beterd, merkt De Groot op. Al leen nu er een vergelijking is ge daan zijn er weinig goede woor den voor zijn vinding over. Liegen Daarom durft hij de beschuldi gende vinger in de richting van de ANWB te steken. "De wielrijders bond liegt gewoon. Bewust zijn er onwaarheden naar buiten ge bracht. Geen van de andere getes te hulpveren doet iets tegen het maximale doorslaan van de auto. Alleen de mijne. Het doorslaan met mijn veren is centimeters minder dan alle andere systemen. Van al die andere wordt gezegd dat ze goed zijn en de mijne. Dus liegt de ANWB. Een vergissing? Nee. dit berust niet meer op een vergissing. Ik heb de wielrijders bond gezegd, geschreven en op videoband laten zien hoe mijn systeem in elkaar steekt, hoe het moet worden gemonteerd. Kun je je dan nog vergissen?" Wat zouden de consequenties voor hem kunnen zijn? De Groot: "Er rijden in Nederland zo'n vijf miljoen auto's die wat ouder wor den. Met de nieuwe wagens erbij is er een markt voor toch zeker zo'n 35.000 stel hulpveren. Als ik per stel tien gulden bruto winst heb en ik zou er 25.000 kunnen slijten, dan praat je wel over een kwart miljoen gulden. Ik loop een reële kans om dat geld kwijt te ra ken. Vind je het dan vreemd dat ik me door de ANWB getild voel?" Henk de Groot, is hij eigenlijk lid van de ANWB? "Ja", grinnikt hij, "al 25 jaar lang. Ik heb al lang in overweging mijn lidmaatschap op te zeggen, maar ik vergeet het steeds. Nu moet ik het maar eens echt doorzetten." ANWB: 'Wij zijn bewust van handleiding afgeweken' DEN HAAG De ANWB zegt bewust te zijn afgeweken van de handleiding die bij het hulp veersysteem van De Groot zat. Woordvoerder Dijkmans van de afdeling Waren- en Dienstenon- derzoek vertelt het niet gebrui kelijk te vinden dat een systeem eerst een week onder de auto moet zijn gemonteerd om 'zich te zetten' alvorens het optimaal werkt. Een automobilist, aldus de ANWB-woordvoerder, moet zo'n hulpveer vandaag onder zijn auto kunnen zetten en er morgen mee kunnen wegrijden. Derhalve noemt de wielrij dersbond de kritiek van De Groot niet terecht ondanks het feit dat zij zich niet aan de handleiding heeft gehouden. Dijkmans noemt het 'op z'n minst onhandig' dat er bij de montage van de hulpveren re kening moet worden gehouden met die week 'zettijd'. "Ik ken geen onderdelen die zo lang in de auto moeten zitten om dan pas goed te kunnen werken". Dijkmans zegt dat De Groot een merkwaardige kijk heeft op het onderzoek van de ANWB. Hij stelt dat De Groots hulp veersysteem er zeker niet. over de hele linie slecht afkomt. "Kijk ik naar de autobalans, wapt daar praten we toch over, dan zijn de resultaten voor de diverse geteste auto's wisse lend. Maar bij de Lada, bij voor beeld, springt De Groot er goed uit. Dus niet een en al treurig- Met klem ontkent Dijkmans de beschuldiging van de Leidse uitvinder dat de ANWB slechts voorkeur voor buitenlandse sys temen zou hebben. "Dat is niet waar", reageert hij. "Het maakt ons niets uit. Buitenlandse hulpveren hoeven niet beter te zijn dan Nederlandse. Er is ob jectief getest. Waarschijnlijk had De Groot gehoopt dat zijn systeem beter uit de bus was ge komen." Nog geen tips moordaanslag Onde Wetering ALKEMADE De politie had, on danks het vooruitzicht op een belo ning, tot vanmorgen nog geen enke le tip gekregen over de moordaan slag die half november in Oude We tering is gepleegd. Woordvoerder Nieuwenburg van de rijkspolitie district Den Haag heeft de moed echter nog niet opgegeven. Moge lijk, denkt hij, spelen de feestdagen parten. Precies een week geleden loofde het 58 jaar oude slachtoffer, inwo ner van Oude Wetering en voorma lig directeur van een bedrijf in twee dehands kranen in Roelofarends- veen, een beloning uit voor inlich tingen die tot opsporing van de da der leiden. Hoe hoog die beloning precies is, wil de mati vooralsnog niet kwijt. De inwoner van Oude wetering werd op 20 november door een ko gel in zijn kin getroffen. Vervolgens werden er nog eens vier kogels door de deur van zijn woning geschoten, die het slachtoffer misten. In het ziekenhuis heeft de man inmiddels twee operaties ondergaan. De politie heeft het vermoeden dat de dader in een blauwe Saab is gevlucht. De auto, die kort na de aanslag nabij de Sumatrastraat in Leiden werd neergezet, was in Utrecht gestolen. Hartrevalidatie helpt patiënt niet altijd UTRECHT - Revalidatie van hart patiënten leidt slechts bij de helft van de patiënten tot verbetering van de conditie. Ongeveer een kwart van de patiënten gaat zelfs achteruit na revalidatie. Tot die con clusie komt de arts J. van Dixhoorn in zijn proefschrift waarop hij 2 ja nuari promoveert aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Van Dixhoorn onderzocht de ef fecten van lichamelijke training en van individuele ontspanningsthera pie bij patiënten die een hartinfarct hadden gehad. De onderzoeker vindt dat revalidatieprogramma's vaak eenzijdig zijn gericht op fysie ke verbetering en te weinig tege moet komen aan wat de patiënt no dig heeft. Turkse televisie oudejaarsavond op Leidse kabel LEIDEN - De Turkse satellietzen der TRT International is oudejaars avond enkele uren op de kabel te ontvangen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Het bestuur van het regionale kabelnet en de aangesloten Stadskabei Leiden hebben hiertoe besloten na een ver zoek van de samenwerkende Turk se organisaties in Leiden. Het programma van TRT, dat spe ciaal is bestemd voor in West-Euro pa wonende Turken en geheel in hun landstaal wordt uitgezonden, begint 31 december om„18.00 uur en duurt tot middernacht. Het station is te zien op het kanaal waarop Om roep Rijnland en het Leidsch Dag blad gewoonlijk hun kabelkranten uitzenden. Beide 'omroepen' zijn bereid hun programma's die avond op te schorten of later te laten be ginnen. De Turkse organisaties hebben Stadskabei Leiden ook gevraagd of TRT definitief in het kabelpakket kan worden opgenomen. De verant woordelijke wethouders Walen kamp en Bordewijk voelen hier wel voor, maar hebben op dit moment onvoldoende kanalen beschikbaar om aan de wens te voldoen. Er wordt echter bekeken of de capaci teit van het kabelnet te zijner tijd kan worden uitgebreid van 18 naar 32 kanalen. Informatiegids voor vrouwenhulpverlening DEN HAAG Om enigszins duide lijkheid te scheppen in het organi satiewoud van de vrouwenhulpver lening is een speciale adressengids uitgebracht. De gids is een uitgave van de provincie Zuid-holland, de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland en de Vereniging voor de Vrouwen Emancipatie Stimulering Zuid-Hol land (VES) en vermeldt 200 initia tieven op het gebied van de vrou wenhulpverlening. De uitgave is bedoeld voor zowel de vrouwen zelf als de hulpverle ners. De gids kost 12,50 gulden en is te bestellen bij de provincie. Erepenning voor drie Koudekerkers KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Drie leden van de scheidende ge meenteraad van Koudekerk heb ben gisteravond de legpenning van de gemeente gekregen. De CDA'ers J. van der Vlugt en G. van Bostelen zijn respectievelijk 20 jaar en 18 jaar lid van de Koudekerkse raad ge weest, J. Wondergem heeft ruim 17 jaar de belangen van de PvdA in de raad vertegenwoordigd. Alle drie stappen over naar de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Rijneveld. Van der Vlugt gaat uit de faad als hij volgend jaar maart bij de provin ciale statenverkiezingen wordt ver- i betere kwaliteit cd i LEIDEN - De Leidse geluids technicus Norbert Veel pro beert de muziekindustrie er al zo'n anderhalf jaar van te over tuigen dat hij een methode heeft gevonden om het geluid van compact discs beter te laten klinken. Veel succes heeft hij nog niet gehad. Philips, zijn be langrijkste gesprekspartner tot dusver, weigert toe te happen. Dat de onderhandelingen uit eindelijk mislukten, was ook een beetje zijn eigen schuld. Veel weigert namelijk te zeg gen waaruit zijn methode pre cies bestaat. Hij wil eerst de er kenning dat zijn vinding de ge luidskwaliteit verbetert, voor dat hij daar over wil praten. Philips is echter nooit verder gegaan dan de verklaring dat sommige cd's 'mariginaal' beter klonken, en andere juist weer iets slechter. Veel en zijn compagnon Karei Sinettek besloten dit jaar niet langer te wachten op de platen industrie. maar de zaak zélf voort te zetten. Dat leidde tot een demonstratie-cd met 13 zeer uiteenlopende muziek stukken en zes geluidseffecten. Veel en Sinettek hopen muziek liefhebbers, muzikanten en ge luidstechnici daarmee te tonen dat hun methode inderdaad kwaliteitsverbetering geeft. Hoewel afzonderlijke plaat opnamen moeilijk vergeleken kunnen worden - de kwaliteit van een stuk wordt uiteraard nïet alleen bepaald door de op nametechniek - maken Veel en Sinettek hun belofte voor een deel waar. De stukken klinken natuurlijker - wat dat ook moge betekenen - 'ruimtelijker', en soms helderder dan soortgelij ke werken op andere, kwalita tief uitstekende, cd's. Zelfs de onbeduidende bijgeluiden ko men vaak helder uit de boxeu en het stereo-effect is een enkele keer zo sterk dat precies is te zeggen waar welke muzikant heeft gezeten tijdens de opna me. Het effect komt overigens het best naar voren in de bui ten-opnamen die Veel heeft ge maakt, onder meer van een aan komende en vertrekkende trein op het station Voorschoten en van het vuurwerk op 3 oktober. Bij deze twee opnamen zijn de trillingen van de rijdende trein en de dreunen van de ontplof fende vuurpijlen echt te 'voe len', Toch geeft de cd geen drie-di mensionale 'beeld', zoals Veel in interviews had voorspeld. De verschillen met andere cd's zijn bovendien soms zo klein dat ze pas na enkele keren luisteren opvallen. De opnamen van Veel klinken altijd wel wat beter, maar spectaculair zijn die ver schillen nooit. Opmerkelijk is trouwens dat sommige stukken worden ontsierd door een vage, maar duidelijk hoorbare ruis, een verschijnsel waaraan de compact disc nu juist een einde moest maken. WIM WEGMAN t begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- de Ruiter, Janssen, za 8 uur tot zo 8 uur: M.A gerweg 96, tel 177100. van Schie, Rijnsbur- rhage enC.M, Maris, tel: 125096. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum. Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: ,n Luyk, Wasstraat Medische Diensten Bruijne. Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boels. tel: 142383. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, Laat de Kan terstraat 32, tel: 134045. Nieuwjaarsdag: Dr. Delver, tel: 156221, Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Be- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de kanier en Lodder: n Wingerden, Bos- huiZ' 3 31. t« Zoeterwoudsesingel 2a, t 122522. tot 24 uur- E. de Lange, Bronkhorst- 3-45, tel: 212025. vjaarsdag- S.C. Middendorp/L.T. Pufkus, rtot 24 u 966123. Nieuwjaarsdag: F. L 11, tel: 120347. Groep 5 - Jasperse, De Jong, Prince, Reir za 8 uur tot zo 8 uur: Dr. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noordeinde- plein 2a. Tel: 122268. Ruzie met hoogheemraadschap opgelost LEIDEN - De ruzie tussen het Hoogheemraadschap van Rijnland en de regionale tandart senorganisatie NMT over de maatregelen tegen kwikvervuiling is de wereld uit. De NMT heeft Rijnland beloofd dat de 300 tandartsen in dit gebied zo snel mogelijk de apparatuur zullen bestellen waarmee het kwik uit het afvalwater kan worden verwijderd. Het hoog heemraadschap op zijn beurt heeft toegezegd dat tandartsen die buiten hun schuld de ver valdatum niet halen, geen bekeuringen zullen krijgen. De NMT - de Nederlandse Maat schappij ter bevordering van de Tandheelkunde - toonde zich eind vorige maand 'onaangenaam ver rast' door de aankondiging van het hoogheemraadschap dat alle tand artsen in deze regio voor 1 april 1991 een zogeheten amalgaan-afscheider in hun praktijk geïnstalleerd moe ten hebben. Met die maatregel hoopt Rijnland de hoeveelheid amalgaan in het afvalwater fors te kunnen terugdringen. Amalgaan, het goedje waarmee kiezen worden gevuld, bestaat voor een deel uit het giftige kwik. Het is de belangrijkste bron van de kwikvervuiling van het oppervlaktewater. De tandartsen zijn volgens de NMT van harte bereid om mee te werken aan een vermindering van de lozingen. Volgens NMT-voorzit- ter Cor Jongejan ging Rijnland ech ter overhaast te werk. Hij was er eind november van overtuigd dat het nooit zou lukken om voor 1 april bij iedere tandarts een afscheider neer te zetten. Bovendien waren er op dat mo ment nog gesprekken gaande tus sen het ministerie van vrom en de landelijke NMT over een minimum norm waaraan de amalgaan-filters moeten voldoen. Hij was bang dat die norm hoger zou kunnen uitval len dan de scheidingslimiet van 95 procent die Rijnland voor ogen heeft. De tandartsen in dit gebied zouden daardoor gedwongen kun nen zijn om een nieuwe scheidings installatie aan te schaffen, luttele maanden nadat ze een dergelijk duur apparaat in huis hadden ge haald. De NMT was bovendien geïr- Niet te streng Na de klacht van Jongejan is Rijn land alsnog met de tandartsenorga nisatie gaan praten. Tijdens dat overleg heeft het hoogheemraad schap toegezegd dat de datum van april niet al te streng wordt gehan teerd. Weliswaar streeft Rijnland nog altijd naar dat de tandartsprak tijken voor die tijd zijn 'gesaneerd' Tandartsen die de apparatuur na 1 april nog niet hebben geïnstalleerd zullen echter niet worden beboet als ze kunnen aantonen dat ze de amal- gaanscheider inmiddels hebben be steld. De NMT heeft beloofd dat ze er bij al haar leden op zal aandringen de apparatuur ook inderdaad zo snel mogelijk aan te schaffen. "Vol gens de landelijke richtlijnen hoe ven tandartspraktijken pas per 1 ja nuari 1992 te zijn aangesloten op een amalgaanafscheider. We heb ben er echter begrip voor dat Rijn land de zaak sneller wil aanpak ken", stelt voorzitter Jongejan van de regionale NMT. Zijn angst dat tandartsen weer nieuwe filterinstallaties moet ko pen als er landelijke scheidingsnor men zijn afgesproken, is inmiddels weg. "De richtlijn die Rijnland han teert, zal niet afwijken van de lande lijke limiet. Zo veel is nu wel duide lijk". Woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraadschap meent nog al tijd dat tandartsen zonder proble men voor 1 april een amalgaan- scheider in huis kunnen hebben. Nieuwjaarsdag: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58. tel' 761754. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Kosler, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt i welke arts dienst heeft. Wassenaar za J. Huls, Hofcampweg 65, tel: 01751-13027, zo M.F. v.d. Veen, Hofcampweg 65, tel: 01751-18309, di M.H. van Tolingen, Hofcampweg 7, lel: 01751-15939. za M. Lesuis, tel; 894343 spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, zo P. van 't Woud. tel: 410070; spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat 40, di L. Middendorp, tel 130189, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Peppelschans K14. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: C. de Ruiter. H. Andriessenlaan 31, tel: 156200, di J.J. Voor zaat, *Boerhaveplein 19, tel: 177461. Voorschoten za C. Meijer, J.W. Frisolaan 13. tel: 3032, zo A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118, di F. Koopmans, Churchillweg 19, lel: 6352. Warmond za en zo F. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140, ma F. Walen kamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel: 01711- 10030, di Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoorn weg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel 02522-11393. de week- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 28 t/m ma 31 door: Zuider Apo theek, Lammenschansweg 7, tel: 123553, Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, lel: 173330, Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, tel: 01717-7957. van 1/1 t/m 4/1 Haven Apotheek, Haven 18. tel: 226085, Apotheek Carlina, Boerhaveplein 21, tel 176154, Apo theek Meidoprn, Voorstraat 59, tel: 01717- 3350. "De fabrikanten van die apparaten verzekerden ons dat ze op tijd kun nen leveren. Maar goed, ze zullen niet direct optreden tegen tandarts- praktijken die na 1 april niet op een scheidingsinstallatie zijn aangeslo ten. Als maar duidelijk is dat het ap paraat is besteld". (Leiden en omstreken): za en zo G. Roest, Ockenrode 14. Leiderdorp, tel: 890405, ma en di A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36. tel: 220513. Voor de praktijk van Vesljens en Van der Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: W.J. Tjaarda, Zoeterwoudsesingel 27, tel: 123739, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke. Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar za en zo R.M. Crul, Rozeveldlaan 14, Wassenaar, tel' 11792, ma en di J.A. Bosch, Burg. v.d. Haarplein 8, Voor schoten, lel: 01717-5342. 011 b JSiituttë Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De dezer dagen verkrijgbaar gestelde verguld metalen ge denkpenningen dragende aan de eene zijde het borstbeeld van wijlen Z.M. Koning Willem 111 en daardoor veel gelijkenis heb bende met een gouden tiengxd- denstuk, hebben reeds aanlei ding gegeven tot bedrog, daar er een in eene tapperij te Amster dam als tientje werd uitgegeven. - Een bewijs van zeldzame koel bloedigheid gaf onlangs een Zweedsch caoalerie-officier. Te Halvorber op een wandelrit werd zijn paard schichtig en rende in woeste vaart weg in richting van eene steile kust, die vijftig meters hoog was. De rui ter zou met paard en al in zee ge stort zijn, zoo niet eene groote te genwoordigheid van geest den luitenant gered had. Begrijpen de, dat hij zijn vurig ros niet meer kon inhouden, trok hij zijn sabel en stak deze in de rechter zijde van zijn paard, dat op een paar stappen afstands van den afgrond doodelijk gewond neer stortte. De officier bekwam geen letsel. Vijfentwintig jaar geleden: - In Rhenen 'is men gisteren be gonnen met de restaitratie van de zogenaamde duizendjarige linde van Levendaal" een heel oude lindeboom die staat op het erf van de boerderij van de heer Arissen aan de Levendaalse- laan in de buurtschap Achter berg onder Rhenen. Dat werk dat in elk geval twee weken zal duren, wordt uitgevoerd door de broeders Copijn. Zij werken voor een Duitse specialist op het gebied van het restaureren van bomen. Het is het eerste karwei van deze specialisten op Neder lands grondgebied. De restaura tie wordt gefinancierd door het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk en de gemeente Rhenen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11